Pokec o focení

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » pon čer 12, 2023 8:32

Quido: Nemyslel jsem to tak, že mi nemáš nic psát.

K těm splátķám. No nadšený z toho taky nejsem, protože je to dost peněz. Na 100% ještě rozhodnutý nejsem. Ale zase já bych na to šetřil x let. Takhle to můžu vzít a těch x let mezitím fotit. K tomu foťáku bych bral pojištění proti krádeži a rozbití kvůli tomu,kolik to stojí.

Lipon píše:jen bych hned nekupoval 24-70/2,8, je to velký a těžký hovado - je to samozřejmě krásně kreslící sklo, ale pokud se ti nebude chtít ho tahat, je zbytečný


To myslíš tu sigmu art? Je reálný sehnat nějaký dobrý objektiv v tomto rozsahu s dobrou váhou? Ten Tamron 20-40mm má krásných 367g. Zase bych na tu sony chtěl kvalitní objektiv aby to využilo vlastnosti FF.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » pon čer 12, 2023 10:06

@Lipon, @Dromedaro - 24-70 f/2.8 je tezky sklo a tu f/2.8 proste f/4 nenahradis .. nejde o to pritlacit na ISO, kdyz mas malo svetla .. Jde o DoF pro tvoje umelecke zamery (treba to zminene foceni lidi) .. nejsou zadna univerzalni skla, ktera budou rychla a zaroven lehka (a levna) .. Navic vyrobci fotaku ty tzv. setova skla vyrabeji umyslne tak, aby nemohla konkurovat nesetovym sklum .. 24-70 f/2.8 je semi-professional sklo, ktery proste bude davat obrazky o tridu lepsi nez ze setoveho f/4 skla a jeste ti umozni vetsi kreativitu diky f/2.8 .. ono to ma duvod, proc jsou ta skla tak ukrutne draha

https://www.megapixel.cz/sony-fe-24-70mm-f-2-8-gm
https://www.megapixel.cz/sony-fe-24-70-mm-f-2-8-gm-ii
https://www.megapixel.cz/sigma-24-70mm- ... ro-sony-fe

@Dromedaro - nejvetsi problem je, ze ty nevis poradne co chces fotit a nemas uz nejakej styl, nevis, co na to potrebujes .. Ja jsem za prvni 3 roky foceni ponakupoval a pak zase prodal (s mensi ztratou vetsinou) x-skel z druhe ruky abych zjistil, co ve sktecnosti potrebuju .. tobe na zaklade toho cos' napsal (kdyz nebudu koukat na penize) doporucuju 24-70 f/2.8 .. akorat jak uz jsme xkrat psali, byl bych opatrnej s tim kupovanim si takhle drahe veci na splatky .. pokud nasetris, tak muzes mit super FF telo a 24-70 f/2.8 za 30 z druhe ruky misto za 80+ novy na splatky
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2073
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » pon čer 12, 2023 10:40

Souhlasím, že úplně jasno nemám čím fotit.
Ty tři skla, co jsi teď postnul, ty doporučuješ?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » pon čer 12, 2023 12:12

ne, ja sony neznam (z vlastni zkusenosti) .. podle vseho (podle recenzi a ruznejch clanku na netu) ale urcite budou dobry .. teda alespon ty sonaci ... ta sigma art je levnejsi a ma to asi duvod .. nekolik mejch kamosu ma sony a maj tyhle jejich 24-70 a vsichni je chvali .. ja mam sigmu art 50mm f/1.4 a to sklo je fajnovy, nejsem z nej ale nejak specialne unesenej ..

nicmene ty sonaci podle dxomarku jsou skoro nejlepsi dostupne 24-70 napric vsema znackama .. ja je sem ale nedaval, ze je doporucuju .. ja je sem daval jen abych podporil sva slova o tom, ze semi-pro skla (jako 24-70 f/2.8) jsou strasne draha
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2073
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » pon čer 12, 2023 14:21

ntz píše:@Dromedaro - nejvetsi problem je, ze ty nevis poradne co chces fotit a nemas uz nejakej styl, nevis, co na to potrebujes
Je to sice zvlastni, ale - a to nejenom s timto - s ntz naprosto souhlasim. Ne s tim
Souhlasím, že úplně jasno nemám čím fotit.


@Dromedaro: Jdes tady hodne rychle do extremu bez absolutnich zakladu. Chces si koupit "ten nejlepsi fotak a objektiv/y/ na sve foceni", ale zatim spise jdes smerem "ten nejdrazsi fotak a objektivy na vlastne nevim, co".

Tvoje predstavy jsou ponekud rozverne - "foceni na ulicich a reportaze", "krajina s kamenem v popredi a sirokym zaberem", "nocni obloha", "portrety", .., za chvili Te napadne napr. makro, atd. Ale vlastne ani u jedne z tech oblasti si nejsi plne jisty, ze Te to opravdu bude bavit.
Vem, ze zadny fotak, stejne tak zadny objektiv nebude na uplne spickove urovne na vsechno, co bys s tim chtel delat. Resp. mozna narazis na takovy fotak - ale nejspise si jej nebudes moci dovolit. Stejne tak skla - na neco potrebujes idealne superostre sklo, na neco jineho spise mekke a s co nejlepsim bokehem (pri stejne ohniskove delce).

Podle mne - ale je to jen muj nazor, nechci Ti jej vnucovat - bys mel nejdrive ujasnit prave svoje zamereni, jakym oblastem foceni se chces nejvice venovat a i v nich trochu i podoblasti. Podle tech se podivat, jak dlouha skla a s jakyma vlastnostma budes na to potrebovat. Zase se budu do jiste miry opakovat - mas k dispozici ten Canon 400D se setakem. Pro vetsinu z uvedenych oblasti jej muzes pouzit, aby ses v te oblasti foceni alespon trochu zorientoval. ZKousej, fot, co Te zajima - nezabyvej se moc s tim, ze vysledky mozna nebudou technicky uplne to nejlepsi, budou ale technicky dostatecne prijatelne. Dulezite je, aby ses dostal do te oblasti, co a jak mas delat a jestli to delat v budoucnosti budes chtit. Proste se nejdrive naucit v te oblasti "videt" a rozhodovat, co a jak odfotit. No a na svych vysledcich se muzes poucit, co v technicke oblasti potrebujes vylepsit hardwarem - a stejne tak zjistis, ktere ohniskove delky jsou pro Tebe vyhovujici. To uz mas zaklad, na kterem muzes casem postavit svuj vyber pristiho fotaku a skel. Ber to taky tak, ze Ty nemusis mit stejne pozadavky nez vetsina jinych lidi v te same oblasti - a proto doporuceni, at jakkoliv dobre myslene na nakup konkretniho vybaveni se lehce mohou minout s Tvymi potrebami.

Bez toho se ale s nejvetsi pravdepodobnosti ritis do neprijemnosti - zadluzis se, vydas spoustu prachu a nakonec stejne zjistis, ze "to neni ono", ze ses mel zamerit na trochu jine parametry... Proste to, co ntz psal o svych pocatcich - a vem si na to jed, ze zdaleka neni jediny podobny.

Ja bych Ti jeste doporucil znovu, co jsem uz jedno delal - zvaz si svoje pozadavky, jake vystupy svych praci budes chtit delat. Az to zustane v drtive vetsine u A4, jen sem-tam vyjimecne neco vetsiho, tak do technickych vypoctu zahrn i toto. Sice to krome pixel keeperu nikomu vadit nebude, ale pokud bys sel k technicky nejlepsim resenim, tak vez, ze jak zmensovani, tak i zvetsovani originalnich fotek na tiskovy rozmer Ti z kvality obrazku pri pixelovem pohledu 1:1 neco ubere. Stejne tak muzes zjistit, ze prave na Tve potreby muze vice vyhovovat APS-C (rep. odpovidajici Canon format) nebo m4/3 nez FF. Kuprikladu na street foto, nebo jak Ti pises "foceni na ulici a reportaze".

Nakonec - asi by ses divil, kdyby ses zeptal ChatGPT, nejspise bys dostal podobnou odpoved, jen trochu jeste vice obecnejsi. Ale i "on" by nechal rozhodovani na Tobe.
Dromedaro píše:Objektiv 50 mm je pro mě už tele. Mně nejvíce na většinu věcí vyhovuje 35mm, který mi přijde nejpřirozenější. Není to ani moc široké, ani moc blízké. Mně když to kolikrát nejde vyfotit na 35mm, tak to prostě nefotím, protože na širší ohniska už se deformuje perspektiva a prostě už ten úhel není jaký chci.
Technicka.
Teda 50mm na FF je uplne normalni a bezne zakladni sklo, o tele tam nemuze byt zadna rec (pravda, to neni ani nejakych 70mm).
Vem to tak, ze pro FF je "prirozeny zakladni objektiv" bez deformace perspektivy ten s delkou uhlopricky "policka filmu"/snimace. Tj. cca 44-45 mm. No a z tohoto hlediska 35mm objektiv docela citelne vice deformuje prirozenou perspektivu nez 50mm...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16599
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » pon čer 12, 2023 14:55

@apuka ... alespon v necem se dohodnem :D .. pises to ale strasne dlouhy .. ja bych tvoje slova doplnil o jednu myslenku ... myslim si, ze nema cenu zase naslapovat uplne opatrne a vyhodit porad celkem dost penez za nejakej "zkouseci" gear .. kdyz si koupis slusnou vec, co dobre funguje, tak te to podle meho nazoru samo motivuje tu vec pouzivat .. takze jistej smysl ma koupit si rovnou dobrej fotak s dobrym objektivem radsi nez vyhodit porad docela dost penez za spatnej fotak se setakem .. bohuzel ironii na cele veci je, ze to fotovybaveni je fakt strasne drahy a i nejaka sony a7 mk2 a nebo mk3 je porad "zakladni" fx fotak i kdyz stoji ranec .. to s tim, ze to chce @Dromedaro koupit na splatky pff ... je jeho vec, i kdyz se mi to nelibi .. ja muzu jen opatrne lobovat za to, aby si to nove nekupoval a radsi aby si kdyz uz koupil (jak pisu furt znovu dokola) nejake vybaveni z druhe ruky, ktere poslouzi uplne stejne a bude stat mene nez polovinu .. a eventuelne se da (za stejne/podobne penize / s malou ztratou) prodat, kdyz @Dromedaro zjisti, ze chce radsi tu krabici s dirkou ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2073
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » pon čer 12, 2023 15:29

ntz
no treba me draha vec nemotivuje ji pouzivat, napriklad muj SMD duo explorer :D stejne sem jezdila s cinskym lanshanem... :D a treba prvni roky s olympusem jsem jej jen opecovavala a brala ven vyjimecne s muzem, nebo na maly vylety. Trvalo mi mozna rok a pul, nez jsem se prestala tak moc bat ze to bylo mega drahy a ze je to k pouzivani a na vandry a ne na to aby to bylo ve skrini. Ony drahy veci casto maji ten punc toho, ze si je chces hyckat a brat je na vyjimecny prilezitosti, furt se o to bojis... myslim, ze nejvic mi k tomu pomohlo to, ze jsem kolegovi slibila pujcit mu kompaktik na vylet a nic jinyho mi tenkrat nezbylo :D

tak vy ho tady neustale navnazujete super strojema a pak se divite, ze spadl do site a neco paradniho si chce koupit :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » pon čer 12, 2023 15:54

@Mawe - neber si to osobne, ty jsi ale cela divna :P ... takze ze kdyz si koupis drahej fotak, ze ho nenosis ven a fotis furt starym horsim me u tebe vubec neprekvapuje :P .. navic je vic nez ironicke, ze super strojema @Dromedara nikdo nenavnazuje ... ty super stroje uz jdou do vyssich desetitisicu .. oni bohate postaci i ty "zakladni" stroje, aby jednoho zruinovaly ...

ja osobne bych sel do starsiho Nikonu Z, na kterym se s FTZ adapterem daji provozovat bez ztraty kvality i nikon-f skla ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2073
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » pon čer 12, 2023 16:02

ntz
tak ono kdyz das mesicni vyplatu za to, tak se o to proste bojis, protoze vis, ze dalsich nekolik let si to nebudes moct dovolit, kdyz se tomu neco stane :D takze hezky opecovavat :D

a navic kdyz si na to lepsi nezvyknes, tak to horsi ti tak horsi neprijde :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » pon čer 12, 2023 19:03

ntz píše: ja bych tvoje slova doplnil o jednu myslenku ... myslim si, ze nema cenu zase naslapovat uplne opatrne a vyhodit porad celkem dost penez za nejakej "zkouseci" gear .. kdyz si koupis slusnou vec, co dobre funguje, tak te to podle meho nazoru samo motivuje tu vec pouzivat
Ehm...uz zase musim pripomenout - ja mu prave radim se "zacit ucit" s tim, co ma k dispozici, nemusi kupovat zadny "zkouseci gear".

Delat si prvni krucky a zjistovat pri tom, kde co a jak je treba "upgradovat" je dobre opravdu i proto, ze imkdyz koupi nejakou skvelou FF vybavu, nakonec zjisti, ze mu lepe vyhovuje lehci, ale pro jeho ucely plne technicky vyhovujici mensi format (+objektivy,+dalsi vybava). Napr. prijde na to, ze chce nosit fotak na kazdy vylet, nejenom na speci fotovylety. No a tahat nejakych 5+ kil (cisla z bricha) se mu nebude chtit...
Nejhorsi pro fotografa je menit cely system na jiny, kde vyuzije ze stavajiciho jenom minimum.

Ja jinak souhlasim s Mawenzi (neni v tomto smeru nijak "zvlastni"ň - ta draha vec muze klidne nakonec skoncit ponejvice nekde pekne opecovana, protoze se D. bude bat, ze jej ponici (ani pojisteni vsechno nepokryje). Netvrdim, ze to tak urcite bude, ale klidne muze...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16599
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod mike » pon čer 12, 2023 22:32

Mawenzi píše:tak se o to proste bojis, protoze vis, ze dalsich nekolik let si to nebudes moct dovolit, kdyz se tomu neco stane :D takze hezky opecovavat

Ja to tady moc nectu, ale tohle mi pripomnelo stary vtip (zkopirovano nekde z webu) ;-)

Na krizovatce se srazi ctyri auta. American, Nemec, Francouz a Cech. American pravi: "To je v haji, budu muset vzit pet platu a koupit si noveho Buicka!" Nemec: "Rocni plat dam za noveho Volkswagena, stejne uz jsem potreboval nove auto." Francouz lamentuje, ze musi dat uspory za rok a pul a koupit si noveho Renaulta. Cech place u sveho rozbiteho Trabanta a neni k utiseni. American se pta: "Clovece, proc tolik placete?" Cech rika: "Celej zivot jsem setril a ted mam Trabanta na maderu." American: "Clovece, tak proc si kupujete tak drahy vuz?!"
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » úte čer 13, 2023 5:04

no tak nejak :D

akorat teda je bohuzel dneska bezny, ze slusny ojety auto stoji stejne jako slusnej ojetej fotak :D myslim, ze vsechny nase 4 auta co sme meli za poslednich asi 12 let staly tolik co ted muj fotak s tim zakladnim zoomem :D

muz se me porad smeje, ze kilometr autem stoji treba 3kc i s PHM a muj kilometr pesky tak 15 :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod DrZkaza » úte čer 13, 2023 8:44

Přidám se ke skupině, které přijde jako blbost kupovat foťák na splátky.

Pokud chce člověk informace k Sony, tak geniální na to je skupina Sonygang na Facebooku. Minimálně v minulosti tam člověk získal velké množství užitečných informací a často i časné informace o zajímavých slevových akcí.

K samotné Sony A7 III.
Uvedenou vlastním a nejčastěji ji používám v kombinaci se Sony 35/1,8. Za mě je to úplně geniální kombinace pro můj styl focení, děti, dovolená, obecná reportáž. To ohnisko mi prostě sedí a dobře se mi komponuje, obzvlášť když jsou na fotce lidi v nějakém prostředí. Ten objektiv se dá sehnat i nový v akcích za velmi zajímavé peníze a kvalitu má víc než slušnou. A používám už jen pevná skla, protože kombinaci tělo a třeba zoom 24-70/2,8 už by se mi často nechtělo tahat sebou.
Samotné tělo mě dostalo hlavně ostřením na oči, což je neskutečná výhoda při focení dětí s malou hloubkou ostrosti. Máte prostě ve většině případů správně zaostřeno. Oproti jiným foťákům bez této funkce mám minimální odpad.
Na to, že je to bezzrcadlovka, tak má skvělou výdrž na baterie. Mám jen jednu baterii a úplně v pohodě s ní vystačím.
Jak objektiv, tak tělo zřejmě půjde sehnat často v bazaru. Tady jen pozor, že u A7 III se objevuje poměrně často vada závěrky (dá se vyměnit, dříve to bylo asi za 5 tisíc, aktuální ceny nevím).

Takže pro mě byl přechod na FF a ostření na oči obrovský posun. V minulosti jsem fotil na různé kompakty, m4/3, Nikon aps-c. Teď fotím nejvíc na mobil. :) Vážnější focení se Sony a občas vytáhnu Ricoh GR (perfektní sklo a výstup, ale bídné ostření).

Takže pokud je touha zkusit FF a nové ostření, tak klidně tu A7III a nebo novější (starší nebrat) a klidně tu Sony 35/1,8 a do budoucna případně přikoupit, co bude chybět. Ale šel bych do toho jen, když bych na to měl prachy bokem. Obzvlášť, pokud to bude jen koníček, ne výdělečný nástroj.
DrZkaza
nováček
nováček
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte říj 20, 2009 15:02

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » úte čer 13, 2023 9:53

DrZkaza píše:K samotné Sony A7 III.

Díky za zkušenosti. Já co jsem to prohlížel, tak mi vychází také ta Sony A7 III jako nejlepší volba pro mě z té řady sony. Dvojky mají věci, které mi tam chybí a vyšší než III už je pro mě zbytečně drahé. Ano, mě ta 35mm taky přijde jako ideální ohnisko na většinu věcí. Mám také raději pevná skla a asi bych neváhal, mít dost peněz, tak raději pořídím pevná skla. Prý ty pevná ohniska jsou kresbou o něco lepší než zoomy. Dřív to tak bylo. Dnes nevím, jestli už se to technicky posunulo, že ty zoomy jsou taky dobré jako pevná. Ale tahat na cestování několik objektivů je zase zbytečná váha a místo navíc, tam je praktičtější kvalitní zoom. Mám na mysli trekování. U té AIII mě právě taky příjemně překvapila ta výdrž. U těch jiných mě právě vadila ta malá výdrž baterií. U té AIII by mi taky mohla stačit jedna a možná jedna do zálohy.

Dávám za pravdu ntz, že ten objektiv je důležitý a že jsou nějaké levné a některé drahé, má svůj důvod. Takže ta vyšší váha toho objektivu asi moc obejít nejde, jestli chce člověk kvalitu. Ale stejně ještě pořád váhám, jestli by přeci jen ten Tamron 20-40mm nestačil, kvůli té jeho váze. Co jsem tak pročítal komentáře, tak ohlasy a recenze jsou dobré. Ale zase nemůžu vědět, jestli komentáře nejsou placené a recenzent na pozitivní recenzi má svůj finanční zájem. Ale našel jsem to u mnoha videí, tak nevím. Třeba zde: Tamron 20-40mm f2.8 Ty ukázky mi nepřijdou špatné, ale zase třeba nemůžu vědět, jestli nejsou bějak dodatečně upraavované, třeba ta ostrost.

Velmi chvály je ale třeba i na ty objektivy od Sony, které postoval ntz. Třeba zde: SONY GM 24-70mm f2.8 II: "pohled do budoucnosti"

Váhám i nad tímto ohniskem, včera jsem se díval a na foťáku tento rozsah má dost reportážních fotografů a cestovatelů.

Jinak já mám představu, co chci fotit. Primárně chci fotit přírodu a reportáže a k tomu se přidávají přidružená témata. Teda tu přírodu chci fotit hlavně na trecích a výletech do přírody. Tudíž mi jde o váhu. Zatím to nedělám tak, že bych měl někde vyhlédnutá místa a tam jezdil autem v nějaké časy a mohl si tak dovolit těžkou výbavu. Spíše mi vyhovuje styl, že se někde k něčemu nachomýtnu po cestě, co se mi líbí a to vyfotím. K tomu se přidává, že na těch trecích a v cizích zemích člověk potkává i zajímavé lidí, takové svérazné postavičky, tak to mě také baví fotit tyhle typy lidí. Mě to vždycky štve a mrzí, když někde jsem a nemám pořádný foťák, kterým bych to vyfotil. Na tu přírodu už jsem pořídil středoformát Fuji Fujifilm GS645S, který je jako nový. Teď o víkendu jsem vyhrál aukci na ebay a dnes má přijít. To byly nervy, bylo to těsný, protože výš bych už s cenou v závěru aukce nešel... ale vyhrál jsem to. Ten foťák má některé věci, které nevím, jestli mi budou úplně vyhovovat a moc se mi to nelíbí, ale podle recenzí to ničemu nevadí a člověk si na to zvykne. Vítězila u mě jeho hmotnost, praktičnost, rychlost použití, expozimetr a skvělý objektiv. Pořád mám nějak potřebu kvůli výsledku fotit na film nebo diapozitiv, kvůli analogovému výsledku, který má pro mě prostě pořád svoje kouzlo a cenu.

Tu Sony A7 III bych měl primárně na reportáže a cestování. Těmi reportážemi myslím spíše demonstrace a podobný věci, kde se něco děje. To mě baví fotit. Pak třeba okrajově bych chtěl zkusit divadlo, to vím, že by mě bavila divadelní fotografie.

Jak psal Apuka, tak ano, váha vybavení atd by mě mohla odradit a vím to z minulosti, když jsem tahal těžké analogové stroje a příslušenství po vandrech, tak mě to nebavilo. Proto jdu po té váze a praktičnosti a z toho vyplývá, že se ocitám v kategorii nejdražších a nejlepších foťácích a objektivech na což apuka naráží. Ty Sony vychází nejmenší a nejlehčí oproti těm zrcadlovkám, přestože ano, věřím, že bych tam našel levnější výbavu, která by mi stačila. Tu Fujinu bych bral třeba na jednodenní výlety nebo dvoudenní, kdy bych měl menší váhu batohu. Tu Sony bych bral paak na delší cestování, protože s ní bych mohl fotit přírodu i lid a budu tam více fotit, což by se na svitky hodně prodražilo a není to úplně na nějaké rychlé cvaky, když se člověk k něčemu nachomítne.

Zde asi ntz bude cítit zadostiučení :D , ale měl pravdu v tom, že camery obscury atd jsou věci tak spíše na okraj a že zase fotit nějaké úplně technicky nekvalitní věci pokud to není umělecký záměr, nemá moc smysl, když si člověk vezme, co se nachodí a natahá s fotovýbavou, tím časem, který tomu věnuje.

Že by mě to přestalo bavit, toho se nebojím. Tohle neřeším. Fotografování už mě baví dlouho na to, abych věděl, že to je nějaký přechodný zájem. A že na toto jsem expert, že mě něco nadchne a v prvotním nadšení nakoupím to nejlepší, nejdražší a pak mi to leží ve skříni.

EDIT: Jinak u ntz oceňuji, že mi tu dává a hledá odkazy v bazarech a obchodech. Díky za ochotu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » úte čer 13, 2023 10:18

Me pripada pitomost porizovat si drahou bezrcadlovku s vymenejma objektivama abys s ni fotil na pevnou 35ku .. to si porid fujifilm x100* a mas malej super fotacek s 35mm sklem (ja mam fujifilm x100f)

co se tyce vyberu skel, tak kazdej fotograf se musi nejak sam dopracovat k tomu, co vlastne na foceni potrebuje .. ja osobne jsem k tamronu hodne opatrnej (a k ne-artovejm sigmam), alespon driv to tak bylo a ja sam s tim mam jiste zkusenosti, proste platilo, ze z 5ti skel bylo jedno spatny (vyrazne horsi kvalita), jedno podprumerny, 2 prumerny a jedno dobry .. Nemam rad tenhle druh loterie .. Na druhou stranu jsem ale slysel, ze Tamron vyznamne vylepsil tyhle problemy s kvalitou, alespon u skel vyrobenych 2020+ .. Ne-artove sigmy to stejne ..

Me z vlastni zkusenosti pripada rozsah 20-40 mene uzitecnej .. krajinu chci fotit na 16-27 (kdyz fotim na 16, vetsinou to trochu oriznu o ty strany s horsi kvalitou, tak se pak dostanu treba na 18-20) a pak 70-200, lidi a reportazni fotky fotim typicky na 35-70 s tim, ze ta 50tka je jedno z nejlepsich ohnisek ..

Dromedaro píše:Jinak já mám představu, co chci fotit. Primárně chci fotit přírodu a reportáže a k tomu se přidávají přidružená témata. Teda tu přírodu chci fotit hlavně na trecích a výletech do přírody.


na tohle ne-existuje nejake univerzalni do-it-all sklo .. kdyz nepocitas ty superzoomy jako 24-200 co ma nikon pro fx (nebo 18-140 pro dx), ty zase ale nejsou rychle (nizke f-number a konstantni aperture) ..

na foceni na trecich by se ti hodil nejakej lehkej univerzalni zoom s velkym rozsahem jako napriklad tohle

https://www.megapixel.cz/nikon-z5-z-24-120-mm

na foceni lidi a reportaze muzes mit rychlou a pevnou padesatku a pevnou petatricitku ..

Opet se ale dostavas k tomu, ze tech objektivu budes potrebovat vic ..

ps. nikon Vs sony Vs canon - vsechny tri jsou dobre (dal bych si facku, ze to rikam - to je jak kdyz spartan chvali sesivane a nebo ty vocasy ze struncovejch sadu v plzni :D), kazdej ma nejake plusy oproti jinejm .. nikon a canon maj skvelou ergonomii, suprovej build, nikon ma skvelou IQ odvozenou od sensoru, canon zase podle me lepsi skla .. sony ma skvelou IQ, ma ale prisernou ergonomii a nema tak dobrej build, ma zase na vyber hodne skel tedka, protoze nikon Z mount a canon RF mount jsou zatim "uzavrene" a neumoznujou 3rd party vyrobcum delat pro jejich systemy skla ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2073
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » úte čer 13, 2023 10:37

@Dromedaro - ted me napadlo, ze ti vlastne v tucnem a cervenem chci rict jedno finalni moudro :D

vybrat fotak je extremne nesnadne .. at vyberes cokoliv, vzdycky budes premejslet, jestli sis nevybral spatne a ze sis' mohl vzit to, ci ono ..

Podle me by se ti hodilo presne ten muj mensi kit, to co mam ja kdyz jdu chodit s batohem (do hor a na dlouhej vylet)

Nikon d7200 (nebo d7500) + do-it-all 18-140mm f/3.5-5.6 + ultrawide Tokina 11-20 f/2.8 + Nikon 35mm f/1.8 (na portrety) a mohl by sis k tomu dokoupit sigmu art 24mm f/1.4 abys mel to ultrarychle 34mm sklo ;)

za tenhle setup celej z druhe ruky das cca 20-30 tisic ?

d7200 mene nez 10000 (mam - skvely telo)
18-140 cca 4000 (sam jsem prodaval tohle sklo za 4500 - mel jsem dve) (mam, super setak, lehouckej, na vylet a dovolenou idealni, rozsah 27-210 na fx)
tokina 11-20 za cca 5000-6000 (da se sehnat ruzne, vic bych za to nedal) (mam, skvely sklo pro DX)
Nikoni pevna 35mm f/1.8 stoji par korun, treba 2-3 tisice (mam, proste po prepoctu padesatka f/2.8)
Sigma Art 24mm f/1.4 by bylo asi nejdrazsi sklo, ta neco bude stat .. druha ruka do 10.000 (nemam, ale bude dobra, mam art 50mm f/1.4 pro ff)

Pripada mi to lepsi nez se brutalne zadluzit a mit jen telo beze skla co stoji nejakejch 40 litru :P .. navic @apuka bude mit radost a urcite to schvali, ze do "zacatku" budes mit shitovou vybavu jako kazdej kdo s necim zacina (delam si srandu, D7200 je fantastickej fotak)

ps. nebude to ostrit na oci ani na bradavky ani na pohlavni organy, jako ostri sonak za 50 litru .. porad s tim ale pujdou udelat skvele fotky, tak jak je delali vsichi nez sonaci zacali ostrit na oci
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2073
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » úte čer 13, 2023 10:53

Dík. Ještě popřemýšlím o té D7200 o který si mi dříve napsal, že mi ji vlastně nedoporučuješ... :)
Co jsem si o ní četl, tak se mi taky líbila i její design aneb móda,styl a elegance. V týdnu půjdu do MPX kouknout a osahat toho Sonyho a tak i na toho nikona se poívám. Je zajímavý, že tenhle foťák je v bazarech ve velkým k dostání.
Ty zoomy, to už je na mě moc těch 20-180. Já to nemám rád tyhle zoomy. Nemám k to.u racionální důvod. Asi to mám spojené, že takový rozsah mají ty základní seťáky.

Ntz, to barevné rozlišení se blbě čte.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » úte čer 13, 2023 11:19

Dromedaro píše:Dík. Ještě popřemýšlím o té D7200 o který si mi dříve napsal, že mi ji vlastně nedoporučuješ... :)


to jsme meli izolovoanou debatu a foceni nocni oblohy ;) ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2073
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » úte čer 13, 2023 12:17

dromedaro
nezapomen ze mpx se ted nedavno stehoval na cechynskou (mezi masnou a zvonarkou).

ntz
ano, at vyberes cokoli, vzdycky premyslis, co sis mel vybrat :D asi rok sem premyslela, k cemu pujdu, cetla recenze, sledovala debaty, az sem zustala u m4/3 a stejne nevim, jestli su spokojena :D jako su, ale..:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » úte čer 13, 2023 12:24

@Mawe .. me posledni dobou stale vice zajima https://www.mpb.com/en-eu ..maji velmi pozitivni recenze a ty ceny v eurech jsou konecne pro EU .. 14 dnu klasicky na vraceni a 6 mesicu warranty (alespon to pisou na strankach)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2073
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » úte čer 13, 2023 12:35

Jo, to už jsem zjistil v pátek, když jsem šel pro redukci do té původní na náměstí, kde jsem našel jen prázdný obchod. Na webu měli pořad mapu na ten původní... Je fakt, že oni se furt stěhují a stejně každý místo blbý místo. Ale to náměsti pro mě bylo na nejblbějším místě a asi pro více lidí,když jede člověk autem.

Jojo, uklidňuju se tím, že vždy to udělat a jde koupit lépe.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » úte čer 13, 2023 13:30

ntz píše:Podle me by se ti hodilo presne ten muj mensi kit, to co mam ja kdyz jdu chodit s batohem (do hor a na dlouhej vylet)

Nikon d7200 (nebo d7500) + do-it-all 18-140mm f/3.5-5.6 + ultrawide Tokina 11-20 f/2.8 + Nikon 35mm f/1.8 (na portrety) a mohl by sis k tomu dokoupit sigmu art 24mm f/1.4 abys mel to ultrarychle 34mm sklo ;)
...
18-140 cca 4000 (sam jsem prodaval tohle sklo za 4500 - mel jsem dve) (mam, super setak, lehouckej, na vylet a dovolenou idealni, rozsah 27-210 na fx)

Pripada mi to lepsi nez se brutalne zadluzit a mit jen telo beze skla co stoji nejakejch 40 litru :P .. navic @apuka bude mit radost a urcite to schvali, ze do "zacatku" budes mit shitovou vybavu jako kazdej kdo s necim zacina (delam si srandu, D7200 je fantastickej fotak)
Vidis, dalsi veci, na kterych se docela shodneme. Apuka nebude mit radost, ze ma D. "shitovou vybavu", Apuka rekne, ze budes mit slusnou vybavu, rekneme stredni tridy, se kterou muzes udelat technicky hodne kvalitni fotky a ze Ti tam nebude chybet nic zasadniho.

Osobne 18-140 nemam odzkousene, my jsme meli predchudce, 18-135 a naslednika 18-105 a musim rict, ze oba byly na setak vice nez slusne. Na prirodu fajn ostrost i rozsah, dokonce tehdy psalo nekolk lidi, co meli nekolik papirove vyrazne lepsich pevnych skel, ze konecne fotky meli z nich lepsi co se tyce ostrosti. Samozrejme, s vyjimkou uplnych krajnych ohnisek, ale i ty jsou pouzitelne. No a vaha setu je unositelna.

Navic si myslim, ze na ty reportazni fotky z demonstraci a pod. fakt neni treba mit FF, pokud teda nekdo nejde vystavovat metrove fotky z nej. Tam jeste vice se oceni ten zoom - dokonce i ten velky rozsah. Jednou se foti celkovy obraz, tj. sirsi sklo, jednou skupinka lidi, tj. stredni sklo a jednou detailni portret, tj. delsi sklo (mineno v tom rozsahu 18-140). No a prehazovat se tam nikomu ani nebude chtit a ani nebude cas, kdyz clovek zrovna uvidi neco zajimaveho na foceni, kym prehodi objektivy, uz je vse uplne jinak.

ISO bylo vice nez pouzitelne uz na D7000, stejne tak i rychlost ostreni se setakem, na D7200 to horsi nebude.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16599
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » úte čer 13, 2023 13:58

Na tom Nikonu mě štve, že nemá výklopný displej. Pro přírodu na stativu v malé výšce by se hodil. Ale jde to i bez něj. Pak mě štve crop faktor.
Dal jsem si to ale do srovnání nikon D7200 a Sony A7III a váhově je to na stejno a rozměry zanedbatelné rozdíly... Objektivy nevím, předpokládám ale, že tam to bude podobné. Tak váhou a rozměry nic nezískám, ale utratím násobně více v případě Sony. Ale furt si myslím, že i ta plocha snímače prostě taky dělá své pro výsledný dojem z fotky. To je jak svitek vs kinofilm. Zde ve prospěch Sony.

A nějaký dobrý zoom 24/28- 70mm s clonou max 2.8 na ten Nikon máte k doporučení?

Další otázka. Má smysl investovat do starého systému, který bude za chvíli (asi) zastaralý a objektivy, kde musím počítat s crop faktorem, takže když pak přejdu na FF, ty ohniska budou jiná, než chci a musel bych tedy kupovat nové.
Někde jsem četl, že ty digi mají životnost třeba 300 000 expozic. Jak poznám, kolim to má při nákupu z bazaru. A má smysl kupovat něco, co má třeba 50 000 expozic? Nebo jak to je s tou životností. Když třeba taková Mawenzi na jednom výletě naseká 800 fotek, tak to má za chvíli pryč tu životnost. Já když nejsem omezený cenou negativu, tak jsem taky cvakálista a pak promazávač.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » úte čer 13, 2023 14:59

apuka píše:ISO bylo vice nez pouzitelne uz na D7000, stejne tak i rychlost ostreni se setakem, na D7200 to horsi nebude.


Ostreni na D850 Vs D7200 je nebe a dudy ... ISO na D850 Vs D7200 je nebe a dudy ... Za normalniho svetla to nepoznas, ale je to napriklad extremne videt pri indoor foceni, kdy pouzivas treba ISO kolem 1600 a vic ..

Delal jsem ale onehda takovej test, ze jsem fotil na obe skla na stejnou focal legth a z D850 jsem udelal z prostredku vyrez 24MP, pak jsem jeste udelal vyrez na plochu sensoru FX Vs DX (velikost pixelu je na D850 iirc 1.12x vetsi) a co se tyce DR, tak tam fakt neni vubec zadnej rozdil na IS0 100, pak malounko s vyssim ISO, ale neroste to linearne .. rozdil v barvach zacne bejt az pri nejake velike podexpozici .. Nejaka ostrost vubec nehraje roli ... tam je vse stejne

takze jinejma slovama ten sensor v D7200 je naprosto uzasnej ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2073
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » úte čer 13, 2023 15:02

Jo, obcas se vykolpni display hodi - ale popravde receno, po case zjistis, zes jej pouzival uplne minimalne krat. Teda hlavne na nejakych "ne-specialnich-foto" turach, kdy je foceni doplnkovou cinnosti. Navic taky zjistis, ze pokud budes fotit neco se sluncem v zadech (na boku), tak casto na nem stejne houby vice vidis nez na pevnem :wink:.
Dromedaro píše:mě štve crop faktor ... furt si myslím, že i ta plocha snímače prostě taky dělá své pro výsledný dojem z fotky. To je jak svitek vs kinofilm.
...
Má smysl investovat do starého systému, který bude za chvíli (asi) zastaralý a objektivy, kde musím počítat s crop faktorem, takže když pak přejdu na FF, ty ohniska budou jiná, než chci a musel bych tedy kupovat nové.
Znova musim zopakovat - zamysli se, jak velke tisky z tech fotek se chystas delat. Videl jsi nekde vedle sebe fotky stejneho "objektu" se stejnym uhlem pohledu (tj. stejna prepoctena ohn. vzdalenost a stejny pomer stran) focene za stejnych okolnosti z kinofilmu a stredniho formatu? Pokud ano, videl jsi nejaky hmatatelny rozdil? Ja teda ne - pokud se bavime o rozumnych svetelnych podminkach a ne neco foceneho na film ISO 800 nebo 1600.
Casem na to prijdes i sam - na bezne podminky a na ne vystavne velikosti fotek technicky rozdil mezi FF a APS-C nebudes mit. Kym se z Tebe nestane pixel peeper.

Jedina relevantni poznamka je ta o pouzivani objektivu v pripade prechodu na FF. To ale muzes resit tim, ze si je budes kupovat uz s ohledem na ten crop faktor, tj. jako "35-ku" na APS-C si koupis FF "24-ku", atd. :wink:

Ale ja si nemyslim, ze APS-C nebo i ta technologie pujde tak rychle do kytek. Jak uz tady bylo receno, byl jednu dobu obrovsky skok v citlivosti snimacu, kousek potom, jak se "zapomelo" na CCD (a N D7200 uz je z doby "po"). Od te doby vsak zadny velky technologicky skok neprisel. Pokud ale prijde, tak pujde do kopru i Sony A7III, protoze ona neni nijak vys, co se tyce zakladnich technologickych veci tak daleko od D7200.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16599
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » úte čer 13, 2023 17:10

apuka píše:zamysli se, jak velke tisky z tech fotek se chystas delat. Videl jsi nekde vedle sebe fotky stejneho "objektu" se stejnym uhlem pohledu (tj. stejna prepoctena ohn. vzdalenost a stejny pomer stran) focene za stejnych okolnosti z kinofilmu a stredniho formatu?

Nemám na mysli, rozlišení a velikost tisku, ale třeba tonalita, polotony, bokeh. To vše mi přijde na SF jemnější. Když bych dal vedle sebe stejný snímek z malého formátu a SF, stejný záběr a stejný poměr stran, tak to poznat půjde.Ale reálně jsem to takto nikdy nehodnotil.

Jinak teda ale zklamání z té D7200. Byl jsem v tom MPX. Nikon D7200 na prodejně neměli, tak se ptám jestli mají něco podobného pro porovnání hmotnosti a velikosti, tak že se tomu hmotnostně a velikostí blíží D750, kterou tam měli. Tak jsem jej zkoušel a tělo váha i velikost relativně dobrý. Pak mu říkám, jestli k tomu mají nějaký kvalitní zoom 24-70mm na vyzkoušení kvůli váze a rozměrům. Tak tam vytáhnul Nikon 24-70mmf/2.8 AF-S G a to je velký a těžký s tím tělem dohromady. To by se mi nechtělo tahat ani na reportáže. Ten Sony a Nikon jsou sice papírově podobné, ale teda ty rozměry a váha s objektivama, to je nesrovnatelné. Zkoušel jsem tam tu Sony se zoomama Sony E 16-55mm/f2.8 G a Tamron 28-75 f/2.8 Di III VXD G2, protože ten original Sony 28-70mm tam neměli. A tyhle dva neoriginální jsou prý velikosti podobné, ale váhově o něco těžší. A i když jsou prý o trochu těžší, tak pro mě to bylo furt dobré. Ta Sony je prostě váhou i velikostí jinde. Ta by mi vyhovovala. Z toho Nikonu bych měl kyselý obličej to tahat na cesty. To je foťák, který si člověk jen tak nedá do brašny třeba jen tak do města nebo na výlet.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » úte čer 13, 2023 19:51

K tomu Nikon zoomu. Tady mas pekny clanecek o alternativach. Doporucuji si ten clanecek trochu prostudovat. Mas tam toho docela dost - a uvidis, ze rozhodovani, jaky objektiv vubec neni tak jednoduche. Napr. ostrost - je pekne, kdyz ma rozlisovaci schopnost (cisla jsou jen "ilustracni priklad" a pro nazornost trochu zvelicene) 5000+ car/mm v rozich, kdyz Tvuj fotak ma pixely na cipu odpovidajic rozliseni 1000 car/mm. Tj. by to bylo 4x ostrejsi nez Tvuj cip zvladne. Je fajn mit rezervu do daleke budoucnosti, ale jsi ochotny kvuli tomu obetovat x(x) tisic a neco doslova citelneho na vaze?
Taky si procti tam zaverecne hodnoceni - ze vyber zavisi nejvice na Tvych preferencich a oblasti pouziti.

Jo, jeste jedna vec - sam srovnavas FF objektiyv na APS-C (N) a FF (S). Pricemz na APS-C budes mit prodlouzenou ohniskovou vzdalenost.
Dromedaro píše:Nemám na mysli, rozlišení a velikost tisku, ale třeba tonalita, polotony, bokeh. To vše mi přijde na SF jemnější.
Z uvedeneho budes mit rozdilny jenom bookeh kvuli jine ohn. vzdalenosti. Ostatni nezavisi na velikosti cipu - o tom jsem psal v odpovedi ntz, mas tam i odkaz na clanek, kde se taky ukazuje, ze tyto uvahy jsou postavene jenom na vymyslech.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16599
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » úte čer 13, 2023 20:23

@Dromedaro - ptat se v prodejne (mpx) je zasadni chyba ... prodaj ti tam chciplou krysu, pokud na ni pujde fotit ..

Cele tvoje soucasne snazeni je pouze o jedne jedine veci - kolik na to mas / kolik si za to muzes/chces dovolit dat .. kolik si do toho schopen davat v nasledujicich letech .. muzes si koupit skvele aps-c, se kterym budes spokojen a budes s nim fotit nekolik let a nebo si muzes koupit entry-level fx .. je to jen o penezich

apuka píše:K tomu Nikon zoomu. Tady mas pekny clanecek o alternativach. Doporucuji si ten clanecek trochu prostudovat.


trosku ses' nam zase rozjel ;) .. to je prave absolutne toxickej clanek, jsou dva druhy lidi, pro ktere jsou tyto clanky - lide, kteri maji vsechny/vetsinu tech objektivu (nebo maji obecne velke zkusenosti s objektivy a s popisovanejma vlastnostma) a nebo lide, kteri nemaji zadnej z tech objektivu a chtej se teoreticky vzdelavat a nemaji zkusenosti zadne, takze tyto clanky jsou pro ne takove zachodove cteni, ktery neumi spravne interpretovat, ale bavi je to ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2073
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » úte čer 13, 2023 23:57

Dromedaro : A nepsal jsem ti to, že je to těžká kráva, daň za optickou kvalitu a zpracování?
Tak si kup nějaký jetý 24-120 f4, jak jsem ti též psal. Ať si Ntz o té cloně říká co chce. Podlé mě ti budeme bohatě stačit.
S tímhle rozsahem si docela dlouho vystačíš a zjistíš, jaké rozsahy fotíš nejčastěji, jestli ti chybí pod 24 nebo přes 120 ohnisková délka.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » stř čer 14, 2023 7:28

Promiň, jestli jsi mi to psal. Asi jsem na to zapomněl v té záplavě informací.

ntz píše:@Dromedaro - ptat se v prodejne (mpx) je zasadni chyba ... prodaj ti tam chciplou krysu, pokud na ni pujde fotit ...

Tak říkal jsem jim, že se rozhoduji mezi levnější variantou nikonem a drahou variantou sony a zkoušel jsem i hlasitost závěrek a ptal sem se i na ty režimi ztišení závěrky u Sony. Tak mě ten prodejce upozornil, že ty tiché režimi nejsou použitelné u pohybujících se objektů, kde deformují objekty nebo za špatného světla, protože tam to zase dělá čáry na obraze.

Jinak díky všem za rady a doporučení, jichž mám od vás již dostatek a nebudu už tedy plýtvat dál vašim časem dalšími dotazy. Teď už to záleží na mě, jak se rozhodnu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru