Třídění a označování fotek

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod Ježo » stř čer 3, 2009 9:19

...což je poměrně zřejmé (CD/DVD), uvědomí-li si člověk hustotu záznamu.

Bavil jsem se s kolegou od počítačů, jakým způsobem zálohovat. DVD mi nedoporučil, na HDD (ať už externí, nebo interní) se taky nedíval nějak dobře (klepneš s tím, vyschne nějaké ložisko, ...), jediné co doporučil, jsou jakási zlatá CD od Kodaku. Ovšem zálohovat tak několik fotky.. No, nevím.
... A Lotově ženě bylo přece řečeno, aby se neohlížela zpátky tam, kde všichni ti lidé žili a kde stávaly jejich domy. Ale ona se ohlédla, a já ji za to mám rád, neboť to bylo velice lidské. Obrátila se za to v solný sloup. Tak to chodí.

(Kurt Vonnegut: Jatka č. 5)
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod Aldo » stř čer 3, 2009 9:26

No já si myslím, že zálohovat v kombinaci DH+DVD( CD) je asi nejbezpečnější. Pokud máš HD se kterým nikam neběháš je je pěkně v teple domova, tak by to mělo vydržet.
Takový 1TB zastrčený někde za PC a zapínaný jen když zálohuješ je si myslím celkem jistota. eště když to máš na disku tak je to celkem zichr.
Jak je na tom se životnosti blurey nebo jak se to jmenuje. To jsou myslí 24 GB disky ne?
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod RUMcajs » stř čer 3, 2009 9:45

S tim jak odchazeji stare technologie prichazeji nove. Nove zalohy se budou delat na zarizeni, ktere je momentalne pouzivane. At jiz to bylo CD, DVD, Blue Ray ci cokoli jineho.

Neni problem presunout zalohy z CD na DVD, z DVD nasledne po (dejme tomu 5ti ci 7mi letech) na dalsi technlogii.

O externim HDD jen na fotky uvazuju kvuli tomu, ze jeho zatizeni "beznym provozem" bude minimalni a navic nemusi byt
stale zapnuty. To ho ochrani pred opotrebenim i pripadnym zkratem.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod zbuddy » stř čer 3, 2009 10:00

Aldo píše:můj zálohovací systém neumí křížové zálohy a aktualizace. ( ručně se mi to nechce a zapomínám )

Externí disk Western Digital má nějaký synchronizační program, ale já ho nepoužívám. Hádám, že to je něco jako Active Sync apod. u PDAček, který umožní tzv. oboustrannou synchronizaci...Ale PDA už dávno nemám a vůbec se ze mne stala skorolama, tak možná kecám :oops: :mrgreen: :wink:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod djx1 » stř čer 3, 2009 10:13

Koukam, ze to delam podobne jako ostatni:-)

Vytvorim slozku ve tvary RRRR - MM - DD - Nazev akce (2009 - 03 - 27 - Sumava na kole). V teto slozce mam podslozky: Original, Upravene, Web. Originaly uchovavam vzdy. Jen je protridim. Nazvy fotek taky nechavam puvodni. To abych k originalu dohledal treba upravenou fotku. V posledni dobe pridavam i klicova slova...ale zatim nevyuzivam.

Ukladam na externi disk a obcas, kdyz mam naladu, tak to vyblafnu na DVD a ulozim do skrine. Externi disk mam jen na uchovavani fotek a dulezitych dat (prace). Takze ho zapinam jen obcas. Jinak je ulozen v pevnem pouzdre a staram se o nej lepe nez o pritulkyni.

Spis ted hledam nejaky sikovny program, ktery by dokazal vyuzit klicova slova (vyhledavani) a celkove tak nejak usnadnil praci....vkladani klicovych slov (treba i hromadne), tvorba videa z fotek, rychla manipulace s fotkama (vypaleni CD pro zname), moznost priradit GPS souradnice. Zatim zkousim Picaso 3. Na to, ze je to zdarma je to OK. Jen nejak nemuzu najit, jak se tam pracuje s klicovejma slovama:-))) (vyhledavani a vkladani).

A dotaz. Pouzivate spolecne zaznam trasy na GPS a exif fotografii? V posledni dobe taham GPS skoro vsude, tak si rikam, ze budu asi prikladat i zaznam trasy k fotkam. Zpetne se pak da zjistit, kde ktera fotka byla porizena. Existuje na to spousta programku, ale tenhle mi byl doporucen....a dost lidi ho chvali: GeoSetter
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod Aldo » stř čer 3, 2009 10:38

djx1 píše:Koukam, ze to delam podobne jako ostatni:-)

No ono to asi jinak nejde. Teda jde, ale tohle je přehledné a každý na to časem přijde.

Jinak jsem viděl takovou vychytávku na foťák. Dáš to do sani od blesku a kdykoliv cvakneš fotku, tak ti to zaznamená GPS souřadnice, ale nevím jak se to jmenuje a kde se to dá koupit.

Klíčová slova umí ZPS vkládat hromadně vč. popisku fotografií. Včera jsem se to naučil. :finga:
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod Lipon » stř čer 3, 2009 12:32

Aldo píše:Jinak jsem viděl takovou vychytávku na foťák. Dáš to do sani od blesku a kdykoliv cvakneš fotku, tak ti to zaznamená GPS souřadnice, ale nevím jak se to jmenuje a kde se to dá koupit.


Nikon to dělá na svý těla, GP-1, ale stojí to docela dardu (Oehling 5.5 kKc, ostatni 7kKc), podle me draha a zbytecna sranda ...
GPS do fotek nevkladam, max. na Picase dam do vlastnosti alba misto porizeni
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod zbuddy » stř čer 3, 2009 13:27

Lipon píše:GPS do fotek nevkladam, max. na Picase dam do vlastnosti alba misto porizeni

protože GPS nemám (sice v mobilu, ale nepoužívám), takže to dělám také tak, v Picase to ručně, dokud/pokud si pamatuji místo pořízení, nahážu fotky na správná místa a pak v "Zobrazení mapy" alba se u každé rozkliknuté fotky ukazují souřadnice. Jak snadné, milý Watsone!
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod Kuba Turek » stř čer 3, 2009 17:39

Já to dělám takhle (trochu složitější, protože fotek a videí mám dost):
1) Z foťáku, kamery, CD, e-mailu apod. nahraju všechny fotky do adresáře na ploše v počítači. Tam to leží do prvního zpracování - tj. vytřídění a případně popis fotek (popis dávám do názvů souborů).
2) Na přenosném HDD mám adresáře zvlášť pro video a zvlášť pro fotky. Adresáře jsou pojmenované podle aktivit (horolezectví, vodáci, turistika...), podadresáře podle oblastí (Mařenka, Prachov, Příhrazy...) a další podadresáře podle datumů. Když fotky pocházejí od někoho jiného, píšu to do názvu souboru nebo adresáře. Sem fotky kopíruju z plochy a na ploše je mažu.
3) Fotky ukládám zásadně v originálu (úpravy stejně dělám pro různé účely různě, případně je dělá někdo jiný). Videa ukládám v nesestříhaném originálu a některá, která se mi líbí, také v sestříhané formě.
4) Na FTP dávám kopie fotek, které může v rámci mé práce používat i někdo jiný bez mého souhlasu. Jsou to většinou propagační nebo technické fotky oblečení, vybavení, měst, krajin a pod.
5) Přenosný HDD a celý počítač jednou za týden automaticky ukládám na velký externí HDD. Když je potřeba, tak i častěji (vyplatilo se mi to, když mi před dvěma týdny bez varování odešel interní HDD v počítači).
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod chonga » stř čer 3, 2009 18:00

já praktikuji toto:
základní složka: FOTKY
podtím složka:fotoalbum_tuzemsko, fotoalbum_zahraničí, rámečky, přesouvací, foto_ostatní, atd.......
podtím složka, např. pod fotoalbum_tuzemsko : rok (2002, 2003, .........2009)
podtím slložka, např. pod 2008 :místo, název a datum akce (Praha_restaurace_Karavanseraj_sraz_OF_15.1.2008, Šumava_Kvilda_prameny_Vltavy_Modrava_8.5.2008, Křivoklát_vánoční_trhy_14.12.2008)
pod předchozí složkou už jsou fotky : rok_měsíc_den_oblast_místo_objekt/předmět/jev_poř.číslo (2008_05_08_Šumava_Modrava_Klostrmanova_chata_2), třeba(2008_09_17_Dolní_Štěpanice_zřícenina_hradu_6, 2008_09_17_Horní_Branná_hrobka_Harrachů_2)

u zahraničních někdy nechám angl. názvy : 2007_03_24_Yangmingshan_national_park_Mount_Cising_Main_Peak_Chihsingshan_25někdy vložím komentář typu "pohled", "cesta k"
2008_07_04_Ugljan_pevnost_Sv_Michala_pohled_na_Dugi_otok_1
2007_04_15_Malé_Žernoseky_cesta_k_Porta_Bohemika_7


takhle když to píšu se to možná zdá složité, ale t tomuto jsem dospěl po letech zkoušení a přepisování :(( :wink:
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod chonga » stř čer 3, 2009 18:34

skladování : teď ext.HD + NTB. dříve (a chystám se dodělat) CD + DVD. zatím mám 50GB materiálu
uprava : neupravuji. a když třeba do deníků, tak si zkopíruji někam, zmenším, ořežu, použiji a vymažu.
přejmenování : v ZPS
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod Karam » čtv čer 11, 2009 8:11

Pro zálohování fotografií doporučuji www.swisspicturebank.com - je i v češtině. Ručí za uložení fotografií na dobu 30 let. V podstatě je to bezpečné uložení fotek ve švýcarské bance.
Karam
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv čer 11, 2009 8:10

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod Lipon » čtv čer 11, 2009 10:03

Karam píše:Pro zálohování fotografií doporučuji http://www.swisspicturebank.com - je i v češtině. Ručí za uložení fotografií na dobu 30 let. V podstatě je to bezpečné uložení fotek ve švýcarské bance.


tohle asi nebylo mysleno moc vazne? :-s kdyz se mrknu do Privacy, tak je to obycejna svycarska akciovka, poskytujici sluzby datoveho uloziste; se svyc. bankovnim systemem nema nic spolecneho

jinak sluzba vypada zajimave, podminky pouziti relativne dobre, akorat je to docela drahe ...
vyplati se spis vybirat snimky k archivaci - a je to omezene pouze na JPG, pro unikatni snimky, ktery si takovou archivaci zaslouzi dost limitujici (nejde ulozit RAW ani TIFF) a ulozeni fotky ve velikosti vice nez 1600x1200 stoji 3 centy za pul megabajtu; pri velikosti JPEG ze zrcadla treba 5MB (tj. 10 kreditu) stoji ulozeni jedny fotky 8 korun.
Ale hlavne, nikdo nikdy nezaruci, ze spolecnost bude tak dlouho existovat ...
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod RUMcajs » čtv led 7, 2010 9:02

Kdyby jste nekdo shaneli polarizak tak muzu doporucit megafoto.cz.
Napriklad Hoya HD Cir-PL 77mm tam maji podstatne levnejsi naz u fotoskoda.cz i ostatnich.

Objednano vcera odpoledne, dnes rano doruceno.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Třídění a označování fotek

Příspěvekod eimles » čtv led 7, 2010 13:51

fotky si nechám vyvolat a pak je založím do albumu (bez popisku a označení)
Ti co tvrdí že cesta může být cíl, žádného cíle obvykle nedosáhli.
Uživatelský avatar
eimles
účastník
účastník
 
Příspěvky: 450
Registrován: úte bře 27, 2007 12:37
Bydliště: kousek od Horní Suché

Předchozí

Zpět na Fotografie v outdooru