Pokec o focení

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod tulak » sob srp 13, 2005 14:43

k přetažení fotek do databanky zatím používám přímé prorpojení foťák-banka, ale uvažuji o používání čtečky. ono to není jednoznačné, při tahání foťák-banka vybíjíš aku ve foťáku i v bance, při tahání čtečka-banka ušetříš aku ve foťáku, ale zase zatížíš víc aku v bance .... a teď babo (šíp) raď :P (šíp nic ve zlém ...... :lol: ) ta banka se nepoužívá primárně k zálohování a uskladňování, ale jen k "přenášení" dat z hor domů na pc .... :mrgreen: teď pár adres: na databanku kterou jsem zvolil já http://www.cechak.mysteria.cz/navody_apacer_test.htm
jinak je jich spousta, ale tahle mi vyhovovala cenou a koupil jsem ji během dvou dnu. dale odkaz na powerbank:
http://www.alzasoft.cz/DetailPage.asp?DPG=53858
potom mne ještě dnes zaujalo toto:
http://www.alzasoft.cz/DetailPage.asp?DPG=53849
a domovská stránka:
http://koracell.inshop.cz/inshop/
a na levé straně jsou volby "power banks" a "rotační svítilna"
a fotky upravuji v ZME7 a v Gimpu :D
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Příspěvekod tulak » sob srp 13, 2005 14:50

ještě k těm dvd-ram je to stejné jako bylo cd-ram, prostě se používá dvd-rw a to že na toto médium jde zapisovat přímo např v totalcmd je dáno programem dokonce to má i jednu nevýhodu, když na pc není sw pro čtení tak takto uložená data na dvd nepřečtete ....... proto jsem od tohoto způsobu ukládání dat rychle upustil (win xp to umí přímo a v tom je to skryté nebezpečí že to jinde nepřečtete)
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Příspěvekod Rujir » sob srp 13, 2005 15:59

tulak píše:ještě k těm dvd-ram je to stejné jako bylo cd-ram, prostě se používá dvd-rw a to že na toto médium jde zapisovat přímo např v totalcmd je dáno programem dokonce to má i jednu nevýhodu, když na pc není sw pro čtení tak takto uložená data na dvd nepřečtete ....... proto jsem od tohoto způsobu ukládání dat rychle upustil (win xp to umí přímo a v tom je to skryté nebezpečí že to jinde nepřečtete)


No, s tym ze DVD-RAm nepojde precitat u niekoho ineho, tak nejak ratam, kedze aj tak je tento format podporovany tak 10% DVD citaciek, ale kedze ho pouzivam len a len na zalohu a pracu doma, tak mi to tak nejak nevadi. Ked chce fokty nejaky kamarat tak mu ich napalim na klasicke DVD. Pri ich dnesnej smiesnej cene to vazne nie je problem... *
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod uplne jinej martin » sob srp 13, 2005 19:12

tulak píše:potom mne ještě dnes zaujalo toto:
http://www.alzasoft.cz/DetailPage.asp?DPG=53849

jestli tě to zaujalo, napiš specifikace jaký napětí a jakou kapacitu článků potřebuješ a vyrobim ti něco podobnýho za cca 20% původní ceny :lol:
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod chonga » ned srp 14, 2005 12:19

přemýšlím o nějakým stativu (za rozumnou cenu :(( i váhu :ú )
pochlubte se co používáte a jak jste spokojeni.
děkuji za radu(y)
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod uplne jinej martin » ned srp 14, 2005 12:27

chonga píše:přemýšlím o nějakým stativu (za rozumnou cenu :(( i váhu :ú )
pochlubte se co používáte a jak jste spokojeni.
děkuji za radu(y)

já používam stativ z repky, ale chystám se na manfrotto 190 a kulovou hlavu FLM cb-24. A nebo pokud se vydaří pokusy tak vymejšlim stativ s tyčema z uhlík. vláken.
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod naen » ned srp 14, 2005 12:30

A nevíš o nějakém odkazu? Snažil jsem se na internetu najít stativy...a nevíš o nějakým slušným foto obchodě v Praze?
naen
 

Příspěvekod uplne jinej martin » ned srp 14, 2005 12:34

naen píše:A nevíš o nějakém odkazu? Snažil jsem se na internetu najít stativy...a nevíš o nějakým slušným foto obchodě v Praze?

škodovka - [url]fotoskoda.cz[/url]
LMfoto - [url]lmfoto.cz[/url]
VKfoto - [url]vkfoto.cz[/url]
Balcar - [url]fotobalcar.cz[/url]
shop na paladixu.cz, shop karbusickýho ([url]photorevue.cz[/url])
a spol.
oehling.cz ale ten neni v praze
pazdera-bazar ale nemá stránky (ve vodičkovce)
fotoaparat.cz
fotoburzapraha.cz

a pod.
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod chonga » ned srp 14, 2005 18:16

Rujir jestli jsem to pochopil tak v TC na jedný pulce más preplou mechaniku na druhy zdrojový adresar. a potom pře F5 jen kopirujes?
je potreba nejaká verze TC nebo je to jedno?

ta databanka by šla použít místo externího disku nebo né?
dík
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod Lipon » ned srp 14, 2005 18:19

maykl píše:Tak snad jako fotograf tedy prispeji na otazku pro sip:
Jelikoz mam cca 120GB nesmyslu, coz znamena zaloha ne na CD ale na DVD (vypalovacka od LG stoji cca 1400.-Kc).
Databanku jsem si naprogramoval: vyhladavani dle nazvu, sekce, data,....., nicmene se objevuji i zajimave programky. S tim ale nemohu slouzit, pac nemam osobne zkusenosti.
Fotit na RAW je uuuuuuuuuuuuuuuuuuuplna zbytecnost. Kdyz jsem fotil s prvni radoby digitalni zrcadlovkou PENTAX 2000 ei - 2megovej, fotil jsem samozrejme na .jpg a presto jsem z toho udelal FOTKU 2x1.5m. Trosku prace v Photoshopu. Jinak zatim neustale nedam dopustit na zrcadlovku. A fotim s ni neustale. Jenom kdyz se mi nechce tahat vybaveni (objektivy, stativ, blesk,.....) beru digital. A jak nekdo napsal ze v krabicce neudrzi delsi cas, tak ma plne pravdu. Zkus vzit klasickou zrcadlovku a uvidis, ze budes mit ostressi fotku, nez z digitalu. Jednou sem se s sefem vsadil, ze udrzim 1/4 (podotykam, ze udrzim osminu a u teto sazky jsem byl tak trosku prebeckovanej * ) Nicmene udrzel a fotka byla opravdu ostra.
No fuj, sem se rozepsal, coz nemam rad, tudiz koncim.


nesouhlasim s tim, ze fotit do RAW je zbytecnost - RAW format jakozto nekomprimovany format (pri skenovani filmu obdobne BMP format) obsahuje podstatne vice informaci nez zkomprimovany obrazek, byt v nejvyssi kvalite
pokud tedy uz pri vybirani zaberu predpokladas, ze se snimkem budes dale pracovat napr. ve Photoshopu a připravovat ho pro tisk na velky formAát (rekneme od 20*30) v labu, tak budes potrebovat mit k dispozici co nejvic obrazovych informaci. Pokud uz mas fotku ulozenou pomoci ztratove komprese, ve Photoshopu proste nevycudlikujes to co tam neni.
Asi jako z filmu v teprve v temne komore dostanes vse co tam je, tak z RAW (BMP) dostanes v editoru maximum.
Jasne ze nema moc cenu fotit do RAW, pokud budes fotky pouze ukazovat na pocitaci/posilat mailem/publikovat na webu. Tam pak velke kvantum obrazovych informaci nevyuzijes.
Naposledy upravil Lipon dne ned srp 14, 2005 18:37, celkově upraveno 2
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod Lipon » ned srp 14, 2005 18:20

to tu bylo nejak dvakrat ...
Naposledy upravil Lipon dne ned srp 14, 2005 18:37, celkově upraveno 1
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod Tom077 » ned srp 14, 2005 18:34

Po dlouhé době opět zde!
K tématu ale trochu bokem - k filtrům. Na Canona Power Shot A85 bych rád pořídil dva filtry.Cirkulární polarizační a šedý přechodový.
Otázka zní,prosím...
1) K polarizačním - nějaké konkrétní zkušenosti s určitou značkou,popř. kterou by jste doporučili???

2) K šedým přechodovým - průměr objektivu mého foťáku není nijak velký - tedy jak výrazný přechod bych měl zvolit,aby bylo znát použití filtru???

Takže díky za případné odpovědi a rady.
Tom.
HORE ZDAR
Uživatelský avatar
Tom077
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv črc 14, 2005 14:52
Bydliště: ocelové srdce republiky OSTRAVA

Příspěvekod Lipon » ned srp 14, 2005 18:35

uplne jinej martin píše:
šíp píše:hm, já zase nostalgicky vzpomínám na doby kdy jsme s manýelem "na koleni" doma vyvolávali fotky. koupelna se utěsnila, do vany se dala "pračka"-tak nějak to nazýval manžel, na umyvadlo se dala deska a na ni vyvolávací přístroj. na roury od stupaček jsme zavěsili červené světlo.... Jo to byly časy :smt089

to na umyvadle se jmenuje zvětšovák, pračka se opravdu pračka jmenuje...
jesli nám vyjdou plány tak budeme mít ve škole něco podobnýho (pro Lipona: rozuměj, opemuse 6, barevnou hlavu, meogon 50+80 či možná časem něco od rodenstocku, leštičku 30x40, ale hlavně lednici plnou vývojek a piva...)

hmm, tak to je solidni vybavicka, ja zatim komoru furt planuju, teda naplanovano uz mam, ale napred se musim prestehovat, v soucasne garsonce se v koupelne s bidou otocim okolo sve osy :-(
a pak uz bude snad kam dat kramy jak na vyvolavani tak na zvetsovani [-o< [-o<

ad archivace: v tomhle ma digi porad jeste co dohanet ;-), u filmu se clovek boji akorat toho, aby mu nekde nespadl, neslap na nanej a tak ho neposkrabal, vydrzi bez zmeny desitky let ...
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod uplne jinej martin » ned srp 14, 2005 18:36

Tom077 píše:Po dlouhé době opět zde!
K tématu ale trochu bokem - k filtrům. Na Canona Power Shot A85 bych rád pořídil dva filtry.Cirkulární polarizační a šedý přechodový.
Otázka zní,prosím...
1) K polarizačním - nějaké konkrétní zkušenosti s určitou značkou,popř. kterou by jste doporučili???
Tom.

mám rowi z výprodeje za 240 Kč a nestěžuju si. (ale s Hoyou či B+W jsem to neporovnával).
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod uplne jinej martin » ned srp 14, 2005 18:38

Lipon píše:
uplne jinej martin píše:
šíp píše:hm, já zase nostalgicky vzpomínám na doby kdy jsme s manýelem "na koleni" doma vyvolávali fotky. koupelna se utěsnila, do vany se dala "pračka"-tak nějak to nazýval manžel, na umyvadlo se dala deska a na ni vyvolávací přístroj. na roury od stupaček jsme zavěsili červené světlo.... Jo to byly časy :smt089

to na umyvadle se jmenuje zvětšovák, pračka se opravdu pračka jmenuje...
jesli nám vyjdou plány tak budeme mít ve škole něco podobnýho (pro Lipona: rozuměj, opemuse 6, barevnou hlavu, meogon 50+80 či možná časem něco od rodenstocku, leštičku 30x40, ale hlavně lednici plnou vývojek a piva...)

hmm, tak to je solidni vybavicka, ja zatim komoru furt planuju, teda naplanovano uz mam, ale napred se musim prestehovat, v soucasne garsonce se v koupelne s bidou otocim okolo sve osy :-(
a pak uz bude snad kam dat kramy jak na vyvolavani tak na zvetsovani [-o< [-o<

ad archivace: v tomhle ma digi porad jeste co dohanet ;-), u filmu se clovek boji akorat toho, aby mu nekde nespadl, neslap na nanej a tak ho neposkrabal, vydrzi bez zmeny desitky let ...


no solidní výbavička jestli budou granty... jinak to bude max. ňákej anaret a dvě plastimatky co se vyhrabou na půdě a to je tak všechno...
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod Lipon » ned srp 14, 2005 18:44

Tom077 píše:Po dlouhé době opět zde!
K tématu ale trochu bokem - k filtrům. Na Canona Power Shot A85 bych rád pořídil dva filtry.Cirkulární polarizační a šedý přechodový.
Otázka zní,prosím...
1) K polarizačním - nějaké konkrétní zkušenosti s určitou značkou,popř. kterou by jste doporučili???

2) K šedým přechodovým - průměr objektivu mého foťáku není nijak velký - tedy jak výrazný přechod bych měl zvolit,aby bylo znát použití filtru???

Takže díky za případné odpovědi a rady.
Tom.


ad 1) mam B+W cirk. pol., nemuzu si stezovat, nemam jak porovnat s jinymi, podivej se do fora na http://www.fotoaparat.cz, vyhledej polarizacni (polarizak, ...) kazdou chvili bezi na toto tema sahodlouhe diskuse

ad 2) lepsi je koupit prechodak ze systemu Cokin (www.cokin.cz), tj. redukce na objektiv, drzak a filtr, podle velikosti objektivu (na digi by ti asi stacila rada A, na objektivy k zrcadlovkam pak rada P) - hlavni vyhoda: hranici prechodu se da posouvat, u sroubovaciho kruhoveho filtru to nejde

pokud jde o silu prechodu - k digi ti konkretne neporadim, nejlepe vyzkouset v obchode, mrknout doma na monitoru a druhy den koupit ten vhodnejsi; v hledacku to totiz neni videt tak markantne jako na snimku
na filmu je prechod vic poznat na diakach, mene pak na negativu; mam s jemny prechodem (tusim ze to je Cokin P121S) a maximalni spokojenost
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod uplne jinej martin » ned srp 14, 2005 18:47

BTW Lipone, ještě bych potřeboval s něčím poradit - ňák jsem to nevyčmuchal. Situace - plastimatka 550ml. Chemie pro C-41 Tetenal 0,5L, kapacita 8 filmů (vyvolává se furt v tom samym s prodlužováním času). Když to budu vyvolávat překlápěním, je mi to jasný (po dvou filmech, postupně prodlužovat čas). Pokud to budu dělat rotačně, předpokládam dobře, že stačí sice 250ml, čas se zkrátí o 15%, ale lázeň bude mít poloviční kapacitu? (a časy pro 1.,2. + 3.,4. film)
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod Lipon » ned srp 14, 2005 18:57

chonga píše:přemýšlím o nějakým stativu (za rozumnou cenu :(( i váhu :ú )
pochlubte se co používáte a jak jste spokojeni.
děkuji za radu(y)


rozumna cena i vaha - u stativu protiklad :mrgreen:
tezsi stativ je stabilnejsi, ale i drazsi
jak psal i uplne jinej martin, rozumny kompromis je Manfrotto 190 (nohy) (cena cca. 2,5 tis) a pak nejak hlava, bud kulova nebo 3 cestna (Manfrotto 141 RC - s rychloupinaci destickou - cca. 1500,-)
obcas nekdo chvali velbon ...

taky zalezi co na to budes davat - na kompaktik je ta 190ka+141RC zbytecne tezka
na zrcadlovku a byt i zakladnim objektivem uz je ta 190ka zaklad, pocitej, ze casem treba treba pak poridis vetsi teleobjektiv, ten ma samotny od nejakych 0,5 kg vyse; vice podrobnosti ke stativum najdes opet ve foru na http://www.fotoaparat.cz

ad uplne jinej martin: karbonovy stativy sou sice paradni, lehoucky, ale ta cena je priserna (12 tisic a vys) :-((
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod Lipon » ned srp 14, 2005 19:03

uplne jinej martin píše:BTW Lipone, ještě bych potřeboval s něčím poradit - ňák jsem to nevyčmuchal. Situace - plastimatka 550ml. Chemie pro C-41 Tetenal 0,5L, kapacita 8 filmů (vyvolává se furt v tom samym s prodlužováním času). Když to budu vyvolávat překlápěním, je mi to jasný (po dvou filmech, postupně prodlužovat čas). Pokud to budu dělat rotačně, předpokládam dobře, že stačí sice 250ml, čas se zkrátí o 15%, ale lázeň bude mít poloviční kapacitu? (a časy pro 1.,2. + 3.,4. film)


se obavam ze s timhle ti asi neporadim, ja sem ve vyvolavani filmu doma zatim ten nejbrcalovatejsi zacatecnik
o rotacnim vyvolavani (pokud tedy myslime to samy - zvlastni vyvojnice, filmem se krouti po smeru hodinovych rucicek a s vyvojnici samotnou se nehejba) sem zatim akorat cet - takovou vyvojnici jsem nasel doma v tatovo nadobicku, ale nikdo mi s tim nedoporucil delat, protoze se chemie nedostane rovnomerne na vsechny mista filmu, kazdej mi poradil plastimatku nebo JOBO
to zkus spis na fotoaparat.cz (Pentaxista bude na 100% vedet) nebo fotopruvodce.cz, tam je cernokomorniku habakuk
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod tulak » ned srp 14, 2005 19:17

ta databanka by šla použít místo externího disku nebo né?
dík


normálně se k PC připojuje přez USB jako další disk. já to mám udělané tak, že jsem 40GB rozdělil na 22GB a zb. a ten zb. používám na přenášení dat mezi PC doma a v práci ....... :mrgreen:
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Příspěvekod Tom077 » ned srp 14, 2005 19:28

ad 1) mam B+W cirk. pol., nemuzu si stezovat, nemam jak porovnat s jinymi, podivej se do fora na http://www.fotoaparat.cz, vyhledej polarizacni (polarizak, ...) kazdou chvili bezi na toto tema sahodlouhe diskuse

ad 2) lepsi je koupit prechodak ze systemu Cokin (www.cokin.cz), tj. redukce na objektiv, drzak a filtr, podle velikosti objektivu (na digi by ti asi stacila rada A, na objektivy k zrcadlovkam pak rada P) - hlavni vyhoda: hranici prechodu se da posouvat, u sroubovaciho kruhoveho filtru to nejde

pokud jde o silu prechodu - k digi ti konkretne neporadim, nejlepe vyzkouset v obchode, mrknout doma na monitoru a druhy den koupit ten vhodnejsi; v hledacku to totiz neni videt tak markantne jako na snimku
na filmu je prechod vic poznat na diakach, mene pak na negativu; mam s jemny prechodem (tusim ze to je Cokin P121S) a maximalni spokojenost[/quote]

Díky za příspěvek.Na uvedé fórum mrknu i na stránky Cokinu.
Taky dobrá rada, že mám udělat fotky s přechodovým a doma posoudit a druhý den koupit.Určitě to tak udělál.
Zdravím.
HORE ZDAR
Uživatelský avatar
Tom077
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv črc 14, 2005 14:52
Bydliště: ocelové srdce republiky OSTRAVA

Příspěvekod chonga » ned srp 14, 2005 19:33

tulak píše:
ta databanka by šla použít místo externího disku nebo né?
dík


normálně se k PC připojuje přez USB jako další disk. já to mám udělané tak, že jsem 40GB rozdělil na 22GB a zb. a ten zb. používám na přenášení dat mezi PC doma a v práci ....... :mrgreen:


předpokládám, že mluvíš o databance nebo o klasickym ext.disku :(( :((
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod uplne jinej martin » ned srp 14, 2005 19:43

Lipon píše:ad uplne jinej martin: karbonovy stativy sou sice paradni, lehoucky, ale ta cena je priserna (12 tisic a vys) :-((

píšu vlastní vývoj... :-)
v podstatě mám v úmyslu toto: tyč, sloužící jako kopyto, do kyblíku s pryskyřicí hodím roving (netkyný pásek uhlík. vláken) aby se nasáknul a pak to namotam na kopyto, jako když se z pásu plechu dělá trubka. Zatím hledám vhodný separátor pro tu pryskyřici (a pryskyřici - aby mi prodali malý balení a nebyo to moc drahý). Spojení noh asi svařit z profilů? Problém bych viděl v tom, že sice několik (dost) metrů rovingu mám doma, ale firma co se trochu zabejvá kompozitama atp. je z ostravy. (já su z práglu). Teď mě napadá tu trubku spíš udělat tím způsobem, že se místo jednoho dlouhýho pásku vemou třeba čtyři, a bude se to motat do šroubovice alá DNA, aby to bylo pevný spíš ve směru na tah/tlak... Až budou první vzorky uhlíkový trubky tak uvidíme :wink:

rotační vyvolávání - mám na mysli vynález s normální vývojnicí, která se točí na rolně v temperovaný vodě (bylo to hezky popsaný na paladixu)
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod Lipon » ned srp 14, 2005 20:03

uplne jinej martin píše:
Lipon píše:ad uplne jinej martin: karbonovy stativy sou sice paradni, lehoucky, ale ta cena je priserna (12 tisic a vys) :-((

píšu vlastní vývoj... :-)
v podstatě mám v úmyslu toto: tyč, sloužící jako kopyto, do kyblíku s pryskyřicí hodím roving (netkyný pásek uhlík. vláken) aby se nasáknul a pak to namotam na kopyto, jako když se z pásu plechu dělá trubka. Zatím hledám vhodný separátor pro tu pryskyřici (a pryskyřici - aby mi prodali malý balení a nebyo to moc drahý). Spojení noh asi svařit z profilů? Problém bych viděl v tom, že sice několik (dost) metrů rovingu mám doma, ale firma co se trochu zabejvá kompozitama atp. je z ostravy. (já su z práglu). Teď mě napadá tu trubku spíš udělat tím způsobem, že se místo jednoho dlouhýho pásku vemou třeba čtyři, a bude se to motat do šroubovice alá DNA, aby to bylo pevný spíš ve směru na tah/tlak... Až budou první vzorky uhlíkový trubky tak uvidíme :wink:

rotační vyvolávání - mám na mysli vynález s normální vývojnicí, která se točí na rolně v temperovaný vodě (bylo to hezky popsaný na paladixu)


tak to pak dej vedet, jak jsi se samodomo uhlik. stativem poridil; pokud jde o spojovani, tak vim, ze karbonovy ramy na bike se delaji vetsinou vlepovanim alu spojek do uhl. trubek
k technologickymu procesu ti reknu asi jen "good luck", panc v tomhle jsem pole neorane, vim jak to vypada, cet jsem z ceho se to dela, ale that's all folks :-(

tak to jsem mel na mysli neco jinyho, asi se ohleden toho bud muset dovzdelat na paladixu .-))) :wink:
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod Dee » ned srp 14, 2005 20:12

Ja sice nefotim, ale pro ty co delaj zalohy velkyho poctu souboru (at to sou dokumenty, hudba, fotky) bych doporucil program WhereIsIt. Po vypaleni zalohy ho nechate precist to CD/DVD a on vytvori katalog souboru, takze kdyz pak potrebujete fotky ze Slovenska, Leto 2002 tak to nechate vyhledat (samozrejme ty fotky musite mit okomentovane / ve smysluplnem adresari), a on vam rekne ze ty fotky sou na CD Backup 2002/2. Tim odpada psani minieseji na povrch CD.
Dee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 31
Registrován: ned čer 26, 2005 13:37

Příspěvekod maykl » pon srp 15, 2005 9:58

Filtry>
zkousel jsem mnoho filtru. Ale osobne v porovnani cena/kvalita= COKIN
Nicmene mimo komercni ucely proste digital ani filtry nepouzivam.
Cili odpoved pro toho co argumentoval vyvazeni bile atd.......
Pokud budes fotit treba pro National geografic, tak s tebou komunikujou zasadne pres dia a NEEXISTUJI filtry. Proste se drzi toho, ze fotka ma zachytit realitu a dobry fotograf nepotrebuje v podstate nic. Vyuziti dlouheho casum a podobne blaboli postacuji. Proto jsem odpurce jakehokoliv mazani, upravy barev atd. Proste se musis umet poprat s realitou. Viz tve foto na Gerlachu - pokud neumis nekomu vysvetlit, ze ti stoji v zaberu, pak ses (bez urazky) neschopnej nebo ho mas proste schodit dolu. Je fakt, ze jako byvaly novinar sem se naucil dostat tam kam sem potreboval a ne kazdy na to ma, ale i proto vyuzivam zrcadlovku - rozmysolim si kazdy zaber. Ne naflakat kvanta fotek. Jak rikal nas profesor: a proc si udelal zrovna tento zaber? To pokladal ve chvili, kdy jsem zmackl spoust a po te sem si svuj duvod musel obhajit ve fotokomore.
Neco jineho je ovsem pro domaci foceni. Ale ruku na srdce: pojedes na tyden do hor, nafotis tisic fotek, kdo je na ne zvedavej?
Ale to je muj osobni nazor. 14 dnu na male velke fatre - 2 filmy v pohode. To je mnozstvi, ktere i lidi prekousnou.
Tak a ted me ukamenujte, ze nejdu s dobou.
Jdu, al;e digitak na komerci, BMP na giganticke fotky (proc budu pouzivat tuto kvalitu na foto do "supliku"?), filtry, atd proste komerce. Kdyz sem nekde, tak to chci zachytit takove jake to opravdu bylo. Jestli tam byl tenhle strom, kterej se pletl, auto, co tam nema co delat, clovek, jez se chova jako prase,...... to je realita. Nechci si ji upravovat. To je proste fotka, dokument. Jenom malir ma pravo namalovat neco jineho nez vydi. Zelene nebo, modrou travu ,............
Fotka je jako zivot. Taky neco neudelas a zpetne to neupravis, aniz by to zanechalo nasledky.
Kamenujte .........
maykl
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: úte črc 26, 2005 14:03

Příspěvekod uplne jinej martin » pon srp 15, 2005 10:51

maykl píše:Kamenujte .........

Moje řeč.
Ale řekl bych, že týpci z NG maj povoleno aspoň UV :-) Neříkej že ty ho na objektivu nemáš (aspoň jako ochranu...)
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod maykl » pon srp 15, 2005 11:27

Budes se divit, ale zadnej fitr nepouzivam. Proste Pentax ma nejlepsi objektivy (SMCvrstva).A jinak dekuji, ze alespon nekdo souhlasi. Jinak vychytavek k foceni je kvanta, akorat ze nevim, co je zname a co ne, takze nerad radim, aby mi nikdo nerekl, ze jenom poucuji a ze tohle zna atd ... :((
maykl
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: úte črc 26, 2005 14:03

Příspěvekod tulak » pon srp 15, 2005 12:43

maykl píše:
Neco jineho je ovsem pro domaci foceni. Ale ruku na srdce: pojedes na tyden do hor, nafotis tisic fotek, kdo je na ne zvedavej?


málo kdo dnes fotí profesionálně, velká část nás co "cvakáme" jsme profesionálové v něčem úplně jiném, ale my se ženou si fotíme např. kytky s využitím makra. někdy dá práci aby se z několika výcvaků alespoň jeden povedl. jinak je to věc přístupu a změny v myšlení film x digi. proč si mám pamatovat desítky cedulí s popisem když si je mohu ofotit a potom v klidu prostudovat doma, zpočátku mi to dělalo také problémy používat df jako zápisník, ale je to fantastické. při použití filmu to nebylo možné, nebo bylo, ale né pro mne......

Fotka je jako zivot. Taky neco neudelas a zpetne to neupravis, aniz by to zanechalo nasledky.
Kamenujte .........


ani za tohle tě nikdo kamenovat nebude, také si myslím, že úprava snímku v nějakém programu je to poslední co je třeba, ale dnes ti žádný profesionál nepustí do časopisu fotku aniž by jí předem neupravil. to nemám ze své hlavy, ale z jednoho semináře a dlouho jsem se divil jak to dělají, že se jim mrakodrapy nahoře nesbíhají ......jinak vymazání přebytečných "oběktů" se mi zdá také zbytečné prostě tam v danou chvilku byly .......
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Příspěvekod Lipon » pon srp 15, 2005 12:44

maykl píše:Filtry>
zkousel jsem mnoho filtru. Ale osobne v porovnani cena/kvalita= COKIN
Nicmene mimo komercni ucely proste digital ani filtry nepouzivam.
Cili odpoved pro toho co argumentoval vyvazeni bile atd.......
Pokud budes fotit treba pro National geografic, tak s tebou komunikujou zasadne pres dia a NEEXISTUJI filtry. Proste se drzi toho, ze fotka ma zachytit realitu a dobry fotograf nepotrebuje v podstate nic. Vyuziti dlouheho casum a podobne blaboli postacuji. Proto jsem odpurce jakehokoliv mazani, upravy barev atd. Proste se musis umet poprat s realitou. Viz tve foto na Gerlachu - pokud neumis nekomu vysvetlit, ze ti stoji v zaberu, pak ses (bez urazky) neschopnej nebo ho mas proste schodit dolu. Je fakt, ze jako byvaly novinar sem se naucil dostat tam kam sem potreboval a ne kazdy na to ma, ale i proto vyuzivam zrcadlovku - rozmysolim si kazdy zaber. Ne naflakat kvanta fotek. Jak rikal nas profesor: a proc si udelal zrovna tento zaber? To pokladal ve chvili, kdy jsem zmackl spoust a po te sem si svuj duvod musel obhajit ve fotokomore.
Neco jineho je ovsem pro domaci foceni. Ale ruku na srdce: pojedes na tyden do hor, nafotis tisic fotek, kdo je na ne zvedavej?
Ale to je muj osobni nazor. 14 dnu na male velke fatre - 2 filmy v pohode. To je mnozstvi, ktere i lidi prekousnou.
Tak a ted me ukamenujte, ze nejdu s dobou.
Jdu, al;e digitak na komerci, BMP na giganticke fotky (proc budu pouzivat tuto kvalitu na foto do "supliku"?), filtry, atd proste komerce. Kdyz sem nekde, tak to chci zachytit takove jake to opravdu bylo. Jestli tam byl tenhle strom, kterej se pletl, auto, co tam nema co delat, clovek, jez se chova jako prase,...... to je realita. Nechci si ji upravovat. To je proste fotka, dokument. Jenom malir ma pravo namalovat neco jineho nez vydi. Zelene nebo, modrou travu ,............
Fotka je jako zivot. Taky neco neudelas a zpetne to neupravis, aniz by to zanechalo nasledky.
Kamenujte .........


na čudlíkování ve PS mám podobný názor, používám pouze doostření/kontrast po zmenšení velikosti snímku a ořez

kolikrát (vetšinou, vždy?) je lepší spoušť nemačkat, pokud to opravdu nestojí za to, na druhou stranu, pokud jsem někde, kam vím že se třeba už nikdy nedostanu, nafotím radši o pár políček víc a pak udělam tvrdý výběr, ne nadarmo se říká, že nejlepším pomocníkem fotografa je odpadkový koš (pro tikitálisty pak tlačítko delete) :-)

z tvého příspěvku je hodně zřetelné, že k foceni přistupuješ zejména jako novinář - tj. jako k věrnému zachycení reality, foceni jako dokumentaristika - i u dokumentaristiky ale je nutno občas filtry použít, už z toho důvodu, že film/čip za určitých podmínek nezachytí skutečnost tak, jak ji vidí oko, zejména z důvodu velké kontrastnosti snímané scény; v takových momentech je pak třeba přechodový filtr velice užitečný

fotografie ale přece může být a je i výrazem "uměleckého" záměru autora (nerad používám pojem "umělecký", ale lepší mě teď zrovna nenapadá; pro takové potřeby jsou pak různé kreativní filtry - vhodnost jejich použití teď nechme stranou;

zatracovat jakékoliv filtry je z mého pohledu příliš unáhlené;
přiznám se, že jsem dříve fotil s polarizákem kdeco, dnes už ho používám méně, ale přesto jsou scény, kdy je potřeba ho použít (např. notoricky známé odstranění odlesků hladiny,...)

a co třeba barevné filtry v ČB? Tam jsou používány velice často, zejména v kreativní fotografii

osobně používám lehce oteplující Skylight filtr jednak jako ochranu objektivu před poškrábáním, jednak z toho důvodu, že fotím dost často na Fuji Provia, která má lehce chaldnější podání barev, což ten Skylight vykompenzuje.

Kdo to zná, ať si klidně myslí že moc poučuju, je mi to popravdě řečeno úplně fuk (vždycky se takový rejpal a prudil najde), ať myslí co chce příp. ať to přeskočí
pokud se najde aspoň jedna duše, komu to pomůže, splnilo to svůj účel
posuzuji to i podle sebe, jak jsem získával a získávám různé zkušenosti okolo focení od dalších lidí ...
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru