Pokec o focení

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » pát dub 26, 2024 12:01

ja fotil pro kamose jednou svatbu a brrrrr ... otres, uz nikdy .. je to stres, pak to zpracovavat ... udelal jsem na svatbe asi 3000 fotek ... vybral jsem nakonec asi 150, prisly mi jako vetsinou docela sracka .. opravdu peknych fotek bylo z tech 300 tak cca 20-30, zbytek do poctu ... oni se ale pak (novomanzele) tvarili strasne nadsene ... ze se jim fotky strasne libi ... njn, jsou to parchanti falesny, prolhany .. taky se od svatby (s kamosem) moc nevidame ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2099
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » pát dub 26, 2024 14:01

ntz píše: njn, jsou to parchanti falesny, prolhany .. taky se od svatby (s kamosem) moc nevidame ...

:lol: :D
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4410
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » pát dub 26, 2024 14:23

dudy píše:Narazil jsem na inzerát na foťák "používaný jenom sporadicky hobby, kupovaný 12/23, stav závěrky 10 000". ...skoro sedmdesát fotek denno denně...je to 500 fotek za víkend.
...Kam to ti lidé dávají a, a to hlavně, proč?... Ale naflákat deset tisíc fotek za pět měsíců, je fakt strašný...
Ja bych si nedovolil vubec soudit, pokud nemam sajn, jak a k cemu ten fotak dotycny pouzil.

Kdyz jsem na dovolene na horach, je hezky, tak pro mne jako amatera neni problem za dva tydny nacvakat 3000+ fotek. Ale ja hodne fotim panoramy, i kdyz nedelam zadny bracketing, tak nekdy jde na 360-stupnovou panoramu i 20 fotek - a bylo by jeste lepsi vice, hlavne kdyz je tam napr. vrcholovy kriz upevneny draty, ktery se nevleze do jedine fotky, to je teda pekna prace hrat se s tema dratama pri spojovani :twisted:. Za den udelam klidne 10-20 ruznych panoram, i kdyz ne vsechny jsou 360 stupnove. Plus dalsi jednotlive fotky...
Pravda potom obcas skoro pul roku nevyfotim nic.... :evil:

Ale napr. muj bracha nekolik let delal v muzeu takoveho "vse-dokumentaristu". V ramci sveho zamestnani fotil veci ziskane do muzea, stav v jakem to prislo, nekolik ruznych foceni na dilne v prubehu restaurovani a konecny vysledek. Vse z ruznych uhlu phledu - klidne i 40-50, nekdy i 100+ fotek jeden jedine zidle na jedno foceni (to jsem u nej jednou ziral na jeho disk a ty fotky, jen mirne posouvane. A to tech veci dosly desitky. Tyto fotky se delaly do JPG se standardnim nastavenim, jediny postproces byl, ze se muselo odstranit pozadi do ciste bila a veci mely byt bez jakehokoliv rusiveho elementu. Tj. vyhodit konkretni barvu pozadi (vetsinou nasvicena bila stena) plus jemnejsi ruzni vymazani "zbytku".
Podobne dokumentoval ruzne odborne muzejni akce (napr. rozebrani vodniho mlynu vcetna zabaleni jednotlivych kousku a odvozu k renovaci a potom zase sestaveni renovovaneho; nebo odborne konference). To taky byly stovky az tisice fotek.
Muzeum kazdy vikend delalo akce, hlavne pro deti s rodici, pres tyden pro skolni tridy - a z kazde akce se delalo hodne (klidne i tisicovka) fotek (i videi) tak, aby kazde dite urcite bylo na nekolika fotkach pri ruznych cinnostech. Tj. za kazdy jeden den bracha udelal i tisic fotek. Muzeum to davalo na web a rodice si mohli volne stahovat fotky svych ratolesti. Tyto fotky byly taky delane do JPG, na web se davaly bez uprav, "jak vylezly" z fotaku.

Takze zrovna on za 3 mesice neudelal 10k fotek ale bez problemu 50-70k, sezonne i vice. Mimochodem, delal to stridave (obe veci!) nejjednodussi Nikon zrcadlovkou s nejakym stredne kvalitnim objektivem a nejakym ultrazoomovym kompaktem, kvalita mela byt jen dokumentacni, jen u cennejsich veci z muzea se zadalo udelat i par fotek kvalitnejsich.

Kamarad z gymplu dela castecne "novinarcinu" (spise "dobrovolnickou", nezivi ho to), castecne weby nekolika ruznym politikum, takze skoro kazdy den ma nejakou akci, kde doslova cvaka vse mozne a nemozne - nikdy netusi, kteremu politikovi se hodi fotka s kym nebo cim :-). Taky pro nej neni zadny problem mit 500-1000 fotek za den. Potom ten politik v aute cestou na sve ustredi nebo domu s nim probira na notasi nebo ve fotaku, ktere fotky dat na web, na FB, Instagram, Telegram, ...., nejlepe vsude jine. Taky jedina uprava tech fotek je zmena velikosti, coz se pro nakopirovane vybrane udela jednou davkou - krome nekolika jednotek fotek, ktere si politik necha udelat pro sebe ve vetsim rozliseni.

A to si vubec nemyslim, ze prace techto dvou je jedina, kde se potrebuje udelat hodne fotek...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16636
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Pokec o focení

Příspěvekod Kjuba » pát dub 26, 2024 18:20

Tak u profi novinářské fotografie není problém natočit na jedno tělo 1 milión fotek. Jsou i těla kolem 1.5 milionu.

Většinou jsou to Canony 1Dčka nebo ekvivalenty od Nikonu. Ale v Čechách je/byl standard Canon. Většinou se v rámci servisu jen měnila závěrka. Ten milion se dal v pohodě na 2-3 závěrky udělat. V 1D řadě byly závěrky jiné, konstruované bytelněji než v poloprofi řadě 5D. U 1D X je lifespan 400k cyklů.

Takže ono hrozně záleží, kdo to má v pazourech...
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 817
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o focení

Příspěvekod dudy » pát dub 26, 2024 21:38

Aha, tak to už jsem asi starej.
Mně to přijde, jakoby truhlář rozřezal půl lesa, aby udělal jednu židli.
U mě se záběr a kompozice odvíjí v hlavě, až pak to cvaknu, možná zkusím si pohrát s expozicí, trošku změnit ohnisko, ale jeden záběr plus mínus pět fotek.
Z toho dvě tři dobré...
Ale já jsem odkojenej filmem a tak ty pixely šetřím...

P.S. Asi vím, proč se k analogu vracím.
Má to prostě svoje kouzlo.
Jak říkal kamarád, držitel Czech press foto z analogové éry: "Ser na to, důležitá je myšlenka a kompozice, všechno ostatní dneska doděláś v postprocesu"...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3966
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » pát dub 26, 2024 22:23

Tak se podívej na nějaký dokument, jak pracovali fotografové dříve. Ti také fotili role kinofilmů z jedné akce a vybrali z toho pár snímků. Nebo to stejné dokumentární fotografové. Ti také nafotí hromady fotek a vyberou pár... Jen dneska už je to nestojí majlant na materiálu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4410
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » sob dub 27, 2024 5:17

dromedaro
ale neudelali tech fotek treba 500 ale ne 5000?

dudy
jako bys u lednacka, kterrj sedi 2 vteriny, mel cas promyslet kompozici, kdyz muze priletet necekane a kamkoli...

ja osobne vim, ze proste udelam hodne snimku zbytecne, jenze v hlave to nevim jezte ze na pc to tak nebude vypadat, nebo mi 3 uhly zaberu prijdou stejne hezky ale na pc vyberu pocitove.ten nej, ale nakonec je to moje vec, ja si je rada prohlizim i tak. v dobach kinofilmu a fotaku pro "deti" mam asi dohromady 100 fotek, taky si z prvnich cca 20 let myho zivota vubec nic nepamaruju, skolni vylety, more, nic.

jenze pro me spu tyhle momenty na ktery muzu vzpominat dulezity. nekdo tvrdi, ze prave diky foceni si to nepamatuju, ale to nevysvetli tech prvnich 20 let...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9418
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod dudy » ned dub 28, 2024 20:02

Josef Sudek za svou kariéru profesionálního fotografa, která trvala padesát let, nastřílel asi 60 000 fotek včetně svých osobních a uměleckých.
A to se tím ten Sudek živil.
To dneska uměj "borci", jokže hobby, za rok...
Co za rok...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3966
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » pon dub 29, 2024 6:55

@dudy: Ty to ale beres pouze z jednoho, hodne omezeneho pohledu. Ale ne kazdy ma fotak pro delani krajinek nebo umeleckych fotek, nekdo to ma i jako pracovni nastroj (a to nejenom spickove zrcadlovky, ale i kompakty). Prave proto jsem psal, ze bych majitele fotaku nedovolil soudit, kdyz nevim, k cemu a jak fotak pouzil.

Ted me napadava jeste jedna vec, kdy TI hodne rychle naskakuje Shutter count - timelapse videa. Udela snimek/sekunda - a uz za hodinu mas 3600 "cvaku" na minutove "video". Pokud potrebujes delsi obdobi, udelas s delsim intervalem snimku, ale ty cisla naskacou. Toto bych rozhodne taky nebral jako bezhlave cvakani.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16636
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » pon dub 29, 2024 15:33

Zase toho Sudka by jsi měl srovnávat v rámci jeho doby, tedy kolik bylo obvyklé nafotit na VF v jeho době. Možná by vyšlo, že Sudek byl také cvakálista.

Jako já Dudymu rozumím, jak to myslí a v něčem má pravdu. Já toto také řešil z morálního hlediska u sebe. Já si taky myslím, že fotograf by měl víceméně scénu vědět předem a ne jen zkoušet, co zafunguje a vybírat z desetitisíc snímků, jestli je tam nějaká povedená. A taky mi přišlo i u sebe zvrhlý, pořídit tolik snímků zas jeden den. Ale zase na druhou stranu, proč ne, když to jde a není to nic proti ničemu a v podstatě. Já třeba kolikrát ještě nevím, jak se mi to bude líbit v závěru a kterou fotku vyberu, protože jsou pro mě přijatelné třeba všechny. Tak nafotím vše a pak se rozhodnu. A podobně.

Mawenzi píše:ale neudelali tech fotek treba 500 ale ne 5000?

Já viděl třeba Jamese Nachtweye a ten má na foťáku kazetu na metráž a taky momentky fotí sériově, tedy drží stisklou spoušť a fotí jednu za druhou. On fotí války a stále na film. Kdyby tě to zajímalo, tak dobrý dokument o něm: Válečný fotograf

To samé Antonín Kratochvíl, ten snad také fotí jen v režimu rychlého sériového snímání. Když pak vidíš, jak fotí na středoformát portréty v ateliéru, tak tam cvaká jeden snímek za druhý a asistent mu mezitím namotá svitek do jiné ale stejné kamery a jen si vyměňují foťáky s novými svitky.

Ale jako jo, zase jsem četl od mnoha fotografů, že dříve vážili každý snímek a i rychlé scény dokázali pěkně zachytit na pár snímků.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4410
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod GreyMouse » pon dub 29, 2024 15:47

@dudy: Když jsem jezdívala s dětma na zápasy, tak jsem taky nacvakala za den stovky fotek, což by mě s filmem samozřejmě ani nenapadlo. A jednou na dvoudenním turnaji přes 2000. Samozřejmě že většinu jsem hned při prvním rychlým prohlížení vyhodila a ani ten zbytek nebyl zrovna ke chlubení, ale děti měly radost, že se tam pak našly. I když z pohledu profi fotografa by byl asi odpad všechno, tak snad se mi aspoň občas podařilo zachytit trochu atmosféru. A zajímat ty fotky mohly samozřejmě akorát někoho, kdo měl k té akci/lidem nějaký vztah, pro zbytek planety to bylo absolutně nezajímavý a zbytečný :-)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1982
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » pon dub 29, 2024 19:53

No, ja jsem uz na gymplu fotil se Zenitem na kinofilm. Fotil jsem casto ve tride, kdyz jsme meli nejakou akci (a to tehdy by,o pomerne casto - povinne skolske brigady, letni aktivity, sportovni akce, oslavy ruznych veci ve tride, .... Samozrejme zadne aranzovane fotky, ale momentky. Na kazde akci to bylo nekolik celych filmu, nekdy i 7-8, tj. fotek 36-38x vice (na kinofilm se dalo s opatrnosti udelat jednu nebo dve fotky navic...). Pokud bych tehdy mel vice filmu, yfotil bych i vice. Potom jsem pres vikend vyvolaval a zvetsoval fotky, pozdeji podle "objednavek" dalsi. Jo, lezlo to dost do penez (taky proto, ze jsem ty fotky rozdaval zdarma, mne stacila radost spoluzaku z nich.). Jesteze jsme meli ty brigady a letni aktivity, kde jsme neco vydelali...

Ale opravdovy vyznam jsem zjistil az na stretavkach po 30-ti a 40-ti letech. Nekteri spoluzaci prinesli stare fotky, ktere pry doma peclive strezi. No a kupodivu to vsechno (bez vyjimky!) byly "moje" rozdane fotky. Nikdo jiny ve tride (vlastne ani v celem rocniku) fotky nedelal...
No a to si clovek uvedomi, ze slusne udelane fotky rukama, ktere to v sobe maji mohou i v soucasnosti pro nektere lidi znamenat vic, nez jen vycvaky bez rozmysleni z mobilu. I kdyz si je jenom stahnou nekam. No a nekteri, co ty fotky umi je delaji a dotycnym poskytuji radi i v dnesni dobe.

@dudy: o tom fotaku jsi nic nenapsal, ani netusime jaka kategodie to je. Takze jeste i o to hure se to mnozstvi hodnoti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16636
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Předchozí

Zpět na Fotografie v outdooru