Jak poznat originál?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod Rujir » ned črc 16, 2006 14:47

Tak a teraz ma tu zozeriete zaziva, ale mam taku vsetecnu otazku. Na co su vam tieto velke noze? Ja mam jeden otvaraci od V. a staci mi uplne na vsetko. Ale vazne nechcem vyryvat, len ma to zaujima... *
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Kometa » ned črc 16, 2006 14:58

K čemu? no... velkym nožem se líp krájí chleba :lol:

Přiznám se, že asi tak trochu chci machrovat s velkou kudlou :wink:
Ne ale vážně, třeba sem se cítila bezpečněji, když jsem s ní spala ve spacáku, šla po lesní cestě o půlnoci do 4km vzdáleného Tesca a podobně. Nebo se hodila na obyčejné ořezávání klacků na pečení buřtů či otvírání piva :ú

Prostě se mi tyhle nože líbí, mám pro ně slabost. :yawinkle:
Nepopíram, že by se dalo přežít i bez něj.

(jak je to u ostatních netuším)
Kometa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte bře 7, 2006 15:55
Bydliště: pupek zeměkoule

Příspěvekod Vena » ned črc 16, 2006 16:33

Kometa píše:Ne ale vážně, třeba sem se cítila bezpečněji, když jsem s ní spala ve spacáku ...

asi bych našel i něco lepšího do spacáku :twisted:

jináč mám taky to Ontario Spec Plus a už ho nikam netahám, je velkej, těžkej a na chleba dost širokej -- ten nůž :mrgreen:
Vena
účastník
účastník
 
Příspěvky: 918
Registrován: stř led 5, 2005 19:08
Bydliště: Letohrad

Příspěvekod Rujir » ned črc 16, 2006 16:47

Vena píše:jináč mám taky to Ontario Spec Plus a už ho nikam netahám, je velkej, těžkej a na chleba dost širokej -- ten nůž :mrgreen:


Ved prave. Zbytocna vaha - staci otvaraci a ked viem, ze budem vo velkom kacat lesy, tak pilka k tomu. :wink:

Inak znamy, co sa venuje boju nozom, mi odporucal, aby som nikdy nevytahoval na nikoho kudlu, ak ju neviem pouzivat. A toboz nie, ak to je niekto ocividne silnejsi. Vraj je to najlepsi sposob ako skoncit s kudlou v stehne alebo s rozrezanymi slachami... :shock:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Reinhard » ned črc 16, 2006 17:00

Kometa píše:Reinharde, začínáš mě fascinovat. Já tu popíšu svoje nároky a ty mi hážeš odkazy na něco uplně jiného :lol: . Švýcara si koupim od V nebo W, prostě je to klasika a maj dobrej servis(aspoň co sem slyšela). To tu neřeším.

Jde mi o velký nůž a ten chci fakt nezavírací. Max. se mi líbí vystřelovací, ale tam bych se zas bála, abych si ho někdy náhodou nevědomky neodblokovala a nevystřelila. Takže proto ne.

Takže pevný nůž. Se zoubkama na druhé straně.
Přítel má Mikováckej Lovu zdar a dělalo se mi s nim perfektně, vůbec sem si nevšimla, že by prokluzoval. Pro mě maj velikej plus, že jsou lehoučký. Ty pryžové bývaj dost těžké.

Líbilo by se mi i něco jako: (zejména ta čepel, rukověť už tolik ne) http://www.kvalitninoze.cz/scripts/podr ... php?IDZ=97

Nebo tenhle je krasnej :ú
http://www.bullarmyshop.cz/zbozi.asp?kod=8024
ale cenově krapet mimo :((


Mno, chtělas velkej nůž, tak jsem ti dal odkaz na to co znám a používám - ONTARIO... o odkazech na tyhle kudly bych neřekl, že jsou prckavý a neodpovídaj tvému požadavku na velkou pevnou kudlu (akorát nevím, k čemu tam chceš mít tu pilku, jak už tady bylo psáno, ta je tam k ničemu...

co se týká odkazu na zavíráky, tak jsem ho uvedl prostě proto, že po skoro 15 letý zkušenosti ježdění ven s velkou kudlou mi připadá holka velkokudla prostě poněkud přebytečná. Její plné výhody opravdu velkého nože jsem mohl za celou tu dobu využít skutečně jen párkrát. Mimochodem jednou z výhod takové kudly pro mne byla právě ta váha, když jsem v bouřce potřeboval akutně ufíknout co nejrychlejc stojku do přístřešku a těžké dobře nabroušené ostří odvedlo požadovanou práci za pár vteřin jen s minimálním použitím síly.

Ad teoretic - podvoluji se jeho názoru ohledně Herbertze, má s kudlama zkušenosti, i když nevím, proč je Herbertz zrovna taková bída... mám ho už nějakou dobu a zatím stačil na to pižláníčko, co na vandru potřebuju, problémy s ním nemám.
Reinhard von Norden

Kráčím krajinou svého srdce a slýchám za nocí její tichý zpěv.
Reinhard
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř kvě 4, 2005 20:53
Bydliště: Č.B., nově - Ústí nad Labem, Sev.Čechy

Příspěvekod Reinhard » ned črc 16, 2006 17:16

Kometa píše:K čemu? no... velkym nožem se líp krájí chleba :lol:

Přiznám se, že asi tak trochu chci machrovat s velkou kudlou :wink:
Ne ale vážně, třeba sem se cítila bezpečněji, když jsem s ní spala ve spacáku, šla po lesní cestě o půlnoci do 4km vzdáleného Tesca a podobně. Nebo se hodila na obyčejné ořezávání klacků na pečení buřtů či otvírání piva :ú

Prostě se mi tyhle nože líbí, mám pro ně slabost. :yawinkle:
Nepopíram, že by se dalo přežít i bez něj.

(jak je to u ostatních netuším)


Zkus velkou kudlu s pilkou vrazit plnou silou do zakoupeného kusu vepřového s kostí i s kůží. A pak ji vytáhni. Zkoušel jsem to právě kvůli tomu pocitu a zjistil jsem, že takovej pocit nehodlám nikdy zažít v případě člověka. Pokud to zadrhne o kost, tím líp. Chápu pocit bezpečí s velkou kudlou, který je však spíš klamný, pokud nejsi člověk cvičený a zvyklý s nožem bojovat. Pivo si otevřu radši tím otvírákem na kapesním nožíku.
Velká kudla mi posloužila ještě jako odstrašující prostředek na vzteklého toulavého vlčáka... ale každej víme, že stejnou službu odvede i klacek.. a stejně nevím, jestli bych v případě napadení tím psem dokázal bodnout, nebo bych jen kopal...
Reinhard von Norden

Kráčím krajinou svého srdce a slýchám za nocí její tichý zpěv.
Reinhard
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř kvě 4, 2005 20:53
Bydliště: Č.B., nově - Ústí nad Labem, Sev.Čechy

Příspěvekod pripluv » ned črc 16, 2006 17:44

Kometa píše:Švýcara si koupim od V nebo W, prostě je to klasika...

W už je V. Čili, že V koupil W.
A noční cestou do Tesca udělá větší službu slzák, neumíš-li opravdu s nožem bojovat. Ale to tu už bylo.
A nejlepší pilka je na tom Utonovi :wink: ...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Jak poznat originál?

Příspěvekod Mirek » pon črc 17, 2006 16:07

Kometa píše:Chtěla bych si pořídit nějaký nožík na ven. Jenže jelikož jsem ukrutná bordelářka a strašně ráda ztrácím drobné věci, je škoda do nich příliš investovat. Proto jsem se rozhodla, že budu obíhat bazary a vyberu si nějaký tam. Jenže se objevil problém - jak rozpoznat padělky dražších nožů, když jsem uplný laik? Prosím poraďte, díky.


To Kometa: Nechci ti tady kecat do outdooru ale o nožích a o zbraních něco vím. Tak tedy, na Mikova bych se vy....Chápu, že jsi patriot ale nic moc nevydrží, bo se čepel uvolní ze střenky. Dále, na co velký nůž? Jak píšeš chceš ho mít na příležitostnou obranu....atd. Nejspíš se ktomu vůbec nedostaneš. Ale jiná věc. Zkus s takovým" monstrem" u pasu udělat třeba kotrmelec a případně jiné prostocviky. Nejlepší nůž na přežití je přeci ten, který máš neustále u sebe a který ti nepřekáží a netíží tě. I odborné kruhy vojenské se shodují, že nejlepší je pevný kvalitní zavírák, který nemá přehršel želízek. Pokud přeci jenom chceš velký nůž, tak kup radši ten Acron: http://www.outdoorworld.cz/zbozi.php?serial=10&limit=70
Když je hlad, tak je i husa dobrá.
Mirek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 187
Registrován: pon črc 17, 2006 11:22
Bydliště: Praha

Příspěvekod Mirek » pon črc 17, 2006 16:20

A dodatek, Mikov jako lovecký nůž má tu pilku na řezání pánevní spony ulovené zvěře. Na dřevo se to moc nehodí a na lidi...už tam měl někdo dobrý názor. To už je lepší Uton, který má pilku nasazovací zezadu do střenky. Většina pilek na nožích je na řezání lan, provazů, vlasců a jiných sítí. Fuj to sem se rozkecal......
Když je hlad, tak je i husa dobrá.
Mirek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 187
Registrován: pon črc 17, 2006 11:22
Bydliště: Praha

Příspěvekod Majo » úte črc 18, 2006 11:35

A čo takýto nôž http://www.bullarmyshop.cz/zbozi.asp?kod=8028 ? Dve veci v jednom. A kvalitne. Teotetic, mas o tom nejake info, resp. skusenost?
Live your life today, tomorrow never come...
Uživatelský avatar
Majo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 91
Registrován: pon čer 26, 2006 9:03
Bydliště: Banská Bystrica

Příspěvekod teoretic » úte črc 18, 2006 11:44

Majo píše:A čo takýto nôž http://www.bullarmyshop.cz/zbozi.asp?kod=8028 ? Dve veci v jednom. A kvalitne. Teotetic, mas o tom nejake info, resp. skusenost?

jj, znam - nemel v ruce, ale videl na vlastni oci. jak uz jsem rekl - jsou firmy, u kterejch kupuju noze bez obav a klido po internetu- a sog je mezi nimia

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod Vilík » pon črc 24, 2006 20:14

Omlouvam se, ze sem to neprecetl uplne vsecko, ale jak padla rec na UTON, tak bych ho vrele doporucil... Idealne dlouhej, tezkej, vyvazenej... nadherne mi padne do ruky a jeste sem se s nim nefiknul... :wink:

Ale tady trosku pozor, snaz se sehnat opravdu original armadni (na cepeli ma cisilka, ale nevim, co znamenaji (muj tam ma 0005)) a ne "napodobeninu" od Mikovu...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod Vena » pon črc 24, 2006 20:38

Vilík píše:Ale tady trosku pozor, snaz se sehnat opravdu original armadni (na cepeli ma cisilka, ale nevim, co znamenaji (muj tam ma 0005)) a ne "napodobeninu" od Mikovu...

a kdo vyrábí ty armádní?? že by měli zelený svoji dílnu? :mrgreen:
samozřejmě MIKOV :wink:
Vena
účastník
účastník
 
Příspěvky: 918
Registrován: stř led 5, 2005 19:08
Bydliště: Letohrad

Příspěvekod Vilík » úte črc 25, 2006 9:05

Fakt? :shock:
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod teoretic » úte črc 25, 2006 10:11

Vena píše:
Vilík píše:Ale tady trosku pozor, snaz se sehnat opravdu original armadni (na cepeli ma cisilka, ale nevim, co znamenaji (muj tam ma 0005)) a ne "napodobeninu" od Mikovu...

a kdo vyrábí ty armádní?? že by měli zelený svoji dílnu? :mrgreen:
samozřejmě MIKOV :wink:

jj, ale je to rozdil - civilni nebrat. uz jsem to tu jednou popisoval - hledejte a naleznete:D (tenkrat se na to ptal myslim Mifr)

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod mifr » úte črc 25, 2006 15:37

To bych se divil,ze bych se na to ptal :wink: Nebot to uz davno vim, nejen z knife.cz ...Ale jsem priznivec Mikovu...I kdyz nosim Victorinox :roll: :mrgreen:
Uživatelský avatar
mifr
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1875
Registrován: úte bře 15, 2005 14:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod teoretic » úte črc 25, 2006 15:46

mifr píše:To bych se divil,ze bych se na to ptal :wink: Nebot to uz davno vim, nejen z knife.cz ...Ale jsem priznivec Mikovu...I kdyz nosim Victorinox :roll: :mrgreen:

sorac, byl to chonga - ted jsem to nasel...


cituju:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Hlavni rozdil je v tom, ze na armadni se ztahuji prisnejsi kriteria. Vojensky noze maji sekundarni ostri a maji na cepeli cislo.

(cisla 0001-0009, jsou to pouze cisla tavby, ze zacatku byly pouzivany ruzne postupy zpracovani oceli, ale to tyka pouze 0001-0003, od 0004 uz jsou vsechny stejny. s temi 0001-0003 se uz ale stejne asi nikdo nesetka, vetsinou jsou ve zbirkach, nevim o tom, ze by se nekde jeste prodavaly, protoze jich bylo vyrobeno velmi omezeny mnozstvi) .

Civilni maj lesteny cepele a misto cisla tam stoji Mikov. .

Co se tyce rukojeti, tak civilni ma plastovy strenky, coz stoji fakt za prd, pac to je uplne obyc. umela hmota, zadny G-10, Zytel nebo FRN, vojensky maj nejakou gumu, neco jako elastomer.

Dalsi rozdil je v pochvach, ty civilni jso totalne hrozny, asi tak jako od Vietnamcu

Pilka a pilnik by mely bejt stejny...

vse IMHO:)


(thanx to David & co.)

t.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod mifr » úte črc 25, 2006 15:49

Ja si hned rikal,ze to bude omyl :wink:
Uživatelský avatar
mifr
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1875
Registrován: úte bře 15, 2005 14:04
Bydliště: Brno

Re:

Příspěvekod cvejnula » stř dub 28, 2010 15:09

Kometa píše:v ideálním případě na druhé straně zoubky (pilku).


Pokud chceš něco co fakt dobře řeže, tak doporučuju Stihl MS 361. :D
Řeže fakt dobře, má rozumnou váhu a super výkon. Když vychytáš akci, dá se koupit i za rozumnou cenu. Jen je potřeba se starat, aby byly zuby ostré.
cvejnula
nováček
nováček
 
Příspěvky: 132
Registrován: pát bře 26, 2010 14:12

Re:

Příspěvekod cvejnula » stř dub 28, 2010 15:14

teoretic píše:
mifr píše:Co se tyce rukojeti, tak civilni ma plastovy strenky, coz stoji fakt za prd


To mi vadí na nožích obecně. V poslední době se ve většině případů vyrábí střenky gumové, plastové a to i na zavíracích, ale ještě častěji na kuchyňských nožích. Já mám ráda dřevo. Je jasný, že z hygienických důvodů je vhodnější jiný materiál. Ale pokud si můžu vybrat do ruky. Volím vždy dřevo. Plast se mi přímo hnusí.
cvejnula
nováček
nováček
 
Příspěvky: 132
Registrován: pát bře 26, 2010 14:12

Re: Re:

Příspěvekod tuso » čtv dub 29, 2010 8:02

cvejnula píše:Já mám ráda dřevo. Je jasný, že z hygienických důvodů je vhodnější jiný materiál.


Tak to není tak jisté. Porovnávali bakteriální odolnost plastových a dřevěných krájecích prkýnek a zjistili, že paradoxně dřevěná jsou po stránce hygienické lepší /oni jsou pochopitelně lepší po každé stránce/. Byla vyslovena teorie o přirozené antibakteriální vlastnosti dřeva, ale samozřejmě, bez důkazů. Další teorie je, že ve dřevě jsou rýhy po krájení širší a tudíž se líp vymyjou. Těžko říct. Osobně moc plastové nože taky nemusím.

Odkaz na zdroj je tady.
Bohužel je blokovaný v závislosti na předplatném.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Jak poznat originál?

Příspěvekod fettgesicht » pon čer 7, 2010 21:06

S kámošem vedeme sáhodlouhý diskuze o nožích pro turistiku. On je spíš outdoorovec, horolezec a tudíž minimalista, já spíš romantik a nožofil. I při svým postižení mu ale dávám teoreticky za pravdu že za normálních okolností člověku stačí na výlet švýcarskej zavírák, ideálně s pilkou. V praxi ale mám radši trochu "výkonovou rezervu" v podobě pevnýho nože s čepelí tak aspoň 10 cm nebo i víc, hlavně teda do lesa (na hory je to fakt zbytečný). Když byla řeč o Utonu, ten není špatnej, ale za ty peníze se dá koupit hezčí i kvalitnější kudla. Já rád pokukuju po nožích ze severu - třeba značky Mora, Helle, Kellam. Seveřani celkem vědí, co člověk v přírodě potřebuje.

Pokud jde o původní otázku, jak se vyhnout kopiím: Obloukem se vyhnout armyshopům, tržnicím, Aukru, menším prodejnám. Kopie jsou taky o dost levnější - nůž Ka-bar za 8 stovek je zaručeně kopie. :wink:
fettgesicht
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon říj 27, 2008 19:59

Re: Jak poznat originál?

Příspěvekod Indy » pon čer 7, 2010 21:59

z tech severanu stoji za uvahu fallkniven.

z me neznamych pricin se pokud vim nekopiruje...zatim.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Jak poznat originál?

Příspěvekod fettgesicht » stř čer 9, 2010 21:03

Tak jest, třeba Fällkniven F1 je ve své jednoduchosti téměř dokonalej, jenom materiál čepele je tvrdší (může se vylamovat při tvrdším zacházení) a ta cena... :((
fettgesicht
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon říj 27, 2008 19:59

Předchozí

Zpět na Nože