Krajinářský objektiv - pro Nikon D600

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Krajinářský objektiv - pro Nikon D600

Příspěvekod djx1 » pon srp 12, 2013 22:24

Ahoj...
Stala se mi příšerná věc. Mé oblíbené krajinářské sklo (Nikkor 28/2,8 AiS) odešlo mou vinou do fotografického nebe. Takže nastal problém, čím ho nahradit. A vzhledem k tomu, že zde je celkem dost lidí, kteří fotí krajinu, tak jsem si říkal, že by jste mě mohli navést a inspirovat.

Co mám a co hledám.

Původní sklo bylo postarší, manuální. Takže i teď hledám manuální sklo (nebo alespoň možnost přepnout na manuál). Mám slabost pro pevná skla. Krabičku mám FF Nikon D600. Využití bude opravdu jen krajina a občas architektura. Takže nepotřebuji supr světlé sklo. Cena? Normálna, ne? :D Něco pro normální lidi....

Díky moc za rady!!
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: Krajinářský objektiv - pro Nikon D600

Příspěvekod Lipon » úte srp 13, 2013 8:06

nevim, jestli se zbytečně neomezuješ tim manuálním sklem; na těle si přece můžeš manuál zapnout taky; buď to tedy bude plný manuál, takže nejspíš bazarovka, anebo nějaký AF-S, tim pádem vyšší cena

jestli chceš něco širšího, na krajiny používám 24/2,8D, malý, relativně lehký, ostrý; na ebay se dá sehnat za rozumný peníz a zachovalý
jinak krajinu fotim i 50/1,8 a 105/2,8 - záleží na podmínkách a tématu

mám sice předchůdce D600, ale pokud bys měl zájem, můžu ti někam uložit NEF s výše uvedenými objektivy
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Krajinářský objektiv - pro Nikon D600

Příspěvekod djx1 » úte srp 13, 2013 10:38

Já jsem na ta manuální skla nějak zatížen. Vlastně krom 50/1,8 G AF-S mám vše manuální:-) Zrovna u focení krajiny mi strašně vyhovuje to, že na stupnici se lépe nastavuje hyperfokální vzd. Rád totiž mívám v popředí něco důrazného a ostrého. Nějak mi přijde, že to mám víc pod kontrolou. Ale jestli mě přesvědčíš o opaku, tak se vůbec nebráním.
Tím 24/2,8D myslíš tenhle

Jinak jsem dostal tip na následující skla:
Zeiss Distagon 25mm/2,8
Sigma Superwide II (macro) 24mm/2,8

Po pravdě, ten nový ZD se mi moc líbí, ale cena je trošku....ehm:-)

Jinak bych chtěl jedno širší sklo. I když jsem si v poslední době oblíbil na krajinu 105/2,8 AiS (zase starej manuál :rolleyes: ).
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: Krajinářský objektiv - pro Nikon D600

Příspěvekod Lipon » úte srp 13, 2013 11:27

takhle vědátorsky nefotim :-)
hyperfokální vzdálenost beru v úvahu jen při focení v davu nebo na ulici, když neni čas na přeostřování AF a kde fotim na vyšší cl.č.

jinak to beru podle hledáčku - zaostřit na popředí, a podle toho, jak chci mít pozadí, tak navolit ukazováčkem clonu, prostředníkem si zmáčknu DOF tlačítko a vidim, jak to bude prokreslené, podle potřeby buď přidam nebo uberu na cloně

fotil jsem takhle už na film a málokdy se stalo, že by bylo špatně zaostřeno

ano, to je ta 24ka, o které jsem mluvil - ve spojení s DxO vyvolávačem NEFů, který má přímo pro tuto 24ku modul (korekce optiky, doostření), je to fakt koukatelné i na A3
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Krajinářský objektiv - pro Nikon D600

Příspěvekod djx1 » úte srp 13, 2013 12:11

To není vědátorské:-) Tohle už mě učil děda. A nějak mi to zůstalo. V tomhle jsem asi stará škola a nějak se toho nechci pustit. A možná bych měl.

Na tu 24/2,8D jsem koukal a řadím ji mezi horké kandidáty, když ustoupím od těch svých "zásad". Já taky nejsem nějaký fotovědec. Jen v poslední době nefotím jen pro monitor, ale čím dál častěji dávám věci i na papír (maximum 60x40). A tam už je kde co vidět. Zkusím ještě na netu pohledat nějaké fotky abych věděl do čeho jdu.
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: Krajinářský objektiv - pro Nikon D600

Příspěvekod Lipon » úte srp 13, 2013 15:33

ta 24 určitě není to absolutně nejlepší, údajně poslední verze 24-70/2,8 zoomu ho opticky předčí, ale ale taky ten zoom je kráva neskladná drahá

více v SZ
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Krajinářský objektiv - pro Nikon D600

Příspěvekod RomanceOsborn » sob črc 11, 2015 8:55

Nějak mi přijde, že to mám víc pod kontrolou. Ale jestli mě přesvědčíš o opaku, tak se vůbec nebráním.
Spammmm.
Naposledy upravil vonkreuz dne sob črc 11, 2015 15:46, celkově upraveno 1
Důvod: Smazán odkaz pro podezření z neplacené reklamy.
RomanceOsborn
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv črc 9, 2015 9:56

Příspěvekod pickard » sob črc 11, 2015 15:06

Souhlasim s tim, ze s objektivy, ktere byly konstruovany jako manualni se z hlediska ergonomickeho vyrazne lepe manualne ostri.
U krajiny na 24mm sklo bych to ale nijak neresil. Na clonu 9 je to strjne vostry od nosu az na Mars. Pohodli manualu ma podle me cenu resit tak u portretu pres 85mm
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Krajinářský objektiv - pro Nikon D600

Příspěvekod apuka » sob črc 11, 2015 17:27

Pickarde, chtel jsem napsat presne to same jako Ty. Krajinarske foto na 24mm bude uz i na tech 2,8 ostre od "kousku ode mne" az "po Mars" i pri zaostreni na nekonecno, tak nechápu, proc resit hyperfokal... Leda ze by se chtelo fotit specialne aby nutne byl ostry kraj maleho kamene na kterem je fotak az po nekonecno....
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Krajinářský objektiv - pro Nikon D600

Příspěvekod pickard » sob črc 11, 2015 18:42

Tak. Ja měl jednou pučený jakýsi manuální Zeiss, Distagon 25 nebo tak něco to bylo. Ostření probíhalo tak, že jsem tam natočil "kousek" mezi 2m a nekonečno a tak jsem to celej den nechal. Nemyslím, že by to byl jakýkoli problém, pokud to člověk neotevře na plnou díru, což je ale zase u krajiny neobvyklé.

Dříve šlo dosti ušetřit právě na techchle širokejch objektivech tím, že člověk koupil barazovku s manuálním ostřením a AFka kupoval až od 50mm vejš. Ale ty časy jsou podle mě fuč s moderníma fullframe zrcadlovkama s brutálním rozlišením, protože ty starý objektivy to imho nestíhají. Žádný bazarový pevný sklo nefotí jako Nikkor 24-70/2.8. Ten _možná_ překonají nějaký pevný ohniska moderní produkce, ale na těch zase nejde moc ušetřit.

Jak fotí D600 a jak oc se to na ní pozná, nevím, ale obávám se, že dost. Koupil bych si ten 24-70. Je to fantastickej objektiv. A objektiv by vždycky měl bejt lepší nebo stejnej jak tělo. Dávat na dost dobrou D600 omlácený bazary mi připadá nesmysl. Je to samozřejmě hrozný, co to stojí peněz, ale je to prostě ultimátní objektiv pro všeobecnou fotografii. Nejen obrazově, ale i ergonomicky.

(Pozn.: člověk je pak úplně ztracen, když zjistí, že existuje 14-24/2,8 G ED AF-S, což je nejlepší objektiv, co byl kdy vyroben :)
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Krajinářský objektiv - pro Nikon D600

Příspěvekod pavproch » sob črc 11, 2015 18:59

Já teda nejsem ani zdaleka pan foto-graf jako lipon nebo DJx, ale.... už sem to tu gdysik psal (aji fotky dával), že sem byl shocked, že speciální krajinářský širokoúhel kreslil hůř (ve stínech výrazně hůř) než můj zoom 16-85 na krátké sklo.... obě skla byly Nikkory :((
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Krajinářský objektiv - pro Nikon D600

Příspěvekod pickard » sob črc 11, 2015 19:15

No. Vono vznikl takovej dojem, že zoomy jsou blbý a kompromis, akorátže to ne vždycky je pravda.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35


Zpět na Fotografie v outdooru