OF fotosutaz

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Ked "SA" spravi OF foto-sutaz:

Anketa končí za stř zář 3, 2008 12:44

Budem iba hlasovat.
7
16%
Poslem fotku do sutaze.
35
78%
Nebudem ani hlasovat ani fotku neposlem = mam v pazi.
3
7%
 
Celkem hlasů : 45

Příspěvekod šíp » pon zář 1, 2008 20:23

@Přípluv: dobrý =D>
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Cvrk » pon zář 1, 2008 20:44

Ani bych neřekl. To, že se to tu řeší furt dokola mě taky už nebaví, ale tohle jsou zásadní věci. Doprčic o čem je fotografie? O osobě, zvířatech, rostlinách, krajině, náladě, barvách, kompozici, zachyceném okamžiku a úseku okolí...a je kurva rozdíl, jestli v tom zachyceném okamžiku bude trčet kus něčeho, co tam je jak pěst na oko nebo co kazí celkovou náladu (třeba noha kolegy, který nestihl uhnout nebo kus modré igelitky v krásně zeleném háji - přehnaný příklad). Jestli se v pravidlech připustí retušovat něco takového, tak to se soutěže ani nechci zúčastnit, to říkám dopředu. Co se týká vyvážení a dolaďení barev, tak tam jsem na hraně, uznávám, že je to někdy třeba, ale stejně se kloním spíš k tomu, co jsem psal minule. Jo a v RAWu nefotím, to jen tak pro pořádek.
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Příspěvekod šíp » pon zář 1, 2008 20:53

taky mi to přijde jako žabomyší válka, ale neodpustím si: retušovalo se už za dob kinofilmu. tedka se to akorát přesunulo na PC. taky nemám ráda přehnané upravy, ale nechala bych vše na rozhodnutí každého účastníka. jestli někdo chce odmazat igelitku či nohu kolegy, je to jeho věc. navíc o čem je fotka? o pocitech a prožívání.
jinak, to fakt někdo fotíte tak že jak vám to z fotáku vyleze na pamětovku, tak to hodite na vyrobu fotek někam to fotolabu?
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod simp » pon zář 1, 2008 20:58

Ahoj, pojďme vymyslet ty kategorie, navrhuji tyto:

Krajina (Příroda, outdoor, i s osobami)
Portrét (Fotka jedné osoby)
Dokument (....)
Makro
.
...

Velikost fotky od 2 MB (dostatečně nízko?) do 6MB (ne víc?), jednoduché pravidlo pro všechny soutěžící je toto: Každý může dát jednu fotku do každé z uvedených kategorií, tzn. maximální počet v (mnou navrhovaných) 4 kategoriích je pro názornost 4 fotky na osobu. Pokud se fotograf chce zúčastnit pouze v jedné kategorii, může opět pouze jednou fotkou.

Porota nevím.
I.
když jsem zapnul čelovku, bylo mi jasný, že brýle proti slunku pro tento večer už nepotřebuju..
simp
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: stř črc 25, 2007 19:29
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » pon zář 1, 2008 21:12

Velikostí fotky bych začal klidně na 0,5 Mb, třímegovej foťák to má cca 10x15 cm na 300 dpi.
Neopomněl bych kategorii mobil :wink:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Hafi » pon zář 1, 2008 21:22

šíp píše:jinak, to fakt někdo fotíte tak že jak vám to z fotáku vyleze na pamětovku, tak to hodite na vyrobu fotek někam to fotolabu?

netisknu vse ale jen vyber. a v 90 procentech bez upravy, ve zbytku pootoceni o par stupnu na srovnani horizontu, nebo orez. co vyzaduje vetsi upravy, neni dobra fotka a nezaslouzi si tisk.

simp píše:Ahoj, pojďme vymyslet ty kategorie, navrhuji tyto:

Krajina (Příroda, outdoor, i s osobami) mozna bych oddelil ciste krajinku a krajinku s osobami, znazornenym sportem atd (jakoze vyhled do dali by byl v jine kategorii nez clovek na skale)
Portrét (Fotka jedné ( i více) osoby)
Dokument (....)
Makro
Pohyb/momentka (mozna vtipna situace,...)
.
...

Velikost fotky od 2 MB (dostatečně nízko?) do 6MB (ne víc?), jednoduché pravidlo pro všechny soutěžící je toto: Každý může dát jednu fotku do každé z uvedených kategorií, tzn. maximální počet v (mnou navrhovaných) 4 kategoriích je pro názornost 4 fotky na osobu. Pokud se fotograf chce zúčastnit pouze v jedné kategorii, může opět pouze jednou fotkou.

Porota nevím.
I.

co se tyce velikosti fotek, tak bych spis specifikoval v megapixelech, rekneme 3-10, s jednou fotkou na kategorii souhlasim.
zvazoval bych i urceni povoleneho rozmezi pomeru stran - panorama je sice hezky, ale tezko se porovnava - mozna bych pro toto udelal spesl kategorii, byl-li by zajem

porota - bych videl - nejaky tri cati, ktery nejakym dohodlym zpusobem rozdelej body. cast 1 libovolna Of verejnost (asi emailove hlasovani tipu Of awards), cast dve odbornici z of (vybrat cca 10 lidi, kteri se fotografii vyraznejs zabyvaj - a ze jich tu na of cosi je), cast tri - poprosit nekoho neutralniho a zkusenyho - bud treba nejaci modi z fora fotografovni.cz nebo vylozene nejakyho fotografa (tam by asi byla nutnost aby bylo startovny treba 10kč/fotku === odmena pro tuto odbornou porotu).

edit: teda to je docella uz vazna varianta - pokud to budem brat ciste pro zabavu (su pro, ale mel sem pocit, ze to berete vaznejc), tak staci emailovy hlasovani, s tim ze kazdy vypise tri fotky v dane kategorii a da jim 3, 2 a 1 bod...bych rek.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8431
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod jedik » pon zář 1, 2008 22:23

Co je toto za silene komplikace, probuh? :? :? Proc proste neurcit kategorie a volit bude moci kazdy zaregistrovany clen OF? :((

Ma to byt soutez mezi cleny fora pro jejich zabavu nebo skoro politicky boj s profesionalni porotou?

Souhlasim s Pripluem: "Nedělejme z toho vědu, prostě budou čtyři kategorie a do těch každý pošle co považuje za hezký."

Nelibi se vam upravena fotka, tak pro ni nehlasujte.

Akorat nevim proc omezovat velikost zespodu. Nekdo si originalni megaverze fotek proste neschovava.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Hafi » pon zář 1, 2008 22:37

jedik píše:Co je toto za silene komplikace, probuh? :? :? Proc proste neurcit kategorie a volit bude moci kazdy zaregistrovany clen OF? :((

Ma to byt soutez mezi cleny fora pro jejich zabavu nebo skoro politicky boj s profesionalni porotou?

Souhlasim s Pripluem: "Nedělejme z toho vědu, prostě budou čtyři kategorie a do těch každý pošle co považuje za hezký."

Nelibi se vam upravena fotka, tak pro ni nehlasujte.

Akorat nevim proc omezovat velikost zespodu. Nekdo si originalni megaverze fotek proste neschovava.

1) ok, pripluvuf nazor jsem cetl az po odeslani sveho a z ostatnich nazoru jsem ziskal pocit, ze je touha po mirne profesionalite...
2) nemam-li hlasovat pro upravenou fotku, byylo by tedy ok (jak psal eumcajs) uvest zda a jak je upravena (par slovy)
3) omezeni velikosti zdola je nutne - souboj avataru delat asi nebudem, ne? na konkretnim cisle se lze dohodnout, ale predstava je ze bych si fotku rad prohlid aspon pres cely monitor s celkem beznym rozlisenim 1600 na 1200 - tj pod dva megapixely bych nesel.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8431
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod ZbynekN » pon zář 1, 2008 22:49

Já jsem pro kategorie: krajina, sport, lidé, fauna a flóra, případně plus ta mobilní sekce. Jeden z mých návrhů byl, hodit to na nový album na picase a tam většinou házim fotky 1600x1200. To bych viděl tak optimálně velikostně
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Příspěvekod pavproch » úte zář 2, 2008 4:10

pripluv píše:Stejné možnosti nikdy mít nebudeme, někdo fotí na mejdlo od Nikonu, někdo zrcadlí s Canonem ... nikdy to nesrovnáš.

ZKRÁCENO


Fčíls ně nasrááál!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod pripluv » úte zář 2, 2008 5:39

sem si na tebe dokonce vzpomněl

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod jedik » úte zář 2, 2008 8:48

Hafi píše:3) omezeni velikosti zdola je nutne - souboj avataru delat asi nebudem, ne? na konkretnim cisle se lze dohodnout, ale predstava je ze bych si fotku rad prohlid aspon pres cely monitor s celkem beznym rozlisenim 1600 na 1200 - tj pod dva megapixely bych nesel.

No tak to si ale logicky rika spis o omezeni rozlisenim a ne velikosti.

1600 x 1200 bezne rozliseni? To potesis notebookare :mrgreen:
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod conny » úte zář 2, 2008 9:39

Hafi píše:[2) nemam-li hlasovat pro upravenou fotku, byylo by tedy ok (jak psal eumcajs) uvest zda a jak je upravena (par slovy)


ked to nerozpoznas, tak naco stanovovat akekolvek pravidlo? pravidla maju vyznam, ked vieme sledovat ich dodrziavanie.
ani podla exifu to nejde - ja si viem nastavit zvysenie saturacie, contrastu alebo doostrenie aj vo fotaku aj v softe. takze vo fotaku je to povolene a v softe nie? ci ako tomu mam rozumiet? :mrgreen:
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Příspěvekod Lenkys » úte zář 2, 2008 10:01

Co tu tolko okolo toho kecate? :twisted: :D
Spustite sutaz, mam jednu fajnu recesisticku... Vlastne ani nie recesisticku, skor parodiu (ale to uz prezradzam)
Lenkys
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: pát čer 6, 2008 18:46
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod šíp » úte zář 2, 2008 10:22

když fotím zrcadlovkou, tak nevyužívám režim auto, ale sama si nastavuji korekci expozice, vyvážení bílé, režim barev /vivid, landscape atd./. jenže podobné úpravy můžu udělat i v softu na PC. tedy kde je hranice? to rovnou můžeš zakázat fotky ze zrcadlovek, a povolit jen syrové fotky z kompaktu
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod ij1 » úte zář 2, 2008 10:30

djx1 píše:Uprava, neuprava. Jen at upravuji. I spatne upravena fotka (prebarvena, prevostrena, pre..., pre...) muze byt horsi nez syrova z fotaku.
Problem je, ze treba zradlovky (jejich vyrobci) pocitaji s tim, ze se fotka bude dodatecne upravovat. Proto ze zrcadlovky vyleze vetsinou "polotovar". U mejdlovek se zase pocita s tim, ze se to upravovat nebude. Proto maji mejdlovky v sobe postprocessing zabudovany. Proste uz nejak tu fotku zpracuji.

Dalsi problem je, ze fotak nezaznamena na 100% to co chceme. Je to jen stroj. A omezenej stroj. Oproti oku je to houby hrac. A clovek si pomaha...filtry. Pak bychom mohli taky udelat kategorie "foceno s prechodakem", "foceno s polarizakem"....uz jen kvuli tomu, ze na mnoha mejdlovkach se podobne filtry pouzit nedaji (clovek je tam proste nenasadi:-))

Kaslal bych na to. Dobra fotka neni jen o technicke dokonalosti. Osobne dam radeji boda fotce, ktera ma horsi technickou kvalitu, ale ducha, nez technicky vypiplane fotce o nicem....


Myslím si, že v tomto příspěvku je vše. Vyvěsit soutěž a komu se nebudou zamlouvat podmínky a pravidla, zúčastnit se nemusí [-X .
ij1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 426
Registrován: sob led 19, 2008 19:38
Bydliště: školní léta-pokrušnohoří, středoškolská léta-Šumava,manželská a rodičovská léta-Praha

Příspěvekod teoretic » úte zář 2, 2008 10:36

pavproch píše:
pripluv píše:Stejné možnosti nikdy mít nebudeme, někdo fotí na mejdlo od Nikonu, někdo zrcadlí s Canonem ... nikdy to nesrovnáš.ZKRÁCENO
Fčíls ně nasrááál! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
nejen tebe - já se s ním proto od té doby nebavím, tak mu to vyřiďte :mrgreen:

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod Hafi » úte zář 2, 2008 11:00

jedik píše:beznym rozlisenim 1600 na 1200 - tj pod dva megapixely bych nesel.

No tak to si ale logicky rika spis o omezeni rozlisenim a ne velikosti.

1600 x 1200 bezne rozliseni? To potesis notebookare :mrgreen:[/quote]
vsak taky sem hned opravil simpa, ze omezeni by melo byt v megapixelech a ne megabajtech

a na notasu samozrejme ne, ale myslim ze na 17" a urcite na 19" monitoru je to celkem bezne. nevim o cislech se muzeme bavit, ale nejake omezeni je nutne.
conny píše:ked to nerozpoznas, tak naco stanovovat akekolvek pravidlo?

abych honotil fotky a ne kolaze - kuknete treba na jidolovy stranky - je tam bila hora na cernem pozadi, jako ...pekne, ale tak to tam nevypadalo
conny píše:pravidla maju vyznam, ked vieme sledovat ich dodrziavanie.
ani podla exifu to nejde
snad sme fer, ne? v tom pripade nemusi byt ani pravidlo o tom ze autorem musis byt ty sama - to traky neskontrolujes. pravidla maji vyznam ze se snazi nastolit + rone podminky.
ij1 píše:Myslím si, že v tomto příspěvku je vše. Vyvěsit soutěž a komu se nebudou zamlouvat podmínky a pravidla, zúčastnit se nemusí
ale mela by se ta pravidla dohodnout, tak aby bylo spokojeno co nejvic lidi - kdyz das do pravidel hlasku, ze automaticky ziskava Hafi autorska prava na vsechny prihlasene fotky, tak se asi moc lidi nezucastni...
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8431
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Chasi » úte zář 2, 2008 11:06

Tak určete velikost rozlišení, pak bych rozhodil kompakty vs. zrcadlovky a v každém cca 4 kategorie a jdeme na to. Účastníme se jenom "my" a kdo tomu věnuje více času (úpravou) jeho věc. Mi to nevadí... :wink:
Chodníčkem blíž, cestičkou spíš.
Uživatelský avatar
Chasi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1596
Registrován: stř zář 20, 2006 9:32
Bydliště: Bolatice

Příspěvekod ZbynekN » úte zář 2, 2008 11:10

šíp píše:,a povolit jen syrové fotky z kompaktu

Fotky z kompaktu právě syrové nejsou, foťák sám si je upraví do komprimovaného jpg. Aby to bylo syrové, tak se musí dát raw bez úprav
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Příspěvekod Gisir » úte zář 2, 2008 11:10

šíp píše:když fotím zrcadlovkou, tak nevyužívám režim auto, ale sama si nastavuji korekci expozice, vyvážení bílé, režim barev /vivid, landscape atd./. jenže podobné úpravy můžu udělat i v softu na PC. tedy kde je hranice? to rovnou můžeš zakázat fotky ze zrcadlovek, a povolit jen syrové fotky z kompaktu


Omyl, syrové fotky kompakty většinou neumí, syrový formát je RAW, NEF atd. a je hlavní předností "lepších strojů".
Kompakt ti fotku upraví podle toho, jaký program zadáš /krajina, makro, portrét, vivid atd./
Fotky se z RAWu prostě musí upravovat, jinak se na ně nedá koukat! Je potřeba vyvážit bílou, přidat saturaci, doostřit, doladit expozici - tedy vlastně udělat ručně to, co dělá na aparátu automat, případně nějaký ten program.
Gisir
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: ned úno 25, 2007 17:04

Příspěvekod djx1 » úte zář 2, 2008 11:16

Uprava/neuprava.
Ja vam teda nevim, ale neni to kazdeho vec? Nekdo upravuje v PS jak silenej, skoro tu fotku v nem foti a vysledek je prisernej. Nekdo v PS jen doostri, pripadne orizne a vysledek muze byt uzasnej.
Cit k uprave fotek je soucat sotografova umu. I to by se melo hodnotit. Nasi dedci taky v komore upravovali (pro dedky byla komora neco jako je pro nas PS). Nekdo umel, nekdo ne. A nemohl jim to nikdo zakazat a vsem naridit, jak dlouho vyvolavat, ustalovat (mit stejne podminky).

Ja osobne nevidim rozdil mezi upravenou fotkou z kompaktu a ze zrcadlovky...pokavad to upravuje ten samej clovek. Videl jsem i z kompaktu neuveritelne fotky.

Ja bych se na nejake deleni technickych blbosti vylaslal. Zvolil bych maximalne kategorie CB/barva. A pak samozrejme klasicke kategorie pro outdoor (krajina, portret, dokument, voda, ....)
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod simp » úte zář 2, 2008 15:12

Takže

Mám takový pocit že už hledáme vítěznou fotku dřív, než jsme vůbec fotky v soutěži viděli. Shrnu to:

1, Stále nemáme soutěžní kategorie
2, Neřešil bych rozdíly mezi fotkou z kompaktu a fotkou ze zrcadla, přece se může najít talentovaný kompaktista který motivem fotky konkuruje i zrcadlistovi. To že ho (of) porota ocení ho posune dál, když bude vědět, že předběhl i zrcadlistu. Boj to může být o to zajímavější. Nemysleme si, že majitel zrcadla = automaticky lepší fotograf
3, Porota: nechal bych to opravdu na registrovaných ofistech, Hafiho návrh je sice více profi, ale je to tak trochu pak už mimo OF a dle mého názoru nás bude těšit fakt, že jsem o nej snímku rozhodli právě my, OF.
4, Hlasování: Mailem pověřené osobě (např. Přípluv), která lístky sečte jako notář a vyhlásí vítěze.

To je zatím vše. I.
Naposledy upravil simp dne úte zář 2, 2008 15:15, celkově upraveno 1
když jsem zapnul čelovku, bylo mi jasný, že brýle proti slunku pro tento večer už nepotřebuju..
simp
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: stř črc 25, 2007 19:29
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » úte zář 2, 2008 15:14

:shock: hlavně nic profi :shock:

Klidně mi to mejlem posílejte, ale bude to muset mít systém, abych se z toho nepo.... :wink: .

Protože s tím přišel Sheriff, optal bych se jej, zda to chce nějak spustit, nebo předá žezlo.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Hafi » čtv zář 25, 2008 14:08

Sheriffffffffffffffff?
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8431
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod pripluv » čtv zář 25, 2008 14:18

Sheriffffffffffffffff!
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod simp » čtv zář 25, 2008 16:27

Podle některých informací jsem se doslechl, že Sheriff teď nějakou dobu bude snad mimo ČR, či co. Takže pokud chceme udělat soutěž hned, na něj bych asi nečekal. Myslím, že jsem to slyšel od poldíka.

Je fajn, že čekáme na autora vlákna, ale myslíte, že by se neozval k soutěži, kdyby tu byl?

simp.
když jsem zapnul čelovku, bylo mi jasný, že brýle proti slunku pro tento večer už nepotřebuju..
simp
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: stř črc 25, 2007 19:29
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » čtv zář 25, 2008 17:47

on je v podstatě každou chvíli mimo ČR ne?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod multimotyl » čtv zář 25, 2008 18:37

Gisir píše:Fotky se z RAWu prostě musí upravovat, jinak se na ně nedá koukat!


Prrr. Takový RAW soubor sice obsahuje původní data z čipu, ale také údaje o expozici, naměřené teplotě bílé, nastavené doostření, saturace, ..., takže se nemusí upravovat nijak - prohlížeč či co si to z RAW souboru přečte a zobrazí fotku koukatelně. Hlavní výhoda je ta, že s těmi hodnotami jde hýbat i později, ale není to nutné.
Viděl jsem půl světa, ale dosud jsem nebyl v Českých Budějovicích, na Sněžce ani na Karlštejně.
Uživatelský avatar
multimotyl
účastník
účastník
 
Příspěvky: 498
Registrován: úte dub 8, 2008 17:12
Bydliště: Opava

Příspěvekod Rujir » čtv zář 25, 2008 19:30

pripluv píše:on je v podstatě každou chvíli mimo ČR ne?


Mimo CR je neustale, kedze zije na SK. :wink: Ale ano, mas pravdu. Velmi casto cestuje.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru