Fotografické chlubítko

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Mawenzi » pát zář 1, 2023 4:25

apuka
dik, mrknu ja odkazy odpoledne

treba tretiny uz celkem vidim, hlavne pri orezu na pc (fotim 4:3 ale nepouzivam to na sirku) ale tu fibonaciho spiralu jako takovou znam asi sem o tom slysela treba i ve skole ale jak se presne krouti, to si teda v realu fakt predstavit a ani pri orezu si tam ten pomer predstavit nedokazu:D

i tak je to u me ale nauceny za tech 10 let nebo 12 s kompaktem, prvni fotky byly fakt hrozny, kytky z vysky a dalky, obcas nejakou haluzi sem to treba vyfotila z jinyhonuhlubprootze to treba bylo na zidce vys a rikam si hm, takhle je to hezci... nebo prvni fotak s vyklopnym displejem sem zkousela jak to jde od zeme jen tak a zase sem treba zjistila nahodou... prijde mi, ze takhle sice se ucim prirozene vlastni historii ale zase, pokud na neco neprjdu, co by treba psali v te prirucce, tak to nikdy nepouziju a to je mozna ta skoda. na druhou stranu jak rikas, treba ze se "nema" fotit na prostredek by me nenapadlo:D

dromedaro
z jednodennich vyketu delam stranku - dve, tedy 5-10 fotek +-, + text. rozlozeni se snazim drzet porad stejne, efektivne tim vyplnim misto, zaroven takovy ty "bezny fotky" nejsou moc velky, ale vleze se jich tam dost na to, aby daly dobrou vzpominku na vylet.

kdyz chytnu akci, stoji fotokniha cca 600kc na 80stran, takze si pak koupim treba dve a nejakej vikend si na to sednu a chystam.

porad su cca rok pozadu:D

k fotokniham mam jeste takovy denik, silny blok udelany na miru s vetsima.mezerama ve vazbe, kdyz tam vlepim pohled, znamky, nejakou kytku ususenou, tutisticky vizitky... + kratky popis, driv sem to vedla poctive, pak uz to nebyla radost ale mus, takze sem se snazila udelat lonskej rok rozluckovej a hezkej a nove uz to nedelam. myslim, se sem ho vedla od roku 2011 a nekdy kolem roku 2016 zacala dost flakat... ono kdyz nachodis za rok 400km naprm na 15 vyletech nebo 1300 na 40 tak to zacina byt fakt povinnost a opruz. koupila jsem si na letosek jen a6 denicek a pisu do nej jen ty vylety, kde mam razitko nebo vizitku, nebo vim, co bych tam nakreslila.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9418
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod apuka » pát zář 1, 2023 10:45

Mawenzi píše:tu fibonaciho spiralu jako takovou znam asi sem o tom slysela treba i ve skole
Tak Fibonacciho cisla jste se urcite ucili. Jen nejspise jako nazorny vypocet rychlosti rozmnozovani kraliku a ne jako princip zalteho rezu :-)
Mawenzi píše:obcas nejakou haluzi sem to treba vyfotila z jinyhonuhlubprootze to treba bylo na zidce vys a rikam si hm, takhle je to hezci... nebo prvni fotak s vyklopnym displejem sem zkousela jak to jde od zeme jen tak a zase sem treba zjistila nahodou... prijde mi, ze takhle sice se ucim prirozene vlastni historii
Ano, takto se to uci - a Ty mas v sobe ten dar, ze ses to opravdu naucila "videt" a citit, ze je to tak hezci. Toto uz mas v sobe zazite, zapsane a - pokud to jde - pouzivas citem. Kdyby ses tyto poucky ucila jen z knizek/stranek, atd, tak to budes sice mit ulozene jako strohou vedomost, ale kym si to sama v sobe nezazijes, "neprisvojis", tak to zustane jenom vedomosti, kterou budes pouzivat jen, dalo by se rict, z povinnosti. VYsledky by nejspise tomu odpovidaly.
Ver tomu, ze je mnoho lidi (i tech, co si o sobe mysli, ze jsou fotografove), kteri to maji jen tak - nashromazdene vedomosti, ktere pouzivaji jako "predpis", bez nejakeho citu pro vec. Potom jsou jejich fotky casto "libive", bo si mohou odskrtnout pouziti vsech poucek a principu - ale nijak to lidi nechyti, protoze tam bude chybet prave ten cit pro jejich pouzivani (i poruseni, kdyz je treba), zustane ta fotka jen takova "technicka".
Mawenzi píše:na druhou stranu jak rikas, treba ze se "nema" fotit na prostredek by me nenapadlo
No a tady se dostavas presne na uroven, co je v te citaci J. Sudka. Nejdulezitejsi pravidlo je "zlaty rez" - ale je i pravidlo, ze nekdy se ma dat dominantni "vec" prave do prostredku, aby se jeho dominance jeste vyzdvihla. Takze musis to nejdulezitejsi pravidlo porusit.
No a aby to nebylo tak jednoduche, tak dve ze Tvych tri fotek neobsahuje uprostred naprosto dominantni objekt, mas na fotce i neco jineho, co ale pri jinem umistneni hlavniho objektu dost zapadlo a vysledny dojem by se ztratil.

Takze uz na tom vidis, ze ty pravidla a poucky jsou opravdu jen nejaky zaklad - a nakonec se musis stejne Ty rozhodnout a pouzit vlastni cit pro kompozici.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16664
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Dromedaro » pát zář 1, 2023 21:33

Mawenzi píše:k fotokniham mam jeste takovy denik, silny blok udelany na miru s vetsima.mezerama ve vazbe, kdyz tam vlepim pohled, znamky, nejakou kytku ususenou, tutisticky vizitky... + kratky popis, driv sem to vedla poctive, pak uz to nebyla radost ale mus, takze sem se snazila udelat lonskej rok rozluckovej a hezkej a nove uz to nedelam. myslim, se sem ho vedla od roku 2011 a nekdy kolem roku 2016 zacala dost flakat...

Právě si myslím, že by to u mě dopadlo stejně. Že bych to flákal, doháněl a byla by to časem spíš nutnost, než radost.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4418
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Mawenzi » sob zář 2, 2023 5:43

dromedaro
podle me je reseni tam psat jen sem tam neco, nebo necim zajimavej vylet... treba tydenni dovolenou, nebo vylet s nekym, s kym je to velmi vzacne...

ma to nejakou vyhodu, ty denicky, prootze tech par slov, ktery tam napises, tak za 10 let si nikdy nevzpomenes, ze k tomu doslo. treba sem vyrazila na autobus a on jel o 3 minuty driv... jenze ja to k nemu mma asi minutu tak sem chodivala jen 5 min predem a on 100m za mym domem prosvistel... tak bezim domu, volam muzi, at rychle vstava a startuje, ze mi jinak ujede vlak...

privezl me na nadrazi, na vlak asi 15 minut... a kamoska uz na me ceka a rika, ze asi ztratila penezenku, ze musi jet domu jestli neni tam anebo jestli resit blokaci karty atd... takova haluz, ze me 1x za 2 roky muz do brna hodil na vylet autem :D otocil to s kamoskou k ni dom a jeste sme stihli tak tak naskocit do vlaku a o vylet sme neprisly :D a dodneska se tomu smejem, ze haluz jak svina, to se mi nikdy nestalo, aby mi ujel bus a zrovna se to tak skvele hodilo, ze sme o ten vylet neprisly :D

takze zase tim nevedenim prichazim o tyhle veci... a ja si proste hrozne spatne pamatuju cokoli, hlavne takovyhle veci. Obdivuju lidi, co vytahnou podobnou hiostorku z paty po 20 letech, ja si ji pamatuju jen proto, ze sem na ni asi uz 3x narazila a uz mi konecne utkvela v hlave :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9418
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Dromedaro » sob zář 2, 2023 18:21

Taky je to možnost. Dělat takové zápisníky jen z delších cest, ale zase si s tím vyhrát.
Byla jednou výstava takových deníků z cest nějakého cestovatele, ale už nevím jméno. Ten to měl výtvarně fakt parádní. Taky během cest různě sbiral drobné artefakty, nahrával si na diktafon, protože neměl čas zapisovat a po návratu to vždycky přepsal do deníku, doplnil malbama, fotkama, artefaktama, mapama atd. Vypadalo to fakt dobře.

Já mám zase pamět na "ptákoviny" dobrou. Já si pamatuju kdejakou kravinu, co se kdy stala a co kdo řekl.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4418
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Dromedaro » čtv zář 7, 2023 18:58

Koně na pastvinách z nedávného výletu. Cvaknuto mobilem, v PC převedeno na ČB plus ořez a křivky:

Foto

Neví někdo, co znamená, když před vás přiběhne kůň, různě se předvádí, že natáčí a kroutí hlavou s nataženým krkem a pak si před vás stoupne čelem a lehce dupe přední nohou? Co tím chce říci? Po chvíli s tím přestal a dál se u mě normálně pásl. Dělal to ten bílý kůň na fotce. Tak jako první mě u toho dupnutí napadlo, že mě zahání, ale zase mi nepřipadal naštvaný nebo útočný, ale spíš přátelský a tím nakrucováním to na mě působilo, že se předvádí a možná to bylo, že si chce hrát. On přiběhl až jsem vytáhl mobil a začal fotit. U mnoha zvířat žijící s lidmi mám podezření, že nějak rozumí tomu, co je to foťák a co s ním člověk dělá. Alespoň třeba u psů a koček jsem si všiml, že když vytáhnu foťák, tak se začnou chovat a tvářit jinak. Podobně jako u člověka.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4418
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » čtv lis 9, 2023 18:29

Fujtajbl vespolek !!!

Dneska vstavacka ve 4:00, hodinka v aute a pak vyslap na ..... ? Kdo uhadne, ma bludistaka

https://infophagia.com/ntz/paste/DSC_5640-6MP-bw.jpg
135mm, f/8, 1/40, ISO 64

https://infophagia.com/ntz/paste/DSC_5651-6MP-bwxx.jpg
17mm, f/13, 1/10, ISO 64

https://infophagia.com/ntz/paste/DSC_5674-6MP-bwxx.jpg
35mm, f/6.3, 1/60, ISO 160

ps. ne nebojte, nehodlam se nijak ucastnit zadnejch jinejch aktivit, nez ze jsem obcas dam fotku .. neodpovidam, neresim, ctu jen velmi sporadicky neprihlasen ... cures

pps. uz jsme +6 dnu a zadny dite se nedeje .. haha, vyrazil jsem z frustrace, ze celej podzim sedim na prdeli a cekam, kdy se bude rodit a ono nic ani pet dni po terminu

tak zase nekdy !!! Caues
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2105
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ktritri » čtv lis 9, 2023 19:45

tak mám príležitosť na prvý príspevok :) takéto fotky ja môžem
velice pekné prostredie aj fotočky, nejdem hádať, nepoznám
držím palce na nový život
zdravím všetkých 8)
Uživatelský avatar
ktritri
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte lis 7, 2023 21:20

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod booze » pát lis 10, 2023 19:34

Ceske stredohori Odolicky vrch?
Pekne to mas
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod mike » pát lis 10, 2023 20:40

To by mohlo byt. Jeste Mila, ale tam je myslim vrchol zarostly stromy. Fotky uz dokonce maji i (castecne) pouzitelne barvy ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49499
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Mawenzi » ned lis 12, 2023 9:43

ntz
ta prostredni je paradni :)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9418
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » stř lis 15, 2023 2:57

tak sorry, ze tu zase oxiduju ... moje dve nejlepsi (nejen letosni) fotky skoro ever, kdyz uz s nicim, tak s timhle svym vytvorem se musim pochlubit

https://infophagia.com/ntz/paste/DSCF8006-6MP-bw.jpg
https://infophagia.com/ntz/paste/DSCF7998-6MP-bwxx.jpg

caues

ps. vitez minuleho kola je @mike, je to vrchol Mile ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2105
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Mawenzi » stř lis 15, 2023 19:57

ntz
sem si rikala, jeslti se ti to uz narodilo ale asi bych se spokojila s pisemnou informaci a ne ze se tesim na nejakou ultra bozi krajinku a tam nejakej... novorozenec... vzdyt i pribuzny se na fotky deti divaj jen s predstiranym zajmem, aby neurazili, natoz cizi dite :D

ale gratuluju, pekne se mnoz, at ma kdo vydelavat na muj duchod :)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9418
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Etheric » ned lis 19, 2023 9:17

ntz píše:moje dve nejlepsi (nejen letosni) fotky skoro ever, kdyz uz s nicim, tak s timhle svym vytvorem se musim pochlubit

Sorry, ale nedá mi to.
Konečné se ti povedlo vytvořit něco, co má hlavu a patu :lol: :smt023
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8163
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » ned pro 3, 2023 22:34

Report z vyletu ... Ted udelam radost Mawe - na fotkach je naprosto nulova uprava ... Jsou to pouze zmensene a zarameckovane JPEGy primo z fotaku .. Byly jalovy podminky a ja se blbe oblikl - vzal jsem si lehkou perovku, ve ktery mi bylo silene vedro pri chuzi do kopce, pak zase lehce zima, jak jsem byl spocenej, kdyz jsem se zastavil .. Ani se mi nechtelo tahat fotak ...

https://infophagia.com/ntz/paste/DSC_84 ... ooc-bw.jpg
https://infophagia.com/ntz/paste/DSC_84 ... ooc-bw.jpg
https://infophagia.com/ntz/paste/DSC_84 ... ooc-bw.jpg
https://infophagia.com/ntz/paste/DSC_84 ... ooc-bw.jpg
https://infophagia.com/ntz/paste/DSC_85 ... ooc-bw.jpg
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2105
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » stř led 10, 2024 17:31

ha, on funguje BB code :P ... dnesni svitani u Novozameckyho rybniku ...

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2105
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Mawenzi » stř led 10, 2024 18:18

ntz
moc pekny, zvlaste ta prvni:)

a kdyz ses tu mihnul, tak z te minule serie ta prvni zimni byla paradni :)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9418
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » stř led 10, 2024 18:47

@Mawe - diky moc, ja se budu jen obcas mihat ze dam fotku a nebo eventuelne odpovim na nejakej dotaz tam kde vim, ze je moje parketa ... jinak uz se nebudu ucastnit zadnejch diskusi pro (svoji) zabavu jen tak pro ukraceni casu ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2105
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » čtv led 18, 2024 14:59

Obrázek

mel jsem vymyslenou fotku, ze vyfotim palici kdyz bude snezit, ze bude vystupovat z bile masy padajiciho snehu, nez jsem ale stihl dojet do Pavlicek a vybehnout nahoru na Cap, tak snezit prestalo ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2105
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » pon úno 26, 2024 15:59

Vcera rano vychod na Bozim daru na raselinisti ... Slunce za mrakem, namraza skoro zadna, mlha zadna, proste radost kvuli tomuhle vstavat po pate rano ... tak jsem to alespon obarvil na fialovo ..

Obrázek

pro @mika puvodni nudna modra verze zde, on nema rad barvy ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2105
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod mike » pon úno 26, 2024 16:03

Aaaaaaaaaa... :shock: Mam rad barvy, ale prirozene. Kdyz koukam na fotku, nechci videt omalovanky ;-)

A jo, ta puvodni je trochu nudna, ale aspon nepusobi jako neco z apukavesmiru :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49499
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » pon úno 26, 2024 16:18

mike píše: .. ale aspon nepusobi jako neco z apukavesmiru :twisted:


apuka se ucil od davnych mistru, ignorante ... kdyz ty si jeste delal hrabete Kakulu do plen ... toho bych tady vubec nevytahoval ... pokud nechces pocteni traktatu na par hodin :D (?? o teorii barev)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2105
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Mawenzi » pon úno 26, 2024 16:44

ntz
me se libi
to je sirokacem?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9418
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » pon úno 26, 2024 18:15

Cau Mawe ...jj, je to na 17mm, ale trosku jsem "cropnul" (na 4:3), takze ve vysledku to bude treba 20-22mm ... diky, ze se ti moje fialova libi :D .. vstaval jsem rano v pul sesty (byli jsme v kruskach s rodinou a mel jsem to tam jen asi 20 min autem) a vubec nic jineho jsem tam nevyfotil .. 50 fotek, vse jsem smazal .. bud jsem to nejak domrvil kompozicne a nebo se mi to proste nelibilo a nebo jsem to domrvil jinak .. takze mam jen tuhle jednu fotku
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2105
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Mawenzi » pon úno 26, 2024 19:08

ntz
ja s tim nemam problem, protoze fotka je proste skoro cokoli :D a stou filoavou to dost prokouklo

prave sirokac dava takovej jinej uhel zaberu, docela rada bych si to nekdy vyzkousela, ale... :D

me treb stve, ze sem vstavala minulej tyden na vylet, ale nejak to nevyslo podle predstav vubec, byl silenej vitr, jako bylo to nadherny, ale mam fotky, ktrym nepomuze nic :D
Přílohy
of_2168357-1.jpg
of_2168334-1.jpg
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9418
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Hafi » pon úno 26, 2024 20:36

ntz píše:
pro @mika puvodni nudna modra verze zde, on nema rad barvy ...

Team mike :smt023 Ta původní je hezká fotka, upravená je divně nepřirozená.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8440
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » pon úno 26, 2024 20:39

one jde hodne i o to, ze ja fotim ze stativu na fullframe na ISO 64 ... na mensi sensor (4/3 ma 4x mensi plochu ++ na vyssi ISO) proste nemuzes dosahnout stejneho vysledku jako FF .. prvni obrazek ale super, skvely barvy te oblohy
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2105
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Dromedaro » pon úno 26, 2024 21:21

Hafi píše:Team mike :smt023

I já se přidávám. Mně se líbí ta barevně neupravená, protože je přirozená. Tu barevně upravenou už vnímám rovněž, že je to pro mě nepřirozené a míjí se s mým vkusem.

ntz píše:ja fotim ze stativu na fullframe na ISO 64

Předpokládejme, že použijeme na stejnou fotku stejný čas a clonu a pořídíme dva záběry, kdy jeden bude na ISO 64 a druhý záběr na 200 ISO. Ve kterém momentě (velikost fotky) poznáš na FF rozdíl?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4418
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » úte úno 27, 2024 1:53

Dromedaro píše:Předpokládejme, že použijeme na stejnou fotku stejný čas a clonu a pořídíme dva záběry, kdy jeden bude na ISO 64 a druhý záběr na 200 ISO. Ve kterém momentě (velikost fotky) poznáš na FF rozdíl?


pokud mas ISO 64, tak to ti umozni zachytit vice svetla a tudiz budes mit skoro pokazdy lepsi fotku .. proto plati (teoreticky), ze nizsi ISO == lepsi fotka ... Pokud mas vetsi sensor, tak ten ti ve stejnem case umozni zachytit vice svetla, takze proto opet vetsi sensor == vice zabavy ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2105
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod mike » úte úno 27, 2024 4:04

(sorry, nemohl jsem si pomoct ;-)) (original)
ntz4.jpg
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49499
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru