Pokec o focení

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » sob dub 29, 2023 7:11

Asi jsem zde zapomněl uvést, že sháním středoformátový fotoaparát.

Jinak, kdybych na to měl peníze, tak pořádný digitál koupím taky. Líbí se mi bezzrcadlovky Sony nebo Fuji. Ale ty ceny jsou šílený. U těch historických fotoaparátů je výhoda v tom, že jejich cena spíše roste, takže když to chce člověk pak prodat tak na tom netratí. Na rozdíl od digi, kdy už je to za pár let zastaralý a cena s tím klesá o dost.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Pokec o focení

Příspěvekod Kjuba » sob dub 29, 2023 7:54

Aha, tak to jsem přehlédl. To se omlouvám, ale pak Ti moje poslední rada moc nepomůže.

Tak SF, který bude takto lehký neznám.

Možná nějaké historické sklopky 6x9. Ale v tom se nevyznám. Všechny co znám ale mají pevný neměnitelný objektiv a jsou velmi staré, až historické. Třeba Kodak Vollenda 620 tady:


https://www.sbazar.cz/yvoja/detail/1897 ... llenda-620

Dle mě to je ale dnes už pasé.

Pokud to má být systém s vyměnitelnými objektivy, tak se nejvíc nabízí Pentacon Six s M42 Distagonem 50mm. Ale je to už těžší. A kromě standardní 80tky jsou ty skla velký a těžký jako kráva. Hlavně teleobjektivy. Výhoda proti ostatním systémům, o kterých by se dalo uvažovat je cena. I když už i ten PSix zdražuje. Je potřeba si dát pozor na mechanickou spolehlivost těla. Často se porouchá systém posunu filmu a vznikají tak problémy s překrývajícími se políčky. Dají se ale většinou snadno opravit.

Jinak za zmínku určitě stojí systém Pentax 67 a 67 II. Skvělý systém, vynikající objektivy. Ale je to drahý a těžší než PSix.

Další adept pak Fuji 690, 690II a 690III. Prý vynikající objektivy. Skladné, nevím jak těžké, ale drahé. Bohužel jsem nikdy neměl tu čest. Ale slyšel jsem jen samou chválu.

Víc že mě asi nevyrazíš. :-)
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 817
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » sob dub 29, 2023 8:45

@Kjuba - nikoho nekadruju .. jen me proste zajima, co z tech krabic leze za fotky o.O
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Pokec o focení

Příspěvekod Kjuba » sob dub 29, 2023 8:51

Vlastně jsem úplně zapomněl ještě zmínit Fuji 645. Třeba verze GS je docela malá a bude i lehká. Cena je taky dobrá. Ale jinak ji neznám. Zkus pohledat. Dělala se ve wide verzi s širším 60mm objektivem. To cca odpovídá Tvé preferenci. O kvalitě bych nepochyboval.

https://www.ebay.com/itm/185859891879?m ... &media=SMS
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 817
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » sob dub 29, 2023 9:30

ntz: V těch následujících odkazech jsou ukázky.

Kjuba
Díky.
Na tu Fuji 645GS Wide jsem nedávno narazil a je to horký favorit, skoro se dá říci, že ji budu brát. Tady bude vítězit váha a skladnost, ikdyž bych nejraději vzal Zenza Bronica ETRSi. Ta se mi líbí s těma svýma gripama, páčkama, šachtama. Ale má váhu cca 1,3kg. Furt je to ale přijatelnější než ty pentacony, mamiye, které se mi také líbí, ale mají okolo 2kg. Ten Pentacon 67 má snad i 2,3kg.
Ještě se mi líbí Mamiya Press Super 23. Ta je boží, váha nízká, ale je to neskladné. Třeba časem to pořídím na hraní.

U té fuji 645GS Wide mě ale znejistila informace, že snad nemá funkci Bulb na závěrce, ale prý to jde nějak obejít. V tomto článku je o to zmínka, ale zrovna tuto část translator překládá divně a kostrbatě. Fuji GS645 wide

Jinak mám u rodičů ještě Flexaretu, ale nevím už jestli je to VI nebo VII. Musím zjistit až tam pojedu. U té sedmičky je možnost masky na 6x4,5. Nechci totiž 6x6. Ta a flexareta je taky lehká a skladná, ale nevím jestli na to jsou nějaké redukce na polarizák, přechodové filtry, ND filtry. Pochybuji. Mám ji v pěkném stavu, jen bych ji dal na seřízení.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » pon kvě 1, 2023 12:56

@Dromedaro - diky !!! pozoruhodne

tak na stozci jsem nevyfotil nic .. vecer byla mlha a viditelnost asi 50m a rano byla smerem na vychod mrakomlha jako mliko, takze nebylo vubec nic .. ani nevim, jestli je tohle rano nebo vecer

udelal jsem si jen po ceste tohle

https://infophagia.com/ntz/paste/DSC_3495-6MP-bwxx.jpg

Pro ty, koho to zajima, tak jsem sebou tahl 3L vody + 6.5kg (mozna lehce vic) ve foceni (D850 + 16-35 + 70-200 + stativ + prislusenstvi) takze batoh atakoval 20kg
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » pon kvě 1, 2023 17:37

Hezké to máš.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 1, 2023 20:04

ntz
ten vodopad je krasne barevnej, ten se ti povedl.

co ta noha? jak to slo?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » pon kvě 1, 2023 20:23

Dobry :) ... diky za optani .. mel jsem trekovy hole, tak v pohode, hlavne pri sestupu hodne pomohly ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 1, 2023 20:55

tak super, za par tydnu uz budes behat zas jak ses zvyklej :)

ja se asi budu muset zacit ucit poznavat ptaky, protoze kdyz uz se mi podari nejakej chytit tak nikdy nevim, co to je :D poznam jen sykorky a to ani ne poddruhy:D
tohle je dle google lejsek cernohlavy a asi mam co delat nez se takovy beznejsi ptaky naucim:D
Přílohy
of-176.JPG
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » pon kvě 1, 2023 21:58

Lipon píše:...

btw. na Kickstarteru koncem minulého roku šla kampaň na cestovní karbonový stativ Heipi, srovnatelný s tím Peak Designem, za 300$ s poštovným do Evropy a VAT paid.
Jako cíl měli 10k$, posbírali přes 1M$. Je v tom spousta příslušenství, pro přispěvatele 2 destičky, první várka už je vyrobená a odesílá se, další várka po čínském novém roce - dám pak referenci.
Destičky jsou Arca i Peak Design kompatibilní.
Mají tam v detailech kampaně přímá srovnání i s tím Peak Designem.


Heipi už je asi týden doma, zatím jen obývákové zkoušky
s jejich destičkou nacvakne hned, s PD destičkou chce ze strany domáčknout mechanismus, aby se zavřel, trošku tam překáží "provázek", kterým je k destičce přichycen foťák (detaily viz PD stránky, destička)
mechanismus zamykání noh má konce uzávěrů ještě zahnuté dovnitř, takže riziko zachycení kalhotama není tak velké
v hlavě je zabudovaná klícka na uchycení mobilu - fajn třeba na focení star trails, chystám se vyzkoušet - v So, když byl čas i bylo kde, byly mraky
to trojbodové uchycení středové "tyče" vypadá fortelnějc, než klasická kulatá tyč, jde ze základny vyndat a použít buď jako stolní nebo malý externí stativ, ty nožky samy o sobě jsou též stavitelné
konce nohou mají vevnitř zašroubované bodce, takže i v terénu by to mělo stát bez hnutí, přehození je otázka pár minut
jak nohy tak hlava mají každý svojí vodováhu
futrál je naomak z něčeho podobného neoprénu, takže to tlumí nárazy, má to voděodolný zip, vevnitř kapsičku na imbusy, stavitelný popruh, který jde i úplně oddělat
hlava má něco jako indexované otáčení, prostě to v tom citelně a slyšitelně cvaká při otáčení - fajn na panorama, pro stejné posunutí každého snímku o stejný počet "kliknutí", jde to vypnout - povolí se šroubek přiloženým imbusem
aretační páčka hlavy by mohla být větší, ale dá se
složený je velmi kompaktní, podobně jako originál Peak Design

na FB zatím lidi zkoušeli, jestli to nepovolí s většími objektivy, jako Lkový Canon 70-200 f2,8 nebo 200-600
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » úte kvě 2, 2023 4:49

Mawenzi: kopíruju sem pro inspiraci svůj nedávný příspěvek z Pozorování v přírodě.

Chci se naučit znát naše ptactvo a rozpoznávat je třeba i podle hlasu. Našel jsem tip na aplikaci Merlin bird ID na google play. Má dobré recenze. Zatím ji teda mám pár dní, ale vypadá to dobře. U fotek je teda třeba, aby byl pták vyfocený celý, nestači třeba jen hlava trčící z hnízda. Je možné i nahrát zvuk a určit podle zpěvu. K tomu je pak pět otázek ohledně toho, kdy, kde atd byl záznam pořízen a vyhledá to možné druhy s fotografií.Jinak to funguje i jako klasický atlas, kdy je možné prohlížet jednotlivé ptactvo jak v knize a přehrávat si i jejich zpěv. Aplikace je v angličtině.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » úte kvě 2, 2023 7:00

PD stativy jsou ale naprosto tragicke podle meho nazoru ... ten heipi stativ vypada jako jejich kopie .. nejvic na tom me odrazuje ten hype a ta oslavna videa a recenze na stativ, kterej jeste ani nebyl v prodeji ..

Pokud bych si mel/chtel (a ja chci) kupovat novej stativ, asi bych bral neco od FLM a nebo Feisol (+ kdybych dostal v praci odmeny, tak hlavu od Acratech)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » úte kvě 2, 2023 8:39

ty to radši ani nečti, ať z toho nemáš osypky :-)
a ještě navíc je to vyrobený v Číně, sežralo by ti to prsty
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » úte kvě 2, 2023 13:05

@Lipon - ja nemam osypky ... mam malej cestovni stativ co je lehci (980g), mensi (ma 33cm sbalenej) .. je to v podstate takova ta unifikovana size pro UL travel tripod a stejne delaji i jine firmy, aka vanguard, sirui, benro, aj za 1/3 ceny a co se maj vejit do "messanger bag"

PD a Heipi jsou mimo muj zajem, protoze to je nesmyslnej kus vybaveni .. charakteristiky to ma jako muj UL tripod co je mensi a lehci (a ten PD je ma dokonce vyrazne horsi kdyz je vysunutej bez stredoveho sloupku jen na nohy), stoji x-krat vic a vlastne nedela vubec nic dobre .. nema jedinou unikatni vlastnost, diky ktere bych povazoval, ze ma smysl si neco takoveho porizovat (snad jedine mozna je "cool" :) - teda alespon vzhledem)

Pokud bych chtel opravdovej tripod co je sbalenej kolem tech 44cm, tak bych bral

https://www.feisol.net/tripods/feisol-t ... rapid.html
nebo
https://www.flm-gmbh.de/en/tripods/cp-3 ... hybrid.php
nebo
https://www.flm-gmbh.de/en/tripods/cp-2 ... vel-ii.php
nebo
https://www.flm-gmbh.de/en/tripods/cp-2 ... travel.php

karbonovej PD jsem mel tedka v breznu dokonce jeste asi 14 dni pujcenej (muj kamos dela fotografa u jedne americke produkce co filmuje v evrope a neomezej pristup ke gearu) a uznavam, je o dost tuzsi nez ta hlinikova verze, porad je to ale 90% marketing a hype a 10% kus zeleza co ma slouzit k foceni

disclaimer: heipi osobne neznam !!!! soudim dle obou verzi PD, ktere znam velmi dobre a na zaklade ruznejch clanku a videi, co jsem o tom cetl

edit: ad ta tuhost - ja fotim krajinu a malej UL stativ mam eventuelne proto, abych si ho bral nekde na tezkej trail, abych usetril na vaze vybaveni .. pokud ten stativ nebude tuhej, tak je mi ve vetru nekde pod hrebenem uplne na kulovy .. PD stativ ma tuhost naprosto ale naprosto tragickou .. je to stativ pro hipstery, co si ho treba vezmou na plaz a nebo do parku ve meste, kde se budou natacet, jak se cpou veganskym burgrem .. pro me jakozto pro krajinare, kterej chce usetrit na vaze, je stativ od PD (a ja predpokladam, ze Heipi je na tom +/- stejne) naprosto na prd ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Pokec o focení

Příspěvekod Kjuba » úte kvě 2, 2023 18:05

Lipon: Díky za postřehy. Napiš pak, jak se Ti osvědčila tahle koncepce v terénu. Docela by mě to zajímalo.

Možná mi to ale raději napiš do SZ, protože vystavením přímo ve vlákně se vystavuju nebezpečí, že se zase dozvím něco o pláži, hipsterech, veganskejch burgerech a podobnejch volovinách. A to se mi, přiznám se bez mučení, číst vůbec nechce. :-)

Tak ať Ti dobře slouží.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 817
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » úte kvě 2, 2023 19:08

a zas me by to taky zajimalo ta recenze pak po delsim pouzivani, i kdyz cenove hodne mimo moji ligu, a hipstery preskakuju a ani nectu :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » úte kvě 2, 2023 20:14

Ok, mate pravdu ... nechci nikomu znevazovat jeho/jeji "novou hracku" .. kdyz budete se svym stativem od PD a nebo Heipi spokojeni, budu rad ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » úte kvě 2, 2023 20:15

o víkendu se s tim chystam ven, dám pak report

fascinuje mě, jak maj někteří jedinci perfektně naleštěnou křišťálovou kouli, a podle svojí zkušenosti s konkurenčním stativem umí naprosto bezchybně zhodnotit takový, který viděl na webu :-#

a kdyby se náhodou mně osvědčil, tak nejspíš jenom nepoznám dobrej cestovní stativ od vyhajpovaných nesmyslů ...
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » úte kvě 2, 2023 20:56

@Lipon .. uz se tesim na report .. urcite ti bude fungovat skvele !!! (ps. kristalovou kouli nemam .. muzu se jen dohadovat, jak bude fungovat, na zaklade mejch predeslejch zkusenosti)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » stř kvě 3, 2023 8:54

Já mám aktuálně cestovní stativ VANGUARD VEO 235AB. Jsem s ním spokojený, co se týče funkcí a možností nastavení, kterých má na cestovní stativ opravdu hodně. Váží 1,5kg. Díval jsem se, že už je za 3 tisíce kč v prodeji jeho karbonový nástupce VANGUARD VESTA TB235 CB s váhou 1,04kg. Tak tento současný možná prodám a koupím ten o půl kila lehčí karbonový.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » stř kvě 3, 2023 10:59

@Dromedaro - ten vypada v pohode :) .. 1kg vc. hlavy a 37cm sbalenej .. "cestovni stativ" je bohuzel vzdy o nejakem kompromisu (mozna spise o ustupcich) .. ja asi letos do podzimu taky udelam upgrade cestovniho stativu .. moji hlavni kandidati (ve spravnem poradi) jsou

https://www.flm-gmbh.de/en/tripods/cp-3 ... hybrid.php
https://www.feisol.net/tripods/elite-tr ... -3472.html
https://www.megapixel.cz/benro-tortoise-35c

mam 4 stativy a z toho 2 jsou ~ala cestovni/UL stativ (MT190GOC4, Rollei CT1) .. u obou me ale neco vzdy nakonec stve, ackoliv ten Rollei beru, ze ma proste 980g vcetne hlavy a na dylku sbalenej 33cm, takze tady se da odpustit opravdu hodne ...

beru to tak, ze jsou 4 druhy stativu

a) super compact/UL travel tripod - cca ~33cm sbalenej a mel by mit kolem 1kg i s hlavou (treba ten tvuj a nebo moje Rollei)

b) hiking/travel tripod - cca ~44cm sbalenej bez hlavy a vaha noh cca 1250g, chces co nejvyssi vejsku, takze hledas kompromis co bude mit 5 sekci noh, tech 44cm chces kvuli zavazadlu pro prepravu letadlem .. samozrejme pri 5 sekcich noh obetujes stabilitu

c) normalni stativ - dlouhej velkej kram, co nemusi bejt nutne tezkej, ma mit 3 (? mozna max 4 sekce noh) a co nejstabilnejsi, idealne bez stredoveho sloupku, vaha noh bude do 2 kilo a vejska alespon 150cm bez stredoveho sloupku

d) heavy duty stativ (jakej nepouzivam), jako napr. tohle, tohle a nebo obecne vetsina stativu, co maj vejsku treba 190cm a vahu kolem 2.5kg

skupina b, na kterou se zameruju, bude vzdy nejakej kompromis mezi vahou, vejskou a stabilitou .. ja osobne chci stativ ze skupiny b bez stredoveho sloupku ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » stř kvě 3, 2023 14:44

Mně na tom stativu, který mám, vadí, že pro focení z větší výšky od země je potřeba vysunout středovou tyč, což snižuje stabilitu. Ale jak píšeš, je to něco, s čím jsem počítal, protože je to kompromis u cestovního stativu, aby byl menší. Jinak je ten stativ tuhý. Teď si uvědomuji, že jsem to před tím asi napsal nepřesně. Stativ by měl mít prý kvůli stabilitě dvojnásobnou nosnost, než váha fotoaparátu, který na něm bude. U toho stativu chci ještě do středové tyče ze spodu navrtat nějaký háček, aby na něj šlo zavěsit nějaké závaží ( třeba batoh, sáček s kamením) pro zvýšení stability.

Taky těch mnoho funkcí je někdy zdržující, protože je tam na té hlavě plno páček, které jdou povolit a něco tím poštelovat, takže chvíli přemýšlím, co od čeho je. Taky nohy je možné různě nastavovat štelovat nezávisle na druhých nohách, takže je tam dost proměnných a musím si najít nějaký své základní nastavení a od toho pak nějak systematicky upravovat případně další nastavení, protože v tom mám chaos a prostě tam furt s něčím šteluju, než to je jak chci, ale zabere to někdy dost času. Občas si říkám, že doufám, že mě někdo z dálky nepozoruje, protože by si musel říkat, co tam vyvádím, jak třeba na louce zápasím se stativem, pořád něco povoluju a utahuju, běhám kolem něj, brblu, pak ještě nastavuju foťák, to taky kolem toho běhám, čaruju rukama ve vzduchu... :D

Středovou tyč nechceš proč? Kvůli váze a stabilitě při vysunutí?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » stř kvě 3, 2023 19:42

@Dromedaro -

ad.zavazi) to s tim zavazim je podle meho nazoru ptakovina .. nikdy jsem realne nevidel nikoho to pouzivat .. teoreticky by to mohlo fungovat abys ustalil otres zpusobenej manipulaci fotakem, kvuli tomu ale na fotaku pri pouziti stativu pouzivas treba 2-3 sekundovej delay po zmacknuti spouste (a nebo remote shutter) .. pri pouziti ve vetru to nefunguje vubec a dela to pravej opak .. zkousel jsem to .. kdyz fotis venku krajinu, tak nejvetsi problem je vitr, co se ti opira do fotaku, objektivu (a otresy se jeste nasobi vysunutym stredovym sloupkem) a stativu .. proste zavazi v 99% nefunguje a dela spise presnej opak, na hacek se vykasli

ad.vejska) premiove stativy, co jsou lehke a zaroven vysoke, jsou drahe ... a tezke .. a velke i po slozeni :) ... ja osobne pri svejch 195cm potrebuju stativ co ma alespon 140cm, aby se mi s nim prijemne pracovalo pokud pouzivam view-finder i na stativu .. vsimni si, ze ve vyse linkovanejch stativech maj vsichni tech 140-150cm .. mam tam chybu, ten feisol jsem myslel tenhle, ne elite .. Stredovej sloupek proste ne .. alespon ne pro foceni krajiny nekde i za mirneho vetru .. ten Heipi jak ma @Lipon mozna bude fungovat lepe ? nevim .. stredovej sloupek tam ma 3 casti tzn 3x vetsi plochu pro vitr .. neverim tomu .. stredovej sloupej je paka, ktera zvetsuje silu otresu do noh

ad.nastaveni) ano .. cim mene tim lepe .. jednoduche veci se jednoduse pouzivaji ..

ad.stabilita) nejlepsi je mit stativ se 3ma sekcema (dilama noh) na bezne pouziti .. bude lehci (nema tolik dilu) ale zase bude o dost vetsi po sbaleni, takze treba ne uplne vhodnej na cestovani (do letadla), co mas pripnute na batohu na boku uz je spise jedno, pokud nedelas nejakej alpinismus treba .. stredovej sloupek (viz vyse) nechci kvuli stabilite ..

kdyby te zajimaly nejake technikalie stran stativu, tak reviews a benchmark vybranejch stativu najdes na tehle strance

https://thecentercolumn.com/rankings/
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » čtv kvě 4, 2023 9:34

No a ty stativy co jsi postoval, k tomu ještě potřebuješ stativou hlavu nebo ne? Já se tam dočetl, že se na to dává rovnou foťák, ale to by mi vadilo, kdybych s ním nemohl štelovat do různých úhlů. Kvůli tomu jsem prodal svůj starý stativ, který jsem kupoval na začátku mého focení, kdy jsem neměl přehled co a jak. Ten měl jen jedno vyklopení do strany, aby se dalo fotit na výšku a omezovalo to ta pevná hlava, tak jsem chtěl tu kulovou.

Já ty poslední články noh nerad vysunuju, protože jsou tenké a snižují stabilitu. Ta funkce těch výsuvných hrotů je také super.

Jinak nevím, proč by to závaží na háčku mělo stabilitu snižovat. Musí to být samozřejmě závaží, se kterým vítr nepohne. Normálně se to takto doporučuje dělat. Zase ta oblá středová tyč mi nepřipadá, že by větru přidávala významně na odporu. Je ale fakt, že já s tím stativem zatím nefotil v nějakých horších větrných podmínkách třeba pod tím hřebenem jak píšeš. Tam ty větry občas stojí za to. Já to závaží na háčku chci i kvůli tomu, aby mi právě nějaký silný vítr ten stativ nepřevrátil a nerozbil se mi tak foťák.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv kvě 4, 2023 12:28

samozrejme, ze na to potrebujes jeste (kulovou) hlavu .. ty posledni clanky noh nerad vysunujes protoze mas UL super-cestovni stativ .. to neni stativ na normalni pouziti, ale na specialni situace .. vetsina fotografu (krajinaru) ma typicky stativy dva .. Jeden "poradnej" stativ na normalni foceni a jeden UL stativ na turu .. mnou linkovane stativy vyse (vlastne jen nohy) uz jsou tak dobre, ze vlastne pokrejvaj nejakym zpusobem kategorie a+b+c (coz pred par lety jeste nebylo mozny) .. ten tvuj stativ je low-end budgetovej stativ (+ jak rikas jeho nastupce) kterej presne spada do te mnou popisovane kategorie a) prakticky bez presahu do kategorie b) .. A ty chces vetsinu foceni delat se stativem co je spise v kategoriich b/c

stativ je pro fotografa dulezita investice ... na druhou stranu kdyz si koupis dobrej stativ ted, tak ti bude dlouho slouzit .. pokud bych si tedka delal co nejlepsi stativ za co nejmin prachu, tak bych asi zvazoval tuhle kombinaci

nohy benro tortoise 35C a hlava innorel n44 ..

samozrejme pokud by sis chtel priplatit jeste o dost vic, tak (moje vysnena kombinace je):

FLM CP-30 M5 mk.2 + Acratech GXP-SS
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » pát kvě 5, 2023 14:51

No, tak já ten stativ beru do přírody i na běžné výlety, když jdu třeba jen 10km nebo i méně a mám v podstatě jen ten foťák, stativ, batoh s vodou a svačinou. A i kvůli nim jsem si pořizoval cestovní stativ, abych netahal velký čtyřkilový stativ. Přijde mi to logické a nějak jsem si myslel, že to tak dělá většina. Snad kromě profi fotografů, kteří jedou autem někam na louku fotit nějakou zakázku za strašný peníze a v kufru mají studiový stativ, aby udržel ty velké profi kamery i s příslušenstvím, které na to posadí. Já na to budu dávat foťák i s příslušenstvím do 1,5kg.

Proč myslíš, že ten můj stativ a jeho nástupce je low end? Kvůli ceně? Nebo si myslíš, že se po čase začne projevovat něco jako únava materiálu a dlouho nevydrží? Připadá mi dobře zpracovaný.
Má lepší nebo stejné parametry než ty 2x nebo 3x dražší.

ntz píše:stativ je pro fotografa dulezita investice ...

Teď budu dělat chytrého. Díky Mikovi a jeho několika příspěvkům zde na toto téma už vím, že toto není investice. Investice je něco, co koupíš a časem se ziskem prodáš. Ledaže bych ten stativ kupoval, abych mohl dělat a pak draze prodávat fotky.

Ale ano. Souhlasím, že než mít špatný stativ, je lepší nemít žádný.
Ale díky za připomínky k zamyšlení. Ty máš jakou váhu foťáku s příslušenstvím, kterou dáváš na stativ vs jeho nosnost. Jak se to podle tebe určuje? Čím větší nosnost tím stabilnější?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » pát kvě 5, 2023 21:29

nosnost vubec neresim .. muj nejtezsi set ma cca 2300g (D850+70-200), vetsina normalnich stativu zvadne veci kolem 2-3 kilo v pohode .. snad jedina vyjimka je, kdyz mas dlouhej a tezkej objektiv, co nema stativovou patku, a mas nejakou horsi a slabsi hlavu (treba na tech UL travel stativech), tak ta hlava neni schopna udrzet ten fotak s tim objetivem a objektiv to tahne dolu ..

to, co nazyvas "stablilita" bych ja spise nazval tuhost .. stativ je tim stabilnejsi, cim je tuzsi .. tzn 100% stabilni/tuhy stativ by bylo svarit tri tluste ocelove trubky co nemaj zadnou pruznost a pohyblive spoje v tom svaru .. tim, jak ma stativ pohyblive casti, tim, jak se nohy teleskopicky vysouvaji, tim ztraci celkove zarizeni tuhost (oproti stavu trech napevno svarenejch trubek) ..

dalo by se rict, ze ciste teoreticky vyssi nosnost == lepsi vlastnosti stran tuhosti (potazmo stablility), vyrobci ale tu nosnost uvadej podle me bez dodrzovani jakehokoliv standardu a z nosnosti nelze vyvozovat prakticky zadne predpoklady o tuhosti .. z ceho se daj vyvozovat nejake predpoklady je treba sila dilu noh, eg napriklad:

Heipi ma prumer nohou (ty jednotlive clanky v mm) - 26/23/20/17/14 a uvadi nosnost 25kg
FLM CP-30 M5 II ma nohy - 30/26/22/18/16 a uvadi nosnost 16kg
Peak Design - nedari se mi najit tloustky noh, bude ale podobnej jako Heipi - uvadi nosnost - 9.1kg

Pokud te napada po pohledu na cisla vyse nejakej zaver, kterej je publikovatelnej, aniz by se dotknul @Lipona, tak sem s nim ..

Ja pri vyberu stativu resim nasledujici veci:

1) ucel - ma to bejt stativ ze skupiny a, b a nebo c ? Pokud bych mel mit jen jeden stativ, tak chci samozrejme skupinu b

2) stativ samotnej - resim tuhost 40%, vysku 20%, hmotnost 20% a rozmery po sbaleni 20% .. V konkretnich hodnotach (pro skupinu b) chci premiovej stativ bez stredoveho sloupku (to je tuhost) nad 140cm (idealne cim vyssi tim lepsi) a zaroven nohy pod 1.5kg a sbalenej na dylku ~45cm a idealne "uzkej" profil .. Jedine me zname nohy, co tohle tedka dokazou (kdyz nepocitam znacku RRS, ktera je strasne draha), je vyse uvedene FLM, Feisol a eventulne to Benro 35c

3) Hlavu resim min nez nohy .. mam 4 nohy (resp. 3 na jednu hlavu) a hlavu co mam mi bohate staci, kdybych ale kupoval novou hlavu, tak jak pisu vyse, budget option by bylo Innorel N44 a "Rotschild" option by byla Acratech GXP a nebo GXP-SS

edit: tady opet trpim a narazim na to, co mi priroda nadelila .. kdybych nemel 196cm ale jen treba 180, tak by se mi nekolikanasobne rozrostla skupina stativu, ktere bych bral, protoze bych mohl snizit vysku treba na 130 .. a rozdil vejsky 130 Vs 145 na vlastnosti jako vaha a dylka po sbaleni je ukrutnej a pocet moznejch stativu naroste o nekolik radu ..
Naposledy upravil ntz dne sob kvě 6, 2023 9:19, celkově upraveno 1
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » sob kvě 6, 2023 8:35

Díky za zkušenosti. Něco z toho vezmu v potaz. Třeba ta absence středové tyče mi už dává smysl v celkové tuhosti. Zaměřím se na ty tři díly pro vysunutí místo čtyř. Uvidím co mi zbyde ve výběru a kolik to bude stát. Zase je pravda, že ten stativ je záležitost na dlouhé roky.

Já mám 193cm a i těch 140cm je pro mě dost nepohodlných být u toho skrčený a čučet do hledáčku.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » sob kvě 6, 2023 9:25

resime tady furt ty skupiny, to, co pisu vyse je skupina b .. muzes si poridit krasny vysoky nohy, ale bude to skupina c

https://www.flm-gmbh.de/en/tripods/cp-3 ... tripod.php /// 173cm ~a 1.9kg
https://www.flm-gmbh.de/en/tripods/cp-3 ... stativ.php /// 190cm ~ a 2.04kg

navic od FLM ta rada CP34 (to znamena prumer te nejsirsi trubky) uz ma fakt profesionalni paramatery stran tuhosti
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru