Skvrny na fotografii

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Skvrny na fotografii

Příspěvekod Skimpy » čtv kvě 14, 2009 9:52

Zdravím!

Potřeboval bych poradit co s touhle skvrnou (resp. skvrnami). viz. http://medvidkovo.rajce.idnes.cz/ (pravý horní roh)

Se zvyšujícím se clonovým číslem je skvrna tmavší, sice menšího průměru, ale intenzivnější. Od clony 10 je už hodně patrná především na modré obloze. Podle mě je prach v objektivu. Je nějaké řešení jak se ho zbavit, pominuli nechat odborně vyčistit objektiv což u seťáků je asi cenově výhodnější koupit objektiv nový. Koukal sem se i na čip a je čistý, ale předpokládám, že kdyby byl prach na čipu nebude tvar a intenzita skvrny závislá na cloně.

Díky za rady

Nikon D80 + seťák 18-55
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Skvrny na fotografii

Příspěvekod ZbynekN » čtv kvě 14, 2009 9:55

Asi to bude tím, že je to Nikon :mrgreen: . Já bych spíš sázel na špinavý čip, zkus to profouknout balónkem, nebo to nech vyčistit. Taky můžeš zkusit reklamaci
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Skvrny na fotografii

Příspěvekod sx02 » čtv kvě 14, 2009 10:01

JJ je to jasnej Nikon, s tim nic neudelas. :mrgreen:

Jinak vazne - je to prach na cipu/zrcatku nebo objektivu. Pokud mas cocky cisty, pak zkus balonkem ofouknout cip. Nejlepsi ale bude kdyz to das vycistit do servisu - je to otazka jestli ti to vadi az tolik ze za to ses ochotnej dat ca petikilo.

Jinak Ceskej nikon nabizel v ramci zaruky jedno cisteni cipu zdarma tak si to zjisti jestli se to na tebe nevztahuje.

btw: ja mam ted prach v hledacku i na cipu a prdim na to... zvykni si je to nejlepsi ;-)
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Re: Skvrny na fotografii

Příspěvekod Lipon » čtv kvě 14, 2009 10:40

tipoval bych taky na cip - zavislost na zvetsujicim se clonovem cisle by tomu odpovidala, v objektivu by to podle me nebylo tak patrne, to se ti neobjevi ani kdyz mas zapraseny zadni clen objektivu (vlastni zkusenost)

rozhodne to nebude na zrcatku, neb to se jak znamo pri zmacknuti spouste sklopi a uvolni cestu svetlu na snimac ;-)

taky se mi to pri caste vymene objektivu stava (obzvlast pri makru v pylove sezone), nastesti mam integrovane cisteni cipu, takze akorat zkontroluju plnou baterku a vlezu do menu a spustim

zalezi jestli fotis do RAWu a v cem ho pak vyvolavas, nektere vyvolavace maji funkci odstraneni prachu z obrazku - staci na obrazku jenom oznacit misto, kde je prach a pak oznacit fotky, na kterych to chces tez odstranit; treba DxO Optics Pro to umi
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Skvrny na fotografii

Příspěvekod pripluv » čtv kvě 14, 2009 11:15

Photoshop :mrgreen:

bordel na cipu (nerozumim tomu, ale kdysi to tak taky jeden mel a vycistili mu cip co to a uz to nemel), nebo pri nasazovani objektivu.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Skvrny na fotografii

Příspěvekod multimotyl » čtv kvě 14, 2009 11:55

Rada 1: Nikon umí udělat referenční bílou fotku, kterou pak aplikuješ na všechny ostatní fotky v Capture NX a skvrny se odečtou.

Rada 2: Když už toho bude moc, tak použij balonek na ofukování a zkus to ofouknout - bacha na čistotu balonku.

Rada 3: Když balonek nepomůže, tak použij vzduch ve spreji. Ale bacha na mastnotu, takže kus vystříkej bokem.

Rada 4: Když nepomůže balonek, tak zkus lenspen nebo nějakou další vychytávku, ale to je jedna z posledních možností sahat na čip.

Rada 5: NEPOUŽÍVAT vysavač - možná zvláštní rada, ale jsou lidi, kteří to zkusili a vysáli si závěrku.
Viděl jsem půl světa, ale dosud jsem nebyl v Českých Budějovicích, na Sněžce ani na Karlštejně.
Uživatelský avatar
multimotyl
účastník
účastník
 
Příspěvky: 498
Registrován: úte dub 8, 2008 17:12
Bydliště: Opava

Re: Skvrny na fotografii

Příspěvekod Skimpy » čtv kvě 14, 2009 12:16

A ještě trochu opakování z fyziky pánové. Ten obraz co dopadá na senzor je ve vodorovné i svislé ose otočený že!!!??? Takže ten bordel tam opravdu je - malinkatá tečka prachu v místě které odpovídá otočenému obrazu. Zkusím vyfoukat, ale bojím se abych to nerozvířil a nebylo tam toho potom ještě více :-/

Ale koukam se do záručáku a mám 10 čištění čipu zdarma a každé navíc za 250kč. A dělají to i v Ostravě. :)
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Skvrny na fotografii

Příspěvekod sx02 » čtv kvě 14, 2009 12:30

Lipon píše:rozhodne to nebude na zrcatku, neb to se jak znamo pri zmacknuti spouste sklopi a uvolni cestu svetlu na snimac ;-)

Heh tak v teorii ti to funguje pekne, jak je tedy mozny ze i presto ma clovek na zrcatku prach? Ze zrcatka to jenom cvakanim malokdy sklepes. :wink:
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Re: Skvrny na fotografii

Příspěvekod Filltos » čtv kvě 14, 2009 13:16

sx02 píše:
Lipon píše:rozhodne to nebude na zrcatku, neb to se jak znamo pri zmacknuti spouste sklopi a uvolni cestu svetlu na snimac ;-)

Heh tak v teorii ti to funguje pekne, jak je tedy mozny ze i presto ma clovek na zrcatku prach? Ze zrcatka to jenom cvakanim malokdy sklepes. :wink:

Jenže prach na zrcátku se ti nepromítne do fotky :wink:
Uživatelský avatar
Filltos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 433
Registrován: pon pro 26, 2005 11:26

Re: Skvrny na fotografii

Příspěvekod sx02 » čtv kvě 14, 2009 13:50

Filltos (+Lipon): Eh... jsem trouba :smt021 :prayer:
myslet, myslet a myslet.. by mi prospelo..


//Lipon: Ja (uz) vim .. :-)
Naposledy upravil sx02 dne čtv kvě 14, 2009 14:15, celkově upraveno 1
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Re: Skvrny na fotografii

Příspěvekod Lipon » čtv kvě 14, 2009 14:07

sx02 píše:Heh tak v teorii ti to funguje pekne ...

i v praxi :mrgreen:
zrcatko je naopak prvni na rane jako lapac prachu; kdyz sundas objektiv, koukas v prvni rade na zrcatko, az kdyz zmacknes spoust, koukas na cip :D
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Skvrny na fotografii

Příspěvekod ij1 » čtv kvě 14, 2009 14:34

Lipon píše:i v praxi :mrgreen:
zrcatko je naopak prvni na rane jako lapac prachu; kdyz sundas objektiv, koukas v prvni rade na zrcatko, az kdyz zmacknes spoust, koukas na cip :D


pokud nemáš fotoaparát s live view
"všichni mluví o tom jak piju, ale nikdo o tom jakou mám žízeň"
ij1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 426
Registrován: sob led 19, 2008 19:38
Bydliště: školní léta-pokrušnohoří, středoškolská léta-Šumava,manželská a rodičovská léta-Praha

Re: Skvrny na fotografii

Příspěvekod Lipon » čtv kvě 14, 2009 14:53

ij1 píše:
pokud nemáš fotoaparát s live view

jenze i liveview musis napred aktivovat
nevim jak u jinych aparatu, ale meho funguje tak, ze pri prvnim zmacknuti spouste se sklopi zrcatko a zapne displej a druhe zmacknuti exponuje; musel bys ted vymenit objektiv mezi prvnim a druhym zmacknutim ... menis ale mezi zabery ... live view se sam po po nekolika vterinach necinnosti vypina, neni porad aktivni
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Skvrny na fotografii

Příspěvekod Lipon » pát kvě 15, 2009 9:30

Skimpy: tady je přečtení moc pěknej článek o čištění čipu
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Skvrny na fotografii

Příspěvekod Skimpy » úte čer 2, 2009 12:28

Tak jsem navštívil Fotocentrum Ostrava autorizovaný servis Nikon, ale tam mě poslali za jedním pánem, který to pro ně dělá. Malinký krámek v Ostravě naproti restaurace Baník kde se zabývají servisem fotoaparátů a optických zařízení. Pán se na ten můj foťák podíval okem odborníka a prohlásil, že to nemám tak prožívat, že prach tam bude stejně vždycky. :D Něco tam prý je, ale že to ještě není na mokré čištění. Tak mi vyčistil to málo co tam bylo. Nic za to nechtěl dokonce jsem mu ani nemusel ukazovat kupony na čištění čipu zdarma. Ale upozornil mě ať se vyvaruju čištění pomocí různých drahých čistících sad, že když mám ten kupon na 10 čištění zdarma tak to mám využít a za druhé to tím čištěním taky můžu zprasit. Nedoporučoval ani vyfukování pomocí balónku, že to funguje jenom částečně, něco to neodstraní vůbec a ten prach stejně v tom foťaku zůstane, správně se to má odsávat přes filtr.

Na mokré čištění se musím předem objednat, ale že kdybych to nutně potřeboval tak klidně i přes víkend mi to vyčistí. Dlouho jsem se s takovým přístupem k zákazníkovi nesetkal. :)
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Skvrny na fotografii

Příspěvekod zbuddy » úte čer 2, 2009 12:39

tak to hoď i do whitelistu
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Skvrny na fotografii

Příspěvekod Skimpy » úte čer 2, 2009 12:56

zbuddy píše:tak to hoď i do whitelistu


Taky mě to napadlo, ale není to prodejna jenom servis. Ale ten přístup byl fakt solidní a co jsem tak četl na netu nejsem první kdo tam takto pochodil :-)
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Skvrny na fotografii

Příspěvekod pripluv » úte čer 2, 2009 14:01

i tak ho tam dej :wink:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Skvrny na fotografii

Příspěvekod Sirkka » pon zář 6, 2010 19:24

Na fotkách mám tmavou skvrnu, nejspíš nějaký bordel v objektivu či kde. Jelikož foťák je digital kompakt, těžko do něj polezu a pročistím ho. Ptala jsem se na čištění v jedné firmě a tam mi sdělili nemilou skutečnost. S fleky mají občas stejné problémy a to i s vyčištěnými foťáky, takže ho mám poslat do autorizovaného servisu. A ten je až v Prostějově. Do prčic... :(
Asi někdo nemáte tip na jinou opravnu digi fotáků (Sony)?
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Skvrny na fotografii

Příspěvekod šíp » pon zář 6, 2010 19:27

Pošli ho do autorizovaného servisu. My jednou ročně posíláme zrcadlovky do Prahy do Nikonu a pohoda.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno


Zpět na Fotografie v outdooru