Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod Aldo » pon srp 31, 2015 14:05

Mawenzi píše:Clovek s okem casto udela s takovym fotakem casto zajimavejsi fotky, nez clovek s technikou, kterej ale nema cit a oko...


To je můj případ :oops: S tím mohu jen souhlasit. :ú :((
Mi by nepomohl ani super high tech foťák páč mi chybí to nejpodstatnejší a to je právě to OKO
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod Miras » pon srp 31, 2015 14:08

Každej foťák je dobrej. Jen se musí vědět, kde má limity a naučit se je nepřekračovat.
Skoro bych řekl, že čím víc toho člověk o focení ví, tím horší foťák si může koupit a pořád produkovat slušný fotky :wink:
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 31, 2015 14:11

vidis, takze skoda investovat do rx100, kdyz vis, tak mas pekny a dyz nevis, dopadnes jak ja s bezrcatkem a prumernyma fotkama jaky dela i kamoska s telefonem :oops: :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Příspěvekod terkad » pon srp 31, 2015 14:16

Jo, na oko trochu spoleham a doufam, ze trochu nahradi techniku. Znam jednoho nadseneho amaterskeho fotografa, vybaveni plna skrin, porad nekam chodi fotit, porad neco dokupuje, vrazi do toho penez, technicke strance veci rozumi vyborne, ale oko nema. Kdyz jsem s nim obcas vyrazila za focenim, byly mnou focene zabery mnohem lepsi nez jeho, protoze on to proste nevidel. Zvladl jen technicky velmi dobre zopakovat to, co uz pred nim nekdo vymyslel.
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod apuka » pon srp 31, 2015 14:44

Pokud mas to oko, tak casem zjistis, jake podminky fotak nezvlada a ty jednoduse fotit nebudes (pokud nechces investovat cas na "nahradni reseni" - dodatecnou piplacku se SW) a budes spokojena s cimkoliv...
Co jsem ja sem dal fotky, jsou spise ukazkou toho, ze Ti ta technika muze pomoci i kdyz nepotrebujes mit zadne oko, jen chces jednoduse neco odfotit "na pamatku". Ale i toto se da resit - malinkym, lehkym stativem, polozenim fotaku na svetr nebo neco jineho, atd. Jedine, kde budes mit vzdy nevyhodu s mensim cipem a co - krome HDR pomoci SW - nevyresis, je scena s velmi vysokym kontrastem. Proste napr. Janosikove diery (nebo Adrspasske skaly v uzkem pruchodu) s nadhernym sluncem osvetlenym mrakem s malym cipem neodfotis (popravde receno ani s fullframem :-)), ale bezne fotky za beznych podminek muzes mit dobre opravdu s vetsinou fotaku. Vyjma nekolika rychle zjistitelnych neduhu, jako blbe vyrovnani bile barvy nebo neschopnosti spravne zpracovat nektere barvy u nekterych fotaku, ale to jsou vetsinou problemy nizsich rad.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 31, 2015 14:48

tak ty vysoky kontrasty stejne nejlip zvladne FF beze ztraty kyticky, ale jinak nevim, no

jinak ja nepsala, ze ten rodzil neni zadnej a myslim zrovna pouzitelnost vyssiho isa sem vzpominala, ale v principu me nijak lepsi technika nepomohla v tom, aby se mi zacali vic libit moje fotky. naopak mi doslo, ze tou technikou to vazne nebylo :D

takze pokud terka ma oko, tak bude spokojena a tmavy katedraly proste bude fotit tak, ze si opre fotak o neco :)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod Miras » pon srp 31, 2015 15:14

Což o tmavou katedrálu samotnou, ta se ještě vyřešit dá (když je na to čas). Horší to je, když je cílem v tý katedrále vyfotit někoho, nedejbože pohybujícího se :D
Te je lepší, jak už psal apuka - vědět, že na to ten foťák nemá a nefotit to. Nebo to obrátit ve svojí výhodu a záměrně fotit "umělecky" rozmazaně :wink:
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 31, 2015 15:29

a ten sony rx100 vyfoti pohybujci se osobu v ave katedrale uplne v pohode? pokud teda budem porovnavat co si terka koupila vuci tomu co by mohla mit o dva tacy draz?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod wawrik » pon srp 31, 2015 22:00

RX100 v tme je skoro dokonalý. Svetelný objektív (1,8 - tam sa bežné ani zrkadlovkové objektívy nechytajú) a kopec vychytávok z neho robí skvelý allrounder. Nedávno som sem z neho dával pár fotiek z miestnosti, kde sme navzájom na seba takmer nevideli. Aha, tu to je.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod Mawenzi » úte zář 1, 2015 5:05

ale na hdr je lepsi spis statickej objekt, ne? takze I s toi p340 jestli by yo umela nativne by asi slo vyfotit 3 snimky a spojit, ono je sice fajn, kdyz to fotak drla sam ale sas neovlivnis vysledek moc. bracketing by mit asi mohl z rychle kontroly na netu.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod Miras » úte zář 1, 2015 8:52

U té wawrikovy fotky jsme se shodli, že to HDR není.
Mawenzi píše:a ten sony rx100 vyfoti pohybujci se osobu v ave katedrale uplne v pohode? pokud teda budem porovnavat co si terka koupila vuci tomu co by mohla mit o dva tacy draz?

Ono se to dá celkem spočítat, ale z toho apukova popisu není úplně jasný, jakým objektivem, na jakým ohnisku a s jakou clonou je to focený. A Exif tam není. Ideální by byla referenční fotka na 28mm při cloně f/3,5.
Třeba tady je na to celkem slušná kalkulačka
Co jsem v rychlosti koukal na fotky, tak P340 už při ISO 800 začíná docela šumět. OM-D E-M10 podobně šumu produkuje až tak na ISO 6400. U RX 100 mi podobně zašuměná připadala fotka zhruba na ISO 3200.
Pokud by E-M10 se setovým f/3,5 objektivem na 28mm zvolil např. ISO 800 a čas 1/10s, tak
- P340 by při ISO 800 díky světelnějšímu objektivu mohl jít na 1/20 (počítejme, že i na 28mm má f1/8, nepovedlo se mi to v rychlosti dohledat). Ale tím při požadavku na zachování cca stejné úrovně šumu a detailů končí.
- oproti tomu RX100 by mohl jít celkem bez problémů na ISO 3200, čili čas 1/80, E-M10 by se při ISO 6400 na stejný čas dostal taky.

Tak mi vychází, že RX100 může při shodných světelných podmínkách fotit na cca čtvrtinové časy, než P340. Zatímco u P340 je taková fotka na hraně udržitelnosti, RX100 by i nějaký pomalejší pohyb zvládla zaznamenat.
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod apuka » úte zář 1, 2015 13:09

Jen pro zajimavost u tech mych fotek jsou spravne udaje, bo jsem to spatne popsal:
1. foto 3200 ISO, ohn. vzd. 42mm, cas 1/8 s, clona 5,6,
2. foto 800 ISO, ohn. vzd. 22mm, cas 1/3 s, clona 4,3,
Objektiv zakladni Oly 14-42mm/3,5-5,6 EZ. Vsechno nastaveni nechane na fotaku v rezimu "P", resp. zakladni nastaveni fotaku pro odsumeni, atd. Zadne dodatecne upravy, ani doostreni po zmenseni.

K Mirasovmu prispevku jen jedna mala poznamka: Vypocty jsou OK, ale jsou tam jeste dve veliciny - kvalita pomeru odsumeni/rozostreni (coz ne plne zavisi na velikosti cipu; v tomto byl nekdy SONY expert na mydlove fotky i pri minimalnim odsumeni, ale to u RX100 asi neplati) a kvalita stabilizace, ve ktere s velkou pravdepodobnosti na Oly nema ani RX100 ani P340, mezi sebou je srovnat nedokazu. Toto pomaha mit jakz-takz ostrou fotku i na dlouhy cas (viz ta moje na 1/3 sek.), ale vubec nepomuze odfotit "pohybujici se osobu v ave katedrale" - tam musi byt cas umerny rychlosti pohybu a to nezavisle na fotaku a cipu. Neboli jinak receno dobre zvladnute vyssi ISO (+- umerne velikosti cipu) na toto opravdu pomaha (kratsi pouzity cas), stabilizace spise naopak, muze i zhorsit/rozmazat pomaly pohyb.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod apuka » úte zář 1, 2015 13:15

Jo, jeste jedna poznamka: pomaly pohyb se da do jiste miry zvladnout i pohybem fotaku (v tomto pripade tezsi=lepsi) v prubehu foceni, ale to uz bude rozmazane pozadi, takze zase jen otazka priorit, co chci na fotce mit ostre(-jsi).

Kazdopadne, az si Terka fotak vyzkousi, sama zjisti, jestli ji kvalita fotek vyhovuje nebo by potrebovala neco technicky lepsiho. (Zase "horsi" fotak muze sikovneho uzivatele nutit se vice venovat vyberu objektu, kompozici a svetlu, coz jsou mnohem dulezitejsi veci nez nacvakat tisice technicky dokonalych, ale jinak nekoukatelnych fotek o nicem.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vyberete mi (outdoor?) kompakt?

Příspěvekod budo » úte zář 1, 2015 15:22

říká se tomu panning

Doporučuju volbu otevřít informace ;-)
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Předchozí

Zpět na Fotografie v outdooru