Notebook 12" pro úpravu fotek

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod pavproch » pát pro 5, 2014 21:38

ty woe, něco je špatně, sem sa potkal - názorově - s mikem... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod mike » pát pro 5, 2014 21:43

Asi jsme oba mizerni fotografove :twisted:

(mam ti najit, kolikrat uz jsi tohle psal? ;-))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod pavproch » pát pro 5, 2014 21:44

@Aldo: btw, sem ti chtěl věnovat kalendář svůj, neupravovaný "hejblátky"... ale máš trvale nedostupný mobil... dobře Ti tak... :twisted:

@mike: eeee, já umím fotit výrazně líp než Ty (akoráth s ami většinou nesce) ... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod mike » pát pro 5, 2014 21:47

:mrgreen: uz vim, co budu rikat, az mi bude nekdo kritizovat fotky ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod apuka » pát pro 5, 2014 22:52

Staci, kdyz si zacnes fotit zapady/vychody slunce nebo vetsi dynamicky rozsah na scene. V prvnim pripade maloktera automatika nezmrvy nektere barvy a v obou muzes dostat vetsinou i nejake 2 EV navic, coz je doceka znatelny rozdil. Na druhe strane u prvniho pripadu (ale trebars i u fotek alpskych kytek) clovek rychle zjisti, ze fotaky (i ty nejdrazsi, i fulframy) jednotlivych vyrobcu maji vubec problem korektne dostat na "film" spravnou barvu. Jeden ma jenom par odstinu cervene, druhy to same u zlute, treti u ruzove/fialove, atd a nespravis to ani v RAWu...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod pavproch » sob pro 6, 2014 8:39

apuka píše:Jeden ma jenom par odstinu cervene, druhy to same u zlute, treti u ruzove/fialove, atd


poučen panem Heckelem již vím, že jediná správná horská fotografie je B-W... :wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod apuka » sob pro 6, 2014 9:10

To jo, ale kdyz se slevaji tisice odstinu napr. cervene barvy do nekolika, tak se id do BW prevede pouze tech nekolik odstinu, jen ne cervene ale sede.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod Aldo » sob pro 6, 2014 10:04

Nicméně ten zmiňovaný Heckel a mnoho dalších klasiků taky přisvětlovali nebo stmavovali pod zvětšovákem. Nigdá to nebyla surová fotka, tak jak se cvalkla. A to nemluvím o vyvolávání filmů, to byla kategorie sama pro sebe. Focený na sněhu tolik minut a při takové koncentraci vývojky, foceno v ateliéru zase všechno naopak....... #-o
Prošel jsem si tím, bylo to krásné ale hejblátko je hejblátko. :)
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod Lipon » sob pro 6, 2014 14:37

Z raw-u dostaneš podstatně víc informací než interní procesor jpeg-u ve foťáku, už jen proto že ty si vytáhneš co potřebuješ. A třeba čb se z rawu dělá líp než z jpegu
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod Michal82 » pát kvě 20, 2016 22:09

Trochu se přidám. Malej lehkej ideálně pasivní - top displej pro fotky - takže mi vyšlo toto.

MacBook 12"
MacBook Pro 13"

A ted mi jde o to, který má kvalitnější displej - výkon HW je mi jasný ale u fotek bez dávek zas takový rozdíl nebude.

Ta 12 má M5, 8GB RAM a 512 SSD - pasivní chlazení tělem.
Ta 13 má i5, 8GB RAM a 256 SSD - aktivní chlazení větrákem.

Je mi jasné, že každý stroj je zaměřen jinak trochu - práci co chci, fotky, video, web, dokumenty, film zvládnou oba stroje - jde mi primárně o kvalitu displeje, která by měla být u obou super - díval jsem se na oba ale pokud má nekdo více zkušeností?

Díky.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod mike » pát kvě 20, 2016 22:44

Prijde mi, ze displeje jsou krome velikosti stejne, ale nijak zvlast jsem to nezkoumal. Rozhodne si je ale prohledni predem. Displeje jsou kvalitni, ale strasne leskle. V kancelari s dobrym osvetlenim se to jeste da, ale s blbe umistenym svetlem je to jak zrcadlo. Neni to jako jine leskle displeje, coz je dneska stupidni moda, je to horsi. Nedavno jsem videl 27" monitor od Applu v hale u Alzy a byl z tohodle hlediska uplne nejhorsi, co tam meli. Videl jsem v nem hlavne odrazene zarivky. V praci jsem mel ten samy, tam to jeste slo, ale vadilo mi to taky.

Macbook Pro jsem mel v praci taky a byl jsem strasne rad, kdyz jsem ten blby kram vracel. Ani zadarmo. Ale to asi slyset nechces a kdyz jsi schopen pouzivat iPhone, tak by ti to ani nemuselo vadit ;-) Krome jedne veci, byl tezky jako krava, ale byla to 15" verze.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod grco » pát kvě 20, 2016 23:02

2.04 kg vaziaci 15" plnohodnotny (quadcore, diskretna grafika) notas, je podla teba "tezky jako krava"?

Chcem vidiet teda "tvoj" 15" notas (viem, ze ziadny nemas, ale ktory ma podla teba lepsiu hmotnost)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod grco » pát kvě 20, 2016 23:08

@Michal82: Macbook 12" je viacmenej tablet s klavesnici, je to dobre tak na facebook a pisanie prispevkov na OF, nic viac.

Z tych dvoch by som jednoznacne vybral 13" Pro. Ak ti to ale neponahla, tak by som pockal do cervna (vtedy maju zas nejaky release event), ci nebude nova verzia, ta aktualna uz je trochu zastarala...

Ak ti ale nevadi Windows a chces 13ku s dobrym displejom, pozri sa este na http://www.dell.com/ie/p/xps-13-9350-laptop/pd
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod mike » pát kvě 20, 2016 23:10

Nevazil jsem ho, ale byl tezky, jako krava :twisted:

Neporovnavam s nicim, nemam a nechci. Teda, nasel jsem tu starou T60 a ta ma neco pres 2.5 kila. Macbook byl urcite tezsi, mozna ho teda od te doby vylehcili. Je mi jedno, jaky ma vykon apod, proste mne fakt stvalo se s nim tahat [-(
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod grco » pát kvě 20, 2016 23:13

Aha, tak to si mal nejaky stary macbook, ja ze sa bavis o tom aktualnom...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod mike » pát kvě 20, 2016 23:18

No, stary... model 2012 nebo 13.

Ten Dell ale nevypada spatne. 1.3 kila, i5, SSD... a ta nejmensi konfigurace ma snad dokonce matny displej. Dalsi uz maji touch a predpokladam, ze leskly.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod Michal82 » sob kvě 21, 2016 6:39

No Dell XPS znám a z Win notasu asi jedine pouzitelne.
Lenovo - díky ani zadarmo mám ThinkPad T61 - váha je 2,8 kg - a jak dokázala tahle firma zmrvit kvalitní stroje od IBM to už snad jen Microsoft, kterej koupi Nokii - propustí zavře kvalita dolu, rozproda zbytek a odepise miliardy.

Lesklej displej mi nevadi protože na tom budu delat jen doma ty fotky.
Koukal jsem na oba a rozdíl právě nevidel no.

No MacBook 12 - ten tabletovej pocit se mi prave líbí - jako T61 C2Duo 3GB RAM a HDD je dnes podstatne slabší a velice ale velice pomalejší stroj a na fotky a vse vypsané stačí.
Ono i pokud jde o strih videa tak stačí a to ze na nem stejny úkon trvá o 10-20% déle než na PRO 13 je zanedbatelné - spoustu recenzi na toto.
Líbí se mi ze proste nemá ventilátor a větrání - pracuji v prašném prostředí a na TP sem za ty roky měnil vetrak nekolikrat 3500,- za jeden. U Apple necekam lidovejsi cenu.

Ano o AE vím a čekám co ukážou - bojím se aby to nebyl jen S procesor. Někde psaly nový design a klavesnice z 12" což by bylo fajn - je lepsi jak ta vysoká u Pro.

Rozdíl v HW je tedy dnes po modernizaci 12" jen v CPU - letos dostal jeste rychlejší SSD a RAM a prodloužila se jeste vydrž.

Takže je to za stejnou cenu CPU M5/i5 pasivni/aktivní chlazení 512ssd/256ssd 12/13

:)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod Lipon » sob kvě 21, 2016 11:37

Bral bych Pro
12 sice výkon má (údajně) srovnatelný, ale pro úpravě fotek výkon budeš potřebovat a ta 12 ti bude víc topit a je otázkou, co velké teplo udělá dlouhodobě se součástkami
Pro si na chvíli pustí větrák, a i tak je to méně hlučné než kdejaký win notebook
Další věci jsou porty - fotky asi budeš chtít někam zálohovat (externí disk), LAN apod. a ke 12 bys tak potřeboval USB-C hub kde moc na výběr není, i když se to zlepšuje
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod Michal82 » sob kvě 21, 2016 12:29

Propojení bude čistě bezdrátové - jak cloud tak Time Capsule - jediné co budu připojovat je nabíjení v noci. LAN opět netřeba - Wi-Fi - tiskárna to samé .... tady malá poznámka je rok 2016 do notebooku a td uz roky nic nestrkám porty jsou pro mne naprosto podřadná záležitost vse jedu bezdrátově a s MacBookem to bude jedine snazší.

Ta 12" má CPU kolik 4 W tuším jako maximum. To oproti 25W nebo kolik ma ta i5 opravdu netopi je to CPU do tabletu a td.

Fotky - nehodlám na tom delat profi praci ale treba jednou tydne si upravit deset fotek.

I proto mi PRO prijde jako s jít s tankem na komára. A 12 mi za tu cenu dá jednou takovy disk a pasivni provedeni - léta bez starosti. Ono v prašném prostředí dílny po čase i nehlucny ventilátor začne pekne rechtat.

No uvidím co ukážou na tech novych pro tento rok - pokud by mělo PRO treba Touch ID asi bych neváhal :)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod mike » sob kvě 21, 2016 22:16

Na co se vlastne ptas, kdyz mas od zacatku jasno a vis presne, co chces?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod Michal82 » ned kvě 22, 2016 6:33

Nevím - šlo mi hlavně o ten displej - porty a výkon jsem v podstatě neřešil na to sem pouze odpovídal.
To jest displej se treba může zdát stejný ale třeba barevný gamut, jas, kontrast a td mohou být v jiné což treba ne vždy na prodejně za pár minut člověk pozná na holém systému.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod apuka » ned kvě 22, 2016 10:59

Promin, ze Ti to reknu takto primo, neber to v zlem - na upravy, jak popisujes je naprosto jedno, jaky NB pouzijes. Ten display tak moc bych taky neresil, na 12" detaily stejne houby uvidis, max tak muzes napravit barevnost a orez. A na uplne spravnou barevnost si musis monitor stejne nakalibrovat, navic na to az tak nutny extra super kvalitni displej neni. Velikost disku je Ti taky jedno, budes to davat do cloudu.

Takze si vem ten, ktery se Ti vice libi a vice vyhovuje na jinou praci bez ohledu na zpracovani fotek. Tot muj nazor.

Strih videa je neco jineho, ale pokud TI prijde, ze na to neni treba velky vykon procesoru, tak asi Tvuj strih bude pozustavat jen z obcasneho orezani zacatku a konce, sem tam nejakeho spojeni dvou videii s jednoduchym efektem a bude TI jedno, ze to bude trvat nejakou dobu, takze doporuceni je i tak stejne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod Michal82 » ned kvě 22, 2016 13:34

Ne v pohodě tak to taky beru jak si to napsal - grafiku jsem dělal naposledy před radou let to je na NB nemožné - malej displej, malej vykon, ergonomie.... K tomu sem mel sestavu s Xeon + Quadro + Raptory v Reidu + 3DS Max + EIZO.
Jde mi o chroustání domácích fotek v Lightroom a domácí video v iMovie - jednoduché veci.

Ten displej pokud jsou cca stejny ok me slo o to zda tam opravdu neni podstatný rozdíl takhle co sem koukal na rychlo sem nic moc nevidel - nicméně před koupi bych si je poradne prohlidnul - jelikoz je to stejna cena tak chci proste ten ,,lepsi,, :)
Jinak konstrukci a td se mi víc líbí ta 12" hlavne ze je pasivni a ten vykon je stále o velky kus dále nez u T61 v tom problem neni.
Tak počkám na ty novinky a pokud nebude PRO nejak víc inovovanej nebo lepsi osazení - vetsi disk za stejnou cenu a td tak si vemu tu 12" - pořad tajně doufám ze by udělali stejne pasivni vyšší model 13-14"
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod grco » ned kvě 22, 2016 14:53

Ja naopak dufam, ze ziadne pasivne tablety z PRO neudelaji! PRO ma byt PRO, a nie tablet pre holcicky...

Este stale existuju na svete ludia, ktory chcu aj nejaky vykon a porty, a obcasne pustenie ventilatoru im nevadi. Nie kazdemu staci tablet s klavesnicou. Ked chces tablet s klavesnicou, tak mas uz ten Macbook 12"...

PRO dufam, ze nadalej zostane plnohodnotnym notasom...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod Michal82 » ned kvě 22, 2016 15:10

Nepochopil si mne - spekulovalo se ze by k pasivni 12 přibyl vetsi braska kol 13 neco 14"
PRO bude asi dal 13 a 15 klasika.
Mimochodem - kazdy tu píše o tabletu pro holky - ten tablet ma vykon jako i5 z roku 2013 základní model 2014.
Dále nejde přeci jen o CPU ale asi nejvíc dnes děla rychlej disk pak další veci RAM grafika a td - deska odladěnost a samozřejmně OS děla divy.

Takže jistě mate všichni minimálně i5 2015 a novější nebo i7 jelikoz nižší vykon CPU je vlastně nepoužitelný, všichni zde mají SSD na PCIe který je podstatne rychlejší nez klasické SSD přes SATA a minimálně 8GB RAM.
Jelikoz jinak nechápu ze vám ten ,,tablet pro holky,, prijde slabej kdyz delate na pomalejsich NB :)
Jen tam na okraj :)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod grco » ned kvě 22, 2016 15:37

OK, ak pridaju nejaky Macbook 13-14", nedbam. Nie je to ale produkt pre mna...

K druhej casti tvojho prispevku... Ano, presne tak, mam quad-core i7 2.8 Ghz, 512 GB PCI-e SSD a 16GB RAM. Posledny MB Pro 15" Retina...

Dokonca som pozeral notebooky aj so skylake Xeonmi, ale nakoniec som sa rozhodol pre MB, bohuzial som ho ale uz potreboval, tak som nemohol cakat, kedy sa uracia ho inovovat...

Ide o to, ze proste vzhladom na to, ze sa stahujem casto a tak, tak nemam desktop. Potrebujem notebook, ale ten notebook je pre mna nahradou workstation, takze proste potrebujem notas, ktory je plnohodnotnym strojom a vyssia (ale stale primerana) hmotnost mi nevadi, pretoze ho nenosim prec denne, a napriklad aj ak ano, tak ho hodim do auta a odveziem...

Takze takto som to myslel. Chapem, ze nie kazdy potrebuje tak vykonny notebook. Ale stale existuju ludia, ktory ano, a nerad by som videl, keby sa zacali vyrobcovia orientovat vynimocne na "tablety"... Takze dufam, ze stale zostane nejaka "PRO" rada :)

Ked som posledne mesiace vyberal notas, tak som mal pocit, ze skoro nikto uz nevyraba poriadne notebooky pre "vyvojarov". Naprosta vacsina su proste "hracky do kabelky"...

Ano na internet, word/excel, mozno aj upravu fotiek to staci. Ale ked potrebujem mat pustene nejake virtualky napriklad s testovacou DB, na vykon narocne IDE, a este na tom rebuildit projekty, tak na to mi core m5 nestaci... Akoze staci, ale clovek je produktivnejsi, ked to ma lepsiu odozvu...

Takze tak, tebe asi ten Macbook 12" vykonovo stacit bude. Kvalita displeja je relativne rovnaka jak u MB Pro 13". Jedinou vyhodou MB Pro 13" pre teba, bude vacsi displej o 1", co nie je uplne zanedbatelne, hlavne na upravu fotiek...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod Michal82 » ned kvě 22, 2016 16:14

Tak ted si mne dostal :) budes čestná výjimka.
Jo chápu te sou lidi co potřebuji víc to nic proti proto říkám ze PRO určite zůstane jak je tedy krom inovaci.
Tyhle MacBooky podle mne nahradí Air radu a přesně jak píšeš o ten 1-2" víc by se mi líbilo pokud by to zůstalo v kompaktním tele což by mohlo.
Jako samozřejmně bych si klidne vzal PRO - ale opravdu mam spatnou zkušenost s vetrakama proste to nasaje bordel na dílně a bezhlucny vetracek začne hučet a zasajrajtuje to celej vnitřek a rozebírat dnešní MB to je neco co bych ani nemusel.
V tom je u mne ten hlavní problem a důvod proc se mi líbí to pasivni provedeni. Kdyby používali alespoň nějaké filtry a td tak bych nic nemel proti aktivnímu chlazení. Ale nic takového sem nikdy nevidel.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod Lipon » ned kvě 22, 2016 21:00

no tak si ho kup a uvidis sam, kdyz koupis pres net, muzes ho prece v dane lhute vratit
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Notebook 12" pro úpravu fotek

Příspěvekod Michal82 » ned kvě 22, 2016 21:37

Proc vracet? Ja sem si ho prohlédl naživo - slo mi o to porovnání displejů a ted tedy počkám co ukáží v červnu za inovace na PRO připadne zda bude MB ve větším. Stejne jsem do konce července v UK a zde ho kupovat nechci - stejna cena ale polovicni záruka a chci CZ klávesnici.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Předchozí

Zpět na Fotografie v outdooru