Fotografické chlubítko

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod apuka » stř srp 30, 2023 10:56

Napr. zrovna to popredi, dokonce dva nezavisle a kontrastni - a oba i ostre :-D -, zlaty rez na horizont, skoro zlaty rez na obe strany na ty "dulezite" vrcholy.

Rozhodne jsem pri foceni nemyslel na nic z toho, jen jsem chtel tam mit oba vrcholky.

Tim jsem jen chtel rict, ze kdybych na to myslel a chtel to vyuzit, tak jeste pul hodiny hledam to nejlepsi misto, odkud jsou tyto zalezitosti, "jak maji byt", pokud bych se pri tom hledani neprizabil, tak bych potom delal kompozici, cekal dalsich min. 10 minut, kym vyjdou ze zaberu vsichni turiste a potom se modlil, at ten velky mrak mimo zaberu nalevo mi nezakryje slunce na pulce zaberu (a taky neprinese slejvak na mne). A mozna bych nakonec nic neodfotil.
Mezitim by mi ujela posledni lanovka a mne by cekalo dost neprijemny strmy 1000+metrovy sesup po suti pod lanovkou, pravdepodobne celou dobu v prazici vyhni mezi skalami - a to jsem mel uz za sebou 5,5 hod a dalsich 1000m prevyseni prave v tech rozpalenych skalach. (Ty "chladive" travnate svahy na snimku jsou pres udoli, tady to byla sama skala a sut, asi jako ty vzdalenejsi kopce nebo vpravo dole kolem snehu.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16665
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 30, 2023 11:42

co je zlaty rez tusim, ale ted si nejsu jista, jestli si mam nejak studovat, kde presne je veden, nebo radsi ne.

vim o tom snekovi, ale jak presne si ho predstavit bych nedala
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9418
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » stř srp 30, 2023 12:10

apuka píše:ntz muze klidne zkritizovat spoustu veci, jak pise, byl to posledny dokumentacny vycvak ...
nemam potrebu, jako dokumentacni snimek je to pekny .. jako krajinarskou fotografii s presahem do nejakeho artu se to ale povazovat neda ... neni na tom co kritizovat .. mozna jen ze to housti vlevo mi tam trosku vadi ve vyhledu, takze bych se pri te kompozici zkusil posunout (pokud by to slo) o kousek doprava .. tam se navic nabizi i nejake zajimave popredi - ten sneznej jazyk a mozna by se i lepe otevrelo to udoli dole
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2105
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 30, 2023 18:32

ntz
prosimte co je to "presah do nejakeho artu" ?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9418
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 30, 2023 18:38

Že fotografie je nebo není výtvarně pojatá / umělecky ztvárněná.

Edit: Na jednu stranu si stýskáš, že nemáš žádnou fotku na zeď, na stranu druhou mi připadáš, že nemáš ani zájem učit se důležité základy pro fotografování.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4418
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 30, 2023 19:07

dromedaro

a co jsou ty dulezite zaklady? ja si to klidne teda prectu, dneska sem dokonce v levnych knihach videla knizku o fotografovani a napadlo me dohledat si nejakou z tech, co jste doporucovali vy.

ano, je pravda, ze na jednu stranu si styskam, ale zas kdyz vim, ze krajinarskou fotku nikdy delat nebudu, tak je potreba mit nejakou super dokumentacni a s tema dokumentacnima to neni tak snadny. A krajinarskou delat v pristich 20 letech neplanuju, mozna az budu v duchodu rentierka az mi nejaky pribuzny, o kterym nevim, odkaze meloun, mozna si poridim nejakyho serpu nebo ridice a zacnu to delat jinak.

- uz jsem psala vicekrat, ze jsem byla na kurzu krajinarske fotky a ten mi dal predevsim to, ze vim, ze nikdy krajinarskou fotku delat nebudu. ale tam se zaklady vubec neresily, byla tam nejaka zakladni prace s PS, kterou sem za tech snad 8 let davno zapomela, navic zkusebni verze na 30 dni... jenze asi 3dny na to chcipla baterka, zresetoval se cas a 30 denni zkusebni verze byla presna na 5 dni :D bylo tam hodne ukazovani fotek, povidani, venku bylo mega hnusne, takze ven sme skoro nesli, ale ten kurz mi dal to, ze ja nechci porad nekde sedet a cihat, a nechci spojovat 10 fotek v softu, ze pointa toho, proc chodim ven je to, ze potrebuju chodit a u chozeni chci mit hezky dokumentacni fotky, ktery mi pripomenou, kde jsem byla, jak sem se tam mela a nejaky dulezity aspekty toho vyletu.

ano, vim ze je to trochu rozporuplne, ale nesnasim zmeny a neco delat jinak nasilne dotlacena tak je delat nebudu. musim sama dojit k tomu, ze tohle takhle delat nechci.

Ale zatim vim, ze mi dokumentacni snimky z vyletu vyhovuji, presto si rikam, ze nejakej ten o fous hezci by mi udelal radost. a jeden takovej sem si nakonec necekane privezla domu, ale porad si nejsu jista, a kdyz vam ho ukazu, tak mi zkazite radost, navic to neni uplne outdoor takze to sem vlastne stejne nepatri :D a nevim, jeslti bych pak pokazde, kdybych se na nej nepodivala nebyla jen smutna z toho,z e podle vas je to kekel.

a jeste dodam, ze me ta absence tech znalosti zatim neomezovala :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9418
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 30, 2023 19:45

Nevím, třeba pravidlo zlatého řezu, "šnek", skladba obrazu atd. To je podle mě důležitější než znát technické parametry čipů atd, jak píšeš, že si čteš o tomto. Pak až budeš mit toto v oku, už to půjde samo podle citu a intuice.

Aby jsi udělala dobrou fotku z přírody, nemusíš nikam chodit ve 4ráno, čekat někde x hodin v dešti a ani nemusíš x hodin spojovat obrázky v PC dohromady atd. Tohle dost často píší fotografové přírody na svých webech, aby prodali svůj příběh a příběh svých fotek a u mnohých si říkám, jestli ta námaha a úsilí stojí za ten výsledek. Jako taky se to dá dělat a někdy to nutné je, ale podmínka to není. Ty trávíš dost času na cestách v přirodě, tak využij toho k čemu se nachomítneš. Je plno cestovatelů, kteří nikde nečíhají, fotí k čemu se nachomítnou a fotky mají dobré.

Jsem teď vylezl z koupelny nasranej, protože jsem vyvolával negativ a jedno jediný políčko na negativu z camery obscury, o který jsem opravdu stál je nafocené jako dvouexpozice, protože jsem zapomněl přetočit o políčko dal. Za to může ten nádražák, který mě tam vyrušil ze soustředění. Tak teď zase doufat, že vyjde ráno, kdy budu mít čas a bude jasná obloha, pak zase vzít kolo a jet tam, doufat, že to tam ještě bude... to mě sere.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4418
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » stř srp 30, 2023 19:55

@Mawe - nevymlouvej se ... chodis ven hodne a mas dost prilezitosti bejt venku, kdyz jsou podminky bezvadne pro takovyhle foceni ... na webu mas spousty super fotek .. mas fakt dobrej smysl a cit pro kompozici (kez bych ja takovej mel) .. jediny, co bych u tebe udelal jinak, by bylo zacit tomu foceni alespon obcas, kdyz bude prilezitost a kdyz budou dobre podminky, tlacit vice na pilu .. asi by nebylo spatny se prestat vymlouvat, ze nechces napriklad delat postproces, proste treba z kazdeho vyletu veleze 30 fotek dokumentacnich a 2-3 u kterejch se proste vyplati do nic investovat vice casu ...

ja osobne bych ti doporucil srovnat si v hlave nejake 2-3 kategorie/subzanry, co te bavi/zajimaji nejvic, a zacit se jim vic programove venovat .. subzanrama treba myslim lesni kompozice, zapadovky/vychodovky, detaily na delsi sklo, takove ty mlzne naladovky, atd ... Myslim si, ze je idealni kdyz nekde jdes (s nekym) si pres den fotit svoje dokumentacni fotky a vecer/rano to rozbalit a pokusit se vyfotit neco poradneho (zatimco ostatni se vali ve spacaku) ..

taky urcite neni spatny hledat inspiraci ve fotkach jinejch lidi ... muzes sledovat nejake fotografy na serverech typu unsplash a nebo flickr, muzes sledovat nejake foto forum ... a nebo si jen o dlouhych podzimnich vecerech projdi treba tohle https://www.fotografove.info/krajinari.htm , jestli te tam neco nezaujme
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2105
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Dromedaro » čtv srp 31, 2023 3:44



Dobrý odkaz, uložil jsem si, díky. Klidně přidej další.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4418
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 31, 2023 6:47

ntz
odkaz si taky ulozim, ale to minimum casu, co travim doma u pc vetsinou venuju jinejm aktivitam a na mobilu to prakticky nema smysl.

jak pises, treba 30 dokumentacnich a 2-3 na upravu... blby je, ze ja ty 2-3 na upravu fakt nepoznam. A kdyz vstanu nekde, kde nikdo nevstane, stejne by "tvoje babicka mobilem z minulyho tisicileti udelala lepsi" takze si nejsu jista, jestli chci mit zkazenej dojem z neceho, co me se libi a vam ne, pak se na tu fotku divam se smisenejma pocitama a spatne se mi dava prednost tomu mymu, divam se na ni "me se fakt libi, ale podle lidi co foti je to na smazani" a vubec z ni pak nemam radost. a nevim, jeslti chci, abyste mi brali vsechnu moji radost :D

a vetsinou je navic zatazeno :D kdyz se vyhrabu z pelechu nebo chcije :D protoze on se mnou nikdo moc jezdit nechce, nikdo nema cas. letos jsem jezdila trochu vic, ale zas nebylo kam vstavat :D

jako treba obycejnej nezajimavej vychod slunce, kterej vic patri do chlubitka, protoze jde o krajinu a tedy outdoor (ale ne, neni to krajinarska fotografie, kterou bych mela pocit, ze se chci chlubit), mnohem vic se mi libi "ty moje blbosti" jak tomu rikam...

treba ptaci nebo znacka... ktery 1) teda sem nepatri, protoze nejsou "outdoorovy", potoze jak ste se bavily, napr. makro neni outdoor fotka i kdyz je z venku... 2) to je neco, co me se libi ale dost pochybuju, ze by to prislo zajimavy komukoli jinymu

navic moje meritka pro libivost mi prijdou jako uplne mimo ostatnim meritkum... takze ja na jednu stranu chapu snahu o zvyseni libivosti pro cizi, na druhou stranu hledam, co zvedne tu libivost me.
Přílohy
of-2022_09_z002.jpg
of-2022_08_parzdar_049.jpg
of-2022_08_parzdar_053.JPG
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9418
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Etheric » čtv srp 31, 2023 7:20

@Mawe: ser na to, co si o tvym focení myslí ostatní, děláš to pro sebe a svoji radost, na názorech ostatních vůbec nezáleží, a stejně, i kdybys to dělala profi pro ostatní, nikdy se nezavděčíš všem, vždycky ti na tom kdekdo bude kdeco kritizovat.
Mně se tvoje fotky líbí, mám od tebe ze společných výletů hodně pěkných, co by stály za zvětšení a tisk :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8163
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 31, 2023 7:29

mozna bych se jen mela hecnout a nektery fakt vytisknout a nechat je pusobit ze zdi a ne z monitoru, jen skoda, ze mam misto presne na 1:D tak asi proto cekam na tu nej... ale mozna jich muzu mit vic a stridat je
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9418
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Lipon » čtv srp 31, 2023 8:03

nečekej, dej tam takovou, která se ti teď libí, až budeš mít podle svého lepší, vyměníš je
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4924
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » čtv srp 31, 2023 8:09

Lipon píše:nečekej, dej tam takovou, která se ti teď libí, až budeš mít podle svého lepší, vyměníš je

presne
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2105
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod tsunami » čtv srp 31, 2023 8:15

Udělej si kalendář a můžeš budeš mít třeba každý měsíc jinou fotku na zdi :-)
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Lipon » čtv srp 31, 2023 9:44

mít někde pověšenou větší fotku má ještě jeden efekt - díváš se na ni častěji, po x tém pohledu si třeba všimneš nějakého detailu, který se ti teď už moc nelíbí a v hlavě to budeš už mít uložený a příště si toho v hledáčku všimneš podvědomě

podobně to může fungovat s kompozičníma pravidlama - přečteš si je, podíváš se na ně, a budeš je aplikovat časem podvědomě
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4924
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » čtv srp 31, 2023 10:37

my mame doma hodne nasich fotek (ne fotek krajiny, ale rodinnejch fotek) a samozrejme ze to funguje tak, ze kdyz mame nejakou novou hezkou, kterou chceme umistit, tak spis nez ze bychom hledali nove misto tak nejakou starou nahradime tou novou .. ma to navic tu vyhodu, ze proste mas fotky, ktere postupne takto sbiras do nejake krabice a az ti jednou bude ja nevim 80, tak si je budes moct prohlidnout a zamacknout u toho slzicku .. mit v ruce opravdovou fotku je asi o 1000% neco jineho nez mit nekde v pocitaci ulozeny sebekrasnejsi fotky v JPG
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2105
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod booze » čtv srp 31, 2023 11:12

@mawenzi ta znacka je boozi :smt023
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod GreyMouse » čtv srp 31, 2023 11:41

Mawenzi píše:navic moje meritka pro libivost mi prijdou jako uplne mimo ostatnim meritkum...

Když jsem to četla, chtěla jsem napsat, ať kašleš na ostatní, hlavní je, že to baví tebe a on pak v podstatě to samé napsat etheric :-). Nikdo tě za to neplatí, tak nemusíš dodržovat ničí pravidla. A že tvoje fotky neodpovídají tomu, co má ntz o focení nastudované? No a co, hlavně, že z nich máš radost ;-). A ty tři, co jsi do příspěvku dala, se mi líbí všechny :-)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1982
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Dromedaro » čtv srp 31, 2023 15:04

GreyMouse píše:Když jsem to četla, chtěla jsem napsat, ať kašleš na ostatní, hlavní je, že to baví tebe a on pak v podstatě to samé napsat etheric :-).

Tohle by platilo, kdyby maw byla se svými fotografiemi spokojená a hroutila se tu z reakcí jiných. Ale pochopil jsem, že maw se svými fotkami spokojená není a ráda by je vylepšila. V takovém případě je škoda říkat "kašli na to, zůstaň tam, kde jsi", někomu, kdo má zájem se vyvíjet. Ale jinak samozřejmě, pokud je maw se svými fotkami spokojená, tak pak ano.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4418
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Etheric » čtv srp 31, 2023 15:29

Já bych řekl, že se Mawe hrozně podceňuje. Celkově. Fotky má hezký jako kdekdo s aparáty za šílený peníze, zvládne s 18kg batohem dlouhej výlet, jakej by většina lidí nedala ani bez batohu (a to má Mawe zdravotní problémy).
Už jsem jí to říkal. @Mawe: nepodceňuj se. Změň přístup, uvědom si, jak je úžasný, že s tím co máš a s čím musíš bojovat, zvládáš co zvládáš a máš z toho života i radost. To, co jsi celkově dokázala, je excelentní výkon, za který máš můj obdiv a respekt. A že tyhle dvě věci si u mě musí lidi fakt zasloužit... :smt023
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8163
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod booze » čtv srp 31, 2023 15:32

Ted jsem se rozbrecel. :mrgreen:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Dromedaro » čtv srp 31, 2023 15:32

Taky :mrgreen:
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4418
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 31, 2023 17:41

dromedaro
vim, ze neco bych zmenit mela, myslela sem si, ze na to muze stacit cit, nebo nauceny "nakoukani" kdy se prirozene v case nejak zlepsuju ale nejaka znalost navic by to mohla urychlit, v tom mate pravdu, i lipon s nakoukanim fotky a tak.

je blbost, ze 10 let cekam na tu wow fotku kdyz mam hromadu dost hezkych, ktery mezitim muzu mit nad monitorem.

dejmeztomu, ze nad pc stolem mam 1,2x1,2m mista. daly byste tam treba 1x A3 nebo 3x A4? ze by jich mohlo byt vic, ale zas nepoznam aby to barevne ladilo, nemam na to cit.

etheric
diky:), vim, ze v tom mam velkou mezeru a je tam prostor to zlepsit. pry se k sobe ma clovek chovat jako k nejlepsimu kamaradovi a kdyby moje kamoska mela takovy pekny fotky, hned si nejakou vytisknu ale protoze sou moje, tak se na ne divam mnohem kriticteji a pak si sama beru tu radost.

nojo, mozna to souvisi s tou anhedonii :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9418
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod tsunami » čtv srp 31, 2023 18:17

Klidně bych si nad stůl dal velkou nástěnku/mag. tabuli a na ní chytal fotky jak mi přijdou pod ruku a ať se třeba překrývají. Ono to člověku připomene různé akce, zážitky, lidi… a to je mnohem lepší než sebedokonalejši zarámovaná fotka na čestném místě co nebude nikdy pověšena. :-)
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Dromedaro » čtv srp 31, 2023 19:08

Já mám velkou mezeru a co zlepšovat v tom, že fotky netisknu a přitom mě to štve, že je netisknu/nezvětšuju.
Mě nejvíce baví ten proces hledání motivu, samotné fotografování a pak třeba vyvolání negativu a jeho prohlížení, jak to vyšlo. On to měl nějak podobně i Karel Čapek. V jeho pozůstalosti byly tisíce negativů, ale skoro žádné fotky, protože jen fotil, ale nezvětšoval. Že jak cvakl fotku, tak ho to přestalo zajímat. Ale chci s tím něco razantně něco dělat. Fotit a nedělat zvětšeniny moc nemá smysl. Své dělá i to, že je možnost digitalizace negativů nebo že se člověk na fotku podívá rovnou na foťáku a tak už ví, jak to vypadá i bez tisknutí fotky. Štve mě to, že je většina fotek někde v elektronické podobě. Hlavně on je rozdíl mít něco jen v PC a na papíře. Na papíře to taky vypadá jinak než v PC. Já jsem zastánce toho, že i adjustace je důležitá pro vyznění fotky. Takže zase jen nějaké přišpendlení na nástěnku se mi moc nelíbí. Zatím jen prohlížím, jak to dělají jiní a co se tak prodává. Já bych to chtěl dělat do paspart nebo nějaké jiné spíše výtvarné možnosti. Přizpůsobit adjustaci a materiály motivu fotky, případně ji doplnit nějakým textem, "básní" z vlastní hlavy atd.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4418
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 31, 2023 19:32

tsunami
to by me asi zabil prach z toho :D ale zajimavej napad... mozna bych to taky mohla zvazit.

dromedaro
ja si tisknu fotoknihy s nejakym vyberem 6-12 fotek z mensiho vyletu nebo pripadne i klidne 60 z vetsiho... a docela rada si je prohlizim, jenze si to tisknu i s povidanim. rada si to prochazim a vzydky kdyz mam novou, tak ji ma prvni rok deda, a pak ji vymenim :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9418
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 31, 2023 19:42

takhle se to vzdy snazim mestnat, 4-5 mensich fotek do.horni pulky a nejaky hezky na spodni cast

i s blokama textu.
Přílohy
20230831_203358_1200x1700_768x1088_600x850.jpg
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9418
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Dromedaro » čtv srp 31, 2023 20:45

A to si tiskneš knihu jen se šesti fotkama nebo tam máš víc výletů? :) Je pěkné, jak tím vandrováním žiješ. Na kolik vyjde taková kniha třeba se 30 fotkama? Něco takového bych taky chtěl. Ale ještě nevím, jestli třeba nekoupím nějaký klasický papírový deník a nebudu tam fotky vlepovat a psát ručně a třeba i malovat. Vím, že něco podobného jsme dělaly jako děcka. A vlepovali jsme tam i jízdenky, malé květiny, do sáčků nebo obálek mušle nebo kamínky, prostě všechno z výletu. Tu knihu jsme ještě vždy různě zdobili a vytvářeli a vypadalo to fakt dobře. Taková tlustá velká kronika. Ale už ani nevím, kde skončila... :cry: Ale už vidím, že se mi nebude chtít, tak asi skončím taky u fotoknih.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4418
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod apuka » čtv srp 31, 2023 20:54

Mawenzi píše:vim, ze neco bych zmenit mela, myslela sem si, ze na to muze stacit cit, nebo nauceny "nakoukani" kdy se prirozene v case nejak zlepsuju ale nejaka znalost navic by to mohla urychlit, v tom mate pravdu, i lipon s nakoukanim fotky a tak
Vem to takto - jak jsem TI psal (a nejenom ja), ze je dobre znat nejake ty "fotograficke zasady/pricnipy", abys o tom vedel a kdyz se Ti to zda vhodne, tak to pouzit.
Ale...
Koukni se na ty tri fotky, cos sem dala - vsechny tri porusuji nej jednu zasadu, hlavne tu nejdulezitejsi (z zlatem rezu, mas vsechno "dulezite, resp i horizont cca uprostred). Jenze prave tim jsi je udelala tak zajimave a pekne. Kdyby ses snazila dodrzet, tak je to o necem jinem - a nejspise vyrazne v horsim smeru.

Proto jsem TI psal, ze fot tak, jak to citis, ze bys mela. (Podle Tvych fotek) mas opravdu dobry "rozeny" cit na kompozici. I kdyz vetsinou ne zrovna z fotografickych prirucek, ale znovu zopakuji - prave tim "svym pohledem" delas ty fotky zajimavymi a, klidne to tak reknu i cennymi. :smt023
No a k tomu si myslim, ze kdyz to vychazi dobre s nekteryma pouckama, tak je tam do svych fotek vetsinou "zakomponujes", ani netusis jak - a tak by to melo byt.

BTW, ty "fotograficke principy a zasady" v drtive vetsine nejsou vytvorem fotografie a fotografu ale zavedli to davno pred vynalezenim fotografie. Takovy zlaty rez (dokonaly nebo bozsky pomer) vice-mene (vy)nasel (nebo spise vypocital) Euklides, umelci, resp. tehdejsi "vsevedi" v renesancii (Leonardo da Vinci, Michelangelo, Raffaelo, ...) jej znovuobjevili, zjistili, ze cela "dokonala" priroda je jim pretkana krizem-krazem, je na tom postavena a zacali jej proto sami ve velkem aplikovat ve svych vytvorech, aby se co nejvice blizily k dokonalosti - nejenom v malovani a kresbach ale i v dalsich oborech jako socharstvi, hudba, architektura, dnes bychom rekli tomu dalsimu "design", castecne i v oblekani/satech.

Co se tyce jeho principu ve fotografovani, podivej se na tento kratky prispevek. Maji to tam pekne narysovane, myslim, ze je tam tak akurat informaci, abys na to mohla obcas myslet i pri svem foceni.
Dalsi pomerne strucny ale vystizny prehled principu kompozice obrazu najdes kupodivu na Wikipedii.

Abychom zustali u toho, co jsme Ti nekteri napsali, at fotis podle sebe, tak mas tady vynaty citat od Josefa Sudka (doufam, ze i ntz uzna, ze to byl opravdu pan fotograf, i kdyz fotil CB fotky, ktery ntz nesnasi):
Kompozice, to je takovej vořech. Kdybyste přečetli všechny knížky, které o tom jsou, tak se jich, když se tak trochu koukáte, nemůžete moc držet. To je jenom předpis. Vy musíte vycítit tu svoji kompozici! Postupně. Ono to nejde najednou. Ovšem ty základní prvky, ty tam vždycky trochu musí bejt! Určitě jo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16665
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru