Fotokniha namiesto albumu

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Fotokniha namiesto albumu

Příspěvekod Rujir » stř pro 27, 2006 23:45

Nejak sa nam rozmohla diskusia o Tusovom uzasnom darceku, a tak ma napadlo, ze sa vas popytam na vas nazor na fotoknihu namiesto albumu. Pre tych, co nevedia o co ide, tak v ponuke je napr. tu a kratky PR clanok je napr. tu.

Skusal som ten ich program a na jednu stranu mi vadi obmedzenie na par sablon a na druhu stranu ako chronickemu grafomanovi mi je sympaticka moznost spravit z toho obrazkovy cestopis. Co vy na to?
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Labash » čtv pro 28, 2006 8:40

me to pripada skoro i dobry, sem si to stahnul tak se podivam, co se s tim da vsechno vykouzlit :wink:
Uživatelský avatar
Labash
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1122
Registrován: čtv úno 16, 2006 10:10
Bydliště: Praha 4

Příspěvekod tuso » čtv pro 28, 2006 9:00

Nie je to zlé, akurát by som chcel jednu vidieť naživo.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod pripluv » čtv pro 28, 2006 9:05

Nafotíš v RGB, upravíš v RGB, prohlížíš v RGB ... já v tom vidím výhodu. Teď jen, jestli ty předvolený motivy nejsou tak pro dvanáctiletou pubertální žačku základní školy a jestli to jde třeba sbalit do nějaký prezentace a poslat známýmu...

Když jsem viděl, jak našim zmršili ve fotolabu PFka, tak jsem skoro brečel :evil: - už i proto, že jsem se s barevnou úpravou sral nějakou dobu já :twisted: .
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pripluv » čtv pro 28, 2006 9:08

Aha, tak teď jsem poněkud zmaten. Primárně to má sloužit jako nějaká prezentace v PC, nebo se to potom tiskne (asi jde obojí, ale co je hlavní myšlenka?) :(( .
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Labash » čtv pro 28, 2006 9:14

Přípluv píše:Aha, tak teď jsem poněkud zmaten. Primárně to má sloužit jako nějaká prezentace v PC, nebo se to potom tiskne (asi jde obojí, ale co je hlavní myšlenka?) :(( .


mysim, ze ten tisk :((
Uživatelský avatar
Labash
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1122
Registrován: čtv úno 16, 2006 10:10
Bydliště: Praha 4

Příspěvekod Rujir » čtv pro 28, 2006 9:55

Přípluv píše:Aha, tak teď jsem poněkud zmaten. Primárně to má sloužit jako nějaká prezentace v PC, nebo se to potom tiskne (asi jde obojí, ale co je hlavní myšlenka?) :(( .


Hlavna myslienka je vytlacit knihu plnu fotiek, ku ktorym si mozes napisat popis aky len chces. Ako vravim - najvacsiu nevyhodu vidim v tom, ze si pomerne obmedzeny v mnozsve sablon a nemoznosti vytvarat si vlastne. Na druhu stranu, ak nechces nejaku divokost, tak by si mal vystacit aj s tym, co ponukaju.

@tuso: Ved prave, v zivote som to nevidel na zivo, a tak by ma zaujimal nazor niekoho, kto to uz videl.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Simo » čtv pro 28, 2006 10:37

Mne sa to ako napad paci. Urcite to rychlejie vytvoris v compe ako to dat dakde urobit a potom vlepovat do albumu a okrem toho ta cena vyzerala vcelku priazniva - najma pri velkoformatovych fotkach
Simo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 76
Registrován: stř lis 15, 2006 8:29
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Rujir » čtv pro 28, 2006 11:20

Simo píše:Mne sa to ako napad paci. Urcite to rychlejie vytvoris v compe ako to dat dakde urobit a potom vlepovat do albumu a okrem toho ta cena vyzerala vcelku priazniva - najma pri velkoformatovych fotkach


Napad je to urcite fajn. Jedine, co ma trapi je vysledna kvalita. :roll:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod pripluv » čtv pro 28, 2006 11:48

Rujir píše:Jedine, co ma trapi je vysledna kvalita. :roll:

Ta se ale odviji od schopnosti tiskarny, ne? Předpokladam, ze do toho albumu muzes vkladat fotky min. 300 dpi, protoze pak to nema smysl...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Rujir » čtv pro 28, 2006 12:01

Přípluv píše:Ta se ale odviji od schopnosti tiskarny, ne? Předpokladam, ze do toho albumu muzes vkladat fotky min. 300 dpi, protoze pak to nema smysl...


Mne sa zda, ze si nerozumieme. Jasne, ze zalezi od kvality tlaciarne, ale tu knih bude predsa tlacit ten fotolab, takze ja netusim, aku kvalitnu tlaciaren maju.

Aby sme si ujasnili postup:
1. Fotolab poskytne jednoduchy, uzivatelsky prijemny program, v ktorom si vytvoris elektronicku formu fotoknihy tj. napraskas tam vlastne fotky, text a vyberies si pozadia, font, format, pocet stran a pod.
2. Vysledne "dielo" zasles fotolabu.
3. Fotolab to vytlaci, zviaze, vyfakturuje.
4. Prides si pre fotoknihu, nad ktorou budu slintat vsetci kamarati a vraviet: "Ano, ano, aj ja chcem take!" :mrgreen:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod pripluv » čtv pro 28, 2006 12:08

Aha, tak to jsme si fakt nerozuměli (já, abych se přiznal, jsem to moc nezkoumal), sem si myslel, že ti navalej nějakej freeware pro jejich dobrej pocit a ty si to tam pak doma nastrkáš a vytiskneš.
Nicméně, už to chápu ... tak to mě přijde jako dobrej nápad. Za kolik udělají stránku a jakou vazbou to vyvážou?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pripluv » čtv pro 28, 2006 12:09

Aha, už nic ... ono to tam je taky napsaný :oops: .
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod chonga » čtv pro 28, 2006 13:36

taky jsem na to koukal. uvidíme. nemám fotky 5 let vytištěný :roll:
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod tuso » čtv pro 28, 2006 13:39

Já to asi zkusím. Nemáme ještě fotky z okružné štreky po hradech jižní Moravy a Čech.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Lipon » čtv pro 28, 2006 13:43

a máte s tím už někdo praktické zkušenosti?
vypadá to sice hezky, ale má to podle mého i určitá negativa
při nejmenším formátu (11*15) musí být fotky velikosti 9*13 nebo ještě menší, aby se tam vešel text - a na takové fotce už není téměř nic vidět (detaily)

větší formáty sou lepený - otázkou je, jak dlouho to vydrží "v provozu", lepené vazby většinou pár otočení ...

a v neposlední řadě jak se to povede labu vytisknout, udržet barvy/kontrast/světlost

mě pořád přijde lepší nechat si udělat vybrané fotky v osvědčeném labu na větší formát a pomocí samolepicích fotorůžků nebo oboustranně lepicích čtverečků lepit na papír vyšší gramáže a barvy dle libosti. Dají se k fotkám snadno nalepit i různé pohlednice/vstupenky/letáky z cesty, komentář dopíšeš kam chceš a kdy chceš; pak stránku po straně proděruješ a dáš do šanonu/rychlovazače anebo několik stránek dáš do najbližšího copycentra svázat do spirály, která už něco vydrží
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod tuso » čtv pro 28, 2006 13:45

@Lipon: taky pravda... :((
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod strider » čtv pro 28, 2006 14:54

videl jsem u znameho, ze takto udelal knizku z dovolene u happyfoto a adl ji myslim jako darek a vypadalo to velice dobre, zvlast kdyz si s tim clovek vyhraje doplni o dobry texty atd..
a ta kvalita u happyfota me mile prekvapila
vazba byla lepena myslim
takze muj dojem je velice dobry, precejenom knizka je knizka..
Uživatelský avatar
strider
účastník
účastník
 
Příspěvky: 463
Registrován: pát úno 3, 2006 21:21
Bydliště: Nové Město na Moravě, Brno

Příspěvekod pripluv » čtv pro 28, 2006 15:25

Není lepená vazba jako lepená vazba. Jestli to je V6 (myslím :oops: ), tak bych se toho nebál. Kvalita vytištění je věc důležitá, možná tam zkusit poslat pár samostatnejch fotek na zkoušku a při dobrém výsledku tuto kvalitu vyžadovat i při tvorbě knihy.
Nevím, jestli se přístroje z fotolabů řadí někam do skupiny jako nátiskový tiskárny, ale jestli ano, tak během příštího roku na tyto vyběhne ČSN a ISO norma (dost přísný parametry), tak to bude zase všechno jednodušší :wink: . A pak, i pohlednice a vstupenky a lístky jdou bezproblémů naskenovat a šoupnout do tohoto.

A nakonec, při té ceně, za jakou to mají (největší formát při nejmenším počtu stran dělá 40 Sk za stranu), si to snad sakra pohlídají, ne?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod brhel » čtv pro 28, 2006 20:21

no fotolab fotky nic moc. taková lepší drogerie za mnohem vyšší cenu :lol:
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod pripluv » ned čer 10, 2007 19:20

Taxem se s tím po čase opět setkal na Embaxu. Překvapilo mne, že kvalota vytištěných fotek byla taková nic moc, jakou s tím máte zkušenost teď? Děláte to ještě někdo vůbec?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod tuso » ned čer 10, 2007 19:21

Přípluv píše:Taxem se s tím po čase opět setkal na Embaxu. Překvapilo mne, že kvalota vytištěných fotek byla taková nic moc, jakou s tím máte zkušenost teď? Děláte to ještě někdo vůbec?


Dělá, ale zkušenost nemám. V pátek jsem nesl cedlo s fotkama do Rossmana /nebo Droxi?/ a měli to tam v nabídce.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod sx02 » ned čer 10, 2007 20:18

tuso píše:
Přípluv píše:Taxem se s tím po čase opět setkal na Embaxu. Překvapilo mne, že kvalota vytištěných fotek byla taková nic moc, jakou s tím máte zkušenost teď? Děláte to ještě někdo vůbec?


Dělá, ale zkušenost nemám. V pátek jsem nesl cedlo s fotkama do Rossmana /nebo Droxi?/ a měli to tam v nabídce.

No to neni zadny div kdyz pro ne ty fotky dela fotolab ;-)
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Příspěvekod pripluv » ned čer 10, 2007 20:24

To co jsem viděl od fotolabu nebylo, ale kvalita tisku nič moč teda...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod sx02 » ned čer 10, 2007 20:33

Přípluv píše:To co jsem viděl od fotolabu nebylo, ale kvalita tisku nič moč teda...

Mno ono to musi byt primo od nich, fotolab smluvne dela i pro ostatni firmy (napr ty drogisticky), o jinym vyrobci kterej by tohle nabizel nevim, takze pokud to nebylo vyrobeny v cizine tak je to z fotolabu/fotostaru.
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Příspěvekod pripluv » pon čer 11, 2007 6:41

Mně spíš přišlo, že to valili přímo na nějaký náhledový tiskárně aniž by řešili nějaký ICC profily :(( .
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pripluv » ned srp 5, 2007 9:59

Tak jsem se s tím zase setkal a to tak, že do dneška mají akci a zadarmo udělají fotosešit 13x14 cm, 26 stran. Je to malý, ale jakoukázka toho co s tím umí udělat to je dobrý. Hned jsem tam pár fotek (padesát :mrgreen: ) nastrkal a frknul jim to tam. Sepíšu mé postřehy:

- SW: user friendly a to tak že very. Příjemné zpracování, jednoduché nastrkávání fotek, layoutů i pozadí. Pozadí je asi v sedmi motivech, každý asi ve sto barevných odstínech. Layoutů je vážně hodně, můžiš si dělat i vlastní.

- Odesílání do fotolabu: jednoduchý a srozumitelný i pro tu největší lamu :mrgreen:

- Kvalita fotek z Fotolabu obecně: teď jsem jich nechal několik dělat (data jsem dodal ořezaný na 2:3, barevně upravený v PS) a vypadaly velice dobře. Dovoluji si tvrdit, že lepší fotky jsem v ruce dlouho neměl.

Ještě poreferuji, jak mi přijde výsledná kvalita zpracování (tisk, ořez, vazba - toto teda bude jen V1, ale i ta jde pokurvit :mrgreen: ).

Odkaz je zde.

Na jednu registraci jde udělat jedna fotokniha (fotosešit). A páč akce končí dneska, tak jestli nevíte coby, pusťe se do toho (jsem to měl hotový asi za dvě hodiny a to jsem se s tím drbal dost).
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod patentik » ned srp 5, 2007 11:45

Diky Pripluve za tipa - vytvoreno - objednano
Uživatelský avatar
patentik
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1323
Registrován: pon lis 6, 2006 11:48
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod pripluv » ned srp 5, 2007 19:31

:wink:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pripluv » pát srp 17, 2007 15:14

Přípluv píše:Ještě poreferuji, jak mi přijde výsledná kvalita zpracování (tisk, ořez, vazba - toto teda bude jen V1, ale i ta jde pokurvit :mrgreen: ).


Takže je mám doma. Jednalo se o fotosešit v rámci akce zadarmo, formát 13x14 cm, 26 stran, vazba V1.

Díky aktivitě zbytku rodiny jsem chytl akci u dvou výrobců foto, Fotolab a Fotostar. Nechal jsem dělat dvě velmi podobné věci abych mohl porovnávat.

Obecně jsou na velmi podobné úrovni, myslím, že to beztak posílají kamsi do té CEWE Fotoknihy, ale kdo ví.

A teď můj dojem:

Tisk - dobré, kvalitní, barvy hezké. Samozřejmě se vše odvíjí od prvotní fotografie jakou dodáte. Photoshop vše jistí :mrgreen: . Obecně proti tisku nejde moc co namítat, snad jen, že to je na coated paper a při nešetrné manipulaci při výrobě jde inkoustový tisk škrábnout. Což se jim podařilo. A měli nějakej bordel na tiskový hlavě řekl bych, na stejném místě na více stránkách je nedotištěné místečko. V sešitu od Fotolabu měli ještě asi špinavé transportní kolečka, je to tam vidět. Ale jen na přebalu.

Ořez a skládání - tady by měli ještě trochu zapracovat. Tam, kde jsem měl fotky na spadání, čili i za okraje stránky (dá-li se to v tomto případě tak říct), tak na jednom sešitu (Fotolab) je bílý okraj na obálce, uvnitř jde třeba fotografie za vazbu a leze tím pádem na jiném místě (jako když otevřete školní sešit a vytrhnete stránku, tak vám na stejném místě v druhé polovině za vazbou vypadne další - pro ilustraci. Tak na tom místě leze ona fotka).

Vazba - protože šlo o vazbu V1 (školní sešit třeba), je to sprdlý dvouma skobičkama. Ty jsou přesně na středu v ohybu, u každého sešitu jinak daleko od sebe (i v rámci jedné firmy), zřejmě tedy ruční záležitost. Tady ale nejde nic vytknout.

Závěr - zadarmo dobrý, hodnotím známkou 2. Na to, že tato akce zřejmě měla tento druh zpracování fotografií přiblížit lidem a dostat se do podvědomí, představil bych si kvalitnější zpracování. Zřejmě nečekali takový nápor a trochu spěchali, protože jeden sešit jsem měl za dva dny, druhý za deset. Jednou mi dokonce ani neposlali mail, že to je zpracované (Fotolab). Pracovníci obchodů ani v jednom případě nevěděli, že nějaká akce běží, ještě že jsem si vytiskl formulář o zpracování, ulehčil jsem si pár zajímavých chvil, když jsem to po nich chtěl :D .

Vzhledem k tomu, že v nejvyšší palbě (plátěná vazba, 96 stran, formát A4) fotokniha přijde na cenu okolo 2.000 CZK, bych se asi trochu bál. Zase u těchto vazeb jde eliminovat nepřesnosti ořezu a skládání.

Měli by to víc propagovat a do sběren fotografií, kde se knihy vydávají by mohli poslat nějaké vzorky, jak to vlastně vypadá. Těžko si to představit jen z netu.

Takže, zajímavý nápad, ale ještě to chce trochu zapracovat, zejména na kvalitě a preciznosti dokončujícího zpracování.

Ufff
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Další

Zpět na Fotografie v outdooru