Jaký Bushcraft nůž používáte?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Etheric » pon pro 4, 2023 5:14

Zzz píše:celou survivalovou komunitu svedl na dost mylnou cestou. Teoreticky je dobrý nůž ohromně důležitým nástrojem..

Nejdůležitějším survival nástrojem je mozek a dovednosti v něm :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Zzz » pon pro 4, 2023 11:23

Etheric píše:Nejdůležitějším survival nástrojem je mozek a dovednosti v něm :)

No jo, ale co ty chudáci blbci mezi náma? Nepřekonatelné nedostatky na jedné straně, je nutné kompenzovat jinde. Tím nechci urážet jiné. Já jsem třeba od přírody pomalejší a co nemám už předem důkladně ozkoušené a nacvičené, to mi žalostně nejde. Doženu to jen určitou až napřirozenou vytrvalostí, tak se posouvám dál, a někdy i doháním a předháním. Když je člověk tupej, tak se pak každá materiální berlička hodí... ikdyž tedy já mám vyložený třeba odpor proti tomu, řešit problémy kreditkou apod.

Já jsem nakonec dospěl k do jisté míry k osvobozujícímu poznání, že mám nožík vlastně spíš jako součást psychické terapie. Říznout si do dřívka, rozštípnout polínko, udělat ohýnek, někde "sám" v přírodě (samozřejmě na vhodném místě, nejlépe v už existujícím ohništi), může to sice znít absurdně, ale ikdyž vím, že to vlastně žádný reálný, tím spíš pak survivalový význam nemá, tak to je pro mě balzám na duši - poté co celé dny trávím v umělém, lidmi vyrobeném prostředí, kdy je človek i přes kdejakou odbornost vlastně jen třeba hladce namazaným a neobvykle se lesknujícím, ale jen dalším navazujícím se kolečkem soukolí v soustavě dělby práce, a konkrétní výsledky své práce, ve smyslu vytvořil jsem "něco hmatatelného skoro z ničeho", člověk za sebou skoro nikdy nevidí...

Z konkrétního hlediska nože mi pak jde o to, aby to málo co mám bylo v rámci možnosti dokonalé, co nejvíc se té mýtické, nedosažitelné dokonalosti blížilo, bylo na samotné její hranici až tak, že se zdá být na ní. Minimalistický nástroj, to je oč jde, ale právě přesto/proto skvěle navržený a z hlediska toho co potřebuju perfektně vyrobený, technologicky i materiálově. Paradoxní je, že naprostá většina těch krásných drahých řemeslně vyrobených nožů od nožířů se té mé představě o dokonalosti vůbec neblíží a některé levné tovární kousky je v mých očích naopak o tolik překonávají.
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Etheric » úte pro 5, 2023 3:41

Já jsem autista, který se naučil samostatně žít a běžně fungovat v tomhle bordelu, kterýmu se říká společenské uspořádání. Nevidím důvod, proč by kdokoliv neměl zvládnout se naučit alespoň základní survival techniky ;)

U nožíře si můžeš nechat na zakázku udělat cokoliv. Ale něco si namyslíš, necháš vyrobit, pak ti to nebude sedět v ruce nebo tak... Sériovku můžeš osahat a vrátit
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Zzz » úte pro 5, 2023 14:03

Etheric píše:U nožíře si můžeš nechat na zakázku udělat cokoliv.

No, to je hezké klišé, ale myslím že to ve skutečnosti není tak úplně pravda. Uvažoval jsem o tom, ale:

Ukaž mi nožíře, který vyrábí nože z rozumné nerezové oceli, čepele tloušťky 2mm a rukojeť plast nastříklý na trn (to je podle mě aktuálně nejpraktičnější provedení).

Skoro nikde jsem u nich nic takového neviděl. To jsou samé kované uhlíkové ocele tloušťky 4-6mm a rukojeť buď jeden extrém těžký full tang s čepy, nebo naopak pochybně spojený trn + dřevo či kůže.

Mě se zdá, že většina nožířů jsou kováři kteří nechtějí pracovat s tenkostěnným materiálem, neumí pracovat s moderními nerezovými ocelemi (pokud nejde o vzácené vyjímky a o pár vyloženě luxusních a současně ověřených ocelí jako RWL) a nermomocí se musejí se odlišovat od běžných, továrně vyrobenýnch nožů.

Pak je tu cena - řemeslná výroba a třeba i dovoz ze zahraničí nebo značka ji v podstatě uměle, zbytečně navyšují. A cena není jen o investici, ale hlavně pak omezuje i postradatelnost nože, to zda se ho nebudeš bát ztratit nebo zničit. Pak to končí tak, že čím dražší a unikátnější nůž, tím méně se v praxi opravdu používá.

Kdepak, já myslím, že tudy pro mě osobně cesta nevede.
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Etheric » úte pro 5, 2023 14:26

Tohle není problém, problém je ta cena, viz co jsem zmiňoval nůž Zaklínače. Udělá, bude to luxusní nůž, , ale skoro 2 měsíční příjmy za něj fakt dávat nebudu. Samozřejmě mluvím o nožíři, co umí, ne o někom, kdo se zmůže tak na "Otzi" nůž z D2.... tímto zdravím nejmenovaného nožíře, co to čte :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Zzz » úte pro 5, 2023 16:54

Otzi-ho nůž z D2 pytlíkuje myslím víc lidí, takže je politicky korektní si v tomto kontextu do nejmenovaného nožíře kopnout, ikdyž ve větším počtu kusů se tímto směrem asi vydal jen jeden (jistě náhoda).

Je pravda, že po dloooouhém hledání jsem já našel nožíře, u kterého to dle jeho tvorby vypadalo, že dokáže víc, než jen třískat palicí do tlustého železa - měl tam i profesionální kuchyňské nože z tenkého, i jeden dva tenké tábornické nože - a dělal i z nerezovek RWL 34, CPM 3V, CPM 35V, což bych asi "přežil", zvlášť když by to finální cenu už asi moc neovlivnilo. Jméno si nevybavím, ale byl to snad nějaký otec & syn...
Kdyby to nešlo jinak, tak ten full tang se dá udělat rozumně skeletizovaný (ne do toho navrtat několik děr malého průměru v nejslabším průřezu, jako idiot) a samotné ručky zespodu vybrané, duté, takže na tu váhu i tvar se to dostane, teoreticky snad i s lepší pevností, když se to udělá dobře.
S tím co tam dělal za nože, by to určitě zvládl. Ale vůbec si nejsem jistý, že by se k výrobě takové nenápadné přišery - co je pracná a pak nevypadá - dal přesvědčit (s tím jaké dělal i vyloženě umělecké, estetické nože s plasticky leptanou čepelí s vysochanými zvířaty).
Ale cena by byla asi strašlivá.

Vím velmi dobře jak probíhá hromadná výroba, kdysi jsem byl toho součástí. S tímhle jsme se jako lidstvo dostaly dál; utrácet za něco velmi podobného 100x tolik jen proto, že je to dělané postaru, řemeslně se mi prostě nechce.

...jinak jsem přišel na další zásadní charakteristiku: výbrus sto-pro musí být plochý, nebo konvex, nebo aspoň scandi skutečně předělané na konvex. Byl jsem vystaven tomu naprosto zásadnímu úkolu: namazat si chleba paštikou, když klasický jídelní nůž nebyl k dispozici... A matlat si to dutým výbrusem nebo se scandi je doslova otravná "mazanice". Protože to naopak u nože o kterém přemýšlím nic zásadního omezujícího nepřináší, plochý výbrus, nebo max. konvex to jistí... a to by mě tedy zajímalo, co udělá ta laminovaná nerezová ocel u Mory, když ji někdo začně přebrušovat už jen ze scandi na konvex. Jestli to nechytne nějaké zajímavé tvary.
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Etheric » úte pro 5, 2023 17:30

Zzz píše:Otzi-ho nůž z D2 pytlíkuje myslím víc lidí, takže je politicky korektní si v tomto kontextu do nejmenovaného nožíře kopnout, ikdyž ve větším počtu kusů se tímto směrem asi vydal jen jeden (jistě náhoda)

Bingo. Jméno už máme :) Pro někoho možná skryté, ale máme :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod booze » úte bře 12, 2024 17:45

booze píše:Jak ti dojde ten Ontario, mohl by si ho prosim obkreslit a poslat na mail 1:1 A4 format. Dekuji


@etheric Pripominam se s obkreslenim Ontaria. Dik
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jaký Bushcraft nůž používáte?

Příspěvekod Etheric » úte bře 12, 2024 18:01

Sorry, nebude. Dovozce (výrobce) nedodržel co slíbil a s jejich přístupem jsem jim vzkázal, že takovéto jednání podporovat nebudu a objednávku zrušil. Bohužel. Zjevně jsme malej trh v postavení země třetího světa, maj nás těžce na klobáse
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Předchozí

Zpět na Nože

cron