Ideální outdoor nůž

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod grco » čtv kvě 22, 2014 15:23

No ved som ti tu poslal jedny co vypadaju OK, su z VG10, ale to ten damasek mozem normalne brusit normalni ocilkou?

PS: Inak jo, ked je hnusny, tak si ho nekupim aj ked bude dobry, ale takisto ked bude vypadat super, ale bude nahovno, tak si ho tiez nekupim :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod vici » čtv kvě 22, 2014 15:26

Indy píše:tak ale bud rad ze jsi dostal zpet penize.

osobne bych jim rekl, podivejte se, po 200 ho vezmu dva kusy, a na jednom udelam destruktivni testy. samotneho by me zajimalo, jak obstoji, nejdriv odpichnout tvrdost vnejsi oceli pak vnitrni, na znicenym udelat rez jestli to vubec je sendvic, a tak, no a nejdriv vyzkouset jak se da nabrousit a jak se uzivanim tupi, a pak postupne pritvrdit az do destrukce.

pokud nespechas, na knife.cz v inzerci F1 byva. kdyz dobre jde to pod 2tis. pokud se domluvime, koupim Ti ho tam.

odkud jsi?


Jo měl jsem štěstí v neštěstí :((
Testovat nebudu, jsem rád jak to dopadlo.
Knife.cz taky sleduji, tak si to pohlídám sám, ale díky za nabídku :wink:
Zatím čau a ještě jednou děkuji :smt023
vici
účastník
účastník
 
Příspěvky: 580
Registrován: sob úno 9, 2008 18:58
Bydliště: Ostrava

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Indy » čtv kvě 22, 2014 15:37

VG10 brat. je to skutecne rozdil.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod grco » čtv kvě 22, 2014 15:54

@Indy: Tak uz som si asi vybral http://www.almarknives.com/product/ultra-chef-gyuto-8/

Schvalujes?
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Indy » čtv kvě 22, 2014 16:21

ale v poho.

co ze najednou santoku?
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod grco » čtv kvě 22, 2014 16:28

Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Indy » čtv kvě 22, 2014 16:38

rekl bych zamenitelne.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod vici » čtv čer 5, 2014 19:47

Ještě jednou díky Indy za rady a ušetřené peníze.
Každopádně i když byl Fallkniven F1 falsifikát, udělal na mě hluboký dojem. Tak akorátní nůž.
Měl jsem v ruce Fallkniven H1 v 3G http://www.noze-nuz.com/fallkniven/FN23.php
A ten mě dostal do kolen. Robustní, praktický, tak akorát a vypadá, že zvládne vše co po noži potřebuji....a protože byl s 2 000 Kč. slevou, tak jsem si jej koupil a nelituji.
Těch 3 000 Kč jsou skvěle uloženy peníze v fantastickém noži (ano je originál). Z mého pohledu je minimálně sronatelný s Fallkniven F1.
Bohužel nemůži objektivně srovnávat s F1, ale první dojmy příjemné.
Nádherně jde do dřeva a drží parádně ostří, jednoduchý, velikostně akorátní, blbuvzdorný a hodně robustní \:D/
Tady je více informací od povolanějších:
http://www.knife.cz/default.aspx?tabid= ... sts&t=3433

Takže syn má pro sebe moji MORA 2 000 a má radost z mého nože :mrgreen:
Což nemůžu tvrdit o manželce :finga:
Naposledy upravil vici dne čtv čer 5, 2014 19:51, celkově upraveno 1
vici
účastník
účastník
 
Příspěvky: 580
Registrován: sob úno 9, 2008 18:58
Bydliště: Ostrava

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Indy » čtv čer 5, 2014 19:50

jo, Hcko je povedene, je trochu silnejsi a tezsi nez Fko.

pocitam ze by jsi byl spokojen i s Fkem.

at Ti dobre slouzi.

J.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod vici » čtv čer 5, 2014 19:55

Díky za přání a máš pravdu, je silnější a trošku těžší, snese větší zatížení a zacházení. Což mi vyhovuje, mám rád festovní a blbuvzdorné věci :wink:
F-ko bylo hodně příjemné. Myslím, že jeden z nejpovedenějších nožu do lesa, ale nemůžu jej kvalifikovaně soudit, měl jsem jej cca. 1 h.
Tady, je objektivnější ohodnocení majitelu F1:
http://www.knife.cz/default.aspx?tabid= ... sts&t=2920
Naposledy upravil mike dne čtv čer 5, 2014 20:01, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
vici
účastník
účastník
 
Příspěvky: 580
Registrován: sob úno 9, 2008 18:58
Bydliště: Ostrava

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Hiro » ned zář 7, 2014 11:38

F1 je brousen do cocky, brousi se specifickym zpusobem, pro laika je to zbytecne drahy nuz, se kterym si nebude vedet rady. Za dalsi nevidim smysl v ocelich o vyssim HRC nez 56, 57.. Efekt je jediny a to ze si ho majitel nebude umet ani nabrousit. V polnich podminkach uz vubec ne.
Jednoznacne plati, cim vyssi HRC, tim i vyssi naroky na zrucnost pri brouseni a materialy. Mam doma DMT, japonske brusne kameny, ocilku, nekolik keramicky ocilek (tedy presneji brousku), obtahovaci remen, lestici a brusnou pastu, brusne papiry, bridlici, kapesni brousky... Bohuzel i pres mnohe snahy stale brousim max do takove ostrosti, ze nuz holi, nikoliv ze by napr. pri dotyku preriznul vlas, coz je ostrost britvy. (na outdoor ale zbytecna, hodi se jen do kuchyne na maso, sushi) To mi zatim nejde a dlouho asi nepujde:) Platky rajcete jdou ale krajet tahem...
Po x dnech a tydnech brouseni mohu rici, je to nejjednodussi je i nejlepsi. U outdoor nozu to plati, myslim, dvojnasob.
Jde jen o muj soukromy nazor, ke kteremu jsem se "probrousil", smim-li to tak rici O:) :

Level 1) kupte si nuz s HRC do 58, ocel nerezovku (osobne miluju uhlikovku, ale tu pouze v kuchyni). Paklize jste laik, nechte puvodni vybrus a na udzovani ostri si poridte keramickou ocilku.

Level 2) Plati bod 1, vzhledem k faktu, ze i novy nuz je mnohdy tupy a bohuzel i spatne vybrouseny, doporucuji doplnit o DMT sadu (verte, ze je to lepsi volba nez predrazeny Lansky), tim muzete zmenit uhel vybrusu na Vami zvoleny, nuz i velmi dobre nabrousite, pro nekoho to uz bude uplne dostatecne. Pro jeste lepsi vysledek je ale nutne koupit jemnejsi posledni borusek (je ale drahy). Misto nej opet uplne staci zminovana keramicka ocilka. Pro fajnsmekry pak doporucuji kuzi na obtahovani/lesteni.

Co se tyce keramicke "ocilky", muzete si koupit "zanckovou" klidne za 2 000kč a vice.. Ja pouzivam ocilky s delkou pres 20cm (!) s cenouvkou cca 130 kc a jsou uzasne, lepsi nez vsechny moje dosavadni borusky a to me to stalo tisice... Pomer vykon, rychlost, narocnost brouseni je proste nejlepsi. Zvladne opravdu kazdy. Jeden sikovnej kluk je sam vyrabi a prodava na http://knife.cz/F%C3%B3rum.aspx , nick JAN03. Bere je od nej kde kdo a spokojenost. Vyrabi i brusne sady s patricnymi uhly, kapesni brousky atd. Kuzi na obtahovani koupite pak napr. zde http://www.jatagan.eu/obtahovaci-remeny/ .

Nuz jsem dlouho vybiral, osobne preferuji rovne ostri, zadne prohybani, pilky a jine, rukojet klidne plast, je praktictejsi pro udrzbu. Nosim SOG NW Ranger ( http://www.noze-nuz.com/sog/SOG99294.php) - umoznuje i jemnejsi praci (diky zoubkum na horni hrane cepele), zaroven s nim nastipete drivi, diky rovnemu ostri pohodlne naporcujete zeleninu, maso. Nerezovka. Nuz je navic lehky, cepel dostatecne tlusta. Pro me naprosty ideal a cena 1750kc :) Nabrousit jde i v polnich podminkach z ruky. Jedina nevyhoda pro nekoho muze byt kozene pouzdro, lze ale dokopit i nylon.. :rock:
Urcite najdete ale i jine vhodne kousky.

Snad tohle nekomu pomuze, az se bude rozhodovat, co koupit. Urcite ale neplati, ze cim drazsi nuz s vyssim HRC, tim lepsi :wink:
Hodne zdaru s vyberem!
Hiro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob srp 2, 2014 11:56

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Saint » ned říj 5, 2014 21:25

To Hiro:
Tvrdosti ocele sa netreba báť. To ako sa oceľ brúsi závisí hlavne od jej zloženia-veľosť a typ karbidov atď, oceľ D2 s 58 HRC sa bude brúsiť oveľa ťažšie, než S 30V alebo 440C so 60HRC. V podstate všetky bežné ocele do 60HRC sa dajú doma obyčajným brús. kameňom v poho nabrúsiť. Výnimkou je napr. D2, ale aj tá ide, len ťažko.
...ja nosím po horách Vnox climber, ale kto chce mať v ruke viac železa...tak napr.
http://www.noze-nuz.com/esee/BRKR1B.php
http://www.noze-nuz.com/esee/BRK1301DT.php
A nejaký pevný-
http://www.noze-nuz.com/mora/FT2000.php
http://www.noze-nuz.com/esee/ES4PKO.php
Dalšia možnosť je niečo od SK/CZ nožiarov na stránke Kni5, dajú sa nájsť pekné kudly
za dobré prachy. Aj ja som tam už niečo inzeroval :wink:

Tabuľka najpoužívanejších ocelí s vlastnosťami:
steel5_kopie.jpg_big.jpg

úplne vľavo je lowend-420, tvrdosť cca 52HRC, Victorinox používa niečo veľmi podobné ako 425M, tvrdosť 55HRC, trojica úplne vpravo sú "kozmické" ocele s tvrdosťou 65-68 HRC, ale aj z takých sa robia nože. S takou triedou ocelí ževraj ide ryť do skla-nvm nemám, neskúšal som 8)
Saint
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: sob zář 13, 2014 15:30

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Robocop » ned lis 2, 2014 18:51

Co tento?Mám ho a jsem nadšenýýý :) http://www.worldshopping.cz/s/damaskovy ... 28449.html ještě mi daly k němu dárek heh křesadlo :)
Robocop
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned lis 2, 2014 18:42

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Robocop » ned lis 2, 2014 18:53

Já myslím žetnto je pecka www.jsem_spamer.cz lovecký nuž z damaškové ocely včetně pouzdra.
Naposledy upravil vonkreuz dne ned lis 2, 2014 19:09, celkově upraveno 1
Důvod: Smazán odkaz pro podezření z neplacené reklamy.
Robocop
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned lis 2, 2014 18:42

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Radaneck » stř bře 4, 2015 18:49

Ahoj, kdyby jste někdo chtěli sledovat nějaké recenze a testy nožů, nejen od českých nožířů, tak tady se to začne postupně objevovat.

https://www.youtube.com/channel/UCSyFg8 ... BJzhpqXjjw

http://www.youtube.com/watch?v=ho6dP66AmZg
Radaneck
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř bře 4, 2015 18:39

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod budo » stř bře 4, 2015 21:01

tak ja taky pridam tip: videa Milana Matejky: www.youtube.com/user/MATEJKA55/videos
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod booze » pon bře 23, 2015 11:02

Muzete prosim poradit nejaky nuz od fi MORA ?
- musi to byt MORA
- kratsi cepel cca 9 cm
- siroka cepel cca 2,5+ mm
- musi vydrzet hovadske zachazeni stipani dreva, bordel v pouzdre, delsi dobu bez osetreni...
- musi ukrojit chleba po hovadskem zachazeni
DEKUJI
Craftline HighQ Robust sirka OK, ale dlouhy
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Chara-din » pon bře 23, 2015 18:34

Třeba tenhle? http://www.topfishing.eu/nuz-morakniv-r ... shing.html Jen kilo a čtvrt už je na nůž trochu hodně :lol:

Jednu podobnou Moru doma máme a je fakt, že poměr cena/výkon je přímo excelentní. I na knife.cz jsou dost chváleny.
Chara-din
nováček
nováček
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned dub 17, 2011 11:57

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod booze » pon bře 23, 2015 21:17

Diky, mam to tahat par dni a kilo bych neunesl. :D Celkem jsem byl ukecan a mam vybrat mezi MORA 510 nebo MORA 860 MG. Nekdo nejake navrhy? Oba nepotahnu [-X
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Jery01 » pon bře 23, 2015 23:04

Doporučuji kouknout na http://knife.cz/Default.aspx?tabid=53&g ... 1055&p=129 , pokud máš čas, tak pohledej fotku rentgenu pár nožů (kvůli odolnosti vůči "hovadskému zacházení" :)), někdo to tam dával celkem nedavno
Jery01
nováček
nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: čtv črc 24, 2014 0:33

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod booze » pon bře 23, 2015 23:16

Noze nejsou moje silna stranka, vsechny darovane jsem doyebal. #-o Nejaky RTG jsem videl na noze nuz, pan mi doporucil zuzeny vyber tech dvou. Nejsem fanda nozu, ale ted si mam jeden vybrat. #-o
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Jery01 » pon bře 23, 2015 23:22

Být tebou, tak bych se nebál oslovit Milana Matějku, je fanda nejenom těhle nožů a myslím, že by Ti mohl poradit :) já mám tu základní (Companion) v uhlíku a jsem spokojenej.. Drží ostří v pohodě, štípání pomocí tlouku taky bez problému, příprava jídla mi taky nedělá problém (podle toho co, tenhle výbrus třeba na zeleninu moc není :)). Hodně štěstí a dej vědět co jsi nakonec vybral.
Jery01
nováček
nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: čtv črc 24, 2014 0:33

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Indy » úte bře 24, 2015 11:05

moraky sou v klidu. klidne ber ten co doporucil kung-fu mnich.

da sa aj Bahco?
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod booze » úte bře 24, 2015 12:43

Indy píše:moraky sou v klidu. klidne ber ten co doporucil...

Ve dvou věcech se na světě nevyznam, ženské a noze ;). Trošku te podezřívám, ze tomu rozumís mnohem víc než já, tak bych te požádal, zda to můžeš rozseknout za me. Nůž budu používat na stipani dřeva, otevirani konzerv krájení masa atd. Který z tech dvou co jsem dával odkaz nahoře? Děkuji
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod booze » úte dub 7, 2015 17:47

Jelikoz jsem byl nadrazenym pokaran, ze jeste nemam objednany nuz, tak diky panovi na bushcraft shop jsem objednal MORA 510 a MORA 860 MG plati nadrazeny. * To jsem zvedav, co s tim budu delat :) uz se tesim, jak je znicim nebo ztratim :mrgreen:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod booze » stř dub 8, 2015 19:49

booze píše: jsem objednal MORA 510 a MORA 860 MG

Mazec, za ty prachy nechapu. Nozem se da holit ruka, stipat drevo, nakrajet maso, nakrajet zeleninu, chleba jak papir a doholit zbytek ruky. \:D/
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod VEPA » čtv dub 9, 2015 19:39

Mora 510 vynikající nůž do kuchyně, nebo jako fileťák pro rybáře. Do použití v přírodě mě vadí tloušťka čepele 2 mm.
Uhlíková ocel znamená dobrou řezivost, ale větší údržbu. Hlavně chránit před vlhkem a po každém použití utřít do sucha. Osobně dám přednost chromové oceli i když nebude tak tvrdá.
VEPA
účastník
účastník
 
Příspěvky: 209
Registrován: čtv říj 13, 2011 17:04

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod booze » čtv dub 9, 2015 20:40

Ano je super, jen ta udrzba u me moc nehrozi, tak spoleham na teply olej. Davam jim jeden rok :twisted: Veskere kuchynske noze protahnu jednou mesicne na Lansky brouscich a pred varenim na ocilce. Vic casu nejsem ochotny obetovat. Jak jsem hledal nejake info o nozich, tak jsem nasel par zajimavosti.
1. nuz muze tupit krajeni tepleho masa
2. vystaveni vlhku na delsi dobu
3. pouziti spatne desky na krajeni
4. Koupil jsem si nuz a rekl zene jak ho ma pouzivat. VUBEC NA NEJ NESAHEJ.
5. krajeni ovoce a zeleniny
Celkem me to prekvapilo
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Wiking » čtv říj 15, 2015 9:48

Rad bych se vas zeptal na par vasich nazoru.

V Nemecku zije jeden clovek jmenem Kai Sackman, znamejsi prod prezdivkou "SACKI", je to takovy znamy Survival-guru :-)

Ten si po dlouhych letech nechal na zakazku vyrobit u kovare dle jeho nazoru nejlepsi survival nuz. Ten dlouho testoval a nyni se tento nuz da koupit komercne.

Odkaz: https://www.schmiedeglut.de/Sacki-survi ... -bushcraft

Vyrabi se bud z uhlikate ocele "c100" nebo z uhlikate ocele "80CrV2", takze oba 2 typy jsou NE (!!) NEREZ..

Ten nuz se mi libi, ale 180€ za kus zeleza omotaneho snurkou se mi jaksi ihned davat nechce.

Neznate nekdo neco podobneho za mene penez? 8) :-..

Jake jsou vase nazory na vyse popsany nuz? Text je sice jen v nemcine, ale jsou tam obrazky a videa z testovani atd..
Uživatelský avatar
Wiking
účastník
účastník
 
Příspěvky: 277
Registrován: sob pro 8, 2012 6:32
Bydliště: Dresden, obcas Brno.

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Indy » čtv říj 15, 2015 16:50

zde zminovany F1 zrejme dokaze to stejny ale ty ho nejspis nicit nebudes. zde zminovany morak mozna uplne to stejny nedokaze ale pokud po nem nebudes chtit blbiny tak bezny veci dokaze este lip protoze je tenci. bude proste rezivejsi. oba ale splni to ze nechyti lisku za pul dne a nebude nutny s nima pracovat v rukavicich. holt dan za tacticool paracordo survivalo style. muj nazor...
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

PředchozíDalší

Zpět na Nože