Pokec o focení

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 3, 2024 22:22

ntz píše:na tvem miste bych asi i hodne zvazoval toho sonaka a6x00 kdyz uz jednoho sonaka mas .. nicmene ta x-t30 mi pripada jako supr napad a v cene nove x100vi sezenes x-t30 a 2-3 slusne objektivy

Máš pravdu, že koupit ten Sony by dávalo větší logiku, když už jeden mám...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4396
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » stř dub 3, 2024 23:47

nicmene kolem a kolem - ja osobne si myslim, ze vymejslis blbosti ... pokud chces udelat neco pro svy foceni, tak si spis kup objektiv, nebo jeste lepe nekam jed a neco pofot a nebo si kup nejake ty veci okolo, ktery delaj strasne moc - v podstate vic nez fotak (stativ, tiskarna, poradnej monitor, filtry) .. muzes po ocku sledovat inzeraty, neco si vytipovat, o co bys mel zajem a pockat si na to, az se to sejde dohromady v prihodnej moment za dobrou cenu ..

ja teda nemam moc co radit co se tyce utraceni za blbosti, protoze ja si za poslednich cca 5-7 let koupil a ruzne prodal minimalne 10-12 fotaku .. vsechno ale co mam (a driv jsem mel) jsem vzdy kupoval z druhe ruky a nebo za nejakejch pomerne vyhodnejch podminek a jeste jsem driv v castkach nizsih stovek tisic donedavna neresil prachy, takze tvoji situaci naprosto nechapu ..

mam nekolik kamaradu naprosto fantastickejch fotografu .. napr. jeden z nich foti na a7 mk.1, druhej resp. druha fotila jeste donedavna na D700 a tedka nekdy na podzim "upgradla" na D810 z druhe ruky, treti foti na canon 6d mk.2 .. vsichni 3 tihle jmenovani borci (a borka) foti naprosto skvele, maj kazdej jeden fotak o mnoho horsi nez mas ted ty a nevymejslej blbosti, co si koupit za dalsi vec ..

vykasli se na kupovani dalsiho tela za mraky penez .. pokud to nedokazes, tak si alespon kup neco stareho z druhe ruky za primerenou cenu kdyz poradnej fotak, kterej ti muze vetsina lidi co chce fotit zavidet, uz mas
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2074
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » čtv dub 4, 2024 8:33

Už to sklouzává k tomu, co minule u Sony a to bych nerad. Ntz se rozčílí, Kjuba nade mnou zlomí hůl, Lipon mávne rukou... :D

Ještě si to nechám projít hlavou. Zaujalo mě to xt. Ovšem cenově je to lepší jen s tím základním seťákem. Kdybych pořídil lepší objektiv, tak se dostanu na cenu fuji XV 100VI. Ale to XT není utěsněné proti nepřízni počasí, nemá stabilizátor, má starší čip, jednou tolik menší rozlišení. Sice chci něco kompaktního, ale o tom xtéčku píší, že už je moc malý i pro lidi s normálníma rukama a musí si to každý vyzkoušet před nákupem.

Já si ty foťáky musím osahat a vyzkoušet. První je u mě kompaktnost, aby mi to fakt nevadilo tahat všude a pak, aby to byl kvalitní foťák se vším, co nyní postrádám, což třeba ta stabilizace by mi bodla kolikrát. U některých mám dojem, že sice jsou to kompakty, ale když k tomu koupím objektiv, tak aby to nedopadlo tak, že by mě to velikostně i váhově vyšlo na stejno, kdybych koupil 35mm Sony GM k té mé bez zrcadlovce, co nyní mám. O tom jsem taky uvažoval.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4396
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv dub 4, 2024 9:26

co se tyce stablizace, tak podle meho nazoru neni do ~50mm zase tolik potreba, je to hodne marketing .. ty sam jsi nekolikrat zminoval, ze te zajimaj dylky jako 28, 35, 40mm .. tady bych s dobrym fullframem stabiizaci fakt neresil ...

jinak tady mas link na dpreview kde si muzes vypsat vlastnosti vsech fotaku sveta (compare tool), najit fotak podle parametru a precist recenze - na konci kazde recenze je sekce conclusion, kde jsou ohodnoceny jednotlive vlastnosti foraku a muzes i tam vic fotaku porovnavat (samozrejme je to orientacni ale dpreview je dobrej zdroj)

https://www.dpreview.com/products/compa ... =ascending
https://www.dpreview.com/products/search/cameras#!

+++ tady je slavny photonstophotos, kde si muzes porovnavat vykon jednotlivejch fotaku - je to ale dost cryptic

https://www.photonstophotos.net/

++ pripadne databaze skel a fotaku

https://www.dxomark.com/cameras/Ratings
https://www.dxomark.com/Lenses/
https://www.neocamera.com/list_lenses.p ... =focalwide
https://www.lenstip.com/lenses_reviews.html

je ale extremne dulezite brat grafy a cislicka s rezervou .. to, co dela fotak dobrym, totiz zdaleka neni mit nejlepsi sensor a u skel plati to stejne s (casto precenovanou) ostrosti ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2074
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » čtv dub 4, 2024 9:50

ntz píše:co se tyce stablizace, ... tady bych s dobrym fullframem stabiizaci fakt neresil ....

Ano, zmiňoval jsem objektivy do 50mm. Ale fuji nejsou FF. Jako chápu, že je to nutné brát s rezervou až podle vlastní zkušenosti, ale stabilizace v těle, která slibuje udržet až 2 skeundy (beru s rezervou) by se hodila, že by člověk nemusel zvyšovat iso. Ale já ty stabilizace neznám, tak nevím, jakou to má účinnost.

Díky za odkazy, podívám se na ně.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4396
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » čtv dub 4, 2024 10:04

@Dromedaro: Ja Te na rozdil od nekterych docela chapu. Vzdyt jsem sam se koukal po necem malem, skladnem a dobre foticim pro manzelku do batohu na skialpy.

Proste ne vzdy a vsude si clovek muze vzit zrcadlovku a jeste s nekolika objektivy, idealne stativem... Nekde a nekdy potrebujes fotak, ktery Te uspokoji kvalitou vystupu, ale vejde se "skoro do kapsy", mas jej okamzite po ruce a k pouziti. Vsak jsi davneji psal i o zajmu o street-foto a ted o tom, ze bys jej chtel nosit na kole. To jsou prave ty pripady, kdy se zrcadlovkou dopadnes tak, ze si neodfotis (skoro) nic a jen ji budes zbytecne tahat.

Ad stabilizace: Je to naprosto skvela vec na "nehybne objekty". I na siroke ohnisko. Nevim, jak bych odfotil napr. v katedrale v Koline na Rynem sochu ve vyklenku v tmavem rohu. Moje Oly M10 to z ruky zvladla na 3200 ISO na nejsirsi clonu na nejakou 1/3 vteriny, dokonce koukatelne na PC i na ohnisko 80 mm ekv., jeste lepe na 28 mm ekv. Chtel bych videt ntz, jak to tam bude resit s FF a bez stabilizace, se stativem by ho nejspise vyhodili a nevim, jak by to jeho Nikon z ruky zvladl. Expozicni hodnoty by byly stejne, tj. i kdyby se jednalo o 50 mm objektiv, musel by tam dat na potrebny cas 1/50 sec ISO cca 51200 a jeste mit pevnou ruku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16607
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv dub 4, 2024 10:30

ISO 51k + cas 1/50 a f/2.2 == EV -1.4

musim rict, ze jsem za celej svuj zivot jeste ani jednou nepotreboval fotit v takovych podminkach :D ... ale samozrejme foceni v apukovesmiru se tezko srovnava s nasim mrzkym pozemskym cvakanim ... mas pravdu, @Dromedaro se chysta prevazne fotit sochy v temnych vyklencich ve stredovekem sklepeni takze stabilizaci potrebuje skutecne silnou ... doporucuju i brejle na nocni videni, aby do neceho nenarazil
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2074
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » čtv dub 4, 2024 11:27

apuka píše:@Dromedaro: Ja Te na rozdil od nekterych docela chapu. Vzdyt jsem sam se koukal po necem malem, skladnem a dobre foticim pro manzelku do batohu na skialpy.
Proste ne vzdy a vsude si clovek muze vzit zrcadlovku a jeste s nekolika objektivy, idealne stativem... Nekde a nekdy potrebujes fotak, ktery Te uspokoji kvalitou vystupu, ale vejde se "skoro do kapsy", mas jej okamzite po ruce a k pouziti. Vsak jsi davneji psal i o zajmu o street-foto a ted o tom, ze bys jej chtel nosit na kole. To jsou prave ty pripady, kdy se zrcadlovkou dopadnes tak, ze si neodfotis (skoro) nic a jen ji budes zbytecne tahat.

Ano, Apuka mi rozumí.

apuka píše:Chtel bych videt ntz, jak to tam bude resit s FF a bez stabilizace, se stativem by ho nejspise vyhodili a nevim, jak by to jeho Nikon z ruky zvladl.

ntz píše:musim rict, ze jsem za celej svuj zivot jeste ani jednou nepotreboval fotit v takovych podminkach :D ... ale samozrejme foceni v apukovesmiru se tezko srovnava s nasim mrzkym pozemskym cvakanim ... mas pravdu

Tušil jsem, že Apukova "nevinná" poznámka zažehne požár. :D
Kdyby po mně někdo chtěl, abych tuto Apukovu poznámku přenesl do obrazu, tak natočím skeč, jak ntz spokojeně odpočívá na stohu slámy, pozoruje jarní přírodu a modrou oblohu, vedle sebe džbán piva a spokojeně podřimuje. Mimo ntz zorný úhel se však v dálce na horizontu objevuje Apuka, přichází nepozorovaně ke stohu slámy na němž spokojeně podřimuje ntz, následně škrtá sirkou, hází ji zapálenou do stohu slámy a opět jakoby nic pokračuje dál po své cestě, zatímco se pod ntz šíří plameny. :D
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4396
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv dub 4, 2024 11:45

@Dromedaro - na slame bych nelezel, na sene mozna ;) .. a zadnej pozar neni zazehnut .. ja naprosto souhlasim s tim, ze IS se urcite bude hodit, az pojedes do Kolina nad Rynem fotit do katedraly sochu cehosi obludneho, tajemneho a strasidelneho v tmavem vyklenku :D
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2074
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » čtv dub 4, 2024 12:18

@ntz: Ja jsem schvalne uvedl extremni pripad, kdy by sis bez stabilizace nic neodfotil. Za cely zivot jsem s podobnym nastavenim fotil asi tri fotky - dve v te katedrale a jednu v podchodu vecer v OV, kdyz jsem zkousel schopnosti stabilizace fotkou vystavenych bot na polici obchodu pres vyklad :wink:. (Manzelcinou nebo svoji filmovou) zrcadlovkou by me to ani nenapadlo zkouset, nedalo by se.
A jen pro upresneni, "moje" nastaveni vychazi na -0,4 EV, protoze muj objektiv ma clonu 2,8 :wink:

Ale Dromedaro psal par veci, ktere ho zajimaji a rad je foti a kde muze narazit na opravdu slabe svetlo, kdy se bez stabilizace (nebo stativu) nezaobejde. Pravdepodobne to nebude az takovy extrem, jak jsem popsal, ale hodne nizke EV lehce zazije. Uz jen odfotit nejakou bozi muku nebo tmavsi kriz za "dramatickeho" pocasi (silne zatazeno, cerne mraky, mlha/opar/mrholeni/dest, ....) uz je dost slozite. Ne to jeste v podobnych situacich se dostat nekde dovnitr bez osvetleni. V Alpach je to dost casto pripad nadhernych starych kaplnek, resp. "mistnich odlehlych usedlostnich kosteliku", kde maji nekdy neskutecne malby a jinou vyzdobu i z 15-16. stoleti, zato okna skoro zadna...
Znovu pripominam - pisu o situaci, kdyz nemas(nemuzes mit sebou stativ ani tezky fotak a objektivy, napr. u Dromedara na kole a kdyz nejdes prioritne fotit. Jo - jeste taky plati jista umera, ze cim mas lehci fotak, tim hur se Ti udrzi kratke casy (a naopak).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16607
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » čtv dub 4, 2024 12:26

apuka - dneska (= třeba od předloňska) jsou FF snímače na takové úrovni, že jsou koukatelné i fotky ISO 25600 /po odšumění), podle scény i víc
tzn. dostaneš se na časy, které se standardním objektivem až kratším teletem udržíš i v ruce

focení ve štole, kostele, nějaké staré dílně - tam všude se do takových situací dá lehko dostat
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv dub 4, 2024 12:42

@apuka - ale ja se nehadam .. stabilizace je urcite plus, je ale dobre mit nejake zkusenosti a vedet, kdy ji opravdu potrebujes a kdy ne .. moje zkusenosti jsou, ze na foceni do 50mm ji skoro vubec nepotrebuju .. na 70-200+ ji potrebuju/chci naopak pokazdy ...

co se tyce koukatelnosti fotek pri ISO 25k tak s tim nesouhlasim ... ale samozrejme pro kazdyho je koukatelny neco jineho .. ja treba na D850 uz hodne nerad chodim nad ISO 1600 .. na D610 (a D810) to bylo o dost lepsi a hranice "koukatelnosti" tam byla na ISO 2500-3200 (samozrejme zavisi na scene, bordel je videt ve stinech, kde je malo svetla, pokud se "crankne" ISO napr. pri foceni wildlife na dobre osvicene scene, abys mel misto 1/200 treba 1/4000, tak tam skoro neni videt rozdil)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2074
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » čtv dub 4, 2024 22:41

Tak třeba jak fotím s tím olympusem na kinofilm, který má 35mm ohnisko, tak třeba nedávno jsem fotil nějakou situaci v podchodu na vlakovém nádraží a musel jsem při iso 400 dát clonu 2.8 abych měl čas alespoň 1/15 a nemám jistotu, že to nebude mázlé, protože to je u dálkoměru hraniční čas. Kdybych tam měl tu stabilizaci, tak můžu dát větší clonu nebo bych měl prostě jistotu, že to udržím. Navíc s digitálem bych mohl dát sériové snímání, že mi to nafotí několik fotek hned za sebou a taky to zvyšuje šanci, že některá bude ostrá, když se čas blíží ke vteřině.

A to ten podchod byl ještě světelný. Vidím kolikrát situace na vyfocení v daleko horších světelných podmínkách. Proto chci foťák, kde mohu fotit v různém prostředí různé motivy a mít ho stále u sebe a nemuset hned zvyšovat iso do velkých hodnot.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4396
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » pát dub 5, 2024 8:39

Když už řešíme techniku, tak co si myslíte o tomto ministativu - JOBY GorillaPod 5K ? (Na alze mají špastně uvedenou váhu stativu - na stránkách výrobce je uvedeno cca 0,4kg.)

Původně jsem sháněl nějaký ministativ na obscuru, která váží půl kila. Ministativ, abych mohl vozit obscuru na kole, když nemám v plánu fotit a nemusel tahat velký1,5kg stativ. Ale i na výlety do batohu by se to hodilo. Teoreticky by mi stačily na tu obscuru verze tohoto stativu na menší zatížení. Ale četl jsem recenze, že i když na to dají foťák půl kila a má to zatížení na 1kg, je to nestabilní. To samé u té verze na 3kg, že jim to stabilně neunese 1,5kg foťák plus jsou tam negativní recenze na snadnost skládání atd. Až ta verze s nosností 5kg má vcelku dobré recenze na tuhost a nosnost. Já jsem totiž mezitím dospěl k závěru, že to využiju i na Sony vzhledem k tomu, že se to má dát upevnit i třeba na větev, zábradlí atd. Proto koukám na tu verzi, která unese 5kg, když ta nosnost 3kg taky nic moc. Sony s objektivem má něco přes kilo. Zase by mi to odlehlčilo na kolo a výlety, když nemám v plánu fotit, ale je možnost, že něco bude k focení atd. Ta 5kg verze už má i použitelnější výšku.

Nebo máte tip na jiný dobrý stativ tohoto druhu?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4396
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » pát dub 5, 2024 9:11

Ten Gorillapod je skvela vec - pokud vis, co od nej cekat. Neni to "plnohodnotny stativ", pokud jej "postavis primo na nohy", nemusi byt uplne stabilni jako velky stativ (coz ale je to same s drtivou vetsinou malych stativu). Ale to je stejne s lehci i tezsi verzi.

Je urceny spise na pouziti v nestandardnich podminkach a v terenu. Klidne pomoci nej postavis fotak nekde na skalu, na kamen uprostred potoka, ale i omotane na vetev nebo (jak je tam i na jedne fotce) zabradli (nebo ram kola). Proste v mistech, kde bys nepochodil s beznym (i malym) stativem a bez Gorillapodu bys musel fotit primo z ruky. No a pokud jej poradne pripevnis/omotas/pritlacis, tak bude i dostatecne stabilni.

Muj nazor je, ze na kole, na beznou turistiku a pod. je to nejlepsi a nejvsestrannejsi "stativ" (schvalne jsem to dal do uvozovek), ktery na trhu je (resp. vcetne jeho povedenych kopii, proste typove). Jen je treba si uvedomit jeho hranice - a taky vyhody.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16607
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » pát dub 5, 2024 9:19

apuka píše:Klidne pomoci nej postavis fotak nekde na skalu, na kamen uprostred potoka, ale i omotane na vetev nebo (jak je tam i na jedne fotce) zabradli (nebo ram kola). Proste v mistech, kde bys nepochodil s beznym (i malym) stativem a bez Gorillapodu bys musel fotit primo z ruky. No a pokud jej poradne pripevnis/omotas/pritlacis, tak bude i dostatecne stabilni. ....Muj nazor je, ze na kole, na beznou turistiku a pod. je to nejlepsi a nejvsestrannejsi "stativ" (schvalne jsem to dal do uvozovek), ktery na trhu je (resp. vcetne jeho povedenych kopii, proste typove).

No právě, to mě taky zaujalo a pokud to bude fungovat, tak by to bylo super.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4396
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » pát dub 5, 2024 9:43

To tak opravdu funguje. Ja jsem jej vyuzival i u nas, prave omotane na vetev nebo zabradli na mistech, kde bys normalni stativ ani nemel jak postavit nebo na horach ve skalnatem prostredi, kde je zase problem jakykoliv bezny (i ten maly) stativ nekde rozumne postavit. Jo, napr. na delani serie snimku na panoramu to vetsinou neni uplne ono, hlavne, kdyz to mas blizko zeme, ale na ten dirkac si myslim, ze bude skvele.

Jen znovu zopakuji - je treba se s nim trochu naucit zachazet. Drzi skvele, kdyz se dobre pridela k necemu, ale je treba si uvedomit, ze se ohyba pouze v tech kloubech, neni to jako kdekoliv ohnutelny drat.

Az si udelas ten ND filtr, tak doporucuji si zkusit udelat dirkacem par fotek potoka skakajiciho pre kameny nebo nejakeho vodopadu - tam by ta "dirkacova" atmosfera mohla fotce dodat zvlastni smrnc.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16607
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » pát dub 5, 2024 10:25

gorillapod je neco strasnyho ... junk .. je to dobry tak na foceni pomoci mobilu nebo gopro .. mam nekde jeden doma (nastesti jsem ho nekupoval - dal mi ho kamos co foti pro film, ze mu zbyly asi 4 po nejakem nataceni) .. zkousel jsem ho pouzivat, ale vzdal jsem to ... je to k nicemu .. mozna by byl lepe pouzitelnel s nejakym lehouckym kompaktem aka sony zv-1, rx100, powershot g7, potom ale nac si porizovat lehouckej kompakt abych ssebou tahal tenhle nesmysl ... vyhozeny prachy - doporucuju se obloukem vyhnout
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2074
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » pát dub 5, 2024 11:39

A ty máš jaký ten gorilla pod? A na tom natáčení byly taky tak nepoužitelné a k ničemu, že koupili hned čtyři?
Leda objednat přes eshop, vyzkoušet a případně vrátit.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4396
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » pát dub 5, 2024 11:49

na telefon max. kompakt dobrý, účel to splní
když už táhneš s sebou víc věcí, obvykle stejně aspoň cestovní stativ bereš, když už ne velkej
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » pát dub 5, 2024 12:13

Tak na dirkáč nebudu kupovat stativ za 5tisíc. Myslel jsem, že se to dá použít i na Sony, protože lidi píší, že na tom fotí se zrcadlovkama. No uvidím, jestli to teda pořídím a vyzkouším ve zkušební době nebo koupím jen nějaký mini stativ za pár stovek pro ten půlkilový dirkáč, abych to měl na co chytnout.

apuka píše:To tak opravdu funguje. Ja jsem jej vyuzival i u nas, prave omotane na vetev nebo zabradli na mistech, kde bys normalni stativ ani nemel jak postavit nebo na horach ve skalnatem prostredi, kde je zase problem jakykoliv bezny (i ten maly) stativ nekde rozumne postavit.

A ty jsi měl jaký ten gorilapad, že máš tak rozdílnou zkušenost než Lipon a ntz?

Edit: Nebo spíše co jsi na tom měl za foťák?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4396
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » pát dub 5, 2024 12:34

nevim ... takovej docela malej, asi 30-35cm vysokej ... ja myslel, ze jsou vsechny stejne

edit: myslim, ze to je tenhle

https://www.megapixel.cz/gorillapod-3k-pro-kit

je to jeden z tech tezsich a lepsich ..

ps. na nataceni jsem nebyl ... ale co vim, tak tam se fakt penize v radek desitek tisic povazujou za drobny, kdyz potrebuju kvuli nejakejm b-rolls treba gopro, tak si objednaj 5 gopro s gorillapodama a nechaj si to privezt messangerem a nebo tagem :D a pak si to kluci z tech produkci na konci rozeberou ... tenhle muj kamos co pro ne dela ma od nich spoustu matrose uplne zadarmo a nebo za nejakou symbolickou cenu .. od nej jsem mel treba ten peak design stativ, ted mi nedavno nabizel jestli nechci za par stovek prave to gopro, pouzity asi 4 dny ...
Naposledy upravil ntz dne pát dub 5, 2024 12:37, celkově upraveno 1
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2074
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » pát dub 5, 2024 12:36

Dromedaro píše:y jsi měl jaký ten gorilapad, že máš tak rozdílnou zkušenost než Lipon a ntz?
Model si nepamatuji, bylo to kupovane pred mnoha lety, mam dojem, ze tehdy jich jednak jeste nebylo tolik druhu a jednak mely jine znaceni. Nejaky s nosnosti asi 1 kg, mozna neco malo vic, slozena delka kolem 30 cm. Mel jsem jej ale bez kruhove hlavy, neco jako toto.

Rozdilne zkusenosti mohou plynout z toho, ze ja jsem od zacatku od nej necekal sluzbu jako od plnohodnotneho stativu :-). Navic, jak uz jsem vicekrat psal, nemam ambice delat superspickove fotky na metrove zvetseniny do vystavnych sini - a na to ani nemam odpovidajici vybaveni.
Tys ale psal, ze bys to chtel hlavne na dirkac a na to si myslim, ze by byl fajn, s malymi lehkymi mini-stativy se to fakt neda srovnavat (ehm - pri pouziti venku). Ale hodi se nekdy i na zrcadlovku - ale s prihlednutim ke vsemu, co jsem napsal: ze to neni plnohodnotny stativ, ani cestovny. To "nekdy" je tam prave proto, ze pokud chces delat profi fotky ze stativu, nejspise si nejaky rozumny stativ sebou vezmes, ale se hodi, kdyz narazis na neco, cos necekal a co chces odfotit, jenze bez nejakeho upevneni fotaku to jde ztezi, jenze Ty zrovna sebou velky stativ nemas. Napr. na kole, kdyz si nahodou vezmes zrcadlovku.

Ja jsem na tom fotil s Oly OMD-M10 a parkrat s Nikon D7000 se setakem 18-105, resp. zpocatku 18-135.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16607
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » pát dub 5, 2024 16:46

@Dromedaro - pokud chces poradnej stativ, tak si kup ode me tohle

https://www.megapixel.cz/manfrotto-mt-190x3
https://www.megapixel.cz/manfrotto-mh-xpro-bhq6-arca

dam ti to za 4000 + postovny .. Za tyhle prachy sezenes neco srovnatelneho jen velmi stezi ...

Hlava i nohy jsou v naprostem poradku a je to nejlepsi system, co jsem kdy mel ... Prodavam to protoze proste mam jine stativy (moje soucasne nohy jsou feisol ct-3442 a az ti prodam tohle, tak si koupim nohy flm cp-34 L4 mk.2 :P .. hlavu mam Markins m20 a jeste jednu lehkou hlavu Innorel n36)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2074
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » sob dub 6, 2024 6:53

Dík za nabídku, o víkendu se podívám a dám vědět. Ale co jsem se zběžně díval, tak váží 2kg. A já chci spíše odlehčovat než přidávat. Fotím hlavně na výletech a cestách. Když tam zahlédnu něco, co mě zaujme, ale není dobré světlo, tak se tam případně vrátím v jiný čas. Takže spíše hledám něco cestovního. Ale je fakt, že ten můj cestovní, co mám teď, to je tem jak jsi psal, že je low end, tak on má cca 1,5kg a ten je na hov-o ohledně stability. Není těžké jej rozvibrovat. Čím menší výška, tím je to teda lepší, ale to je asi běžné i u jiných. Na všechny vytažené díly noh, to moc pevné není. Když je silnější vítr, tak tomu i dělám svým tělem závětří, aby nevibroval :) Kvůli tomu bych s ním někdy nejraději zatočil nad hlavou a hodil jej do dálky, jak mě to rozčiluje. Ale já v drtivé většině nefotím na delší časy než sekunda, spíše to mám na časy okolo 1/15. Nebaví mě manipulace se stativy obecně. No a proto chci nějaký kvalitní. Co jsem se díval, tak ony ty tzv. cestovní stejně moc pod 2 kg nejdou.

ntz píše:nevim ... takovej docela malej, asi 30-35cm vysokej ... ja myslel, ze jsou vsechny stejne

Ne, oni mají verze na 1kg, 3kg a 5kg zátěže. A právě na ty verze 1K a 3k jsem četl recenze, které tu píšete i vy. Ale na tu verzi 5kg už jsem nečetl problémy se stabilitou nebo, že by to bylo k ničemu a má to dobré recenze. Možná, když už je tam dvojnásobná rezerva v nosnosti, tak je to lepší.

apuka píše:ale se hodi, kdyz narazis na neco, cos necekal a co chces odfotit, jenze bez nejakeho upevneni fotaku to jde ztezi, jenze Ty zrovna sebou velky stativ nemas. Napr. na kole, kdyz si nahodou vezmes zrcadlovku.

Ano, tak to právě myslím to své použití. Nečekám od něj, že mi nahradí plnohodnotně normální stativ. Ten klasický stativ chci taky pořídit nějaký kvalitní, ale nebudu ho tahat všude s sebou. Na to bych měl právě tenhle mini. Navíc jsem si říkal, že by se s tím daly dělat dirkáčem netradiční záběry, jestli to jde upevňovat na různé věci.

apuka píše:Az si udelas ten ND filtr,

Už mám filtry a držák doma. BéFoto mě potěšilo, že to stihli do víkendu, takže už můžu zkoušet a navíc má být jasno = moc světla, takže se už hodí.

ntz píše:ps. na nataceni jsem nebyl ... ale co vim, tak tam se fakt penize v radek desitek tisic povazujou za drobny, kdyz potrebuju kvuli nejakejm b-rolls treba gopro, tak si objednaj 5 gopro s gorillapodama

Tak myslel jsem to tak, že s tím asi mají dobré zkušenosti, že koupili hned čtyři. Nekupovali by něco, co je k ničemu.Ale je fakt, že na tom mohli mít jen nějaké gopro.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4396
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » sob dub 6, 2024 8:45

stativy jsou proste tezke ... moje "lehke nohy" (feisol ct-3442) vazi 1200g a to manfrotto je lepsi co se tyce ergonomie i stability .. Moje "normalni nohy" (flm cp-34 L4) vazi 1.9kg .. tedy podobne jako to manfrotto .. Nejlepsi nohy od Manfrotta by byly podle me MT190CXPRO3, ty se ale nedaj sehnat
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2074
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » sob dub 6, 2024 10:30

No už se s tím smiřuju, že si asi musím vybrat buď stabilitu-těžší nebo menší stabilitu=lehčí.

Jak jsem psal. Podívám se na ten tvůj o víkendu, protože stejně shánim něco lepšího než mám teď. Ještě musím podle peněz taky, jestli budu kupovat ten kompakt nebo ne. Je fakt, že za ty peníze bych pořídil na focení věci, které mi teď chybí.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4396
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » ned dub 7, 2024 18:14

Hele, já se na ten stativ díval a on má výšku ve složeným stavu, že se mi nevejde na rám kola a chci spíš menší složený ať se to vejde do batohu a ta váha je moc na cestování... to je blbý. Takže asi nic. Já se stejně rozhodnul, že prioritou je pro mě cestovní stativ, je to věc důležitá, která se kupuje na dlouhou dobu a když to je na ho*no stativ, tak je pak na ho*no celý focení a člověka tu akorát otráví celé focení, když se člověk drbe s krámem, takže pořídím něco pořádného, ale cestovního. To vidím teď, že se mi kolikrát nechce tahat, tak ho neberu nebo je otrava s ním manipulovat, tak chci koupit fakt něco pořádnýho ať to stojí za to.

Klidně vezmu něco takového (jen příklad): MANFROTTO Befree Carbon

Hledám asi nějaký kompromis mezi výškou, nosností, stabilitou, hmotností atd.

Na tom svém stativu mám teď zacvakávací zámky na nohy, ale přijde mi, že lepší na obsluhu by byly ty šroubovací, ale nevím. To taky ještě musím zvážit.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4396
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » ned dub 7, 2024 19:58

Ještě se dívám po tom Travel Tripodu v karbonové verzi, co tu dával tenkrát Lipon. Jsi s ním spokojený? Cena je teda raketa ale... plus jsem se dočet, že na delší expozice je lepší manfrotto než ten peakdesign.

TRAVEL TRIPOD
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4396
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » ned dub 7, 2024 20:13

za tu cenu to nedává smysl
jsou podobné cestovní karbonové stativy za přiznivější cenu, už tu nějaké tipy byly, pohledej
namátkou Leofoto, Benro, Sirui, Feisol
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru