Digitální kompakt s výměnnými objektivy

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod apuka » stř úno 11, 2015 9:23

No, mne to taky vrtalo v hlave. Oly i (nektera verze) Pana 14-150 jsou docela prijatelne objektivy. Ale nakonec u mne rozhodly nektere zapory:
1) cena - ta pridana hodnota pro moje potreby neni umerna narustu
2) velikost - s timto nasazenym objektivem ta sestava ztraci svoji kompaktnost, prakticky potrebuje stejnou brasnu jako s nasazenou 14-42EZ+40-150. Navic ted se mohu podle okolnosti rozhodnout, ze si nevezmu teleobjektiv a potom se mi fotak vejde do kapsy nebo ledvinky.
3) ta 40-150 ma (na svou cenu) neskutecne (technicky) slusny vystup, takovy ze 14-150 proste nevyleze
Jedine minus (zase - pro me potreby) je, ze se objektivz musi menit a napr. za mrholeni nebo snezeni se mi to delat moc nechce, i kvuli moznemu zapraseni cipu kapkou nebo vlockou. Na druhou stranu za takoveho pocasi vetsinou neni moc dobra viditelnost, abych fotil neco v dalce (napr. Tatry z Lyse Hory), na co bych to chtel nejvice vyuzit.
Ale pro nekoho jineho mohou byt priority nastavene uplne jinak.
Mimochodem, dlouho jsem premyslel (predtim, jak zacali nabizet DZ Kit), jestli nemam koupit jenom telo a k tomu nekde v doprodeji Pen PM2 s obema objektivy za 9000, vychazelo to jenom o neco draz nez kit + druhy objektiv.. Mel bych oba ojektivy a mohl bych soucasti podle situace kombinovat:
1) M10 + dva objektivy+jako nahradni baterie ta z PM2 (a doma zustane "nahradni" telo)
2) M10 s jednim objektivem+PM2 s druhym objektivem, kde odpadava potreba menit objektivy (ale bez moznosti +moznosti M10)

Taky jsem s radosti zjistil, ze do M10 se da pouzit baterie z Oly E420, k nemu ma syn i nahradni a fotak uz nepouziva, takze ja mam ted dve nahradni :-)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16640
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod apuka » pon úno 16, 2015 8:10

Tak se mi vcera potvrdilo, ze technicke inovace nejsou vzdy jenom pozitivni... Jak jsem mel ve zvyku, nechal jsem Olyho zapnuteho (stejne se za chvilku uspi) a schoval do brasny. Potom jsem jej za cas vyndal a chtel fotit blizke hory. No, nechtelo to zaostrit ano za toho pana.... Az doma jsem zjistil, proc - jak jsem jej odkladal, drzel (a hmatal) jsem jej za idisplej. Asi jsem zmacknul i tlacitko menu a rizenim osudu jsem vypnul zobrazeni obrysu zaostrovaciho bodu a k tomu jsem vybral na displeji jiny (normalne pouzivam prostredni), nekde nahoru bokem. Takze jsem chtel zaostrovat na stred, ale fotak zaostroval nekam uplne jinam. No a tam byla vymetena modra obloha bez jedineho mracka, tj. zaostrit nebylo na co... ](*,) ](*,) ](*,).
No, asi tu dotykovou obrazovku budu muset vypnout...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16640
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Chmeld4 » pon úno 16, 2015 8:42

Jde sice o "kompakt" s vyměnitelným displayem, ale mohlo by to zajímat místní fotošílence :)
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Příspěvekod scinkk » pon úno 16, 2015 8:56

Pokud bys patřil mezi fotosilence věděl bys že tohle už přes rok prodává Sony :-) dokonce ve verzi pro libovolný objektiv :-) Oly se jen opičí :-)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Lipon » pon úno 16, 2015 14:03

:vom: :vom: :vom:
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4922
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Chmeld4 » pon úno 16, 2015 14:50

Sakra to sem to zle provařil :roll:

@Lipon: Soráč za zkaženej den :D
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod apuka » pon úno 16, 2015 16:04

Myslim, ze s fotosilencema jsi to opravdu provaril... Ja sice pravda, ze takovou vec nakoupi jenom silenec, ale rozhodne ne "fotosilenec"...
Jeste si k tomu sehnat neco takoveho jen na vetsi displej, aby bylo neco i videt na slunku a "souprava" je primo ukazkova a skladna.... :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16640
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod scinkk » pon úno 16, 2015 19:17

Jo ty dotykace, to bude ve stylu dobry sluha zly pan. Sam to nemam, ale dost komentaru tohodle smeru jsem cetl. Na druhou stranu dost lidi to chce, ac otazka, zda to chteji i ti, co uz to nekdy na fotaku meli :)
Osobne pouzivam manualni vyber ostriciho bodu, takze vim vzdy, kam to ostri, pac s tim casto hybu. No mozna na to by ten dotykac nebyl spatny ale obejdu se bez toho :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Miras » pon úno 16, 2015 20:39

Taky zvažuju upgrade fototechniky. Pořád chci něco kapesního, o výměnný objektivy nestojím. O RX100 tu řeč byla, k sehnání je teď za velmi slušný peníz. Nicméně když už, klonil bych se spíš k nástupci RX100II, hlavně kvůli lepšímu čipu. Výklopný displej a wi-fi taky nejsou k zahození, sáňky na příslušenství bych zase klidně oželel.
RX100III je cenově dost mimo, ten aktuálně v úvahu nepřipadá.
Hmm, bylo by to celkem jasný, nebýt Canonu G7X. Díky uvedení v roce 2014 je srovnávaný spíš s RX100III, mě se hlavně kvůli ceně jako příhodnější jeví srovnání právě s druhou generací RX100. Papírově na první pohled v podstatě ve všem super. Čip nejspíš ten samý, širší začátek, ND filtr (ten by mi na RX100II hodně chyběl...), objektiv ve většině rozsahu o kus větelnější, atd.
Co tak procházím recenze a zkušenosti, vidím na G7X 3 hlavní slabší články
- obrazová kvalita. Někde píšou že v pohodě a s RX100III plně srovnatelná, někde ho děsně kritizujou. Zajímavý, že by záleželo i jak se povedl konkrétní kus?
- výdrž na baterii. Prý není nic moc, baterka se navíc nenabíjí ve foťáku, ale jen v externí 230V nabíječce. Tudíž dobití např. z power packu na cestách (momentálně) nehrozí. Náhradní baterka k sehnání zatím jen origo za nekřesťanský peníz. Ale taky se najdou názory, že výdrž je ve srovnání s konkurencí celkem v normálu. Hlavně ta aktuální nemožnost dobíjení v terénu je docela průšvih, ale na to by se časem řešení mohlo najít.
- a rychlost (sériovýho focení). Taky zajímavý, že někde na ní děsně nadávají a přitom když jsem koukal v jedný recenzi na čísla, tak při focení do JPEGu byl Canon oproti Sonymu při sériovým snímaní ještě o něco rychlejší. Sériový focení do RAWu ale zřejmě fakt docela pomalý bude. Jinak rychlost menu a tak by měla být v pohodě, pořízení prvního snímku Canon taky zvládne rychleji.

No, zatím docela dilema. Ale aktuálně mě to víc táhne spíš k tomu Canonu. Z porovnávání fotek G7X vs. RX100II se mi výstup Canonu líbil víc, S RX100III to byla plichta. Širší začátek a hlavně ND filtr fajn. Video má Sony zřejmě o něco málo lepší, ale to není to hlavní kritérium. Wifina je prý u Sonyho zřejmě taky o něco vychytanější, ale to taky nemám v plánu používat nějak pravidelně. Canon má displej dotykový, to teda zatím netuším, jestli je nějaká výhra :)
Otazník je ta rychlost, asi budu muset někam zaběhnout a vyzkoušet. A ta baterka... Snad se brzo objeví baterky za přijatelnější cenu...
Mám nad čím uvaživat, uvidíme :-k
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Lipon » pon úno 16, 2015 20:42

To patrilo ne k dotykaci, ale k tem objektivum na tydlifony ...
Dotykac uplne mimo neni, ale evidentne to chce jeste doladit; mam ho na kamere, jen na pohyb v menu, a da se s tim ovladat
Ja sem tu petku od olyho mel v merku, ale jak sem si to vyzkousel u Skody v ruce, nadseni opadlo, ruka zvykla na poradny grip se nemela moc kde drzet, vetsi grip se musel dokupovat na velkej peniz (na to, co to ne/umelo)

Skoncil sem tak, ze sem koupil zas fullframe , akorat z druhy ruky - je uz sice trochu starsi konstrukce, megapixlama neoslni, zato vystupem stale ano; v kombinaci s vyzkousenymi pevnymi skly je to jak britva
vsechno podstatny se ovlada primo tlacitkama/koleckama, zadny lezeni do menu
Akorat skladny to uplne neni :-(
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4922
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod scinkk » pon úno 16, 2015 20:52

Tezko poradit :)

baterka se navíc nenabíjí ve foťáku


treba pro me automaticka stopka - mam jeste kapesni kompakt, ktery ma to same a nikdy vice.

ND filtr - pocitas s tim ze s sebou budes brat stativ? ci k cemu nd filtr?

rychlost seriove snimani - no zalezi jak moc casto to pouzivas :)

ale jinak ten canon vypada taky pekne
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Miras » pon úno 16, 2015 21:22

Jo, to nabíjení je fakt průšvih :? Týdenní či delší trip bez přístupu k zásuvce je za současnýho stavu prakticky nereál. To chce minimálně jednu náhradní baterku a možnost nabíjení z USB portu ideálně k tomu. Ale zas vesměs všechno ostatní (pro mě podstatný) je se Sonym srovnatelný, nebo lepší.

Stativ nosím jen malý příruční, na to, na co to používám stačí. Rád fotím rozmazanou vodu, takže časy třeba jen kolem sekundy, což už bych ale v ruce neudržel. Za dobrýho světla je bez ND filtru takovej čas zase nedosažitelnej. K Sonymu se dají filtry taky nějakým způsobem dobastlit, ale je to krám navíc, kterýmu bych se rád vyhnul, kdyby to šlo.

Vyloženě sériový snímaní samozřejmě neprovozuju nijak často, ale na dítě by se nejspíš občas užilo. Ono je dost pravděpodobný, že oproti současnýmu stavu (Oly XZ-1) by to byl tak jako tak skok kupředu, takže bych mohl být vlastně spokojenej, když nebudu mít každodenní přímý srovnání :)
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod booze » pon úno 16, 2015 21:30

s
Naposledy upravil booze dne stř dub 3, 2024 20:26, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Miras » pon úno 16, 2015 21:41

Tak k přenosu fotek bych to využíval fakt asi minimálně, ty nejradši kopíruju prostě rovnou z karty. Spíš bych to občas využil jako dálkový ovládání a to jsem někde zahlídnul, že u Sonyho je možnost snad kompletního nastavení expozice, kdežto u Canonu jen vyloženě stisknutí spouště. Ale detailně jsem to nezkoumal, tohle taky řadím v zásadě mezi podružný funkce.
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod apuka » úte úno 17, 2015 8:36

scinkk píše:...ci k cemu nd filtr?
Teda v nedeli bych jej uvital... Hreben MF, snih, azuro, slunicko... A pri foceni mi to haze cas 1/2000s a clonu 11. To uz se projevuje neostrost, potrebovalo bz to mensi clonu, idealne max. 7.1. Ty jo, ale na 1/4000 je jeste stale clona 8.... A to jeste fotim Rozsutec, ktery je velice malo zasnezeny a ani slunicko neni v zaberu. Takze to bzlo uplne na hrane technickych moznosti fotaku. Ten ND by umoznil snizit clonu i zvetsit cas. Ale uznavam, ze to neni nejbeznejsi vyuziti ND :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16640
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod booze » úte úno 17, 2015 11:11

s
Naposledy upravil booze dne stř dub 3, 2024 20:26, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Miras » úte úno 17, 2015 11:18

Chce to prý jakousi aplikaci, PlayMemories.
Např. tady to celkem chválí...
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod booze » úte úno 17, 2015 11:45

s
Naposledy upravil booze dne stř dub 3, 2024 20:26, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod mike » úte úno 17, 2015 16:07

Miras píše:Jo, to nabíjení je fakt průšvih :? Týdenní či delší trip bez přístupu k zásuvce je za současnýho stavu prakticky nereál.

Na poslednim treku jsem vymyslel trik, jelikoz muj fotak taky nabijet neumi a ja jsem si zapomnel druhou nahradni baterku. Zato jsem ale mel USB power pack a v nem dostatek energie. Baterka se da nabit pres mobil, samozrejme za predpokladu, ze jsou kompatibilni kontakty. To je dobre overit predem a vyzkouset doma. Rozmer byt kompatibni nemusi a u mne neni, baterky do fotaku jsou ale obvykle mensi a silnejsi. Takze sundam z mobilu kryt, vyndam baterku, prilozim na kontakty baterku z fotaku, prilepim naplasti a muzu vesele nabijet.

Kompatibilitu konkaktu doporucuju overit opravdu poctive, slepy pokus by mohl skoncit znicenim mobilu, pripadne vybuchem baterky. A samozrejme vyzkouset nejdriv doma, zniceny mobil mimo civilizaci by mohl byt prusvih.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49486
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Miras » úte úno 17, 2015 17:19

No vidíš to, zajímavá myšlenka. A je fakt že jsem v minulosti dokonce něco podobnýho taky už provozoval, ale tehdá se jednalo o dvě Nokia baterky, jen jiných rozměrů. Ale tohle je nakopnutí nadějným směrem. Vybavil jsem si, že mě už kdysi dávno zaujala tahle ptákovina. Ale když jsem to naposledy zkoušel shánět, nějak jsem neuspěl. Budu se muset podívat znovu *
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod mike » úte úno 17, 2015 17:30

Pekne a navic to vypada, ze kontakty jsou standardizovane. No, stejne bych to ale overil, nejaky vyrobce fotaku by se mohl na standard vykaslat. Kdybys neco takoveho nasel, dej vedet, asi by to bylo o trochu pohodlnejsi, nez lepit baterku do mobilu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49486
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod scinkk » úte úno 17, 2015 19:56

Stativ nosím jen malý příruční, na to, na co to používám stačí. Rád fotím rozmazanou vodu


Jo jasny, tak to jo. Uz se mi obcas stalo ze sjem vzal stativek a pak zjistil, ze nemam ND filtr :) A chapu, taky me nebavi s s ebou nosit filtr (a stativ) navic filtr moc enmam rad z pricipu, chyta se na ne prach, muze to hodit naky odlesk atd.

Hreben MF, snih, azuro, slunicko... A pri foceni mi to haze cas 1/2000s a clonu 11.


mas recht, ted koukam na fotky z v Krkonos a mam to na f10 pri 1/1600 s
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Miras » pát bře 6, 2015 8:57

Tak foťák je doma, pomalu se kamarádíme :)
Na test výdrže ho mám zatím moc krátce, ale nějakou byť nouzovou možnost nabití v terénu to chce tak jako tak. Zkusím objednat výše zmiňovanou univerzální nabíječku li-ion baterek, uvidíme, jestli to bude fungovat.
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod mvaldo » pát bře 6, 2015 9:00

Miras píše:Tak foťák je doma, pomalu se kamarádíme :) ...

ktory z Tvojho vyberu vyhral? ;)
Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Miras » pát bře 6, 2015 9:03

G7 X. Pro mě nejzajímavější mix vlastností. Jediný významný mínus spatřuju v obtížnějším nabíjení v terénu, ale to snad vyřeším tou nabíječkou za pade a pak nebude mít chybu *
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod axi12 » pát bře 6, 2015 9:17

@Miras: ale to není s výměnným objektivem, ne?
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Miras » pát bře 6, 2015 9:22

To není. Ale o kompaktech s výměnným objektivem tohle vlákno není hned od druhýho příspěvku. Tak jen pokračuju v diskuzi nastoleným směrem, jak je tu zvykem :wink:
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod axi12 » pát bře 6, 2015 9:30

Jojo, jen se ptám. Koukl jsem na foták, na nadpis, tak projistotu :)
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod booze » úte bře 10, 2015 20:26

c
Naposledy upravil booze dne stř dub 3, 2024 21:10, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Lipon » úte bře 10, 2015 21:19

vod Tamracu si neco nezkousel, popripade jeste Vanguard
este se mi nestalo, ze bych z techhle nevybral - v idelanim pripadku vzit aparat a skocit do obchodu, kde maj vyber (Skoda) a da se vyzkouset
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4922
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru