broušení nožů

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: broušení nožů

Příspěvekod Etheric » čtv lis 30, 2023 20:44

Zpět k tématu: su zvědav, v jakým stavu to Ontario přijde. Jestli bude ostrý, nebo se s tím budu drbat dva dny...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: broušení nožů

Příspěvekod Zzz » čtv lis 30, 2023 21:00

Škodolibě bych si tipnul, že bude úplně jedno jak to bude od výrobce nabroušené, protože:
1) vlastník se s tím stejně bude s brouskem mazlit několik týdnů
2) u takového sekáčku je celkem jedno, jestli je to "ostré" - zajíždí to do dřeva a rozlamuje ho to, popř. devastuje to vegetaci i ikdyž je to jen "sraženo" pod 45°
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: broušení nožů

Příspěvekod Etheric » pát pro 1, 2023 5:35

Kukri mačeta mi přišla ostrá jako prase. Na jednu ránu jsem to prase (již mrtvý) dekapitoval. Až jsem čuměl, jak skvěle to šlo :)

Zzz píše:vlastník se s tím stejně bude s brouskem mazlit několik týdnů

Leda v případě, že by tam byl úhel ostří 45 stupňů a já z toho chtěl udělat 35. Jenže na tuhle velikost nože je Lanksky sada malá a takhle velkou čepel bez vodítka z 45 stupňů na 35 neproměnim, aby to bylo rovnoměrný. Akorát bych to zprasil. Chtělo by to nějaký vodítko, abych brousil pod stejným úhlem. Něco, co bude použitelný i pro čepel 23cm..
Jasně, že z toho nebudu dělat břitvu, ale krumpáč taky ne.. 35 stupňů se mi jeví jako ideální. Možná ještě 30. Méně určitě ne, více než 35 pro mé účely také ne
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: broušení nožů

Příspěvekod Zzz » pát pro 1, 2023 11:00

No ono pro větší a těžší nože na sekání, konkrétně třeba dřeva, není broušení příliš do ostra moc nutné.

Už v dřevních dobách YT někdo záměrně ukazoval na videu, ze plocháč "sražený" po 45° měl při sekání prakticky stejný efekt jako daleko ostřeji nabroušený nůž obdobné velikosti. Dostatečně velká energie se tu koncentruje do hodně podobné plochy, v materiálu se vytvoří trhlina a klín ji pak rozštípne vpodstatě svými boky, takže trhlina se od určité fáze šíří skoro bez vlivu samotného vrcholu ostří.

Na druhou stranu, podle mých zkušeností i nože na sekání mohou být broušené překvapivě dost do tenka a ostra. Lidi se často zbytečně bojí, že se to při nabroušení do ostra vylomí rázy, ale já jsem to u svých nožů nepozoroval. Možná je to problém u nožů z jiných ocelí nebo tepelného zpracování.

Hlavní problém vysokého klínu je při páčení, kterému se lze vyhnout... pokud ho zrovna nepožadujete, což někdo považuje za nezbytné, jiný zase za zbytečné prasení nože.

A pak je problém, že když náhodou trefíte něco tvrdého (např. hřebík který není vidět, nebo nějaký suk u tvrdého dřeva), zub který se vám udělá na ostří je vzhledem k vyššímu klínu hlubší a je pak třeba odbrousit víc materiálu aby se odstranil.

Takže na sekání vyloženě dřeva je podle mě často spíš zbytečné a nepraktické to brousit moc do ostra - prostě to tolik nepřináší, aby to stálo za složitější opravy přebrušováním ke kterým ovšem při dlouhodobém používání nejspíš tak jako tak dojde.
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: broušení nožů

Příspěvekod Zzz » pát pro 1, 2023 11:07

Je ale myslím rozdíl mezi tím, jestli chcete dřevo abych tak řekl rozsekávat nebo otesávat.

Podobně jako třeba u přerážení, je u rozsekávání dřeva vždycky nutné překročit určitou hranici, kde se vytvoří trhlina, která se pak šíří relativně snadno. Pokud ale z nějakého, například řemeslného důvodu chcete ve dřevě vytesávat nejaké menší drážky, výseky z různými jinak situovanými plochami apod. pak si myslím že "tupé" ostří bude ohromnou roli hrát a moc dobře s ním nepochodíte.
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: broušení nožů

Příspěvekod Etheric » pát pro 1, 2023 13:50

Zzz píše:někdo záměrně ukazoval na videu, ze plocháč "sražený" po 45° měl při sekání prakticky stejný efekt jako daleko ostřeji nabroušený nůž obdobné velikosti.

Jasně, ale když to budu používat i k jiným věcem, ten rozdíl už poznám. A trvanlivost 35 vs 45 nevidim taky rozdíl, co by mi stál za zmínku. No uvidim, jak to dojde. Třeba to bude OK a bude potřeba to jen lehce přiostřit. Holt překvápko bude..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: broušení nožů

Příspěvekod Zzz » pát pro 1, 2023 22:02

Nějak mi to hlava nebere, ale zdá se mi, že po celém mém obvyklém domácím kolečku ostření (slinutý karbid, brusný papír 800, slinutý karbid) a důkladném vyčištění ostří mezi listy papíru se řezné vlastnosti ostří i u relativně tvrdé čínské oceli 8Cr13MoV ještě zlepší, když se pak obtáhne pod úhlem ostří na obyčejné ničím neošetřené vrstvě papíru. Tenký letákový papír to krájelo i bez toho, ale po obtažení to jede viditelně hladčeji a jemněji. Myslel bych přitom, že s obyčejným papírem bez brusiva apod. to nemůže mít na řezné vlastnosti vůbec žádný vliv... fazeta přitom není ani nijak brutálně naleštěná, leskne se to, ale lupou jsou vidět stopy po broušení.
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: broušení nožů

Příspěvekod Etheric » sob pro 2, 2023 5:15

Papír je ve skutečnosti také brusivo a může mít stejný efekt a použití, jako kůže.
Mně třeba lidi nevěřili, jak moc se z papíru může prášit :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: broušení nožů

Příspěvekod booze » sob pro 2, 2023 13:00

Brity se dotahuji na kride, pokud je papir kridovy, tak to je stejne jako krida.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: broušení nožů

Příspěvekod Zzz » sob pro 2, 2023 16:08

Křídový papír ten který jsem právě měl není, nebo tak alespoň nevypadá.

Uvažoval jsem tím stylem, že pokud by ostří papír dotahoval nějakou podobnou rychlostí jako jsem pozoroval, tak by ho také stejný papír devastoval při zkušebním řezání.

Vím, že nic-moc levná nerezovka 420 se na běžném kancelářském papíru i při pár zkušebních řezech ztupí tak, že té maximální ostrosti pak už nedosahuje. Ale u německo-švýcarské oceli 1.4116 jsem to nepozoroval, ta ostří drží o tolik líp, že u pár zkušebních řezů se to vůbec nemá šanci se projevit. A ta čínská ocel 8Cr13MoV drží ostří ještě o tolik líp, že jsem i při daleko delším řezání papíru tupení nepozoroval, tak jsem myslel, že analogicky několik takovýhle "obtažení" nemůže mít žádný vliv.

Kdo ví.
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Předchozí

Zpět na Nože