Třídění a označování fotek

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Třídění a označování fotek

Příspěvekod Aldo » úte čer 2, 2009 10:25

Dovolím si přerušit vaši bohulibou diskusi o stativech a zeptal bych se na úplně něco jiného. Potřeboval bych poradit s tříděním fotek. jde o to, že zatím jsem fotil spíše hory a nebylo toho až tak moc. To se vlezlo do cca 20 ti vhodně pojmenovaných složek za rok. prostě v tom byl podvědomý přehled. Teď se zrcadlem se začínám vydávat za obrázky cíleně a častěji a to už začíná být chaos.
Základní třídění podle data focení a místa nebo akce bych zvládal, ale co potom. ? Fotky upravím v tom samém adresáři a pak udělám nějaké finální. Kde s nimi ? Kytičky do kytiček, panorámata do panorámat nebo úplně jiný systém? A jak je pojmenovávat ? jako originál nebo jinak nebo kombinaci obou???
Musím ten systém nastavit okamžitě teď bo potom bude pozdě cokoliv měnit.
Zatím to mám vymyšlené takto :

Originály ve složkách dle data a názvu akce.
Tamtéž v podsložce /úprava/ udělám základní úpravy a výběr pro finální doladění

Dále ale tápu kde mám uložit finál, pod jakým jménem atd...

Jak potom dohledat originál podle finálu. Podle klíčových slov a data vytvoření v EXIF ?

:(( :ú
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Ježo » úte čer 2, 2009 10:33

Muj system:

fotak pojmenovava fotky jako IMGPnnnn.ext (nnnn - číslo, ext - přípona). K tomu si přidám několik písmenek: a - adjusted (vyvážení barev, nastavení úrovní), b - border (okraj), c - cut (výřez), s - small (zmenšenina)....

Panorama pojmenovávám jako IMGPnnnn-nnnn.ext, např IMGP0032-0036.jpg, další úpravy značím dle výše uvedeného.

Soubory řadím do adresáře datum_místo (kupř 20090420-25_Rottenmann), v tom podadresáře s fotkami dle data (u vícedenních akcí). Pokud je počet zdrojových fotek mnohem větší, než počet fotek na výstupu, tak většinou originály zazipuju a v adresářích uchovávám jen ty vybrané a upravené. Na panoramata a nějaké speciální vychytávky většinou zakládám nový adresář.

Není to ideální, ale mě to tak stačí.
... A Lotově ženě bylo přece řečeno, aby se neohlížela zpátky tam, kde všichni ti lidé žili a kde stávaly jejich domy. Ale ona se ohlédla, a já ji za to mám rád, neboť to bylo velice lidské. Obrátila se za to v solný sloup. Tak to chodí.

(Kurt Vonnegut: Jatka č. 5)
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Re: Pokec o focení

Příspěvekod zbuddy » úte čer 2, 2009 10:53

Aldo píše:Originály ve složkách dle data a názvu akce.
Tamtéž v podsložce /úprava/ udělám základní úpravy a výběr pro finální doladění

Dále ale tápu kde mám uložit finál, pod jakým jménem atd...

Jak potom dohledat originál podle finálu. Podle klíčových slov a data vytvoření v EXIF ?

:(( :ú

Některé programy (možná všechny, já to nepoužívám) umožňují vložit název (včetně zachování pořadového čísla)již při stahování z foťáku. Smozřejmě lze pak hromadně přejmenovat v exifu.

Na vyhledávání v komplu používám Google Desktop a je to dle mne nejlepší možnost. Jakmile naindexuješ, tak je to pak blitzschnell.

A nechci tady žádné flame ohledně zpomalování komplu, velkého bratka apod. :twisted:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Pokec o focení

Příspěvekod pripluv » úte čer 2, 2009 11:24

To je skoro na samostatne vlako, hej?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Pokec o focení

Příspěvekod RUMcajs » úte čer 2, 2009 13:00

Aldo: Podivej se na internetu po nejakem SW ktery za tebe bude vsechno tridit, tvorit galerky na net atd...

Osobne prichazim na chut baliku SW od Adobe, jehos soucasti je i Photoshop.
Je tam rozhrani pro stahnuti, trideni, popsani, ukladani kopii atd. ktere se jmenuje Bridge.

Jestli stojis o podrobnosti, napis SZ.

Jinak fotky ukladam do adresaru dle data a mista. Obsahuje to podslozku "dobre", "RAW" pripadne "tisk" ci "panorama" (v te jsou nespojene fotky).
S odstupem casu pak jine nez dobre mazu, nebo presouvam do slozky "dobre".

Adresarova struktura vypada stejne jakou u galerky:
http://rumcajs.ulfree.net/Webgalerie/
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ZbynekN » úte čer 2, 2009 13:08

Zoner také umí třídit fotky
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » úte čer 2, 2009 13:09

zalezi taky do ceho fotis (podle popisu predpokladam, ze JPEG)

ja to zatim delam tak, ze:
  1. prinesena data nahraju do adresare (u me \Obrazky\nazev fotaku\Datum)
  2. udelam v ACDsee prvni sito, kdy nemilosrdne mazu vsechny spatne a prirazuju keywords
  3. jelikoz vetsinou fotim do RAWu, otevru DxO Optics a z daneho adresare vybiram fotky k uprave, podobne fotky (serie) seskupim a aplikuju na ne stejne upravy, individualne upravim to co ma jit na velky format k tisku
    vyexportuju do JPEGu nebo TIFFu s nastavenymi parametry zmenseni, prirazeni bar. prostoru, kvality komprese apod.
    vsechny upravy nemeni puvodni RAW, popis uprav se uklada zvlast a zabere par kilobajtu, puv. obrazek je porad netknuty a upravy jsou zachovany i pristim otevreni, trebas k exportu v jine v kvalite, pro jine ucely
  4. vyexportovane ukladam do zvlastniho adresare (u me \Obrazky\Upravene\Datum+kratky popis - napr. 2009_05_04 Julinka - tisk);
    nazev nechavam tak, ze DxO k orig. nazvu pripoji suffix DxO a podle typu exportu pak vlastni popis; samotny nazev pak vypada napr. takhle - _DSC1070_DxO_Frontier_raw.jpg - "_DSC1070" je orig. nazev z fotaku, "DxO" program v cem bylo vyvolano, "Frontier" - jaky je prirazeny bar. profil - zde bar. profil masiny, kam davam delat fotky, "raw" - data jsou z RAWu

zatim se porad orientuju podle data foceni resp. vim, kde asi bych mel hledanou fotku mit, klicova slova vkladam do budoucna, az se prestanu orientovat

ACDsee Pro Photo Manager pro trideni mi plne vyhovuje, nebot umi keywords, filtrovat fotky podle spousty parametru (myslim, ze i podle parametru v EXIFu), HLAVNE zvlada dobre Color Management, a to i v náhledech
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » úte čer 2, 2009 13:14

z programu, ktere jsou zdarma se docela hodi ViewNX od Nikonu - jednak dobre zvlada zobrazovani NEFu (Nikoni RAW), daji se v delat zakladni upravy RAWu, umoznuje prirazovat klicova slova (nahled napr. zde
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Třídění a označování fotek

Příspěvekod Lipon » úte čer 2, 2009 13:16

Zdenku, pripluve, (Vileme, Bozeno, ... :mrgreen: ) ...
muzete to prosim kdyztak oddelit do zmineneho samost. vlakna?

Tvé přání je mi rozkazem :supz: :wink: -ZB-
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod Aldo » úte čer 2, 2009 13:35

Tak já používám ZONER 10 a chci přejít na 11.
Základní setřídění mi nedělá problém. ( Složka ROK -> PodSložka datum a popis )Problém asi nastává jakmile mám nějaké upravené finální fotky a ty potřebji někam zařadit a pojmenovat.
Jak to tu tak pročítám a uvažuji o tom, tak se mi jeví nejlepší
Klíčová slova a datum vytvoření v EXIF. Podle toho najdu originál RAW soubor.
Finální fotky ukládát do tématických adresářů podle foceného námětu.

Tady ale nastává problém s tím jestli přiřadit fotku dcery do složky PORTRÉTRY nebo do DCERA nebo panoráma Beskyd do BESKYDY nebo do PANORÁMA :((
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod zbuddy » úte čer 2, 2009 13:36

Mám sice v Kolbence Zoner 11, ale nevím, nejdou tam dát různé tagy?
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod pripluv » úte čer 2, 2009 13:58

mala odbocka, vetsina to vi a zna, ale jsou porad lidi, kterym top muze pomoci. kdyz ozbacuju fotky (ale i jine soubory) podle data, format musi vzdy byt YYYYMMDD (cesky RRRRMMDD :mrgreen: ), bo jinak se z toho casem pomatete.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod RUMcajs » úte čer 2, 2009 14:03

pripluv píše:mala odbocka, vetsina to vi a zna, ale jsou porad lidi, kterym top muze pomoci. kdyz ozbacuju fotky (ale i jine soubory) podle data, format musi vzdy byt YYYYMMDD (cesky RRRRMMDD :mrgreen: ), bo jinak se z toho casem pomatete.


Tak tak...
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Pokec o focení

Příspěvekod pripluv » úte čer 2, 2009 14:05

RUMcajs píše:Osobne prichazim na chut baliku SW od Adobe, jehos soucasti je i Photoshop.

co to je za balik presne?
(bridge je ale asi uz ve vsech)
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod Umiaki » úte čer 2, 2009 14:32

Nestačí obyčejná Picasa? Složky podle akcí jsou fyzicky na disku a alba Picasy budou tématická (kytičky, lidé, zvířata,...)
Pak prostě při každé akci prohlédneš fotky, pěkné vložíš do alb a je to.
Uživatelský avatar
Umiaki
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1240
Registrován: stř říj 31, 2007 18:47
Bydliště: Příbor

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod Zdéňa » úte čer 2, 2009 15:13

Ja tridim fotky do slozek podle roku, v kazde slozce mam podslozky z nazvem "tematu" napr. Sumava, Cerna Hora, Doma atp.. a tam hazu slozky s konkretni akci ve tvaru RRRR-MM-DD a nazev akce. V slozce konkretni fotky uz netridim 8)
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod Horal Fanda » úte čer 2, 2009 17:13

Tak teď fota z Jižní Ameriky jsem třídil takto:
MMDD-F-Oblast-Místo-co je na fotce
Příklad: 1015-F-Galapágy-Santa Fe-lachtan galapážský (F je že jsem to fotil já). Seřazené v adresáři dne ve tvaru měsíc-den (říjen-15) a adresáře se dny do měsíčního adresáře 10-říjen (číslo proto, aby se to dobře rovnalo) V případě hledání je ideální mít nějaký deník, kde člověk byl a co dělal. Nebo nějakou jednoduchou tabulku, kam ty názvy nacpeš. Existuje taky spousta prográmků, které vypíšou adresářovou strukturu složky, včetně názvů souborů. Potom stačí takový txt jen uložit a zkusit najít název hledat v něm.
Tož jedna varianta.

Edit: Jinak se mi to celkem dělá dobře v XnView.
Já a hory - dva nerozluční přátelé. Horal Fanda
Uživatelský avatar
Horal Fanda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 418
Registrován: pon říj 4, 2004 16:47
Bydliště: Šťáhlavice - Plzeňsko

Re: Pokec o focení

Příspěvekod RUMcajs » úte čer 2, 2009 17:58

pripluv píše:
RUMcajs píše:Osobne prichazim na chut baliku SW od Adobe, jehos soucasti je i Photoshop.

co to je za balik presne?
(bridge je ale asi uz ve vsech)


Adobe Photoshop CS3. Ac ne nejnovejsi, pro me dostacujici.
K tomu mam knihu od Scott Kelby - Digitalni fotografie ve Photoshopu CS3. Vydalo Computer Press.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod zbuddy » úte čer 2, 2009 18:14

Chlapi, a co označení fotek souřadnicemi, ať už v jakémkoliv programu, ale nejlépe a nejjednodušeji v Picase a jejich hození do My Maps nebo dokonce na Google Earth?
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Pokec o focení

Příspěvekod pripluv » stř čer 3, 2009 5:14

RUMcajs píše:Adobe Photoshop CS3. Ac ne nejnovejsi, pro me dostacujici.
K tomu mam knihu od Scott Kelby - Digitalni fotografie ve Photoshopu CS3. Vydalo Computer Press.

to neni moc balik. jinak mezi cs3 a cs4 je rozdil minimalni. scota kelbyho znam, mame od nej par veci.

jinak, fotky mam v adresarich dle roku, akce serazene dle poradoveho cisla (datum by byl elegantnejsi, mam to z historickeho hlediska) idealne, kdyby to vypadalo takto: 20070630brno, 20081114_17blatiny etc. uvnitr mam fotky dle datumu a sporadovym coslem. uznam-li za vhodne dopsat nazev fotky, ucinim tak. vypada to takto: 20081114_001. kdyz je vicedenni akce, logicky menim datum, ale poradove cisla s dalsim dnem uz nejdou od jednicky, ale pokracuji v rade.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod sovička » stř čer 3, 2009 7:02

Mé původní vzdělání je fotografického směru, ač se tím vůbec nechlubím, neb jsem byla ostudou ročníku. Každopádně zmiňuju to proto, že u mě dokonale platí to rčení o kovářově kobyle.

Takže průběh je takový, že něco vyfotím. Z foťáku to stáhnu do počítače. Adresář hodím na plochu a pojmenuju jej datumem a heslem tedy 2009-06-03-ofsraz, 2009-06-03-morava, takže i když mám v jednom dni více akcí, tak to rozeznám. Když je akce třeba dvoutýdenní, adresář má datum posledního dne a v adresáři jsou podadresáře s jednotlivými dny. Teď to mám na ploše a zpravidla se velmi dlouho odhodlávám k protřídění.

Protřídění je velmi přísné. V první řadě vyhodím všechny nepovedené fotky, pak duplicitní, tedy když mám pět fotek západu slunce, nebo pět různých záběrů kytky z různých úhlů. Nemám ráda, když mi někdo ukazuje fotky z jedné akce a jsou jich stovky a je to nekonečné, takže nechávám opravdu jen ty nejlepší, uchovávám je spíš jako vzpomínky, ne jako umělecká díla.

Poté probíhá slepení panoramat a úprava fotografií. Originály nechávám jen po dobu nezbytně nutnou, uchovávám jen finální fotografie, tedy upravené barvy, jas, kontrast apod.

Pokud dělám v nějaké fotce umělečtější efekty, třeba když vyrábím PF apod., takových fotek nebývá mnoho, tak ji ukládám do zvláštní složky a fotografii pojmenuju dle adresáře, z nějž pochází původní fotka.

Ke konci vyberu favority, kteří půjdou na web. Tyto zkopíruju na flešku ke svým webovkám, zmenším, a přidám k nim okraje. Název adresáře je totožný jako je původní.

Ve finále adresář přesunu k ostatním obrázkům, tam ho nechávám, zpravidla již do něj nijak nezasahuju a otevírám jej pouze za účelem prohlížení a vzpomínání.
Uživatelský avatar
sovička
účastník
účastník
 
Příspěvky: 298
Registrován: pon dub 6, 2009 10:25
Bydliště: Brno

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod RUMcajs » stř čer 3, 2009 7:49

Vypada to ze tu hodne lidi prislo na chut pouzivani datumu v nazvu adresare. Nedivim se.
A ted zakerna otazka:
Budu se muset spolehnout jen na jeden urcity program, zacnu-li tridit dle metadat (popisek)?
Kde jsou metadata ulozena?
Je to ve fotce samotne (.jpg, .raw. ...), nebo v nejakem samostatnem souboru?

Nepredpokladam ze za 10 let budeme pouzivat stejny SW.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod Zdéňa » stř čer 3, 2009 7:55

Adresarova sktruktura s datumem v nazvu ma absolutni vyhodu, te k tomu nepotrebujes zadnej dalsi program, mas to trideny ve Win, Linuxu proste vsude :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod Aldo » stř čer 3, 2009 8:00

To Sovička = máš to vychytané.
Včera jsem dolaďoval poslední možnosti a myšlenky a došel k následujícímu :
Vyfotím a stáhnu do PC.
Uložím originály do adresáře FOTKY ORIGINÁL podsložky ROK a podsžloky DATUM MÍSTO
V té samé složce provedu selekci a mazání. Na to co zbude aplikuju klíčová slova, popisy a fotky přejmenují. Jak, to zatím nevím :lol: ale asi ČÍSLOZFOŤÁKU_NÁZEVAKCE
Vybrané fotky které uznám k další úpravě překopíruji v tom samém adresáři do podsložky ÚPRAVA. Tam se děje to čemu říkám tvorba :ú :oops:
Jakmile dotvořím, zůstanou vytvořené fotky v této složce ale budou taky překopírované do zvlášť adresáře UPRAVENÉ FOTKY a následně do podsložek PANORÁMA-> BESKYDY; DETAILY->KYTIČKY; PORTRÉTY_DCERA .... atd.
Předpokládám, že data v EXIF, minimálně datumy vytvoření budou zachovány pro potřebu vyhledat originál.

Toto vše se děje v externím disku neboť si jej beru i do práce. Jakmile ale dojdu domů, nebo vždy když zapnu a vypnu domácí počítač mi systém sám vytvoří přepisující "ZRCADLO ZÁLOHU" na zvláštní HD který mám v PC. Předpokládám, že po dobu jednoho kalendářního roku se mi nevyserou tyto dvě dublující zálohy. Jednou ročně překopíruji daný uběhlý rok na DVD a archivuji. Pokud se budou data zvětšovat, jako že asi jo bo začínám fotit v RAW bude tato DVD záloha častější a tudíž to bude bezpečnější.

Asi trochu složité a náročné na datový prostor, ale nechť. Myslím si, že mi budoucnost poděkuje. Teda já si poděkuji někdy budoucnosti, že jsem se nad tím včil zamyslel. :roll: :mrgreen:

Pokud máte nějaké vylepšení a nápady k tomuto systému, tak se neostýchejte napsat mi to, neukousnu vás. :axe: :smt021
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod pripluv » stř čer 3, 2009 8:20

cas od casu si prezalohuj DVD :wink:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod RUMcajs » stř čer 3, 2009 8:49

Aldo: Zni to dobre, delam to obdobne. Jen co se tech zaloh na DVD tyce:
a) Nastav si do diare upominku, at na to nezapomenes.
b) Utesni zalohovana DVD izolepou tak aby se tam nedosta prach, vlhkost ci dokonce ty sam v podrousene nalade.

Svoje zalohy vypalim, overim, "zapecetim" a pridam k ostatnim.

PS: Uvazuju o nakupu samostatneho externiho HDD jenom na fotky, ci jejich zalohy.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod Umiaki » stř čer 3, 2009 9:01

pripluv píše:cas od casu si prezalohuj DVD :wink:

A hlavně používej kvalitní média, což je zhruba tak nějak Verbatim. Někde na netu je test DVD médií po roce skladování. Verbatim nejlíp, pak myslím Imation... nejhůř rozhodně Gigadisc :evil:
Uživatelský avatar
Umiaki
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1240
Registrován: stř říj 31, 2007 18:47
Bydliště: Příbor

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod zbuddy » stř čer 3, 2009 9:12

Kámoš Němec tvrdí, že dle Stiftung Warentest je větší životnost dat na CD než na défaudé :wink:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod Aldo » stř čer 3, 2009 9:17

To Rumcajs = mám extra interní HD jen na ty zálohy fotek co mi dělá automaticky PéCečko. Je to sice interní, ale je jen na ty fotky.
Původně jsem chtěl upravovat fotky na tom interním, ale hodně dělám i v práci a můj zálohovací systém neumí křížové zálohy a aktualizace. ( ručně se mi to nechce a zapomínám )Tak mám externí 250 GB co nosím sebou a tam mám spoustu blbostí vč fotek a doma jeden interní pevný HD co je jen na fotky a tam se to zálohuje.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod Umiaki » stř čer 3, 2009 9:17

zbuddy píše:Kámoš Němec tvrdí, že dle Stiftung Warentest je větší životnost dat na CD než na défaudé :wink:

Ale kdo se s tím má sr.., když na jedno DVD se vejde aspoň 7 CD...
Uživatelský avatar
Umiaki
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1240
Registrován: stř říj 31, 2007 18:47
Bydliště: Příbor

Další

Zpět na Fotografie v outdooru