Pokec o focení

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Quido » ned říj 29, 2023 8:38

Njn... opravil jsem to;
Mne to nenapadlo, jen jsem daval jako ilustraci k tomu druhu hmyzu, co jsem zminoval - nikde jsem nepsal nic o fotkach... a sorrac, je to vlastne OT
Naposledy upravil Quido dne čtv lis 30, 2023 8:17, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » stř lis 29, 2023 11:17

Zkusil jsem objednat ty magnetické filtry VF Foto, ale vrátil jsem je. Na objektivu mám trvale UV filtr. Když jsem k tomu přidal adapter+polarizák+ND filtr, tak z toho byl komín, který na široké ohnisko 24mm už vinětuje. S filtry na závit ne, protože tam odpadá ten adaptér. Na manipulaci mi to taky nepřišlo jako nějaká výhra.Ty filtry tam zase nedrží nějak pevně, aby při manipulaci nebylo riziko, že to spadne z objektivu na zem. Musel jsem s nimi být opatrnější než s filtry na závit. Když dá člověk na sebe dva magnetické filtry a chce sundat jen jeden, odlepí od objektivu oba dva, které musí rozdělit, vrátit na objektiv, druhý schovat...
Vrátil jsem se ke šroubovacím.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4384
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » stř lis 29, 2023 11:30

@Dromedaro: Takova mala skoro-technicka poznamka.
Ja si nemyslim, ze jakykoliv vyrobce (objektivu, filtru) mysli na to, aby 24-ka nevinetovala s trema ruznymi filtrama (UV, ND, polarizak) najednou... :((. I bez adapteru, s nim samozrejme jeste vic.) Dva jsou jeste normani, ale tri najednou uz jsou moc... (ale chapu, proc tam mas nastalo ten UV).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » stř lis 29, 2023 11:46

Tak já chápu, že už je to dost ale nebylo to jediné ale. Když jsem sundával clonu, tak to mělo tendenci shodit i ty filtry, pevnost uchycení filtrů mi nepřišla tak dobrá, abych se nemusel bát, že to z toho spadne... Nicméně tři šroubovací filtry na 24mm mi nevinětují a protože ND+polarizák nebude vyjímečná kombinace (kombinace ND+CPL filtr mám na rozmazanou vodu/řeku bez odlesků) tak upřednostním ty šroubovací. Ten UV tam mám na pevno našroubovaný. Bylo by nepraktické a nesmyslné filtr odšroubovat pryč, pak našroubovat adaptér a dát magnetické. Prostě mě na tom lákala ta snažší manipulace, ale žádná výhra to není. Navíc u těch šroubovacích verzí jde snadněji sehnat filtry opravdu s tenoučkýma obroučkama oproti těm na VF Foto.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4384
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » pát led 12, 2024 10:48

Chci se zeptat, jestli to někdo máte podobně, že když se delší dobu díváte do hledáčku fotoaparátu, tak při delším focení začnete mít problém s vnímáním toho obrazu? Nevím, jak to popsat, ale když fotím a delší dobu se u toho dívám do hledáčku, tak se mi ten obraz pak nějak divně znázorňuje, třeba rozdvojuje a nemohu jej vnímat jako celek a teda ani fotit. Musím třeba na chvíli přestat a fotit znovu až po chvíli nebo si promnout oči. U Sony mi tenhle problém řeší, že můžu použít střídavě ten displej a fotit díváním se na něj, ale zase na něm není ten "hlídač roviny" a celkově nerad fotím přes displej. No ale alespoň nejsem vyšachovaný jako u klasických zrcadlovek, kde musím vždy chvílí čekat, než jsem zase schopný se chvíli dívat do hledáčku a pak si dát zase pauzu. Podle mě je to způsobené tím, že se dívám s jedním zavřeným okem a nejsem na to zvyklý delší dobu, tak pak k tomuto dochází, ale nevím. Napadlo mě totiž i jestli to není nějaký příznak, že mám něco s očima.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4384
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » pát led 12, 2024 11:07

dromedaro
definuj delsi dobu, treba 20 minut v kuse se do nej asi nedivam, ale pri delsim divani se do hledacku, coz muzou byt maximalne 2-3 minuty (simulace dalekohledu) s tim problem nemam.

ohledne ocbi vady ti to nejlip rekne doktor, takze je fajn k nemu obcas zajit i pokud nenosis bryle. ja se taky chystam... po 10 letech:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » pát led 12, 2024 11:17

Já s tím začnu mít problém, když se opakovaně dívám delší dobu dobu do hledáčku, třeba ty tři minuty v kuse a opakovaně. Možná je to nějaká oční únava při tomhle způsobu dívání.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4384
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » pát led 12, 2024 11:33

Dromedaro píše:Podle mě je to způsobené tím, že se dívám s jedním zavřeným okem a nejsem na to zvyklý delší dobu, tak pak k tomuto dochází, ale nevím.
Sice knizeci rada - ale obecne se to takto doporucuje pro foceni pres hledacek.
Zkus nezavirat druhe oko, naopak, pri trose cviku se muzes naucit vnimat obraz i tim druhym okem. Ma to velky vyznam i proto, kdyz se muze neco "objevit" mimo obraz v hledacku - napriklad je to dobre se naucit pouzivat pri foceni divoke zvere, napr. medvedich mladat :wink: Vazne - takto nevidis pouze kompozici a informace v hledacku ale perifernim videni i cely "horizont".

Samozrejme, neni vyloucene, ze mas nejakou "ocni vadu", ja bych ale spise typoval problem, ze mysl Te uz nuti pouzit cele videni, nejenom to jedno oko na omezenem prostoru. Muzes zkusit se zadivat (klidne obema ocima) zaostrene na neco konkretniho, napr. (nehybajici se) kvet ve vaze. Za chvili zjistis, ze se ocio snazi tomu soustredeni na jedne bod docela bojovat. Kdyz oko mas pricapene na hledacku, tak je to jeste horsi, protoze "nema kam utect".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » pát led 12, 2024 11:54

No to jsem zkoušel (ale krátce) dívat se oběma očima, ale to mi vůbec nejde.

apuka píše:Samozrejme, neni vyloucene, ze mas nejakou "ocni vadu", ja bych ale spise typoval problem, ze mysl Te uz nuti pouzit cele videni, .

Ano, mě taky napadla varianta (i když ty nepíšeš o problému), že to nemusí vůbec souviset s očima, ale kognitivními funkcemi.

Ale i když fotím krajinu, tak jak píšeš, já i při focení té krajiny nebo přírody obecně (což teď fotím hlavně toto téma) v hledáčku pozoruji spíše hlavní bod/námět. Třeba strom v krajině, tak se v tom hledáčku soustředím hlavně na ten strom. Takže to může být tím, jak píšeš:
apuka píše:Za chvili zjistis, ze se ocio snazi tomu soustredeni na jedne bod docela bojovat. Kdyz oko mas pricapene na hledacku, tak je to jeste horsi, protoze "nema kam utect".

Ano, pravé oko mám nalepené na očnici a levé zavřené. Jsem nevěděl, že oči mají obecně nějaký problém s delším zaměřením se na konkrétní bod.

EDIT: Možná na tom něco bude jak píše Apuka, protože (zapomněl jsem uvést), že když mi to začne, tak mám nutkání otevírat i to pravé oko, ale to pak vidím normální obraz a ne přes hledáček.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4384
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » pát led 12, 2024 13:59

Zavírám druhé oko jen někdy, většinou fotím s druhým otevřeným.
Dá se na to zvyknout a nijak dlouho to netrvá. Jen se k tomu musíš chvíli vědomě přemlouvat.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » pát led 12, 2024 14:40

Zajímavé, tak já se to tedy zkusím naučit. Cíleně jsem se to nějak naučit nezkoušel. Jen jsem to párkrát zkusil a pak toho hned nechal, když mi to nešlo.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4384
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » pát led 12, 2024 15:30

Ja jsem se to naucil, kdyz jsem se parkrat odnekud skoro zritil, jak jsem cumel jen do hledacku :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod booze » pon bře 11, 2024 15:49

Zkoušel jsem ten karbonový stativ od firmy Meopta. Při větším větru Je absolutně nepoužitelný ty nohy jsou moc měkké a stativ se hýbe. Když vedle toho postavím hliníkovou Hamu Tak ten rozdíl je dost velký. Myslím si že karbon není moc dobrý materiál na stativy.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » pon bře 11, 2024 17:31

neni stativ jako stativ ... to, ze meopta necha delat svuj stativ v cine (a je to generic rebranded ksunt) a dopadne to jak to dopadne snad jeste neznamena, ze karbon neni na stativy dobrej ...

ten stativ od Meopty je dost tragickej ... videl jsem ho/mel jsem ho v ruce ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod booze » úte bře 12, 2024 7:30

Myslím si, že to je spíš dáno profilem materiálu, než materiálem samotným. Trubka se ohýbá víc než několikrát profilovaný profil.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » úte dub 2, 2024 11:11

Chci se zeptat těch, kdo se orientuje v chování prodejců. Fujifilm začne prodávat novinku FUJIFILM X100VI. Znamená to, že ty předražené modely od přeprodejců na Ebay Fujifilm X100V budou muset zlevnit, protože teď je tam prodávají i dráž, než stojí tento jeho nový nástupce. Ale kdybych se rozhodl pro ten nový, což je možné, tak má smysl se přidávat do pořadníku a kupovat to hned na začátku? Tuším, že tu někdo v debatě psal, že nekupuje foťáky hned od začátku prodeje, ale počká si, než začnou první uživatelé hlásit první nedostatky, které pak většinou výrobce v další várce třeba za půl roku už má doladěné na základě těch připomínek. A pak taky, jak dlouho vydrží zhruba ta zahajovací cena, než to začne klesat nebo kdy začnou nějaké slevové akce? Já to asi nevydržím a pořídím ji. Já se bojím, že se to zase vykoupí a nebudou k dostání jako ty Fujifilm X100V nebo jen předražené na ebay. Ale kdyby zlevnili na Ebay třeba na 20tisíc, tak nevím, jestli by mi to nestačilo ten předchozí model... Ten nový model je zase o něco vychytanější než ten předchozí, hlavně se mi líbí ta stabilizace, která slibuje udržet v ruce čas až 2 sekundy. Co jsem se takhle díval, tak ty výstupy z toho foťáku se mi líbí. Škoda jen, že tam není možnost výměnného objektivu, ale ta 35mm mi vyhovuje jako univerzální. Něco takového potřebuji digi kompkatního a lepšího do kapsy, abych to mohl nosit všude s sebou.

Jinak jestli těm přeprodejcům na Ebay do toho teď touhle novinkou Fuji hodil vidle, tak to mám radost. Velkou. :twisted:
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4384
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » úte dub 2, 2024 14:14

@Dromedaro - fuji x100* je vic fashion nez regulerni fotak ... tu x100vi bych ti nedoporucoval ... je to strasne predrazeny ... aps-c kompakt za tyhle prachy s pevnym sklem je docela zlodejna ... kup si za 1/3 ceny z druhy ruky x100f kdyz uz (tu mam ja) a nebudes litovat ...

edit:

ale samozrejme chapu - moda a styl predevsim !!!!
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » úte dub 2, 2024 20:58

Tak už když jsem se na tyhle modely díval dříve, tak jsem chtěl spíše to 100V. To efko mi už nepřišlo tak dobré a nechci jej. Takže se dívám po tom véčku nebo té novince.

Jestli je to módní foťák nebo ne, to nevím. Já (nemám teda moc přehled o modelech) co jsem se díval, tak toto bylo snad jediné, co mi přišlo pro mé potřeby dobré. Jsou na to dobré recenze i od některých lidí jsem na to dostal doporučení pro moje potřeby. No a navíc, mně se ten foťák moc nelíbí designově při pohledu z přední strany, takže kvůli módě a vzhledu si ho fakt nekupuju.

Těch peněz to stojí dost no ... ale ty objektivy jdou řešit (a teda aspoň trochu kompenzovat ty výměnné objektivy) předsádkami.

EDIT: Jen doplňuji, že se ještě dívám po Ricoh GR IIIx, co to umí. Ten už je fakt kapesní a taky na něj čtu chválu. Plus je bonus ta cena, která je nižší. Jen já nerad fotím bez hledáčku, tady to jde řešit přídavným, který ale stojí osm tisíc... a nemá možnost předsádek plus mu chybí další funkce, které bych docela chtěl.
Naposledy upravil Dromedaro dne úte dub 2, 2024 21:30, celkově upraveno 1
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4384
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » úte dub 2, 2024 21:30

dobre, muzes mi prosim rict, proc presne ti f-ko neprislo dobre oproti v-cku ?
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » úte dub 2, 2024 21:34

Dromedaro:
Vhodnost pro sebe si musíš posoudit sám, to je ryze subjektivní, mě to třeba nechává zcela chladným.

Nepočítej, že cena bude nějak rychle klesat - je o něj značný zájem, bude chvíli trvat, než se dostane i na ty, kteří nechtějí přeplácet.
Sehnat se dá už teď, např. na E-Infinity.com

Případně zkus ten krám chvíli sledovat, jestli třeba budou s cenou hýbat, až trh saturuje tu první vlnu nadšenců a budou ho u nás prodávat i ofiko prodejci.
Pokud mají psáno skladem, tak ji skladem fakt mají, k odeslání. Aspon já tedy s nimi mám takovou zkušenost.

Krám mám ověřený. Kupoval jsem tam v průběhu několika let tělo i několik objektivů, vždy vše dorazilo perfektně zabalené, bez jakýchkoliv zádrhelů na poště s proclením apod. Všechno jsou to nové kusy, žádné refurbished nebo vrácené. Cena na jejich webu je konečná pro spotřebitele v CR, tj. částka, jakou zaplatíš.
Je potřeba počítat jen s mezinárodní zárukou - ale vždycky měli dané zboží o čtvrtinu až třetinu levnější, než jakýkoliv krám v CR potažmo v EU.
< konec reklamy :-) >

Btw. koupil jsi onehdá tu Sonku? Ja se ti s tím fotí?
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » úte dub 2, 2024 21:58

@Lipon - recnicka otazka - proc by si mel Dromedaro (a nebo kdokoliv jinej) chtit koupit fotak za 2500 euro kdyz ten fotak normalne bude stat 1800 euro

https://digitalni-fotoaparaty.heureka.c ... /#prehled/
https://www.idealo.de/preisvergleich/Ma ... ilm+x100vi

v takovemhle pripade je ta nedockavost ale fakt diagnoza, jinak to e-infinity je zajimavej eshop ... namatkou jsem porovnaval jejich ceny s normalnima kramama a v nekterejch pripadech ty ceny maj az podezrele nizke (napriklad nikon z8 nebo sony a7r mk.5)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod dudy » úte dub 2, 2024 22:35

Já se asi zeptám blbě, ale proč je někdo ochoten dát peníze za které je FF zrcadlovka (nebo bezzrcadlovka) se světelným objektivem z druhé ruky, nebo dva až tři APS-C kompakty se světelným zoomem za hipstertskou retro věc s pevným objektivem?
To jako že to pak bude fotit jako jednorukej dědek s dřevěnou bednou přes rameno?
Prostě tomu nerozumím...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3965
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » stř dub 3, 2024 0:41

@dudy - protoze "Dromedaro" ... ja mel taky kdyz jsem zacinal strasnej syndrom si koupit na foceni vsechno, o cem jsem si myslel, ze nutne potrebuju, a potreboval jsem uplne vsechno ... trosku mi to pripomina nektere borce, co jsem poznal na tenise .. typicky mlady uspesny manazer zjisti, ze je spolecenska potreba, aby hral tenis, ackoliv to do soucasnosti nedelal .. pri druhe navsteve kurtu uz ma uplne vse nove a nejlepsi - hadry, boty, dve rakety, bag ... pak jeste behem nasledujiciho mesice a nebo dvou dokoupi dalsi 2-3 pary raket, pac ty "soucasne" mu nevyhovujou (spolu s botama a bagem - kdyz mas raketu babolat tak je samo sebou ze nebudes mit bag wilson) a pak typicky behem dalsiho mesice zjisti, ze ho tenis nebavi, protoze v nem nemuze bejt nejlepsi, neb nema tolik casu aby chodil hrat treba 3-4x tydne a s hranim tenisu uplne skonci ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » stř dub 3, 2024 7:20

ntz: odpovědi na tvé otázky jsou výše již uvedeny
srovnáváš rozdílné situace - ta prémiová cena je za současnou skladovou dostupnost ("chci to teď"), z obchodů z tebou linkovaných srovnávačů ho nemá skladem žádný

i proto jsem výše psal Dromedarovi, aby obchod sledoval - jakmile budou dodávky stačit poptávce, půjde podle mě s cenou dolů i E-Infinity; vždy to tak bylo, že jejich ceny byly výrazněji pod českými (důvody jako záruka, jazyk apod. teď ponechme stranou)
ještě jedna poznámka k obchodu - když jsem objednával tělo, tak mě po odeslání objednávky z shopu upozorňovali, že, s ohledem na místo dodání do ČR, bude menu v ENG a jestli jsem s tím srozuměn, v opačném případě že objednávku mohou stornovat; a před odesláním pošlou fotku konkrétního objednaného a dodávaného zboží s vytištěným dodacím listem s mým jménem a adresou, abych věděl, že ten můj kousek bude vyzvedávat kurýr
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » stř dub 3, 2024 10:59

@Lipon - sak ja to chapu, ze ta premiova cena je za premiovou dostupnost ... nicmene ten obchod je fakt pozoruhodnej, protoze tohle je zcela zasadni rozdil, napriklad

https://www.e-infin.com/eu/item/12901/z ... (body_only)
Vs
https://www.idealo.de/preisvergleich/Of ... nikon.html

a pokud rikas, ze ta cena je fakt konecna vc. cla a dalsich veci, tak je to fakt pozoruhodne ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » stř dub 3, 2024 11:43

nikdy jsem neplatil nic navíc, připočítávaj k ceně zboží poštovný, ale je to vidět před potvrzením úhrady objednávky
poštovný je odstupňovaný asi podle velikosti a váhy - za menší objektiv jsem platil 18 EUR, u poslední objednávky za velké tele to bylo 27,50 (a oproti Škodovi bylo tele levnější o 30%)

kolega tam objednával poprvý někdy ve 2018 (od něj mám referenci), já ve 2020 poprvý, doteď 4 objednávky a u všech byla cena konečná
doručení chvíli trvá, asi 14 dnů
jak to maj se clem apod. nevím, resp. mám na to svůj soukromý a skoro ničím nepodložený názor - řekl bych, že to může jít odněkud z mimoevropské země do UK a z UK to posílají zákazníkovi; trackování dříve začínalo až na území EU, letos to začalo v Belfastu
doručuje vždy DHL
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 3, 2024 19:25

Lipon píše:Nepočítej, že cena bude nějak rychle klesat - je o něj značný zájem, bude chvíli trvat, než se dostane i na ty, kteří nechtějí přeplácet....

Díky za info, na toto jsem se ptal, to jsem chtěl vědět.

Ten obchod, dík za tip, ale já kvůli reklamacím, komunikaci a případným problémům bych to kupoval z českého obchodu a mnou ověřeného. A to menu v AJ, to by mi dost vadilo.

Lipon píše:Btw. koupil jsi onehdá tu Sonku? Ja se ti s tím fotí?

Ano, koupil a už na ni fotím. Fotí se mi dobře, i když je toho pro mě dost nového. Ale já s nějakým digi fotoaparáty nikdy moc nefotil, tak nemám srovnání co se týče ovládání a obsluhy. Možná bych uvítal více prostoru mezi tím gripem a objektivem plus trošku větší grip, aby se mi to lépe drželo ale furt je to v rámci mé tolerance. Taky to menu a nastavování mi přijde komplikované, ale to jsem tušil, protože jsem na to četl nějaké stížnosti. Ale ovládací prvky (tlačítka atd) a tak mi vyhovují. Já si tam nastavil nějaké základní věci a zbytek moc neřeším. Horší je, když chci v terénu měnit komplet nastavení. Tahám s sebou v mobilu kvůli tomu manuál pro jistotu. Ale jinak jsem spokojený.

dudy píše:Já se asi zeptám blbě, ale proč je někdo ochoten dát peníze za které je FF zrcadlovka (nebo bezzrcadlovka) se světelným objektivem z druhé ruky, nebo dva až tři APS-C kompakty se světelným zoomem za hipstertskou retro věc s pevným objektivem?

Tak mi najdi srovnatelný kompakt za míň peněz a já ho koupím. Co mám dělat, když to za tolik prodávají?
Kdyby jsi sem psal častěji, soutěžil by jsi s ntz o první místo v hipsterské obsesi. Nevím, proč to tu furt v diskuzích tak často druhým podsouváte, že tu snad toužíme být hipsteři. Vám někdy přebral nějaký hipster holku nebo jak si to mám vysvětlit?

Tak blbě se neptáš, ale je to jako kdybych si chtěl koupit ruční pilku a ty mi řekl, že levnější bude sekera a můžu si koupit dvě. Chci něco na kolo, se psem, do města nebo jen tak pro strýčka příhodu, když nemám v plánu fotit. Jezdit na kole s tříkolovou výbavou na focení, protože co kdybych třeba něco potkal, to je nepraktický a hlavně namáhavé.
Teď to řeším olympusem XA, ale já když najdu pro mě zajímavý motiv, tak chci dělat různé expozice, hloubky ostrosti, kompozice a s analogem, kdy kinofilm stojí 400Kč/36 snímků je to bohužel neekonomické, když na jeden motiv napráskám třeba deset snímků. Až budu ředitel banky, tak klidně. Analog mám rád, ale vzhledem k cenám materiálu, to musím nechat na okraji. A digitál hned vidím na displeji a můžu líp pracovat s expozicemi a kompozicí a vidím, jestli je to dobré nebo ne.

V analogu už mám malý kompakt na kinofilm a fotoaparát na střední formát. Digi mám fullframe a chci právě ještě digi malý výkonný kompakt jako takový "základ" pro různé situace a zpracování.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4384
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » stř dub 3, 2024 21:23

Se tak nečerti.
Mě to taky přijde jako hispterská krabička, už od první verze :-), tenhle typ aparátů jde úplně mimo moje zorné pole.
Vyhovuje mi, co mám - zrcadlovku se sadou objektivů a pak tydlifon.
To radši za ty prachy pořídím lepší objektiv nebo za ně pojedu na nějaké pěkné místo si zafotit.
Ale at si každej chytá fotony čím chce.

Ptal jsme se na tu Sonku i z toho důvodu, že jsi při jejím pořizování řešil peníze a máš v merku další drahej aparát.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » stř dub 3, 2024 21:25

ta x100 neni zas tak kompaktni a ani prakticka ... kdyz mas sony, tak muzes jit do a6x00 (a6100, a6300, atd) .. nicmene chapu to, ze chces kompakt a ze neni zas tak strasne velkej vyber ... co ti ale radim ja je nekupovat soucasnou generaci x100 ale nejakou starsi ... idealni x100f (napr. tuhle) ...

ja osobne bych po sve zkusenosti znovu x100 nekoupil .... Mam x100f od cca 2020 a nechavam si ho "na investici" protoze ho uz mam .. pokud bych si mel kupovat malej kompaktni fotak znovu se svejma zkusenostma, tak bych byl v z zadni casti tela a nevedel bych a slozite bych se rozhodoval mezi ruznejma fotakama .. hodne bych zvazoval napriklad x-t30 ktera by byla s prime 23mm sklem (pro fujifilm x je jich nekolik) minimalne uplne stejne kompaktni ..

na tvem miste bych asi i hodne zvazoval toho sonaka a6x00 kdyz uz jednoho sonaka mas .. nicmene ta x-t30 mi pripada jako supr napad a v cene nove x100vi sezenes x-t30 a 2-3 slusne objektivy
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 3, 2024 22:16

ntz: Díky za tipy. Podívám se na ně.

ntz píše:ta x100 neni zas tak kompaktni

No četl jsem, že to není úplně zase do kapsy. Já se na ten foťák díval už dříve v megapixelu. No kompakt do kapse u riflí to není.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4384
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru