Ideální outdoor nůž

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod pavproch » stř kvě 5, 2021 13:32

pavproch píše:Deejo wing: To mi neva - ref použití odhaduju na 1x za tři roky.....


Taxem ho právě fčíl po dlouhé době použil (na otevření firemního balíku co přivezla DPD) a.... křasně sem se fiknul do prstu... ostrý je teda dost. :twisted:

Du to nahlásit jak prc. úraz. :-..
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod pavproch » čtv čer 17, 2021 7:57

pavproch píše: sice sem ho pořizoval dybych náhodou při polemlesemloukou3 potřeboval klestit cestu (a prozatím sem cestu klestit nepotřeboval)....


Tak už sem klestil... vyšlapańou cestu polemlesemloukou3 do prce mi začaly přehrazovat letošní dlouhé ostnaté šlahouny ostružin. Sem ho vytáh a fik, fik, cesta je zase volná. :supz:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod pavproch » úte srp 3, 2021 8:07

Neska (po včerejších bóřkách) mi vadily zeshora až k zemi visící haluze (lípa apod) s mokrým listím, taxem vytáh Deejo a použil ho jako mačeteros. Fungovalo to, po příštím dešti už nebudu od toho listí mokrý.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Quido » stř říj 13, 2021 9:10

konečně se ta diskuze o kuchyňských nožích a nožích na zahradu vrátila zpět k outdooru
:supz:

já teda mám v oblibě nože Buck (mimo jiné vynálezce zamačkávací pojistky u zavíracích nožů), ale ty spíše sbírám, na běžný outdoor jsou většinou těžké...
leč, pro outdoor mám v oblibě nože Victorinox, a chválím u nich naprosto geniální a pro mne nepostradatelné párátko !
:mrgreen:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Etheric » stř pro 1, 2021 8:58

Poslední dobou jsem si dost oblíbil toto
IMG_20211201_084935.jpg

11cm nerez čepel, liner lock, váha 41g. Ta čepel jak je tenká, jde nabrousit fakt do jedovata, že se s tím dá krájet pancetta na úplně průsvitný a dokonale stejnoměrný plátky. Ostří drží skvěle, na jídlo naprosto perfektní nůž, klacek na opečení buřta s tím taky fiknout jde. A nebyl vůbec drahej :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod mike » stř pro 1, 2021 17:28

Nebylo by od veci napsat, co je to za nuz a dat na nej link (k vyrobci).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Etheric » stř pro 1, 2021 18:02

Sorry to mi vypadlo. Victorinox Swiss Classic, skládací verze. Dělá se i se zubatým ostřím.
https://www.victorinox.com/global/en/Pr ... _load=lt30
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Dromedaro » pát zář 30, 2022 17:19

Quido píše:Měl jsem Forester, má podobnou výbavu (mýslím, že 130g) - jednak se mi zdál pro mé potřeby malý, a kromě vývrtky, pinzety a párátka (nejdůležitější součást nože a geniální nápad inženýrů od Voctorinoxu), jsem jinou doplňující věc nikdy nepoužil, takže jsem si pořídil tento (110g), perfektní čepel, dobře se drží, dostatečná velikost a je tam vše, co potřebuji...

Pokračuji zde v diskuzi z vlákna o líháčích.
Nějaký takový asi zase pořídím, ale já bych tam ideálně chtěl jen ten nůž a pilku plus teda tu pinzetu a párátko, to je fakt geniální. U takovéto velikosti už je ta pilka použitelná a občas se hodila. Ještě jsem se nedíval, jestli takovou verzi dělají. Kdyžtak pak jen tu variantu s nožem.
Vývrtku nepotřebuješ, korek jde v přírodě do láhve zatlačit větví a můžeš sosat. S úschovou obsahu láhve pro pozdější použití se nepočítá :twisted: . Na nějakou Medvědí krev to stačí, ale otvírat s tím flašku třeba za tři tácy by taky bylo stylový.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod ntz » pát zář 30, 2022 19:17

@Dromedaro, mam Forester, verzi bez nuzek, presne tenhle, mam ho jako hlavni a jedinej nuz urcite vic nez 10 let a

* nikdy jsem nepouzil to bodatko, ani nevim k cemu je
* nikdy jsem nepouzil tu pilku - to co bych mel rezat touhle pilkou zlomim (mozna jsem ji pouzil jednou na nejakou zmrzlou rybu)
* malokdy pouzivam otevirak na konzervy (konzervy uz dneska maj takove to samootevirani .. ostatne ten otevirak na flasky Vs konzervy je nelogicky resenej - pojistka proti zavreni je z me neznameho duvodu o oteviraku na flasky a ne u oteviraku na konzervy, kde by byla potreba)
* snad nikdy jsem nepouzil otevirak na flasky - ty oteviram vsim moznym, napriklad klicema a nebo karabli a nebo zapalovacem

takze premyslim, ze upgradnu svuj nuz a zbavim se na nem zbytecnosti .. premejslim mezi dvema extremama - letherman a nebo opinel
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Dromedaro » pát zář 30, 2022 19:27

Já ještě přemýšlím o tomhle extrému s 37g. Protože když nad tím tak přemýšlím, tak z drtivé většiny na co jsem potřeboval nůž, bylo rozříznutí nějakého obalu nebo uříznutí ze štangle atd.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod ntz » pát zář 30, 2022 19:33

Dromedaro píše:ještě přemýšlím o extrému..


ja taky, muj sen je vyrobit si nuz a kuksu ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Etheric » sob říj 1, 2022 4:08

Deejo je k ničemu, hrozný blato..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Dromedaro » sob říj 1, 2022 6:26

Proč blato? Co jsi s tím řezal?

Pavproch: Ty jsi tu myslím zmiňoval, že ten nůž Deejo máš a používáš. Ty na ten nůš máš jaký názor, prosím?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Etheric » sob říj 1, 2022 7:12

Protože je to z podřadný ocele 420. Rychle to ztrácí ostrost, řezal jsem jen jídlo. Už tu na to téma debata byla, nejsu jedinej kdo měl ten problém.

Pp ho používá k nošení v batohu a jednou za uherák uřízne větev, která mu překáží. Tudíž mu ten nůž vydrží ostrej dlouho..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod pavproch » sob říj 1, 2022 12:17

Přesně, mám to Deejo ca 3 roky a z batůžku sem ho v terénu vytahoval snad jen 3x na uříznutí větve v cestě. Fprci ho používám častěji - na otevírání balíků a toť vsjo = ešče sem ho nemusel brousit, furt je ostrý dost. Z mně dobrý UL na !občasné! použití.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Krysha » sob říj 1, 2022 15:00

Já si z ultralehkých nožů oblíbil Al Mar Ultralight, který se dělá ve 3 velikostech (+ varianty s titaniovými střenkami):
https://www.almarknives.com/knives/ultralight-hawk (37g, 7cm ostří)
https://www.almarknives.com/knives/ultralight-falcon (50g, 8cm ostří)
https://www.almarknives.com/knives/ultralight-eagle (95g, 10cm ostří)
ultralight-family-in-tree-mini.jpg
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Dromedaro » sob říj 1, 2022 15:34

Díky za tip, o těchto jsem ještě neslyšel, mrknu na ně. Oproti Deejo mají držitelnou rukojeť.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod pavproch » sob říj 1, 2022 16:19

Taky sem měl pochybnosti o držitelnosti rukojeti Deeja, ale při tom občasném použití sem ešče nenarazil na to, žebyse to blbě drželo + pojistka proti zavření je docela bytelná a nedá se (nechtě) zmáčknout.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Kjuba » sob říj 1, 2022 18:26

Krysha: Sakra práce, to jsou ale hezký kousky. Jednoduchý, elegantní. Přesně něco takového si chci koupit. Díky za odkaz. Ale nenašel jsem na těch stránkách e-shop. Dají se koupit někde v EU? Já je našel jen na knifecenter.com

Btw. Koupil bych ten 4palec, ale nevím jestli v Titanu nebo obyč. Ty máš jaký? Nějaká doporučení by jsi prosím neměl?

Děkuji
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Kjuba » sob říj 1, 2022 18:33

Oprava. Jsem slepej, jak patrona...

acma.de

Teď jen jestli obyč nebo Titan. Oba jsou moc pěkný. Ale oba nepotřebuju. :-)
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Krysha » sob říj 1, 2022 19:01

Já si nejprve pořídil ten nejmenší a tak se mi zalíbil, že jsem si později objednal i prostřední a včera jsem si objednal i ten největší :)
Všechno ty základní FRN střenky. Malý mám spíš do práce/města a střední do přírody, na ten největší jsem zvědavý...
Na jednoduché použití na ergonomii rukojeti zas tak nesejde, ale jednou jsem pomocí ultralight nože řezal/ořezával bukovou větev (jedinné dostupné "mrtvé" dřevo a já potřeboval hůl) a tam se (v onom případě nedostatek) ergonomie projevila hodně...
dostupnost/cena jednotlivých variant se mění, chce to hledat...
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Etheric » sob říj 1, 2022 19:25

Krásný nože. A super pointa - střenky tohoto jsou ze stejné pseudooceli, jako čepel Deejo. U střenky to však ničemu nevadí
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Kjuba » sob říj 1, 2022 19:38

Krysha: Hmm, díky. Tohle se mi zalíbilo na první dobrou. To se moc často nestává. No já mám dost velké ruce, tak snad ten největší už nebude moc. Ale myslím, že ne.

V Evropě teď tu normální verzi nemají. Jen Ti. Zkusím jim napsat, kdy by ji byli schopní poslat. Pokud za dlouho, asi vemu tu titanovou.

Ještě jsem vymyslel ďábelský plán. Objednat ty 4palce oba. Brácha má za cca 2 měsíce narozeniny. Že bych je porovnal a "vítěze" mu daroval. :-)

Teď mě ale napadlo, jestli ta Ti verze nebude v ruce klouzat. Ta obyč střenka má reliéf. Safra práce. :-)

Btw, odkud jsi objednával? Není-li to státní tajemství.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Krysha » sob říj 1, 2022 20:44

@Kjuba: malý a střední začátkem roku na mujnuz.cz, velký jsem teď výjimečně (moc rád ho nemám, ale měl ho zrovna skladem + ve slevě) vzal u Šulce (noze-nuz.com)
s Ti střenkami nemám zkušenosti (nelíbí se mi), tak nemůžu poreferovat, ale překvapilo by mě, kdyby prémiovější verze (navíc má lepší ocel - D2) trpěla takovým nedostatkem..
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Kjuba » ned říj 2, 2022 7:14

Super, díky. Mě je u nás nějak ani nenapadlo hledat. Tak jsem je objednal, měli oba skladem. Už se na ně těším. Jeden bude můj a jeden se stane dárkem.

Díky za tip
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Etheric » ned říj 2, 2022 7:46

Tak mě napadá, jaká by byla čepel z titanu? Třeba by to bylo fajn, těžko říct.. :-k
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Dromedaro » ned říj 2, 2022 12:42

A ten Deejo je nějaký problém nabrousit? Prodávají k tomu i pidi brousek. Ale zase si nemyslím, že by se to třeba za 14dní na treku, kdy si člověk rozdělá denně lio jídlo, ukrojí chleba, uřízne provázek atd ztupilo k nepožitelnosti, aby ten brousek tahal s sebou.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Etheric » ned říj 2, 2022 12:47

Je problém, že se to tupí rychle a na něčem jemnějším to poznáš. A sorry, brousit to furt jak ichtyl? Si raději koupím něco, co drží ostří
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod pavproch » ned říj 2, 2022 13:02

Etheric píše:Tak mě napadá, jaká by byla čepel z titanu?


While harder, titanium is more brittle than steel. This means it is more likely to break. A titanium knife will not be good for prying or anything that will put sheer force on the blade. It also does not keep an edge as well as steel and will need to be sharpened more often.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Dromedaro » ned říj 2, 2022 13:15

Tak jestli se to tupí tak rychle, tak je to na prd. Nosit s sebou nůž a brousek pro jistotu, kdyby člověk více řezal, by byl nesmysl, když mi jde i o úsporu váhy oproti současnému 170g noži.

Líbilo by se mi něco takového VICTORINOX SENTINEL CLIP, jen nevím ta čepel jen 8cm, jestli to není už malé, jsem z toho současného švýcaráku zvyklý na 10cm.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Nože