Digitální kompakt s výměnnými objektivy

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod apuka » pát led 16, 2015 17:56

Byl jsem ve meste a nahlodal me v obchode bazarovy kousek Oly OMD-EM5 s 12-50 objektivem za necelych 15000 se zarukou do kvetna 2016... Ja bych sice radeji EM10, ale ta cena za vodeodolne telo i vodeodolny prakticky makroobjektiv neni spatna+dokoupit 40-150 v akci a mam i (docasnou) brasnu. Na druhe strane je ten objektiv ponekud neskladnejsi jako ten novy 14-42EZ a M10 ma lepsi videjo a par veci, ale budu si muset dokoupit makropredsadku a brasnu.... :(( Ach jo, uz aby meli DZ kit naskladneny....
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod booze » čtv led 29, 2015 21:45

.
Naposledy upravil booze dne stř bře 27, 2024 8:55, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod scinkk » čtv led 29, 2015 22:16

aj tak to asi nepomuzu :) Tusim ze zadnou knihu nemam, ba jsem asi nikdy zadnou necetl :)
Myslim, ze by melo stacit si na netu najit nejky clanek, jde predevsim o to jak funguje clona a co vse ovlivnuje, co ma vliv na spravnou expozici.

Par zakladnich tipu:
Krajinku fotit na priroritu clony A - jelikoz je u krajinka obecne potreba co nejvetsi hloubka ostrosti, je treba vice clonit. Na druhou stranu objektivy mivaji nejlepsi kresbu okolo clony 8.
Takze opet obecne clonit tak na 8-11. Ale lepsi je si nastudovat, jak to je, jak ovlivnuje hloubku ostrosti ohniskova vzdalenost objektivu a vzdalenost mista bodu ostreni atd.

Mereni expozice plosne ci s durazem na stred (ne bodove). Nevim ted jiste co tam vsechno SONY ma.

Je lepsi fotit s korekci tak -1 EV. V ramci postprocesingu je to vyhodnejsi (snad s vyjimkou zasnezene krajiny)

ISO na auto, fotak by mel nastavovat vzdy nejnizsi a clovek nemusi tolik hlidat cas zaverky.

Naucit se zaklady postpocesingu. Jde jen o to umet trochu pohnout kontrastem - uprava urovni ci lepe nastaveni krivky.
Pridat ci ubrat saturaci barev. Lehke SW doostreni kor v pripade RAW.
Pravdepodobne vice netreba.

----

Kolega delal nejaky postporcesing? Jinak ma pravdepodobne ve fotaku nastaven nejaky vyssi kontrast apod.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod booze » čtv led 29, 2015 22:22

.
Naposledy upravil booze dne stř bře 27, 2024 8:56, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod taek » čtv led 29, 2015 22:48

Zkus se mrknout na www.fotoroman.cz, základy focení jsou tam pěkně pohromadě.
Kam se ztratí tma, když se rozsvítí? Tma je tam pořád, jen není vidět. (Horníček)
Uživatelský avatar
taek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: stř zář 9, 2009 18:09
Bydliště: Českokrumlovsko, na samotě u lesa

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod scinkk » čtv led 29, 2015 22:51

Nedelal postporcesing. Vytahl fotak, strasne dlouho nastavoval, udelal jednu fotku


No trochu zahadne, zrovna foceni krajinek je ta oblast, kde by automatika mela odvest dost dobrou praci, v podsate mma pocit, ze problem automatiky v tomto rpiapde muze byt jen nastaveni nizkeho clonoveho cisla, coz vetsinoua le ved espis k tomu, ze je sptna kresba v rozich fotky.

A jak si poznal ze udelal hezci fotku? :) To ti to pak poslal po netu ne? Nevim, zda mu pak verit, ze nedelal zadny postprocesing :) Ale samozrejme zakladni PP se da delat i ve fotaku pokud clovek foti do jpg.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod apuka » čtv led 29, 2015 23:14

Booze, ja bych trochu doplnil scinkka. Tu clonu tam davej radeji 7,1, max 8. Ta Sony RX100 ma maly cip a objektivu by pote uz zacal ztracet ostrost (nechci ted vysvetlovat, proc, to je stejne jedno). ISO na Auto bych taky radeji nedaval - zase kvuli cipu, lehce se stane, ze budes mit fotku bud zasumenou nebo se Ti nejsvetlejsi mista prepali. Kdyby se Ti casto stavalo, ze budes mit prilis dlouhe casy a rozmazane fotky, tak radeji pri horsim svetle prejdi z "A" rezimu na "P" - to je vlastne taky skoro automatika, ale mnohem rozumnejsi nez Auto, sam si nastavuje jenom cas a clonu. Myslim, ze objektiv Tveho fotaku bude mit docela dobrou (relativni) ostrost uz i na mensich clonach, kde se s "P" dostanes casteji. Korekci (na fotaku to bude asi neco jako +/-) do minusu taky doporucuji, ale mozna mensi (1/3 -1/2 EV) - zavisi to ale hodne na fotaku, jak meri, musi se to vyzkouset.
Ten "opar" je mensi kontrast fotky. Rozdil mezi Tvym fotakem a kolegovym muze byt v nekolika vecech (a jejich kombinaci):
1) Objektiv Tveho fotaku ma velice spatny prenos kontrastu - toto u Tveho fotaku nepredpokladam
2) Ma nastaveny ve fotaku vetsi kontrast pro fotky - toto muzes udelat i Ty
3) Ma nastavenou ve fotaku vetsi saturaci - taky muzes udelat
4) Ma nastaveny jiny "rezim" barev, nebo jak se to jmenuje - napr. Vivid nebo "Zive barvy", apod. a Ty mas nastaveny nejaky Neutral nebo Muted, apod. To by se dalo taky prestavit.
Toto vsechno muzes zkusit primo ve fotaku, pokud nechces laborovat s postprocesingem. Jen bacha na to, abys to neprehnal :-). Potrebuje to si trochu s fotakem pohrat - a hlavne si zapisovat, co, z jake hodnoty a jak jsi nastavil a radeji vzdy po jednom parametru, najit co nejvice pomuze (nebo taky nepomuze vubec) a az potom upravit dalsi parametr.

Jo a jeste jedna poznamka - s neutralnyma barvama, mensim kontrastem, mensi saturaci i s mirnejsi ostrosti se v postprocessingu da dost udelat. Kdyz vsechno nastavis ve fotaku na "silnejsi" processing, tak to zpatky uz das jen tezko...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod dudy » pát led 30, 2015 8:24

scinkk píše:......ISO na auto....

Auto ISO u 1" 20timegovýho pidičipu?
To nedělám ani na FF, nebo APS-C.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3965
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Lipon » pát led 30, 2015 8:40

od digitalizace neni potreba uz nic zapisovat, staci vse vycist z EXIFu, ukladaji se tam snad vsechny myslitelne udaje

nevim jak Sony, ale Nikon tam treb uklada, i jaky ostrici bod byl pouzit, potrebujes pak jen SW, ktery to umi nacist

ono tech promennych tam je hodne, nejde rict priclon o 2EV, podexponuj o 2/3 a bude to OK

taky treba zalezi na tom, jak je nastaveno mereni svetla resp. premyslet trochu, jake mereni je nastaveno, co chci, aby na fotce bylo a zda nahodou neni lepsi svetlo zmerit jinak (misto plosneho treba zdurazneny stred anebo bodovka), Nikoni Matrix plosne mereni je velke casti pripadu dobre, ale nekdy pri velkem kontrastu proste fotak nevi, ze chci cerne stiny a vic kresby ve svetle a bude cpat hodnoty, aby se tam veslo vse-takze z toho vyleze tmavy stin se sem tam nejakou kresbou a presvetlena svetla se sem tam kresbou;

zkus se probrat clankama na Fotoaparátu - Fotoskola -> Digitalni fotografie

auto ISO ma smysl, kdyz vim, jak je nastaveny; kdyz potrebuju rychle fotit s danou clonou a nějakym minimalnim casem a mam to nejak zastropovany, naopak na FF to smysl ma, tam i pri vysokem ISO nesumi tolik
u mrnavych cipu to chce vyzkouset, kazdej rok vyvoje je znat
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod dudy » pát led 30, 2015 9:13

Já sem stará konzerva.
Na filmu sem to nikdy neuměl, to hejbání s citlivostěj. :twisted:
Úprava ISO je pro mě až ten poslední krok, když sou mizerný podmínky.
To rači vybalim statýf, než bych fotil třeba na ISO 1600.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3965
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Lipon » pát led 30, 2015 10:59

na filmu jsem si s tim taky nehrál
na digi od doby co používam kombinaci FF v RAWu+vyvolávání v DxO, tak ISO neřešim; tedy až na krajní situace (focení v dívadle téměř za tmy na 25600), do 1600 bez problémů
stativ neni vždycky po ruce anebo ho nejde použít - třeba to divadlo, anebo když potřebuješ rychlý časy proti rozmazání
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod scinkk » pát led 30, 2015 11:29

Zde je videt ze obecna pravidla neexistuji :)
Na druhou stranu to bylo mysleno pro foceni krajiny bez nejakych hratek s popredim. Takze treba resit mereni svetla nema takovy vyznam.
Souhlasim, ze v pripade toho SONY kompaktu neni rozumne jit pres clonu 8, ale nechtel jsem radeji psat nizssi, protoze porad je lepsi byt mimo nejlepsi kresbu objektivu nez mit fotku nekde rozmazanou, protoze jsem mimo hloubku ostrosti.

ISO na auto je v pohode. Nerikam ze nastavovani nema smysl, ale porad to beru, ze to bylo obecne doporuceni pro vetsinu prilezitostnych fotografu kteri foti predevsim krajinu.
Pokud je fotak chytry a jako ze vetsina ted uz jo :) tak nastavi ISO nejnizsi dokud se da prepdokaldat, ze to clovek udrzi a navic verim, ze ty fotaky to zohledni nejen podle toho jaky mam objektiv ale i presne jake mam nastavene ohnisko.
Dneska ty fotaky zvladaji 1600 aniz by to clovek poznal, v tomto je technologicky vyvoj ku prospechu. Muj prvni kompakt byl v podstate nepouzitelny uz na ISO400 :)

Ja jsem si s ISO na CB filmu hral. Mel jsem filmy popsane fixou na jaky ISO jsem to fotil :) Casto jsem fotil tusim ctyrstovky na 1600 ci 3200 :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod apuka » pát led 30, 2015 14:45

Lipon píše:od digitalizace neni potreba uz nic zapisovat, staci vse vycist z EXIFu, ukladaji se tam snad vsechny myslitelne udaje
Ja jsem myslel zapisovani pri hratkach - abych vedel, co a jak jsem zmenil (tj. co, hodnota pred a po), abych mohl podle vysledne fotky nastaveni nechat nebo upravit nebo vratit - z Exifu nevyctes, cos tam mel predtim :wink:. A nepredpokladam, ze kazdou fotku po zmene nastaveni si prehraje do PC.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Lipon » pát led 30, 2015 16:04

tim, ze jsou fotky indexovany, poznas predchozi a nasledujici fotky
pak staci nejaky prohlizec, kde si do sidebaru zapnes zobrazeni EXIFu; treba Fastpictureviewer
ale at si kazdy najde svou cestou, nekomu vic vyhovuji vlastni zapisky na papir, nekomu staci exif (stejne vetsina fotek z pokusnych foceni skonci v kosi)
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod dudy » pát led 30, 2015 16:10

scinkk píše:.....Ja jsem si s ISO na CB filmu hral. Mel jsem filmy popsane fixou na jaky ISO jsem to fotil :) Casto jsem fotil tusim ctyrstovky na 1600 ci 3200 :)


Proboha, jaks to dělal?
To sis ty filmy vyráběl?
Nebo jaks měnil citlivost filmu, která je daná z výroby?
U klasické fotografie nejde s hodnotou citlivosti hýbat, ta je daná použitým filmem.
Jak se dá např. 200 film fotit na ISO 3200?
A když použiješ film dejme tomu 21DIN (ISO100), a na expozimetru nastavíš citlivost jinou, tak z toho polezou fotky buď přeexponovaný, nebo podexponovaný, což je normální korekce expozice a ne hrátky s ISO.
Navíc modernější stroje četly údaje o citlivosti přímo z kazety.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3965
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod scinkk » pát led 30, 2015 17:39

@dudy: no ono uz je to uz naky patek, tak abych uplne nekecal.
V fotaku se nastavilo ISO ktere clovek chtel. Pak uz nebylo co resit a clovek mohl pouzivat i korekci expozice. Jen kdyz jsem film nedofotil a mezi tim vymenil, tak jsem si to musel napsat na kazetu filmu a pak samozrejme dofotit na stejne ISO :)

Kazdopadne ty fotky by samozrejme byly podexponovane ci preexponovane, jenze vyvolavanim muzes ovlivnit to same a tedy expozici srovnat. Byly na to udelany tabulky jak vyvolavat konkretni film na ruzne ISO. Jen to clovek nesmel zvrtat a hlavne mit na kazete napsano to posunute ISO :)
Jeden z duvodu proc jsme to delali, byl urcity typ postprocesingu, kazdy film mel svou charakteristiku a tyhle hratky do toho pak vnesly dalsi rozmer :)
Proste fotka z filmu 3200ISO vypadala jinak nez z filmu 400ISO foceneho na 3200ISO :)
Samozrejme to bylo spis blbnuti nez bezna fotopraxe :)

No a mozna dalsi duvod za studentskych let byl, ze filmy 400ISO byly levnejsi nez 3200ISO :) A nebo kdyz 3200ISO nestacilo :)

nj dneska jsem ty experimenty o dost jednodussi ale i tak se mi po CB fotkach styska a to jsem se tomu moc dlouho nevenoval :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod booze » pát led 30, 2015 21:45

.
Naposledy upravil booze dne stř bře 27, 2024 8:57, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Lipon » pát led 30, 2015 21:56

Doplnim scinkka - vetsinou si fotak byl schopny nacist z kazety ISO, pak se mu muselo rucne vnutit ISO pozadovane a hlavne si to nekam poznamenat, bud na kazetu pred vlozenim nebo do zapisniku
Byly prevodovy tabulky (orientacni), jak vyvolavat pre/podexponovanej film
Vetsinou podexponovanej film se dyl machal ve vyvojce a taky se bud vic nebo min kvedlalo s vyvojnici
Pouzitelne to bylo, bavime se teda celou dobu o CB

Pokud si dobre pamatuju, 3200 mela jen Ilfordi Delta a mela docela vyrazne zrno
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod apuka » pát led 30, 2015 22:00

Ano, na CB filmu se docela bezne fotilo na "jinou citlivost", presne jak pise scinkk. Tabulky byly docela zname, v kazde knizce o fotografovani (ponevadz tehdy se nepsaly knihy typu "fotografovani for idiots" ale seriozni dila - ovsem nebyly pro kazdeho) se daly najit. Ze 400 ISO na 3200 uz fakt bylo spise na hrani, ale fotit na 400 ISO jako na 100 nebo 800 (nekdy i 1600) se docela dobre dalo. A mozna jeste spise na 100 ISO film fotit jako na 50 ISO a vyvolavat delsidobu...
Jo, a Vy uz popisujete moderne filmove pristroje. Takovy Zenit, Praktika MTL5B nebo FED (ci jak jse to jmenoval ten rusky dalkomerny pristroj) si nic z kazety nenacetl, muselo se to nastavit rucne. A to byl obcas jeden duvod, proc byly ty hratky s citlivosti - clovek si to zapomel prestavit a vsiml jsi to az vybral film; mel dve moznosti: bud film primo vyhodit nebo si pohrat s vyvolavanim :-).

@Dudy: Jo, vsechno se da podle fotek a Exifu vydedukovat, ale myslis si, ze zacatecnikovi a "lame" v teto oblasti (promin, booze :-)) by bylo jednodussi a rychlejsi najit spravny program pro EXIF, pracovat s nim, atd jako si par veci napsat a primo srovnat s fotkou?

@booze: Vidis, ze to jde. Vem si to jako hru a hrej si s fotakem - a pamatuj, jak jsi se hral a jaky to dalo vysledek. Po case uz si budes nastavovat fotak podle potreby konkretni sceny.

edit - oprava: 100 ISO focene na 50 se vyvolavalo samozrejme delsi dobu, ne kratsi :toimonster:
Naposledy upravil apuka dne sob led 31, 2015 9:21, celkově upraveno 3
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod booze » pát led 30, 2015 22:14

e
Naposledy upravil booze dne stř dub 3, 2024 20:05, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod dudy » sob led 31, 2015 0:00

Film s 3200ISO?
:shock:
Koupil jsem kdys v BRD Ilford s 800 a považoval ho za porše.
A kvedlat s tankem, či míň ředit vývojku, s kvalitním výsledkem, tak to jsou věci, které šly asi mimo mě.
Já zvládal BW, dokonce i barvu a diapozitiv, ale takhle hluboko jsem se nikdy nedostal.
Učili mě jak dostat fotky z osvícenýho filmu, jak redukovat chyby fotografa dokonce i na vojenskejch speciálech 1200ISO (pro civila nedostupnejch), ale takhle daleko sem se nesdostal.
Možná se dal, se shovívavostí, potlačit rozdíl 100 - 200 max. 400ISO ale víc, ani prd.
A to sem za to dostal opušťák.
Pokud někdo z vás uměl filmy s 3200ISO, bo redukovat změny citlivosti tak, aby to fungovalo, v rozmezích, které popisujete, smekám.
Sorry, já se tím i živil, ale kdybych měl vaše znalosti, asi bych byl milionář.
Takhle jsem chud jak kirchenmaus.
Dokonce dodnes, a že doba pokročila a seženete i pozlacený lobogo, není prdel sehnat film nad 800 ISO.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3965
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Lipon » sob led 31, 2015 12:53

dudy, obavam se, ze obdobi kdy ty jsi vyvolaval se tak uplne nekryje s obdobim, kdy ja ...
ja to delal tak pred 10 lety, kdy si normalne prisel do kramu (Ultralab, Skoda) a vybiral jsi z x CB filmu, vcetne zminovaneho Ilford Delta 3200
foceni a vyvolavani na jinou nez nominalni citlivost mi prislo docela jednoduche, neb byly uz relativne dostupne konverzni tabulky - Ilford publikoval tabulku pro sve filmy, vetsinou vsichni vetsi vyrobci delali totez, mam takovy pocit, ze to bylo dokonce na vnitrni strane krabicky od filmu (konverzni tabulka/graf)

jen tak mimochodem, Ilford dela skvele firmy pro inkoustovy tisk barevnych fotek

ja se zas nikdy nedostal k barve ani DIA, to uz je trochu narocnejsi na nadobi, lazne a teplotu ...
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod apuka » sob led 31, 2015 21:15

No, ja svuj prvni CB film jsem vyvolal snad na ISO 1000000... Bo jsem si (v asi deseti, kdyz jsem dostal svuj prvni fotak za cca. stovku) precetl, ze je treba vyvolat v takove a makove vyvojce v tanku, pri cervenem slabem svetle, tak jsem vyzebral na tank, koupil jej v drogerii i s vyvojkou, v koupelne jsem natahnul na lampu prakticky neprusvitnou cervenou kozenkovou tasku a vyvolal. Zavesil ususit a rano koukam, cely film cerny - i mezi polickama. Jak jsem byl netrpelivy, aby to uz bylo, jsem po precteni o vyvojce jsem dal necetl. Takze jsem netusil, ze existuje neco, jako ustalovac, tudiz jsem vyvolavaci proces neukoncil :mrgreen:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod dudy » sob led 31, 2015 21:25

apuka píše:....je treba vyvolat v takove a makove vyvojce v tanku, pri cervenem slabem svetle,...

Esli si ho cpal do tanku pod červenou lampou, tak se nediv.
Co mi paměť slouží, tak při ládování do vývojnice nemá co dělat žádný světlo, ani červený.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3965
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod apuka » ned úno 1, 2015 12:17

Pro CB film nemas pravdu. Myslim, ze to bylo panchromaticke (nebo ortopanchromaticke, ci co, uz mi pamet na toto moc neslouzi ?) Orwo a zrovna to neni citlive na cervene svetlo. Navic to svetlo bylo v podstate jenom jako psychologicka pomucka, jak jsem to zadelal, tak videt stejne nebylo nic, ani po desitkach minut ve tme... Muj problem byl v tom, ze jsem vyndal film z vyvojky a dal susit a to na bezne svetlo - bez vymyvani a hlavne bez ustaleni. Tj. vyvojka fungovala dal i na tom svetle, az kym se totalne nevysusila :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod scinkk » ned úno 1, 2015 12:52

U me uz je to taky cca 10 let, takze si to uz moc nepamatuji, 400 na 3200 jsme asi nedelal, ale 400 na 1600 jo. Ilford 3200 jsme taky nejaky nafotil.
Ilford delal vubec skvely matros, jejich ctyrstovky jsem mel nejradsi, mely krasne ostre zrno. Mel jsem od nich i papiry a chemii.
No a film jsem navyjel vzdy za uplne tmy :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod booze » ned úno 1, 2015 21:08

f
Naposledy upravil booze dne stř dub 3, 2024 20:08, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod dudy » pon úno 2, 2015 7:21

Na letišti.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3965
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod apuka » úte úno 10, 2015 12:10

Tak Oly M10 Double Zoom Kit je doma, castecne i odzkouseny. Dokonce uz druhy :-).
Musim Olympus obchod pochvalit - komunikoval jsem s nima, kdy budou mit DZ Kit skladem, termin stale posouvali Japonci (stribrny, co jsem chtel jeste stale neni). Nakonec jsem si objednal cerny kit. V poradku dosel, ale byl jsem prekvapeny, ze v nem byl "stary" objektiv, ne "novy" tenky EZ. Ale i tak to bylo fajn, jen jsem si blbec ponekud blbe nastavil kompenzaci pro foceni na snih, takze mam fotky z Lyse Hory ponekud "svetlejsi" ](*,). Tak jsem napsal - jenom informativne pro sebe, jestli si nevymyslim, mezitim uz v obsahu baleni na webu to zmenili -, ze puvodne tam meli napsany v DZ Kitu ten EZ objektiv a ze me prekvapil druhy objektiv. Za dva dny odpovedeli, ze opravdu to tak bylo, specifikaci zmenil vyrobce v prubehu expedice. Ale ze "si svych zakazniku Vazi", proto nabizeji moznost vraceni cerneho DZ Kitu a misto nej poslou "zdarma" (tj. bez doplatku) nezmy stribrny set s "EZ" objektivem a k tomu druhy objektiv (i s brasnou zdarma). Vyhledem k tomu, ze jsem nad takto zkombinovanou sestavou premyslel, jen by me to vyslo o 4000 draz jak DZ kitm jsem to prijal.
Jeste se s fotakem seznamuju, hledam nejvyhovujici nastaveni, ale fotky jsou stejne pekne. Elektronicky hledacek sice neni pentaprizma, ale ma i sve velke vyhody.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Mawenzi » stř úno 11, 2015 7:44

gratulace ke skvelymu kaufu :)

me by k tomu celkem vrtal v hlave ten objektiv 14-150 (+/-, myslim, ze je nejaka aleternativa od olyho, panasonicu a tamronu?) jako dobrej univerzal, aby clovek nemusel nic prehazovat
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru

cron