Fotky v RAW formatu

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Fotky v RAW formatu

Příspěvekod papun » úte pro 29, 2009 13:04

Mate zkusenosti s RAWem? Mate TIP na nejaky pratelsky program upravu takovych fotek. Kdyz bude cesky bude to uplne nejlepsi.
Uživatelský avatar
papun
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1169
Registrován: sob úno 3, 2007 9:07
Bydliště: Zlín

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod ZbynekN » úte pro 29, 2009 13:06

Používal jsem software, který byl u foťáku. Teď používám Zoner 11, na základní úpravy to stačí
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod papun » úte pro 29, 2009 13:18

No ted jsem po tom patral i na netu. A nasel jsem clanek kde pisou, ze RAW format jako strasne nesjednocena vec a ze kazdy vyrobce fotaku si ho muze kodovat jinak. A treba u Nikonu, ktery je na ceste do meho vlastnictvi to je prej tak, ze to maji udajne uplne nejak zakodovane.

Ale to je jen co jsem nacetl. Jaka je realita netusim.
Uživatelský avatar
papun
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1169
Registrován: sob úno 3, 2007 9:07
Bydliště: Zlín

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod sx02 » úte pro 29, 2009 13:19

možná bys mohl napsat jaký foťák máš. Naopříklad k canonu se dodává perfektní prográmek, který vužívám už několik let k plné spokojenosti. (Digital photo professional)

Edit: Ano kazdy vyrobce fotaku podporuje jen sve rawy. Pokud chces univerzal, pak asi budes muset platit. (PS, PS: LR, ZME apod...)
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod papun » úte pro 29, 2009 13:22

No jde o Nikon D90.
Uživatelský avatar
papun
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1169
Registrován: sob úno 3, 2007 9:07
Bydliště: Zlín

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod ZbynekN » úte pro 29, 2009 13:23

sx02 píše:. (Digital photo professional)


Jojo, to jsem měl u foťáku taky. I když v poslední době používám ten Zoner, protože Raw tolik nepoužívám
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod sx02 » úte pro 29, 2009 13:27

papun píše:No jde o Nikon D90.

Mno teď nevim jestli k tomu doává nikon rovnou něco zadarmo. (NX Capture? - prý je docela slušný)

Pokud chceš něco legálně pořídit - pak je asi nejrozumnější Zoner photo studio 12 - je to teď novinka a má už docela slušně vyřešený RAWy. Statší verze byly na rawy nevhodný. (Cena ca 2k)
Pokud chceš něco lepšího - tak teď všichni učúrávaj z Photoshop Lightroom - mě ale nevyhovuje - má krvavý nároky na výkon počítače a nějak se v tom neorientuju.
Další varianty zahrnují např. Photoshop, ale to je jiná cneová liga.

//EDIT: U zoneru je i 30denní zkušební verze tak to zkus!
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod Lipon » úte pro 29, 2009 13:42

pokud chceš z RAWu dostat co nejvíc, zkus omrknout DxO Optics Pro; program umí mimo jiné třeba i korekce vad použitého objektivu (na stránkách DxO Labs klikni na svůj aparát a ukáže ti to podporované kombinace tělo-objektiv)

podle různých fotoserverů umí dostat z RAWu lepší fotky, než třeba CameraRaw od Adobe

excelentní výsledky má třeba při vyvolávání RAWu foceného při vysoké citlivosti - šum na výsledné fotce je vidět až od ISO 12600 výš (A4 foto)

na jejich stránkách je ke stažení 30 denní trial, do konce prosince běží akce -30% z ceny

z vlastní dlouhodobé zkušenosti maximálně doporučuju; chvilku si na to asi budeš zvykat, ale to u každého programu - ale jak jsem psal, z RAWu vyždíme maximum
nevýhodou pro tebe asi bude, že není v CZ
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod papun » úte pro 29, 2009 13:45

NX Capture je placeny. Dosatnes jen nejake CD pro sparavu fotek a zakladni prevadeni velikosti a tak.

No pocitac uz mam trosku horsi. A dlouho mit lespi nebudu, pac jsme koupil prave ten fotak misto PC.

No ale na leagalni bazi si moc nepotrpim. Dneskni doba uz je takova. Mam myslim Photoshop verzi 7. Tak apk musim odzkouset jestli to pujde treba tam.
Uživatelský avatar
papun
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1169
Registrován: sob úno 3, 2007 9:07
Bydliště: Zlín

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod papun » úte pro 29, 2009 13:49

Ted jsem si zapl Photoshop 7 a je schopne otevrit soubor z koncovkou *.raw. Ale jak to je kdyz Nikon vytvori koncovku *.nef ???
Uživatelský avatar
papun
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1169
Registrován: sob úno 3, 2007 9:07
Bydliště: Zlín

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod pripluv » úte pro 29, 2009 16:57

Photoshop mas ted v CS5, 7 je na toto ponekud kostrbata. Ted si nemuzu vzpomenout na ten programek od Adobe, co je primo na digitalni fotografii. Lightroom?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod Aldo » úte pro 29, 2009 17:27

Sem si stáhnul ZONER 12 a na RAW je to super. Doteď používám 11 a ta na RAWy taky jde ale u 12 je to super. Asi pořídím.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod papun » úte pro 29, 2009 19:16

Ja jsem do ted nikdy z RAWem nedelal, takze to bude pro me velka novinka. Uvidim jak mi to bude vyhovovat. MOzna to ani moc nepouzije, ale tak urcite to chci aspon zkusit.
Uživatelský avatar
papun
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1169
Registrován: sob úno 3, 2007 9:07
Bydliště: Zlín

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod ZbynekN » úte pro 29, 2009 19:34

papun píše:No ale na leagalni bazi si moc nepotrpim.


Koupit si drahý foťák, to ano. Ale koupit si program, to ne.
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod michail » úte pro 29, 2009 20:09

Adobe Lightroom 2
jednoduchy pristup a ovladanie, na zakladne upravy a hlavne prevod RAWu do Jpeg to staci, nic viac nepotrebujes
(mam nelegal)
michail
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1286
Registrován: sob pro 13, 2008 19:26
Bydliště: Skalica

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod taek » úte pro 29, 2009 20:21

Pro zpracování rawu z Nikonu má nejkvalitnější algoritmy jeho firemní sw - tj placený Nikon NX a free Nikon View. View jsem ještě nezkoušel, nebude tam moc nastavení, asi jen pro převod. Výhoda NX je v nástrojích, šikovné jsou hlavně color pointy - selektivní masky, selektivní doostření ... není pak potřeba používat photoshop. Česky samozřejmě není, ale není to myslím moc potřeba, člověk se v tom hned rozkouká. Rozdíl mezi dalšími programy poznáš, když se koukneš na pixely a porovnáš vzájemně, na papíru už to tak vidět nebude. Pokud nejsi hračička, nebo se v tom tolik nevyznáš, tak stačí cokoliv kvalitnějšího. Photoshop si dneska stahuje každý trouba, ale aby se projevily jeho výhody, je potřeba s tím umět. Lepší je podle mě si pořídit program, který člověk využije podle svých schopností, i když něco z toho je automatizované a ne tak do detailu propracované.

Kromě převodu je i fajn něco na katalogizaci, lepší programy zvládají i ten převod, nějaké úpravy apod. - např Zoner je podle mě fajn, nová verze je velmi přívětivá, navíc má moc pěkné doostření fotek pro web, mnohem lepší než obyč bikubické. Z dalších třeba Acdsee, vše by měl splňovat snad i Faststone (free a česky), iMatch, ...

CS5 se teprve chystá na rok 2010.

Photoshop převod zvládá pomocí modulu Camera Raw. Vydávají se aktualizace - kvůli novým typům fotoaparátů, takže se klidně může stát, že tvoje starší verze fungovat nemusí. Napsat by se daly romány, kdyžtak mrkni k nám do fóra do sekce postprocess, kde jsou i ukázky fotek a následně jak byly zpracovány, pak jsou taky super články od R. Pihana
Naposledy upravil taek dne úte pro 29, 2009 22:09, celkově upraveno 1
Kam se ztratí tma, když se rozsvítí? Tma je tam pořád, jen není vidět. (Horníček)
Uživatelský avatar
taek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: stř zář 9, 2009 18:09
Bydliště: Českokrumlovsko, na samotě u lesa

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod pripluv » úte pro 29, 2009 21:52

taek píše:CS5 se teprve chystá na rok 2010.[/url]

Tak nam psali kluci z Adobe, ze PS je uz uvarenej.

BTW: prave ocesana zalezitost s primarnim urcenim digifoto je ten Lightroom...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod lemonydes » stř pro 30, 2009 15:45

RAW neni zadna hruza. Tento format pouziva drtiva vetsina fotografu, pro ziskani co nejvic informaci ze zaznamenanych dat. Pokud mas Nikona D90 bych se urcite poohledl po jejich firmemnim softu, nebo pak po Lightroomu 2.

Ono otevirat kazdou fotku zvlast v pohotoshopu a upravovat jednotlive a pak ukladat je docela na palici, kdyz z jedne akce mas trebas tisic fotek. ;)

Pokud ti RAW ale nic nerika, zacal bych focenim do JPEGu, bude to jednodussi a nebudes se tak trapit ;)
lemonydes
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: pát úno 13, 2009 21:07
Bydliště: Kunčice p/O.

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod papun » stř pro 30, 2009 21:35

Tak tedka urcite fotim na JPEG. Jako ten RAW chci spis zkusit a uvidim jak se s tim bude delat. Kazdpadne od dnesniho dne jsem vlastnikem fotaku s velkym F. Ale zase mi nejakou dobu potrva nez se stim naucim. preci jen to ma uz mraky nastaveni. Ale co jsem zkousel jenom tak zbezne, tak ma to obrovsky potencial.
Uživatelský avatar
papun
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1169
Registrován: sob úno 3, 2007 9:07
Bydliště: Zlín

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod papun » čtv pro 31, 2009 13:37

Tak jsem si stahnul Lithroom 2. Nainstaloval jsme si cestinu. Do ted je to vse krasne. Uz to mam i ve full verzi. Ovsem kdyz jsem chtel otevrit zkusebni snimek - porizeny z NIKON D90 a tedy ve formatu *.nef, tak mi to napsalo, ze to nepodporuje. Zkousle jsem hledat i patche, ale nejak se mi nedari.

Poradite nekdo?
Uživatelský avatar
papun
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1169
Registrován: sob úno 3, 2007 9:07
Bydliště: Zlín

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod pripluv » čtv pro 31, 2009 14:09

on byl na toto myslim nejakej free prevodnik...

...LR2 z torentu ci tak nebo nejakou oskubanou zkusebni verzi? v pripade oskubani to bude mozna ten problem...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod papun » čtv pro 31, 2009 15:21

Z torrentu. Ale co jsem tak cetl na ruznych forech a tak, tak stejne i ti co to rozjeli. Nikde jsem nezjistil jak. Tak rikali, ze to je takove dost osizene. Ze zdaleka navyuzijes moznosti RAW formatu.

Ted stahuju NX od Nikonu. Tak uvidime. AKorat mi vadi, ze nebude cesky.
Uživatelský avatar
papun
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1169
Registrován: sob úno 3, 2007 9:07
Bydliště: Zlín

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod ZbynekN » čtv pro 31, 2009 15:34

Vyzkoušej i Zoner 12, je to 30 dní bezplatné. Myslím, že cena zoneru je docela dobrá
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod pripluv » čtv pro 31, 2009 16:02

ani to PSko neni zly (LR vychazi z nej), nastavis akci a 1000 fotek jede samo :wink:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod lemonydes » čtv pro 31, 2009 16:43

Chce-li pisatel fotky prevadet automaticky hromadnou konverzi nema zadny smysl fotit do RAWu. At radsi hned foti do JPEGu usetri si tim spoustu casu a aspon ty fotky prevodem nezmrvi.

Aradsi nez kradeni softwaru na internetu mel venovat cas cetbe na tema kompozice, zavislosti hloubky ostrosti na clone, a vlivu casu na efekt fotografie a udrzeni ostre fotky z ruky.... atd...

Co si vubec predstavujes pod pojmem "dostat z fotky maximum" ?
lemonydes
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: pát úno 13, 2009 21:07
Bydliště: Kunčice p/O.

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod Gisir » čtv pro 31, 2009 17:19

vyzkoušej Capture One 5, zdá se mi dost dobře ovladatelný.
Lightroom jsem taky zkusil, ale nějak se nedařilo, tak šel pryč.

dřív jsem používal RAW Shooter a to byl pro mě nej program - bohužel skončil a nové RAWy už nepřečte.
stáhl jsem si i CaptureNX, ale vůbec mi nesedí /a ten ViewNX je dost vobranej, stačí tak v nouzi/
Zoner 12 zkouším teď a nevypadá to špatně.
Gisir
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: ned úno 25, 2007 17:04

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod papun » čtv pro 31, 2009 17:25

Uz to tu pisu asi po ste. JPEG je pro me prioritni. RAW chci zkusit. A ptam se na radu proto, ze kdyz si najdu nejaky slozity program, tak se mi to znechuti a zo bude to nejhorsi.

Vyhrady ke stahovani software. Uznej, ze koupit si program za nejake tisice, abych si to zkusil, je trosku blbost.

A nabadani ke cteni clanku o foceni neni treba. UZ sem toho hodne precetl. Nerikam, ze mam vsechno zmakle, ale jako znam souvislosti a ted se to chce hlavne profotit k vysledkum. Ono i ten fotak samotny je maly orisek. Preci jen uz to neni zadna automaticka krabicka, ale to jsem dobre vedel kdyz jsme ho kupoval. Musim se snim naucit.
Uživatelský avatar
papun
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1169
Registrován: sob úno 3, 2007 9:07
Bydliště: Zlín

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod papun » čtv pro 31, 2009 17:27

Gisir píše:vyzkoušej Capture One 5


Zvlada nikonacky RAW - tedy *. nef ?
Uživatelský avatar
papun
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1169
Registrován: sob úno 3, 2007 9:07
Bydliště: Zlín

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod lemonydes » čtv pro 31, 2009 18:01

pokud chces zkouset RAW tak bohate staci stahnout Trial verzi softu, kterou nabizi spousta vyrobcu softu volne ke stahnuti na svych strankach. nemas pak praci s crackovanim, patchovanim atd...

jeste pripominka, neni nef jako nef, nef z D90 je jiny nez z D300, kazdy fotak ma trosku jiny format... neni Nikon jako Nikon.
lemonydes
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: pát úno 13, 2009 21:07
Bydliště: Kunčice p/O.

Re: Fotky v RAW formatu

Příspěvekod papun » čtv pro 31, 2009 18:19

No tak jsem uspesne stahnul a zprovoznil Zoner 12. NEF format to podporuje. Sice to rika neco, ze to jeste nedokaze plne vyuzit potencial kvuli chybejicim nejakym datum. To bude to proklete sifrovani Nikonu.

Jinak to jako jde, ale zase se zjistilo, ze moje PC z toho trosku nestiha. Takze na nejake velke akce to nebude. Ale to uz bude dalsi kapitola. A na tu nemam a dlouho mit nebudu penize. Takze nic.

HOWGH. Timto bych toto tema povazoval za vyrizne. Dekuji za rady.

Hezky Silvestr.
Uživatelský avatar
papun
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1169
Registrován: sob úno 3, 2007 9:07
Bydliště: Zlín

Další

Zpět na Fotografie v outdooru