Ideální outdoor nůž

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod mike » úte dub 18, 2023 22:49

Viz vyse. Jak noze, tak svitliny, zasadne ztracim z kapsy u kalhot. Jsou dostatecne male a lehke na to, abych je tam necitil. Jinak by mi tam vadily, ale druha strana mince je, ze necitim, kdyz je ztratim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49382
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 19, 2023 5:47

Já mám jednoduchý švýcarák, který má na těle skobu, takže ho mohu nosit bez pouzdra na opasku a kupodivu i při použití bederního pasu tam nepřekáží a nevadí. Můžeš zkusit našít do kapsy u kalhot tenký pruh nějaké látky akorát na šířku nože a vytvořit tak kapsičku v kapse.

Na tu malou svítilnu od fenixe mám malé origoš pouzdro a to mám buť na opasku nebo jinde na batohu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4335
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Ideální outdoor nůž

Příspěvekod zonn » stř dub 19, 2023 7:40

Nejtensi repku a provliknout za poutko kalhot.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod irem » stř dub 19, 2023 8:40

Ja jsem noze z kapes ztracela prilis casto (Mikov Stovka, ma asi 40g a stejne si nevsimnu, kdyz vypadne #-o ) Nakonec jsem se zamyslela nad tim, kolikrat ten nuz opravdu potrebuju mit bezprostredne po ruce a zacala ho nosit v batohu. Problem vyresen, noze se neztraceji. Uznavam, ze me nelimituje potreba byt spravnym muzem, takze na te kapse proste trvat nemusim :-D

Male svitilny Fenix mivaji otvor pro provazek / retizek, takze by teoreticky sla pripnout k necemu vetsimu, co z kapsy jen tak nevytratis, treba ke klicum. Nebo zavrit do pouzdra na klice, pokud mas. Asi to omezi ztratovost, ale omezi to i pohodli rychle dostupnosti v kapse a nejspis i drzeni svitilny v ruce :-k
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Lipon » stř dub 19, 2023 9:03

repka+mala karabinka, aby to slo rychle odepnout
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4909
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 19, 2023 11:51

Jsem tu zmínku o provázcích nějak špatně pochopil. Jako, že by to měl mike chycené k opasku a to nechce.
Ten slabounký řetízek, což je asi míněno tou repkou, chycený malou karabinou k poutku na kalhotech je pak teda asi nejlepší řešení.

Já praktikuji, že když se odněkud zvedám (autobus, lavička, hospoda atd) tak poplácám kapsy, jestli je tam vše, co má být, kouknu na místo, kde jsem seděl i pod sedačky, jestli mi něco nevypadlo. Už se mi to párkrát vyplatilo.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4335
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod mike » čtv dub 20, 2023 1:40

Ne, provazek ani repku opravdu nechci. To pro mne proste neni reseni, vadilo by mi to. S nozem se asi zaridim, jak pise irem, ten fakt potrebuju tak malo, ze pro nej klidne muzu sahnout do batohu. Se svitilnou je to horsi, tu pouzivam od podzimu do jara denne.

Dromedaro píše:Já praktikuji, že když se odněkud zvedám (autobus, lavička, hospoda atd) tak poplácám kapsy, jestli je tam vše, co má být, kouknu na místo, kde jsem seděl i pod sedačky, jestli mi něco nevypadlo.

To ja taky a taky uz se mi to vyplatilo. Jenze jednou na to zapomenes, neco te vyrusi apod. a Murphy zaridi, ze je to zrovna kdyz ti neco vypadne.

Ja tu svitilnu nosim v kapse na zip, coz by teoreticky melo naprosto stacit. Jenze prakticky se jednou za par let stane, ze nestaci. Nevim jak se to stane, ale svitilna v kapse proste neni. Naposled mam podezreni, ze jsem ji za chuze vracel do kapsy a mozna ji netrefil, takze vypadla na zem. Nebo jsem z kapsy tahal kapesnik a svitilna vypadla.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49382
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod milarepa » čtv dub 20, 2023 7:14

takové elegantní a funkční řešení je koupit si pořádné outdoorové hodinky se zabudovanou svítilnou a máš po problému.....Garmin Fenix 7x :finga:
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Lipon » čtv dub 20, 2023 7:50

a připojit si je k ajfounu :mrgreen: :mrgreen:
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4909
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod aksam » čtv dub 20, 2023 8:08

i mobil má svítilnu :)
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Dromedaro » čtv dub 20, 2023 8:37

mike píše:To ja taky a taky uz se mi to vyplatilo. Jenze jednou na to zapomenes, neco te vyrusi apod. a Murphy zaridi, ze je to zrovna kdyz ti neco vypadne.

Tohle mívám s podsedákama. Už jsem si párkrát sedl na podsedák, pak jsem vstal a šel pryč, aniž bych si všiml nebo uvědomil, že jsem tam ten podsedák nechal. Ale podsedák za stovku nebo uříznutý ze staré karimatky není švýcarák. Ten by mě mrzel podstatně více, kdybych jej někde ztratil.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4335
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Etheric » čtv dub 20, 2023 10:38

To je takovej problém mít v batohu stálý místo pro svítilnu a až se setmí ju vytáhnout?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8067
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod mike » čtv dub 20, 2023 15:32

To samozrejme problem neni, problem ovsem je, ze batoh je doma a ja svitilnu potrebuju venku :twisted:

Svitilnu pouzivam na denni cca dvouhodinove vychazky. Nenosim s sebou ani batoh, ani mobil, jen UL penezenku s klicema v jedne kapse a tu svitilnu v druhe. Kdyz mam batoh, pouzivam celovku. Svitilna je jen na tohle, prave proto, ze mi v kapse nevadi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49382
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Zzz » úte lis 28, 2023 20:29

S velkým zájmem jsem si přečetl celou zdejší diskusi, co tu byla během let. Líbí se mi, že se tu řeší nůž s ohledem na jeho skladnost a jiné vlastnosti z hlediska cestování - to se často jinde, kde se řeší nože, pomíjí.

Bylo tu zmíněno mnoho podnětných věcí, dobrých minimálně k zamyšlení a inspiraci. Některé věci tu byli neobvykle výstižně a trefně pojmenovány. K něčemu bych měl i výhrady a něco si myslím, že bylo uvedeno i vyloženě nesprávně, ale jak si říká, každý má svou pravdu.

Chtěl bych k tomu také něco málo přidat. Byl bych schopný k tomuto tématu napsat doslova celé romány, ale pokusím se to tu hned prvním příspěvkem zde nespamovat svou grafomanií a v rámci možnosti být stručný.

Letité zkušenosti mě vedou k tomu, že za ideální cestovatelsky-tábornický nůž dnes považuji jakousi modifikovanou, minimalizovanou finku nejmenšího typu puukko, vyrobenou průmyslově, z moderních, ale dnes běžných materiálů.

Základní charakteristiky/parametry/specifikace bych shrnul asi takto:
- ideální rozměry čepele: délka 100mm, šířka 20mm, tloušťka 2mm
- hrot typu Clip point s výrazným úhlem seříznutí
- výbrus ideálně plochý s následným broušením ostří fazetou do pseudo-konvexu
- zadní strana čepele bez falešného ostří, bez zubů a drážek, plochá a se zcela ostrými (nezaoblenými) hranami do boků 90 stupňů
- čepel lesklá, hladká
- provedení rukojeti na trn, vstříknutý plast
- rukojeť zcela bez záštity
- průřez rukojeti nevýrazně elyptický, podélně tvar soudek ale jen s téměř neznatelným zaoblením
- celková hmotnost do 100g, ideálně včetně pouzdra
- pouzdro zasouvací, třecí, ve stylu finek, ale z běžného plastu (nylon, polypropylen), ideálně zcela symetrické z hlediska zasunutí
- preferované materiály čepele: 440C, AUS-8, 1.4110 - mají dostatečné vlastnosti a ještě přiměřenou brousitelnost v terénu

Jsem si jistý, že mnoho z uvedeného leckoho zarazí a bude mu proti mysli. Ale doslova každý z uvedených parametrů má svůj konkrétní důvod a je výsledkem nějaké mé přímé zkušenosti nebo potřeby.

Protože je to vždy na jedné straně otázka co by člověk ideálně chtěl a co je rozumně dostupné a přitom dostatečně praktické a užitečné, nejvhodnější cestou k takovému noži je koupit si nějaký podobný a ten upravit.

Aktuálně mám (mimo celé řady jiných nožů), malý, levný, lehounký Fiskars K40, který se mému ideálu docela blíží. Čekal jsem, že ho i při uvážlivém používání, kdy se ho rozhodně nesnažím zničit, ale kdy sním dělám všelilcos k čemu určitě nebyl určený, dříve nebo později zničím a pak pořídím jiný, lepší. Ale ten chudáček zatím léta drží a já ho mám v čím dál větší oblibě.
Naposledy upravil Zzz dne ned pro 3, 2023 13:08, celkově upraveno 1
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Zzz » sob pro 2, 2023 20:56

Moc zajímavý nůž je myslím 200 Benchmade Puukko:

Obrázek

Taková moderní finka, střízlivé, praktické tvary a provedení.
Délka čepele 95mm, hmotnost má být 128g, přestože tloušťka čepele je úctyhodných 3,5mm a je to opravdový full tang.
V porovnání s mnohými noži klasické konstrukce (dřevo, čepy) to není moc těžké.

Na můj vkus je tloušťka čepele i hmotnost přecejen moc velká.
Obojí mi přijde limitující jak pro nositelnost na delších, náročnějších trasách, tak pro jemné práce se špičkou nože s držením za čepel.
Jinak se to opravdu překvapivě blíží tomu, k čemu mě vedou dosavadní zkušensti jako ke skutečně praktickému tvaru a provedení.

Další problém je cena - připlácíte do značné míry za značku a původ výrobce a špičkovou ocel CPM 3V.
Pro normálního člověka z čech je podle mě cena přes 4 tisíce Kč za nůž přecejen poněkud nepraktická, aby se ho nebál ztratit nebo poškodit.

https://www.bladehq.com/item--Benchmade ... ade--87838
https://www.euro-noze.cz/benchmade/benc ... 00-puukko/
https://www.kapesni-noze.cz/noze-s-pevn ... de-puukko/
https://www.bushcraftshop.cz/benchmade-puukko-200/

What’s inside the 200 Benchmade Puukko?? Full Tang?
https://www.youtube.com/watch?v=jtD-sHcOL0o
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Etheric » ned pro 3, 2023 5:34

Zzz píše:Základní charakteristiky/parametry/specifikace bych shrnul asi takto:
- ideální ...
....
- preferované materiály čepele: 440C, AUS-8, 1.4110 - mají dostatečné vlastnosti a ještě přiměřenou brousitelnost v terénu

Měl bys prosimtě jeden takovej na půjčení? Rád bych tuhle kombinaci v praxi vyzkoušel. Samozřejmě se nějak odvděčím :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8067
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Zzz » ned pro 3, 2023 11:32

Etheric píše:Měl bys prosimtě jeden takovej na půjčení?

Bohužel je to spíš tak, že teď takovou kombinaci hledám. Chystám se něco takového pořídit, až zlikviduju ten Fiskars K40. Ale zničit se ho vyloženě nesnažím a zatím nejeví známky poškození, tak to možná ještě pár let potrvá...

Občas se něco objeví co mi připadá, že má správnou velikost a tvary, ale typicky je to tlusté a těžké a ještě k tomu neuvěřitelně drahé. Obávám se, že z ekonomických důvodů to pak skončí u Mory Companion v provedení s tenkou nerezovou čepelí a zkusím nechat upravit výbrus - protože platit víc než 5x tolik za něco, co bude poskytovat v podstatě skoro stejnou užitnou hodnotu se mi nechce...

Nože se snažím spíš omezovat, několik z nich jsem během let zničil (hlavně pokusy zjistit kde jsou jejich hranice, nebo jak jsou udělané, když mě začali nudit), několik neužitečných poslal dál, jako malý pár ztratil. Z toho co jsem měl v průběhu let, co bylo užitkové, kde jsem znal jméno a co stojí za zmínku jsou snad:

Mikov "Stovka" (švýcarák 4 želízkový), Mikov 121-OK-2F, Mikov Krokodýl, Mikov Fixir (otvíráky, vývrtka, pila)
Mikov Kadet, Mikov Brigand (1. verze),
Victorinox Bantam Eco, Victorinox Tinker
CRKT Schrimp
Muela Jabali 16OL, Muela Scorpion 26, Muela 5161 verze s jednolitou gumovou rukojetí (podobný krátkým Nieto Combate, Nieto Cazador)
Nieto Cazador (16"?)
KDS EKO, KDS Scout / "Tábornický"
Fiskars K40
SanRenMu 723 (čínská kopie Buick Noblemann 327)
Walther P99 "Tactical knife I"
...Tramontina 3 slušné lovecké/outdorové, stály by za zmínku, bohužel označení nevím, kvalita dobrá, tvary mi nevyhovovali

Aktuálně aktivně používám Victorinox Bantam, SanRenMu 723 a Fiskars K40.
Ani jeden bych nechtěl dávat z ruky, ikdyž je až tak nutně nepotřebuju a nejsou kdovíjak drahé.

Aktuálně bych při dostatku důvěry do dobrých rukou mohl poslat na vyzkoušení Muela Jabali 16OL a Muela Scorpion 26, ty prakticky nepoužívám, jsou to velmi slušné nože, ale užitečné v podstatě tak místo sekyrky a na pěší přesuny bych je nedoporučil.

Naopak aktuálně příležitostně-neaktivně hledám:
Mikov Brigand 2. verze - původní rukojeť a tvary, ale s plochým výbrusem.
Victorinox Apprentice 85mm, staré provedení (Victorinox Waiter s křížovým šroubovákem místo vývrtky, už se nevyrábí).

Jestli to špatně chápu a pokud konkrétně jde hlavně o ty zmíněné ocele:
440C jsem se snad úplně zbavil - primárně kvůli typům nožů na kterých byla, ne kvůli nespokojenosti se samotnou ocelí
AUS-8 jsem mohl jen vyzkoušet a pozorovat u přátel, kdovíjak mě neuchvátila, kvalitativně bych bral jako vlastnostmi jinak zaměřenou variantu 440C, o něco "měkčí", pružnější a odolnější korozi
1.4110 je moje oblíbená, je třeba originálních Victorinox švýcarácích, tak asi není důvod posílat, poštovné by skoro vyšlo dráž než nejlevnější z nich
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Etheric » pon pro 4, 2023 5:29

Zzz píše:Muela Jabali 16OL

Tohle by se mi hodilo, ale dom, když dělám kůzlata, jehňata a podobnou havěť. Tj měl bych ho jako kuchyňák, na to za něj chtěji moc. Do přírody (tu v ČR) bych pro takovej nůž využití neměl. Na sekání malý, na použití jako běžná kudla zbytečně velký... Bavím se o "buřtkraftu" a prostě blbnutí v lese obecně, ať nazývám věci pravými jmény :)
Ale na to zpracování zvěře doma (dělám celkem často) se mi ten nůž fakt líbí..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8067
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Zzz » pon pro 4, 2023 10:27

Etheric píše:Na sekání malý, na použití jako běžná kudla zbytečně velký...

Přesně tak. Ten nůž mě prostě uchvátil, když jsem ho vzal v prodejně do ruky. Nádherná palisandrová rukojeť, ohromný zpracování a jak jsem nakonec zjistil, tak i úžasná ocel (ikdyž dnes, po mnoha letech už jsou k dispozici lepší). Navíc cena nebyla s ohledem k tomu nijak brutální... prostě jsem ho musel mít.

Na sekání je to ale opravdu krátké, sice se dá, ale člověk se s tím výrazně víc nadře, musí do toho dávat daleko víc energie než s delším nožem, který může být stejně tak těžký. Ono by to i při této délce nějak šlo, ale zase ne s tak tlustou čepelí - ta to rozštípne hezky, ale musí mít přecejen určitou razanci, která se při téhle délce nedá získat pákou, ale musí ji tam uživatel sám investovat. Měly tam i delší verzi (16 vs 21), ale to mi vzhledem k šířce a tloušťce čepele přišlo už opravdu jako meč (krátký sax?). Teď si to trochu vyčítám, protože ta delší verze je myslím prakticky mnohem použitelnější, pokud se s tím tedy člověk nemusí nikam daleko táhnout. Zpracování je ale nádherné. Muela v tomto ohledu někdy nabízí překvapivý poměr kvality a ceny. Bohužel, jejich nejkrásnější nože, a to ani ne vyloženě umělecké, ale tradičně krásné, mi přijdou navržené (tvary a rozměry) ne hlavně na práci, ale spíš pro reprezentaci.

Popravdě mi tu už dost let leží v šuplíku a vytahnu ho provětrat jen max. 1x za rok. Je to škoda.
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Etheric » úte pro 5, 2023 3:35

Zzz píše:Popravdě mi tu už dost let leží v šuplíku a vytahnu ho provětrat jen max. 1x za rok. Je to škoda.

Tě ho za rozumnej peníz zbavím :)
Využití mít bude dost, maso kupuju většinou v ještě živý formě a morduju to na zahradě
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8067
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Zzz » úte pro 5, 2023 17:30

Etheric píše:Tě ho za rozumnej peníz zbavím :)

Hmm... jsem se s macíkem teď nostalgicky pomazlil a po psychické stránce rozloučil. Je mi ho líto jak zahálí, v rámci minimalismu bych se nepotřebného a nevyužitého rád zbavoval a pojal jsem k tobě dle tvé zdejší existencce neopodstatněnou důvěru; kdyžtak ostrouhám, neřeším.
Jestli ho skutečně chceš zkusit, napiš mi do SZ adresu, do pár dnů zabalím, pošlu, podíváš, nezávazně vyzkoušíš a buď mi později, třeba do měsíce, dvou pošleš zpátky peníze nebo nůž. U nového je teď tržní cena si myslím doslova strašlivá, tenhle je profi broušený (detaily dodám), leštěný, lepší než nový; myslím, že za polovinu aktuální nejnižší tržní ceny by to mohlo být rozumné pro obě strany, ještě můžeme podebatovat až ho budeš mít a jestli se rozhodneš. Ale jak říkám, je to sice pěkný nůž, ale použití je dost omezené. Zase jako "řeznický" / lovecký by mohl být dobrý. Nikdy jsem to nedělal, ale věřím, že divoké prase s tímhle stáhneš i vykucháš.

Pokud si to rozmyslíš, teď nebo později, nevadí - leží mi tu pěkných pár let, tak bude ležet dál, žádný problém.
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Předchozí

Zpět na Nože

cron