Software na postprocessing

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Software na postprocessing

Příspěvekod simp » stř črc 2, 2008 9:47

Ahoj, zajímá mě, jaký program používáte na postprocessing dig fotek. Používal jsem Picasa program, ale myslím, že toho neumí zas tolik. Doporučíte nějaký free dobrý program?

Díky za tipy, rady a zkušenosti.

Ivoš.
když jsem zapnul čelovku, bylo mi jasný, že brýle proti slunku pro tento večer už nepotřebuju..
simp
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: stř črc 25, 2007 19:29
Bydliště: Brno

Příspěvekod šíp » stř črc 2, 2008 9:47

v Picasovi se dají upravovat fotky?
já postprocessing dělám v Adobe PS 8
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Rujir » stř črc 2, 2008 9:49

Asi najlepsi free program je GIMP. Akurat ak si zvyknuty na Photoshop, tak sa ti nan bude tazko zvykat. Velmi nezvykle ovladanie. Minimalne pre mna.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod teoretic » stř črc 2, 2008 9:50

na základní věci stačí IrfanView nebo XnView apod

GIMP má fakt otřesný obládání :ú

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod pripluv » stř črc 2, 2008 9:52

Sežeň si PS. Dělám v CS3 a nenašel jsem nic lepšího (jen to není úplně free).

@šíp: PS8 není PS8, ale PS CS
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod šíp » stř črc 2, 2008 10:00

Přípluv píše:Sežeň si PS. Dělám v CS3 a nenašel jsem nic lepšího (jen to není úplně free).

@šíp: PS8 není PS8, ale PS CS


ha!
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod ZbynekN » stř črc 2, 2008 10:04

Na základní věci a prohlížení ti stačí irfan view, já ho používám hlavně na flash disku. A na nějaký větší úpravy používám gimp 2.4 a jsem spokojený. Dělá se i verze gimpshop, která je podobnější PS, ale nemam s ní zkušenosti. Co ti chybí na picase?
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Příspěvekod sx02 » stř črc 2, 2008 10:08

Za relativně málo peněz je dobry Zoner media explorer. Photoshop je modla vsech a jednoznacne nejlepsi ale pokud ho clovek nema na obzivu/ve firme tak si ho asi tezko koupi.

Pokud fotis do rawu, pak vetsinou staci programek dodavanej primo s fotakem. Napriklad u Canonu je vyborny DPP (Digital photo professional) a s tim a irfanem zvladnes 90% situaci.
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Příspěvekod simp » stř črc 2, 2008 10:18

ZbynekN píše:Na základní věci a prohlížení ti stačí irfan view, já ho používám hlavně na flash disku. A na nějaký větší úpravy používám gimp 2.4 a jsem spokojený. Dělá se i verze gimpshop, která je podobnější PS, ale nemam s ní zkušenosti. Co ti chybí na picase?


S picasou problém není, jenom chci vyzkoušet rámování, panoramatické oříznutí, lepší kontrasty, prostě chci vyzkoušet něco opravdu pro pracování s fotkami. Ještě jedna doplňující otázka. Pracujete v postprocessingu jako amatéři/samouci nebo jste četli chytrou knížku popř. na internetu nějaký kurz? Nechci ale odkazy na fotoforum. Otázka se týká vyloženě učení se postprocessingu. Doporučíte mi něco základního, co si musím přečíst, než začnu zpracovávat fotky? Co se týče programu zkusím IrfanView.

Ahoj.
když jsem zapnul čelovku, bylo mi jasný, že brýle proti slunku pro tento večer už nepotřebuju..
simp
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: stř črc 25, 2007 19:29
Bydliště: Brno

Příspěvekod šíp » stř črc 2, 2008 10:26

já četla knížky, 2 mám doma, naplánujem sraz v čajovně a já ti je půjčím.případně udělám krátkou přednášku,jelikož postprocessingu se hodně věnuju. akorát pracuju jen s Adobe
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod ij1 » stř črc 2, 2008 10:26

Přípluv píše:Sežeň si PS. Dělám v CS3 a nenašel jsem nic lepšího (jen to není úplně free).

@šíp: PS8 není PS8, ale PS CS


To jako myslíš aby to někde ukradla :twisted: nebo za něj vyplázla 20 litrů :cry:

Brněnská firma Zoner dělá skvělej program který se jmenuje Zoner photo studio (což asi všichni víte), je skoro za hubičku a tím že si ho koupíš podporuješ českou firmu. Nehledě že aktualizace na vyšší řadu stojí 800 kaček.
ij1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 426
Registrován: sob led 19, 2008 19:38
Bydliště: školní léta-pokrušnohoří, středoškolská léta-Šumava,manželská a rodičovská léta-Praha

Příspěvekod ij1 » stř črc 2, 2008 10:33

simp píše:S picasou problém není, jenom chci vyzkoušet rámování, panoramatické oříznutí, lepší kontrasty, prostě chci vyzkoušet něco opravdu pro pracování s fotkami. Ještě jedna doplňující otázka. Pracujete v postprocessingu jako amatéři/samouci nebo jste četli chytrou knížku popř. na internetu nějaký kurz? Nechci ale odkazy na fotoforum. Otázka se týká vyloženě učení se postprocessingu. Doporučíte mi něco základního, co si musím přečíst, než začnu zpracovávat fotky? Co se týče programu zkusím IrfanView.

Ahoj.


Mám desítku od Zoneru a na jejich stránkách jsou skvělé tutoriály, které mi spoustu věcí objasní http://www.zoner.cz/photo-studio/tutorialy.asp?strana=1
ij1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 426
Registrován: sob led 19, 2008 19:38
Bydliště: školní léta-pokrušnohoří, středoškolská léta-Šumava,manželská a rodičovská léta-Praha

Příspěvekod ZbynekN » stř črc 2, 2008 10:35

Ke gimpu jsem četl jednu knížku, ale už je starší. Na netu najdeš na gimp dost návodů na konkrétní úpravy a také nějaké script fu. Třeba na digiareně nebo na grafice je několik článků. Já některé věci dělám metodou pokus-omyl :mrgreen: :mrgreen:
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Příspěvekod pripluv » stř črc 2, 2008 11:13

V PS jsem samouk, až časem (když jsem se tím už nějakou dobu živil) jsem přečetl dvě knihy (kanály) a dovolil jsem si jedno školení (maskování). Dělám v něm už dost let (začínal jsem v PS 5) a hromadu věcí jsem objevil náhodou a hromadu věcí už zase nevím.

Zoner je dobrej (v něm dělám panoramata) a ty jejich tutoriály jsou vymakaný.

@ij1: :twisted: (u verze PS7 třeba, to už snad ani není čórka, když to teď valí o čtyři verze dál, no ni?)

Máte někdo zkušenost s PS Lightroom?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod simp » stř črc 2, 2008 11:37

Takže pro zpracování aktuálních fotek použiju IrfanView. ALE POZOR tento čtvrtek tzn. zítra vychází dvojčíslo časopisu Computer 13-14 a je přibalen Program na fotky Zoner Photo Studio 10 ZDARMA.

:wink: Koupím si s ohledem na ty recenze na tutorialy.

@šíp: ano, rád si počtu. do čajovny půjdem, jsem pro masalu.

Ahoj a díky všem. I.
když jsem zapnul čelovku, bylo mi jasný, že brýle proti slunku pro tento večer už nepotřebuju..
simp
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: stř črc 25, 2007 19:29
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » stř črc 2, 2008 11:58

Jestli to bude ta verze, co narvali někam do Lidovek nebo kam za dvanáct korun, tak to máš akorát jako nějakej prohlížeš, ani si ty fotky hromadně nepřejmenuješ :roll: ...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod simp » stř črc 2, 2008 12:19

Přípluv píše:Jestli to bude ta verze, co narvali někam do Lidovek nebo kam za dvanáct korun, tak to máš akorát jako nějakej prohlížeš, ani si ty fotky hromadně nepřejmenuješ :roll: ...


No ale to já nevím, že... Předpokládám že k časopisu Computer bude alespoň základní verze Zoner studia 10. Uvidím, co to umí.

:)
když jsem zapnul čelovku, bylo mi jasný, že brýle proti slunku pro tento večer už nepotřebuju..
simp
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: stř črc 25, 2007 19:29
Bydliště: Brno

Příspěvekod Howadoor » stř črc 2, 2008 12:29

Přípluv píše:Sežeň si PS. Dělám v CS3 a nenašel jsem nic lepšího (jen to není úplně free).


Pod to se podepisuju. Jistě, vesměs lze stejných výsledků dosáhnout i s jiným softem, ale proč používat náhražky.
Howadoor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř kvě 24, 2006 14:35

Příspěvekod Howadoor » stř črc 2, 2008 12:32

ij1 píše:To jako myslíš aby to někde ukradla


Ano.

ij1 píše:nebo za něj vyplázla 20 litrů


Ne.

ij1 píše:Brněnská firma Zoner dělá skvělej program který se jmenuje Zoner photo studio (což asi všichni víte), je skoro za hubičku a tím že si ho koupíš podporuješ českou firmu.


Absurd.
Howadoor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř kvě 24, 2006 14:35

Příspěvekod simp » stř črc 2, 2008 12:40

Tak jasně PS CS3 je určitě skvělý program, věřím Přípluvovi, že s ním má výbornou zkušenost. Toho Zonera jsem tu připíchl, protože je to teď aktuální. Možná nakonec pro mě bude stačit IrfanView..

:-)) s.
když jsem zapnul čelovku, bylo mi jasný, že brýle proti slunku pro tento večer už nepotřebuju..
simp
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: stř črc 25, 2007 19:29
Bydliště: Brno

Příspěvekod ij1 » stř črc 2, 2008 13:32

Howadoor píše:
ij1 píše:To jako myslíš aby to někde ukradla


Ano.

ij1 píše:nebo za něj vyplázla 20 litrů


Ne.

ij1 píše:Brněnská firma Zoner dělá skvělej program který se jmenuje Zoner photo studio (což asi všichni víte), je skoro za hubičku a tím že si ho koupíš podporuješ českou firmu.


Absurd.


:cry: máš charakter (ale pokřivenej) :smt023
ij1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 426
Registrován: sob led 19, 2008 19:38
Bydliště: školní léta-pokrušnohoří, středoškolská léta-Šumava,manželská a rodičovská léta-Praha

Příspěvekod sx02 » stř črc 2, 2008 14:55

Howadoor a dalsi: Musim rict (vedle nabadani k warezeni) mi celkem vadi doporucovat vsude photoshop. Chapu a respektuju ze je sice nejlepsi ale lidem kteri v nem neumi pracovat spis praci pridela a nez se v nem clovek nauci pracovat tak to trva silene dlouho at uz na to ma manual nebo ne.

Myslim ze pro bezne uzivatele je software typu zoner vice nez dostacujici.
V soucasnosti si neuvedomuju ze by v nem chybela nejaka funkce pro kterou bych nezbytne potreboval PS (pokud se bavime o zakladnim a plne dostacujici mpostprocessingu).

Photoshop ziskal stejnou aureolu jako v OD Tilak ci Deuter a me osobne to smrdi snobismem. :wink:
(bez urazky)
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Příspěvekod radovan01 » stř črc 2, 2008 15:04

sx02: presne ako pises... na jednoduchu upravu fotiek PS, to clovek nevyuzije ani 1% funkcii, proste je to zbytocne, a hlavne chcem vidiet ako to vsetci maju kupene ze ano :P

skoda ze ludia ohrnaju nos nad gimpom, zaujimavy multiplatformovy nastroj
Uživatelský avatar
radovan01
účastník
účastník
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv bře 27, 2008 23:05

Příspěvekod Filltos » stř črc 2, 2008 21:04

jsou i jiné alternativy zadarmo Paint.NET nebo Artweaver
Uživatelský avatar
Filltos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 433
Registrován: pon pro 26, 2005 11:26

Příspěvekod pripluv » stř črc 2, 2008 21:17

úprava fotek v PS (ořez, otočení, kontrast, barvy, úrovněú je naprosto triviální, včetně klávesových zkratek se to naučíš natotata ... ono pak spíš záleží na citu :wink:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod patentik » stř črc 2, 2008 21:51

Spise by me zajimalo jak si kdo kalibruje barevne monitor.
Uživatelský avatar
patentik
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1323
Registrován: pon lis 6, 2006 11:48
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod ZbynekN » stř črc 2, 2008 22:40

simp píše:Takže pro zpracování aktuálních fotek použiju IrfanView. ALE POZOR tento čtvrtek tzn. zítra vychází dvojčíslo časopisu Computer 13-14 a je přibalen Program na fotky Zoner Photo Studio 10 ZDARMA.


Já mam také časopisové vydání, ale nainstalováno ze zvědavosti :ú . Je to snad ta verze pod profi verzí, myslim :(( . Rozhodně 60 dní funguje jako plná verze na vyzkoušení. Uvidíš, jak budeš spokojen s irfanem. Já v něm hlavně dělám náhledy a pak prezentace do exe souboru.
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Příspěvekod pripluv » čtv črc 3, 2008 5:25

patentik píše:Spise by me zajimalo jak si kdo kalibruje barevne monitor.


Kalibrační sondou :wink:
(Eizo ColorEdge CG211)
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Robur » čtv črc 3, 2008 21:16

simp píše:ALE POZOR tento čtvrtek tzn. zítra vychází dvojčíslo časopisu Computer 13-14 a je přibalen Program na fotky Zoner Photo Studio 10 ZDARMA.


tak jsem si ho dnes koupil, nainstaloval a tím jsem taky skončil. Píše, že nemůže najít knihovnu d3d8.dll. Je chyba na DVD nebo na kompu?
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod simp » čtv črc 3, 2008 21:22

Robur píše:tak jsem si ho dnes koupil, nainstaloval a tím jsem taky skončil. Píše, že nemůže najít knihovnu d3d8.dll. Je chyba na DVD nebo na kompu?


Pokud se error s touto knihovnou neobjevoval doteď , bude asi chybná instalace. Co vím, problém s knihovnami ale může být způsoben specifickou součástí nějakého hardwaru, která si s novou aplikací nerozumí, špatnou instalací (chybným dvd s programem Zoner) anebo dalšími věcmi.

Víc nevím. Pokud se error neobjevil před instalací, nahlásil bych to určitě Computeru. Měli by ti dvd vyměnit.
:-) Simp.
když jsem zapnul čelovku, bylo mi jasný, že brýle proti slunku pro tento večer už nepotřebuju..
simp
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: stř črc 25, 2007 19:29
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Fotografie v outdooru