Nový digitál do 15 - 20 tis.

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod Skimpy » pon zář 22, 2008 17:35

Poraďte mi jaké filtry si mám koupit.
Naposledy upravil Skimpy dne pát úno 20, 2009 11:07, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Příspěvekod ZbynekN » pon zář 22, 2008 17:50

Polarizák je na odstranění odlesků a zvýrazní kontrasty. Stačí třeba marumi za asi tisícovku. Přechodové jsou dobré třeba cokin, koupíš držák a měníš je. Mrkni třeba na diskuzi na grafice, tam se o těch filtrech dozvíš více
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Příspěvekod Skimpy » pon zář 22, 2008 18:37

ZbynekN píše:Polarizák je na odstranění odlesků a zvýrazní kontrasty. Stačí třeba marumi za asi tisícovku. Přechodové jsou dobré třeba cokin, koupíš držák a měníš je. Mrkni třeba na diskuzi na grafice, tam se o těch filtrech dozvíš více


Nevíš náhodou jak to je když koupím třeba polarizační Marumi a potom sadu Cokin tak už ten polarizační Marumi na tom Cokin systemu nepoužiju nebude pasovat?? Nebo když použiju jiny třeba přechodovy filtr Cokin tak polarizační nebude třeba.
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Příspěvekod ZbynekN » pon zář 22, 2008 18:54

Polarizák šroubuješ na objektiv a pak s nim točíš, aby byl, účinný. Ten cokin je čtvercová destička a tu zasuneš do držáku. Ale jsou tu určitě povolanější k tomuhle dotazu :ú
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Příspěvekod Skimpy » pon zář 22, 2008 19:27

ZbynekN píše:Polarizák šroubuješ na objektiv a pak s nim točíš, aby byl, účinný. Ten cokin je čtvercová destička a tu zasuneš do držáku. Ale jsou tu určitě povolanější k tomuhle dotazu :ú


Už to chápu něco jsem přečetl a už to začínám chápat :mentor:
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Příspěvekod sx02 » pon zář 22, 2008 20:59

Skvělá stránka (už tu byla zmíněná):
http://www.fotoroman.cz/techniques2.htm

najdeš tam i filtry...
Přechoďák je žuitečnej, neutrální šedej taky ale základ je polarizák. Pokud možno slim a kvalitní. (kolem 1500, spíš 2k)
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Příspěvekod Skimpy » úte zář 23, 2008 6:31

sx02 píše:Skvělá stránka (už tu byla zmíněná):
http://www.fotoroman.cz/techniques2.htm

najdeš tam i filtry...
Přechoďák je žuitečnej, neutrální šedej taky ale základ je polarizák. Pokud možno slim a kvalitní. (kolem 1500, spíš 2k)


Objednal jsem tento Marumi polarizační filtr DHG C-PL 52 mm

http://www.megapixel.cz/marumi-polariza ... c-pl-52-mm

ale trošku mám obavy jak se stím bude pracovat když mám otočný přední člen objektivu po každém zaostřetí to budu muset znovu dolaďovat....

Dneska jdu koupit ještě brašnu, pěkně to leze do peněz ](*,)
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Příspěvekod ZbynekN » úte zář 23, 2008 6:45

Také mam polarizák marumi a otočný přední člen. Prostě zaostříš a otočíš cpl už na zaostřeném objektivu :ú . Jde to v pohodě. Já budu kupovat cokin systém, asi nějakou tu sadu. Mrkni sem.
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Příspěvekod Skimpy » úte zář 23, 2008 6:50

ZbynekN píše:Také mam polarizák marumi a otočný přední člen. Prostě zaostříš a otočíš cpl už na zaostřeném objektivu :ú . Jde to v pohodě. Já budu kupovat cokin systém, asi nějakou tu sadu. Mrkni sem.


Já koupím ten polarizák a tím pro letošní rok končím :mrgreen: uvidím jaké z toho budou fotky a pak už budu více v obraze co dalšího kupovat. Chci fotit hlavně krajinu, nějaké ty západy slunce a pak architektutu, tak taky uvažuju nad sadou Cokin. Ale co mi není jasné jestli je potřeba při použití Cokin filtru např. přechodového nutné tam mít ještě polarizák nebo stačí ten Cokin. Protože si nejsem jistý jestli ten Marumi je kompatibilní se systémem Cokin. A čistě Cokik polazirák stojí tuším něco přes 1800,-.

ps: o víkendu jsem testoval focení venku a ty fotky dopadly strašně, přepálené, hodně světlá obloha (bylo zataženo-takové bílé mraky) nevím jestli jsem použil správný režim hold chce to cvik. Další fotky nebyly ostré. Asi to focení se zrcadlovkou je o něčem jiném než kompakt. :(( Některé fotky byly pěkné, ale přesvětlené budu si muset pohrát s expozicí.
Naposledy upravil Skimpy dne úte zář 23, 2008 6:56, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Příspěvekod ZbynekN » úte zář 23, 2008 6:54

No, já myslim, že použít můžeš oba najednou, ale asi je to zbytečný. Polarizák našroubuješ do závitu, je normálně kruhovej. A ten cokin systém je nasunutej do držáku na objektivu. Co budeš kupovat za brašnu?
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Příspěvekod Skimpy » úte zář 23, 2008 7:02

ZbynekN píše:Co budeš kupovat za brašnu?


Ještě přesně nevím asi něco od Lowe Pro. Až to uvidím v realu tak se rozhodnu.
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Příspěvekod pavproch » úte zář 23, 2008 7:24

taky sem skončil u LowePro - kónická šedočerná se zipsem nahoře. gút.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod sx02 » úte zář 23, 2008 7:42

Skimpy: Jo tak presne tenhle filtr mam, bohuzel na muj prumer (72mm) stal skoro dvojnasobek :cry: . Jsem s nim docela spokojenej, mel jsem pocit ze by mohl "polarizovat" vic ale to je jen pocit. Kazdopadne maurmi je takovej kral pomeru vykon/cena..

Ad ostrost: Fotky ze zrcadla jsou vzdycky min ostre nez z kompaktu. Specialne pokud fotis do rawu, je to umysl protoze se pocita s tim ze si s tim pak pohrajes. Pokud nechces, nastav ve fotaku rovnou vetsi ostrost jpg (imo je to ale lepsi delat v pc)

Ad taska: mas vpodstate na vyber mezi dvema znackama - LowePro a Tamrac, ja volil to druhy ale kvalita je stejna, jen si vyber co ti vic vyhovuje.

Ad vyblita obloha: V nekterych pripadech ti nepomuze ani zrcadlo. Clovek si na to rychle zvykne ale mel by ssebou nosit i kompakt aby videl jak to vypadalo predtim. :wink:
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Příspěvekod ij1 » úte zář 23, 2008 8:00

ZbynekN píše:Prostě zaostříš a otočíš cpl už na zaostřeném objektivu :ú . Jde to v pohodě.


Nejdříve si uděláš kompozici snímku, poté otáčíš polarizákem k dosažení požadovaného efektu a teprve potom ostříš a fotíš. Kdyby jsi to udělal jak popisuje ZdenekN fotoaparát už nemá šanci reagovat na změnu světla, kterou způsobíš otočením polarizáku. http://www.youtube.com/watch?v=0Lia2cF72hY&fmt=6
Kupovat dva systémy filtrů je hloupost. Jak budeš otáčet polarizákem když před ním budeš mít nasazenej Cokin :(( . Přechoďák Cokin je dobrej že si můžeš nastavit účinek filtru na tu část snímku kde to požeduješ, tím jak hluboku jej zasuneš do držáku. U kruhových filtrů začíná účinek od poloviny skla, a největší účinek je poslední čtvrtině. Proto je lepší mít vše od Cokina, nebo kruhové filtry. Nastává problém v případě nákupu dalšího objektivu, kdy by jsi kruháky musel kupovat nové na rozměr objektivu. U Cokinu by jsi koupil pouze nový držák a skla použiješ ty co máš.
Mléčná obloha je pro fotografování to nejhorší co může být. Buď budeš mít na obloze vypálenej flek, nebo snímaná scéna bude hrozně tmavá. Právě na tyto podmínky je nejlepší šedej přechoďák. Druhá možnost je fotit do Rawu a potom si pohrát s křivkama. Já mám nastavený kontrast a ostrost na 0 a taky mi lezou neostré fotky. V počítači z nich ale za chvilku udělám skvěle ostré.
já jsem si koupil na Panáka (který je zhruba stejně velkej jako D80) http://www.vkfoto.cz/engine/zbozi.html?id=E61PLW21460FG a v poho se mi do něj vejdou i 72mm filtry (šedej přechoďák, polarizák a šedej neutrální), náhradní aku, čistící pero, dálková spoušť a náhradní karta se čtečkou.
Určitě bych si místo polarizáku koupil náhradní baterii. K čemu polarizák když nebudeš mít někde na kopci šťávu do foťáčku.
ij1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 426
Registrován: sob led 19, 2008 19:38
Bydliště: školní léta-pokrušnohoří, středoškolská léta-Šumava,manželská a rodičovská léta-Praha

Re: Jaký objektiv na Pentax K20D ?

Příspěvekod lysergine » úte zář 23, 2008 8:02

lysergine píše:Máte někdo zkušenosti s DSLR od Pentaxu? Jaký je vhodný objektiv do hor, měl by to být širokoúhly, ale bez eye efektu při nejkratším ohnisku.... (v případě zoomu). Nemám nic proti krátkému ohnisku, ale nechci s sebou tahat do hor plno objektivů, ideálně jeden. Nejsem proti pevnému ohnisku (24nebo28 mm), ale tím vylučuji kompromis. Většinu fotek v horách mám zatím foceno kolem 28 - 34 mm. Poradíte prosím? Jedná se objektivy pro Pentax K20D.

Máte někdo zkušenosti s : SIGMA AF 17-70/2, 8-4,5 DC ASPH IF MACRO Pentax? tady je odkaz: http://www.oehling.cz/inshop/objektivy- ... ro-pentax-[id-151772].html

Oceňuji konkrétní radu, doporučený typ objektivu, obecné zásady znám...
Díky.


Protože mi hoši můj dotázek odvláknovali dotazy na polatrizáky a připadne mi nesmyslné zakládat nová vlákna, tak se ještě jednou hlásím o slovo se svým dotazem. *
When you lose small mind, you free your life...
Uživatelský avatar
lysergine
účastník
účastník
 
Příspěvky: 241
Registrován: sob čer 30, 2007 18:30

Re: Jaký objektiv na Pentax K20D ?

Příspěvekod ij1 » úte zář 23, 2008 8:14

lysergine píše:Protože mi hoši můj dotázek odvláknovali dotazy na polatrizáky a připadne mi nesmyslné zakládat nová vlákna, tak se ještě jednou hlásím o slovo se svým dotazem. *


Asi nejlepší by bylo hodit dotaz sem: http://forum.digineff.cz/list.php?114. Přece jenom tam jsou větší znalci než my.
ij1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 426
Registrován: sob led 19, 2008 19:38
Bydliště: školní léta-pokrušnohoří, středoškolská léta-Šumava,manželská a rodičovská léta-Praha

Příspěvekod Skimpy » úte zář 23, 2008 8:42

ij1 píše:já jsem si koupil na Panáka (který je zhruba stejně velkej jako D80) http://www.vkfoto.cz/engine/zbozi.html?id=E61PLW21460FG a v poho se mi do něj vejdou i 72mm filtry (šedej přechoďák, polarizák a šedej neutrální), náhradní aku, čistící pero, dálková spoušť a náhradní karta se čtečkou.
Určitě bych si místo polarizáku koupil náhradní baterii. K čemu polarizák když nebudeš mít někde na kopci šťávu do foťáčku.


Na ty moje jednodenní výlety by jedna baterie zatím měla stačit (200-300 víc stejně neudělám a její kapacita je doufám mnohem dále). Důležitější teď bude brašna a další paměťová karta, zatím beru od přítelkyně z kompaktu 2GB. Polarizační filtr, by mi měl zítra přijít. Časem jestli ještě koupím ND filtr na focení těch potůčků což mě hodně láká, a možná přechodový filtr. Pak v budoucnu nějaky objektiv 55-200 ať si můžu více pohrát s hloubkou ostrosti.

Focení do RAW jsem ještě nezkoušel. Vźdyť já sem s tím foťákem byl zatím tak hodinu outdoor a to ještě mrholilo a obloha byla jako mlíko..
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Příspěvekod ij1 » úte zář 23, 2008 8:57

Skimpy píše:Na ty moje jednodenní výlety by jedna baterie zatím měla stačit (200-300 víc stejně neudělám a tak kapacita je mnohem dále). Důležitější teď bude brašna a další paměťová karta, zatím beru od přítelkyně z kompaktu 2GB. Polarizační filtr, by mi měl zítra přijít. Časem jestli ještě koupím ND filtr na focení těch potůčků což mě hodně láká, a možná přechodový filtr. Pak v budoucnu nějaky objektiv 55-200 ať si můžu více pohrát s hloubkou ostrosti.

Focení do RAW jsem ještě nezkoušel. Vźdyť já sem s tím foťákem byl zatím tak hodinu outdoor a to ještě mrholilo a obloha byla jako mlíko..


Hlavně nezapomeň baterku mít vždy nabitou, když překročíš práh bytu za úmyslem fotografování :lol:
Schválně to zkus. Vyfoť si do Rawu snímek z okna a potom si s ním hraj. Uvidíš něco neskutečného o čem se ti s Jpegem mohlo jenom zdát.
ij1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 426
Registrován: sob led 19, 2008 19:38
Bydliště: školní léta-pokrušnohoří, středoškolská léta-Šumava,manželská a rodičovská léta-Praha

Příspěvekod Skimpy » úte zář 23, 2008 9:11

ij1 píše:Hlavně nezapomeň baterku mít vždy nabitou, když překročíš práh bytu za úmyslem fotografování :lol:
Schválně to zkus. Vyfoť si do Rawu snímek z okna a potom si s ním hraj. Uvidíš něco neskutečného o čem se ti s Jpegem mohlo jenom zdát.


Problém je v tom, že já v těch grafických aplikacích neumím dělat. Jo občas sem si nějakou fotku upravil, prohnal filtrem, upravil jas a kontrast možná barvy a hodil do rámečku to je tak vše.
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Příspěvekod ZbynekN » úte zář 23, 2008 9:21

ij1 píše:Nejdříve si uděláš kompozici snímku, poté otáčíš polarizákem k dosažení požadovaného efektu a teprve potom ostříš a fotíš. Kdyby jsi to udělal jak popisuje ZdenekN fotoaparát už nemá šanci reagovat na změnu světla, kterou způsobíš otočením polarizáku.


Já a skimpy máme objektiv, kde se otáčí přední člen. Takže musíš zaostřit a pak otáčet. Jinak je to k ničemu. A já jsem Zbyněk :twisted: :mrgreen:
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Příspěvekod ij1 » úte zář 23, 2008 10:08

ZbynekN píše:Já a skimpy máme objektiv, kde se otáčí přední člen. Takže musíš zaostřit a pak otáčet. Jinak je to k ničemu. A já jsem Zbyněk :twisted: :mrgreen:


Přední člen se vám otáčí při zoomování, při ostření snad ne? Sorry za přejmenování Zbynďo *
ij1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 426
Registrován: sob led 19, 2008 19:38
Bydliště: školní léta-pokrušnohoří, středoškolská léta-Šumava,manželská a rodičovská léta-Praha

Příspěvekod Skimpy » úte zář 23, 2008 11:05

ij1 píše:Přední člen se vám otáčí při zoomování, při ostření snad ne? Sorry za přejmenování Zbynďo *


Právě že při zoomování pouze vyjíždí a zajíždí. Při ostření se otáčí.
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Příspěvekod ij1 » úte zář 23, 2008 11:56

Skimpy píše:Právě že při zoomování pouze vyjíždí a zajíždí. Při ostření se otáčí.


Tak to jsem netušil. Zlatá Leica, mě se pouze vysouvá při zoomování a ostří čočky uvnitř objektivu, takže se nic neotáčí :mrgreen:
ij1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 426
Registrován: sob led 19, 2008 19:38
Bydliště: školní léta-pokrušnohoří, středoškolská léta-Šumava,manželská a rodičovská léta-Praha

Příspěvekod Skimpy » úte zář 23, 2008 11:59

ij1 píše:
Skimpy píše:Právě že při zoomování pouze vyjíždí a zajíždí. Při ostření se otáčí.


Tak to jsem netušil. Zlatá Leica, mě se pouze vysouvá při zoomování a ostří čočky uvnitř objektivu, takže se nic neotáčí :mrgreen:


Tak to je super. Co chceš po setovém objektivu, to samé má i Canon u svých seťáků.
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Příspěvekod ZbynekN » úte zář 23, 2008 19:18

Právě, to je problém levných seťáků. Mám tele 100 - 300 a to má USM motor a vnitřní ostření a u toho je to v pohodě. Ale stejně budu seťák měnit, takže mi to tak netrápí :ú . Jen zatim nevim za co a kolik do toho nacpu peněz :((
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Příspěvekod pavproch » úte zář 23, 2008 19:23

můj nikkor se taky nevrtí..... :wink:
ani při zůmování, ani při ostření, heč..... :mrgreen:

ale přiznávám, že o tom záměrném otáčení s C-PL filtrem slyším poprvé.... :(( :ú
(má to ale logiku a vysvětluje to, proč je sklo v C-PL marumi otočné proti závitovému zbyku filtru.... halt sa učim.... pomalu, ale jistě....)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod Lipon » úte zář 23, 2008 20:25

sx02 píše:Ad stativ - na tu hamu bacha! Nikde jsem nenasel jeji nosnost a podle toho jak je lehounka budes muset byt opatrny - myslim ze na D80 bude stacit jentaktak, pri vetru bud extremne opatrny, na netu se vali par pribehu jak novy zrcadlo skoncilo pote co clovek pouzil stary stativ a ten se prevazil. Specialne bacha u vetsi zoomu.

Ad video Oly/Panak: IMO stále (mizerny) mov.


stativ se fotograf dycky kupuje nadvakrat - poprvy neco levneho ala Hama, podruhe uz bytelny (nejcasteji Manfrotto); taky mam Hamu nekde na chalupe v komore

praxe - nebe a dudy - nesprazeny nohy se daj stelovat presne tak jak potrebujes v terenu, prostredni tyc se da otacet hlavou dolu (dobry na makro pri foceni u zeme), hlavu koupis jakou potrebujes pro sve ucely atd. - urcitym protipolem je pak vaha stativu s hlavou
ale stabilni stativ MUSI byt tezky (v rozumne cenove relaci - karbonovy je lehky, ale nekrestansky drahy)
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod sx02 » úte zář 23, 2008 23:20

Ježkovy pavprochu a jak jsi myslel ze polarizak funguje? :roll: :mrgreen:
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Příspěvekod pavproch » stř zář 24, 2008 4:40

jednoduše: nasadím na objektiv a fotím... :wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod ZbynekN » stř zář 24, 2008 7:28

fotoroman píše:Polarizační filtr
Jestli nějaký filtr má zásadní význam i pro digitální fotoaparáty, tak je to polarizační filtr. Jeho účinek není možné žádným způsobem v PC nahradit ani napodobit. Jednoduše řečeno, světlo ze slunce není nijak polarizováno ale průchodem atmosférou či odrazem od předmětů se různě polarizuje. Polarizační filtr si přitom lze představit jako "štěrbinu", která propustí pouze světlo polarizované shodně jako je filtr. Účinek filtru je tak selektivní, pro různé části scény jiný a není ho tedy možné nijak v PC napodobit. Polarizační flitry jsou konstruovány v otočné objímce a díky tomu lze otáčením polarizačního filtru regulovat sílu jeho účinku.

Polarizační filtr se uplatní při řadě snímků a jeho efekt bývá někdy až dramatický. Účinek je ale silně závislý na počasí, denní době a charakteru scény. Záleží totiž na polarizaci světla ve scéně versus natočení filtru. Jeho typické použití bývá:
Ztmavení modré oblohy
Modré světlo z oblohy zejména v úhlu přibližně kolmém k slunci bývá silně polarizováno, a tak je možné polarizační filtr použít k jejímu silnému ztmavení. Tím klesne dynamický rozsah snímků, kde nejsvětlejším bodem je právě modrá obloha. Snímky současně dostanou ten správný "pohlednicový" vzhled se sytě modrou a tmavou oblohou.
Zdůraznění mraků
Pokud polarizační filtr ztmaví modrou oblohu, tak bílé mraky na ní (beránci) se silně zdůrazní. Polarizační filtr tedy zdůrazňuje mraky, a tak opět produkuje "reklamní pohlednice".
Odstranění atmosférického oparu
Atmosféra je pro světlo sice průhledná, ale současně je plná prachu, vodních par, smogu a jiných nečistot, které její průhlednost snižují. Proto pohled do větší dálky ztrácí na brilantnosti a čistotě. Polarizační filtr může opět tento efekt omezit tím, že omezí viditelnost rozptýlených složek světla.
Odstranění odlesků ze skel, vodních hladin, listů vegetace, karosérií aut atd.
Vhodným natočením je polarizační filtr schopen odstranit odlesky (reflexe) z povrchu většiny elektricky nevodivých materiálů. Je proto často využíván je-li nutné fotografovat přes sklo, odstraněním odlesků umožní pohled přes okna dovnitř aut, lidem pod brýle, do vitrín, na obrazy za skly či dokonce pod vodní hladinu.
Nasycení barev
Většina barevných předmětů je pokryta šedou vrstvou prachu. Ta společně s odlesky způsobuje, že předměty se jeví světlejší, bledé, zašedlé až zamlžené a celkově méně barevné a mdlé. Polarizační filtr odstraní nejen odlesky ale i polarizované světlo odražené od prachu a tím nasytí barvy a předměty se zdají čistější a barevnější.

Polarizační filtr má zejména pro krajinářskou fotografii nenahraditelný význam. Jeho použití je však všestranné, a tak by neměl chybět v žádné fotobrašně.

Efekt polarizačního filtru je vidět okamžitě a na trhu jsou i sluneční brýle (např. Polaroid), které jsou vybaveny polarizační fólií, a tak fotograf může okamžitě a to i bez pohledu do hledáčku vidět výsledek. I když laik bývá efektem polarizačního filtru okouzlen a svádí ho téměř k trvalému použití, tak polarizační filtr není rozumné používat stále a pro všechny druhy scén. Použití polarizačního filtru je totiž potřeba u některých scén pečlivě zvážit:
Snímky vodní hladiny
Je-li na snímku vodní hladina zejména mělkých tůněk a rybníčků, tak polarizační filtr je schopen tuto hladinu zcela zlikvidovat a poskytnout nerušený pohled na dno. Jeho efekt tak může působit až nepřirozeně a na podobných fotografiích může být jen bahno či ryby "vznášející se nad hladinou".

Použití polarizačního filtru u tohoto snímku zlikvidovalo vodní hladinu a ryby se tak až nepřirozeně "vznáší nad hladinou".
Zvýšení kontrastu
Polarizační filtr snižuje kontrast ale pouze u scén, v kterých je nejsvětlejší částí modrá obloha. Tu ztmaví a tím kontrast scény sníží. Naopak ale zvyšuje kontrast u těch scén, u kterých světlé části snímku neovlivní a naopak odstraněním odlesků ze stinných partií scény tyto stíny ještě prohloubí. Celkový kontrast scény tak stoupne a snadno může vzrůst až mimo dynamický rozsah fotoaparátu.
Nerovnoměrný efekt
Efekt polarizace silně závisí na úhlu světla relativně ke zdroji světla (slunce). U širokoúhlých objektivů je však tak velký úhel záběru (např. u 17 mm objektivu je 84° horizontálně), že světlo přichází již výrazně odlišně polarizováno, a tak efekt filtru bude jiný v různých částech snímku. To se projeví tmavými rohy snímku podobnými vinětaci případně stranově nestejnoměrně modrou oblohou.

Nestejnoměrný efekt polarizačního filtru je dobře vidět na tomto snímku pořízeného ohniskem 17mm.
Úbytek světla
Polarizační filtr propouští jen světlo určité polarizace, a tak logicky propustí světla o něco méně než je originál. Obvykle tak klesne intenzita světla o cca 1-2 EV. Použití polarizačního filtru je tak pečlivě třeba zvážit tam, kde je nedostatek světla a jeho pokles o 1-2 EV může být kritický.

Polarizační filtry jsou v zásadě dvou typů - lineární a cirkulární. Svým účinkem jsou oba typy zcela identické, liší se pouze svojí kompatibilitou s některými přístroji. Lineární polarizační filtr bývá levnější a světlo jím prošlé je polarizováno jen v jednom směru (proto lineární). Analogie se štěrbinou u něj tedy funguje. Zaostřovací automatiky (Autofocus) některých přístrojů však pracují s polarizací světla, a tak lineární polarizační filtr může jejich činnost omezit. Proto jsou na trhu mírně dražší cirkulární polarizační filtry, které mají na výstupu speciální fólii, jenž světlo opět převede na nepolarizované tedy kmitající do všech stran. I když problémy se zaostřováním bývají vzácné, tak je nelze zcela vyloučit, a tak buď lineární polarizační filtr předem vyzkoušejte nebo pořiďte universální cirkulární.

Dva polarizační filtry našroubované na sebe (první lineární a druhý jakýkoliv) mohou pracovat jako neutrální šedý filtr s plynule měnitelnou intenzitou filtrace od téměř 0 (světlo projde skoro beze změny, maximálně s účinkem běžného polarizačního filtru) až k absolutní tmě (světlo neprojde vůbec). Jsou-li totiž "štěrbiny" obou filtrů v zákrytu, světlo prochází, jsou li na sebe kolmo, dvojice filtrů je zcela nepropustná.

Trošku o polarizačnim filtru :ú
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru