Digitální kompakt s výměnnými objektivy

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Zdéňa » ned kvě 29, 2016 19:18

Mám taky m4/3 systém. K tomu od Olympusu ten setovej 14 - 42 a pevnou 20 od panasonicu. Má lepší kresbu i světelnost, ale do hor beru prostě 14-42. Nemusím se s ním nijak extra omezovat a krom toho, že mi vyjímečně i chybí ještě širokoúhlejší nebo tele, tak pokryje 95% mých fotek. Takže takhle bych to řešil já :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Mawenzi » ned kvě 29, 2016 19:23

jo, ta setova 14-42 je mrnavoucka, je asi velka, jako samotna redukce m4/3-4/3 :D jo, mit tu setovou, tak asi neresim nic, ale takhle to ma kilo (fotak + objektiv) a to je celkem uz poznat... na druhou stranu kvuli jedne podobne akci je blbost si ten setak porizovat. obcas, kdyz se mi echt nechce 14-54 nosit, beru prave pevnou 19 ale to slovensko se bojim, aby me nemrzelo. na druhou stranu by me to ani s 19mrzet nemuselo, ale mam s ni nafoceno hodne malo, na to, abych to mohla dobre posoudit.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Zdéňa » ned kvě 29, 2016 19:36

Já nevím, tady je každá rada drahá :)
Jestli je to půl kilo navíc, tak to už je dost. Ale kdybych si ten zoom nevzal tak bych toho pak určitě litoval.. :-k
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod scinkk » ned kvě 29, 2016 20:15

nj tezke rozhodovani.
Ja s sebou posledni dva roky beru uz jen 10-18 mm x 1,5 - takze absence nejakych 28+ me moc netrapi :)
Me by spis trapil ten kratsi konec, ale zas mezi 28 a 36 asi nebude tak zasadni rozdil, no a nejaky ten zoom se da pokryt orezem fotky pokud to telo ma nejaky ten slusny megapixel a nebudes z toho chtit delat plakaty. Ale jestli ses zvykla pri turistice zoomovat, tak zas jistota je jistota :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 30, 2016 5:23

no uvidim a zvazim, prave bych se se zoomem mozna zvladla rozloucit ale ten kratsi konec, to se bojim, ze bh mi chybel :D

skoda, ze reseni myho problemu v m4/3 objektivu stoji pres 20t :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod apuka » pon kvě 30, 2016 11:08

No prave. Kratsi objektic muzes (skoro) vzdy nahradit nafocenim panoramy. "Tele" a skutecne tele ale nenahradis nicim. Orez fotky je hodne omezeny (nezapomen, ze na zdvojnasobneny zoom by se potreboval obrazek orezat na ctvrtinu).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 30, 2016 11:14

jo, to sem si taky rikala, ze muzu dycky vyfotit "panorama" ale vaham, tak sem si rikala, ze mi treba zkusenosti jinych lidi pomuzou, zatim se priklanim k ponechani "28-54"
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod apuka » pon kvě 30, 2016 14:31

Ja mam z hor, kde jsou vyhledy vetsinou odfocenych snimku na panoramy... (Jeste si najit cas je poskladat :twisted:)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod wawrik » pon kvě 30, 2016 15:11

Mawenzi píše:jo, to sem si taky rikala, ze muzu dycky vyfotit "panorama" ale vaham, tak sem si rikala, ze mi treba zkusenosti jinych lidi pomuzou, zatim se priklanim k ponechani "28-54"
Panorámy sú dokumentačné fotky dobré akurát na to, aby človek vedel popísať, čo všetko videl :D Ale pekné fotky s atmosférou sa robia (primerane) krátkym objektívom, to je úplne iný svet. To je ako porovnávať zápis z porady s romantickými básničkami :-)

To len tak mimochodom, poradiť ti v tvojom výbere neviem. Ja si v prírode pri všetkých objektívoch od 24 mm vyššie často nadávam, že nemám byť lenivá hnida a brávať zrkadlovku s 16-35.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 30, 2016 15:23

ja nic mensiho nez 28mm eq nemam, mela sem m4/3 12-60 odolnou, 24mm konec jako supr, zvykla sem si rychle, ale nebyla sem spojojena s porovnanim s 4/3 14-54 a udrzovat dva skoro stejny objektivy se mi nechtelo tak sel z domu.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 30, 2016 17:28

samozrejme neumim pocitat, pevny sklo je 38mm, coz teda i tak neni moc rozdil, ale asi su rozhodnuta jet s 14-54.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Zdéňa » pon kvě 30, 2016 21:13

Sice váha navíc, ale asi nebudeš litovat. Ta 19 (38mm) mi na krajinu přijde ne úplně vhodná :wink:
Já sám řeším co širokoúhlejšího koupit místo té 14-42 :mrgreen:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Mawenzi » úte kvě 31, 2016 5:14

usetrim holt vahu jinde, ale jo, nema smysl pak litovat, ze sem nemela sirsi sklo. 12-40 f2.8 by se mi libila ale za usetrenych 250g tech 25t je zas neobhajitelnych:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » čtv pro 27, 2018 13:31

Tak sem se zas po čase dokopal osahat si pár foťáků.

Šel jsem tentokrát hlavně po zrcadlovkách.
Takže jsem měl v ruce:

Nikon D7500
Nikon D500
Nikon D750
Nikon D850

Canon 7D II
Canon 6D II
Canon 5D IV

Výsledek velmi smutný.... ani s jedním z nich se nedá manuálně ostřit což mě totálně zklamalo!

Fotoaparát který neumožní plně manuální provoz nemohu považovat za profesionální jak tyto zrcadlovky prodejci a výrobci označují - ano beru, že dnes již většina lidi ostří jen na automatiku, ale existují i nová skla jako Zeiss které prostě ostří jen manuálně což dnešní zrcadlovky již nezvládají!

Hledáčky mne svou velikostí také nijak nenadchly.

Na ovládání se mi více líbil Canon.

Dále jsem zabrousil lehce na bezzrcadlovky.

Fuji X-H1
Fuji X-T3

Hledáčky pocitově stejně velké jako u profi zrcadlovek takže z bláta do louže.

Co byla ovšem pecka - dá se s tím krásně manuálně ostřit díky ostřícím pomůckám, taky se mi líbilo že změna parametrů je hned viditelná (údajně lze i vypnout).

Nevýhoda je výrazně nižší výdrž na baterii.

Dokonce jsem řešil přímo s technikem (né prodejcem ale přímo servisním technikem) zda se dnes ještě u profi zrcadlovek dá vyměnit matnice za takovou která má ostřící pomůcky. Pán si povzdechl spolu se mnou a řekl mi že teoreticky ano, prakticky ovšem ne protože tyto dnešní matnice již neobsahují ostřící pomůcky, pouze jemně pozmění rastr ale nic významného a už to není jako kdysi. Také na můj dotaz na velikosti hledáčků mi řekl ze kvalitu hledáčku z kinofilmových aparátů dnes už nikde nedostanu a že jsou prostě menší.

U těch bezzrcadlovek se bojím o výdrž a hlavně, nevím nakolik aktuální to je dnes ale před lety se u zrcadlovek a prvních bezzrcadlovek řešily vypálené pixely - což u bezzrcadlovky musí být pod výrazně vyšší zátěží.

Co se mi zas u Fuji líbí je, že oproti Nikonu/Canonu garantuje provoz v -10°C kde N/C mají provozní teplotu jen do 0°C.



Závěr..... vůbec netuším do čeho dnes jít. :(
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » čtv pro 27, 2018 13:56

V podstatě jediná matnice na manuální ostření dnes existuje na Canon 1D za 150 papírů.... :(

POKROK
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod JoseD » čtv pro 27, 2018 14:03

Michal82 píše:Tak sem se zas po čase dokopal osahat si pár foťáků.
Nikon D7500
...
se nedá manuálně ostřit což mě totálně zklamalo!

Jak "nedá"? Nešlo ti to, nebo jsi to nenašel, nebo výsledky byly neostré?
Mám předchůdce D7500 a ostřit manuálně se tam normálně dá. (na seťáku je to první prstenec od těla, druhej je zoom)

Jinak D7xxx jsou strašně těžký. V obchodě to tak nevypadá, kovový tělo je lákavý kvůli odolnosti, ale je to těžkej stroj kterej se ti nechce tahat.
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » čtv pro 27, 2018 14:45

JoseD - Samozřejmně, že všechny tyto přístroje mají funkci na manuální ostření a neboj našel jsem to u všech :)

Ovšem něco jiného je, žemají tuto ,,možnost” a něco jiného je zda to ,,umí”.

Když začnu skly: ten prstenec na konci je úplně na nic - má velmi lehkou vůli, má krátký rozumněj strmý a velmi nepřesný krok.

V hledáčku v podstatě zaostřeno/rozostřeno poznáš jen dle toho zda mas obraz ostrý nebo matný jenže v momentu kdy ostříš na něco menšího v horším svetle poznáš už prd protože v tom je prd vidět. Prostě to nemá hranol, microprisma a td takže to jde velmi těžce poznat a fotit tak pohybující se objekty je peklo.

Tato kombinace - malý málo světelný hledáček bez ostřících pomůcek a objektivy bez kvalitního prstence z toho dělají v podstatě pro praxi nepoužitelnou funkci.

Možná se ti to zdá ok, ale sem zvyklej na jiný level - velký jasný FF hledáček, microprisma s klínem a matované pole a perfektní přesný a dostatečně jemný krok manuálních Zeiss skel.

To co mi dnešní zrcadlovky v tomto směru nabízejí považuji za špatný vtip.

A 1D za 150t opravdu ne.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » čtv pro 27, 2018 14:51

Jinak tělo.... jo je to velký ale požaduji utěsněné tělo takže 7500 je to nejnižší co utěsněné je.

Ta X-T3 to byl prcek jak má být ale zas ta výdrž a ty bezzrcadlovky pro mne je to něco úplně nového bojím se aby v tom nebyla nějaká zásadní zrada.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod JoseD » čtv pro 27, 2018 16:01

Michal82 píše:..
sem zvyklej na jiný level - velký jasný FF hledáček, microprisma s klínem
..

tak to jo.

Microprismu si pamatuju z kinofilmu, na digitálech jsem skončil s ostřením na jeden bod, vyvedeným na extra tlačítko, aby se to nebilo s exposure-lockem na spoušti.

Hádám, že focení s microprismou/dálkoměrným klínem chce hodně slušný grif.
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » čtv pro 27, 2018 17:26

JoseD - asi to chce cvik a td co dnes někdy čtu tak s tím lidi pohybující se objekt moc nezaostri, přitom se tak dřív fotil i sport.

Já tak začínal s manuálem a na automaty a digi sem se nikdy nedokopal tak to mám zas naopak - než vyberu ostřící bod měl bych desetkrát zaostřeno :D

Takže třeba bych si na AF zvyknul ale obavám se ze bych ostril jen na centrální bod a pak prekomponoval.

Nejakej digi chci už delší dobu, jen nevím do čeho jít. Bezzrcadlovky sou nové ale začíná to vypadat ze nahradí dslr, dokonce i ve středním formátu jich je dnes už víc tak asi by to bylo lepší řešení.

Systém je mi fuk stejně k tomu musím koupit nova skla.

Jestli APS-C nebo FF to je taky otázka....
Hloubka ostrosti se dá i na APS-C nízká třeba ta Fuji má:

pevná skla jako: 16mm f1,4 - 35mm f1,4 - 56mm f1,2 - 90mm f2,0 - 200mm f2,0

nebo zoom s clonou v celém rozsahu jako: 8-16mm f2,8 - 16-55 f2,8 - 50-140 f2,8.

Což by mi stačilo, stejně svoji 50mm f1,2 na FF musím z blizka clonit abych měl aspoň něco ostré. Taky se mi líbí ze ty skla od Fuji mají hodně dobré recenze.

Zas s FF muže člověk používat vyšší ISO otázka je zda je to už dnes nutné a ty rozměry a váha jsou také jinde.

Spis bych asi dal přednost cípu bez low pass filtru takže Fuji nebo Nikon D500, Canon 5DSR IV což pak dává lepší detaily ale 5D je za fuj peníze tolik se mi dávat nechce a ta 6D je zas za slušnou cenu.
Na Fuji mne taky láká to ovládání tam sem hned doma - ty kolečka ČAS, ISO, CLONA na skle to je něco co vemu a vím co s tím dělat a nemusím přemýšlet a zbytek cudliku mohu ignorovat.

Zas u těch zrcadlovek nějak pocitově vidím delší životnost cipu i když prej to dnes taky ostří už na čipu ale na baterky to dá minimálně o 50% víc.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Kjuba » čtv pro 27, 2018 17:34

No, vezmu to postupně.

1. Všechny Tebou zmiňovaná těla minimálně od Canonu samozřejmě mají plně manuální provoz. Prosím napiš, kterou plně manuální funkci tato těla nemají. Napadá mě snad jen pohyby s přední standartou, ale to je spíš jen tak pro zasmání.

2. Popiš prosím, co znamená věta, že těla mají "možnost" mauálního ostření, ale "neumí" to. Všechna těla umožnují nechat ostření na vůli fotografa. Ano, některé objektivy (levné seťáky třeba), které jsou horší mechanické konstrukce mají méně přesný chod ostřícího prstence. U nich se totiž nepředpokládá používání manual focusu. Se všemi mými objektivy bez problémů ostřím manuálně. Dělám to velmi často. Mechanicky úžasné jsou třeba M42 Takumary. Komplet železo, sametové ostření, ostatečně dlouhé. Canon v L segmentu taky bez problémů. Co jsem měl v ruce nové Zeissy (třeba Otus, Distagon), tak jejich pověstná mechanická kvalita je mýtus. Ta nová skla nejsou po mechanické stránce o nic lepší, než konkurence.

3. Ani jedno z Tebou zmiňovaných těl nepatří do profi segmentu.

4. Nevím, jak ostatní, ale Canon 5DIV má optický pentaprismatický hledáček s plným pokrytím obrazového pole. Je pralticky stejný, jako u mé kinofilmové EOS 3. Ano, pokud porovnám s Mamiya RB67, tak je hledáček mnohem horší. Pokud porovnám s velkoformáttem, může se jít zahrabat i ta Mamča.

5. Ano, výměna matnice je dnes už problém. Používal jsem také klínovou a u středoformátu ji stále rád používám. U FF jsem se naučil spokojit s daným stavem.

No pokud to mám shrnout, tak pokud je to tak, jak píšeš a současná kvalita FF těl, objektivů je pro Tebe nedostatečná a jsi zvyklý na "jiný level", tak za mě jedině střední formát s odpovídající datovou stěnou a řadou manuálních skel. Doporučuji buď systeém Mamiya AFD, RZ67 nebo celkem oblíbený Hasselblad. A nebo začít používat velký formát a pořídít bubnový skener :-)

Já si toto vše osahal a zjistil, že mi stačí naučit se pořádně používat to, co mám.

Btw. Jaké fotografii se věnuješ a jaký je Tvůj běžný výstup? Mě na to moje plácání se s řádně adjustovaným cca A1 formátovým fineprintovým výstupem stačí to RBčko a většinou i FF.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod dudy » čtv pro 27, 2018 17:50

Michal82 píše:...Fotoaparát který neumožní plně manuální provoz nemohu považovat za profesionální...


Ty seš profi fotograf?
Já jen že jediný fotky co si sem dal, byly šlohý produktovky.
Postni nějaká svoje profi díla přes prizmatický hledáček...

Já myslím, že pro tebe je jedinou volbou Hasselblad H6C nebo nějaká stopadesátimegová Phase One, navíc, jako bonus, jsou to oba seveřani...

Budeš mít lepší vybavení, než Šibík se Saudkem dohromady a takový nároky na fototechniku jako ty, nemá ani NASA...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Kjuba » čtv pro 27, 2018 17:56

Dudy: netřeba se vášnit, je třeba mu poradit, neb jak sám píše, neví do čeho by šel. Je irelevantní, jaké fotky jsem dal. Tady nejsme na fotografickém webu, kde se prezentuje tvorba.

Není třeba být profi fotograf, ale lze mít vysoké nároky na kvalitu. Třeba ten Hassy by mu mohl vyhovovat. Musí prostě říct, co od toho čeká. Pak lze radit.

Btw. NASA má nároky na fototechniku dost variabilní. Od kompaktu po unikátní instrumenty sloužící k vysoce spefifickému použití vyrobené v jednotkách kusů.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » čtv pro 27, 2018 19:12

Kjuba - 1 je stejná jako 2. Už sem to psal vejš jak sem to myslel.

Jak sem psal ano samozrejmne všechny dovolí manuální zaostření ale proste už na to nejsou primárně dělané takže je to skoro stejné jako kdyby to neumožnily - aspoň pro mne kdo je zvyklej na klasiku.

Ten krok na objektivu kdy ten prstenec nemá skoro odpor a pootoci se když se ho dotknu prstem, navíc ten krok je velmi strmý a tedy nějak ,,vychytat” jestli ostrim na oko nebo už na ucho či naopak špičku nosu je dost prekerka - když stojis objekt se pohybuje a ten rozdíl je třeba 1mm otáčky to je proste problém.

Zadruhé v hledáčku nejsou žádné ostřící pomůcky což celou věc ještě pekne ztěžuje.

V podstatě z dnes prodávaných to co chci od hledáčku umí Nikon F6 - poslední analogový mohykán ;) a Canon 1D ke kterému se ta matnice vyrábí a lze ji nechat vyměnit. Co sem se bavil s tím servisakem tak 5D a níže sice umožní vyměnit ale v podstatě za velmi stejný typ - nic co by řešilo můj požadavek.

L skla od Canonu sem měl taky v ruce je to lepší jak setak ale ten krok na prstenci pořad není jemný jako u manuálních skel - celkem nechápu k čemu pak ten prstenec mají proč tam nedají jemnější převod tak aby se opravdu dalo jemně doostrit když motor stejně s prstencem netočí.

Nevím co je pro tebe u Zeisse nízká kvalita ale třeba ty Milvus jsou samozrejmne kompletně celokovové a i sluneční clona je kovová - krok je cca stejný jako na mem starém CZ 50/1,2 včetně zaostrovaci stupnice. Mechanicky je to rozhodne vejš než L Canon a opticky dle recenzi taky. Samozrejmne je to manuální sklo nic co dnes nějak ,,frčí” i když asi ano když je to třetí rada co Zeiss uvedl tak asi odbyt mají.

Hele střední formát je mimo mne - je to moc drahé a velké - i když dnes už asi ne tolik ta velikost. Každopádně studiovou kvalitu výstupu nepotřebuji. Mě jde o to aby se mi to tělo dobře ovládalo a aby se mi pohodlne manuálně ostrilo - nepotřebuji žádné moderní funkce.

Dobře tak nejsou to všechno profi fotaky ale poloprofi ano a 850 a 5D s 7D a 500 se do profi snad radi - ale to je jedno jde mi o to ze bych čekal ze k tomu výrobce nabídne i matnici na manuální ostření a to nenabizi krom té 1D. To ze objektivy jsou jaké jsou zas není takový problém pokud se daji od jiného výrobce osadit jiné klidně cely AF obetuji jak sem psal než si to tam pretukam abych vybral bod kde chci ostrit tak si to nakroutim ručně.

Takže na co to chci:

Na krajinu
Street
Portrét
Produktové foto
Macro

Tady u toho bych preferoval manuální ostření

Zvěř

Tady bych dal již přednost AF a stejně se dnes asi čistě manuální skla typu 200-400mm nedělají.

Co očekávám:

Co největší hledáček
Utěsněné kovové tělo do max 50t
Dobré manuální ovládání včetně pohodlného manualniho ostření.
U APS-C rozhodne bez AA filtru u FF muže byt zas je to větší plocha ale bez by bylo lepší.
Objektivy pohybující se v rozsahu na 135 cca v 20-35, 50-90, 100-300 s dobrou světelností kresbou a td při cenách kol 20-30t max 40t první dvě ohniska dávám přednost pevným sklum spíše ale kdyby bylo nějaký nizkorozsahovy široký zoom dobrý proč ne tele spíše zoom na portrét pevný sklo s vysokou svetelnosti F1,2-1,4.
Dobrou vydrž na baterii.


No a dále by mne zajímalo jak je to s životnosti čipu na bezzrcadlovce zda je nižší díky neustálému snímání pro náhled hledáčku než u zrcadlovky nebo to už dnes nehraje roli.

Dudy - nebudu ti na to vůbec odpovídat. Nemá to smysl.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Stani » čtv pro 27, 2018 19:56

Poznám výborného profi fotografa, ultra macro - že vidíš štruktúru očí muchy, ulica, portét a hlavne krásne fotky prírody. Používa Canon 5D, ale starší model Mark II. O nejakom probléme s manuálnym ostrením u tejto rady nikdy nič nespomínal.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » čtv pro 27, 2018 20:11

Stani - to přeci není problém u modelu to je proste jiný typ matnice takový který vyhovuje dnešním AF - jenže to zas nevyhovuje MF.
Ten fotograf ostří manuálně většinu nebo AF a občas MF jen pro určité záběry?

Třeba ty bezzrcadlovky - není to jen Fuji - mají proste pro MF různé ostřící pomůcky. Tam bych s tím neměl problém, ale zas se bojím jiných věci :)

https://youtu.be/bQ0IA7WIUi0

Zde je krásně vidět o co mi jde a co mi u dnešních zrcadlovek chybí.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » čtv pro 27, 2018 20:14

Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Kjuba » čtv pro 27, 2018 20:32

Jak sem psal ano samozrejmne všechny dovolí manuální zaostření ale proste už na to nejsou primárně dělané takže je to skoro stejné jako kdyby to neumožnily


Asi jsem z jiného vesmíru, ale tohle nechápu. Já neznám co je to SKORO NEUMOŽNILY. Prostě MF umožnují. Neexistuje zaostřeno a skoro jako zaostřeno. Je buď zaostřeno nebo nezaostřeno. Buď mám na tělě možnost AF/MF nebo jenom MF. Rozumím jenom tomu, že někdo si myslí, že mu manuální ostření na tomhle OBJEKTIVU nevyhovuje. To ano. Ale s tím Ti asi nikdo nepomůže. Ale tělo s tím nemá nic společného.

Ten krok na objektivu kdy ten prstenec nemá skoro odpor a pootoci se když se ho dotknu prstem, navíc ten krok je velmi strmý a tedy nějak ,,vychytat” jestli ostrim na oko nebo už na ucho či naopak špičku nosu je dost prekerka - když stojis objekt se pohybuje a ten rozdíl je třeba 1mm otáčky to je proste problém.


Opět nechápu. Za prvé na někderých sklech je tuhost ostřícího prstence měnitelná (ne na všech). Neplést s variabilní tuhostí zoomovacího kroužku, co má třeba EF 100-400 II. Délka kroku ostření měnitelná nebývá. Buď to akceptuješ nebo ne. Já nevím jak Ty, ale já (a asi i většina lidí) ostří AF s možností doostření. Takže nechám AF zaostřit na středový AF bod, překomponuju a přesně doostřím na požadovanou část obrazu. Na to nepotřebuji nijak dlouhý krok ostření, takže ruku si určitě neukroutím. Alespoň já.

Jinak MF ostření na pohybující se objekt je dle mě čistý masochismus, ale proti gustu.... 99% lidí fotí pohybující se objekty právě s AF. To byl primární důvod to vymyslet. Protože ten sport se sice dřív opravdu bez AF fotil, ale všechny to neuvěřitelně sralo.... Teprve až s příchodem AF systému začalo dávat smysl fotit sport, resp. výsledky začaly být skokově lepší. Dnešní prediktivní AF systém nemáš šanci rukou stíhat ani omylem.... Rozuměj ani Ty...

Zadruhé v hledáčku nejsou žádné ostřící pomůcky což celou věc ještě pekne ztěžuje.


V hledáčku je jedna skvělá ostřící pomůcka přítomna. Je jí pokročilý AF systém. Ano, existují staromilci, kteří se vehementně snaží přesvědčit sami sebe, že to nechtějí/nepotřebují. Znal jsem i člověka, co tvrdil, že mu AF výrazně zhoršuje výsledky fotografování. To považuji za, kulatně řečeno, nepřesné....

V podstatě z dnes prodávaných to co chci od hledáčku umí Nikon F6 - poslední analogový mohykán


No a brání Ti někdo si ji koupit? Pokud ne, tak nechápu, proč si ji nepořídíš, když to potřebuješ a nabízí to pouze F6.
Připadá mi to trochu, jako kdyby jsi chtěl od 5DIV něco, co má jen F1. To je jako chtít, aby šlo s Bugatti Veyron zorat pole. Nevím, ale myslím, že kvůli Tobě to Nikon do jiného, Tebou požadovaného, těla dávat nebude.

L skla od Canonu sem měl taky v ruce je to lepší jak setak ale ten krok na prstenci pořad není jemný jako u manuálních skel - celkem nechápu k čemu pak ten prstenec mají proč tam nedají jemnější převod tak aby se opravdu dalo jemně doostrit když motor stejně s prstencem netočí.


L skla používají miliony fotografů a nějak jsem nezaregistroval, že by toto bylo vnímáno jako nějaký podstatný problém. Canon to ladí desítky let. Ale možná, že pro Tebe je to pořád málo. Ale s tím Ti asi taky nepomůžu. Jinak krok ostřícího krožku není samozřejmě u všech skel stejný, ale to asi víš. Každý objektiv má jiné použití a tomu je uzpůsoben. Viz, třeba 85/1.2L vs 100-400L II.

Nevím co je pro tebe u Zeisse nízká kvalita ale třeba ty Milvus jsou samozrejmne kompletně celokovové a i sluneční clona je kovová - krok je cca stejný jako na mem starém CZ 50/1,2 včetně zaostrovaci stupnice. Mechanicky je to rozhodne vejš než L Canon a opticky dle recenzi taky. Samozrejmne je to manuální sklo nic co dnes nějak ,,frčí” i když asi ano když je to třetí rada co Zeiss uvedl tak asi odbyt mají.


Nemluvil jsem o nízké kvalitě Zeissu, ale o mýtu, že jsou nějak mechanicky vyjimečné. Dle mě skutečně nejsou. A některé ani opticky. O poměru cena/výkon nemluvě. Nevylučuji, že někdo tomuto mýtu věří. Milvuse jsem v ruce neměl. Možná bych si sedl na zadek, ale tak nějak pochybuji. Obecně Zeiss je dle mě velmi nadhodnocené zboží v tomto segmentu. Často neoprávněně. Ale znám lidi, co by nic jiného do ruky nevzali. Kéž by tomu odpovídala i kvalita výstupu.

Jestli dnes frčí nebo nefrčí manuální skla myslím skutečně nikoho rozumného nezajímá. Pokud si ho koupím, pak proto, že vím přesně proč.

Hele střední formát je mimo mne - je to moc drahé a velké - i když dnes už asi ne tolik ta velikost. Každopádně studiovou kvalitu výstupu nepotřebuji. Mě jde o to aby se mi to tělo dobře ovládalo a aby se mi pohodlne manuálně ostrilo - nepotřebuji žádné moderní funkce.


Rozumím, ale prostě pokud Ti nic v 135 formátu nevyhovuje/není dost dobré, tak Ti dle mě nic jiného nezbude. Ono opravdu úroveň ostření je jinde. Ty jsi mluvil o "jiném levelu". A přesně tím střední formát je. Dnes už to není tak nedostupné. A ano, s RB67 se proneseš. Sám to znám. Zase se tím dají zatloukat hřebíky do skály. To by Tebe mohlo zaujmout.

O tom, co se bude Tobě dobře ovládat nemůže nikdo z nás nic vědět, takže Ti nemůžeme ani pomoct.

Dobře tak nejsou to všechno profi fotaky ale poloprofi ano a 850 a 5D s 7D a 500 se do profi snad radi - ale to je jedno jde mi o to ze bych čekal ze k tomu výrobce nabídne i matnici na manuální ostření a to nenabizi krom té 1D. To ze objektivy jsou jaké jsou zas není takový problém pokud se daji od jiného výrobce osadit jiné klidně cely AF obetuji jak sem psal než si to tam pretukam abych vybral bod kde chci ostrit tak si to nakroutim ručně.


Tak to se načekáš. V tomto segmentu zapomeň, že se s tím bude někdo patlat. To co píšeš jsou normální masovky pro lidi z ulice. Nic pro fajnšmekry.

Takže na co to chci:

Na krajinu
Street
Portrét
Produktové foto
Macro

Tady u toho bych preferoval manuální ostření

Zvěř


Bez komentáře. Na toto se nekupuje jedno tělo. To je jako říct: Chci auto levný, Rolls Roycce, okuhové SUV na orání brambor.

Co očekávám:

Co největší hledáček
Utěsněné kovové tělo do max 50t
Dobré manuální ovládání včetně pohodlného manualniho ostření.
U APS-C rozhodne bez AA filtru u FF muže byt zas je to větší plocha ale bez by bylo lepší.
Objektivy pohybující se v rozsahu na 135 cca v 20-35, 50-90, 100-300 s dobrou světelností kresbou a td při cenách kol 20-30t max 40t první dvě ohniska dávám přednost pevným sklum spíše ale kdyby bylo nějaký nizkorozsahovy široký zoom dobrý proč ne tele spíše zoom na portrét pevný sklo s vysokou svetelnosti F1,2-1,4.
Dobrou vydrž na baterii.


Tak to hodně stěstí.... Vážně. Třeba něco objevíš. Pak sem napiš.

Jinak mě přijdou ty Tvoje požadavky natolik nekonzistetní a jdoucí proti sobě, že vůbec pochybuji, že se něco takového dá v současnosti koupit.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Kjuba » čtv pro 27, 2018 20:49

Michal82 píše:Třeba ty bezzrcadlovky - není to jen Fuji - mají proste pro MF různé ostřící pomůcky. Tam bych s tím neměl problém, ale zas se bojím jiných věci :)

https://youtu.be/bQ0IA7WIUi0

Zde je krásně vidět o co mi jde a co mi u dnešních zrcadlovek chybí.


No a čeho se u tohodle bojíš konkrétně? Kvalitní výrobce, neméně kvalitní skla, možnost MF...... Životnosti čipu? Nenech se vysmát.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Digitální kompakt s výměnnými objektivy

Příspěvekod Michal82 » čtv pro 27, 2018 21:21

Kjuba - ano přesně tak životnosti čipu. Vím jak se kdysi řešilo kolik mají lidi vypálených pixelů na zrcadlovkách - a teď když ten čip snímá u bezzrcadlovky obraz celou dobu co čučím do hledáčku - netvrď mi, že je to úplně nepodstatné a ten čip vydrží takhle makat 10 let.
Další problém je výrazně menší vydrž na baterii oproti zrcadlovce.
Taky nevím jak přesně se bude chovat EVF při prudkých změnách světla - na prodejně vypadají ty hledáčky už pouzitelně ale co třeba v noci co při focení proti slunci a td.

K tvým předchozím komentářům - ne MF mají všechny jak sem psal.
Ale je problém u těla konkrétně matnice. Ta když dnes koupím zrcadlovku je navrhnuta tak aby se zobrazovali AF body, ale neobsahuje ostřící pomůcky pro MF a tím pro mne není takový přístroj vhodný na MF. Výrobci zrcadlovek takové matnice dnes nenabízejí.

Jak je vidět není to jen můj subjektivní problém což je hodně dobře, jelikož na to vznikl výrobce který tento nedostatek dnešních dslr řeší - což sem objevil až teď.

https://www.focusingscreen.com/index.ph ... 394e39a39d

Nevím co ti přijde na těch požadavcích divné - jasné ze na krajinu a studiový portrét bude lepší SF na sport zase APS-C díky násobení ohniska a větší hloubce ostrosti - ale neřeším zde profesionální focení - běžná zrcadlovka s vhodným objektivem nebo bezzrcadlovka v pohodě poslouží na všechno.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru