Jaký digitál...

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jaký digitál...

Příspěvekod Kjuba » úte bře 10, 2020 21:13

No přesně tak. Nemusíš si kupovat foťák za 40 tisíc. Může být úplně klidně za polovinu. A představa, že kvůli tomu, že je to foťák za 40k se s tím pak nebudeš muset nabrat v PC je lichá. Já fotím třeba sestavou za 120k a stejně se s tím babrám. Úplně stejně, jako když to fotím třeba mobilem.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Michal82 » úte bře 10, 2020 21:39

Bych si z těch miniatur co prohlizim teď na mobilu typnul ze ta druhá v pravo nahoře - nějaký zasněžený strom - je z mobilu zbytek foťák.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod FrantaKrajta » úte bře 10, 2020 21:50

Fuji, iphone, iphone, fuji. Vim, jsou male :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Michal82 » úte bře 10, 2020 22:34

Aha tak kytka mě docela zmátla ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Taurus » stř bře 11, 2020 0:16

Michal82: A jaké barevné provedení sis vybral? :-)
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Michal82 » stř bře 11, 2020 6:41

Já chci černou.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Taurus » stř bře 11, 2020 7:51

Já do něj asi také půjdu pro tu jeho univerzálnost.Jako raději bych na tu přírodu FF, třeba to Sony, ale když si spočítám, kolikrát budu s tím foťákem někde na treku vs dny, kdy jej budu používat v běžném životě, tak se mi vyplatí spíše ta hodnota univerzálnosti a vlastnosti pro street, reportáž, každodenní použití atd.
Ale mně se stejně líbí, jak všichni říkají FF je zbytečný, ale každý ho má. To stejný s membránovkama. Každý říká, že je to zbytečné a drahé,ale pak má každý goretexovou bundu.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Michal82 » stř bře 11, 2020 9:54

Tedy ne že bych GTX neměl ale jsem zrovna typ co čůrá proti větru a žil jsem několik let ve Skotsku a na gtx nadával až jsem ho vyměnil za G1000 ;)

Hele jestli jsi chtěl A7 iii tak myslím ze ten rozdíl pokud tam je stejně nepoznas - na tom jednom videu je test s A7R iii (jen tělo asi 75 tisíc - je to jiný čip bez AA filtru a asi 42 MPx - teď to nechci dohledávat) a ten chlap u většiny fotek říkal že kvalita je stejná jak fotil tu motorku ze stativu.

Je pěkný se koukat na JPG na netu - taky se koukám, ale musíš brát v potaz ze je to jen JPG a nikdy nevíš kdo ho jak a v čem převedl a co s nim ještě dělal - chceš poradny srovnani vem si kartu a udělej si fotku testovacího obrazce ze stativu s manualnim nastavením parametru na stejnou úroveň z obou fotáku a pak si prohlídni RAW soubory. To ze někdo ukáže z toho a toho pekne fotky neznamená ze je budeš mít pekne i ty nebo kdokoliv jiný a opačně když někdo nafoti hnus neznamená to ze foťák fotí hnusne jen to vyjadřuje neschopnost autora.

Na testovacím obrazci poznáš daleko víc - uvidíš jaký mas cca dynamicky rozsah, uvidíš co je schopny objektiv ještě vykreslit a kde už se ti to slije, uvidíš vady jako soudkovitist, neostrost u konců a td.

Pokud to chceš tedy ,,zkoumat” v reálu u dnešních foťáků už poznáš prd....

Proto je myslím dnes daleko podstatnější jak i sedne do ruky jak se ti ovládá a zda vyhovuje tvému záměru. Ale jestli FF vyzadujes tak ti nic nebrání do nej jít.... jen to bude větší, těžší a hlavně dražší.
A jde o to zda ti bude vyhovovat 35 ohnisko eventuelně s predsadkami doplněné o 28 a 50 - cena jedné je cca 8000,- což je myslím v pohodě cena.
Jestli ano proč ne.... jestli potřebuješ teleobjektiv nebo velké rozsahy tak ne.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Michal82 » stř bře 11, 2020 10:03

No a jestli uvazujes A7 II tak tam ti řeknu ze je to foťák do kterýho bych už nešel - špatný hledáček se zaseky a čip bude i přes FF dnes už horší než ten novej APS-C. Taky má hodně špatnou vydrž na baterii.

Takže když A7 tak jen III nebo IV a ideálně R verzi - další balik navíc. V reálu pořizovat FF tak pod 100 se těžko se skly vejdes abys využil maximum toho co můžeš - a pokud koupíš starý levný sklo tak k čemu pak FF když ho zabijes objektivem.

Volím raději cestu fotáku za 39 i se sklem a za par let - třeba za 5-10 si koupím novej kterej bude zas dal než dnešní fotaky.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Michal82 » stř bře 11, 2020 10:09

A ještě jedna věc - pokud si myslíš ze by bylo fajn mít top obrazovou kvalitu na krajinu tak bych se na FF zcela vyprdnul a koukal po středoformátu. Ta velikost v podobě dnešních digi jako třeba Fuji GFX je na úrovni FF zrcadlovek. Ale mas tam zas větší čip - ten už není X trans ale je klasicky. Cena je s těmi FF těly profi třídy taky srovnatelná.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Etheric » stř bře 11, 2020 10:37

Zajímá mě jedna věc. Kolik hobby fotografů tady si může dovolit koupit aparáty, jaký tu řešíte? Neřeším velikost aparátů nebo jak to kdo bude nosit a kam, jde mi pouze o finanční stránku věci..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Michal82 » stř bře 11, 2020 10:46

Těžko říct... znám par lidi co mají fotaky kolem 100 a i víc.
Můj děda měl Leicu M6 a M7 se 3 skly, několik Praktic s Zeissy včetně makroměchu, no a Hasselblad se 2 Zeissy - pak samo celou fotokomoru se zvetsovaky a td, kdybys měl dnes kupovat nějakou digi obdobu das za to milion.
Ano věnoval se focení a měl ateliér.

Jako já bych řekl ze hobici do toho často daji víc než profici (a pominu to ze profici často leccos dostanou nebo mají v dlouhodobé zápujcce)

Hele baví mě i cyklistika - každý zapáleny cyklista ti řekne ze kolo pod 50 je pro děti, a když chceš jezdit amatérsky závody časem koupíš něco kolem 100.

Věnuješ se outdooru - no a kolik stojí ty GTX hadriky....? Taky šílenej balik.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Michal82 » stř bře 11, 2020 10:56

Etheric - a ber to tak když koupíš auto stojí nasobky toho a také je lidi kupuji. Byt barák.... nejakej foťák co to je.

Nejde o to kolik věci stojí.... jde o to kolik vydelavas a co si pak můžeš dovolit.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Taurus » stř bře 11, 2020 11:05

Jo, furt nad tím přemýšlím a asi už se kloním k tomu, co jsi teď napsal v posledních příspěvcích. Jednak jsem dál pročítal recenze a testy a ty A7 a A7II nemá smysl kupovat. Ty bych kupoval jen víceméně kvůli tomu, že v sobě mají FF čip a že je to vyšší řada než A7. Co jsem prohlížel v obchodech, tak se mi zamlouvala až ta A7III. Ale jak píše, s profi sklem, filtry,bateriemi se to vyšplhá přes sto tisíc a máš pravdu v tom, že koupit FF a pak blbé sklo je na prd úplně. Co jsem ještě pročítal různé diskuze a články, tak tam se víceméně shodují v tom, že v dnešní době už je ten rozdíl mezi APS-C a FF hlavně až při velkoplošném tisku. Já se díval na ty testovací obrazce a rozdíly tam vidím,ale to už jsou vysoká ISA a ultra výřezy. Je to ke konci stránky https://www.megapixel.cz/fujifilm-x-t3-telo/recenze
Pak jsem narazil ještě na nějaké recenze těch A7 +A7II a víceméně tam psali, že ten FF a optický stabilizátor vypadá dobře v reklamě, ale reálně, že ta kvalita těch čipů nepřevyšuje výstupy z některých APS-C zrcadlovek. Optický stabilizátor je prý málo výkonný a má účinnost 1EV. O tom, že ta závěrka řve jak kráva, ani nemluvím.
Mně ten rozsah asi bude stačit těch 28mm a 35mm. Moje zkušenost je, že čím méně má člověk na výběr, tím víc se naučí a vystačí s tím, co má. Já víceméně používal 35,28 a občas 24mm. Ale na druhou stranu jsou dacani, že za tu cenu není v balení u té X100V externí nabíječka ani nabíjecí adaptér. Taky mi úplně není jasné, co znamená že v záporech v recenzi uvádí UHS-I slot na SD kartu.

P.S. Už jsem objednal z bazaru za 5400Kč tu širokoúhlou předsádku. :)
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Taurus » stř bře 11, 2020 11:11

Etheric píše:Zajímá mě jedna věc. Kolik hobby fotografů tady si může dovolit koupit aparáty, jaký tu řešíte? Neřeším velikost aparátů nebo jak to kdo bude nosit a kam, jde mi pouze o finanční stránku věci..


Já si to dovolit nemůžu, proto si na to půjčuju... Já jsem otrok, který pracuje za ubytování a stravu, protože na nic jiného ty platy nestačí. Ano, abych vykořisťovatelům nekřivdil, tak ještě nějaký ten výlet vlakem jednou za měsíc.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Jaký digitál...

Příspěvekod Kjuba » stř bře 11, 2020 11:11

Michal82 píše:Jako já bych řekl ze hobici do toho často daji víc než profici


Přesně, tak. A to je vlastně dobře.... Rád pak od nich nakupuju. Oni s tím stejně buď nefotí nebo to opečovávají, takže pak prodávají krásné věci, které se jim zdají zastaralé a mě pak za dobré peníze slouží mnoho let.

Takže vlastně je to všechno jinak. Nakupujte, jak jen můžete. A až se toho budete zabavovat, dejte mi vědět... :-)
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Michal82 » stř bře 11, 2020 11:20

Taurus - tak teď jen doufám ze ta předsádka cos objednal je ve verzi II.

Často se prodávají ty původní za nízkou cenu ale ta ti s X100V nebude šlapat.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Etheric » stř bře 11, 2020 11:27

Michal82 píše:když koupíš auto stojí nasobky toho a také je lidi kupuji. Byt barák.... nejakej foťák co to je.

A pak že se tu máme špatně... :twisted:
Výše uvedené bývá většinou kupováno z půjček...

@Taurus: jenom technická.
Taurus píše:jsem otrok, který pracuje za ubytování a stravu, protože na nic jiného ty platy nestačí. Ano, abych vykořisťovatelům nekřivdil, tak ještě nějaký ten výlet vlakem jednou za měsíc.

Z čeho to teda chceš splácet? Nebudeš jezdit na výlety a omezíš jídlo?

Strýc je profi fotograf teď už v důchodu. Má ve výbavě mega určitě.. Jenže jemu ta fotovýbava vydělává, respektive vydělávala...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Michal82 » stř bře 11, 2020 11:30

UHS-I jsou pomalejší karty - tady to stačí ale kdyby měl UHS-II a větší buffer mohlo to ukládat víc snímku za sebou - slovy střelce - nestrilel bys dávky ale vyprázdnil bys celej zásobník. :D

Nevím myslím ze X100V má omezení asi na při rychlosti 11fps na 40jpg a 20raw pak musíš počkat až se to zapíše. Při nižší rychlosti snímání je to víc - jelikož sem s žádným fotakem nikdy nestrilel jak z kulometu tak je to pro mne zcela nepodstatný údaj.

Ale sou jedinci kterým se nechce zvedat prst ze spoustě a valí několik snímku za sekundu neustále - asi jim nedošlo ze video se točí jinak :D

Ne beze srandy - ten údaj by mě zajímal při focení zvěře a sportu. Ne u tohoto fotáku.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Taurus » stř bře 11, 2020 11:33

Michal82 píše:Taurus - tak teď jen doufám ze ta předsádka cos objednal je ve verzi II.

Často se prodávají ty původní za nízkou cenu ale ta ti s X100V nebude šlapat.


Kur.. No objednal jsem ji na megapixelu a je to cituji: "Fujifilm širokoúhlá předsádka WCL-X100 II pro X100, X100S, X100T, X100F" Ale jo, tak to je asi ta dvojková verze. Já se orientoval podle té X100F a toho, že jsem v recenzi četl, že objektiv je stejně jako u předchozí verze kompatibilní s předsádkami...
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Taurus » stř bře 11, 2020 11:37

Etheric píše:
@Taurus: jenom technická.
Taurus píše:jsem otrok, který pracuje za ubytování a stravu, protože na nic jiného ty platy nestačí. Ano, abych vykořisťovatelům nekřivdil, tak ještě nějaký ten výlet vlakem jednou za měsíc.

Z čeho to teda chceš splácet? Nebudeš jezdit na výlety a omezíš jídlo?


Brigádama navíc o víkendu. Stejně jako jsem si tak přes teplou zimu nabouchal na stavbách na tu výbavu do přírody, což jsem měl v plánu původně utratit za ten foťák.
Naposledy upravil Taurus dne stř bře 11, 2020 11:39, celkově upraveno 1
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Michal82 » stř bře 11, 2020 11:38

Etheric - z čeho to bude splácet?

No pokud už nemá iPhone tak pořád muže dát ledvinu :D

Nevím já bych si elektroniku na splátky nekupoval ale každého věc.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Michal82 » stř bře 11, 2020 11:43

Jo to by měla byt ona takže pohoda. Jen s takovými věcmi bych počkal až po koupi fotáku.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Taurus » stř bře 11, 2020 11:47

Michal82 píše:Etheric - z čeho to bude splácet?

No pokud už nemá iPhone tak pořád muže dát ledvinu :D

Nevím já bych si elektroniku na splátky nekupoval ale každého věc.


To nejsou splátky, to je něco daleko horšího a dražšího. Teď si nemůžu vybavit,jak se tomu říká. Ale zas to můžu splatit bez poplatků kdykoliv a nebudu uvázanej. Což v mám plánu splatit během prvních pár měsíců od zapůjčení, takže ano, asi se to o několik stovek, spíš tisícovek, prodraží.
Taky tu nezaznělo, že profi fotografové tu fototechniku mají levnější, protože si to odepíšou z daní.
Je to tedy správná předsádka ta WCL-X100 II ?
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Taurus » stř bře 11, 2020 11:49

Michal82 píše:Jo to by měla byt ona takže pohoda. Jen s takovými věcmi bych počkal až po koupi fotáku.

Jsem chtěl využít příležitost, že je v bazaru za nižší cenu. Tyhle se asi moc neobjevují v bazarech a nové nemají ani skladem.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Michal82 » stř bře 11, 2020 12:04

Nevím ale o to víc - nekupoval bych nic z bazaru co nevidím a nemám ozkoušené. Ale snad bude v pohodě a nebude nikde škráblá.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Etheric » stř bře 11, 2020 12:21

Nj, brigády.. Taky jsem měl skvěle placenou brigádu a tak za cca rok a půl jsem nasypal do outdoor výbavy přes 100k, teď už je vše lehký a vyladěný, spokojenost. Nebejt tý brigády, měl bych sotva našetřeno na péřák...

Moc rád bych si koupil i ten foťák, jenže to je za hranicí mejch finančních možností. Brigádu už nemám, navíc budu přecházet na zkrácenej úvazek, takže si ani půjčit nemůžu, splácet bych sice zvládnul, ale nebylo by už absolutně na nic jinýho...
Můžu tak leda fotit mobilem a o foťáku si nechat jen zdát...

@Taurus: myslíš leasing? Brigádama o víkendu na to vyděláš rychle, navíc ušetříš i za výlety, ptž nebudeš na to mít čas.. Já teda brigádničil v týdnu, představa nula volna za týden je pro mě nepředstavitelná, to by mě zabilo..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Taurus » stř bře 11, 2020 12:28

Michal82 píše:Nevím ale o to víc - nekupoval bych nic z bazaru co nevidím a nemám ozkoušené. Ale snad bude v pohodě a nebude nikde škráblá.


Tak uváděli tam, že je jako nová bez známek použití a na fotkách tak i vypadala. Budu si to přebírat osobně, takže si to prohlédnu a je na to rok záruka.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Michal82 » stř bře 11, 2020 12:40

Tak to jo, no ale i tak. Já bych proste nejdřív ozkousel ten foťák zda ti sedí a pak dokupoval. Vždyť jsi ho vlastně ani neměl v ruce.

Jinak pokud jsi z Prahy tak ve Fotofuji měli tu X100V na test a pan mi ji na chvilku půjčil.
Eventuelně si tam můžeš osahat tu X100F a tu mají vystavenou i u Škody.

Jde objednat stříbrná, na černou se zatím čeká prý první kousky cca za měsíc pro predobjednavky - já počkám až opadne šílenství a budou to mít bezne skladem a hlavně bude uživateli ověřeno ze to nemá žádný problém.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Taurus » stř bře 11, 2020 12:50

Etheric píše:@Taurus: myslíš leasing? Brigádama o víkendu na to vyděláš rychle, navíc ušetříš i za výlety, ptž nebudeš na to mít čas.. Já teda brigádničil v týdnu, představa nula volna za týden je pro mě nepředstavitelná, to by mě zabilo..

Ne, je to kreditka od Cetelemu, teď Hello Bank. Já ji kdysi dostal jako "dárek" za řádné splacení skeneru na negativy. Jsem si říkal, to určitě, kašlu na vás, ale schoval jsem si ji, že by se mohla hodit a tak jsem si řekl, že ji na to využiju, protože mi ji od té doby furt obnovují a navyšují limit. Je tam sice šílený roční úrok 22,50 %, ale když to člověk zaplatí kartou,tak má první dva měsíce bezúročné. Takže to musím koupit někdy po prvním dni v měsíci, abych měl pak ty dva měsíce k dobru při splácení. No takový komplikovaný, ale klasickou půjčku mi nikdo nedá a já ani nechci, protože tady to můžu splatit kdykoliv, je tam minimální splátka 500Kč měsíčně, kdyby náhodou něco, tak to pětikilo člověk sežene vždycky. Horší je to u splátky, kde má člověk třeba 4tisíce za měsíc a když jednou nezaplatí, tak už jsou problémy.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru