Pokec o focení

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod mike » úte dub 19, 2022 18:33

Jj, to svetlo je povedene. Ale postprocesing je tam videt, ta fotka vypada trochu neprirozene. Ovsem ta puvodni je zas takova moc sediva. Bylo to focene s HDR?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod ntz » úte dub 19, 2022 18:44

Nevim co myslis HDR - pokud tim myslis spojovani dvou RAW fotek tak s tim neforim ... to je nesmysl .. kdyz uz tak pouzivam "blending", ze spojim dohromady vic expozic (napriklad podle lumunosity masks a nebo manualne jak potrebuju pomoci black/white masks) .. tohle je ale jedna fotka ..

co se tyce upravovani fotek tak na to mam jednoduchej nazor :: ta fotka jakozto vyslednej produkt pouziva realitu co zachytis na nedokonalem fotaku jen jako jakejsi podklad .. dulezitej je vysledek .. o prirozenost apriori nejde, jde o to, aby to, co prohlasis za hotovou fotku, aby to bylo dobry .. pokud tam potrebujes pridelat treba slona, pridelej slona .. ty fotky z digitalu vypadaj vlastne mnohem min realisticky nez analog (kinofilm) .. fotka je proste jen obrazek ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod mike » úte dub 19, 2022 18:51

Vic expozic, tohle umi vetsina fotaku (a mobilu) sama. Udelaji treba tri snimky s ruznou expozici a pak je spoji.
Wiki píše:In photography and videography, a technique, commonly named high dynamic range (HDR), allows to increase the dynamic range of captured photos and videos beyond the native capability of the camera. It consists of capturing multiple frames of the same scene but with different exposures and then combining them into one, resulting into an image with a dynamic range higher than those of individually captured frames.

Jasne, ze je fotka jen obrazek, jen by IMO nemel vypadat jako namalovany ;-) Ty to samozrejme muzes mit jinak, to je ciste vec vkusu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod Mawenzi » úte dub 19, 2022 18:53

mike
pulka fotek co vypadne z fotaku je sediva :D (teda me urcite), mobily to tolik nedelaji?

jinak HDR proste automaticky nechces, chces mozna bracketing a doma spojit, ale vetsina zarizeni to HDR ma docela desny a ntz fotka evidentne hdr neni, to by vypadlao jinak, divnejc :D

ntz
jako ten vyhled je teda luxusni sam o sobe i ten kontrast slunka a zamrzlejch stromu

hlavne vyslednej obrazek je nakonec jen desne subjektivni odraz predstavy majitele aparatu, takze si to clovek primarne musi delat pro sebe at to realisticky je nebo neni...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod mike » úte dub 19, 2022 18:57

Ja vim ;-) Prave proto jsem ted experimentoval s HDR na mobilu a vysledky mi prijdou docela slusne. Urcite to zalezi na konkretnim mobilu, stejne jako na fotaku. Holt si to chce vyzkouset. Pro mne jako cvakala, ktery si nehodla hrat s upravou fotek na PC, by bylo fungujici HDR idealni.

Ta fotka postprocesovana fotka mi prave prisla jako HDR, ale lehce prepalene.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod ntz » úte dub 19, 2022 19:06

ja vim co je HDR ... mluvim ale o tom, ze ty techniky verejnost nerozlisuje .. viz tvuj citat z wiki, kterej je vlastne technicky k nicemu .. bud pouzivas HDR a nebo tzv. blending .. to je o cem mluvim ..

ja HDR nikdy nepouzivam protoze se mi nelibi ten vysledek ..

jinak co se tyce finalniho vystupu, tak je to vec vkusu .. ja nejsem zatim tak dobrej fotograf, ze bych mel nejakej styl .. kazdou fotku upravuju ad-hoc podle nalady a nejake predstavy v danou chvili .. kdybych tu fotku upravoval v jinem hnuti mysli, vypadala by jinak ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod mike » úte dub 19, 2022 19:13

Aha, sorry, spatne jsem pochopil otazku ;-)

Jinak z HDR na mobilu vypadlo treba tohle: viewtopic.php?p=556441#p556441. Jiste by se to dalo udelat lip, ale na automatiku v mobilu mi to prijde pouzitelne, zvlast kdyz jsem na displeji skoro nic nevidel ;-) Hlavne to celkem vystihuje atmosferu, jak jsem ji vnimal. Ciste pokus a dokumentacni fotka, zadna snaha o super zaber a navic je to pamorama, proto zkresleni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod ntz » úte dub 19, 2022 19:33

mobily delaji tzv "computional photography" (je o tom milion clanku, tohle je prvni hit z guglu) .. to znamena ze delaj nejakej blending/hdr automaticky bez vyzvani .. je o tom spousta clanku na netu
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod apuka » úte dub 19, 2022 20:07

Pokud fotak ma nastavene dobre vyvazeni bile (at uz automatika nebo rucny vyber) a ma dostatecny dynamicky rozsah, tak ja napr. udelam maximalne upravu urovni (posunuti spodni a horni hranice, pripadne posunuti do svetlejsiho nebo tmavsiho rozsahu) na sedem (resp. RBG nebo jinak, podle nazvoslovi fotoeditoru) kanalu, pokud to rozumne jde. Tim se zvetsi kontrast, pokud chybi (typycky napr. zachmurena, "zadymena" krajina - samozrejme, pokud neni zamerem nechat tu pochmurnost) a posune celkova svetlost fotky. Samozrejme pouze mirne. Nic to neudela s barvami, ale dokaze opravdu zvyraznit hru svetla a stinu.
Pokud nejak ujde vyvazeni bile, tak se da jeste pokusit udelat upravu urovni na jednotlicych barevnych kanalech, pripadne rucne pridat/odebrat nektery kanal - ale v tom pripade si clovek uz snazi dostat barvy do stavu, jak si to pamatuje, tj. skoro jiste jinak nez to ve skutecnosti bylo :-).

Vetsina ostatnych uprav (no, jeste je par slozitejsich, hlavne kdyz se hraje s vrstvami), kde se hraje s barvami uz je trochu malovani. U ntz se mi zda, ze se hral trochu se sytosti - coz je dobry "umelecky" zamer, zato ale posouva vysledny obraz od reality dale. Samozrejme, plati potom, ze obraz vyjadruje, co autor chtel (nebo by chtel videt). Coz neni nic spatneho, jen ja to nemam moc rad.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod mike » úte dub 19, 2022 21:33

@ntz: nejen mobily. Dela to kazdy digital uz z principu veci. To co leze primo z CCD cipu je jako fotka nepouzitelne, vzdycky to musi nejaky software zpracovat a to i kdyz fotis do rawu. Obvykle to dela firmware primo v cipsetu (kde je CCD, procesor a dalsi). Otazka je jen jak moc a co vsechno to provede. Cilem je bezny uzivatel, ktery si nechce s nicim hrat, nic upravovat, chce jen cvaknout a mit peknou fotku. U mobilu je samozrejme ta tendence silnejsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod ntz » úte dub 19, 2022 22:35

apuka píše:Pokud fotak ma nastavene dobre vyvazeni bile ...


:D .. jen par drobnych poznamek:

ad."vyvazeni bile") nijak nesouvisi s DR (dynamic range) .. vyvazeni bile ve skutecnosti nesouvisi vubec s nicim .. muzes ho na fotaku zcela ignorovat protoze nijak neovlivnuje data v RAWu (samozrejme predpokladam, ze editujes RAWs)
ad."kontrast") se da pridat mnoha zpusoby .. nicmene asi nejtypictejsi je pouziti "curves" .. asi myslis tohle
ad."upravu urovni na jednotlicych barevnych kanalech") skutecne nevim co tady myslis, pouziti L*a*b nebo HSV nastroje ? Kdyz odeberes nejakej barevnej kanal, tak rozbijes fotku (eg kdyz odeberes modrou, fotka bude zluta, kdyz odeberes zelenou, fotka bude fialova apod ...)
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod apuka » stř dub 20, 2022 7:58

Vsak ja jsem taky nic nepsal, ze by to souviselo, psal jsem pouze obecne o uprave fotek :wink:

Nemyslel jsem "curves"/krivky, i kdyz i tam to muzes primo udelat, ja jsem myslel jen nastaveni hranic urovni ("Level") sedeho kanalu. Nechci zabrednout do nazvoslovi, protoze je to fakt vsude trochu jinak (hlavne Photoshop si zavedl mnoho vlastnich pojmu), ale je to prakticky neco jako svetlost, je to co vidis, kdyz si nechas zobrazit zakladni histogram a nekoukas na pripadny histogram jednotlivych barevnych kanalu. Uprava urovni jednotlivych bar. kanalu je prave to same, ale vzdy na konkretnim barevnem kanalu, bo tam nejlip (technicky) vidis, ze fotka uchazi do nejakych barev, ze je spatne nastaveni bile.
Je jasne, ze - hlavne ve Photoshopu a pod. - mas furu moznosti, jak co udelat.

Ne, nepracuji v RAW. Jednak na to nemam cas a jednak mam bezzrcadlovku Olympus, kde jejich interni SW je vyhlaseny tim, ze (pokud mas vse dobre nastaveno) dokaze do JPG dostat skoro to nejlepsi, co se da vytahnout z RAW. Na rozdil od Nikonu, Canonu a pod, kde muzes z RAWu dostat vice. Taky uz nemam nainstalovany zadny RAW editor. I Photoshop mam jen predpotopni verzi 3, navic na prastarem pocitaci, kde po vsech updatech Win 10 plne nabehne system tak za 20 minut a to se mi cekat nechce :-). Navic si delam fotky vyhradne pro sebe (resp. pro nas, rodinu), tisknout se tiskne jen jednou za rok kalendar panoramat - a tech par si upravim dostatecne i z JPG, spise se musim pohrat s Huginem, aby mi je dobre poskladal.

Tim Photoshopovym/GIMPovym/RAW obdobim jsem prosel taky - a potom jsem si uvedomil, ze se sice s fotkama pekne pohraju, ale ztracim tim vice casu nez co mi to da navic. Teda na moje ucely.
Popravde receno, to je cca podobny "vyvoj", jak jsi Ty postupne presel z plne fotovybavy na "kompakt" pro Skotsko. Taky jsi v tomto pripade asi usoudil, ze Ti ta pridana hodnota nebude dostatecne kompenzovat nepohodli a problemy. Ale kdybys byl profi fotograf a zivil by ses tim, tak premyslis uplne jinak...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 20, 2022 8:19

apuka
ted sem se dost nachlamala. mam taky oly, rawy sice neupravuju ale rozhodne bych si netroufla tvrdit, ze z toho dostanes to nejlepsi a neni to nutny. je to uplne stejny skrz znacky. ale sou pripady kdy je scena tak idealni, ze raw nema vubec smysl resit.

nicmene presto to neni pravda, ze by oly soft z toho vytah do jpg to nej. navic oly odsum je zlo a proc je to defaultne zapnuty, to nechapu.

ps: odpo si jdu pro bazarovou e-m10 mkII tak se na ni tesim:)

ps: rozdil mezi upravou rawu a jpg casove zadnej v podstate nemas, je prece fuk co editujes a export do jpg muzes udelat davkou.

ja rawy needituju ale fotim do nich, protoze kdyz si potento vyvazeni bile a nevsimnu si to, tak to snadno spravim a neprivezu si zmrseny modry fotky z italie, protoze sme si s kamosem hrali s ovladanim pres smartfone, omylem neprepli zpet, na slunicku to neslo videt... a zkaza dokonana.

jo taky bych se mela naucit s tim rawem delat... ale vetsinou zkouknu prijatelnost jpg a rawy smazu... ale na moje ucely to je dostatecny, uz sem se smirila ze v mym pripade nic umeleckyho nevykresu a nenecham si tim sebrat tu radost z procesu zachytavani na vylete:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod apuka » stř dub 20, 2022 9:03

@Mawe: Jasne, zmrsena bila se nejlepe spravi v RAWu. Ale omezene se to da i jinak. Ja to proste beru tak, ze si mam davat pozor. Proto mam vyvazeni vetsinou na automatice, jen kdyz sviti slunicko, tak si to primo nastavim, automatika zrovna toto nedela nejlepe - ale stejne by si rozdil 95% lidi vubec nevsimla :-).

Ja jsem se v minulosti parkrat hral primo s Oly SW, ktery se dal od nich zdarma stahnout na praci s RAW a vetsinou jsem dospel prave k tomu, ze ta zdlouhava piplava prace mi zadnou vyraznou zmenu neprinesla. S nekteryma scenama si dokonce automatika poradila rozhodne lip, nez jsem dokazal ja rucne, napr. zasnezeny hreben MF, tam mi vzdy neco nesedelo - ani na JPG, ale tam to bylo jako "nejmensi zlo", kdyz jsem neco v RAW odstranil, ukazal se jiny problem jinde :twisted:.

Co se tyce odsumovani, tak si ve fotaku na JPG zapni nejmensi uroven - u me M10 to funguje fakt slusne. Oproti RAW i oproti Nikon D7200. Dokonce kdyz jsem si delal fotky jedneho sousosi schovaneho ve vyklenku ve tmave katedrale v Koline nad Rynem, bez prisvetlovani, z ruky bez stativu, s casem asi 1/5 vteriny, v silnem seru na 6400 ISO, tak ta fotka byla na to ISO a podminky naprosto skvela, to ten Nikon by dal se stejnym sumem a detaily mozna tak na 640, v nejlepsim pripade na 800 ISO, ale pouze se stativem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod apuka » stř dub 20, 2022 9:06

Jo - jeste pridavam info, ze se snazim vyhnout zbytecne velkemu rozsahu svetel uz pri vyberu sceny, rekl bych kompozici snimku, kdybych tak premyslel :-). Timpadem mi dynamicky rozsah vetsinou vleze do moznosti cipu (DR ma Oly prekvapive dobry) a nepotrebuji pouzivat ruzne HDR. To je totiz oblast, kde by se neco malo vice dalo z RAWu vytahnout.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod Lipon » stř dub 20, 2022 9:12

takže když je scéna moc kontrastní, tak ji radši nevyfotíš?
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod apuka » stř dub 20, 2022 9:27

To ne, jsem psal "se snazim" aby takova nebyla. Proste v tom pripade holt, bude vypadat jako mikova fotka z mobilu s HDR, co tu linkoval kousek vyse. Resp. vyrazne lip, bo Oly ma lepsi DR nez ten mobil i s HDR. Ale kdyz napr. je v zaberu primo slunce, tak prakticky zadne HDR nedokaze udelat tak, aby tam nebyl zadny prepal.

Aby se to zase nepochopilo jinak nez jsem napsal, tak kdyz vidim, ze fotka plne nevyjde, tak ji odfotim, aby vysla co nejlepe v ramci moznosti a potom pripadne - pokud je tam neco opravdu zajimaveho - jeste odfotim bez zdroje silneho svetla, aby to zajimave bylo dobre videt.
To je presno, co jsem psal - ze fotky si delam pro nas, spise na spominky a mi nestoji za cas, praci a namahu se s tim hrat tolik, aby byly o neco malo dokonalejsi, kdyz si ty spominky mohu "vytahnout" klidne i ze dvou fotek za sebou.

Ale toto je jen a jen o mne a o mem pristupu. Ja plne chapu, kdyz ma nekdo jiny a snazi se o tu dokonalost. Vsak, jak jsem psal, sam jsem tim prosel taky - jen jeste s fotakama, kde byly moznosti nekde uplne jinde, DR jen o neco vetsi nez pulka soucasneho, pouziteln citlivost bez otravujiciho sumu a jeste s detaliy nesrovnatelne, atd.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod apuka » stř dub 20, 2022 9:34

Mawenzi píše:odpo si jdu pro bazarovou e-m10 mkII tak se na ni tesim
Udelej si primo v bazaru par zkusebnych fotek (si radeji vezmi svoji SD kartu), doporucuji hlavne casem 1/250, pripadne 1/320, na clone ani na ohnisku (asi ani typu) objektivu nezalezi a zkontroluj si, jestli jsou fotky ostre stejne jako kdyz udelas napr. 1/100.

Muj kus totiz trpi problemem, ze zrovna na tyto casy (o rad casteji na 1/250) obcas udela zvlastne mirne rozostrene fotky. Co si pamatuji, nezavisi to od nastaveni/vypnuti stabilizace. Stejna fotka udelana nizsim i vyssim casem je OK, jen tento (a 1/320) obcas dela problemy. Neostra je potom cela fotka vsude, tj. ne spatne zaostrena, ale spise doslova rozostrena. Neco jako by cipem nekdo jen trochu zatrasl - takze by to mohla zpusobit mechanika stabilizace.

Ale nikoho jsem nenasel, kdo by si na podobny problem stezoval, takze predpokladam, ze to je spise chyba konkretniho kusu. Bohuzel jsem na to prisel tesne po zaruce. Do tehdy jsem si mysle, ze je to rukama - ale neni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod ntz » stř dub 20, 2022 9:34

@Mike - ok, pristy tyden pujdu do Hannibalu a koupim si tam nejake poradne obleceni .. Asi urcite tu SS bundu a zeptam se jeste na jedno kvalitni pradlo a nejakou vetrovku (jako termopradlo mam 2x set klimatex a jedno tricko s dlouhym rukavem z merina) .. necham si tam od nich poradit ..

@apuka - jsem rad za kazde tve rady stran outdooru, nicmene trosku na to vrha temny stin tva zjevna touha chtit se vyjadrit uplne ke vsemu - viz poslednich nekolik prispevku o foceni a uprave fotek ..

@Mawe - gratuluju k Olympusu .. uz jsem na nej koukal driv .. je to takovej lehkej (ma myslim neco kolem 400-500g) fotacek, ma ho jeden muj kamarad .. Ten olympusik je fajn fotak, ja jsem ale zmlsanej top vystupem z D810 takze uz by to asi pro me nebylo .. A ostatne, mam 4 fotaky co aktivne pouzivam a 5 uz je fakt moc
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 20, 2022 10:02

ntz
tak ja su uz starej olympusak:D mit doma FF, tak asi taky neporizuju dalsi nekompatibilni stroje:D

jednou sem mela pujceny FF a 18-240 nebo tak neco (nikon, nevzpomenu si), a kdybych nemela spatny klouby a zvladla to rozumne udrzet, tak po tom slintam.

apuka
mam odsum uplne vypnutej a su taky spokojena:D

diky za tip, vyzkousim si to. sakra kartu sem zapomela doma, tak uz zarizeno:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Příprava, trénink a vybavení na náročný trek

Příspěvekod apuka » stř dub 20, 2022 11:45

ntz píše:viz poslednich nekolik prispevku o foceni a uprave fotek ..
Nevim, jestli ssi vsiml, ze ja jsem jen napsal par vet o tom, jak ja vidim a delam postprocessing, bo rec byla - na zaklade Tve linkovane fotky - o postprocessingu (nejenom o HDR a blendingu) fotek v mobilu i fotacich. A ze podle mne zase bezne tak moc postprocessingu ani neni treba, kdyz je vsechno dobre nastavene ve fotaku.
Vse ostatne, co jsem napsal uz byly jen odpovede na dotazy - i na Tvuj dotaz.

Ad obleceni: Ja se taky primlouvam, abys zkusil Borealis. Je to fakt vhodna kombinace (nebo spise hybrid mezi nimi) SS a vetrovky. Ale neni moc tepla, s tim nepocitej. Ostatni veci, je otazne, co Ti poradi - ale ja mam s prodavaci v Hanibalu docela dobre zkusenosti (z Prahy i Brna), ze jim nejde o to poradit Ti neco "in" ale co je podle nich vhodne. Bo vetsinou tam prodavaji lidi, kteri jsou outdooraci - ale holt, i tam zavisi od konkretniho cloveka.
Co se tyce Klimatexu - to opravdu zavisi od konkretniho kusu, nektere veci (hlavne starsi) od nich jsou skvele, nektere uz min. Taky zavisi od toho, na co je chces pouzit.

Jeste k fliskam - doufam, ze nemas same noname a "znackove" typu McKinley a pod, nejlepe s membranou. Ony totiz casto jsou hodne neprodysne - neni fliska jako fliska. To ale pomerne dobre zjistis doma, kdyz zkusim ten material profouknout. Kdyz to nepujde nebo jen tezko, tak je to malo prodysne a budes se v tom potit. Poku dprofouknes bez problemu, tak Te to asi udycha (nebo jen mas supersilne plice :-D).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 20, 2022 12:44

apuka
co pouzivas za objektivy? na olyho
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » stř dub 20, 2022 14:53

Nic moc, ted uz jen setovy pancake 14-42, ktery na setak ma prekvapive slusny obraz (ktery mi postacuje). Navic s tim M10 je to slozene jen o malo min kompaktni nez jejich PENy. Kupoval jsem DZ kit, bo rozdil byl thedy asi 1000 Kc, ale ten tele 40-150, ale mam dojem, ze jeste starsi verzi. To ale nema nic extra obraz, navic ostri hooodne pomalu (ten maly ma ultrazvukove ostreni a je - na setak - rychly a presny), zabira prilis moc mista, tak jej uz moc nepouzivam.

Praveze s tim pancakem je to takovy hodne skladny a lehky fotacek, idealni na tury, mensi nez mnoho kompaktu a vysledek je nekde uplne jinde, mnohdy je mnohdy srovnatelny s Nikonem D7200. Nekdy jej prekonava a nekdy zase naopak - oba ty fotaky (jako skoro kazdy) maji nejake mouchy, o kterych je dobre vedet. Napr. Nikon moc dobre nezvlada odstiny, kdyz se foti nejaka cerveno-cervena fotka, napr. kvet cervene ruze zblizka, neco podobneho i s nekterymi odstiny zlute - nepomaha ani RAW, proste cip to nepobere, vysledek vypada, ze misto 256 odstinu v celem rozsahu dokaze pouzit tak mozna 25-32. Oly M10 zase nedokaze moc dobre zpracovat podobne odstiny bile - zasnezena krajina s ruznou strukturou zasnezeneho povrchu. Zase neda se to srovnat s vystupem kompaktu a uz vubec ne mobilu, kdo na miste nebyl, si ani nevsimne chybejici odstiny - ale kdyz si srovnas cca stejny objekt ve stejnem case odfoceny obema stroji, tak to videt.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 20, 2022 15:46

apuka
ja spis ze zajimavosti, ten setak 14 -42 mam taky.

tesila sem se na 14-150 II na makro ale ma tak asi kilometr ostrici bod (prehanim) a nejak mi to s ni nejde na kytky:(
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » stř dub 20, 2022 16:27

@miku, nechces sem prosim presunout tu foto-vsuvku z vlakna o Skotsku ? diky
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » stř dub 20, 2022 17:23

Mawenzi píše:ten setak 14 -42 mam taky ... tesila sem se na 14-150 II na makro
A mas ten pancake (vysouvaci placku)? Bo stejne ohniska ma i "klasicky" setak, ale ten je o necem jinem (alespon ta prvni verze byla).
14-150 zaostruje od 90 cm, pokud si pamatuji, tak i na nejvetsi ohnisko. Na klasicke makro ("na oko mouchy") to opravdu neni, zato na bezne kyticky to tak spatne neni. Muzes si k tomu sehnat alespon predsadku (lepsi kvalitni) nebo mezikrouzek. Problemem takto je, ze ta optika uz tak je na 150 pomerne malo ostra.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 20, 2022 17:39

apuka
mam ten pancake. ta puvodni 14-42 ale taky nebyla uplne spatna, uz je to let, co jsem ji mela ale tenkrat (2013?) mi prislo ze ma ostry a dostatecny fotky.

nejak me ta 14 - 150 neba, mela sem ji na dvou vyletech a byl to unahlenej kup, tak snad se mi ji podari brzo zas strelit...

tu em10 sem vzala, penik fajn ale chybejici hledacek nekdy v tom slunku chybi a penika asi zas strelim, nebo si ho necham jako malej kompaktik... k te 14-42 mam automatickou krytku, takze je to fakt jak kompakt, kdyz nechces zoomovat staci ti jedna ruka, coz sem vlastne chtela.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » stř dub 20, 2022 19:32

Mawenzi píše:nejak me ta 14 - 150 neba
Ja jsem si jej poridil i kvuli tomu, ze si budu delat videa - vyhledy z vrcholu, hlavne v Alpach nebo Tatrach, pekne priblizene vzdalene vrcholky. Jenze jsem nakonec zjistil, ze
a) s velkym priblizenim je hodne tezke udrzet z ruky horizont; stabilizace sice zafunguje fajn, ale uz doslova milimetr nahoru nebo dolu a z vrcholku je jen stred svahu nebo nebo :-)
b) automaticke preostreni s tou "rychlosti" ostreni na toto nefunguje dobre, pulka zaberu je rozostrena, navic, jen s malym prehnanim, vleti do obrazu ptak (nebo blizko nekdy moucha) a rozostri se obraz, bo se snazi ostrit na ptaka, ktery je mezitim davno v haji; pro aretovane zaostreni zase nema dostatecnou hloubku ostrosti
(c) zavazi, musim si kvuli tomu vzit bud vetsi brasnu nebo pridavny obal).
Mawenzi píše:k te 14-42 mam automatickou krytku, takze je to fakt jak kompakt
Jo, ja mam taky, sice ne original ale z Alibaby za snad petinu originalu a je to fakt super.

Pro ty, co ten fotak nemaji, aby bylo jasno: neni to zadna plnohodnotna nahrada profi zrcadlovky, ale na turistiku a na setreni mistem a vahou je to fakt super. Kvalita fotek je opravdu dostatecna a moznosti nastaveni pro neprofesionala taky. Tezko se to da srovnat i s lepsimi (a drazsimi) kompakty.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » stř dub 20, 2022 22:21

me osobne pripada supr kompromis mezi kvalitou a vahou Nikon Z50 v setu s 16-50 a 50-250 objektivama (vaha 450g telo, 135+400g objektivy) .. cena noveho setu cca 1000 eur, da se napohodu sehnat na ebay.de za min ..

jednou za cas premyslim o tom, ze bych si poridil nejakej lehci system nez FX/DX tela na Nikon F-mount, pak si ale vzdy reknu, ze kompromisama cesta nevede .. alespon ne ta moje .. je potreba rozlisovat, jetli jdu chodit a nebo fotit ... napr. do Skotska jsem na zacatku planoval jet fotit, potom se cele zvrhlo do chozeni ... bohuzel nemam dostatecne natrenovano abych zvladl oboje
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod mike » čtv dub 21, 2022 0:53

ntz píše:@miku, nechces sem prosim presunout tu foto-vsuvku z vlakna o Skotsku ? diky

Presunul jsem to snad vsechno. Jestli jsi to teda myslel takhle. Jestli ne, mel jsi to rict :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru