Pokec o focení

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv čer 8, 2023 16:58

ad to skladani .. tady je priklad fotky, kterou jsem skladal rucne ze tri nebo ctyr expozic a strasne jsem se s tim sr*l a trvalo mi to asi 4 hodiny, protoze to proste ani ted poradne neumim ... tohle proste nevyfotis ani nejlepsim fotakem sveta, aby to vypadalo takhle

@Dromedaro .. obe fotky vyse jsou foceny na D7200 coz je aps-c, zase ale jedno z nejlepsich (podle DxOMark dokonce nejlepsi aps-c co se tyce IQ)
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » čtv čer 8, 2023 17:14

ntz
nedaval.si sem uz tuhle fotku? z toho stredohori? ta je paradni, a pokud si ji pletu, prece jen to uz bude nejakej rok... ale pokud nebyla stejna tak podobna.

a ja si stejne vzdycky myslim, ze takhle to vyfotite:D

dneska sem si aspon cvicne udelala na bkt par snimku, ale skladat to teda nemam tucha jak se dela, tak su zvedava, jestli na to prijdu.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 8, 2023 17:25

ntz píše:@Dromedaro .. obe fotky vyse jsou foceny na D7200 coz je aps-c, zase ale jedno z nejlepsich (podle DxOMark dokonce nejlepsi aps-c co se tyce IQ)


A jaký objektiv? Líbí se mi ta kresba. Hlavně na té druhé fotce toho kopce v popředí je to dobře vidět ta pěkná kresba. Ty kopce v pozadí jsou neostré schválně? Připadá mi, že ten vlevo je víc neostrý než ten vpravo. Někdy se musím taky podívat do Středohoří. Zajímavý, jak jsou tam ty kopce samostatně. Jsem tam nikdy nebyl.
Naposledy upravil Dromedaro dne čtv čer 8, 2023 17:27, celkově upraveno 1
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv čer 8, 2023 17:26

@Mawe - je to mozny .. tahle fotka je leden 2022 .. tohle jsem dal jako priklad skoro az extremniho bracketingu, normalne se snazim ty fotky idealne fotit na jednu expozici .. ja jsem kvuli rodinejm zalezitostem loni skoro vubec nefotil a nikde ani moc nebyl (a letos a pristi rok zase nebudu, neb moje andula se chysta nekdy v rijnu/listopadu zase vrhnout) .. za celej lonskej rok mam asi jen 15-20 fotek (z cehoz pulka je ze Skotska)
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv čer 8, 2023 17:28

@Dromedaro - obe fotky jsou na moji extremne oblibenou aps-c Tokinu 11-20 f/2.8, kterou sezenes tedka z druhy ruky v cesku treba za 7-8 tisic .. mozna za min, kdyz budes kupovat na ebay
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 8, 2023 17:36

Ale jo, pěkná fotka, když si ji po několikáté prohlížím. Jen mi tam vadí ten sluneční světelný závoj u těch rukou v kapsách.

Mavenzi: A na ten tvůj digi olympus nepasují OM-System Zuico objektivy, ty co byly na ty analogové zrcadlovky? Třeba přes nějakou redukci? Když jsem měl Olympus OM-4TI (vynikající foťák), tak to byly skvělé objektivy za dobré peníze. Nevím teda, kolik stojí dnes.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod tsunami » čtv čer 8, 2023 17:53

Když už tu je odkaz na fotky (a tip na výlet) od Mawezi, tak přidám také nějaké obrázky s tipem na výlet: Výprava na Nordcap Fotky nacvakané kompaktem. Východ slunce s Vlčí horou je i mezi vytištěnýma fotkama z toho roku. Navíc některé skončily v nástěnném kalendáři z fotek z našich výletů, který rozdáváme po rodině.
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » čtv čer 8, 2023 18:24

tsunami
moc pekny:) hned jsem jsi vzpomela na ten krasnej potok tam u severniho bodu a tys ho paradne vyfotil:)

a teda paradni vychod/zapad s mlhou.

jakej kompakt mas?

dromedaro
to by asi slo, pouzivam ty 4/3 objektivy s redukci taky, ale prijde mi, ze na em-1 mk2 s 20mpx cipem je vyraznejsi jakoby neostrost, neumim to asi presne popsat, s 16mpx cipem to spolu pasuje o dost lip.

a mam pnuti ted po diskuzi s ntz si vzit stary 4/3 zuiko 12-60 s redukci na vandr v pulce cervna a definitivne se rozhoudnout, jestli si ho nechat nebo ne... takze kdyz po prijezdu z vandru budu brecet, tak prodat:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv čer 8, 2023 18:36

Dromedaro píše:Jen mi tam vadí ten sluneční světelný závoj u těch rukou v kapsách.


a to je prave z me strany absolutne naschval :) .. prave ten slunecni zavoj pres ty ruce podle meho nazoru proste tu postavicku ukotvujou do ty scenerie a spojujou ji s tim, ze umyslne stojim primo proti slunci, abych to slunce zakrejval ..

tsunami píše:Výprava na Nordcap Fotky nacvakané kompaktem..


fotky pekny, ale ty pro me nejzajimavejsi fotky ti vsechny tahnou to fialova ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod tsunami » čtv čer 8, 2023 19:33

Jo, to je mozne, zvlast pokud bylo hodne malo svetla - pred tiskem je vzdy dal resim, ale finalni podobu na web nedavam. Poslednich par let vse prozenu max snapseedem na mobilu kvuli oriznuti a doostreni a poslu na fb pro kamarady, sem tam z toho neco dam na web (porad resim, ze ho utipnu a fb taky a fotky budu ukazovat uz jen papirove :-) )
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » čtv čer 8, 2023 19:44

Mawe - skládat jde třeba v Lightroomu nebo v Affinity Photo.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv čer 8, 2023 19:56

ja osobne ale doporucuju naucit se vice flexibilni "manualni" metodu, kdy skladas vrstvy pomoci masek (nebo luminosity masks) .. tohle skladani v LR a nebo Affinity je predskriptovane a relativne malo flexibilni .. vyhoda te manualni metody a pouziti masek je, ze to pak muzes replikovat v kazedem programu
Naposledy upravil mike dne čtv čer 8, 2023 20:02, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 8, 2023 20:27

ntz píše:asi jen 15-20 fotek (z cehoz pulka je ze Skotska)

Tohle mě zajímá. Kolik třeba kdo vyfotí fotek na treku a kolik pak z toho reálně udělá fotek na papír. I za ten rok, kolik třeba kdo udělá papírovych fotek.


Mawenzi píše:dneska sem si aspon cvicne udelala na bkt par snimku, ale skladat to teda nemam tucha jak se dela, tak su zvedava, jestli na to prijdu.

Já myslel, že ta funkce bracketing ty fotky poskládá sama. Že tam zadám tu funkci ve foťáku ať udělá pět fotek v rozsahu EV po půl krocích a až to odfotím, tak ono to složí dohromady. To tam pak nemusí být ta funkce, to si ty kroky mohu odstupňovat sám a pak v PC složit.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod tsunami » čtv čer 8, 2023 21:02

Některé foťáky mají i režim kdy ti skládají fotky (HDR), ale zatím mi to nepřipdá tak dobré jako následně složené v počítači.
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv čer 8, 2023 21:28

Dromedaro píše:Tohle mě zajímá. Kolik třeba kdo vyfotí fotek na treku a kolik pak z toho reálně udělá..


casto vubec nic :D ... kolikrat se mi stalo, ze jsem se vydal na vylet a ponosil jsem fotak 20km v baglu a ani ho nevyndal ? proste neni svetlo, neni co fotit .. ve skotsku jsem nosil fotak nejakejch 85km po horach a fotil jsem realne prvni den, kdyz bylo hezky, neco malo druhej den a kdyz jsme se konecne dostal do mist, kam jsem nejvic kvuli foceni chtel, tak uz jsem fotak tahal v baglu jako dostihovej kun svuj handicap protoze byl uplnej mordor a nebyla ani myslenka na to se zastavovat, sundavat ze zad bagl a zacit tam neco nacvicovat ..

moje zkusenost je takova, ze kdyz si vymyslis fakt hike jenom kvuli foceni, tak si neco pofotis tak 50:50 (teda alespon ja drevak) .. moje posledni dve fotky co jsem udelal za cele dva mesice (uz jsem daval obe) jsou tohle a tohle .. jinou fotku bez legrace nemam .. a tohle je spis bida .. navic v lete vubec nemam chut na foceni .. leto je podle meho nazoru takovo foto-okurkova sezona .. nejlepsi je podzim a pak eventuelne zima ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 8, 2023 21:59

To rád slyším, to mě uklidnilo :D Mám to totiž stejně. Já mám furt pocit, že když člověk nechrlí kvanta kvalitních fotografií, tak neumí fotit. Ale zase když koukám třeba na weby nějakých lepších fotografů, tak těch fotek tam taky moc nemají, pokud tam dávají vše.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv čer 8, 2023 22:29

@Dromedaro - treba alespon pro me jsou nejvic fotograficke zne na podzim ... zacinaji ty nocni snizene teploty, po kterejch jsou rano inverze a mlhy, vsechno se vybarvi do krasnejch zluto-zlatejch barev, den je kratkej, takze nemusis nikde tvrdnout do 10ti abys pofotil zapad a nemusis vstavat o pul 4te abys pofotil vychod, jsou krasny ty barevny odrazy do vody, etc .. na podzim to proste stoji za to a pokud chodis fotit vicjrat v tejdnu, tak treba za podzim udelas hodne fotek .. ja mam to stesti (nebo privilegium), ze mam pres kopec kokorinsko a ze treba mame chalupu na severu v Luzickejch horach blizko Ceskeho Svycarska .. ale porad je to o tom, ze abys pofotil krasny fotky tak musis chodit ven v "pitomy" hodiny .. pres den toho moc nepofotis .. svetlo ma nejhezci barvy kdyz je slunicko max 30 stupnu nad obzorem, potom mas ty krasny zluty a nebo nacervenaly svetla, dlouhy stiny, zabarvenou oblohu, vubec ty dramaticke podivane .. a to se proste deje vecer a pak rano .. rano je uplne nejkrasnejsi ... rana jsou o dost krasnejsi nez vecery .. a proto priprav se na podzim a dej se do toho :) .. ja uz se nemuzu dockat .. letos toho asi moc nestihnu, moje modus operandi ale je, ze rano na podzim vstavam treba 1x-2x tejdne za tmy, nekam dojedu, pofotim vychod a pak rovnou jedu odtamtud do prace ...

vykasli se na kupovani nejakeho fullframe, kup si co na co mas .. zahod predsudky a kup si to na paladix.cz a nebo pres bazos.cz .. kdyz koupis nejakej fotak typu D7100, tak to pokoupis celkem levne .. k tomu nejake sklo, levnej stativ (klidne z druhy ruky) a voila .. muzes vyrazit .. je krasny
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Etheric » pát čer 9, 2023 4:19

Mawenzi píše:tak jim to nezavid.

Nechápu, co bych měl jako závidět. Zadlužení na roky? Ne, tohle fakt nezávidím. Ani miliony na kontě nezávidím nikomu, štěstí ti to nepřinese..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » pát čer 9, 2023 4:57

lipon
dik, na affinity zkusim mrknout.

dromedaro
ja radsi pomlcim:D su schopna si z 200km vyletu privezt 1000 fotek... ale ja nejsu fotograf a nefotim jak vy, byla sem treba v bulharsku s cestovkou a byl tam par, vezli si zrcadlovku a rikali, ze vyfoti tak 15 fotek za celou dovolenou.

proberu to treba na 300. jenze ja mam krizky, kaplicky, motyly, brouky, kamarady... do fotoalba jich pak prijde podle toho, jak se mi libi treba 10, nekdy 30... (delam fotoknihy.

podle me srovnavat se s nekym nema smysl, jinak bych si to musela jit hodit. muj kamos na stejnym vylete jak ja vyfoti treba 30 fotek. kazdej k tomu pristupuje jinak, ntz ma ze skotska par krasnych fotek, ja mam hodne obycejnejch. k vyletu se jich snazim davat "rozumne" treba do 50, aby to mohlo byt jeste zajimavy, ale ne nudny ale nudny to samozrejme pro lidi byt muze. na druhou stranu mam navstevnost spis nulovou, takze to lidi stejne moc nezajima, takze si pak nakonec muzu delat co chci:D a kamosky se rady mrknou na vsechny, pac slintaj kde sem zase byla, oni cestujou se mnou leda prstem po mape.

na druhou lidi sou uz zvykly, ze kdyz se mnou jdou, ze dostanou nejakou dokumentaci a ukazuji to pak treba rodine, coz me zas tesi, prestoze sami taky nejaky fotky maji. ale ja fakt dokumentuju vylet, nejdu ven pro wow fotku.

a fotografove vetsinou jdou pro wow fotku a kdyz ji nemaj, tak ji nemaj. ja su zatim spis jak dite co dostali do ruky hracku a musi si s ni porad hrat a uvidi se, jestlu z toho vyroste:D

jinak bkt rezim je dobrej na to, ze kdyz nemas stativ ale delas to z ruky nebo pres nejakou nic moc operu, tak je sance, ze si nehejbnes fotakem.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » pát čer 9, 2023 8:53

bracketing je jen to, že foťák tu samou scénu nafotí s různou expozicí
co s různě exponovanýma obrázkama uděláš, je na tobě - buď skládáš, nebo si vybereš, která expozice ti víc sedí
třeba Nikon v těle má funkci HDR, ale výsledná složenina je na hony vzdálená tomu, co s tím uděláš sám, dá se nastavit, aby použité NEFy taky uložil a můžeš pak skládat sám

minulý týden na Fotofestu jsem byl na pár povídáních krajinářů a vesměs shodně uváděli, že u velmi kontrastní scény dělají klidně 5-7 expoziční bracketing po 0,5 - 0,7EV
já zatím zkoušel 3 expoziční s rozdílem 2 EV a u některých scén to ještě nebylo ono (sníh, stíny, lávový písek, slunce)

mě k focení během cest vyhovuje rodinné courání - rodina si jde pohodovým tempem, já je předběhnu a fotím, mezitím mě předejdou, tak je zas doženu a tak pořád dokola; i tak na to není tolik času, jako když se jde vyloženě jen fotit
zvlášť u vzdálených destinací fotím radši víc než míň, různé úhly, výřezy, ohniska
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » ned čer 11, 2023 11:03

Vážně zvažuji nákup Sony Alpha A7 III, má teď i akci cashback nebo případně z bazaru A7R III a tak jsem si projel objektivy a nevím... Zvažuji variantu základního objektivu, který je pro mě 35mm a k tomu zoom cca 18-28/35mm. Ale ta 35mm jako pevný základ má smysl jedině, když bude podstatně menší a lehčí, než ten zoom. Ta 35mm je taková univerzální, že se s ní dá fotit vše, tak bych ji bral na cesty, kdybych chtěl ušetřit váhu a místo. Co jsem tak projížděl, tak výrazně nižší váhu a rozměry oproti těm zoomům má Sony FE 35 mm f/1,8. Sice na něj jsou dobré recenze od zákazníků, ale otázka, zda tomu věřit recenzím v obchodě a ty ukázky taky nevypadají špatně. Ale stejně se mi to moc nezdá vzhledem k ceně a plastovému provedení.
Pak třeba ty dražší pevné 35mm, třeba tato údajně špičková 35 Sony FE 35 mm f/1,4 ZA Distagon T už mají váhu jako zoom a kolikrát i rozměry, tak mi přijde, že by nemělo smysl kupovat ji zvlášť, když ve stejné váze a rozměrech bych mohl mít rozsah od cca 18-35mm.
Pak jdou sehnat ještě levnější třeba od Sigmy ze série art, které jsou prý také dobré, ale opět váhou a rozměry si nepomohu.

Ze zoomu jsem se díval a hodně mě zaujal třeba Tamron 20-40 mm f/2,8 Di III VXD pro Sony FE, který má skvělou váhu, rozsah, dobrou clonu, cenu, ale prý je špatný v protisvětle podle megapixelu. Ale zase jinde jej chválí. Třeba zdeTamron 20-40 mm f/2,8 Di III VXD]UŽIVATELSKÝ TEST OBJEKTIVU TAMRON 20-40 MM F/2,8 DI III VXD Edit: Asi vezmu tento.

Pak ještě na tento, který je hodnocen dobře a ta cena je tak cca na okraji horního limitu financí.Ale má docela vysokou nejnižší clonu.Ty objektivy chci použít na reportáže, přírodu, cestování (lidi i příroda), takže tu clonu bych rád co nejnižší, u těch reportáží se bude hodit.. Je tam opět akce cashback 5tisíc kč: Sony FE 16-35 mm f/4 ZA OSS Vario-Tessar T*

Ještě mají tento, ale ta cena už je pálka...Sony FE 16-35 mm f/2.8 GM

Zajímá mě, jestli lze sehnat něco kvalitního za přijatelnější peníze než ty sony. Od jiných značek, ale aby byly kvalitní. Klidně si i připlatím. Je tam tolik variant, že se nevyznám. Ještě je možnost tam dát redukci od sony Sony LA-EA5, takže budu moci použít objektivy s bajonetem A. Tím se vše rozšiřuje a pro mě znepřehledňuje. Ale zase prý tato redukce nefunguje úplně u všech objetivů na které je dělaná a můžou tam být komplikace. Moc by se mi do ní nechtělo. Ale pomocí té redukce by měla jít použít i ta zoomova Tokina 28–70mm f/2,6–2,8, která je myslím ta oblíbená u NTZ.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » ned čer 11, 2023 22:15

1) se sony a7 urcite chybu neudelas .. je to dobrej fotak, lehkej a kompaktni .. (ja osobne bych ale sony nechtel)
2) Musis se rozhodnout, co chces fotit a podle toho vybirat skla .. nac potrebujes pevne ultrarychle sklo o.O ??? eg f/1.4 .. co se chystas fotit, portrety, svatby ?? Klasika je mit tzv holy trinity - sirokac (napr 16-35 f/4), normalni univerzalni sklo (24-70 f/2.8) a zoom (70-200 f/4) + "Nifty fifty" 50mm f/1.x .. Dneska je taky hodne oblibena dylka 100-400 (hlavne na krajinu) a lidi to kombinujou s nejakym setakem typu 24-120
3) na adaptery se vyprdni
4) na adaptery se vyprdni (tak dulezite, ze jsem to musel zminit 2x)
5) jak psal @Etheric vyse, ja bych si asi nechtel pujcovat na zbytne veci .. pokud na to mas, super, zavidim, pokud si ale chces pujcit (raketu) aby sis koupil hned takhle strasne dobre veci do zacatku tak jdes z extremu do extremu ..

fakt bych asi na tvem miste zvazoval zacit s necim z druhe ruky a zjistit, jestli te to foceni bude bavit driv, nez do toho vrazis majlant .. koupil bych z druhy ruky nejakej Nikon nebo Canon, nejaka starsi skla a videl bys po dvou letech, jak hodne te to bavi a jestli do toho chces dal neco vrazet ..

dobre,

a) co chces teda presne fotit ? Na co chces ten fotak ?
b) jak tluste je tvoje prasatko ?

edit: tady mas d750 za 9000 litru .. https://www.paladix.cz/bazar/inzerat/nikon-d750-26 .. ma to sice nacvakano 200k, vymena zaverky v nikonu na tohle stoji cca 6000, kdyby uz dale nic neprezila .. na nikon-f je mraky pouzitejch objektivu za slusne ceny vsude po netu a furt jim klesa cena
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » ned čer 11, 2023 23:32

@Dromedaro, ok, podle meho nazoru

1) ultrasiroky ohnisko 16-24 se pouziva hlavne architektura a krajina .. rychle sklo ti je k nicemu, beztak to nebude videt, vetsina bude ve fokusu i na f/2.8 .. rychle sklo eventuelne potrebujes na ty hvezdicky .. za me 16-35 f/4 v pohode

2) Tamron 20-40 je divnej rozsah .. ja navic nemam rad Tamrony, za me: nedoporucuju - divny sklo

3) Na reportaze, cestovani, lidi, na vetsinu foceni, je nejlepe vyuzitelny nejaky sklo typu 24-70 f/2.8, coz je asi nejrozsirenejsi sklo napric vsema vyrobcema a znackama .. eventuelne se jeste delaj varianty jako 24-120 nebo 24-105 nebo tak neco, ty ale nemivaj f/2.8

4) na lidi a indoor atd je proste skvela nifty-fifty rychla 50ka ;) .. a ta od nikonu stoji z druhy ruky 4000

https://www.paladix.cz/bazar/inzerat/ni ... -fx-nikkor
https://www.paladix.cz/bazar/inzerat/ob ... full-frame
atd ..

conclusion:

24-70 f/2.8 je univerzalni rozsah, se kterym toho pofotis nejvic .. rychla levna 50 f/1.8 je taky super sklo .. nejakej super-univerzal typu 24-120 nebudes mit zase nikdy rychlej ..

Ja osobne bych ti doporucil nevymejslet blbosti a zacit nejakym normalnim sklem typu 24-70 f/2.8, k tomu dokoupit pokud to fakt nutne potrebujes casem pevnou 50mm f/1.x a k tomu pripadne pozdeji dokoupit sirokac (16-24) a zoom (70-200) ..

edit. jeste ti napisu pro inspiraci co mam ja

16-35 f/4
70-200 f/4
== tohle jsou moje hlavni dve skla na krajinu, jina ven ssebou neberu .. reportaze nefotim a lidem se snazim vyhnout, prostredek mi obcas chybi, co ale naplat .. vaha, velikost .. vystacim si takhle

24-70 f/2.8 == miluju tohle sklo, malokdy ho ale pouzivam .. fotim s nim hodne rodinu, kdybych si mel vybrat jedno sklo na dovolenou napr. v italii v benatkach, tak vezmu tohle

50 f/1.4 == mam tuhle Sigmu Art .. skvely sklo na lidi a na indoor foceni a na ruzna zatisi a delani nejakejch umeleckejch fotek .. na ven jsem ho mel asi tak 2x v zivote ..

edit2: koukal jsem, co maj ... vsechny 24-70 f/2.8 zacinaj na 30 tisic a vic a potrebujes k nim i telo, jako set mi dobre vychazi https://www.megapixel.cz/nikon-z5-z-24-120-mm .. nebo obecne pro Sony E bude tohle skvely https://www.megapixel.cz/sigma-24-70mm- ... ro-sony-fe .. ja bych to ale fakt nekomplikoval a sel bych do neceho z druhy ruky ... zrcadlovka od Canonu a nebo od Nikonu a nebo bezrcadlo od Sony
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » pon čer 12, 2023 4:48

dromedaro
nabizim zapujceni cestovniho olympus pen e-pl7 + setak 14+42. Je to maly. foti to... mozna lip nez ten canon, ale samozrejme to ma hromady omezeni. Pokud chtes zacit trochu fotit hned a treba mesic, dva setrit jeste. (v brne budu ve stredu a ve ctvrtek).

zrovna sony je dost oblibeny pro paradni vystupy a zpracovani obrazu, toho na bazarech najdes hromady.

ntz
sony proste milujes nebo nechces :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » pon čer 12, 2023 7:22

ntz píše:Ja osobne bych ti doporucil nevymejslet blbosti a zacit nejakym normalnim sklem typu 24-70 f/2.8, k tomu dokoupit pokud to fakt nutne potrebujes casem pevnou 50mm f/1.x a k tomu pripadne pozdeji dokoupit sirokac (16-24) a zoom (70-200)

Ntz, už ti to tu někdo psal, že lidem nutíš to, co chceš ty, ne to, co chtějí oni. :)
Psal jsem o rozsahu do 35mm. Zatím teda. Možná časem dokoupím nějaké hodně dlouhé tele na zvířata v přírodě.
Objektiv 50 mm je pro mě už tele. Mně nejvíce na většinu věcí vyhovuje 35mm, který mi přijde nejpřirozenější. Není to ani moc široké, ani moc blízké. Mně když to kolikrát nejde vyfotit na 35mm, tak to prostě nefotím, protože na širší ohniska už se deformuje perspektiva a prostě už ten úhel není jaký chci. S tím úhlem a perspektivou to platí i pro tele. Jediný důvod pro nějaké tele cca 70-100mm je, že se to občas hodí na portrét nebo reportážní portrét, když je třeba průvod masek, tak tím jde zabírat jen tváře atd. Ale stejně se mi nejvíce líbí takové ty portréty, kdy je vidět i okolí těch lidí. Když jsem kupoval staré foťáky, ty 50mm, které u toho byly, tak ty jsem prodával, protože jsem je nevyužil.

ntz píše:1) ultrasiroky ohnisko 16-24 se pouziva hlavne architektura a krajina .. rychle sklo ti je k nicemu, beztak to nebude videt, vetsina bude ve fokusu i na f/2.8 .. rychle sklo eventuelne potrebujes na ty hvezdicky .. za me 16-35 f/4 v pohode

Na tu přírodu by se ale širokáč hodil, když člověk třeba chce kámen v popředí, ale mít tam i velký záběr okolí atd plus na oblohu atd. A bavili jsme se tu, že ta malá clona je důležitá u noční oblohy. Pak je malá clona a široké ohnisko cca 24mm dobrá v místnostech atd.

ntz píše:24-70 f/2.8 je univerzalni rozsah, se kterym toho pofotis nejvic ..

Ano, nad tímto rozsahem jsem taky přemýšlel.

ntz píše: nebo obecne pro Sony E bude tohle skvely https://www.megapixel.cz/sigma-24-70mm- ... ro-sony-fe .. ja bych to ale fakt nekomplikoval a sel bych do neceho z druhy ruky ... zrcadlovka od Canonu a nebo od Nikonu a nebo bezrcadlo od Sony

Ano, na tento jsem se taky díval. Ty sigmy ze série art jsou prý dobré a byl bych asi raději za značku Sigma než značka Tamron. Ale furt přemýšlím, jestli nevymyslím lehčí variantu nebo možnost. Ten objektiv má 835g nebo kolik. Plus tělo Sony má cca 670g, takže to dělá nějakých 1,5kg jen foťák...
"Musím" brát z obchodu nebo bazaru v obchodu MPX či Fotoškoda. Budu kupovat na splátky, jestli mi to na ně prodají. Tak to musím mít z jednoho obchodu. Budu brát ještě filtry, sluneční clonu, dálkovou spoušť, brašnu a ještě chci spotmeter měření expozice u diáku na SF.

Mawenzi píše:zrovna sony je dost oblibeny pro paradni vystupy a zpracovani obrazu, toho na bazarech najdes hromady.

Mně svýma fotkama zaujaly právě nejvíce a spíše jen ten Sony. Ale líbí se mi i jeho malé rozměry a celkově.
Já jej budu mít primárně na focení v ulicích a reportáže (demonstrace a tak). Fotit tohle kinofilmem je drahé, zdlouhavé a v dnešní době pasé, pokud to není umělecký styl. Na přírodu budu mít zase hlavně SF. Ale třeba na to cestování budu asi brát jen tu Sony, protože s tou se dá fotit krajina i rychlé cvaky a nemusel bych tak tahat dva foťáky.

Mawenzi píše:dromedaro
nabizim zapujceni cestovniho olympus pen e-pl7 + setak 14+42. Je to maly. foti to... mozna lip nez ten canon, ale samozrejme to ma hromady omezeni. Pokud chtes zacit trochu fotit hned a treba mesic, dva setrit jeste.

Děkuji moc za nabídku, ale jak píšu výše, nešetřím, budu splátkovat, jestli mi to dají.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » pon čer 12, 2023 7:55

parkrat sem na vandru mela signu 19mm pro m4/3 (38 v prepoctu), nebylo to spatny, kdyz slo jen o velikost, ale ja su desne zoomovaci, tak sem to dala pryc. me naopak to pevny nevyhovuje, ale kdyby mi nekdo rekl, ze se musim vzdat zoomu tak si radsi taky vemu jako univerzal neco kolem 35mm. i kdyz 25/f2.8 (50mm eq) sem mela pujcenou asi prvni rok k zrcadlovce a taky sem se s tim popasovala, tak na me to bylo uz moc dlouhy (nojo, proste uz su mladice a vyrosla sem na zoomovacich kompaktech). pak sem si koupila zoom a palacinku 50mm eq hezky vratila majiteli :D zatim mi nechybela :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » pon čer 12, 2023 8:07

Mawenzi píše:sony proste milujes nebo nechces :D


jj, ja jsem ta skupina "nechces" (ani za zlaty prase :P) .. na druhou stranu vim, ze to je (asi) dobrej fotak ..

Dromedaro píše:Ntz, už ti to tu někdo psal, že lidem nutíš to, co chceš ty, ne to, co chtějí oni. :)
Psal jsem o rozsahu do 35mm. Zatím teda. Možná časem dokoupím nějaké hodně dlouhé tele na zvířata v přírodě.
Objektiv 50 mm je pro mě už tele. Mně nejvíce na většinu věcí vyhovuje 35mm, který mi přijde nejpřirozenější. Není to ani moc široké, ani moc blízké. Mně když to kolikrát nejde vyfotit na 35mm, tak to prostě nefotím


ach jo :D .. je videt, ze si tim musis projit sam .. aneb jak se to rika ze nikomu, kdo se nespalil nevysvetlis jak pali ohen .. podle meho nazoru je 35mm naopak extremne nudne ohnisko .. pokud bych si mel vybrat 3 pevny skla, tak bych bral 28mm, 50mm a 85mm

Dromedaro píše:Děkuji moc za nabídku, ale jak píšu výše, nešetřím, budu splátkovat, jestli mi to dají.


a je se ti tady hledam s nabidkama na bazarech :D

https://www.paladix.cz/bazar/inzerat/nikon-d750-26
https://www.paladix.cz/bazar/inzerat/nikkor-35-18g

vybral sis veci za fakt hodne penez .. ja bych zbytne veci na splatky nechtel ..

uz ti ale nebudu nic psat ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » pon čer 12, 2023 8:16

@Mawe .. ta moje fujina x100f ma pevne 35mm sklo (po prepoctu), jako neni to spatny, je to ale docela nuda ... pokud bych chtel jedno pevne sklo treba na streetfoto, tak bych zvazoval

https://www.megapixel.cz/ricoh-gr-iii // neni nahoda, ze to ma 28mm a ne 35 .. ten jejich druhej ricoh GR ma zase 40 .. jinak souhlas, ja jsem taky zoomovaci :) pritom (pro nekoho paradoxne) ven nenosim 24-70 jak jsem psal
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » pon čer 12, 2023 8:16

Dromedaro: tak je to samozřejmě tvoje věc, ale kupovat foťák na splátky mi taky nepřijde nejšťastnější
úvěr/splátky mají smysl u bydlení, u zbytných věcí ne, ať je marketomasírka silná jak chce

lepší koupit z druhé ruky, i kdybys měl chvíli vybírat nebo si vyčekat nějaký pěkný kousek
ta D750 je hodně slušný tělo, jen bych hned nekupoval 24-70/2,8, je to velký a těžký hovado - je to samozřejmě krásně kreslící sklo, ale pokud se ti nebude chtít ho tahat, je zbytečný
já takhle skončil se Sigmou 70-200/2,8; prodal jsem jí a vzal Tamron 70-210/4, menší lehčí, dá se s tím i cestovat
lepší kompromis mi přijde koupit Nikkor 24-120/4, dobrej cestovní zoom, pro začátek určitě; když bude míň světla, dáš vyšší ISO, D750 ti nebude výrazně šumět do 6400, možná i 12800
další objektivy můžeš dokupovat časem, až zjistíš, co fotíš víc a co by se ti hodilo
pokud pevný, dlouho jsem používal kombinaci 24/2,8 a 50/1,8, obojí Nikkor

Sony bych se nebál, ale s objektivy neporadím, neznám
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » pon čer 12, 2023 8:28

ntz
taky se radim do skupiny nechtel :D ta ergonomie ovladani je silena, ale treba muz, kterej pouziva jen autorezim je s vysledkama dost spokojenej, narozdil treba od jinych kompaktu.

jako kdyz nechces nic resit, mit malej kompaktik a mit paradni vystup, tak zrovna sony rx 100 je super kousek, kterej by tezko hledal konkurenci. Pokud nejses anti sonysta :D

jinak ty pevny APSC jsou velmi zajimavej pocin, nebyt zoomovaci tak si nejakej mozna vyberu radsi nez s vymenitelnyma sklama, i kdyz casto ty ohniska jsou prave kolem 24-28 mm, tech 35 spis malo... nebo vyjimecne.

ps:
viz debata par dni zpet, z 10 denni dovolene, kde bylo hodne kultury a pamatek a asi 90km jen nachozenych venkem sem si privezla 950 fotek, z toho nechavam 250. cca 30x jsou nejaky naucny cedule (fotim skoro vzdy k necemu, u ceho si zastavim nebo si vyfotim), pak sme delali s kamoskou blbosti s plysovyma vlckama, to je asi 20 dalsich fotek, a z toho zbytku je tak 150 spis dokumentacni ci momentka kamosky a z tech 50 zbylejch je neco co se mi fakt libilo. Kdyz budu delat album a vyberu do nej treba 10 fotek, tak bude pomerove 6-7 dokumentacne lidskejch a 3-4 nejaky co sem si vyfotila, ze se mi to z nejakyho duvodu takhle libilo. (vetsinou v mym pripade krizky, kytky, nekdy krajinka), aby mi to pripomelo vse dulezity z vyletu.

takze kazdej to ma jinak, nekdo si priveze jen par wau fotek, ja k tomu mam i tu dokumentaci na ukazovani rodicum, dedovi a pripadne dohledani hned informace treba ke kaplicce, kolem ktere jsme sly bez nutnosti mit net (a nekdy se ani nedaji dobre dohledat ty info z cedule).

Lipon
zrovna na sony asi prechazelo i hodne lidi od caniconu, kdyz se nemohli dockat bezrcatka...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru