S&W Search & Rescue Bowie

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

S&W Search & Rescue Bowie

Příspěvekod biohazzard » úte dub 6, 2010 11:00

Čau!
Koupil jsem si nedavno tento nůž a dost mne sklamal. Na mém prvním společném výletě byl dva dny v cca -14stupních a kdyz jsem asi po čtvrté sekl do větve o průmeru 4cm,tak v ní zůstalo i vylomené ostří 4cm dlouhé. Od oceli 440C jsem čekal více. Ale třeba to bylo tím že byl vymrzlej. Teď si chci koupit znovu nějaký survival nůž, ale nevím jestli znova tento,nebo něco od Ontaria, či UZI.

Když mi přišel S&W Search & Rescue Bowie trochu jsem se zhrozil skutečnými rozměry, jelikož je to fakt macek. Dle mého názoru jsou jeho rozměry naškodu, jelikož má dost vysoké ostří a ve spodní části vemi tenké, což může být i důvod toho co se mi stalo. Není to prostě klasický masivní bajonet. Na hřbetu sice tak vypadá,ale dole je tenký jako kuchyňský nůž. Nabroušený byl tak že po jednom přejetí dokonalá depilace ruky. Nevím jestli jsem měl smůlu na konkrétní kus,ale nůž na přežití musí vydržet i hrubší zacházení než sekání větvičky.
Obrázek

Prosím o radu a zkušenosti s tímto nožem popř. porovnání s něčím menším od Ontaria, např. ONSP17,
Obrázek
nebo UZI ZF32B.
Obrázek
Hledám něco s čím nasekám dřevo, otevřu konzervu, uříznu maso a se skrtadlem rozdělám oheň, ne mačetu!


Dík za rady a zkušenosti!
Naposledy upravil biohazzard dne úte dub 6, 2010 14:33, celkově upraveno 4
CHYTREJ SE ZEPTÁ, JEN BLBEC VÍ VŠECHNO...
Uživatelský avatar
biohazzard
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pát led 22, 2010 17:51
Bydliště: Karlovy Vary, Praha

Re: S&W Search & Rescue Bowie

Příspěvekod vonkreuz » úte dub 6, 2010 13:49

Nieto Combate *
Ocel zase 440C, ale co se mnou zazil :wink: Konzervu s nim v nouzi otevru, zem jsem s nim kopal, stromy kacel, sekal i stipal do prumeru 15cm. V kuchyni se taky uzivi - maso, chleba, cokoliv.. Ostri ma dost vysoke, ale mrkev a jine tvrde plody narizne tak do pulky a pak uz pusobi klin, takze se krajena suroviny "rozpuli".
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: S&W Search & Rescue Bowie

Příspěvekod myskin » úte dub 6, 2010 20:44

Nieto combate- suhlasim. Velmi dobry noz- skvele sa drzi a dobre sa s nim seka. Rucka patri k najpohodlnejsim, s akymi som sa stretol. Myslim, ze v danej cenovej relacii nim chybu nespravis.

Ale ak ti mozem poradit dalie vyborne noze- tak na to,c o vravis, by mohol byt celkom vhodny glock. Alebo mozno este lepsie- Bushman od Cold steelu
http://www.noze-nuz.com/coldsteel/CS95BUS.php
-je to lacny noz,ale hravo zvladne vsetko co si napisal. Vyborny noz.

No ale ak by si cenovu hranicu posunul este kus vyssie, tak by si sa mohol pozriet po nejakej RAT- ke
http://www.noze-nuz.com/ontario/ON8619.php
http://www.noze-nuz.com/ontario/ON8627.php
- je ich mnoho verzii od dvoch vyrobcov... Pokial by ta zaujali, skus o nich najist viac info, na nete je toho nespocet.

inak odporucam forum www.knife.cz - su tam vlakna o nozoch na tabornicke cinnosti, urcite tam najdes vhodnu radu ako ako aj kopec uzitocnych informacii. Snad ti to pomoze. Vela stastia!
myskin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 82
Registrován: stř lis 21, 2007 14:46
Bydliště: PN/BB- SK

Re: S&W Search & Rescue Bowie

Příspěvekod vonkreuz » úte dub 6, 2010 21:16

Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: S&W Search & Rescue Bowie

Příspěvekod biohazzard » úte dub 6, 2010 21:19

myskin píše:Nieto combate- suhlasim. Velmi dobry noz- skvele sa drzi a dobre sa s nim seka. Rucka patri k najpohodlnejsim, s akymi som sa stretol. Myslim, ze v danej cenovej relacii nim chybu nespravis.
......


Díky moc za tipy!

A ty co jsem uvedl já Ti přijdou blbý?
Na knife.cz mě štve, že tam někdo založí vlákno který by mne zajmalo a během několika stránek je obsah úplně jinde...

Zrušeny zbytečné citace. vK
CHYTREJ SE ZEPTÁ, JEN BLBEC VÍ VŠECHNO...
Uživatelský avatar
biohazzard
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pát led 22, 2010 17:51
Bydliště: Karlovy Vary, Praha

Re: S&W Search & Rescue Bowie

Příspěvekod biohazzard » úte dub 6, 2010 21:24

vonkreuz píše:Nieto Combate *
Ocel zase 440C, ale co se mnou zazil :wink: Konzervu s nim v nouzi otevru, zem jsem s nim kopal, stromy kacel, sekal i stipal do prumeru 15cm. V kuchyni se taky uzivi - maso, chleba, cokoliv.. Ostri ma dost vysoke, ale mrkev a jine tvrde plody narizne tak do pulky a pak uz pusobi klin, takze se krajena suroviny "rozpuli".


No na to jak píšeš že dobře slouží překvapivě příjemná cena... A zkoušl jsi s nim pracovat v nízkejch teplotách, jako když se ulomil mě můj S&W ?
CHYTREJ SE ZEPTÁ, JEN BLBEC VÍ VŠECHNO...
Uživatelský avatar
biohazzard
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pát led 22, 2010 17:51
Bydliště: Karlovy Vary, Praha

Re: S&W Search & Rescue Bowie

Příspěvekod vonkreuz » úte dub 6, 2010 21:30

Asi ne :-k k nule jsem s nim venku byl i ho používal, ale pod nulou asi ne.

Zapomněl jsem dodat, že jsem s ním sekal borovicový kmen (tak 10cm v průměru) na půlky a čtvrtky a pomáhal si palicí (tenčím kmínkem) a zřejmě jsem trefil suk a podařilo se mi jemně vyhnout ostří u záštity... ale na funkci rostlináře to vliv nemá :twisted: Ten kmen jsem samozřejmě doštípal a po něm i pár dalších :wink:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: S&W Search & Rescue Bowie

Příspěvekod myskin » čtv dub 8, 2010 12:38

biohazzard píše:Díky moc za tipy!

A ty co jsem uvedl já Ti přijdou blbý?
Na knife.cz mě štve, že tam někdo založí vlákno který by mne zajmalo a během několika stránek je obsah úplně jinde...


Zdravim! Nie, nepovedal som, ze tie, co si sem dal by boli zle. Ide o to, ze som ich nikdy nedrzal v ruke... Osobne sa mi paci to ontario, to UZI mi pride take...no neviem, ako sa to drzi, ale ten tvar by mne osobne nesedel. Kazdopadne noz si vyberas ty, nie ja.. :) K tym nozom- ontario je uhlikovka, myslim, ze ako material na tento typ noza fajn, tvar je klasicky, ASI sa s nim bude celkom dobre sekat a robit aj ina tabornicka cinnost. Neviem, aky siroky je trn v rucke- neni to full tang. Ale predpokladam, ze by mohol zniest dost.
To UZI je nejaka nerezovka, blizzsie o nej neviem. Je to full tang, co je vyhoda a ma dobre puzdro. Ale uz ako sa esteticky tebe paci a pokial o nom uvazujes, tak si urcite zisti, co je zac ocel 8Cr14.... Tieto noze ale nepoznam, takze sa neodvazim ti poradit, ktory z nich je vhodnejsi.

Skor ti mozem povedat este ohladom toho nieta, ktore ta asi zaujalo- vlnovka sa na cepeli spravila aj mne- nic vazne, urcite lepsie, ako keby sa zlomila. Bolo to pri normalnom sekani, dost mozne, ze som trafil suk. V mojom okoli ho mali asi dalsi 4 ludia- vsetci sme s nim boli spokojny. Pouzivali sme ho aj v zime na prespavani, takze pri tych minusovych teplotach bol urcite a nespominam si, ze by sme s nim mali nejake problemi. Este zaujimavost- vyraba (alebo vyrabal) sa aj podstatne dlhsi model (inak rovnaky)- ten ti asi moc neodporucam, lebo mi to pride zbytocne- mal som oba v rukach a nevidel som nijaku vyhodu. Uz ta bezna dlzka je uplne dost. No a este sa vyrabala verzia, ktora bola potiahnuta nejakym povlakom- nie klasicky ciernym, ale takym akoby priesvitne matnym- noz nehadzal odrazy, a ta povrchova vrstva drzi jak pes jeza- neni to taky povlak, ktory ti hned zlezie. Ake ma skutocne vlastnosti- ci nejak pomaha chranit ocel a pod. to ti nepoviem, lebo to netusim. Kazdopadne kamarat, co ho ma, je s tym 100% spokojny a keby si mal vybrat, chcel by opat ten s povlakom. Cenovo tusim stali rovnako, takze s tym taky problem neni. Puzdro k tomuto nozu je super- aspon pred tymi 6 rokmi, ked som ho kupil ja- poctiva koza, dobre site. Ale pozor!!!! Jednemu kamaratovi sa povoloval druk co drzi rukovat a noz stratil- pozor na to. Davaj pozor na to, aby si ho dobre zapol. Inak s nozom uplna spokojnost, ako som pisal- drzi sa velmi, velmi komfortne. Ocel 440C, taky priemer- o oceliach si mozes precitat inde, to tu rozoberat nebudem.
Kazdopadne, je to podla mna dobry univerzalny noz, ale na uplne prasarny by som ho nepouzival- on zas nieco znesie, ale myslim, ze nieje primarne na to.

Osobne mam na take veci toho bushmana- je to uhlikovka, takze je pruznejsia, skor sa ohne ako zlomi. Skvele sa s nim seka, a vydrzi snad vsetko, ako sa len noz da bezne tyrat. skus pohladat na you tube- su tam az neskutocne hovadiny s tym nozom... Rucka sa nedrzi uz tak komfortne- da sa omotat padakovou snurou alebo dusa z bicykla je nan vhodna, velmi to zlepsi uchop. Ale da sa to vydrzat aj bez toho. Kazdopadne tento noz by som ti vedel odporucit, pokial chces noz na vyslovene prasarny. Je to uhlik, takze je nachylnejsi na hrdzavenie- osobne sa mi to nestalo, ale uhlikovky vseobecne su na to nachylnejsie. Puzdro je des- odporucam usit nove alebo zohnat ine. Ale kopec ludi pouziva to original, len mne vadi, ze je samosvorne a noz teda nic ine nedrzi. (ale zas ho drzi dobre, to je fakt)
Na to, ze stoji nejakych 700 korun je to v tejto kategorii najlepsi pomer cena/vykon. Aspon podla mna. Vrele odporucam.

Samozrejme kludne sa popytaj, co by ta konkretne zaujimalo, pripadne ak sa ti tieto noze nepacia, tak to napis- vies, nemusim riesit noze, ktore ta neoslovuju. Len este pripominam, aby ma nekamenovali ostatny, ze hladame noz v kategorii okolo 1500czk- cize som neriesil nejake noze na zakazku a ine noze v cenach od 5000... Snazil som sa vychadzat z tvojich kriterii a z vlastnej skusenosti ti poradit co sa mne osobne najviac osvedcilo.
Pekny den!
Naposledy upravil vonkreuz dne čtv dub 8, 2010 16:17, celkově upraveno 1
Důvod: Upravena/doplněna citace.
myskin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 82
Registrován: stř lis 21, 2007 14:46
Bydliště: PN/BB- SK

Re: S&W Search & Rescue Bowie

Příspěvekod biohazzard » úte dub 13, 2010 9:28

Díky za vyčerpávající odpověď.

Použitá ocel u UZI 8Cr14 je celym názvem 8Cr14MoV je na stupnici HRC 57-58, 440C má HRC 58-59.
Osobně se mi UZI líbí nejvíc, jen nevim jak šikovný je to falešný ostří nahoře do půlky čepele když bych používal něco čim bych do něj bouchal při sekání. No a to pouzdro je dokonalý. Pouzdro byl i jeden z hlavních faktorů proč jsem si předtím vybral S&W-naprostá spokojenost.

Cenovou kategorii si odhadl dobře. Vím že bych si vybral samozřejmě mnohem lépe, ale studentské možnosti mi to nedovolujou.

V pondělí nesu muj pochroumanej Bowie k nožíři a zkusim se s nim domluvit ať ho tak o centimetr zuží a asi o 2-3 zkrátí,aby vypadal pořád relativně normálně. Tak uvidím s jakou pochodím. Každopádně sem pak dam fotky když se povede...
Naposledy upravil zbuddy dne úte dub 13, 2010 9:34, celkově upraveno 3
Důvod: Kuva, necituj nám tu celou stránku předchozího příspěvku!!!
CHYTREJ SE ZEPTÁ, JEN BLBEC VÍ VŠECHNO...
Uživatelský avatar
biohazzard
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pát led 22, 2010 17:51
Bydliště: Karlovy Vary, Praha

Re: S&W Search & Rescue Bowie

Příspěvekod myskin » ned kvě 2, 2010 17:08

tak ako si dopadol? kupil si to uzi, alebo ako si pokrocil?
myskin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 82
Registrován: stř lis 21, 2007 14:46
Bydliště: PN/BB- SK

Re: S&W Search & Rescue Bowie

Příspěvekod biohazzard » ned kvě 2, 2010 17:45

Zatim jsem si nechal u nožíře opravit Bowieho, hned co to pujde vyfotim ho a hodim sem.
Naposledy upravil amigo dne ned kvě 2, 2010 17:51, celkově upraveno 1
Důvod: zrušena zbyzečná citace
CHYTREJ SE ZEPTÁ, JEN BLBEC VÍ VŠECHNO...
Uživatelský avatar
biohazzard
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pát led 22, 2010 17:51
Bydliště: Karlovy Vary, Praha

Re: S&W Search & Rescue Bowie

Příspěvekod fettgesicht » pon čer 7, 2010 20:39

Zdarec, pokud bys to ještě řešil, tak to Ontario SP17 vůbec není špatný (mám je), ale na sekání dřeva by bylo lepší něco ještě o kousek delšího. Ten SW nevím, ale je to čína, takže bych byl opatrnej. To UZI se nebude dobře držet. Bushman se bude hůř držet a nemá záštitu, což může být nebezpečný. Glock mám taky, je nezničitelnej (skoro), ale rukojeť je moc kulatá, vysloveně špatně seká a je měkčí, takže nedrží ostří. Na porcování dřeva je dobrý něco takovýhohle: http://www.noze-nuz.com/ka-bar/KA1249.php nebo http://www.noze-nuz.com/ka-bar/KA1248.php Test levnejch bowiáků je tady: http://www.knife.cz/Knifecz/Recenze/tab ... fault.aspx Obecně je pro takovejhle typ nože lepší uhlíková ocel, je houževnatější. Pokud byl ten tvůj původní bowiák čínskej, tak se nedivím, že se vylomilo ostří, Číňani kalí od oka. Bezkonkurenční na dřevo je ovšem tohle: http://www.canicom.cz/outdoor/kapesni-pila.htm

EDIT: Aha, ten SW se vylomil, no, to by tak nějak odpovídalo.
fettgesicht
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon říj 27, 2008 19:59

Re: S&W Search & Rescue Bowie

Příspěvekod Ace_ » stř čer 23, 2010 11:28

Noze Smith&Wesson jsou Low End mezi nozi. To je jako by nekdo vyjel do hor s hadrama od Alpine Pro a cekal, ze se vrati bez ujmy na zdravi.

Osobne doporucuju na survival noze Ontario RAT-x, Nebo RAT Cultlery RC-x ci Ranger Knives RD-x. Za x si doplnte cislo velikosti podle svych potreb, na survival bych videl 5 a vyse.

Pokud nekomu staci neco mensiho bez moznosti sekani, tak rozumnej pomer cena-vykon je SOG SEAL Pup Elite. Zduraznuji verzi Elite, jelikoz puvodni verze ma zbytecne hrozne kratke ostri vuci cepeli.

Otevirani konzervy nozem/ostrim bych se vykaslal, to udela vic skody nez uzitku. Lepsi mit naky multifunkni nastroj s otvirakem. Ja osobne taham multitool Leatherman PST, nekdo radsi uprednostnuje Victorinox/Wenger zaviraky. Nebo se da v kazdym slusnejsim armyshopu koupit opravdu miniaturni skladaci US armadni otvirak za cca 20-50kc, kterej si privazete k jidelni sade a so long...
Ace_
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon srp 25, 2008 22:38

Re: S&W Search & Rescue Bowie

Příspěvekod biohazzard » pon zář 20, 2010 21:13

Omlouvám se že mi to tak trvalo, ale nakonec jsem se rozhodl pro opravu a výsledek je v příloze, posuďte sami... Dávám všem za pravdu že to opravdu není nůž nejlepších kvalit, ale v danné cenové relaci slouží zatím dobře.
Přílohy
222622.jpg
před
222622.jpg (8.93 KiB) Zobrazeno 7502 krát
IMG_2700.JPG
po
IMG_2700.JPG (29.81 KiB) Zobrazeno 7499 krát
CHYTREJ SE ZEPTÁ, JEN BLBEC VÍ VŠECHNO...
Uživatelský avatar
biohazzard
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pát led 22, 2010 17:51
Bydliště: Karlovy Vary, Praha


Zpět na Nože