Ochrana objektivu-sluneční clona, UV filtr nebo kombinace?

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Ochrana objektivu-sluneční clona, UV filtr nebo kombinace?

Příspěvekod Skimpy » pát říj 16, 2009 11:41

Používáte UV filtr?? A jak ho kombinujete s polarizákem?

UV filtr je určitě šikovná ochrana objektivu před otisky prstů, kapající či odstřikující vodě a podobnému svinstvu. Ale na druhou stranu připadá mi hodně nepraktické ho při focení s polarizákem sundávat a zase zpátky nandávat.
Prý se nemají používat dva filtry na sobě. A co sluneční clona?

Díky za vaše zkušenosti
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Ochrana objektivu-sluneční clona, UV filtr nebo kombinace?

Příspěvekod michail » pát říj 16, 2009 11:53

Kúp si normálny UV a slim polarizačný. UV potom nechaj na objektíve non-stop. Znižuje svetelnosť minimálne a nijako neprekáža.
Nemyslím si že by mal vplyv na výsledné fotky. Tie dva filtre sa nedoporučujú snáď polarizák + iné kreatívne filtre.
Já to takto používam už roky, aj na EVF predtým a teraz na zrkadlovke a bez problémov.
Slnečná clona nemá žiadny väčší efekt pri ochrane optiky objektívu, maximálne snáď pri daždi a pod.
michail
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1286
Registrován: sob pro 13, 2008 19:26
Bydliště: Skalica

Re: Ochrana objektivu-sluneční clona, UV filtr nebo kombinace?

Příspěvekod Skimpy » pát říj 16, 2009 13:41

U sluneční clony jsem předpokládal ochranu spíše mechanickou.

Ale bojím se že když použiju klasický UV filtr tak mi to bude vinětovat. Mám spodní ohnisko 17mm což by mohlo dělat problém a připočtu-li k tomu ještě polarizák tak nevím.
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Ochrana objektivu-sluneční clona, UV filtr nebo kombinace?

Příspěvekod papun » pát říj 16, 2009 14:24

Tak ja u moji EVF zrcadlovky Fuji S9500 pouzivam UV jako ochranu objektivu a kdyz chci polarizak, tak to predelam. Zousel jsme to kombinovat, ale velice spatne vysledky. Zhorsena svetelnost a vinetace. Slunecni clona by nemela mit vliv. Aspon u me nema.

Na druho stranu zalezi n arozsahu objektivu a asi i prumeru filtru. Je idelani to prakticky zkusit co to rekne.

Ale jako kazdopadne jsem 100% zastance mit neco nasroubovano diky ochrane objektivu.
Uživatelský avatar
papun
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1169
Registrován: sob úno 3, 2007 9:07
Bydliště: Zlín

Re: Ochrana objektivu-sluneční clona, UV filtr nebo kombinace?

Příspěvekod Waclav » čtv bře 25, 2010 13:48

Ja mam na objektivu permanentne UV filtr. Uz mi zachranil sklo pred poskrabanim. (od skaly)
Doporucuju.
Kdyz nasazuju polarizak, vetsinou je vymenim, to uz me tolik nezdrzi.
Kdyz jsem tam jednou nechal oba, (vysoky hory) tak mi na par fotkach v protisvetle udelal "dvojity" prasatka..
"Chytrému napověz, hloupého.."
Waclav
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: úte bře 25, 2008 13:22

Re: Ochrana objektivu-sluneční clona, UV filtr nebo kombinace?

Příspěvekod pavproch » čtv bře 25, 2010 13:58

jediné, co mám (téměř trvale) na objektivu je polarizák Marumi (sundavám pouze na indoor fotky, které stejně skoro nefotím)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Ochrana objektivu-sluneční clona, UV filtr nebo kombinace?

Příspěvekod zampion » čtv bře 25, 2010 14:10

Jeste bych zduraznil ze kvalita filtru je naprosto zasadni. Lepsi nez nekvalitni polarizak je zadny polarizak... To same UV. A nemyslim tim jen zhorsenou svetelnost,
ale hlavne ztratu kresby. Kombinaci UV + POL bych vypustil uplne i pri pouziti tech nejkvalitnejsich fitru to je znat na vyslednych fotkach...

Ja osobne pouzivam na pevnou 35 a 50 UV, na zoomu mam vetsinu casu polarizak a na sirokaci 12-24 nemam nic protoze je znacne vypoukly
a i slim vinetuje. Prekvapive mi polarizak vubec nechybi a fotky z toho lezou dobre... Slunecni clona ma smysl jak na mechanicke poskozeni tak jako ochrana
pred nezadoucimi odlesky.
zampion
nováček
nováček
 
Příspěvky: 191
Registrován: pát lis 2, 2007 23:12

Re: Ochrana objektivu-sluneční clona, UV filtr nebo kombinace?

Příspěvekod djx1 » čtv bře 25, 2010 14:16

Já mám jako ochranu objektivu polarizák (případně barevný filtr, když fotím ČB). UV skoro vůbec nepoužívám. Jsem zastáncem toho, že používat oba filtry najednou je zbytečné (jsou lidé, kteří zase razí opak). Vem si, že tam máš další sklo, další fyzikální problém (ztráta kresby, ....). Někdy míň znamená víc. Sluneční clonou nic nezkazíš, naopak. Když se s ní naučíš pracovat, hodně ti pomůže.
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: Ochrana objektivu-sluneční clona, UV filtr nebo kombinace?

Příspěvekod sx02 » čtv bře 25, 2010 14:17

UV krome funkce mechanicke ochany nema jiny smysl. Pokud mas drahy objektiv, pak budiz. Ja napriklad vubec UV na svoji Sigmu nepouzivam, a za tri roky (tuk tuk) ani skrabanecek, ale vzdycky me pobavi nasazeny UV na setacich :roll:

Moje rada je - pokud to chces cpat na nejaky Lko tak budiz, ale kup nejakej slusnej (BW, Hoya apod.) - rozhodne ne nejaky Kenko nebo Hama. Jinak bych se na to vybodl.
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Re: Ochrana objektivu-sluneční clona, UV filtr nebo kombinace?

Příspěvekod juhele » úte dub 13, 2010 7:29

sx02 píše:ale kup nejakej slusnej (BW, Hoya apod.) - rozhodne ne nejaky Kenko nebo Hama. Jinak bych se na to vybodl.


Souhlas s tím, že Hama nič moč, ale sám mám Kenko MC UV a je naprosto v pohodě, nemůžu si stěžovat, na teleti pak mám Marumi DHG lens protector a taky super.

Hnoya je docela drahá, i když z ebaye vychází taky celkem slušně. Momentálně čekám, že mi od nich přijde "polárkáč" PRO1 D. :roll:

Jinak sám jsem dřív na EVF Fuji S9600 používal stabilně UV Marumi a občas na něj nahodil polárkáč a nikdy s tím problém nebyl, ale oboje to byly "slim" filtry. :D
batohy: Corazon Voyager 28l a Sahara 32l Cordura, Corazon Rock 75+
Můj veřejný profil na Tripadvisor.com
Uživatelský avatar
juhele
nováček
nováček
 
Příspěvky: 198
Registrován: stř úno 17, 2010 15:41
Bydliště: jeden vidlákov u Prahy

Re: Ochrana objektivu-sluneční clona, UV filtr nebo kombinace?

Příspěvekod Skimpy » úte dub 13, 2010 7:40

UV filtr používám stabilně, teda pokud tam zrovna nemám polarizák. UV filtr je dobrá ochrana nejen před škrábanci, ale když fotím nějaké chlastací akce tak se může stát že mi někdo zaprská nebo prsty zamaže objektiv. Sluneční clonu používám pouze když fotím outdoor.

Jak UV tak polarizák mám Marumi Super DHG

kupoval jsem je na azfoto.cz kde pořád ještě jsou za výhodnou cenu a přístup z jejich strany taky OK.
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Ochrana objektivu-sluneční clona, UV filtr nebo kombinace?

Příspěvekod juhele » úte dub 13, 2010 7:51

Skimpy píše:ale když fotím nějaké chlastací akce tak se může stát že mi někdo zaprská nebo prsty zamaže objektiv


Ještě že jen zaprská :vom: :mrgreen:

No, já zase při focení supermakra jedné kytky - jmenuje se vtipně Hoya - jsem přibližoval a přibližoval, až jsem měl takový ten lepkavý humus z květu na skle - teda na UVčku. Takže jsem ho sundal a v dřezu umyl jarem a pohoda. Nevím, co bych dělal, mít to na objektivu. ](*,)
batohy: Corazon Voyager 28l a Sahara 32l Cordura, Corazon Rock 75+
Můj veřejný profil na Tripadvisor.com
Uživatelský avatar
juhele
nováček
nováček
 
Příspěvky: 198
Registrován: stř úno 17, 2010 15:41
Bydliště: jeden vidlákov u Prahy

Re: Ochrana objektivu-sluneční clona, UV filtr nebo kombinace?

Příspěvekod Army » pon dub 19, 2010 12:47

Taky používám UV nonstop, krom času kdy dávám polarizák. Dva filtry na sobě nepoužívám. Ne, že by to nebylo možný, ale přikláním se k názoru, že kvalita fotografie jde hodně dolů. U širokoúhlých a ultraširokoúhlých to snad bez vinětace ani není mmožné. Tam se prostě musí měnit. UV používám BW. Hodněkrát jsem tak sklo objektivu zachránil. Jinak sluneční clona je dobrá jak tu někdo již psal proti nechtěným odlesků, ale podle mojí zkušenosti zachrání i objektiv při pádu na skálu :-..
Chůze osvobozuje ...
Uživatelský avatar
Army
účastník
účastník
 
Příspěvky: 205
Registrován: čtv dub 23, 2009 15:07
Bydliště: Praha - Prosek

Re: Ochrana objektivu-sluneční clona, UV filtr nebo kombinace?

Příspěvekod pz » pon dub 26, 2010 8:18

vim sice o jednom pripade, kdy uv filtr jako ochrana skla zachranil na horach objektiv (nepozornost pri prehazovani), ale jinak osobne ochranu skla neresim, respektive nepouzivam - sice mam casto nasazene polarizak, ale jinak me tohle nebere a spis me stve snizena svetelnost.... fotak mam ve futralu a je klid, stejne si do hor beru misto zrcadla jen sirokouhlou evf kvuli vaze... navic oprava objektivu v pripade poskozeni predniho clenu neni zpravidla az tak draha a je skoro ekvivalentni cene kvalitniho filtru...

takze ja osobne doporucuji tu trochu miry rizika nebo si v pripade zrcadla dat na sirokac polarizak a na ostatni objektivy uv

a mala poznamka - pokud je nekdo nesika, tak mu ani filtr jako odchrana nepomuze ;)
pz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: ned kvě 13, 2007 21:46
Bydliště: bm, km


Zpět na Fotografie v outdooru

cron