Pokec o focení

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » úte kvě 23, 2023 19:31

@apuka - 400d je stara placka .. je to jako kdyz nekdo rekne, ze by si chtel zkusit jizdu na zavodnim okruhu ale nechtel investovat do auta a nekdo mu rekl, at se vezme svoji starou corsu 1.2 rv 1998 a jde se projet :D .. foceni je proste drahej konicek .. at si to samozrejme @Dromedaro zkusi s cim chce, se 400D a setovym objektivem ale vysledky nebudou valne ... mozna tak maximalne skladat desitky nebo stovky fotek v nejakem softwaru ..

@Dromedaro - bazar na megapixelu je extremne predrazenej .. a ty jejich vykupni ceny je lupicstvi ... takze to se mi nechce podporovat z principu .. koupit si neco na bazos.cz a osobne si to vyzvednout a prohlednout je v pohode .. nebo aukro a nebo ebay, kdyz kupujes v evrope tak ok
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » úte kvě 23, 2023 19:59

ntz
a ses si jistej ze zkusit 20 let stary auto na okruhu je takova hruza?

borci v nedelu vypadali ze si to dost uzivaj (cinquecento sme loni dali pryc, ty auta za 10t proste dyl nez 10et nevydrzej :D

dromedaro
castecne souhlasim s ntz ze zrovna 15 + starej fotak bych nebrala digital, ale treba 8 -10 let stary telo budes mit mit dneska za par slupek, a to uz na dva roky experimentovani nez to umre nebo si to osahas a zjistis co potrebujes vylepsit staci v klidku.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » úte kvě 23, 2023 20:01

jeste ta fotka co sem chtela dat :D
Přílohy
tmp-cam-2651857111637521621.jpg
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » úte kvě 23, 2023 20:10

@Mawe - ja si pri vsi sve skromnosti (jsem skromny, tedy jsem) myslim, ze zrovna tu kombinaci kterou jsem navrhl, ze je uplne genialni :P ... (tedy Nikon D610 + Tokina at-x 16-28 f/2.8)

navic kdyz si to koupis, zkusis a zjistits, ze te to nebavi, tak se to da prodat za stejnou cenu ... D610 i tuhle tokinu jsem mel ... oboje jsem prodal pres bazos.cz .. ten objektiv si asi ale koupim znovu .. mam nikon 16-35 f/4 a ten me dost stve, vratim se k tokine .. stve me dokonce tak moc, ze uz delsi dobu uvazuju o zmene systemu
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » stř kvě 24, 2023 4:52

genialni mozna je, ale myslim, ze 30k je pro vetsinu lidi za neco, co jen spekulujou a ani nevi, zda je to nakonec bude bavit, dost velka palka, na to aby si to 5x vyzkouseli a pak od toho treba zas sli pryc s tim, ze to sice zase prodas, ale cim vic majitelu, tim hur.

ale ano, pokud je to bavit bude, zas odpada to ze budou mit nejaky starsi telo.

kamarad nejakou dobu fotil na nikon d90 a az kdyz naznal, ze to ma limity ktery ho omezujou si koupil.myslim bazarovou d600 (d610?) a to mozna 2-3 roky zpet teprve, az kdyz si cena i toho bazarovyho tela obhajila, ze fakt to nebude kauf "k nicemu".

(on ma zalibu hlavne v te obloze, proto to pisu, jinak z vandru priveze tak 10 fotek krom oblohy, kdyz uz to teda ma s sebou).
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » stř kvě 24, 2023 8:18

D610 je stary telo .... D750 by byla lepsi, ta ale stoji skoro 2x vic .. lidi za ni chtej 20 tisic .. a taky je to stary telo .. jeste se da z druhy ruky sehnat celkem levne canon 6d mk2 a to je hodne dobrej fotak pro krajinare, protoze canon ma dobry (o dost lepsi) ty sirace (16-35) nez nikon ..

ja myslim, ze foceni je skvelej konicek ... dromedaro tady vymejslel kraviny s dirkacem ... ja bych mu doporucil rozbit prasatko, koupot normalni fotak a pustit se do toho
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » stř kvě 24, 2023 11:30

Dromedaro píše:Jestli bych ten foťák vzal, tak jen z bazaru v Megapixelu. Tam je rok záruka. Nebo aspoň z Fotoškody, tam tuším mají taky nějakou záruku, ale krátkou. Od nikoho z bazaru na netu bych to nekoupil za takový peníze, protože jak píše Apuka, já digitálům nerozumím a snadno by mě někdo napálil. Leda, že by to bylo ještě v záruce
Tady je zase dobre si uvedomit - a malokdo to vi -, ze kdys si koupis pouzite zbozi z "bazaru", tak na to mas zaruky - krome pripadu, ze prodavajici v inzeratu primo vyloucil moznosti reklamace. V tom pripade bych ale byl hodne opatrny, protoze bych trochu cekal neco nekaleho.
Viz napr. tady.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » stř kvě 24, 2023 11:51

Ja koupil z druhe ruky vsechny auta a fotaky svyho zivota (dobre, krom D7200) a z fotaku jsem nemel problem se zadnym ... je to elektronika ... kouknes na to, funguje/nefunguje ... kdyz vypada nejak otriskane tak nebrat .. tam neni co zkazit .. dobre, jeste ma cenu kouknout se u fotaku lupou na chip (mam takovou svitici lupu) jestli neni poskrabanej od nejakeho cisteni a je to vyrizeno ..

kdyz si fotak zkousis, proste vyzkousej ze ostri, ze foti, ze zaverka nevydava nejakej brutalni divnej zvuk ... neni na tom co vykoukat ..

koupil jsem hodne veci i pres ebay, kupuju v 95% od prodejcu z nemecka, a tam inzerujou ruzne bazary a normalni prodejci fototechniky .. kazdej prodejci si extremne hlida co prodava a svoji reputaci .. pokud ma 100% a hodne prodeju, tak se neni proc bat .. kdyz ma prodejce 99.7% a vic a hodne prodeju, je to OK
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » stř kvě 24, 2023 12:50

ntz píše:je to elektronika ... kouknes na to, funguje/nefunguje
No........
.
Kdyz pekne ocisti cip pred prodejem, zjistis, ze zaverka obcas pekne prska na cip olej (obcasny problem s nekterymi fotaky z Nikon D7xxx rady; problemem hlavne je, ze vyrobce to priznal pro nektere serie podle vyr. cisla, ale i z ostatnych serii se naslo dost pristroju, ktere to delaly)

Pokud je nejaky problem se stabilizaci jen pri nekterych rychlostech zaverky, to nemusis tak rychle zjistit. Ja jsem na svem novem Olympusu OND M10 dospel k tomu, ze problem neni v mych rukou az po uplynuti zaruky. Jednoduse pri rychlostech 1/250 a 1/320 se mnohdy "pohnul cip", proste ta neostrost je evidentne nezavisla na pohybu rukouPravda, Nikon nema stabilizaci cipu, ale toto muze stejne "zafungovat" i v objektivu, navic kdyz to mas na ohn. vzdalenosti 14, tak pri tech rychlostech je to prakticky neproveditelne, kdyz stejne nedela ani pri 1/6 vteriny... Hlavne ale pri prohlizeni na monitoru to na fotce hned nebije do oci, az se to zvetsi do dostatecneho priblizeni.

Pokud cip nezvlada nektere barvy, tak to zjistis az casem - napr. nedokaze normalne odstupnovat odstiny ciste zlute nebo cervene. Pekne to videt pri fotce zblizka cervene/zlute ruze - barvy se tam slevaji do nekolika malo odstinu. Toto byl prave problem nekterych Nikonackych cipu. Ne celych serii, bylo to individualni. Ale pokud tuto zkusenost uz nemas za sebou, nenapadne Te to.

Atd., atd.

K tomu jeste pripocty, ze zaverka neni ciste elktronicka, je to i mechanicka zalezitost, stejne tak zrcadlo - a ta mechanika muze mit uz sve mouchy, ktere si taky nemusis hned vsimat a projevuji se jen za jistych okolnosti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » stř kvě 24, 2023 13:15

@apuka - chapu, proste zijes ve straslivem svete plnem nastrah a nebezpeci ... v tom pripade je lepsi si nekupovat vubec nic .. sak i novej fotak muze mit skrytou vadu a muze treba vybouchnout baterka, kdyz budes mit fotak u oka a oslepit te ..

sorry chlape, na tohle se neda napsat nic rozumneho ... obcas mi pripadas jak jak nekteri vydeseny duchodci, kdy se 80ti leta baba boji ze prijdou mygranti a znasilni ji ...

mel jsem nasledujici Nikony (mam jeste nejake fuji, ty zde ale neuvadim) - D5100, D7100, D7200, D610, D810, D850 a krom D7200 jsem vsechny koupil z druhe ruky a D810 jsem koupil z ebay.de aniz bych ji pred tim dokonce videl .. (moji fujinu x100f jsem taky koupil z ebay.de) .. ani u jednoho fotaku nebyl problem vubec s nicim .. kdybych mel nemocnou hlavu a videl svet v cernejch barvach jako ty, tak jsem si nikdy nekoupil zadnej fotak a nikdy bych nefotil ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » stř kvě 24, 2023 13:31

Dromedaro: normálně vezmi toho kanóna, co máš ve skříni a jdi zkoušet
čas, kterej strávíš špekulováním nad příspěvky některých přispěvatelů, využiješ líp, když budeš zkoušet a zkoušet

na píchání prasátek bude vždycky čas, možná na to ani nedojde
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4906
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » stř kvě 24, 2023 13:47

@ntz: Uz zase zacinas....

Moje reakce byla na Tvuj pohled "je to elektronika...kouknes na to ... funguje/nefunguje". Tos psal Dromedarovi, ktery sam potvrdil, ze se v tom nevyzna. TO neni o "nemocne hlave" ale o obezretnosti v oblasti, ktermeu nerozumim. Proto ja Dromedarovi naprosto rozumim, ze by asi radeji priplatil vice v nejakem bazaru Megapixelu nebo FotoSkody (kde v tech cenach a rozdilu mezi vykupni a prodejni ceny je zahrnute nezanedbatelna cena i za odborne testovani, za zaruku i za riziko, ze se fotak nakonec neproda - toto na ebayi, aukro a jinym bazarech nemas).

Ja jsem nijak netvrdil, ze tam jsou vzdy problemy - jen ze to neni tak jednoduche, jak pises. Proste i elektronika muze mit tisice skrytych vad a kdyz neco koupis, bud se Ti je "povede mit" nebo ne.

Jen Ty stale nechapes, ze tady stale jde o to, ze nekdo nemusi chtit vyhazovat 30kKc, kdyz neni schopny dostatecne zjistit, jestli co koupi je plne v poradku nebo ne. Ty mnou popisovane vady vubec nejsou ojedinele, ale prave naopak - nadavaji na to poruzne napric znackami a modely., nehledic na cenu a jestli to byly amaterske nebo vysoce profesionalni fotaky. Vis, jistou dobu jsem se byl docela aktivny v ruznych foto-forech a diskuzich, takze to fakt nejsou moje vymysly. Neco jsem i sam zazil - takove, co jsem si vsiml jako prvni, takove, ktere jsem zjistil (presneji zjistil jsem pricinu problemu) az z tech for i takove, ktere mel "kazdy druhy" a ja ne. Ruzne vady u svych pristroju popisovali i profesionalni fotografove, samozrejme jeste vice amateri na ruznych urovnich.

Takze kdyby ses do Googlu nekoukal pouze po ruznych technikach a pod, ale i ke zkusenostem a problemu lidi s konkretnimi modely fotaku (ale to same plati i pro objektivy), tak bys asi nereagoval na muj prispevek tak, jak jsi reagoval.

Pravdu v te reakci mas pouze v tom, ze ano - i nove veci mohou mit a maji svoje problemy. Jenze mas na ne delsi zaruku a v pripade nevyreseni v ramci ni dokonce i moznost odstoupeni od smlouvy a prejit nekam jinam. Samozrejme, taky se s novym fotakem muzes uplne spalit a zjistis, ze Ti vubec nevyhovuje a nakonec to predas s velkou ztratou.

Jsem rad, ze i Lipon radi Dromedarovi, co ja - at jde zkouset s tim, co ma a ze prasato muze rozbijet az pozdeji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » stř kvě 24, 2023 16:19

@Lipon - souhlas co rikas ... presto nutno zduraznit, ze canon 400d je strasna plecka a ten vystup muze naprosto odradit ..

@apuka - zijes v apukavesmiru a jsi uplne odtrzenej od reality ... vypisujes tady dlouhe litanie zbytecnejch blbosti .. a je moje chyba, ze jsem se s tebou pustil do nejakejch debat .. uz me nebavi dohadovat se s tebou o blbostech ... sdilel jsem dostatecne podrobne svoji realnou zkusenost, kterou s temahle vecma mam .. na zaklade prakticky vseho, co s tebe vypadlo muzu bezpecne rict, ze o tom vis kulovy a krom nejakaho naprosto zbytecneho a pitomeho straseni a prazdnejch debilnich varovani pred vsim, co se muze stat z tebe nic prakticky pouzitelneho ani konkretniho nevychazi .. jo a vim, psal jsi mi to 3x, kdyz jsem se narodil, tak jsi uz davno fotil zrcadlovkou a studoval fotograficke knihy ...

ps. (zde si nedokazu pomoct) tvoje dojmologie tady:

apuka píše:Moje reakce byla na Tvuj pohled "je to elektronika...kouknes na to ... funguje/nefunguje". Tos psal Dromedarovi, ktery sam potvrdil, ze se v tom nevyzna. TO neni o "nemocne hlave" ale o obezretnosti v oblasti, ktermeu nerozumim. Proto ja Dromedarovi naprosto rozumim, ze by asi radeji priplatil vice v nejakem bazaru Megapixelu nebo FotoSkody (kde v tech cenach a rozdilu mezi vykupni a prodejni ceny je zahrnute nezanedbatelna cena i za odborne testovani, za zaruku i za riziko, ze se fotak nakonec neproda - toto na ebayi, aukro a jinym bazarech nemas).


tohle je absolutni kravina .. megapixel zadne odborne testovani nedela .. proste koukne funguje/nefunguje, otre navlhcenym hadrikem a sup, fotak je v regalu ... sam jsem to zazil pac jsem jim D7100 prodaval a kupoval jsem si D7200 .. driv nez jsem stihl koupit D7200 tak uz byla D7100 za sklem .. navic prodavaj vsechny fotaky za stejnou cenu a je jim jedno, jestli jedna zrcadlovka ma 15k na shutter counteru a nebo 50k .. cenu snizi jenom kdyz je zvenku ohmatana .. na ebay prodavaj kamenne obchody z nemecka, ktere ti davaji nektere taky rok zaruku, nebo moznost vraceni apod ... uplne stejne
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » stř kvě 24, 2023 16:36

pokud dromedaro ten canon 400d ma tak neni o cem se bavit, ja pochopila ze ho chce kupovat.

vsak s tema staryma pleckama se delaly pred 15 rokama taky profi fotky, tak si to vyzkousi a uvidi.

on ne kazdej chce rok nebo dva setrit a odpirat si vecere aby si koupil telo u kteryho po 3 mesicich zjisti ze je overkill a ze ho zadane tema ani nakonec nebavi delat.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » stř kvě 24, 2023 16:49

@Mawe .. jasny ... stoji presto ale za pripomenuti, ze ten canon 400d je dneska uz uplne tragickej a vetsina mobilu bude delat lepsi fotky ... + jeste kdovijaky sklo na to ma, tady mas tvrda data .. specialne pokud tomu nekdo nerozumi (a zna jen dirkace + canon 400d LOL :D), tak muze nabyt po svejch pokusech naprosto zavadejiciho dojmu .. a to tady celou dobu rikam .. tvrda data zde:

https://www.dxomark.com/cameras/Ratings

pokud se s canonem 400d pokusis o low-light photography, tak seredne narazis ... proporcialne mnohem hur, nez kdyz budes fotit za dobrejch svetelnejch podminek a originalne jsme zde zacali s tim, ze Dromedaro chce zkouset fotit nocni oblohu .. ja si myslim, ze fotit nocni oblohu s canonem 400d a nejakym setakem neni prakticky mozny, aby z toho lezl vystup, co bude mit hlavu a patu .. alespon na jednu expozici .. kdyz bude skladat stovky fotek ve specialnim softwaru tak mozna ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » stř kvě 24, 2023 17:47

ntz píše:pokud se s canonem 400d pokusis o low-light photography, tak seredne narazis
Hm... Ja si stale myslim, ze nemusis. Napriklad tady mas par rad pro ty, kteri to s nim chteli delat (je to stare, spise pro inspiraci). Myslim si, ze pokud se Dromedarovi povede udelat alespon podobnou fotku jako ta prvni na strance, tak bude - jako s jednym z prvnich pokusu - hodne spokojeny (a jeste tam najde par napoved presne k tomu stroji).

Nebo tady mas fotku mlecne drahy presne v te kombinaci - 400D+setak. Neni to pri soucasnych technickych moznostech nic extra, ale zase - jedna se o vyzkouseni, jestli mu to jde a jak se to dela a na to mi prijde fotka skvela. Rozhodne ne jako neco, s cim dotycny "seredne narazil".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » stř kvě 24, 2023 18:06

ach jo ... nekolikrat jsem psal, ze kdyz bude skladat expozice, tak by to mohlo jit .. my se ale bavime celou dobu krajinarske (low light) fotografii nocni oblohy, na kterou se pouziva npr a nebo rule-of-500/400
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » stř kvě 24, 2023 18:52

Jsi si vsiml u te prvni fotky komentar, kde dotycny, ktery se tomu - kupodivu i s C 400D - venoval pise primo:
You can capture constellations with 30-second exposures, or put the camera in bulb mode and lock the cable release to take multi-minute star trail photos.
Tj. znovu - D. se zajimal celkem dost o fotky pohybu hvezd a to tady primo nabizi, ze to muze s C 400D delat.

Myslim, ze kazdemu bylo jasne, ze na 25-30 sec a nejakych 1600 ISO s tim fotakem uz idealni fotku neudela, ale stale budou na mensi tisky (a monitor) dostatecne , jeste 800 ISO je docela uchazejici. No a na to uz is rule-of-500 se uz neco vyfotit da. Mozna tam nebudou ty malo jasne hvezdym, ale stale plati, ze na ocekavanou velikost tisku to bude dostatecne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » stř kvě 24, 2023 19:12

Jeste tady dam jako inspiraci stranky jednoho cloveka, ktery se venuje(-al???) i opravdu astrofotografii. V jeho galerii je mnoho nadhernych fotek udelanych Canonem 400D, nektere i pomoci setoveho objektivu. Sice s fotakem mirne upravenym (vymenili tam filtr), ale to je dulezite spise pro jeho specialni fotky.
Ty v galerii jsou vetsinou poskladane z vice zaberu, protoze to, co tam je se jinak moc odfotit neda (ani na soucasnych beznych FF fotacich). Jde mi ale o to, ze kdyz takove fotky dokaze udelat on, tak slusne zakladni muze udelat i Dromedaro, resp. jiny zacatecnik. Protoze to ukazuje, ze samotny cip neni tak spatny, aby to neslo delat. Znovu zopakuji - na nejlepsich soucasnych fotacich se udela technicky lepsi fotka, uz jen kvuli vyrazne vyssi citlivosti cipu, ale jako zaklad na vyzkouseni tohoto typu foceni je Canon 400D dostatecny.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » stř kvě 24, 2023 20:58

Mawenzi: Jo tu 400D už mám doma. Půjčil mi ji kdysi kamoš, než odjel do ciziny a už ji asi nechce. Psal jsem mu, že mu ji pošlu a mám to prý nechat být. Mám k tomu setový objektiv 18-55mm f 3,5 -5,6, dvě baterky, UV a ND a polirazční filtr, sluneční clonu.

Apuka: Díky za ty odkazy na tu noční oblohu s 400D.
Jak píšeš, raději si připlatit za ten nákup v bazaru v megapixelu nebo u fotoškody. Zase o něco dražší to je, ale nepřijde mi, že extrémně jak píše ntz. Třeba tu 750D tam mají za cca 21tisíc a ntz píše, že se za tyto peníze prodává. Možná ten ebay by stál za úvahu. A jak ntz píše, že je to jen elektronika, tak právě, že je to elektronika. To když zhasne, tak s tím nic nenadělám a opravy se snad ani nevyplatí. Třeba staré analogové fotoaparáty jsem kupoval normálně od lidí přes bazar, protože je to mechanika. Tam to procvakám, pohýbu, jestli funguje a stejně to dám pak ještě někomu na údržbový servis, hlavně na kontrolu časů závěrky. Když se něco pokazí, tak to jde opravit a nebývá to drahé.

Ntz: Asi jsme se nepochopili. Ano, chci si zkusit fotit krajinu s noční oblohou, ale příležitostně na vandrech. Není to primární téma. Podle mě ty pořád u fotek hledáš technickou kvalitu a jakým foťákem a o tom to není. To jen k tvé poznámce k dirkové komoře.

Zase s ntz souhlasím v tom, že když je blbá tecnika, tak to je to taky naprd, když si člověk vezme, že někam jede do přírody primárně fotit, kolik času a energie tomu věnuje, přemýšlí nad tím a pak to je k ničemu, protože je to prostě nepoužitelný kvůli nevhodné technice, tak je to blbý a zbytečně vynaložená snaha a energie.

Že by mě focení přestalo bavit, toho se nebojím. Jen furt hledám svůj směr.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » stř kvě 24, 2023 21:38

@Dromedaro - foceni je proste extremne drahej konicek ... ja ti nebudu mazat med kolem huby tim abych ti tvrdil, ze se tvym starym canonen 400d to bude v roce 2023 za neco stat .. nebude .. na druhou stranu ma technickej pokrok i velmi svetle stranky jako napriklad to, ze ty dnesni entry-level fotaky uz foti fakt dobre ..

psal jsi drive, ze te bavi (bavilo by te) fotit tim blaznivym dirkacem ... naklady na foceni dirkacem se za par (? desitek) fotek vyrovnaji slusnemu aps-c fotaku z druhe ruky ... kdyz koupis za rozumnou cenu jetej fotak a foceni te nebude bavit, tak ho budes schopen za stejnou cenu prodat ..

ja osobne na zaklade svejch zkusenosti doporucuju ty fotaky, co jsem ti doporucil vyse .. pokud by sis' chtel foceni vyzkouset za co nejnizsi cenu, tak doporucuju Nikona 7x00 (ty nizsi rady bych nebral aka 3x00 a 5x00) a nebo fullframe, to ale budes muset priplatit, furt se ale daj sehnat fotaky za docela dobre penize .. u toho fullframu bych se asi zameril na D800 a nebo D810 radsi nez na D610 a nebo D750 ..

dulezita vec: fotku dela objektiv ... telo je v podstate ve vedlejsi roli, alespon co se tyce IQ
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » čtv kvě 25, 2023 10:04

ntz píše:fotku dela objektiv ... telo je v podstate ve vedlejsi roli, alespon co se tyce IQ
Tak myslim, ze po teto poznamce je o Tebe uz vice veci jasnych :wink:.

@Dromedaro: fotku nedela ani fotak, ani objektiv - dela ho fotograf.
Je naprosto jedno jaky mas fotak, klidne muzes mit i starsi mobil, dulezite jsou Tvoje oci, co a jak vidis a jak si to umis prenest do kompozice. Jen nemene dulezite je se se svym fotakem (nebo "fotakem") poradne seznamit, abys spoznal jeho hranice, moznosti a schopnosti. Pokud toto znas, tak si to "zakomponujes" do svych kompozic a budes fotit to (nebo pouzijes nejaky proces), co Ti umozni odfotit, co bys fotit chtel. Tato schopnost dela fotgorafa - a ten potom dela ty fotky.

Toto samozrejme plati i pro dirkac, co asi ntz nechape. Tam je treba uplne jiny pohled - pokud jej nekdo nema, tak to nechape. Coz je jasne pro hodne technicky pohled, protoze technicky vysledek z dirkace se fakt neda srovnat s fotkou z normalniho fotaku, v tom ma ntz pravdu. Jenze pokud mas tu schopnost "videt dirkacem" pri porizeni fotky, tak mozna 9 z 10-ti lidi rekne, ze se mu Tvoje fotka z dirkace bude libit vice nez technicky dokonala fotka stejneho objektu odfoceneho ze stejneho mista dokonalym fotakem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv kvě 25, 2023 10:23

@apuka ... jsi nemocnej a mas touhu se vyjadrit uplne ke vsemu i ke vecem o kterejch vis kulovy .. navic furt mas chorobnou potrebu nekomu neco dokazovat a nekoho opravovat ..

nebavime se tady o kompozici a ze fotku dela fotograf ale bavime se tady o technice .. proc mi pises sracky, ze fotku dela fotograf kdyz mluvim o IQ (image quality) a pisu, ze vic zalezi na objektivu ? Mas to v ty palici v poradku ? OMG, to snad neni mozny ..

Scenka v megapixelu:

Dromedaro: dobry den, rad bych fotak s objektivem aby delal dobre fotky, co by jste mi doporucil ?
Prodavac: zavisi na vasem budgetu - drahe fotaky a skla delaji skvele fotky, levne fotaky a skla delaji trosku horsi fotky.
Dromedaro: Tak myslim, ze po teto poznamce je o Vas uz vice veci jasnych, fotku nedela ani fotak, ani objektiv - dela ho fotograf ..
Prodavac (ochrance): Vyvedte ho, debila ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » čtv kvě 25, 2023 12:56

ntz píše:nebavime se tady o kompozici a ze fotku dela fotograf ale bavime se tady o technice
Jaksi Ti asi uniklo, ze se tady pise o foceni, posledni dny na techniku prevadis vsechno pouze Ty :wink: Myslim si, ze se Dromedaro docela jasne vyjadril, ze mu nejde o samotnou techniku, Mawenzine prispevky se taky nedaji hazet do kose "cista technika". Mozna jedine Lipon tema svymi pokusy s oblohou na mobilu chtel ukazat, ze v soucasnosti i ta mobilni technika je schopna udelat prijatelne vysledky (coz jsi Ty nepochopil) mel neco primo s technikou, ale zase z uplne jineho hlediska nez Ty tady furt vypisujes, takze on je taky z kola venku... No a zustal jsi na techniku pouze sam...

Ta moje poznamka byla o tom, ze Tys primo napsal, ze fotku dela objektiv, to jsi uzavrel trema teckami a potom jsi k tomu jeste pripojil, ze telo je v podstate ve vedlejsi roli, alespon co se tyce IQ. Takze ta spomenuta IQ se tykala jen k te pripojene casti - no a ja jsem reagoval hlavne na tu prvni cast.
K te druhe si myslim, ze neni co dodat - zkus si se super objektivem odfotit neco s telem, co je technicky fakt na hovno. Budes mit i fotku - technicky - na hovno. Napr. kdyz otocim (a trochu prezenu) svoji poznamku v predch. prispevku - muzes mit objektiv se super rozlisenim, ktery zvladne i 100.000MPix FF chip). Co Ti to ale pomuze, kdyz jej budes mit na fotaku s APS-C (abych niz nesel) cipem s rozlisenim 3 MPix? Samozrejme to plati i naopak. Ale pro drtivou vetsinu fotek pro bezneho fotografa se da rict, ze na vetsine fotek v konecnim tisku nebo velikosti nebude extra znatelny rozdil kdyz pouzije fotak i objektiv, oba alespon prumerne kvality. Ty rozdily tam najdou fajnsmejkri, hnidopisi s lupou a technicti fanatici.

Ale stale plati, ze foto dela hlavne fotograf, ne telo a ne objektiv. A plati to i z technicke stranky. Jak jsem psal, kdyz znas hranice sve techniky, tak z nej vytahnes maximum - a o to se jedna.

Mimochodem, kdyz o nekom neustale pises, ze nema v hlave neco v poradku a pise o necem, cemu vubec nerozumi, pricemz on jenom napravuje, co bys mohl zpusobit (napr. odradit Dromedara od vyzkouseni tech "astro" fotek), resp. uvadi na pravou miru Tve prilis a vyhradne do techniky orientovane prispevky, tak neni nejaky problem spise na Tve strane?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv kvě 25, 2023 13:19

@apuka - ne .. pripadam si tady jako jednookej mezi slepejma kralem ... davam naprosto regulerni a akuratni technicke informace, na kterych by se podle meho nazoru shodlo 95% lidi co foti (oni by je dali nezavisle na sobe), pokud bych mel rozebrat role jedlotlivejch akteru

@ty - mas uplne irrelevantni nesmyslne vstupy, kdy se proste snazis vyjadrit ke vsemu a zaroven nejak jinak, mozna aby to vypadalo, ze prinasis nejakej novej pohled .. potom se teda vyhranujes proti smysluplnym a obecne platnym tezim z cehoz vypliva ze z tebe lezou jedna pitomost za druhou .. uplny zbytecnosti aka kdy ja mluvim o IQ a ty mi napises ze fotku dela fotograf a nebo ja reknu, ze 400d je fotak uplne na kulovy v dnesni dobe (kor na low light photography) a ty mi absolutne nesmyslne vratis, ze Dromedara odradim od foceni (protoze jsem ti to sam drive napsal - logika mejch deti, tem je < 6 a spis, nez ze by byly takhle hloupe, oni to zkousi) a nebo vitezne das link na nejakyho mistra, co fotil nocni oblohu se 400d (pred x lety) a skladal desitky fotek dohromady (a to sem ostatne opakovane psal, ze mozna to skladani s takhle starym fotakem je jedina moznost) .. proste kdybys mlcel a vubec sem nezasahoval, tak to bude skvele, tvuj vstup sem je jedna blbost za druhou ..

@Lipon - ten nerika nic (ja myslim, ze pod kapotou se mnou trosku souhlasi - technicky vzato), toho jsem ale ja sam (hloupe) nakrknul, ze jsem rekl o jeho fotkach z mobilu, ze jsou tragicke .. coz si myslim ze jsou tragicke, mrzi me ale, ze se to Lipona takhle dotklo .. on ma ale na me spadeno uz drivejska, no proste ja @Lipona stvu (on me ale ani v nejmensim)

@Dromedaro se tu pta a jako motylek si poletuje od jednoho ke druhemu, mozna ze ma z nas vsech akorat srandu

@Mawe - nic neresi .. ta ma slusnej fotak (dokonce 2x - ale 4/3 sensor na low-light moc neni ;)) a foti bezvadny fotky .. kez bych mel ja takovej cit pro kompozici jako ma ona

@ja - sem tady nejvetsi vocas, protoze se hadam s tebou @apuko i kdyz reagovat na tebe a ty blbosti co tu mektas snad i trestuhodny, protoze te akorat pobizim k dalsimu generovani nahodnej slov a blbosti na tema fotografie
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » čtv kvě 25, 2023 15:22

ntz píše:@Dromedaro se tu pta a jako motylek si poletuje od jednoho ke druhemu, mozna ze ma z nas vsech akorat srandu

Nejsem si jistý jak to myslíš, ale střídavě reaguji na jednoho nebo druhého, protože píšu z mobilu a na mobilu reaguji jinak, než kdybych seděl u PC, protože je na tom malém displeji technicky komplikované brát vás v příspěvku všechny v potaz a všechny citovat a reagovat. Takže většinou střídavě reaguji na jednoho nebo druhého a ne úplně na všechno na co bych chtěl v rámci zjednodušení a komplikovanosti mnohačetných citací na mobilu. Kdybych seděl u PC, tak reaguji více v jednom příspěvku na všechny i s citacemi. A taky už se v té diskuzi občas ztrácím, jak je to promíchané dobře míněnými radami a zuřivou obhajobou vlastní cti.
Srandu z nikoho nemám, ale některé příspěvky zábavné jsou. Snažím se být neutralní, ale abych řekl pravdu, už mám delší dobu z této diskuze pocit, že jsi zbytečně agresivní, Apuku už tady v podstatě urážíš a všichni jsme tady vlastně blbci viz to tvé, že jsi jednooký mezi slepými.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv kvě 25, 2023 15:50

Dromedaro píše:Apuku už tady v podstatě urážíš a všichni jsme tady vlastně blbci viz to tvé, že jsi jednooký mezi slepými.


Ano @apuku urazim (ne v podstate) protoze mam prudkou a cholerickou povahu a je nesnesitelne vydrzet jeho "apukovani" v takovemhle mnozstvi a za to ty slepe a jednooke se omlouvam, to takhle nebylo mysleno, ze ostatni jsou blbci .. blbe jsem to rekl, asi to tak blbe vyznelo .. takhle si pripadam ja v nesmyslne debate s apukou ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » čtv kvě 25, 2023 18:59

tady v tom se nevyzna vubec nikdo:D

ntz

diky za pochvalu:) potesila me.

jinak ja s tebou souhlasim v tom, ze na nocni fotku to chce neco lepsiho nez dromedaro ma, ale to aby si to vzykousel jestli by ho vubec bavilo v noci s tim strasit, na to mu to staci zatim co ma za nulovou nebo minimalni investici.

parkrat si to vyzkousi a pokud bude chtit, tak neco koupi.

ja si taky koupila vetsi fotak az me omezoval kompakt (tenkrat canon sx100 IS hlavne sumem a max isem 400:D - zrcadlovku za 2500 asi 6let starou se zlobicim rezimem na A (lumix l1), objektiv sem mela asi rok pujcenej:D az pak sem si jeste koupila vlastni objektivy a pak az tak 2 dalsi roky pote sem se zacala poohlizet na co prejdu ze 4/3 cipu. nakonec vyhralo u nej zustat, ale urcite sem nebezela si hned koupit jetou vybavu za 30 protoze bych mohla na vandrech obcas neco vyfotit .. a taky za tech 12 let vidim i dost rozdil a tenkrat by mi to bylo asi uplne k nicemu tu techniku mit, protoze by mi nepomohla.

takze si myslim, ze to je to, co ted resi dromedaro. on si to parkrat vyzkousi a az ho to bude stvat a omezovat, ze ma starsi techniku s vyrazne horsima moznostma, koupi si neco lepsiho, ale sam prijde na to, co mu vadi, co mu chybi a kterym smerem pak koukat.

nebo zjisti po par pokusech, ze to byl jen takovej vykrik do tmy a vic ho bavi na hvezdy cumet, nez je fotit a usetri tech 30 tacu :D

pak az sam zjisti co a jak, tak se dromedaro prijde jeste poradit, co si to teda ma koupit, ale to musi sam prijit na to co ho omezuje.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv kvě 25, 2023 19:50

@Mawe - a ja to beru jeste o krok napred takovym lstivym zpusobem, kdy predpokladam, ze vlastne vydana investice cloveka zavaze k tomu, aby se ji snazil vyuzit .. ja si naprosto umim predstavit, ze @Dromedaro se svoji 400D nedosahne takovejch vysledku, ktere by ho motivovaly k dalsimu foceni .. sak uz tu 400d ma X let .. a ted ji jde znovu vytahovat kvuli foceni nocni oblohy ... ano, tohle byl ten prvotni impuls kvuli kteremu se tady rozbehla ta debata a stoji to za pripomenuti uplne stejne jako ze s canonem 400d a setovym sklem jde low-light-photography fotit jen velice obtizne ...

ja za sebe bych byl rad, kdyby se v Dromedarovi zazehl nejakej zajem o foceni (o normalni foceni a ne ten napad s dirkacem :D) .. ostatne ja si myslim, ze k dirkaci prirozeneji vede cesta od normalniho foceni .. tzn fotograf znuden a presycen normalnim foceni zacne vymejslet blbosti .. opacnej smer mi nepripada zivotaschopnej .. nefotograf podle meho nazoru nemuze fotit dirkacem .. to proste nema smysl .. alespon ne v 21. stoleti ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » pát kvě 26, 2023 4:55

ntz
ovsem ten tvuj lstivy zpusob u vetsiny lidi nefunguje. kolik milionu lidi ma doma cinky, domaci kola, videa o cviceni a v realu cvici?

draha vec te motivuje 2x po nakupu a pak ne, pokud ji kupujes se spatnym umyslem. navic dromedaro psal, ze by si musel vzit pujcku. podporovat nekoho k zadluzeni kvuli konine je taky blbost.

"delat fotky" je siroka skala moznosti, pokud ho nikdy netahly novy dslr, ale filmovy stroje a dirkac, o to vetsi sance je, ze ho to nechytne. jako snazit se trampovi rozmluvit usarnu, mozna je deuter poholnejsi, ale ztratis tim 50% srandy a kouzla...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru

cron