Pokec o focení

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » stř čer 7, 2023 21:10

apuka píše:Na zaver, pokud nekdo hleda (digitalni) fotak na cernobile, ale opravdu ostre fotky s vynikajicimi prechody a jeste za primerenou cenu, tak zapomente na nejaky N a C nebo od jineho FullFrame, je tady Pentax K3 III Monochrome

Nádherný ty fotky! Ten foťák je taky krásný sám o sobě. Sice budu za blbce, ale ani jsem nevěděl, že se dělají digitály, které fotí jen černobíle.

Mawenzi píše:(na kurz kompozice bych nekdy jit chtela a jiny fotografy nesleduju, spis primarne jen prochazim fotky z vyletu, takze bych rekla ze to sou "moje" oci.

To je podle mě zbytečný a škoda peněz. Stačí si načíst nějaký základy kompozice a pak už jen zkoušet co funguje a co ne. Podle mě i v tomto je hlavní rozdíl mezi fotografy. Základy se naučit můžeš, ale to funkční fotografické vidění, to už každý nemá. Je dobrý třeba i studovat malbu od starých známých malířů. Koukat na obrazy jak to mají zkomponované a tak. Proč to působí, jak působí. Co jsem chtěl tedy říci je to, že na nějaké základy ti stačí kniha nebo různě pohledat na internetu pravidla zlatého řezu, něco o kompozici atd a pak už jen zkoušet a rozvíjet. Ušetřený peníze za kurz si pak raději vraž do fotovýbavy.
Já si o tom něco všude možně načetl i s obrázkovými ukázkami a vysvětleními a pak už jsem jen zkoušel a samoučil.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4370
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » stř čer 7, 2023 21:31

Dromedaro píše:
Mawenzi píše:(na kurz kompozice bych nekdy jit chtela ...

To je podle mě zbytečný a škoda peněz. Stačí si načíst nějaký základy kompozice a pak už jen zkoušet co funguje a co ne. Podle mě i v tomto je hlavní rozdíl mezi fotografy....


podle meho nazoru prave ze to vubec zbytecny neni ... kdyz pominu, ze zaplacenej workshop je prima investice do fotografie i z toho pohledu, ze das jinemu fotografovi moznost koupit si chleba, salam a poplatit nejakou slozenku, tak ten workshop nebo kurz prave slouzi k tomu, ze dostanes odpoved na presne formulovane otazky, ktere ti pasivni medium jako napr. kniha nebo nejake video na yt neda ..

ja byl na kurzu u Kateriny Janisove na foceni aktu a portretu a i pres to, ze akt a portret nefotim, tak mi dalo za nejakejch 6 hodin (a 3900 nebo kolik to stalo) tolik vedomosti a te prime zkusenosti, kterou bych jen velmi tezko vycetl za desitky hodin nejakym "samostudiem" .. ( a cas jsou penize )..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Etheric » čtv čer 8, 2023 7:55

No a díky těm superhyper aparátům a jejich skvěle fungujícím auto režimům může mít dokonalý fotky kdokoliv, kdo není barvoslepej. Dejte mi to na zkoušku, projednou oželím váhu batohu a nafotim vám kýbl fotek stejný kvality, co tu obdivujete...
Ale neříkal bych si fotograf. Spíš cvakač. Fotograf je někdo, kdo tomu rozumí a takovej člověk udělá super fotku prakticky jakýmkoliv aspoň trochu způsobilým foťákem ... Já tomu nerozumím vůbec, jen vnímám barvy tak, jako málokdo, takže když mi dáš aparát za cenu auta či bytu, budou dokonalý fotky, takový, nad kterými se tu rozplýváte. Ale bez podpory super techniky, s normálním aparátem, nemám šanci, protože vim kulový a ten obyč aparát to za mě neudělá.. Já tak maximálně poznám, že z toho či onoho objektu zájmu za těch podmínek bude super fotka, zbytek musí udělat foťák..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8092
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv čer 8, 2023 8:18

@Etheric - to prave nenafotis ... kez by to bylo tak jednoduchy .. je videt, zes' skutecne nikdy poradne nefotil a mas o tom ponekud romanticke predstavy
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » čtv čer 8, 2023 8:23

Máš o tom ethericu trochu mylnou představu :-)
Jedna věc je, že s dnešní technikou vyfotíš snadněji věci, které bys dříve buď nedal nebo na to musel jít složitěji, jako velký expoziční rozsah scény, velmi málo světla, boční šikmé světlo apod.
Ale kompozici pořád dělá oko+mozek+ruce konkrétního člověka - šest lidí ti bude fotit jednu ze plusminus stejného místa, klidně stejnou technikou a přesto budeš mít rozdílné fotky, každá může působit jinak

Spoustu se toho dá vyčíst, za sebe doporučím 2 knihy od Michaela Freemana - Myslete jako fotograf a Očima fotografa

A workshopy minimálně člověka nasměrují, ukážou chyby, upozorní na co si dávat pozor; proč znovu sám prošlapávat slepé uličky, ze kterých se už někdo vrátil?
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4916
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Etheric » čtv čer 8, 2023 8:41

Ale přece bych to zkusil - můj cit pro kompozici či jak se tomu říká s podporou nejlepší technologie a inteligentním auto režimem. Nevěřím, že nebudu mít krásný fotky :)
Jenže kdo mi půjčí aparát za cenu nového auta? :D
Naposledy upravil Etheric dne čtv čer 8, 2023 8:42, celkově upraveno 1
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8092
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 8, 2023 8:41

Lipon píše: Očima fotografa

Kniha Očima fotografa je velmi dobrá kniha. Mám ji také a rovněž doporučuju.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4370
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » čtv čer 8, 2023 9:26

etheric
mel jsi ode me pujceny "profi compakt" canon g1x mark 2 v roce 2021, takze muzes hned fotky na ukazku dat.
ja tim compactem vyfotila stejny fotky jako ludrenkou, jediny omezeni je "mensi" zoom. byl to paradni stroj, skoda ze nedal 100% vlhkost zimniho vandru.

jdu s kuzi na trh s timto fotoalbem, fotak stal 4000 z druhe ruky.
https://mawenzi.cz/vizovicke-vrchy-15-17-5-2020/

dromedaro
souhlas s ntz, ten kurz muze byt zajimavej z mnoha jinejch pohledu.

me osobne se totiz moje fotky libi a rada se na ne divam i zpetne, jen cekam na tu wow fotku na zed.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Etheric » čtv čer 8, 2023 9:43

@Mawe: nic z toho jsem bohužel nearchivoval.
Já bych rád zkusil ten aparát za cenu auta..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8092
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv čer 8, 2023 10:34

@Etheric, ja si jeste dovolim dplnit @Lipona (se kterym souhlasim samozrejme) v jedne veci .. extremne jde i o technickou stranku ... ani nejlepsi fotak neni furt schopen napriklad u scen s vysokym DR (dynamic range) tu fotku udelat poradne a ty furt musis pouzivat techniky jako bracketing (udelas vic fotek ruzne exponovanejch a ty poskladas v postprocesu) a musis proste obecne umet fotky postprocesovat .. primo z fotaku zadna magicka a award-winning fotka normalne nevyleze ..

priklad tohle je jedna z mejch nejoblibenejsich fotek z lonska a i kdyz se mi ta fotka vesla do histogramu, presto jsem ji skladal ze 3 expozic abych mel barevnou hloubku jakou chci v tech stinech a hlavne skrz tu mlhu a abych mel highlights z te oblohy takove, jake jsem chtel .. takze jinejma slovama, kdybys tam byl a fotil presne tenhle frame i nejlepsim fotakem sveta, tak by z toho ani zdaleka nevylezlo to, co vidis vyse .. (edit, a tahle fotka je focena na aps-c d7200 + Tokina 11-20, takze na relativne levnej fotak)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Etheric » čtv čer 8, 2023 10:45

ntz píše:furt musis pouzivat techniky jako bracketing (udelas vic fotek ruzne exponovanejch a ty poskladas v postprocesu) a musis proste obecne umet fotky postprocesovat ..

Tohle je pro mě stopka. Nesnáším tyhle věci, ne že by mě nebavily, já takovouhle práci vyloženě nesnáším. To už ani neni focení.... Co to je za focení, kde největší díl fotky vznikne následně v pc? Sorry, tohle pro mě není focení.
Fotografové co umí a nefotí na digitály tohle nedělaj a maj luxusní fotky. Proč? Protože umí fotit...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8092
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv čer 8, 2023 11:09

Etheric píše:Co to je za focení, kde největší díl fotky vznikne následně v pc? Sorry, tohle pro mě není focení.


Ale to neni pravda ... fotka vznika ve fotaku, fotak je ale vec technicky nedokonala a neni schopen tu scenu zachytit ani zdaleka tak jako lidske oko, proto kdyz to zachytis fotakem, tak musis tu fotku nasledne upravit tak, aby byla pro lidske oko pritazlivejsi a aby prirozenejc vypadala .. problem tady je, ze ty jsi patrne zmaten tim, jak vypadaj fotky z mobilu ... to, co dela mobil, se ale nazyva computional photography a je to pod kapotou stejna "omalovanka" jako vysledek postprocesu prace zminenejch fotografu ...

navic ne vsechny zanry vyzadujou takovej silnej postproces .. napriklad dobre nasvicene atelierove foceni a nebo portrety nevyzadujou rozhodne tolik postprocesu jako napriklad fotky krajiny, kdy fotis sceny s vysokym DR, protisvetlem atd ..

ja osobne si myslim, ze ackoliv je foceni krajiny skoro nejmin narocne na hardware, tak je naopak asi nejvic narocne na ten postproces, kterej k tomu proste patri, abys opravil to, co fotak sam bez pomoci udelat nedokaze

aneb uplne genericky - vyfot pomoci semipro/pro DSLR/MILC 1000 fotek uzasnejch a nadhernejch scenerii na svejch vyletech .. z tech 1000 fotek ti bude u 900 pripadat, kdyz se na ne kouknes pozdeji v pocitaci, ze se stala nekde nejaka chyba, protoze ta scenerie, tak jak jsi ji videl, vypadala uplne jinak nez na fotce - a o tom to je
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » čtv čer 8, 2023 11:21

etheric
z moji ukazky neni jedina jinak nez "jedno cvaknuti" takze bych rekla, ze vysledek je na bezny pouziti dost slusnej a kldine si ze svyho vyleyu mohl mit podobnej vysledek, skoda ze si je nenechal na ukazku. s metodama popsanyma vyse se dostanes i k necemu jako ntz fotka, ale i bez toho bys dostal dostatecne prijatelny fotky na pamatku.

my mame auto za 10 000, jak foti muj fotak v cene auta vis... podle me dost dobre:D
takze jestli chces s necim porovnavat, tak nejlepsi je to vztahnout k nejake konkrerni cene, at kazdej vi, co tim myslis.

zas ti starsi fotografove ruzne vyvolavaj, rucne dobarvujou, to si nemysli ze je mozny ohybat fyzikalni zakony beznyma smrtelnikama... se stredoformatem to zas bude jiny kafe ale nektery (predevsim krajinarsky) opravdu nevznikaji na "zmacknu" (pripadne "vyvolam nejjednodussi variantou").
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » čtv čer 8, 2023 11:57

Etheric - a jak bys chtěl vyfotit třeba panorama s hodně velkým kontrastem?
Na západě slunce, na východě temné mraky. One shot ti udělá přepálený západ a tmavý východ bez kresby. Panorama s bracketingem to vyřeší. Skládat budeš klidně ze 40 záběrů, abys zachytil, jaké to tam bylo, jak jsi to viděl.

Další věc, co třeba novější foťáky umí je focus stacking. Sada záběrů ostřená postupně od popředí po pozadí, v počítači složíš do jedné ostré fotky, aniž bys musel hooodně clonit, kdy se ti můžou už projevit optické vady objektivu.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4916
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Etheric » čtv čer 8, 2023 12:08

ntz píše:ty jsi patrne zmaten tim, jak vypadaj fotky z mobilu ...

Ne. Sice mám před 4 lety nejlepší fotomobil /dnes už to stejný umí každá střední třída/, ale já ho kupoval kvůli jiným parametrům, než foťák. Nafotil jsem ani ne 10 fotek, když nepočítám dokumentaci něčeho, scan lejstra atd...

@Mawe: konkrétně tedy bych chtěl vyzkoušet aparát za alespoň čtvrt milionu a víc. Použít svůj cit, zaměřit, nastavit auto režim a cvaknout. Fakt by mě zajímalo, co z toho vyleze. Ale tohle mi nikdo nepůjčí. Mám možnost půjčit si profi krajinářskou výbavu, ale nedigitální, vše 100% manuální, takže výsledek by s mými znalostmi mohl být ala VGA foťák starý Nokie...

Lipon píše:jak bys chtěl vyfotit třeba panorama s hodně velkým kontrastem?
Na západě slunce, na východě temné mraky. One shot ti udělá přepálený západ a tmavý východ bez kresby. Panorama s bracketingem to vyřeší. Skládat budeš klidně ze 40 záběrů

Myslel jsem, asi mylně, že ten nepochopitelně drahej foťák to prostě zachytí a hotovo. Za ty prachy musí. Ale když ne, tak ne. Pak teda nechápu, proč to lidi, kteří se tím neživí, kupují. Jedině snad že by nevěděli co s penězi.
Stejně bych se chtěl přesvědčit sám - vzít ten nechutně drahej aparát, udělat fotky a podívat se. Ale kdo mi to půjčí, že....
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8092
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 8, 2023 13:15

Etheric píše:Myslel jsem, asi mylně, že ten nepochopitelně drahej foťák to prostě zachytí a hotovo. Za ty prachy musí.

Jenže ten foťák je nějak naprogramovanej, aby podával průměrné výsledky. On nemůže vědět, jakou ty chceš výslednou fotografii. Jestli třeba chceš prokreslené nebe a ztracené stíny ti v některých místech nevadí nebo je naopak chceš mít jen černé. Jestli chceš fotku světlou nebo tmavou, jestli chceš rozmazanou řeku nebo naopak "zastavenou" atd. Je to jako kdyby sis koupil nejdražší štětce, barvy, plátno a čekal, že se to za ty peníze namaluje samo, když ty nástroje byly tak drahý. Fotka z fotoaparátu, ať už na negativu nebo čipu, je prostě většinou pořád něco jako skica.

A dříve se fotky taky dodatečně upravovaly. Si nemysli, že staří mistři měli a mají to samé na negativu a na výsledné fotografii. Jen u toho analogu je to časově, finančně i zručností náročnější ty úpravy. Tam se pomocí vykrývání pod zvětšovákem taky zvýrazňují mraky, kresba ve stínech, ve světlech, tonalita atd. Já jsem to sám zkoušel. Obkreslíš si pod zvětšovákem šablonu z kartonu, té části, kterou chceš zakrýt, aby jsi jinou část mohl osvětlit déle, tu šablonu nalepíš na špejli a pak už jen pod světlem "maluješ" nad fotocitlivým papírem. Tady je o tom něco napsáno plus ukázky. To by jsi taky mohl říci, že ti fotografové neumí fotit. Přitom je to normální součást fotografování Nadržování a vykrývání černobílých fotografií. A to je jen jedna z technik , jak upravovat klasickou fotografii. Plno světoznámých starých fotek je tímto způsobem upravováno. Nemluvě o tom, že někdy mají staří mistři na negativu vše jen díky speciálním vývojkám, protože kontrast té scény je prostě moc velký. Úplně stejně by se kdysi mohli pohoršovat fotografové, kteří fotografovali na skleněné desky, že kdo fotí na negativ, ten není fotograf, když se skleněné desky překonaly a objevil se negativ. Nebo když se objevily první fotoaparáty s expozimetrem, tak majitelé starých fotoaparátu bez expozimetrů by mohli úplně stejně argumentovat, že kdo používá foťák s expozimetrem není fotograf, když neumí určit odhadem čas a clonu.

Třeba jeden z nejlepších válečných fotografů James Nachtwey stále fotí na klasický negativ, protože je tak dobrej a žádanej, tak si to může dovolit. Ale plno jeho slavných fotek je ještě následně upravováno ve fotokomoře, kde na to má své lidi a dělají to za něj, jelikož je to časově náročné. On jim jen řekne, jak to má vypadat a výsledek jim buď odsouhlasí nebo je to nechá udělat znovu. A nemůžeš o něm říci, že neumí fotit.

Ale jinak chápu, jak to myslíš a dívám se na to podobně. Třeba ta fotka, co ntz teď postoval, jako člověk proti tomu nemůže asi nic říct, ale pro mě je to svízel dnešní fotografie, že je to takové sterilní. Prostě digi fotografie. Sériovka, jakých jsou statisíce na světě. Ať se ntz nezlobí, to není nic proti němu, je to o výhradách, jak já vnímám digi fotografii a co z toho často leze za konzumní sériovky. Mně tomu chybí ten analogový duch. Ale beru, že post proces v PC je v podstatě digitální temná komora.

Etheric píše:ne, tak ne. Pak teda nechápu, proč to lidi, kteří se tím neživí, kupují. Jedině snad že by nevěděli co s penězi.

To samé by ti mohl někdo říci o tvém kole, proč sis koupil tak drahý kolo a dokupuješ na to drahé díly, když nejsi závodník a neživí tě to.

ntz píše: napriklad dobre nasvicene atelierove foceni a nebo portrety nevyzadujou rozhodne tolik postprocesu jako napriklad fotky krajiny, kdy fotis sceny s vysokym DR, protisvetlem atd ..

To vnímám jako velkou nevýhodu digi fotografie, že čip má menší dynamicky rozsah než film a nezachytíš na něj tolik rozsah jasů s kresbou jako na negativ.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4370
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv čer 8, 2023 13:34

Dromedaro píše:To vnímám jako velkou nevýhodu digi fotografie, že čip má menší dynamicky rozsah než film a nezachytíš na něj tolik rozsah jasů s kresbou jako na negativ.


film ale nema nijak vetsi DR o.O .. sak i filmy maji ruznou citlovost aka ISO 100, ISO 400 atd .. pokud se nemylim, tak film (analog) je extremne citlivej na underexpose (pri podexponovani jsou data ztraceny) a digital je zase extremne citlivej na overexposing (pri preexponovani mas prepaly) .. ackoliv DR u filmu neni linearni a u digitalu je linearni, myslim si, ze film i digital (alespon dnesni generace sensoru) maji stejnou DR, digital mozna uz i vetsi ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Etheric » čtv čer 8, 2023 13:40

Dromedaro píše:To samé by ti mohl někdo říci o tvém kole, proč sis koupil tak drahý kolo a dokupuješ na to drahé díly, když nejsi závodník a neživí tě to.

Já nekoupil drahý kolo. Ono bylo mezi koly nižší střední třída, za 20k navíc jsem ho posunul o kus výš. Teď je to řekněme vyšší střední třída. A celý to stálo méně, než samotná pouhá část dobrýho foťáku. Tohle bych moc nesrovnával.
Když už, tak by na tento případ nejblíže platilo "neví co s penězi", tedy spíše že nemá rodinu a žádný závazky, neživí auto, psy ani nic jinýho než sebe... Co s těmi penězi. Ztrácejí hodnotu hodně rychle, investovat a riskovat že o ně přijdu se mi též nechce, navíc moje zdravotní prognóza do budoucna je velice nehezká a jak známo peníze si do hrobu nevezmeš, takže co - utratit... Spíš než "neví co s penězi" bych se tedy hodil do kategorie "chce si ty peníze užít, dokud ještě může".
Ale už srovnáváme úplně odlišný věci.
Btw, závodníci si vše platí? Nebo jim to platí zaměstnavatel?
Naposledy upravil Etheric dne čtv čer 8, 2023 13:46, celkově upraveno 1
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8092
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 8, 2023 13:44

Jak je to dnes s rozsahem EV, které čipy zachytí, to nevím. Dříve to bylo, že filmy měli expoziční rozsah větší než digitál. To znamená, že když jsi například na negativu měl kresbu ve světlech i stínech, tak na digitálu už byla kresba ve světlech nebo stínech ztracena.

ntz píše:pokud se nemylim, tak film (analog) je extremne citlivej na underexpose (pri podexponovani jsou data ztraceny) a digital je zase extremne citlivej na overexposing (pri preexponovani mas prepaly) ..

Ano, je to tak. Proto se doporučuje třeba u negativu s citlivotí 100asa, exponovat jej jako 80ASA, 200ASA jako 160 ASA atd. Kdyby tam došlo k chybné expozici, aby tam byl ještě nějaký prostor pro záchranu kresby ve stínech.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4370
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 8, 2023 13:50

Etheric píše:Ale už srovnáváme úplně odlišný věci

Ne, já myslím, že to srovnání se hodí. To samé by ti někdo mohl říci, že nejseš žádnej outdoor člověk, když potřebuješ lehké moderní materiály za desetitisíce a neujdeš trek s krosnou v kožených botách a maskáčích za pár stovek.

Etheric píše:Když už, tak by na tento případ nejblíže platilo "neví co s penězi", tedy spíše že nemá rodinu a žádný závazky, neživí auto, psy ani nic jinýho než sebe...

Já myslím, že člověk, co si koupí foťák za 250tisíc má furt dost peněz na ženu, děti, dům atd.
Jsem slyšel mluvit nějakého realitního makléře a to je úplně jiný finanční svět. Ti lidé jsou úplně někde jinde. Pro tyhle lidi je 250tisíc, jako když ty si koupíš nový kola za 18tisíc.

Etheric píše:Btw, závodníci si vše platí? Nebo jim to platí zaměstnavatel?

Co jsem tak pochytil z různých rozhovorů, tak spíše mají sponzory, kteří jim dodávají výbavu a náhradní díly.
To samé, když je někdo třeba ambasador Nikonu. Dostane od nich výbavu za hubičku nebo jako sponzorský dar a on ten foťák pak propaguje, fotí s ním a v rozhovorech říká, čím fotí atd.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4370
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 8, 2023 14:04

ntz píše:priklad tohle

Dromedaro píše:Třeba ta fotka, co ntz teď postoval, jako člověk proti tomu nemůže asi nic říct, ale pro mě je to svízel dnešní fotografie, že je to takové sterilní. Prostě digi fotografie.

Upravuji své hodnocení. Díval jsem se teď na to na velkém monitoru a ne na ušmudlaném mobilu a špatný to není. Jen mi tam vadí něco, ani přesně nevím jak to nazvat. Působí to trochu uměle. Možná kvůli tomu světlejšímu kameni v popředí a možná kvůli těm až moc tmavým mračnům táhnoucím se z leva. Ale špatný mi to nepřijde.
A toto je focené jakým tvým foťákem a objektivem?

Mawenzi píše:jdu s kuzi na trh s timto fotoalbem, fotak stal 4000 z druhe ruky.
https://mawenzi.cz/vizovicke-vrchy-15-17-5-2020/

Mě to na tvoje stránky nechce pustit. Hrozně dlouho se to načítá a pak, že je to nedostupné mi zahlásí.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4370
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Etheric » čtv čer 8, 2023 15:11

Dromedaro píše:To samé by ti někdo mohl říci, že nejseš žádnej outdoor člověk, když potřebuješ lehké moderní materiály za desetitisíce a neujdeš trek s krosnou v kožených botách a maskáčích za pár stovek

Zas to motáš. Ujdu trek s usárnou, v maskáčích a křusnách, ale proč? Sadomaso patří do postele, ne na výlety :twisted:
Další věc je, že chodit / běhat tak rychle a tak daleko by se bez těch moderních ultra věcí dalo tak maximálně v létě, v tom nejhezčím období. S oldschool věcmi by to šlo samozřejmě celej rok, ale ne tak často, ne tak rychle, ne tak daleko a ne bez bolesti. Chodim a běhám si výlety užít, což díky těm moderním věcem jde. Dřív se to dalo taky zvládnout, ale o pohodlí nemohla být moc řeč.

Dromedaro píše:Já myslím, že člověk, co si koupí foťák za 250tisíc má furt dost peněz na ženu, děti, dům atd.

A já zas vím, že někdo je schopen se kvůli tomu na roky zadlužit a že takových není málo ;)

Dromedaro píše:Co jsem tak pochytil z různých rozhovorů, tak spíše mají sponzory, kteří jim dodávají výbavu a náhradní díly.

To jsem chtěl taky napsat. Něco poskytne zaměstnavatel, něco sponzoři, neplatěj to ze svýho /profíci/.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8092
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 8, 2023 15:23

Etheric píše:A já zas vím, že někdo je schopen se kvůli tomu na roky zadlužit a že takových není málo ;)

Když má na splátky, proč ne. Co bude šetřit x let, když už může fotit a něco dělat a vyvíjet se.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4370
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Etheric » čtv čer 8, 2023 15:33

Jj, přeplatí to jak sviňa a nedejbože když někde při focení zhučí a skončí v dlouhodobé pracovní neschopnosti. Pak je dotyčný totálně v řiti. Půjčovat si na zbytné věci, které budeš platit dlouhé roky, je nebetyčná blbost.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8092
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 8, 2023 15:48

Tak nesmí si půjčit od lichvářů, pak moc nepřeplatíš. Jsou splátky, kde přeplatíš minimum nebo vůbec. Existuje pojištění proti neschopnosti splácet. Může foták prodat,když zkončí v pracovní neschopnosti atd. Pro někoho to není zbytečná věc ale náplň. Každý to nemá jak ty, že si může na své koníčky dovolit to nejlepší.

.
Etheric píše:zas to motáš.

Nic nemotám. Pro tebe jsou nepochopitelné částky za foťák, pro jiné zase může být nepochopitelné, co ty utratíš za výbavu na výlety, když jim k tomu stačí šusťáky od vietnamců jako tobě stačí mobil na focení.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4370
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Etheric » čtv čer 8, 2023 15:51

Dromedaro píše:Každý to nemá jak ty, že si může na své koníčky dovolit to nejlepší.

Nemůžu si dovolit to nejlepší. Jinak bych si nekoupil obyčejný kolo, ale topovku fullcarbon za násobky ceny toho mého. Ale to si dovolit nemůžu a na zbytnou věc si nebudu půjčovat na roky dopředu.
Ad pojištění: taky něco stojí a mívá mnoho výluk.

Srovnávat cenu výbavy na turistiku a cenu výbavy na focení je trochu mimo, ale v principu věci s tebou souhlasím
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8092
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » čtv čer 8, 2023 15:57

tak s penezma at si kazdej dela co chce i na splatky, vzdyt lidi maj svobodnou vuli a nepasuji vetsinou do krabicek presne a je to navic jejich problem a jejich vec, tak jim to nezavid.

dromedaro
hmm tak blba odpoved, ale z mobilu to jde a z pc nemam tucha, zkusila sem 2 prohlizece tak by to u poskytovatele byt nemelo, bohuel se k pc nedostanu ted

lipon
dik za tip na knizky, bude se po nektere muset podivat.

ntz
takovouhl3 bych si na zed klido dala, mlzne mrakovy krajinky se skalou... moc pekny.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 8, 2023 16:00

Mně to nejde ani z mobilu ani z PC. Právě jsem myslel, že na PC to půjde.

Edit: Už mi to jde.

Jinak ono je taky potřeba za tou fotkou jít. To znamená, chodit a hledat fotogenická místa nebo události. Na odpolední louce se zataženým nebem toho člověk moc nevymyslí.

Na tom digitálu se mi líbí, že tam člověk neřeší cenu snímku, tak si může nacvakat libovolně variant a později nějakou vybrat. A taky hned vidí výsledek a může se tomu hned přizpůsobit.

Nedávno jsem seděl a svačil v údolí na kraji lesa na lavičce a na tu louku se přihnalo auto, z něj vyskočila nevěsta s ženichem ve svatebních šatech a fotografka a fotila jim tam svatební fotky. Jsem je pozoroval a to bych nemohl se tímto živit. Fotit svatby a svatebčany. Peníze jsou za to asi dobrý, ale musí to být furt dokola. Když někde vidím svatební fotky, tak je to všechno takový stejný kýč. Kdyby si lidi postahovali z netu ukázkové svatební fotografie a ve photoshopu si tam namontovali svoje hlavy, tak to vyjde na stejno a ušetří. :D
Naposledy upravil Dromedaro dne čtv čer 8, 2023 16:13, celkově upraveno 1
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4370
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » čtv čer 8, 2023 16:10

Nelze říct, že filmy měly / mají větší dynamický rozsah než čip. Jaký čip, z jaké doby, s jakou technologií? Jaké filmy srovnáváte?

I filmy byly strmé, zvlášť diáky. Třeba Velvia sice dávala krásně syté barvy, ale byla dost háklivá na přesnou expozici bez extrémů.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4916
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 8, 2023 16:16

Tak diáky je obecně potřeba exponovat přesně a ten rozsah pro kresbu je u nich myslím menší než u klasického negativu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4370
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru