Digitální kompakt s výměnnými objektivy

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod cortez » stř srp 5, 2015 9:41

Tak nakonec se sešla dobrá konstelace hvězd a rozhodovali jsme se v Megapixelu mezi Sony RX100 a Olympusem E-PL5 se dvěma objektivy v setu a Olymp nakonec vyhrál. Jsem zvědav, jak dopadne testování v Rychlebkách :-) Děkuju každopádně za tipy v průběhu tohohle vlákna.
cortez
nováček
nováček
 
Příspěvky: 105
Registrován: čtv led 17, 2013 13:36
Bydliště: Brno

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 5, 2015 9:46

v setu mas 14-42 + 40-150?
tak at se dobre foti :)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod cortez » pon srp 10, 2015 21:18

Díky :) Jj, s těmahle dvěma. Zatím se jeví, jako šikovná krabička, jen se s tím musím naučit fotit...
cortez
nováček
nováček
 
Příspěvky: 105
Registrován: čtv led 17, 2013 13:36
Bydliště: Brno

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod remy77 » úte srp 18, 2015 16:05

Cortez:
U mna vyhralo to iste. Mam ho nieco cez pol roka a zistil som, ze objektiv 40-150 akurat len vlacim, lebo na 95 % zaberov pouzivam 14-42, ktory je aj kvalitnejsi...
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Mawenzi » stř zář 23, 2015 11:36

kdyby nekdo chtel panasonic g vario 12-32 f3.5-5.6 nahodou... coz nepredpokladam, ale tak nutno zvysit moznost prodeje :D zamerne nedavam do bazaru, ale treba by nekdo zvazoval. Aneb mam drzak na popruh, radsi mam 14-54 a s drzakem nepotrebuju resit placatej objektiv, protoze je to jiny, nez s fotakem pres rameno, kde mi vetsi objektiv nevyhovoval.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod wawrik » čtv říj 15, 2015 16:15

booze: Už si kúpil puzdro na ten soňák? Našiel si nejaké lacné, pevné, ultralight a zároveň vodotesné? :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod booze » čtv říj 15, 2015 20:54

.
Naposledy upravil booze dne pon dub 8, 2024 7:19, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod booze » čtv říj 15, 2015 20:58

.
Naposledy upravil booze dne pon dub 8, 2024 7:20, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Mawenzi » pát říj 16, 2015 8:08

kde se da k takovymu rychlokurzu prijit? :D ja taky chci nejaky hezky :D

a nevesel by se ten kompakt do kapsy na bederaku?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod wawrik » pát říj 16, 2015 8:19

booze píše:Vodotesne neni, ale lehky destik prezilo HAMA Hardcase
95 gramov?! :shock: Však to je vyše tretiny foťáku... Asi si budem musieť niečo ušiť :(
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod scinkk » pát říj 16, 2015 8:48

jsem mel atky najaky takovy hardcase pouzdro na fotak, ten fotak se z toho dobre vyndava a clovek se o fotak opravdu nemusi bat. Ale to jsem v te dobe neresil hmotnost. Na druhou me soucasne pouzdra/brasnicka na bezzrcadlovku ma 200 g, clovek musi u te fototechniky ledacos zkousnout :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod booze » sob říj 17, 2015 22:09

.
Naposledy upravil booze dne pon dub 8, 2024 7:20, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod wawrik » pon lis 2, 2015 9:22

Viete mi niekto doporučiť slušný RAW editor? MUSÍ to vedieť pracovať priamo s XMP súbormi (čiže žiadna vlastná databáza typu Lightroom) a malo by to byť rýchle, aby sa s tým dalo pracovať aj na pomalšom tablete.

Môj starý Lightroom 3.6 nový foťák nepozná a ani sa mu nedá podsunúť cez Camera Raw. Zároveň som zistil, že sa mi oveľa lepšie pracuje s kombináciou Adobe Bridge + Photoshop CS6 (resp. ACR 9.1), náhľady sa ponaťahujú bleskovo aj z SD karty, nemusím zakaždým ručne importovať fotky a updatovať databázu (!), práca je veľmi jednoduchá a rýchla atď. Ale to stojí dosť peňazí a na domácich kompoch s 3-4 GB RAM a starými procesormi to asi také rýchle nebude.

Čo Zoner Photo Studio, ten by nevyhovoval? Vraj občas robia akcie a dá sa ofiko kúpiť už za 400 CZK, čo je akceptovateľná suma aj pre mňa :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod apuka » pon lis 2, 2015 13:58

Ad Zoner - nevim, nakolik dokaze pracovat ZPS z tech ruznych akci s RAW. Maji taky nekolik ruznych verzi -nebo alespon pred par lety to tak bylo.
Potom je jeste dobra free Raw Therapee, ale nove verze na starsich PC a hlavne 32-bitovych Windowsech jsou dost pomale.
Vyzkouset jej muzes, stejne jako Zonera, ten se da stahnout jako zkusebni verze.
Jen pocitej s tim, ze kazdy RAW editor (i dalsi, nejenom tyto dva spominane) bude mit ponekud jine zpracovani, co se tyce vysledku, svoje zavedene postupy a hlavne nastaveni (barevna teplota, kontrast, ostrost, ......) bude treba prizpusobit.
Co se tyce rychlosti, pokud mas 64-bit verzi Widel, tak snad vyjde levneji nakoupit dalsi 4 GB pameti jako novy program.

A jeste jeden napad, ktery jsem ja osobne nikdy nedelal, ale mnohokrat jsem cetl a slysel - pres ACR muzes nahrat svuj RAW file na DNG a s tim by si mel poradit i hodne stary LightRoom.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Miras » pon lis 2, 2015 14:32

Minulý týden jsem zrovna narazil na nějaký článek ve smyslu "Čím nahradit Photoshop". Tu je
Ale nevím, jestli je to to pravý ořechový, co sháníš? Chceš opravdu editor pro pokročilejší úpravy, nebo spíš jen nějaký vyvolávač?

Lehce jsem zkoušel RawTherapee, darktable a Photivo, ale stejně jsem nakonec zůstal u toho ZPS, pro moje potřeby mi přišlo na ovládání nejjednodušší. S Camera Raw spolupracuje, takže s podporou novějších formátů není problém. Ale že by to byl rychlík, to teda určitě není. A výstup je občas taky slabší, hlavně ve stínech má docela problém. Kdybych do toho měl investovat, tak to nekoupím, ale zadarmo dobrý (celkem pravidelně se dá rok stará verze někde stáhnout legálně zdarma)

Vzato kolem a kolem, čistě na vyvolání RAWu bych si vystačil i se softem přímo od výrobce foťáku (Canon DPP), taky není vůbec špatnej. Třeba se stínama a se šumem pracuje o třídu líp, jak Zoner. Ale zas za dobrýho světla a nezašuměný se mi většinou líp povede upravit v Zoneru. Ale nemám čas ani chuť tím trávit hodiny, takže se omezuju na základní úpravy typu kontrast, živost barev, případně trochu stáhnout přepaly či vytáhnout stíny, nic moc většího...
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod wawrik » pon lis 2, 2015 14:55

Zháňam čisto vyvolávač+RAW browser, náhradu za Lightroom. Podmienka je len tá práca s XMP bočnými súbormi, do ktorých sa (vratne) ukladajú editácie. Presne tie prepaly, orezy, trochu kontrastu a saturácie, čo spomínaš; nič hĺbkového...

Photoshop sa mi tam votrel len preto, že ho ACR potrebuje ku svojej práci a vždy sa pritom na pozadí spustí. Inak bitmapový editor vôbec nepotrebujem.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Miras » pon lis 2, 2015 15:36

Čistě na prohlížení používám IrfanView. Otevře prakticky cokoliv (včetně RAWů) a i velký soubory načítá bleskově. Pravda ne v plným rozlišení, ale na prvotní probírku před úpravama je to víc než dostatečný a fakt rychlý.

A už probraný RAWy pak v Zoneru lehce poupravím a vyvolám...
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Mawenzi » pon lis 2, 2015 15:57

zoner je na 30dni zdarma, tak muzes prubnout ale prace s rawem je pomala i na 4jadru s 8gb ram, mi canera raw na starym dvoujadru s gigem prislo 3x tak rychly... ale mam zoner 15 a ty novejsi na tom muzou byt lip.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod booze » pon lis 2, 2015 20:14

.
Naposledy upravil booze dne pon dub 8, 2024 7:21, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod wawrik » úte lis 3, 2015 9:08

Tak som skúsil ten Zoner, ale (pre moje účely) je to zúfalosť. Príšerne pomalé (dokonca niekoľkonásobne pomalšie, ako kombinácia unlegal Adobe Bridge+Camera Raw/Photoshop CS6); trochu zmätočný UI, ale na to by sa nakoniec asi dalo zvyknúť; plus trochu divný renderer...

Ale čo je najhoršie, úplne to ignoruje XMP súbory, a to ako v náhľadoch v browseri, tak aj pri prehliadaní a editácii. Pritom podľa niekoľkých položiek v nastaveniach programu by s nimi mal vedieť pracovať.

Asi vyskúšam ten RawTherapee. Je to škoda, lebo JPG výstupy z toho Sony sú vysoko použiteľné, často by stačilo len trošičku stiahnuť svetlá, zmeniť WB alebo posunúť modrofialový nádych v tieňoch; s RawTherapee budem musieť robiť celú úpravy v podstate od začiatku, úplne ignoruje nastavenia foťáku.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Miras » úte lis 3, 2015 9:24

A co ten Soní PlayMemories? Ten nějakou podobnou základní editaci neumí?

Že ti Zoner ignoruje XMP je mi teda záhadou, protože s nima jinak běžně pracuje :(( Jakou verzi Zoneru si zkoušel? Aktuální 18? A Camera Raw teda nainstalovaný máš?
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod wawrik » úte lis 3, 2015 9:44

Áno, mám aj Camera Raw. Zoner je najnovšia verzia 18. Niektoré fotky, čo som upravoval v robote, majú XMP súbory a rozdiel oproti ostatným fotkám je dobre viditeľný už v náhľadoch. Ale iba v Bridge, Zoner ich vytrvalo ignoruje. No ak s tým pracuješ, skúsim to ešte pre istotu popozerať, prípadne preinštalovať.

PlayMemories je dokonalé BFU zúfalstvo, to pre serióznejšiu prácu nie je ani náhodou. Pre každú čiastkovú úpravy (saturácia, kontrast...) by som sa uklikal k smrti, kopec vecí nejde urobiť vôbec. Skúsim ešte na fórach popozerať, v čom upravujú fotky majitelia Sony zrkadloviek, však sú to najobľúbenejšie foťáky súčasnosti. Ale štve ma, že takej marginálii musím venovať tak nezmyselne veľa času...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Mawenzi » úte lis 3, 2015 10:12

vetsinou v kradenym PS... ale kdyz najdes neco rozumnyho, tak se podel prosim
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Miras » úte lis 3, 2015 10:23

Že by nějaká nekompatibilita XMP souborů Adobe vs. Zoner? I to je možný, netuším, nakolik je ten formát standardizovanej a nakolik kdo ty případný standardy dodržuje. Ale vzhledem k tomu, že i totožná úprava provedená v různých editorech vede typicky k jinýmu výsledku se obávám, že stejně XMP soubory vzniklé v jednom softu nebudou v jiným rozumně použitelný...

A na Zoner se nějak nevaž, určitě netvrdím, že je to to nejlepší, co můžeš používat, naopak nejspíš najdeš spoustu lepších alternativ. Já u něj zůstávám spíš z lenosti, že se mi tomu taky nechce věnovat nějaký enormní množství času a peněz...
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Lipon » úte lis 3, 2015 12:30

wawriku, moc nechapu tu zminku o tabletu a pritom diskutujete mj. o Zoneru - chces aplikaci na tablet nebo normalni pocitac?

pokud jde o upravu RAWu, spoustu let jedu na DxO Optics Pro, umi pracovat s XMP, i je sam vytvari z provedenych uprav
je to ale ciste editor, prohlizec moc ne, ale jako editor je vybornej, umi z RAWu vydolovat obcas az neskutecny veci, btw. to ma umi pro zvolenou kombinaci tela a objektivu opravit opticke vady + podle kombinace nastavuje doostreni (lze manualne menit), e EXIFu nacte telo+objektiv a pokud nemas modul pro danou mobinaci stazeny, nabidne ke stazeni
na rychly prohlizeni RAWu pouzivam FastPictureViewer, rychlejsi Raw view soft jsem nevidel - umi rychle probrat RAWy (vcetne 100% lupy na 1 klik), otagovat, priradit hodnoceni, podle hodnoceni pak rozradit fotky do zvolenych adresaru

mam to radsi v jednotlivych krocich/SW, napred proberu pres FastPictureViewer vsechny nafoceny rawy, vyhazim nepodarene, prirazenim hvezdicek vyberu ty, co pujdou na vyvolani - FastPictureViewer vytvari XMP soubory (pokud si tak nastavis, lze zvolit i modifikaci orig. souboru) s hodnocenim, tagy apod.
jsem zvykly co nejvic veci delat pres klavesove zkratky a na to FPV pripraveny
az pak to otevru v DxO, upravim a vyexportuju

na jejich strankach muzes stahnout 30 denni trial DxO
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4906
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod wawrik » úte lis 3, 2015 12:47

Primárne mi ide o počítač (starý noťas z r. 2008 s SSD :-)), ale na cesty autom brávam 10-palcový tablet s Win8.1, ktorý má skvelý displej a ten výber aj triedenie sa na ňom robia veľmi dobre a rýchlo. Občas (tak u 1-2 fotiek za deň) musím najprv nejaké úpravy vyskúšať, aby som videl, čo to urobí a či to fotku zachráni alebo ju môžem rovno vymazať, preto by bolo fajn, keby aspoň núdzovo chodil ten vyvolávač aj na tablete.

Díky za tipy, špeciálne ten FastPictureViewer vyzerá veľmi zaujímavo. Zatiaľ mám na tablete FastStone Image Viewer, vie síce celkom rýchlo aj rôzne RAWy (ktoré vie aj bežne zeditovať a preklopiť do JPG), ale nevie ukázať XMP korekcie, ani s nimi pracovať.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod wawrik » pát lis 20, 2015 10:37

Keď sme tu riešili softy... Zoner má tradičnú každoročnú zadarmo akciu - ZPS17.

Obmedzenia (okrem toho, že je v angličtine, čo snáď nevadí):
  • This is a 1-computer lifetime license, for noncommercial use
  • No free updates; if you update the program, it may turn into a trial
  • No free tech support
  • Must be downloaded, installed, and registered before this offer has ended -- you cannot install / reinstall / register later, such as if your computer crashes
  • May not be resold
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Mawenzi » pát lis 20, 2015 11:58

dik * mam placenou 15ku, tak 17vyzkousim aspon:)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod cortez » ned úno 7, 2016 18:20

Tak po cca půl roce hlásím změnu. Olympus E-PL5 se setovýma objektivama se poměrně osvědčil, koncept a malé rozměry se ukázaly jako supr. Za horšího světla ale za zrcadlem hodně zaostává, i když to může být i málo světelnými objektivy, a hlavně ovládání clony, isa apod. přes menu je hrozně pomalé. Každopádně, půjde do světa, protože jsem ho nahradil bazarovým OMD E-M5 s 12-50 a pevnou 45/1.8. Testování zatím pozitivní, ovládání supr, používám ho s první částí dvoudílného gripu a pořád to je něco mezi kompaktem a zrcadlovkou, navíc odolné proti vodě i prachu. Tak snad ještě výhledově něco na styl 17mm/1.8 a třeba i rybí oko.. a vyrobit si větší koženou brašnu :)
cortez
nováček
nováček
 
Příspěvky: 105
Registrován: čtv led 17, 2013 13:36
Bydliště: Brno

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Mawenzi » ned kvě 29, 2016 18:13

nevim, kam to vrznout, tak sem...

pokud byste resili otazku, ze na tyden jedete do pryc do prirody a mate bagl mozna az moc tezkej, zvolili byste na ulehceni misto zoomu (14-54 eq 28-108) radsi pevnou 19 (36mm)? - mam oly bezzrcatko, 14-54 je starej 4/3 objektiv + redukce, sigma 19mm je malej m4/3 objektiv...

co vim, driv stary analogy taky mivali pevny ohniska, tak nejak jech +/- 35mm a lidi s tim vyfotili vsechno... jedna se o usetreni skoro pul kila, ktery budu obcas nosit v baglu, obcas ne, ale nakonec i toho pul kila pres rameno muze byt rozdil (mam capture pro drzak, ale uprimne - poznat to de).

"36" vnimam jako takovej lehkej malej univerzal, kterej sem si za timhle ucelem koupila, ale proste realne zoom je zoom... tak bych byla rada za vase postrehy k tomu, zatim sem se nerozhodla, ale mozna mi vase tipy pomuzou k tomu se k necemu z toho konecne priklonit...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru