Fotografické chlubítko

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod apuka » úte bře 19, 2024 17:06

Dromedaro píše:Pro mě ta fotka atmosfér/náladu má a umím si představit, že bych si ji dal velkou na zeď.
Apukovu srovnání taky úplně nerozumím. Je to jako kdyby sem NTZ dal fotku stromu, ty jsi vyběhl před barák do parku a tam vyfotil taky strom a tvrdil, že fotka ntz je špatná, protože ty jsi to vyfotil také ze stejného úhlu a pěkná fotka to není. Ntz tam pro mě má jako pevné body ty kopce. U tvého hřebenu se nemám čeho chytit a spíše mě tvá fotka nutí těkat očima. U ntz to na mě působí uceleně a klidně. Nemáš tam blízké popředí, které fotku dělá lepší, ntz ano.

Tak prvne - ja jsem nikde nepsal, ze je fotka ntz spatna. Jen jsem se ptal, kde tam vidite nejakou atmosferu, protoze ja ji tam nevidim, ze vubec netusim, co fotograf chtel tou fotkou vyjadrit, ukazat. Za tim si stojim.
Jo, Ty tam vidis nejakou atmosferu - asi mas jiny pohled na fotky, cekas od nich neco jineho, coz je naprosto v poradku.
Ja jsem tu fotku taky hodnotil na zaklade, jak vypada, jak je zobrazena na monitoru notebooku (byl jsem v praci bez monitoru), na velkem monitoru ve vetsim rozliseni je pomerne lepsi a nektere veci jsou mirne zretelnejsi. (To same by ale platilo i na tu moji fotku, jeste vic, kdybych ji nechal barevnou.) Ale stale plati veci, ktere jsem tam napsal.

Navic ja jsem daval svoji fotku jako priklad vzdalene (to jsem zvyraznil) podobne kompozice popredi a kopcu v pozadi. V jinem prostredi a v jinych podminkach, ale vyslovene jsem to tam daval jako priklad, ze plati veci, co jsem napsal ve sve prvni reakci, ze z (trochu) podobne pozice fotografa to bude skoro vzdy podobne - prave ze na me fotce (a jeste CB) to bylo jeste vice zretelne. Nic vic v tom by nemelo.
Protoze zrovna u te moji fotky, resp. toho prostredi vim dobre, ze kdybych se dostal o nekolik desitek (mozna stovek) metru vyse na stejnem miste, tak by ta atmosfera/nalada z fotky by byla naprosto odlisna a ze to uz by obstalo i jako fotka na zed. Vim to, protoze jsem se jeden dalsi den v podobny cas a za podobnych podminek dostal o kousek dal do vyssich poloh, ale prakticky v ose fotograf-konkretni hory na me fotce, odkud to bylo pekne videt - jenze jsem nemel teleobjektiv, abych dostatecne priblizil a dostal podobnou kompozici z vetsi vysky.)

Dromedaro píše:Mně se panoramatické fotky líbí, když je tam hodně bodů v popředí nebo lépe napsáno, když se nefotí jen krajina v dálce.
Já mám do budoucna vyhlídnutý Horizon S3 Pro. Líbí se mi ten styl. Dávám odkaz, který je zrovna lomo, což úplně v plánu nemám, ale pro představu, jak to fotí, stačí: Horizon S3 Pro
Jo, Horizon byl pekny fotak - na svoji dobu. Ja bych ale ted do nej tolik nesel, citil bych se hodne omezeny. Podobne jako u dirkove komory. Jen na rozdil od ni fotky z Horizonu nemaji tu "svojskou" atmosferu, spise vypadaji jako spatne zpracovana fotka. (Ale ja jsem v mladi taky hodne po ni touzil a chtel fotit panoramy :-), takze Te plne chapu.)

Na ty panoramy bych Ti spise radil se naucit je delat z vice fotek z digi zrcadlovky pomoci Huginu (pokud chces zustat u volne dostupneho SW - v tomto pripade je to plnohodnotny program). Dostanes z toho vyrazne vice nez z Horizontu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Lipon » úte bře 19, 2024 17:25

mike: kdybych měl potřebu reagovat na výtvory ntz, udělal jsem to už těch jeho předchozích

kolikrát to mám ještě napsat, že má reakce byla na Dromedara, abys to taky pobral?
a z čeho mělo být jasné, jak bude reagovat ntz, když dotaz na něj vůbec nesměřoval? jasně, všeználkovi to bylo jasné od počátku

jestli se nepletu, tak už minule ntz nedostal za své chování banána jen proto, že po dosti sprostých konkrétních urážkách práskl dveřma a šel do hajzlu; hledat přesné znění nebudu, ale tehdejší stanovisko moderátorů bylo, že je zbytečné dát byť dočasný banán, když stejně odešel
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod mike » úte bře 19, 2024 17:35

Lipon píše:kolikrát to mám ještě napsat, že má reakce byla na Dromedara, abys to taky pobral?

Muses to napsat kolikrat chces, ale odpovednosti se tim nezbavis. Popravde, tohle tve vykrucovani povazuju za jeste horsi, nez tve nerudne chovani. Zaklinas se tady slusnym chovanim, tak takhle se slusni lidi nechovaji.

Lipon píše:a z čeho mělo být jasné, jak bude reagovat ntz, když dotaz na něj vůbec nesměřoval?

Jaky dotaz? Napsal jsi vseobecne vyjadreni, ktere se vztahovalo k ntz fotce. A je uplne jedno, jestli to byla prima reakce na ni nebo na Dromedaruv prispevek.

Lipon píše:hledat přesné znění nebudu, ale tehdejší stanovisko moderátorů bylo, že je zbytečné dát byť dočasný banán, když stejně odešel

V zasade ano, slo ale o prechodny ban, ktery tim ztratil ucel. Ze ntz neumi drzet sve slovo je jina vec, taky nic moc.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod booze » úte bře 19, 2024 18:00

@mike uz zase seres na spatnou hlavu. [-X
@ntz ta fotka je odpad
@lipon myslis TOTO
Slunko3202.jpg
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » úte bře 19, 2024 21:56

@mike - pisu to po desaty ... napisu to znovu ... o fotky se tady vubec nejedna a ja nejsem vztahovacnej kvuli fotkam .. Liponova reakce na me je jeho opakovanej vypad, protoze me nema rad (s tim jsem v pohode), apukova pribehnuti na pomoc Liponovi dtto .. Neskutecne me ale stve ta zbabelost, to Liponovo vykrucovani, kdy jako chlap neumi priznat, jak to je s jeho nevynucenyma reakcema na me a stve me apukuv oportunismus (za pouziti Ti-Tvuj-Tobe), kdy z Liponovo steku udela normu, kdyz se mu hodi vyuzit tu situaci .. nestve me to kvuli me, stve me to z principu .. kdyby tady (treba) Lipon mel problem s kymkoliv jinym a takhle na nej zautocil, tak ja se do toho vlozim uplne stejne .. kdyz se Q sral do E tak jsem byl skoro jedinej, kdo si umel vybrat stranu misto abych tam relativizoval rozdeloval vinu mezi oba, kdyz M dostaval coud, opet jsem si vybral stranu ...

udelejte si ze me klidne otloukanka, mejte me za hovado (co neumi fotit), mejte me za hrubiana a zlocince, pro kristovo rany ale neopakujte furt ten nesmysl, ze neovladam sve emoce kvuli tomu, ze mi nekdo tady na foru odmitne nebo zkritizuje moje fotky ... s tim to naprosto nesouvisi a me to urazi ..

Ja jsem ve svym zivote uplne jinde, nez abych se jakkoliv stresoval, ze se nekomu nelibi moje fotky .. Fotky sem davam protoze pro jednoho znamena outdoor chozeni 40km+ za den, pro me je outdoor foceni venku v prirode (i kdyz mi to podle mnohych moc nejde) .. pro me je nejvetsi satisfakce, kdyz mam pocit, ze jsem k necemu treba inspiroval Dromedara a nebo Mawe ..

odesel jsem na 3 mesice+, klidne si dam prestavku zase .. kdyz jsem se vratil, tak jsem nereagoval (ani necetl) na jedinej apukuv stek, sam od sebe bych nereagoval ani Lipona .. nemam tady potrebu se s nikym dohadovat a rozhodne ale nemam potrebu jit proti svemu presvedceni a nic nerikat kdyz si myslim ze je spravne neco rict ..

@booze - dekuji moc za mile hodnoceni fotky a dekuji take za link na muj prispevek ... tam jsem to napsal moc pekne, je dobre si to pripomenout ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Lipon » úte bře 19, 2024 23:12

miku, cist evidentne umis, ale obsah nechces chapat, panc se ti to nehodi (nebo neumis), tvuj problem a tvuj boj
ackoliv to kdekomu vycitas, sam vytrhavas vesi z kontextu
vic ti k tomu psat nebudu, neb je to zrejme nad tve chapani

2booze - ano, to myslim
Naposledy upravil Lipon dne úte bře 19, 2024 23:14, celkově upraveno 1
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » úte bře 19, 2024 23:14

Odpad podruhe, tentokrat v barve

Obrázek

po kliknuti na fotku si ji muzete prohlidnout/stahnout ve vetsim rozliseni ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod mike » stř bře 20, 2024 1:18

ntz píše:mejte me za hrubiana a zlocince, pro kristovo rany ale neopakujte furt ten nesmysl, ze neovladam sve emoce kvuli tomu, ze mi nekdo tady na foru odmitne nebo zkritizuje moje fotky ... s tim to naprosto nesouvisi a me to urazi ..

Klidne muzeme zustat u toho, ze neovladas sve emoce. Precetl jsem si to ted znovu cele a je to fakt sila. Vzdyt jsi uplne hystericky, v realu by na tebe hodili sit. V zasade slo o prkotinu, kterou by clovek s nadhledem presel bud bez komentare nebo se sarkastickou poznamkou. Dej to precist nekomu nezaujatemu, treba sve manzelce, at ti rekne, co si o tom mysli. Za ramecek si to urcite nedas.

ntz píše:nemam tady potrebu se s nikym dohadovat a rozhodne ale nemam potrebu jit proti svemu presvedceni a nic nerikat kdyz si myslim ze je spravne neco rict ..

Nejde o to neco rict nebo nerict, ale taky jak to reknes. Jak vycitam Liponovi formu, tak pro tebe to v tomhle pripade plati jeste podstatne vic. Kdyz te apukovy mimozni posty vytaci k nepricetnosti, tak si ho proste dej do ignoru, jak jsem ti uz nekolikrat doporucoval.

Aby nedoslo k omylu, mate na tom podil vsichni tri, ale byl jsi to ty, ktery to vygradoval do extremu.

ntz píše:Liponova reakce je debilni, arogantni, neprijatelna... kdyby tohle predvedl vuci komukoliv jinemu, tak to budu resit uplne stejne ... kdyby takovouhle reakci predvedl na nejakem (komornim) anglickem (fotografickem) foru tak ma do minuty BAN

O tom docela pochybuju, mozna by dostal napomenuti, ale ty bys sis ho za sve dalsi prispevky nejspis vyslouzil. Tady jsme hodne liberalni, ale neomezenou trpelivost nemame. Jestli se chces zaradit mezi psychopaty a magory, ktery trvaly ban dostali, tak jsi na dobre ceste. Ber to jako varovani, neni to dobra spolecnost.

Lipon píše:cist evidentne umis, ale obsah nechces chapat, panc se ti to nehodi (nebo neumis), tvuj problem a tvuj boj
ackoliv to kdekomu vycitas, sam vytrhavas vesi z kontextu

Naopak, jsi to ty, ktery se snazis tvarit, ze kontext tady neni a delas ze sebe svatouska, ktery "jen reagoval na Dromedara". Beru to (opet) jako snahu zachovat si tvar, ale pochybuju, ze to na nekoho zabere. Mozna by bylo lepsi jit trochu do sebe, chovat se k ostatnim privetiveji a takovym situacim predejit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod booze » stř bře 20, 2024 1:59

ntz píše:Odpad podruhe, tentokrat v barve

Sto a jedno. Z te CB mam pocit, jako kdyz ti fakani z lasky donesou nakrajene ovoce, ktere krajeli na prkenku a nozem, kde jsi predtim krajel cibulu a cesnek. Totalnim mamv3,14cizmem, kdy po druhe sedmicce zkousim filtry v Zoneru a rikam si, jaka to je pecka, ze to musim nekomu ukazat.
Nebo to je jinak. Fouknout do stareho uhliku a uvidime jestli nezapalim nejaky plaminek.

Sum54325 (1).jpg
Naposledy upravil mike dne stř bře 20, 2024 2:06, celkově upraveno 2
Důvod: necituj obrazky, prosim, staci jednou
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Etheric » stř bře 20, 2024 6:54

Ohledně té předmětné ČB fotky - nepoznal bych, zda je to ze Země, Marsu, Měsíce,...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Dromedaro » stř bře 20, 2024 7:48

ntz píše:Odpad podruhe, tentokrat v barve

Tak taky to nevypadá špatně. Dokonce tam máš i věrohodné barvy. :twisted: (promiň :) )
To jsou fokty z toho Skotska? Ta série ze Skotska, co jsi sem tak zatím dával, tak ta se mi líbila.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » stř bře 20, 2024 8:07

@Dromedaro - diky moc, jo, to je serie ze Skotska kde mam porad hromadu fotek, ktere jsem neprocesoval napriklad proto, ze jsem neco z toho procesovani zatim neumel ... v tomto pripade to bylo skladani ten panoramek ... ja to pripominam vse delam opensource programama na Linuxu .. zadnej photoshop a nebo ty jine programy, kde do toho hodis 5 fotek, petikorunu, zmacknes cudlik a na druhy strane vyleze panoramko ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod irem » stř bře 20, 2024 8:39

Osobne hlasuju pro barevnou verzi (Dromedaro ma pravdu, tentokrat pusobi barvy verohodne :-D ). Mam tuhle krajinu rada a myslim, ze v CB nema sanci vyniknout jeji charakteristicka 'nebarevnost' nebo jak to popsat. Jinak musim priznat, ze na me z fotky moc atmosfery nedycha, ale to je dost subjektivni.
Zajimala by me ale jedna vec - to, ze je vrchol kopce v popredi zarovnany se sedlem vzadu je umysl a umelecky zamer nebo ne? Taha mi to oci, volila bych jiny uhel pohledu.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » stř bře 20, 2024 10:54

@irem - ano, to byl umysl .. tu kompozici jsem tam hodne promejslel, samozrejme kdyz fotis panorama tak tu kompozici delas tak trosku naslepo, protoze ji nikdy neuvidis vzadu ve fotaku a spis tak si to vizualizujes a v hlave skladas, jak to bude nakonec vypadat .. ale muj zamer na tyhle fotce (a ostatne moje filozofie pro vetsinu fotek co maj kratke ohnisko) je skloubit dohromady popredi (ta zem ty sutry co mas pred sebou) s nejakym mid-layerem (to je ten potok a ten hrb co je na leve strasne a ten horizontek na prostredku) s pozadim (hory) a eventuelne oblohou ..

tady jsem zamyslel, aby se mi udoli z tyhle fotky otevrelo v tom panoramatku na te prave strane diky te vlnce, ktera se pro me takovym ladnym zpusobem prelejva (stoupa) smerem doleva, kde prekreje to sedelko mezi dvema kopcema .. Samozrejme musis skloubit vic veci dohromady a pro me hraje obrovskou roli to popredi (ketre mi ostatne to panoramko kus uzralo odspodu - chybama se clovek uci), kde jsem chtel ty povrchove skalni formace

edit:

uzralo se mi to kus odspodu (ale nakonec nijak dramaticky, treba 1/7) protoze pouzivam `Equirectangular Projection' a snazim se to panoramko udelat bez takoveho toho ultrasirokeho zakriveni aby vypadalo prirozenejc .. kvuli tomu fotim na vejsku na 28mm (misto abych fotil na sirsi ohnisko) .. tzn cca 5 fotek na vejsku na 28mm s prekryvem cca 30% by melo dat pri `equirectangular projection' vyslednou sirku zaberu neco jako 10-12mm jetli pocitam dobre ale s minimalnim zakrivenim (narozdil od fish-eye do ktere uz 10-12mm spada)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod apuka » stř bře 20, 2024 11:50

Upozornuji Te predem, ze nehodnotim nijak Tvoje fotky ani praci, chci Ti spise predat neco ze zkusenosti, protoze s panoramama delam hodne let.
Tady jen jedna poznamka:
ntz píše:skladani ten panoramek ... ja to pripominam vse delam opensource programama na Linuxu .. zadnej photoshop a nebo ty jine programy, kde do toho hodis 5 fotek, petikorunu, zmacknes cudlik a na druhy strane vyleze panoramko
Ano, nektere programy "neco" vyhodi, ale pokud chces dobrou panoramu, i ve Photoshopu si musis trochu zapracovat :wink:.
ntz píše:uzralo se mi to kus odspodu (ale nakonec nijak dramaticky, treba 1/7) protoze pouzivam `Equirectangular Projection' a snazim se to panoramko udelat bez takoveho toho ultrasirokeho zakriveni aby vypadalo prirozenejc .. kvuli tomu fotim na vejsku na 28mm (misto abych fotil na sirsi ohnisko) .. tzn cca 5 fotek na vejsku na 28mm s prekryvem cca 30% by melo dat pri `equirectangular projection' vyslednou sirku zaberu neco jako 10-12mm jetli pocitam dobre ale s minimalnim zakrivenim (narozdil od fish-eye do ktere uz 10-12mm spada)
Kus odspodu nebo zvrchu nebo z boku Ti panoramy uzerou skoro vzdy, pokud je neskladas pouhym presouvanim, aby se prekryvaly fotky - ale i tak tam budes mit problemy, protoze se budes fotakem otacet.

Predpokladam, ze o panoramy delas v Huginu - to je asi nejlepsi OpenSource i na Linuxu. Ale napsane plati pro jakykoliv jiny program.
1) nevim, jestli mas svuj objektiv pouzity na panoramy zavedeny do databaze a jestli tu DB mas v Huginu nastavenou na pouziti. Pokud ne, zkus najit definici, zaved si to do DB a pouzij jej. Budes mit lepsi vysledky pri prizpusobeni se modelu projekce a ve vysledku i min "uzralych" casti
2) zkus fotit fotky na pano radeji na 35 mm, ale klidne i na delsi ohnisko, abys na samotnych jednotlivych fotkach mel co nejmensi deformaci. Hugin s touto informaci pracuje a i podle nej zakrivuje jednotlive fotky, aby vysledek byl (podle nej) co nejvice odpovidajici modelu projekce.
3) neulpivej na jednom modelu projekce. Klidne zkousej i dalsi, at se naucis, jak se to projevi na vysledku. Pokud chces byt technicky na tom co nejvice podobne jako "na miste", tak si udelej par fotek s kratsim ohniskem, abys vysledek na panorame mel s cim srovnat, alespon nejake casti. Ale pocitej s tim, ze at se budes sebelip snazit, bezne Hugin (i jine programy) budou pracovat se zkreslenim. Na 100% skutecnost bys potreboval opravdu hodne prace a stejne bude vysledek tomu jen blizit. Dost zalezi taky na tom, jak vyhodnoti Hugin Tvoje fotky - jednou bude dost viditelny rozdil napr. mezi Equirectangularem a Cylindrickym, jindy prakticky zadny a jeste jindy budes moci pouzit pouze jeden z techto dvou. Navic je vysledek hodne zavisly (i) na celkovem uhlu pohledu vysledne panoramy, jak do sirky, tak i do vysky. Kazdy model projekce zkresluje svym vlastnim zpusobem - a napr. ja dodnes ani po tisicich panoram nedokazu predem odhadnout, kdy jaka projekce bude nejvyhodnejsi.

Proste je treba se s tim trochu hrat, vyzkouset, co jde a jaky je vysledek a neulpivat na jednom konkretnim reseni jako na jedinem pouzitem. Stejne zadna fotka nepoda 100% to, co jsi tam videl, panorama jeste min, takze si spise zkus do nej radeji pridat svoje videni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Dromedaro » stř bře 20, 2024 13:00

apuka píše:Tak prvne - ja jsem nikde nepsal, ze je fotka ntz spatna...

Promiň, ale již i já mívám lehké škubání nervozity a vzteku v těle, když začnu číst některé tvé reakce na mě.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Mawenzi » stř bře 20, 2024 13:13

ntz
pripomelo mi to kings house, ale tys byl v uplne jine casti skotska myslim... odkud to je?

na fotky se pak kouknu z pc.

etheric
to se mi na skotsku libilo, kopce meli tam kde jsem byla treba 800m ape sly z 0m a vypadalo to jak krajina z jine planety
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » stř bře 20, 2024 15:05

@Mawe - s presnosti na 500m to bylo tady 57.49654806126365, -5.354955862731732 ... tohle byla nase trasa ... puvodni trasa byla jinak ... my bohuzel tu puvodni nedali, protoze jsme meli extremne spatne pocasi, ze i mistni skoti nas litovali, ze nam vyslo to pocasi hluboce nad mistni pomery normalniho hnusnyho pocasi ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Dromedaro » ned bře 24, 2024 20:56

ntz píše:@Dromedaro - ty si vybiras fakt speky - ad ten Horizon S3 Pro, predtim dirkac atd ...

Já tím dirkáčem fotím pořád. Tahám ho s sebou s digitálem a když mi přijde, že by to bylo zajímavé i na dirkáč, tak to tím taky vyfotím. Nebo naopak vidím něco, co vyfotím jen dirkáčem, protože mi přijde, že normálně by to bylo o ničem.
Já chci mít širší škálu fotoaparátu, kde každý dává nějaký specifický výstup, protože každý námět i téma si žádá něco jiného a ty specifické výstupy mohou té fotografii dodat to, co tam chci. Náladu atd. A samozřejmě mě to prostě i taky baví takhle si s tím hrát a co jsem tak ukazoval lidem, tak se jim nejvíce líbily fotky z dirkáče

Dávám ukázku jedné fotky, kterou jsem fotil dřevěnou krabicí, kterou jsem si stloukl z desek. Fotografováno je to na černobílý papír 24x30cm a poté ve fotokomoře udělána kontaktní kopie na barytový papír. Fotka se mi nevejde do skeneru celá, tak je to focené mobilem. Pro mě to své kouzlo má.
CO.jpg


Apuka: Zrovna na této fotce je to, o čem jsme si tu psali. Otevřel jsem dirkovou komoru a vletělo mi tam do záběru letadlo, které za sebou nechávalo tu bílou čáru na nebi..
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod booze » ned bře 24, 2024 22:04

To letadlo na.ere, ale mas to pekne. Zajed si do Stareho Hrozenkova, Zitkova, jsou tam travnate kopce s vyhledem pres udoli na dalsi kopec, tam by ty fotky byly nadherne.Mas to stejne vyfocene i normalne, jak si rikal, ze to porovnavas a prepocitavas? Ja bych asi fotil vys.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Fotografické chlubítko

Příspěvekod Kjuba » ned bře 24, 2024 22:23

Dromedaro píše:Fotografováno je to na černobílý papír 24x30cm a poté ve fotokomoře udělána kontaktní kopie na barytový papír.


Tomuhle moc nerozumím. Můžu se zeptat, jak jsi kontaktním kopírováním vytvořil z netransparentního pozitivu netransparentní pozitiv?

V maxidírkáči jsi měl, jak píšeš, normální pozitivní fotopapír 24x30. Exponoval jsi a vyvolal předpokládám jako pozitiv. Jak jsi pak z něho udělal kontaktním kopírováním positiv?

Vždyť kontaktní kopírování je technika negativ-pozitiv. A ještě má nutnou podmínku, že ten negativ musí být na transparentním médiu, aby jsi to mohl kontaktně prosvítit.

Něco mi uniká.....
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 817
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49
User is Online!

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Dromedaro » pon bře 25, 2024 9:19

Kjuba píše:V maxidírkáči jsi měl, jak píšeš, normální pozitivní fotopapír 24x30. Exponoval jsi a vyvolal předpokládám jako pozitiv. Jak jsi pak z něho udělal kontaktním kopírováním positiv?
Vždyť kontaktní kopírování je technika negativ-pozitiv. A ještě má nutnou podmínku, že ten negativ musí být na transparentním médiu, aby jsi to mohl kontaktně prosvítit..

V dirkáči byl RC foto papír, výsledná fotka je na barytovém papíru. Z dirkáče to po vyvolání na papíru vyleze jako negativ (vyvolával jsem chemií na film pokud se dobře pamatuji). Ten negativ na RC papíru dám pod zvětšovák na ten barytový papír emulzemi k sobě a zatížím tlustým=těžkým sklem. Pak pomocí proužkové zkoušky zjistím potřebný čas na osvícení a podle toho ve výsledku exponuji zvětšovákem. RC papír jde prosvítit, jen to trvá delší čas a není to rychlé jako s filmem. Stejně tak jde prosvítit i ten barytový papír, jen teda tam je to ještě delší ty výsledné časy a trvá to. Když někdo dělá ten negativ také na barytový papír, tak třeba dělají to, že ty barytové negativy promastí, čímž se to zprůhlední a osvit není tak dlouhý. Já to ale zkoušel na RC papíry. Expozice nejsou tak dlouhé jako na barytu, který má nižší citlivost.

booze píše:Mas to stejne vyfocene i normalne, jak si rikal, ze to porovnavas a prepocitavas? Ja bych asi fotil vys.

Ne úplně stejně ve stejný čas to digitálem vyfocené nemám. Tohle byl test, jestli to bude fungovat a mobil mám kalibrovaný na tuhle Dirkoma S90.
Ale jinak tu boží muku mám nafocenou mnohokrát a jinak. Já kolem ní chodím často (protože tu cestu tam mám rád) v různé roční období, tak když je to zajímavé, tak to vyfotím. A taky rád fotím boží muka v krajině, jsem na to trochu ulítlý.
To letadlo mě nas-alo. Byl to ten rychlý tip letadla, kdy se člověk podívá na oblohu, nikde nic neletí, pak se objeví tenhle tryskáč, co během chvíle přeškrtne oblohu. Zkoušel jsem tu barytovku retušovat klasicky štětcem a barvou na to určenou, ale neumím to udělat tak, aby to nebylo poznat a neměl jsem na to nervy, tak jsem to pak nechal s tou čárou. Ten srp pod tou čárou, to je měsíc, co byl vidět i ve dne.
A jinak mě těší, že se líbí.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod apuka » pon bře 25, 2024 10:58

Vidis, mne zase cara letadla do toho obrazu docela zapada, neni to pro mne nijak rusive. Rozhodne vice zapada vice a rusi min nez cerny srp mesice :wink:. O nem jsem premysle, jestli se tam zrovna zastavil krkavec ve vzduchu (ale to krkavci takto nedelaji, jen ve velkem vetru). Napadl me prvne ten mesic, jenze - proc je cerny, to Mesic nebyva...
Ale ja jsem nedelal kompozici, nesoudim, nakolik se to shoduje s moji predstavou, jen se kouknu na obrazek a hodnotim, co tam vidim. No a zase - na hotove fotce nekde na stene to muze vypadat uplne jinak nez na monitoru v NB.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Fotografické chlubítko

Příspěvekod Kjuba » pon bře 25, 2024 16:26

@Dromedaro: Aha, tak takhle už to smysl dává. Tohle jsem nikdy nikoho neviděl dělat. Ale to neznamená, že to nejde. Jaký zhruba expoziční časy Ti vycházely na prosvícení toho RCčka? A to byly nějaký teda Fomaspeedy? Pevná gradace nebo multigradační? To by mě docela zajímalo.

A teda prosvítit nějakej pořádnej baryt, to teda fakt nevím. Nějaký archivní nebo museum verze mají vysokou gramáž (přes 300 g/m2). To bych se teda divil, kdyby to pod zvetšovákem někdo prohulil do dalšího papíru.

Většina lidí, co to takhle mastí s velkýma dírkáčema to dělá za pomocí RTG materiálů používaných v medicíně. Ty jsou na čiré podložce. Do krabice vloží transparentní RTG negativ (dělají se i velké formáty), exponují, vyvolají jako negativ a ten pak 1:1 kontaktně kopírují většinou na baryt.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 817
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49
User is Online!

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Dromedaro » pon bře 25, 2024 21:23

Kjuba píše:Tohle jsem nikdy nikoho neviděl dělat.

Co takhle vidím na internetu, tak se tomu lidé věnují, jen to končí u toho negativu, už pak nedělají ty kontaktní pozitivy, ale skenují to.
Taky jsem ještě viděl některé dělat to, že to používají do velkoformátových kamer místo drahých planfilmů. Normálně tam dávají do kazet třeba 18x24cm RC ilford papír a pak z toho dělají kontakty nebo naskenují a převedou v PC.

Kjuba píše:Jaký zhruba expoziční časy Ti vycházely na prosvícení toho RCčka? A to byly nějaký teda Fomaspeedy? Pevná gradace nebo multigradační? To by mě docela zajímalo.

Ano, byly to multigradační fomaspeed, ale jde to dělat i s pevnými gradacemi. Já už si nepamatuji přesně ty časy, je to už delší dobu a teď se k tomu vracím. Ale nebylo to nějak hrozný. Tuším, že asi v rámci několika minut. Vlastně to potřebuješ jen osvítit, takže nemusíš clonit. Zvětšovák jsem stáhnul co nejníž, ale aby osvětloval potřebnou plochu a pak na plnou clonu svítil.

Kjuba píše:@A teda prosvítit nějakej pořádnej baryt, to teda fakt nevím. Nějaký archivní nebo museum verze mají vysokou gramáž (přes 300 g/m2). To bych se teda divil, kdyby to pod zvetšovákem někdo prohulil do dalšího papíru

Já to na baryt nezkoušel, protože v tom nevidím smysl, když to má být negativ ze kterého budu dělat kontakt. Ale jeden fotograf mi říkal, že to někteří dělají a že se to dělá tak, že se ten barytový negativ pořádně promastí olejem, aby se zprůhlednil, ale nevím, nezkoušel jsem.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod booze » úte bře 26, 2024 8:43

Uplna nostalgie =D>
Nekde mam moje prvni fotky, kdy jsem v 10letech fotil blbosti. Uplne krive, ale boozi vzpominky.

Muzes mi prosim vyfotit detail "dirky" v dirkome 90? Diky. Zkusim to vyrobit na digital jak popisoval apuka.
Jak mam odmerit vzdalenost dirky od skla fotaku. Psal to tusim apuka, ale nemuzu to najit


V odkazu me pobavilo ...Firmware k produktu Dirkoma S90 :)
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod apuka » úte bře 26, 2024 9:02

booze píše:Jak mam odmerit vzdalenost dirky od skla fotaku. Psal to tusim apuka, ale nemuzu to najit
:shock: To jsem asi nepsal. Vetsina "dirkacu" nema zadne "sklo" ve smyslu objektiv, max. nektere maji sklo (bez uvozovek) pred (teoreticky muze byt i za) dirkou tak, aby tam nebyla dira, pres kterou se do dirkace (a na zaznamovy material, v tomto pripade cip) nepadal prach a jine svinstvo.
Samozrejme muzes tam mit dirkac, ktery vyuzije Tvuj objektiv, v tom pripade ale bude pravdepodobne obraz nejak oklesteny. Mel bys mit dirku v miste, kde ma objektiv clonu - ale ta je vetsinounekde vevnitr objektivu.

Co jsem psal bylo, ze se delaji "teleobjektivove" dirkace, kdy mas dirku ve vetsi vzdalenosti od cipu. Tehdy totiz na cip dopadava jenom vyrez z celkoveho obrazu, to je ve vysledku neco jako priblizeni. Stejnym zpusobem bys mohl udelat to "tele" i kdybys dokazal posunovat cipem dopredu-dozadu.
Pokud jsi sikovny, tak si muzes najit dve tuby, ktere do sebe zapadaji a mohou se tak posouvat. Na konec (od cipu) udelas tu dirku a budes menit "ohniskovou vzdalenost" sveho "dirkobjektivu".
Nebo si zkus nekde na Ali najit jestli nekdo neprodava "fejk" cinana, ktery vyrabi ten "profi zoom dirkovjektiv" :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod booze » úte bře 26, 2024 9:36

Aha promin, tak jsrm na to nekde narazil a podvedomi si to ulozilo k tomu diy dirkaci tebou odkazovanem videu.

Chci to udelat na kompakt. Takze pokud to u toho diy navodu chapu dobre, tak musim mit vypocitany kuzel s vrcholem pred dirkou a potom, co nejmensi vzdalenost do objektivu k clone? Aby to co nejvic orezalo svetlo.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Dromedaro » stř bře 27, 2024 9:19

booze píše: Takze pokud to u toho diy navodu chapu dobre, tak musim mit vypocitany kuzel s vrcholem pred dirkou a potom, co nejmensi vzdalenost do objektivu k clone?

Já nevím, co myslíš...
Na digitálu se to dělá tak, že odděláš objektiv a místo něj tam nalepíš nějaký kus něčeho s dírkou. Čím menší ta dírka bude, tím to bude ostřejší. Já to dělal do plechu, který jsem před tím v místě, kde bude dírka, zbrousil do velmi tenka. Pak jsem se obrnil trpělivostí a jehlou do toho udělal dirku. Její velikost jsem si změřil amatérsky pod lupou.
Aby jsi věděl, jaké budeš mít ohnisko, musíš si změřit vzdálenost dirky od čipu a pak velikost čipu. Pak ty údaje zadáš do tohoto programu Pinholedesigner a ono ti to ukáže, jaké ohnisko tam je. Zároveň ti to ukáže optimální průměr dírky pro tuto vzdálenost.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod apuka » stř bře 27, 2024 11:09

@booze: Castecne viz co napsal Dromedaro. Problem muzes mit, pokud mas jednoduchy kompakt, kde (rozumne) objektiv pryc nedostanes a budes to chtit udelat nejak i s nim. To Ti uz nic presnejsiho neporadim. Urcite se to da, ale bude s tim vyrazne vice prace - minimalne kvuli ostrosti, objektiv ovlivni dost veci. Musis si zkusit k tomu neco najit na internetu, idealne jestli nekdo uz to nezkousel se stejnym kompaktem, jako mas.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru