Jaký digitál...

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Etheric » pon bře 9, 2020 12:20

Jsem si taky chtěl pořídit bezzrcadlo, ale jak tak koukám na ty ceny foťáků a objektivů, to je něco absolutně šílenýho :-k
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8087
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Michal82 » pon bře 9, 2020 13:04

Mawenzi no já to chápu máš to teď blbý když mas celej systém.
Ale oni sou jen dvě možnosti.

Buď si koupíš nové tělo na starý systém a k němu případně jiné sklo.
Nebo se zbavíš svého systému a zvolíš jiný.

Eventuelně by se dalo říci kup si na cesty kytky a krajinu něco kompaktního a na zvěř používej to co máš - plánované focení zvěře.

Uprime mě se třeba celkem E-M5 iii celkem pozdává tak do ruky, ale je to 4/3 a to je něco co dnes už proste nechci ani zvažovat.

Kdybys chtěla APS-C řeknu ti vyber si Fuji, ale na druhou stranu když budeš chtít u nich profi tělo ty rozměry mi na každodenní nošení taky nevoní - jo pořad je to lepší než Canon/Nikon ale.... není to proste něco jen tak do pouzdra k pasu nebo na krk a tahat to v batohu sice ano ale.... když takový systém tak asi jedno sklo nedává úplně smysl a pak opět.... velká výbava. Ty jejich levnější těla jsou malé jak ty Olympusy třeba ta XT30 a přitom tam mas APS-C čip z XT3 nebo XPro3 to je fajn, co mě osobně vadí ze to už není ta top konstrukce a ze není WR a má horší hledáček (tobě to třeba vadit nemusí).

Třeba zmíněny Canon G1X iii ti dává základní zoom což muže byt fajn a mas APS-C za 26 tisíc přitom kovové utesnene tělo malých rozměru. Myslím ze fajn kousek - pro mě opět horší hledáček a ovládání (mám rad to po staru co má Fuji).

Pokud chceš FF tak tady jsou dvě možnosti - das 100-120 tisíc za R1X nebo Q2 a smiris se s pevným ohniskem které nedělá kompromis v kvalitě a budeš zoomovat nohama za to ziskas malé rozměry a váhu.

Nebo pujdes do klasického systému kde ty prachy utopis taky (to si nevyberes) ale ziskas univerzálnost ale zas za cenu velkých rozměru a váhy.

No je to na prd a o to víc sem rad ze už jsem sám rozhodnutý :D Teď jen doufám, že mi ta X100V vejde do postranní kapsy na bederaku u Atmose - myslím ze ano jen budu muset sundavat sluneční clonu. ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Mawenzi » pon bře 9, 2020 14:21

tak ja fotak neresim, ale proste kdyz sem se nerozhodla s lumixem 4/3 systemem s 3ma objektivama, ze se ho komplet zbavim (bylo vic moznosti) tak sem jen koupila novy m43 telo s adapterem, postupne se zbavila 2 skel, jedno dokoupila a proste ten fotak mi vyhovuje, sedi skvele do ruky, coz jak ji mam malou tak je problem neco najit, ale uz to proste mam.a.zbavovat se toho ted je jeste horsi napad, nez se zbavovat 4/3 systemu v roce 2014 kdy uz bylo jasny, ze skonci ale jeste to melo nejaky kupce...
ted se uz telete nezbavim za rozumnou cenu a za telo dostanu mozna 5t... coz proste... nema.vubec smysl ted uz resit.

jen sem chtela rict, ze bych si ff dovedla predstavit, ale ta vaha uz je pro me problem a prechazet na aps asi nema smysl, nakonec crop 2 nebo 1,5 na to moje foceni je uplne sumak, uz sou v tom prachy tak at to slouzi a treba za 5, 10 let bude situace jina.

jinak jo, fuji se mi taky celkem libi.

jenze na to moje "foceni" je nejvic smutny, ze by to pokryl vlastnr i muj mobil, akorat me to s fotakem bavi a s mobilem nebavi... ale vzhledem k.my (ne)shopnosti fotit je proste nutny si uvedomit, ze jinej fotak/system/sklo by me vic bavily kytky, ale kvalitu vyslednych fotek to nezlepsi a tudiz ta investice nema moc smysl, clovek by si pak jen nadaval.kolik do toho nasypal prachu a lepsi fotky stejne nema
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Michal82 » pon bře 9, 2020 14:43

Aha tak to jo.
Jinak souhlas na mobil cvakam dost ale ono to má proste plno omezení, na druhou stranu za dobrého světla nebo se stativy se dá dosáhnout paradnich výsledku, ale ono i přes to ze malej čip a uměla inteligence to dohání tak ty objektivy mají proste velké zkreslení a vady.
Jako taková Lumie 1020 co sem měl měla objektiv na dnešní dobu stále nepřekonaný a navíc xenonový blesk a ,,velký” čip.
Ale taky mě to táhne k fotáku už kvůli focení přes hledáček a rychlému plnému nastavení parametru a hlavně clony což hold mobil nedokáže.

Jj si to nech když to vyhovuje sak za par let to co dnes stojí balik bude za par šupů.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Taurus » pon bře 9, 2020 17:15

Ty hybridní hledáčky se mi líbí, má ho třeba ten Fuji X-PRO. Ale za tu cenu si už raději pořídím ten FF. Z těch elektronických obrazů v hledáčku také nejsem moc unešený. Víceméně to pro mě bylo přijatelné u té Z6 a A7III, U těch ostatních už to působilo dost elektronicky a kostkovaně.
Jak jsem tu měl diskuzi ohledně těch originálních objektivů, tak jsem se díval na snímky z objektivů třeba za padesát tisíc a to je už fakt nesrovnatelné. To je skvělá kresba, podání snímků a to i na malé clony. Ale ty ceny jsou strašný.
Co jsem četl, tak ty A7 a nižší řady jsou těla,která mají určité neduhy,že je tam pár věcí,které by mi asi vadily. Ty stabilizátory nejsou moc dobré, někde jsem četl, že umožňují držení v ruce pouze o jedno EV delší čas než bez něj atd. Hlavně ty závěrky, to je fakt dost hlasitý. Na krajiny to nevadí, ale když by člověk chtěl fotit třeba divadlo (což bych chtěl),tak to je nepoužitelný. Prostě i na to street nebo reportáže, je to blbý,když hlasitě bzučí závěrka. Takže na ty krajiny klidně ta A7 stačí ale na to statní bych měl pocit, že to je blbý. Zase je o dvě stě gramů lehčí než ty trojky,takže na cesty bych měl foťák i s objektivem o váze cca 900g. Spokojený bych byl s tou A7III ale ta cena plus cena originálního kvalitního objektivu, že nevím,jestli se chci takhle zadlužit. Navíc, já už se v tom nevyznám, ta Sony tam má těch typů A7, A7R,A7S a nevím moc jaký je mezi nimi rozdíl, mně připadá že minimální. K tomu od každého typu několik řad, aby každý model mohli jen o trochu vylepšit a tahat dál z lidí peníze, než aby udělali jedno dvě pořádná těla. Já uvažuji, že bych pořídil ten A7 (překvapivě v bazarech moc není) nebo A7II (v bazarech se ty těla drží podezřele dlouho) a k tomu nějaký fakt dobrý univerzální sklo. A pak až časem až cena klesne, bych pořídil tu A7III. Tu A7/A7II bych pak měl jako záložní tělo nebo na nějaký focení někde na výletě. Navíc k tomu foťáku musím počítat ty filtry, za který dám také tak patnáct tisíc. Poté,co jsem začal fotit přírodu s filtry, mi už přijde, že bez filtrů to nemá smysl fotit. Ten Nikon Z6, i když papírově a vzhledově se to váhou i rozměry moc neliší od Sony, tak jsem z toho neměl pocit úplně lehkého foťáku a nepřišel mi o moc lehčí a menší než Nikon D750. S těmi Sony se to nedalo vůbec srovnat. Ale z bezzrcadlovek mi přišel nejtišší. Co jsem zkoušel na prodejně. Netvrdím, že mezi všemi. Zkoušel jsem jen ty o které jsem měl zájem. Ale i třeba byla tišší než fuji. Jedna fuji mi přišla celkem hlasitá a nechápal jsem, že pán přede mnou si ji pořizoval na focení zvířat v přírodě, hlavně ptáků.

Edit:
Mawenzi: V tom megapixelu už mají roční záruku na bazarové věci. Já jen, že jsi psala půl roku. Tohle ti snad žádný fotobazar nedá,takže ty věci má smysl zde kupovat,i když jsou dražší.
Naposledy upravil Taurus dne pon bře 9, 2020 18:16, celkově upraveno 2
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Taurus » pon bře 9, 2020 17:26

Etheric píše:Jsem si taky chtěl pořídit bezzrcadlo, ale jak tak koukám na ty ceny foťáků a objektivů, to je něco absolutně šílenýho :-k


Přesně...
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Mawenzi » pon bře 9, 2020 18:24

taurus
tak rok, points byla v tom ze ta penize mas zaruku a zkontrolovanou techniku v odpovidajicim stavu, takze chapu se v takove cenove relaci rafsi trochu priplatis za seriozni obchod

michal82
jj to bylo proste takovy teoretizovani... muj mobil sice ani za peknyho letnihondne neda kdovijakej vysledek, ten rozdil je dost videt a dat za mobil 20 tak se zas uz stira financni narocnost pac kohil za 20 kterej se do 4 let rozsype nebo rozseknes displej versus neznicitelnej fotak za 20 kterej da i 8 let... a bude ho pak uz limitovat predevsim moralni zastaralost...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9395
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Michal82 » pon bře 9, 2020 18:26

Taurus no já už to chtěl napsat Mawenzi ale udržel jsem se ;)

On každý řekne za tu cenu nemá APS-C smysl.... jenže.... ono je také nutné se podívat kolik stojí TOP skla na FF - u Sony to jsou Zeiss skla a ne ty ,,Sony” u Canonu zas červená L skla kupříkladu. A když si vezmes takový cca 3 skla a FF tělo tak ten cenový rozdíl mezi APS-C a FF je a také tam je hmotnostní rozdíl a i velikostní a je nutné srovnat celou tu výbavu.

No a druhá věc za kterou mne tu budou určitě hned mnozí kamenovat - podívej se na výstup z těchto FF a podívej se na výstup z té Fuji. A najednou zjistíš že on v tom není rozdíl! Ano dá se říct že top FF čip má třeba nižší šum o jeden stupeň iso ale to se týká jen top čipu a co do detailů na těch fotkách ten rozdíl není.

Bavím se teď konkrétně o X-Trans u Fuji protože to je dosti specificky čip - má jiné uspořádání barevné masky nepoužívá Bayera jako ostatní čipy a díky tomu také nepoužívá LP filtr který ubírá detaily. Díky tomu je prostě výstup plně srovnatelný s klasickými FF.

Klasický APS-C od Canonu/Nikonu/Sony je samozrejmne horší než FF protože se jedná o čipy na stejném principu jako jejich FF čipy jen jsou zmenšené takže tam je určitý pokles kvality výstupu - ale zas ty ceny jsou nižší.

Zmínil jsi, že chceš fotit v divadle, street, krajinu.... že ti jde o hodně tichou závěrku a malé rozměry a nízkou váhu. Že se ti líbí hybridní hledáček u XPro - tak se koukni na tu X100V (respektive na tu se zatím nekouknes na krámu ale koukni se na X100F a ta X100V je vylepšená - lepší hledáček jak OVF tak EVF, lepší objektiv, lepší snímač, WR tělo, lepší displej a vylepšené ovládání)

Za 39 tisíc máš perfektní hybridní hledáček - ten EVF má 3,7MPx a 100fps, WR hliníkové tělo, perfektní pevný sklo 23/2 - po přepočtu 35/2, X-Trans snímač 26MPx s výstupem FF, malé rozměry a váhu 480g, centrální závěrku která je nesrovnatelně tišší než cokoliv z toho na cos koukal, perfektní rychlej AF od -5 EV, 11 fps na mechanickou a 30fps na elektronickou závěrku, samozrejmne 10 bitové 4K video.
Také získáváš vestavěný ND filtr 4EV nebo blesk - sice malej ale na prisviceni obličeje na slunci se hodí a mas ho vždy sebou.

Jo teď reknes jedno pevné sklo je hrozné omezení.... no není pokud nepotrebujes fotit zvěř nebo sport to cos psal se s tím fotit dá úplně v klidu. A pokud je ti to opravdu málo jsou k tomu dokoupitelné dvě předsádky které ti z té 35 (po přepočtu) udělají 28 nebo 50 (opět po přepočtu).

Pouvažuj o tom.... ta cena není špatná na to co to nabízí - navíc pokud ty simulace které má Fuji zabudované jsou perfektní a v PC je nevytvoris na takové úrovni. A jejich JPG z fotáku je kvalitnejsi než to které prevedes z RAW v Lightroomu. Takže ti to ušetři taky mraky času u 90% snímku. To samozrejmne platí pro každou Fuji X.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod FrantaKrajta » pon bře 9, 2020 19:10

@M82, X100 mam a pouzivam od prvni generace, X100 s klasickym CCD az po ctvrtou radu 100F, ale jako prvni digital bych ho asi nikomu nedoporucil. Je to proste hodne specificky fotak. Pro mne skvely jako "vedlejsi" telo, ktere nosim misto zrcadlovek na vylety/hory/lidi a tak. Ale pevny objektiv je hodne specificky a treba na krajiny na horach se kolikrat hodi delsi nebo sirsi. Ja s tim nemam problem, omezeni je nekdy fajn (a spoustu veci, krome nekterych ergonomickych chyb ma ta Fuji skvelych), ale je to hodne o zvyku a o tom, ze vis, co od toho chces a co s tim muzes...

Jinak X100V ma stejne jako novy X-Pro horsi opticky hledacek, ma vetsi zvetseni, zvlast u X-Pro uz nema framelines pro 28mm objektivy a dalsi jine zmeny. Neco zlepsili, neco zhorsili...

APS nebo M4/3 - objektivu je myslim dost, krome APS zrcadlovek (maly opticky hledacek, kde vidis uplne hovno) maji porad sve misto a daji se najit hodne malinke do kapsy. Fuji APS je fajn, ale maji dost drahe (vetsinou dobre) objektivy. Na cesty mi porad M4/3 nebo APS prijde naprosto v pohode (pro vetsinu lidi, jak to pouzivaji, tj. stejne zaclonene, ja to mam jinak).

Na technicke parametry bych se fakt vykaslal, psat, ze ten a ten chip je o tolik a tolik lepsi je mi uplne sumak - mam spoustu skvelych fotek z prvnich digitalu vubec (2.7MP nebo 6MP 1.5 crop chip u Nikonu). Zvlast dneska, kdyz 75% fotek jde jenom na Instagram. A i na vystavy, kdyz je skvela fotka, je uplne jedno, v jakem rozliseni. Pamatuju vystavy z prvnich normalnich digitalu (Nikon D1, D1H, D2H), kde tam chodili stari "vernisazovi" paprdove a zkoumali pixely a "zrno" a hlasite kritizovali, ale nedokazali pochopit, ze to (i pres "pouhe" 4MP) byla naprosto skvela fotka 40x50cm co pochopitelne vyhrala CPP :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod FrantaKrajta » pon bře 9, 2020 19:20

Coz bych mozna doplnil, jako stary dinosaur (jak to pekne vyjadril Kjuba) :D

Serte na technicky parametry. Serte na megapixely. Serte na to, jestli fotak X ma o 10% lepsi parametry jak fotak Y. Jediny, o co jde, je vysledna fotka. Jestli technicky trochu horsi, trochu horsi, muze byt 99% uzivatelu uplne sumak. Nikdo z vas nebude nejspis prodavat studiovy fotky na billboardy a do agentur, kde jsou nejaky minimalni pozadavky (a kdyz jo, tak vite vic, nez budem resit tady na foru). Rozdily v kvalite u novych digitalu poslednich par let jsou v podstate minimalni. Nejlepsi je vzdycky zkusit, jak mi ten fotak sedne, jaky ma objektivy, co na nej jde (treba ze zajimavych skel ze zrcadlovek pres adapter) a jakou ma ergonomii. JDE O FOTKU. NE O TECHNIKU.

Mimochodem, spousta profiku foti na generaci i dve starsi fotoaparaty nez bohati amateri. Protoze se jim proste obmena kazdy rok nevyplati, zivit se focenim je setsakra tezke (hmm, vicenaklady? Svetla, auto, amortizace, cas, redundance) a odepisovani z dani neni zadna vyhra... Ani svetovy agentury a pod. nedavaj nejnovejsi vybaveni kazdymu zamestnanci. Vetsina Canon 1DX III a Nikon D6 na olympiade v Tokiu budou zapujcky od profi firemniho servisu, jako to vzdycky na olympiadach bylo. Plus par stastlivcu, ambasadoru znacky, kteri je dostanou k vyzkouseni. Stejne jako na predeslych olympiadach.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Michal82 » pon bře 9, 2020 19:57

FrantaKrajta - jasný já chápu ze v podstatě dnes cokoliv co koupíš stačí na výstavní formát. Ale lidi obecně často řeknou to co zde padlo.... je to APS-C to nemá smysl raději si priplatím za FF - jenže on v tom v některých případech už není rozdíl co do kvality výstupu, spíš bych volil FF pokud pracuji třeba převážně na portretech a často chci dosáhnout nízké hloubky ostrosti.

Hele X100V horší.... já v tom vidím naopak výhodu - má větší zvětšení což se mi líbilo a stejně tam jsou ještě poměrně velké okraje od orámování aby bylo vidět co se děje kolem. Co se mi hlavně líbilo ze je ten hledáček jasnější. Po přepnutí na EVF je ještě razantnější změna oproti X100F. Takže na tom vidím pozitivum, ale je fakt ze třeba tobě muže víc vyhovovat starší hledáček.

No jedno pevne sklo, já vím ze se to moc nenosí.... ale když si to tak vezmes dřív to bylo zcela bezne. Já sám začínal na dálkoměru na Ruskem Sokolu, pak Praktica s pevnou 50 což byla klasika, snad každý začínal před lety na pevne 50 což byl často základní objektiv na vše a bejval v setu s tělem.

Ale asi mas pravdu v tom ze pokud neví tak ta X100 mu nedá tu možnost toho objevovani jaké ohnisko se mu líbí... i když znovu doplním muže si koupit předsádky na 28 a 50mm takže i zde je nějaké řešení. Automatiku na expozici to taky umožňuje navolit takže by nebyl odsouzen jen k pokročilému manualnimu nastavení.
Mě to napadlo hlavně po tom co psal ze se mu líbil hledáček z XPro a ze chce fotit street a divadlo a jde mu o co nejtissi závěrku a ty ceny novych FF tel se skly se mu nelíbí. No a na to je ten foťák vlastně urcenej vždyť co je na street ikonictejsi a praktičtější než dálkoměr s pevným širokáčem - a tohle je prostě moderní verze starých dalkoměrů.

PS: budeš doplňovat o novou X100V nebo díky tomu většímu zvětšení v hledáčku což se ti nelíbí jak si psal ho vybechas? Mě dost zaujalo i to jak ten foťák zrychlil AF a ten displej výklopnej je taky fajn hlavně v momentě kdy nevycniva z těla což bylo něco čeho sem se bal. Ten objektiv je taky fajn a při ručním ostření sem měl pocit staré mechaniky což mi udělalo radost jelikož rad ostrim ručně. Co mě trochu mrzí ze napis ,,Made In Japan” se schoval na zadní stranu displeje - v dnešní době bych ho dal na horní stranu tučným písmem :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Taurus » pon bře 9, 2020 20:16

Hele, já se na ten foťák díval a celkem mě to zaujalo.Ale ta nejnižší pevná 35mm je na přírodu málo. Tedy já jsem z těch popisků pochopil, že nejnižší je 35mm a pak jsou předsádky na delší ohniska. A ty tu teď píšeš, že je předsádka i na 28mm, tak nevím jak to je. Souhlasím, jak píšeš, že dálkoměry jsou na street nejlepší. Navíc já nejčastěji používal tu 35mm na tohle focení lidí, street i na přírodu. Ale v té přírodě to chce často širší ohnisko, tam to vidím jako nevýhodu tu pevnou 35mm. Jinak mi to nepřišlo jako špatný foťák. Já mám také raději pevná skla, protože u zoomu pak furt zoomuju místo abych si popošel, zoomování zase mění perspektivu, takže zoomuju zpět a popojdu, chaos. Díval jsem se na ty další Fuji a ty objektivy na APS-C jsou podstatně levnější. Já ten FF vyhledávám, protože jsem se dočetl, že on má lepší dynamický rozsah (kresba ve stínech i světlech), což vidím jako důležité v přírodě,kde jsou často hodně kontrastní scény a nízký šum ve špatných světelných podmínkách. Ale líbí se mi ta kompaktnost, že bych to mohl nosit stále u sebe připravené.
Pak jsem našel, že výrazně slevila tahle Fujina. Ta také nevypadá špatně:
https://www.megapixel.cz/fujifilm-x-h1-telo-cerne
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Michal82 » pon bře 9, 2020 20:33

A to je právě hloupost - dynamický rozsah je dán spíše generací čipu. Rozhodně neplatí že APS-C ho má menší než FF.

A pokud tohle resis u krajiny a chceš top snímek tak fotis ze stativu a pouzijes například vícenásobnou expozici s jejím posunem - typicky expozice dobrá pro světla a pro stíny a pak to v PC upečeš dohromady - často už to je jako funkce ve fotáku.

X100 má 35/2 (po přepočtu) - jsou k tomu dvě předsádky jedna WCL 28mm a druhá TCL 50mm

https://youtu.be/IWoAPFiedys
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Michal82 » pon bře 9, 2020 20:35

Ta X-H1 je pěknej macek ;) byl to první počin se stabilizací čipu a je zaměřena hodně na video - raději bych vybral něco menšího už XT3 je menší s novějším čipem a rychlejší. Teď je nova XT4 takže XT3 taky půjde dolu.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Taurus » pon bře 9, 2020 20:44

Michal82 píše:A to je právě hloupost - dynamický rozsah je dán spíše generací čipu. Rozhodně neplatí že APS-C ho má menší než FF.

A pokud tohle resis u krajiny a chceš top snímek tak fotis ze stativu a pouzijes například vícenásobnou expozici s jejím posunem - typicky expozice dobrá pro světla a pro stíny a pak to v PC upečeš dohromady - často už to je jako funkce ve fotáku.

X100 má 35/2 (po přepočtu) - jsou k tomu dvě předsádky jedna WCL 28mm a druhá TCL 50mm

https://youtu.be/IWoAPFiedys


Mně to není jasný s tím objektivem. Uvádí tam, že má ohnisko 23mm, což chápu, že už je to na ten APS-C nebo se to ještě musí přepočítat? Měl jsem za to, že ten přepočet se dělá jen u FF objektivů. Ta předsádka se montuje na ten objektiv? Také tam zmiňují, že je odolný proti vodě a prachu jen s přidáním jakéhosi ochranného telekonventoru:
" Je prvním modelem této řady, který je odolný vůči povětrnostním vlivům (v případě, že je na objektivu připevněn přídavný adaptérový kroužek AR-X100 s ochranným filtrem PRF-49). "

Edit: Už jsem na to koukl na tom videu,jak funguji ty předsádky na tom pevném objektivu. Díky za info a ochotu rozepisovat :-) Tak to mě zaujalo ten foťák.

Edit II: Co mi není jasné,jestli na ten pený objektiv jdou nasadit filtry. Z obrázku to vypadá, že ne a to by bylo pěkně na HO... Z toho vypadá, že na ten konventor na široké ohnisko filtry dát jdou.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Michal82 » pon bře 9, 2020 21:08

Tak já to vezmu nějak polopaticky.

Na FF se ohnisko neprepocitava neb má původní velikost 135 kinofilmu.
Přepočítává se u APS-C a menších a tam se násobí crop faktorem tedy Fuji je APS-C crop 1,5.
Ta X100V má sklo 23/2 a díky tomu ze je aps-c ti dá tedy cca stejný úhel záběru jako objektiv 35/2 na fullframe.

Předsádka 28 (je prepocitana na FF) z té 35 tedy udělá 28 - proste ti rozšíří úhel záběru.
Ta druhá 50 ti ho zas zuzi tedy ti z 35 udělá 50mm sklo po přepočtu na FF.

Když koupíš X100V tak tělo je vodeodolne a objektiv taky - až na ten přední člen objektivu který se díky ostření pohybuje asi já nevím o nějaký mm. Pokud chceš získat plnou WR utesnenou kameru tak z objektivu odsroubujes takový koncový kroužek co tam je a tím odhalis závit - ten závit se jednak používá na pridelani těch predsadek a za druhé na montáž třeba ochranného filtru - musíš tam ještě použit takový kroužek - redukci a na ten až sroubujes filtr. A můžeš použit čistý filtr jako ochranu nebo polarizak nebo ND filtr nebo nasroubovat uchyt na třeba systém přechodových filtru a td.

Pokud pouzijes předsádky tak je opět celá kamera WR protože má predsadkou utesneny ten poslední člen v objektivu který se posouvá.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Michal82 » pon bře 9, 2020 21:11

Tady mas ten adaptér s filtrem.

https://youtu.be/wclD0skKny4
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Michal82 » pon bře 9, 2020 21:18

A ještě doplním ze pokud tam das ten adaptér na filtr a do nej zasroubujes filtr tak na ten adaptér můžeš zároveň nasadit i sluneční clonu ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Taurus » pon bře 9, 2020 21:19

Děkuju moc. Já jsem z toho zblblej, že ano máš pravdu s tím přepočtem, jen já jsem myslel,že když je pevný objektiv,tak se tam uvádí to ohnisko pro daný fotoaparát.
Tak já přemýšlím,kde je zakopaný pes, protože to vypadá jako ideální univerzální foťák.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Michal82 » pon bře 9, 2020 21:24

A abych tě ještě potěšil tak tady máš ukázku jak se montuje držák na LEE filtry.

https://youtu.be/2kAYuTgpXAY
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Michal82 » pon bře 9, 2020 21:31

Jasný v pohodě. Ta 23/2 je sklo které tam fyzicky je - jelikož ale lidi zajímá jaké to je pro ne v praxi tak se uvádí přepočet k FF - tedy 23 ti na aps-c vykresli stejný zaber jako 35 na FF.

Asi by bylo lepší uvádět jen prepocteny ohniska ale bohužel ;)

Zakopaný pes....? Hm.... pro většinu začátečníků to není WAU efekt foťák protože nemá moderní vzhled a obří zoomovací teleobjektiv :D nevím jak jinak to popsat.
Je to proste foťák pro pokročilé pro ty co už vi co a jak chtějí fotit a mají radi retro LOOK.
Leicu si taky nekoupí kde kdo....
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Taurus » pon bře 9, 2020 21:38

No ten vzhled starého dálkoměru a jeho nenápadnost jsou pro mě velká +
A ten novější model je podle tebe významně lepší oproti té starší X100F? Protože jsem se díval a ta cena klesla na 25tisíc.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Taurus » pon bře 9, 2020 22:09

Ale když se podívám tady na ty ukázkové fotky https://www.megapixel.cz/fujifilm-finepix-x100v/recenze#product-sec-sample, tak působí dost kompaktně. Některé jak z levných kompaktů.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Michal82 » pon bře 9, 2020 22:15

Jasný cena klesla a 25 nebo 38-9 je dost rozdíl.

Já ti na to asi úplně neodpovim protože to je individuální.
Asi takhle.

Ne se X100 vždy libila, několikrát sem ji zkoušel a prohlížel si ji od první generace.
Jenže mi vždy něco vadilo... hledáček u první co si matně pamatuji byl nepoužitelný pro manuální ostření a EVF byl tehdy v plenkách. A td a td..
No ta X100F je už o velký kus dál, ale.... není WR a hledáček EVF je 2,3MPx což mi ten rastr ještě vadí - je to snesitelne ale není to ještě ono dle mě. Někdo jiný to muže vidět jinak.
Problém taky je ten ze původní X100 byla 12MPx - tedy ten úžasný pevný 23/2 objektiv byl konstruován na tento snímač.
Další generace dostali 16MPx snímač a ta X100F dostala už 24MPx snímač a tam už se při otevřené cloně ukazuje že objektiv má měkkou kresbu a je neostrý u konců. Pro super kresbu musíš clonit na f4 a vejš.

No a nová X100V právě toto odstraňuje - poprvé byl objektiv vnitřně předělán má dva ED členy a je optimalizován pro nový 26MPx snímač, takže i na f2 je u konců ostrej.
Další věc je ta že Fuji ten foťák konečně utěsnilo proti vodě - při použití toho filtru - kdyby udělali ten objektiv cely WR bez filtru byl by výrazně větší což by asi plno lidí neuneslo takže zvolili to ze kdo chce plné WR musí si nainstalovat filtr - tím mírně zvětší rozměry.
Další věc je že přibyl výklopný displej.
Byl předělán volič času/isa kde se teď ISO nastavuje pohodlněji.
Byl vylepšen OVF a EVF hledáček.
Je vylepšená konstrukce - je frezovaná z hliníku.
Bylo trochu prekopano ovládání na zadní straně.
Foťák je výrazně rychlejší.
AF je výrazně rychlejší a ostří i ve špatném svetle spolehlivě - je to AF z modelu XT3

Za mne těch změn je tam plno a v ruce ten foťák působí výrazně lip než předchozí generace.
Takže já si poridim X100V jelikož X100F mi v těch bodech co sem psal vadilo.

Zda to bude vadit tobě je věc jiná - za 25000 vs 38000 to muže vypadat jinak a třeba mas jiné priority, mě se ale líbí ten novej model.

PS kde ho mají za 25? Většinou sem ho viděl ještě na kramech kolem 30.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Michal82 » pon bře 9, 2020 22:20

1) Tak nikdy nevíš kdo a jak s tím fotil. A tyhle vycvaky z MP sou vždy hnusny.
2) JPG a taky těžko říct jak nastavený - pro lepší kvalitu musíš kliknout na plnou velikost.
3) Si najdi nějaký jiný fotky jinde nejlépe RAW.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Taurus » pon bře 9, 2020 22:26

Michal82 píše:A tyhle vycvaky z MP sou vždy hnusny.


To souhlasím, že ty "testovací" fotky na MP jsou vždycky blitky. Ale u tohoto tam nejsou fotky od čtenářů, kteří mívají lepší než MP. Díval jsem se teď třeba na Alfu 7II a ty redaktorské na recenzi jsou také blitky ale od čtenářů to je úplně jinde.Zkoušel jsem zadat do Googlu,ale našlo mi to jen fotky fotoaparátu.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Taurus » pon bře 9, 2020 22:32

Michal82 píše:PS kde ho mají za 25? Většinou sem ho viděl ještě na kramech kolem 30.


https://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/fujifilm-finepix-x100f/#o=2
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Taurus » pon bře 9, 2020 22:38

Michal82 píše:Tady mas ten adaptér s filtrem.

https://youtu.be/wclD0skKny4


To je ten adaptér na tu celkovou vodotěsnost? A další filtry tam pak jdou přidat na ten filtr?
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Michal82 » pon bře 9, 2020 22:47

Jo to je ten ,,protektor” filtr.
Další filtry jako třeba ty LEE? Sak na to sem ti už posilal video - a jestli místo toho ochranného chceš dat polarizační tak klidně můžeš.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký digitál...

Příspěvekod Taurus » pon bře 9, 2020 22:54

Michal82 píše:Jo to je ten ,,protektor” filtr.
Další filtry jako třeba ty LEE? Sak na to sem ti už posilal video - a jestli místo toho ochranného chceš dat polarizační tak klidně můžeš.


Ne, jsem myslel další kruhové filtry,ale jsem si neuvědomil, že když prší, tak člověk většinou přechodové a polarizáky nepotřebuje.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru