OF fotosutaz

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Ked "SA" spravi OF foto-sutaz:

Anketa končí za stř zář 3, 2008 12:44

Budem iba hlasovat.
7
16%
Poslem fotku do sutaze.
35
78%
Nebudem ani hlasovat ani fotku neposlem = mam v pazi.
3
7%
 
Celkem hlasů : 45

Příspěvekod jonza » stř srp 6, 2008 10:30

Byl bych pro rozlisit fotky upravovane a bez uprav. Protoze casto to pak vypada uplne jinak nez bylo vyfoceno. Nejradeji fotky uplne bez uprav. At se vidi jak je kdo schopny fotograf, ne jak to umi s PC.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Příspěvekod conny » stř srp 6, 2008 10:36

jonza píše:Byl bych pro rozlisit fotky upravovane a bez uprav. Protoze casto to pak vypada uplne jinak nez bylo vyfoceno. Nejradeji fotky uplne bez uprav. At se vidi jak je kdo schopny fotograf, ne jak to umi s PC.


a ked fotim do rawu, tak vyvazenie bielej bude co?
je to vec, ktoru bud mozem nastavit vo fotaku alebo v PC a vysledok je stale ten isty, akurat sa to pohodlnejsie robi doma v teple ako niekde vo vetre na hrebeni, ked jednou rukou clovek drzi fotak a druhou sa pridrziava rebrika.
okrem toho mizernej fotke ziadne upravy v PC nepomozu, mozes si to niekedy vyskusat :)
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Příspěvekod ij1 » stř srp 6, 2008 10:52

jonza píše:Byl bych pro rozlisit fotky upravovane a bez uprav. Protoze casto to pak vypada uplne jinak nez bylo vyfoceno. Nejradeji fotky uplne bez uprav. At se vidi jak je kdo schopny fotograf, ne jak to umi s PC.


Fotografie má vyjadřovat pohled na danou situaci, místo a náladu každého fotografa. Nehledě na to že každá fotografie potřebuje drobnou úpravu, kterou buď zmenčíš chyby v expozici (vyrovnání histogramu, práce s křivkami, teplota barev, doostření, srovnání horizontu atd.atd.), nebo chyby v kompozici (ořez, úprava kolinearity), či chyby přístrojů (červené oči, šum, vinětace, aberace a pod.) :wink:
ij1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 426
Registrován: sob led 19, 2008 19:38
Bydliště: školní léta-pokrušnohoří, středoškolská léta-Šumava,manželská a rodičovská léta-Praha

Příspěvekod pripluv » stř srp 6, 2008 11:02

jonza píše:Byl bych pro rozlisit fotky upravovane a bez uprav. Protoze casto to pak vypada uplne jinak nez bylo vyfoceno. Nejradeji fotky uplne bez uprav. At se vidi jak je kdo schopny fotograf, ne jak to umi s PC.


Těžko pak bojovat s krabičkami od mýdla proti zrcadlovkářům :((
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod ZbynekN » stř srp 6, 2008 11:03

Úpravu a neúpravu v pc bych nerozlišoval. Souhlas s conny, také fotím do rawu a bílou si dorovnam doma v počítači. Ořez a rámeček dělá spousta lidí, takže nevim, kdo by byl v kategorii bez úprav :ú
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Příspěvekod conny » stř srp 6, 2008 12:38

Přípluv píše:Těžko pak bojovat s krabičkami od mýdla proti zrcadlovkářům :((


ty budes mat predsa svoju vlastnu kategoriu v mobiloch :ú
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Příspěvekod pripluv » stř srp 6, 2008 12:41

nééé :shock:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod simp » stř srp 6, 2008 13:17

připojuji se ke conny a dalším. Fotky bych na před úpravou a po úpravě (PC) nedělil. Prostě volná soutěž i pro ty, kteří považují postprocessing za nezbytnou věc. Proč bych měl amatérského fotografa omezovat předsudkem, že fotil tak jak uměl a fotku zlepšil jasem v programu na PC? Tím je fotka méně hodnotná než při přímém výstupu bez úprav?

Taky se chci pobavit, conny to řekla hezky.
čus simp.
když jsem zapnul čelovku, bylo mi jasný, že brýle proti slunku pro tento večer už nepotřebuju..
simp
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: stř črc 25, 2007 19:29
Bydliště: Brno

Příspěvekod djx1 » stř srp 6, 2008 13:34

Uprava, neuprava. Jen at upravuji. I spatne upravena fotka (prebarvena, prevostrena, pre..., pre...) muze byt horsi nez syrova z fotaku.
Problem je, ze treba zradlovky (jejich vyrobci) pocitaji s tim, ze se fotka bude dodatecne upravovat. Proto ze zrcadlovky vyleze vetsinou "polotovar". U mejdlovek se zase pocita s tim, ze se to upravovat nebude. Proto maji mejdlovky v sobe postprocessing zabudovany. Proste uz nejak tu fotku zpracuji.

Dalsi problem je, ze fotak nezaznamena na 100% to co chceme. Je to jen stroj. A omezenej stroj. Oproti oku je to houby hrac. A clovek si pomaha...filtry. Pak bychom mohli taky udelat kategorie "foceno s prechodakem", "foceno s polarizakem"....uz jen kvuli tomu, ze na mnoha mejdlovkach se podobne filtry pouzit nedaji (clovek je tam proste nenasadi:-))

Kaslal bych na to. Dobra fotka neni jen o technicke dokonalosti. Osobne dam radeji boda fotce, ktera ma horsi technickou kvalitu, ale ducha, nez technicky vypiplane fotce o nicem....
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod simp » stř srp 6, 2008 13:55

djx1 píše:Osobne dam radeji boda fotce, ktera ma horsi technickou kvalitu, ale ducha, nez technicky vypiplane fotce o nicem....


:smt023
když jsem zapnul čelovku, bylo mi jasný, že brýle proti slunku pro tento večer už nepotřebuju..
simp
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: stř črc 25, 2007 19:29
Bydliště: Brno

Příspěvekod ZbynekN » stř srp 6, 2008 22:37

@djx1: Souhlas :smt023 .
Jinak dnes jsem četl o national geographic Photography Contest 2008, mají tam kategorie krajina, lidé a zvířata (jen jako příklad)
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Příspěvekod pripluv » ned srp 24, 2008 20:37

Bych dal jeste kategorie jako - akty v horach (idealne nad sest tisic), zpite domorode obyvatelstvo (idealne nad sest promile) a podobne :mrgreen: .

a vubec, jak to vypada se startem tohotok?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Cvrk » úte srp 26, 2008 20:20

No, taky by mě zajímalo, jak to vidí autoři myšlenky? Máte už nějaký časový horizont, kdy soutěž asi bude probíhat? Popřípadě nějaký nástin pravidel...
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Příspěvekod RUMcajs » úte srp 26, 2008 20:33

ZbynekN píše:Úpravu a neúpravu v pc bych nerozlišoval. Souhlas s conny, také fotím do rawu a bílou si dorovnam doma v počítači. Ořez a rámeček dělá spousta lidí, takže nevim, kdo by byl v kategorii bez úprav :ú


Naprosty souhlas. Vzdyt i pri vyvolavani fotek se da vice ci mene nasvitit papir a tak ovlivnit svetlost fotky. Leda ze by jsme nekam posilali negativ a CD s RAWem :-)
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Příspěvekod Hafi » ned srp 31, 2008 21:40

ha, cumim ze tu vzniknul zajimavy napad, co jsem tu nebyl.

Jinak ja upravy neuznavam - jeste dejme tomu, (po)otoceni, orez - nazot vychazi z toho, ze to jsou veci co jdou delat i s kinofilmovou fotkou. Zmena jasu, barev atd mi uz prijde na hrane a retuš nebo zamena pozadi je prasarna - teda jako vypadat to muze hezky, ale pro me uz to nespada do kategorie fotka, ale spis koláž. Co vytvori ve fotaku - at uz treba vnejsim, nebo sw filtrem - mi prijde v poho.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8431
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Gisir » ned srp 31, 2008 22:55

Hafi píše:uznavam - jeste dejme tomu, (po)otoceni, orez - nazot vychazi z toho, ze to jsou veci co jdou delat i s kinofilmovou fotkou. Zmena jasu, barev atd mi uz prijde na hrane a retuš nebo zamena pozadi je prasarna - teda jako vypadat to muze hezky, ale pro me uz to nespada do kategorie fotka, ale spis koláž. Co vytvori ve fotaku - at uz treba vnejsim, nebo sw filtrem - mi prijde v poho.

No tady je problém, pokud si v aparátu nastavíš saturaci a třeba doostření naplno, tak ti ta fotka vyleze skreslená už z foťáku. Prostě každý režim nastavuje hodnoty výsledného snímku podle přednastavených kritérií a je jen na tobě který zvolíš /a jak se fotka změní proti skutečnosti/.
No a pokud fotíš do RAWu, tak v aparátu neproběhne žádná úprava a snímek prostě musíš upravit ručně, jinak bude vypadat hůř než z obyč kompaktu.
Jinak ta retuš je taky trochu problematická. Sice ji moc nepoužívám, ale vymazání drátů na obloze jsem už dělal. Myslím, že na ostranění chyb je dobrá.
S tou změnou pozadí s tebou naprosto souhlasím...
Takže závěr by byl: všeho s mírou, prostě přiměřeně, přiměřeně :)
Gisir
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: ned úno 25, 2007 17:04

Příspěvekod pripluv » pon zář 1, 2008 7:07

Hafi píše:Zmena jasu, barev atd mi uz prijde na hrane a retuš nebo zamena pozadi je prasarna.


drtivá většina fotek v knihách, časopisech, letácích... prošla minimálně upravením kontrastu (u některých tiskových technologií ani nejde jinak) a mírnou retuší (když ti tam trčí třebas kus drátu, můžeš fotku buď fiknout, nebo tam dvakrát klepnout razítkem).
Nenazýval bych to prasárnou.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod RUMcajs » pon zář 1, 2008 7:13

Hafi píše:ha, cumim ze tu vzniknul zajimavy napad, co jsem tu nebyl.

Jinak ja upravy neuznavam - jeste dejme tomu, (po)otoceni, orez - nazot vychazi z toho, ze to jsou veci co jdou delat i s kinofilmovou fotkou. Zmena jasu, barev atd mi uz prijde na hrane a retuš nebo zamena pozadi je prasarna - teda jako vypadat to muze hezky, ale pro me uz to nespada do kategorie fotka, ale spis koláž. Co vytvori ve fotaku - at uz treba vnejsim, nebo sw filtrem - mi prijde v poho.


Hele, podivej se na film "War photographer", jak tam James Nachtwey rozostruje casti fotek pod zvetsovakem. I u kinofilmu jdou delat upravy.
Mimochodem, kinofilmove fotaky nemaji problem s nastaveni bile, napr. pri nasviceni sceny nekolika svetelnymi zroji.

Souhlasim s tim, ze kolaze ne. Ostatne, kam mam ty moje fotky poslat?
Album mam rozsahle :)
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Příspěvekod Hafi » pon zář 1, 2008 7:31

pripluv píše:Nenazýval bych to prasárnou.

....myslno z pohledu libovolne (nejen OF) fotosouteze...

jinak osobne tou retusi neuznavam ani ty draty - to bych pak moh udelat skoro vsude - takto radsi dycky bezim xy metru na misto kde to vezmu bez nich...

co se tyce ostatnich uprav - jak uz sem naznacil, uznavam to co jde udelat i s normalni fotkou, co je cistepociacova zalezitost mi prijde opravu vytvareni koláže...
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8431
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod pripluv » pon zář 1, 2008 7:34

na druhou stranu, umně provedená retuš nejni žádná prdel :wink:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Aldo » pon zář 1, 2008 8:16

Co se úprav týče, tak si myslím že to je jen na autorovi, kam až půjde a veřejnosti, co skousne. Nástupem digitální techniky se dají dělat jak "normální" fotky bez větších úprav až po fotky skoro hraničící s grafikou. Taky si rád pohrávám s nepodařenou fotkou v PC a zkouším jestli by z toho nevylezla třeba nějaká zajímavá "skorografika"
Když chceš udělat v digi foťáku pěknou černobílou fotku, tak jak to uměly ( nebo umí ) ve zhoršeném světelném prostředí klasické foťáky ( hlavně takové ty pseudoreportážní třeba z koncertu nebo divadla, kde si hraješ se zrnem a polostíny ) , tak ji musíš setsakra upravit, aby z toho byla zajímavá fotka. Co je potom to. Je to úprava a křivení původní fotky nebo ne ? :((
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Příspěvekod RUMcajs » pon zář 1, 2008 9:39

Hele, my by jsme mohli klidne vsichni jit do politiky.
Rozebira se to tady v mnoha rovinach, ale skutek utek.

Napiste kam to mam poslat a ja vam k tomu klidne napisu co tam je za upravy.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Příspěvekod Cvrk » pon zář 1, 2008 15:38

Když už, tak bych byl za, aby, pokud někdo bude něco upravovat, dodal oba exempláře....čili "před" a "po". Jinak osobně bych souhlasil s Hafim, že jakékoliv úpravy bych vyloučil, ať máme všichni stejné možnosti. Samozřejmě, pokud tu někdo fotí na kinofilm, tak by to chtělo spešl kategorii. Ale jinak drtivá většina fotí na digitál, takže NIC! :wink:
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Příspěvekod RUMcajs » pon zář 1, 2008 18:23

Cvrk píše:Když už, tak bych byl za, aby, pokud někdo bude něco upravovat, dodal oba exempláře....čili "před" a "po". Jinak osobně bych souhlasil s Hafim, že jakékoliv úpravy bych vyloučil, ať máme všichni stejné možnosti. Samozřejmě, pokud tu někdo fotí na kinofilm, tak by to chtělo spešl kategorii. Ale jinak drtivá většina fotí na digitál, takže NIC! :wink:


A ty si ty 17MB RAW soubory budes fakt tahat? :lol:
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Příspěvekod šíp » pon zář 1, 2008 19:00

co máte proti úpravám fotek? vždyt v PC nyní dělám jen to co dřív ve fotokomoře :((
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Ježo » pon zář 1, 2008 19:03

taky se přimlouvám za co nejjednodušší soutěž... možná jen rozdělení do kategorií podle tématu, rozhodně ne podle techniky / zpracování - to už je jen na vkusu fotografa...

M.
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Příspěvekod Hafi » pon zář 1, 2008 19:17

šíp píše:co máte proti úpravám fotek? vždyt v PC nyní dělám jen to co dřív ve fotokomoře :((

jde o to jestli to ma byt soutez fotografu nebo grafiku...
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8431
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod šíp » pon zář 1, 2008 19:35

nevím jak Ty, ale my jsme si vždycky fotky dělali sami a sami upravovali. z kinofilmu a nyní z digitálu. takže já v tom rozdíl nevidím
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » pon zář 1, 2008 20:21

Stejné možnosti nikdy mít nebudeme, někdo fotí na mejdlo od Nikonu, někdo zrcadlí s Canonem ... nikdy to nesrovnáš.

Nedělejme z toho vědu, prostě budou čtyři kategorie a do těch každý pošle co považuje za hezký. Jediný omezení (krom spodní a vrchní hranice dat třebas) bych dal to, že to musel vyfotit on sám (já vím, logické)

Proč se hádat o tom, jestli to je nebo není upravovaný dodatečně, to ať se řeší v profi soutěžích. Ten, kdo upravovat umí to může udělat tak, že oko laika nic nepozná, ten, kdo upravovat neumí to stejně zprasí tak, že to pozná i slepý.

A nezapomeňme, na ty fotky bude hledět každý na svém monitoru, kdo z vás má notebook do 20.000,- bude mít stějně přepálenou bílou a zalité stíny a ruku na srdce, kdo to bude prohlížet na profi kalibrovaným monitoru (kde by mohl porovnávat upravené a neupravené, dobře vyfocené a zle vyfocené, retušované a neretušované ... fotky - a kdo by chtěl?)

Takže ještě jednou, řešíme tu kraviny a jestli toho nenecháme, tak nakonec nezbyde ani chuť nějakou soutěž pořádat.

Prosím toho, kdo s tímto přišel, ať to zaštítí, vyhlásí čtyři kategorie a v pár bodech jednoduchý pravidla, ale ať neřeší tady tyto ptákoviny, o kterých se tu píše už jak dlouho. Je to hlavně pro zábavu! Vosum zlatejch si z toho nikdo nevodnese!
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pripluv » pon zář 1, 2008 20:22

PS: grafici soutěží jinou ligu, než to, jak zabarvit fotku :wink:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru