Nechtěný warm effect na fotkách - jak se ho zbavit?

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Nechtěný warm effect na fotkách - jak se ho zbavit?

Příspěvekod simp » ned říj 25, 2009 14:17

Ahoj,

nechtěně jsem nafotil asi sto fotek s foťákem Panasonic Lumix DMC-FZ7 s WARM EFFECTEM. Než jsem si toho všiml zůstaly mi tam teplé barvy a já se toho chci v postprocessingu nějak elegantně zbavit, nevíte někdo? Používám Irfan View. Taky mě napadlo, zda kdybych přehrál opět takovou fotku do foťáku zpět mohl bych vytvořit dupl. fotku bez warm effectu?

Díky za každou radu. I.
když jsem zapnul čelovku, bylo mi jasný, že brýle proti slunku pro tento večer už nepotřebuju..
simp
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: stř črc 25, 2007 19:29
Bydliště: Brno

Re: Nechtěný warm effect na fotkách - jak se ho zbavit?

Příspěvekod simp » ned říj 25, 2009 14:44

Zatím jsem teda přišel jen na funkci Auto adjust colours. Což odstraňuje v automatické funkci IV a prosvětluje. Warm effect se zdá být odmazán via jasnost fotky.
když jsem zapnul čelovku, bylo mi jasný, že brýle proti slunku pro tento večer už nepotřebuju..
simp
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: stř črc 25, 2007 19:29
Bydliště: Brno

Re: Nechtěný warm effect na fotkách - jak se ho zbavit?

Příspěvekod rezna » ned říj 25, 2009 17:27

kdybys fotil do rawu da se s tim delat temer cokoliv - v JPEGu je to horsi - mam takto omylem vyfocenou malou fatru na snehu do modra a uz s tim nic neudelam
Uživatelský avatar
rezna
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1134
Registrován: čtv kvě 28, 2009 16:03
Bydliště: Olomouc

Re: Nechtěný warm effect na fotkách - jak se ho zbavit?

Příspěvekod šíp » ned říj 25, 2009 18:46

s programem Irfan View dělat neumím, ale též se přikláním k názoru, že žádný postprocesing už nepomůže. Něco ale zkusit můžeš. Pokud program má funkci Levels, tak zkus nastavit v RGB kanále úpravu jen té jedné barvy, kterou potřebuješ. Snad Ti to alespoň k něčemu bude
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Nechtěný warm effect na fotkách - jak se ho zbavit?

Příspěvekod Ryba » ned říj 25, 2009 19:37

No Irfan je pokud vím spíš prohlížeč, než vážně míněný editor bitmap. Šlo by stáhnou nějaký trial photoshopu (30denní přímo za adobe .com) a potom to pošudlat buď přes Ctrl+L (levels), nejlépe pokud je tam nějaká "ložená" bílá tak pipetou "bílá" nebo Ctrl+U (hue/saturation) na prvním slajdru hue to popostrčit do studenější. Ovšem bez záruky, může to skončit s úplně ukopnutým celkovým barevným laděním, případně i s přepaly ve světlech - je nutno postupovat O P A T R N Ě. Pokud se zadaří a stejně zmršených fotek je víc, dá se to prohnat robotem (Window/Actions + File/Automate/Batch)
Jinak jak bylo uvedeno - RAW je jistota desetinásobku :mrgreen:
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Nechtěný warm effect na fotkách - jak se ho zbavit?

Příspěvekod Umiaki » ned říj 25, 2009 19:56

IrfanView umí používat plug-iny do Photoshopu. Tenhleplug-in umí white balance, což je to, co hledáš.
Problém je, že mě to nefunguje... Ale třeba tobě bude ;)
Uživatelský avatar
Umiaki
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1240
Registrován: stř říj 31, 2007 18:47
Bydliště: Příbor

Re: Nechtěný warm effect na fotkách - jak se ho zbavit?

Příspěvekod pavproch » ned říj 25, 2009 20:17

Ryba píše:No Irfan je pokud vím spíš prohlížeč, než vážně míněný editor bitmap. Šlo by stáhnou nějaký trial photoshopu (30denní přímo za adobe .com) a potom to pošudlat buď přes Ctrl+L (levels), nejlépe pokud je tam nějaká "ložená" bílá tak pipetou "bílá" nebo Ctrl+U (hue/saturation) na prvním slajdru hue to popostrčit do studenější. Ovšem bez záruky, může to skončit s úplně ukopnutým celkovým barevným laděním, případně i s přepaly ve světlech - je nutno postupovat O P A T R N Ě. Pokud se zadaří a stejně zmršených fotek je víc, dá se to prohnat robotem (Window/Actions + File/Automate/Batch)
Jinak jak bylo uvedeno - RAW je jistota desetinásobku :mrgreen:


a tohleto je přesně ten důvod, proč ně nesmí foto(fake)šop přes fajrvól.... buď sa ta fotka povede tak jak sem ju zblejsknul nebo "delete"
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Nechtěný warm effect na fotkách - jak se ho zbavit?

Příspěvekod Ryba » ned říj 25, 2009 20:31

přesně ten důvod, proč ně nesmí foto(fake)šop přes fajrvól

Popravdě, nechápu, o jakým švindlování hovoříš. Takovýhle špumprnákle se s fotkama prováděly, co to Niepce před 100 rokama vygoumal. Úpravy gradace, retuše, maskování, nadržování - to je úplný základ. Pro mě jako stařešinu to má tu výhodu, že nemusím sedět v koupelně, čuchat vývojku a být potmě, navíc je tu zázračná funkce UNDO. :D
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Nechtěný warm effect na fotkách - jak se ho zbavit?

Příspěvekod pavproch » ned říj 25, 2009 20:36

já su zarytě konzervativní... a vím to o sobě.... starýho psa čůrat do výšky nenaučíš..... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Nechtěný warm effect na fotkách - jak se ho zbavit?

Příspěvekod pavproch » ned říj 25, 2009 20:41

jo, a z5 k themě: onehdá sem tež (omilem nebo jakýho šlakem) nafotil snad 50 fotek s nastaveným ISO 3200 místo standartních 200... (su blbá, já vím...)... i dyž tam byly supr záběry, tak.... delete, bo šum jak kráva...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Nechtěný warm effect na fotkách - jak se ho zbavit?

Příspěvekod pripluv » pon říj 26, 2009 6:57

Ryba píše:No Irfan je pokud vím spíš prohlížeč

Da

Ryba píše:... Ctrl+L ... Ctrl+U...

Navrhuji ještě Ctrl+B
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Nechtěný warm effect na fotkách - jak se ho zbavit?

Příspěvekod simp » pon říj 26, 2009 8:04

Díky kluci, jdu s tím něco zkusit udělat v trial verzi Photoshopu. :-)

Moc děkuju ještě jednou. I.
když jsem zapnul čelovku, bylo mi jasný, že brýle proti slunku pro tento večer už nepotřebuju..
simp
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: stř črc 25, 2007 19:29
Bydliště: Brno

Re: Nechtěný warm effect na fotkách - jak se ho zbavit?

Příspěvekod Ryba » pon říj 26, 2009 8:27

Navrhuji ještě Ctrl+B

To se jistě nabízí, ale přiznám se, že tento tůůůl v podstatě nepoužívám. Holt, každý má svůj oblíbený vercajk a moje nejohmatanější kladivo je již podle názvu ideální pro kurvení fotek (Ctrl+M: Curves).
Ovšem pro laika bych řekl že má krapet složitější až matoucí ovládání (zvlášť, pokud si párkrát přepne dole na liště umístění světel a stínů :mrgreen:)
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Nechtěný warm effect na fotkách - jak se ho zbavit?

Příspěvekod Ježo » pon říj 26, 2009 8:28

... anebo to můžeš zkonvertovat do čb a být "retro" či "modern" - záleží pouze na tvých rétorických schopnostech :)

A pokud jsi kamarád s příkazovou řádkou, existuje ImageMagick, který se dá docela slušně využít dávkově. U příkazů convert, ev. mogrify (ten přepisuje pův. soubor) existují následující parametry:

Kód: Vybrat vše
-auto-level            automagically adjust color levels of image
-contrast              enhance or reduce the image contrast
-colorspace type       set image colorspace (gray)
-monochrome            transform image to black and white
-sepia-tone threshold  simulate a sepia-toned photo
-white-point point     chromaticity white point
... A Lotově ženě bylo přece řečeno, aby se neohlížela zpátky tam, kde všichni ti lidé žili a kde stávaly jejich domy. Ale ona se ohlédla, a já ji za to mám rád, neboť to bylo velice lidské. Obrátila se za to v solný sloup. Tak to chodí.

(Kurt Vonnegut: Jatka č. 5)
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Re: Nechtěný warm effect na fotkách - jak se ho zbavit?

Příspěvekod simp » pon říj 26, 2009 8:45

Ok. Kde je ve photoshopu:

- vrátit zpět poslední krok
- vyrovnání obrázku - nepotřebuji přímo pracovat s křivkami ale potřebuju otočit snímkem tak, abych ho vyrovnal alespoň amatersky a rychle. Něco takového jsem viděl u picasy tam byla taková mřížka. Kde to tutaj najdu?

Díky I.
když jsem zapnul čelovku, bylo mi jasný, že brýle proti slunku pro tento večer už nepotřebuju..
simp
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: stř črc 25, 2007 19:29
Bydliště: Brno

Re: Nechtěný warm effect na fotkách - jak se ho zbavit?

Příspěvekod pripluv » pon říj 26, 2009 8:46

pro dlouhé zimní večery: PS, obraz - přizpůsobení - variace.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Nechtěný warm effect na fotkách - jak se ho zbavit?

Příspěvekod simp » pon říj 26, 2009 9:19

Ještě jedna otázka, snad poslední :-).

Když ukládám upravené foto Save As - navolím cestu kam a pak vyskočí dialogové okno v jaké velikosti - Image Options od 0 - 12 (maximum). Máte zde navoleno dole Standard nebo Optimized? Dáváte vždy maximum? (12?). Fotky mám nafocené na rozlišení 2304x1728.

:-) Dík.
když jsem zapnul čelovku, bylo mi jasný, že brýle proti slunku pro tento večer už nepotřebuju..
simp
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: stř črc 25, 2007 19:29
Bydliště: Brno

Re: Nechtěný warm effect na fotkách - jak se ho zbavit?

Příspěvekod simp » pon říj 26, 2009 9:33

simp píše:- vyrovnání obrázku - nepotřebuji přímo pracovat s křivkami ale potřebuju otočit snímkem tak, abych ho vyrovnal alespoň amatersky a rychle. Něco takového jsem viděl u picasy tam byla taková mřížka. Kde to tutaj najdu?


Našel jsem pouze Rotate Canvas, což ale vytváří jen pootočení celého obrázku o stupně. bílý podklad pod obrázkem ale zůstává, takže obrázek je k okrajům naklopený. A to nechci, chci jen vyrovnat obrázek.
když jsem zapnul čelovku, bylo mi jasný, že brýle proti slunku pro tento večer už nepotřebuju..
simp
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: stř črc 25, 2007 19:29
Bydliště: Brno

Re: Nechtěný warm effect na fotkách - jak se ho zbavit?

Příspěvekod Ryba » pon říj 26, 2009 10:19

Používám standard, 12 (max.), jeden čas všechno jiného než standard blblo třeba v prohlížečích, možná už to neplatí, ale standard je blbotěsný.

Nejpohodlnější vyrovnání je vybrat v túlboxu měření (pod pipetou, measure tool). Natáhnout si nějakou svislici a pak image/rotate canvas/arbitrary (já to mám shift+ctrl+A, ale obávám se že je to moje vlastnoručně zadaná zkratka). A ono ti to nabídne rotaci, odpovídající dorovnání toho nataženého měřáku k nejbližšímu pravému úhlu.
Našel jsem pouze Rotate Canvas, což ale vytváří jen pootočení celého obrázku o stupně. bílý podklad pod obrázkem ale zůstává, takže obrázek je k okrajům naklopený. A to nechci, chci jen vyrovnat obrázek.

No tak to nechápu, co bys chtěl? Aby si chudák fotošop ten obraz v bílých klínech vymyslel? To bys musel DOST připlatit a pár let počkat, panáčku :twisted:
Dá se to řešit buď dalším oříznutím obrázku po rotaci (ztráta), nebo doretušováním barvy pozadí v rozích (ultimátní drbačka).

Holt se vyplatí ten foťák držet pořádně...
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Nechtěný warm effect na fotkách - jak se ho zbavit?

Příspěvekod simp » pon říj 26, 2009 10:28

Díky Rybiško,

já jsem věděl, že někde musím nastavit otočný stupeň, ale u funkce Transform - Perspective to vždy jen zařvalo: Nemůžu transformovat neboť neznám počáteční úhel či co. Tak to zkusím přes tu svislici a pak přes dorovnání přes ruční nastavení úhlu. Je mi jasné, že to Rotate Canvas neřeší. :-)) :prayer: :supz:
když jsem zapnul čelovku, bylo mi jasný, že brýle proti slunku pro tento večer už nepotřebuju..
simp
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: stř črc 25, 2007 19:29
Bydliště: Brno

Re: Nechtěný warm effect na fotkách - jak se ho zbavit?

Příspěvekod Ryba » pon říj 26, 2009 10:36

ještě by se dalo Ctrl+A (vybereš všechno) vytahat si z pravítek nějaký pomocný čáry a pak přes Edit/Transform/Distort si popotahovat rohy, aby svislice svislily. A odentrovat.

Občas to dělám, když je na práci málu času/peněz.
Ale es ist eine bestialität
(Čti prasárna) :twisted:
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Nechtěný warm effect na fotkách - jak se ho zbavit?

Příspěvekod pripluv » pon říj 26, 2009 10:46

Ctrl+A, Ctrl+T, najet mysi do rohu a tocim kolik chci. nebo to otaceci pravitko, to mam rad.

po Ctrl+T klikni pravym do vyberu a mas skalu moznosti transformaci vsetne perspektiv a deformaci. hodi se.

jinak v nejmensi kompresi (12) ukladam pouze fotky, se kterymi jeste neco zamyslim, jinak davam 10. drtiva vetsina lidi co znam tam kompimuje na 8
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Nechtěný warm effect na fotkách - jak se ho zbavit?

Příspěvekod simp » pon říj 26, 2009 11:08

8) díky Přípluv + Ryba
když jsem zapnul čelovku, bylo mi jasný, že brýle proti slunku pro tento večer už nepotřebuju..
simp
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: stř črc 25, 2007 19:29
Bydliště: Brno


Zpět na Fotografie v outdooru