Kuchyňské nože

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Lehce Off-topic - kuchyňské nože

Příspěvekod zbuddy » stř zář 15, 2010 11:32

Ale fazeta nic moc úhel, kdyžtak dovalím dotyčné bazmeky...
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Lehce Off-topic - kuchyňské nože

Příspěvekod Indy » stř zář 15, 2010 11:36

Blatiny jooo. vezmu co mam a muzeme v tom udelat soutez :)
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Lehce Off-topic - kuchyňské nože

Příspěvekod zbuddy » stř zář 15, 2010 11:42

Tak jo, vezmu to tam. Doufám, že mi pak na nožích zůstane aspoň kousek čepele :mrgreen:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Lehce Off-topic - kuchyňské nože

Příspěvekod Indy » stř zář 15, 2010 11:47

mimochodem, ucinil jsem objev, a to zrejme v teto veci jiz jako nekolikasty objevitel :)

stary sekacky na maso maji potencial po hodinove terapii na brusce a pak na kamenech stat se skvelym nozem na zeleninu. diky tomu jak jsou vyskoke a i diky hmotnosti kraji temer prilozenim.

kdyby jste hledali, tak kvitko v tomhle pripade neni rejoice ale sandrik a ocel je velmi v pohode.

nevyhody?

- byvaji zrasovane, cili je s tim prace, meni se klin ostri na napr 12-15stupnu a lepsi je to umet - nebo nechat to udelat nekoho kdo umi..
- uhlikovka rezne. staci neutrit a je jak liska do druheho dne, staci "namazat" krajenim slaniny a pod a je to ok.
- je to jine nez nuz, a neni problem nez se to nauci mit doma 9-6 prstou babu. prehanim, ale bez kecu se to vetsinou neobejde...

vyhody?

- cena
- faktor DYI, tuningu a toho ze si s tim muzu hrat
- fun factor - zeny co davaji noze do mycky se tomuhle vyhnou obloukem, takovou to v nich budi fobii - radsi si chleba rozbrousi o schod nebo preriznou provazkem
- material umoznuje nabrousit do uplne jedovate ostrosti.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Lehce Off-topic - kuchyňské nože

Příspěvekod zbuddy » stř zář 15, 2010 11:56

@Indy: nějaký sekáček či mačetku si přinesu, přines brusku. A uvidí se, kolik Deně zůstane prstů :wink: Ale musíme to brousit nepijíc bečku :roll: :wink:

Bude to dobrej workshop...
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Lehce Off-topic - kuchyňské nože

Příspěvekod Indy » stř zář 15, 2010 12:01

ja vezmu ten hotovy.

z prenosnych veci by se to asi dalo jen na flexe, ale to by mi ji nesmely ty kurvy c*rne ukrast ze sklepa.

ovsem myslim ze horsi vec na parbu je uz akorat tetovaci strojek a sada inkoustu.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Lehce Off-topic - kuchyňské nože

Příspěvekod tuso » stř zář 15, 2010 12:38

Indy píše:mimochodem, ucinil jsem objev, a to zrejme v teto veci jiz jako nekolikasty objevitel :)

stary sekacky na maso maji potencial po hodinove terapii na brusce a pak na kamenech stat se skvelym nozem na zeleninu. diky tomu jak jsou vyskoke a i diky hmotnosti kraji temer prilozenim.



Vítej v klubu. Jednu mačetoidní krávu už doma mám- od babičky.Právě teď o víkendu jsem si donesl od máti takový starý minisekáček. Ostří má jak pila, ale už jsem tomu dal první náznak fazety. Ještě to bude chtít trochu trpělivosti a snažení, ale výsledek bude určitě stát za to.

Pro fajnšmekry čínské sekáčky
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Lehce Off-topic - kuchyňské nože

Příspěvekod Indy » stř zář 15, 2010 14:04

ano kdyz clovek sprasi brus tak ze neni symetricky tak tomu muze rikat ceske santoku, pripadne ceske santoku pro levaka :)
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Lehce Off-topic - kuchyňské nože

Příspěvekod mike » pát říj 20, 2023 2:23

Zrecykluju velmi stare vlakno :)

Mate nekdo zkusenosti s nozi XinZuo? Ano, vim, ze je to Cina ;-) Zaujaly mne tyhle: https://www.xinzuo.cz/na-ovoce-a-zeleninu/. Protoze je to presne velikost a typ noze, ktery preferuju. Aktualne pouzivam nejcasteji tenhle Fiskars, ale bohuzel uz ztratil ostri a ocilka pomuze jen na chvili. Neni dostatecne tvrdy (53 HRC), ty cinske maji mit 60 - 64. Ano, muzu ho nechat nabrousit, ale klidne koupim i nejaky lepsi. Konkretne se mi libi treba tenhle: https://www.xinzuo.cz/nuz-na-ovoce-a-ze ... lan-b37-5/ Pripadne kdybyste vedeli o necem podobnem od jineho vyrobce. Jde mi o tuhle velikost i tvar.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Kuchyňské nože

Příspěvekod booze » pát říj 20, 2023 7:41

Najdi si Hiromoto, Samura nebo Kanetsune. Delaji v materialu D 10 a jsou to Japonci. Pozor na prsty.

Ttady toto napr. https://www.noze-nuz.com/kuchynske_noze/KC076.php
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Kuchyňské nože

Příspěvekod mike » pát říj 20, 2023 16:16

Diky, ale jak jsem psal, chci nuz, ktery odpovida tomu Fiskars. Delkou (12 - 13 cm) i tvarem cepele. Zadny takovy jsem tam nenasel. Ty cinske mne zaujaly prave tim, ze jsou mu velmi podobne. Mam vic nozu vcetne Santoku, ale tenhle pouzivam nejcasteji, jelikoz se mi s nim dela nejlip.

BTW, ten eshop je hrozny, vypada jako neco z minuleho stoleti. To ten cinsky je uplne jiny level. Asi vic verim firme, ktera si dokaze nechat udelat slusny eshop ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Kuchyňské nože

Příspěvekod Etheric » pát říj 20, 2023 17:36

mike píše:ten eshop je hrozny, vypada jako neco z minuleho stoleti

Vypadá to jako něco, co v minulém tisíciletí dělal naprostý začátečník. Jaká su IT lama, tak tohle bych udělal lépe. Fakt masakr co nemá obdoby :lol:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Kuchyňské nože

Příspěvekod Dromedaro » pát říj 20, 2023 17:46

Mi to připomnělo grafiku toho banneru o zrádcích národa od SPD, která nedávno kolovala na netu. "Vesmírní lidé" by nad tou grafikou taky zajásali.

Jak ten eshop působí a vypadá, tak na to se taky dívám, když někde nakupuji poprvé.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4345
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Kuchyňské nože

Příspěvekod booze » pát říj 20, 2023 17:53

Ten cinsky neber cinani delaji xy lepsich nozu. Viz
Jádro nože z damaškové oceli 14Cr14MoVNb je složeno ze 73 vrstev a díky kryogennímu tepelnému zpracování ve vakuu má tvrdost 62-64 Rockwella. Ochranu proti korozi zajišťuje SUS410 nerezová ocel, do které je jádro nože vloženo (z každé strany 36 vrstev SUS410). Kvalitní ocel spolu s tradiční a moderní technikou výroby zajišťují dlouhou životnost nože. Povrch nože umožňuje dokonalý řez s minimem tření a lepení surovin. Ostří nože je vytvářeno ručně mistry nožíři s mokrou technikou ostření pod úhlem 15° z obou stran čepele.

Pamatujes na OF ty fotky jak nekomu doma vsechno rezavelo ,protoze byl na dovolene a spravce neco necim nastrikal? Na nozi bylo orezle ostri. Cinan to pochromuje a ma pokoj. Mam noze v kuchyni D10, ktere jsem nechal zatahnout v chloridu zelezitem, vypadaji hnusne, ale jsou jedovate. Pak mam santoku od nozire (MontyJack) delany na mou ruku a nozem jde strouhat ocilka. Zbytek na beze pouziti Victorinox, WMF a Fiskars. Platovani damasku, nerezi, jsem jeste nevidel (nerikam, ze to nejde) ale je to spis marketingova sracka. Bud vem damasek, ktery rezne, nebo nerez.
Kup teda Fiskars nebo Victorinox (mam je na bezne pouziti) a kdyz je budes brousit, tak vydrzi par let.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Kuchyňské nože

Příspěvekod booze » pát říj 20, 2023 17:58

Jo a ty vase pocity, co jak vypada. Mel jsem TOP Gurkha, ktery jsem nakonec zjistil, ze je vyklepany z blatniku Volhy. Vypadal hodne dobre, kdyz jsem s nim sekl do vetve, tak se cely ohnul a totalne po.sral.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Kuchyňské nože

Příspěvekod mike » pát říj 20, 2023 20:27

booze píše:Ten cinsky neber cinani delaji xy lepsich nozu.

Napriklad? Jak pisu, jde mi o konkretni delku a tvar. Kdyz mi ukazes neco lepsiho, tak budu rad.

booze píše:Mam noze v kuchyni D10, ktere jsem nechal zatahnout v chloridu zelezitem, vypadaji hnusne, ale jsou jedovate.

Rozhodl ses opustit tento svet pomalou a bolestivou cestou? :twisted:

booze píše:Kup teda Fiskars nebo Victorinox (mam je na bezne pouziti) a kdyz je budes brousit, tak vydrzi par let.

Vzdyt pisu, ze Fiskars mam, ale nedrzi ostri a chtel bych neco lepsiho.

Dromedaro píše:"Vesmírní lidé" by nad tou grafikou taky zajásali.

Jj :D

Kdyz ma nekdo takovou nabidku relativne draheho zbozi a neni si schopen nechat udelat pouzitelny web a navic ani prelozit popisky z anglictiny, tak sorry, to fakt nepusobi seriozne. On to asi bude nejaky preprodejce, co jen preposila noze mezi vyrobci a zakaznikem. V lepsim pripade.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Kuchyňské nože

Příspěvekod booze » sob říj 21, 2023 8:34

Cina Xinzuo, Hezhen a treti byl neo jako Dohmal

Kup Moru a mas klid https://www.morakniv.cz/kuchynske-noze-zeleninove/

Chlorid zelezity nalepta povrch a chrani pred korozi.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Kuchyňské nože

Příspěvekod mike » sob říj 21, 2023 21:55

Vzdyt ty noze, na ktere jsem se ptal, JSOU XinZuo a Hezhen. A ty od Mory maji uplne jiny tvar, nez jsem psal, ze chci.

Hele, jsi v poradku? Driv jsi dokazal udrzet v hlave, o cem se diskutuje...

BTW, Moru nechci, nekolik starych nozu od nich mam a nejsou nic moc, uz je skoro nepouzivam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Kuchyňské nože

Příspěvekod mike » ned říj 22, 2023 1:45

Objednal jsem tenhle: https://www.xinzuo.cz/nuz-na-ovoce-a-ze ... an-b37s-5/. Za 6 stovek se vsim vsudy to za pokus stoji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Kuchyňské nože

Příspěvekod booze » ned říj 22, 2023 7:11

Pokud si nemenil link, tak ten odkaz me presmeroval na uplne jine stranky. :shock:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Kuchyňské nože

Příspěvekod mike » pon říj 23, 2023 2:07

Linky jsem nemenil a funguji furt stejne. Vzdyt jsi z nej primo citoval tady: viewtopic.php?p=588169#p588169. Jsi zmateny ;-)

(koupil jsme trochu jiny nuz, nez jsem puvodne chtel, takze v poslednim prispevku je jiny link, ale furt na stejny web a podstatny je odkaz na vsechny noze v prvnim prispevku)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Kuchyňské nože

Příspěvekod grco » pon říj 23, 2023 9:30

Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Kuchyňské nože

Příspěvekod apuka » pon říj 23, 2023 13:47

mike píše: v poslednim prispevku je jiny link, ale furt na stejny web
Hm... Ktery z tech ctyr s linkem je posledni??? Ja mam posledni tri se stejnym linkem :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kuchyňské nože

Příspěvekod mike » pon říj 23, 2023 20:50

@grco: diky, ale to neni ten spravny tvar. Na nem fakt zalezi, pritelkyne mi prinesla na vyzkouseni tenhle: https://www.tescoma.cz/nuz-univerzalni-grandchef-13-cm. Ostry je dost, v ruce sedi dobre, ale blbe se mi s nim krajely hranolky, jelikoz spicka se zuzuje moc rychle a nedokrajoval jsem. Mozna je to vec zvyku, ale ja jsem holt zvykly na ten tvar od Fiskars a chci to same nebo aspon velmi podobne.

@apuka: ha, vubec jsem si nevsiml, ze jsem ten prispevek odeslal trikrat. Opraveno. Forum zrovna nejak blbnulo, odesilani se zasekavalo, a tak jsem to zkousel, dokud to neproslo... (taky jste to nekdo mohli nahlasit pres vykricnik, to uz by bylo davno opraveno ;-)).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Kuchyňské nože

Příspěvekod apuka » úte říj 24, 2023 7:39

mike píše:ste to nekdo mohli nahlasit pres vykricnik
Ja TI nevim, ale ja beru ten vykricnik jako nahlaseni SPAMu, Warezu nebo neceho silne porusujiciho pravidla, ze s tim admin ma neco udelat co nejrychleji "na omezeni skodlivych dopadu". Tomu odpovidaji i ty moznosti volby duvodu, kdyz na to kliknes (jo, vim, ze si tam muzes napsat svuj). Ale ze by se tomelo pouzit i na evidentne nahodne vicenasobne poslany prispevek, me - a asi ani mnoho dalsich - nenapadlo.

Jinak asi opravdu forum trochu blbnul. Ja jsem mel opacny problem - jsem napsal prispevek, chtel jsem jej odeslat, presel jsem pres tlacitka mysi bez kliknuti (to vim urcite), nakonec jsem (vyjimecne) kliknul na nahled (kdyz me k tomu furt nabadas :wink:), fajn, mohu to poslat - a ejhle po kliknuti se objevilo, ze mezitim pribudnul jeden prispevek - ten muj... Ale v tom pripade se mohlo stat, ze moje mys blbla a klikla dvakrat. (Tomu bych se nedivil, kdyz tocim koleckem smerem dolu, obcas lita nahoru-dolu, obcas jde nahoru - proste ne vzdy dela, co ma.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kuchyňské nože

Příspěvekod grco » úte říj 24, 2023 9:54

@mike: Aha, prislo mi to dost podobne tomu xinzao co si posilal. Ten fiskars, to vypada na klasicky tvar evropskeho kucharskeho noze, len v malej velkosti, a ne japonsky tvar. Krajis "kolebkovo" ne? Nechapem jak s tym mozes robit. Ja pouzivam 24cm :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Kuchyňské nože

Příspěvekod oodoow » úte říj 24, 2023 10:34

Japonci maj i rovný nože, ne? Třeba nakiri, který je spešl na zeleninu. Se s tím nekrájí kolébkou, ale víc rovně. Je to o zvyku. Zrovna na hranolky bych chtěl ale něco většího.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3098
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Kuchyňské nože

Příspěvekod grco » úte říj 24, 2023 11:48

@oodoow: Ano, klasicke japonske su rovnejsi, nie len nakiri, ale aj santoku, pretoze oni spis sekaj nez kraji, ale preto rikam, ze mike podla toho fiskars, chce skor EU styl noze, ne japonsky, a nemyslim tym ocel a vyrobu, ale tvar. Moze japonsky/cinsky vyrobce delat EU tvar, a naopak :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Kuchyňské nože

Příspěvekod mike » úte říj 24, 2023 15:55

Urcite je to o zvyku. Holt ten Fiskars pouzivam pres 10 let, mam druhy (prvni verze byla lepsi) a vyhovuje mi jako univerzalni nuz. Santoku pouzivam, kdyz chci treba nasekat mrkev, jelikoz ta je tvrda. Nebo kdyz krajim dve kila cuket na kosticky. Na hranolky mi ale prijde neohrabany, tam mi vyhovuje ten mensi a obratnejsi.

Asi bych si na jiny zvyknul, ale proc? XinZuo uz je na ceste, jsem na nej zvedav.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Kuchyňské nože

Příspěvekod mike » čtv říj 26, 2023 0:33

Nuz dorazil. V ruce sedi skvele, vypada dobre a je ostry jako britva. Holi chupy na rukach a reze papir. Krajel jsem s nim cerstve udelany konfitovany bucek, ktery je velmi mekky, takze cokoliv min ostreho ho potrha, a bez problemu, uplne hladke rezy. Trochu se bojim, ze si ublizim 8-[

Baleni a eshop naprosto profi. Zatim tedy vse perfektni, ovsem podstatne je, jak dlouho udrzi ostri.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49391
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Nože