Fotografické chlubítko

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Mawenzi » úte úno 27, 2024 5:50

ntz
tak to je jasny, v ton silnym vetru mi to ale neslo aji polozit na hranu rozhkedny, jak to fotakem hybalo na aspon delsi cas:(
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9418
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » úte úno 27, 2024 8:04

@mike - tak to jsem rad :), ze se ti ta fotka nakonec libi .. ta tvoje tvoje demonstrativni precitlivelost te prozradila ... studoval jsem psychologii, tohle ma i jmeno ... zapomel jsem ale, jak se temhle projevum rika .. tyto projevy jsou casto spojovane napr. se sexualitou ... napriklad takovyto des treba z homosexualniho pohlavniho styku ... no @miku, prosim nenech se vystrasit ... :D, vse je v pohode, tyhle barevne ?casts (color grading) se v krajinarske fotografii docela hojne pouzivaji a napr. fialova je se casto vyskytuje za soumraku ve spojeni cervene a modre (red+blue, casto napriklad u zimnich fotek, nebo morskejch fotek, proste modra hodinka s cervenym svetlem zapadu a nebo vychodu)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2105
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Dromedaro » úte úno 27, 2024 9:08

ntz píše:pokud mas ISO 64, tak to ti umozni zachytit vice svetla a tudiz budes mit skoro pokazdy lepsi fotku .. proto plati (teoreticky), ze nizsi ISO == lepsi fotka ... Pokud mas vetsi sensor, tak ten ti ve stejnem case umozni zachytit vice svetla, takze proto opet vetsi sensor == vice zabavy ..

Díky. Pokud mám u sebe stativ a mám čas, tak fotím taky na nejnižší ISO 64 jako ty, ale někdy mám jen foťák a abych měl čas závěrky aspoň 1/250 nebo 500, tak dám ISO třeba těch 200 ISO. Ale já stejně někdy používám i vyšší ISO, kvůli vyšší rychlosti, když chci velkou clonu a je třeba vítr který hýbe s větvemi, trávou, tak aby to nebylo mázlé.

ntz píše: tyhle barevne ?casts (color grading) se v krajinarske fotografii docela hojne pouzivaji a napr. fialova je se casto vyskytuje za soumraku ve spojeni cervene a modre (red+blue, casto napriklad u zimnich fotek, nebo morskejch fotek, proste modra hodinka s cervenym svetlem zapadu a nebo vychodu)

Ano, je to hojně využívané, protože lidé to z nějakého důvodu mají rádi stejně jako kočičky a kytičky. Včera jsem takto přesaturované fotky viděl prodávat v Hornbachu... Já také hýbu s barevností, když se mi to nepodaří zachytit barevně věrně , ale opatrně, aby to bylo věrohodné. Ta hranice, kdy se to barevně přestřelí do barevnosti, jak to člověk běžně nevnímá, je tenká. Pokud je scéna mdlá a já bych barevnost musel/chtěl dohánět v PC, tak to ani nefotím, protože to by bylo na výsledku poznat.

Jinak si vždy při nějakém sporu umělec vs kritik vzpomenu na jeden článek v novinách z rubriky krimi. Před soudem v ČR se ocitnul nějaký hudební umělec hrající na klasické nástroje někde ve filharmonii, který během jízdy v autě po dálnici začal škrtit svého kolegu, který řídil auto. Málem ho uškrtil a málem se na té dálnici vysekali. V uškrcení mu zabránil další člověk, který jel s nimi v autě. A ten hudebník to před soudem vysvětloval, že svého kolegu začal škrtit, protože mu řekl, že ty jeho skladby jsou plagiát a on jako umělec si to nemohl nechat líbit a bránil svou uměleckou čest... :lol: To je boží, já bych u toho chtěl strašně moc být, protože to je jak z nějakého tragikomického filmu. :D :D
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4419
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » úte úno 27, 2024 11:18

jeste jedna pro @mika ... snad se mu tahle bude libit vic ... slusne drama nad Fichtelbergem

Obrázek
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2105
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Hafi » úte úno 27, 2024 11:22

a je to drama nebo clarity?
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8440
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » úte úno 27, 2024 11:28

Dromedaro píše:Ano, je to hojně využívané, protože lidé to z nějakého důvodu mají rádi stejně jako kočičky a kytičky. Včera jsem takto přesaturované fotky viděl prodávat v Hornbachu... Já také hýbu s barevností, když se mi to nepodaří zachytit barevně věrně , ale opatrně, aby to bylo věrohodné. Ta hranice, kdy se to barevně přestřelí do barevnosti, jak to člověk běžně nevnímá, je tenká. Pokud je scéna mdlá a já bych barevnost musel/chtěl dohánět v PC, tak to ani nefotím, protože to by bylo na výsledku poznat.


Z toho vyrostes ;) ... Pro me je taky svatej gral foceni mit zachycenou scenu v jejich opravdovych barvach, ale na druhou stranu fotka z digitalu ma se skutecnosti az prekvapive spolecne spise mene nez vice mluvime-li o nejake pomyslne 100% vernosti ... Nektere fotky mohou pekne a dokonce i hezci, pokud jim treba das v postprocesu nejakej specialni peci, jako ja napriklad fialovej color grading u me fotky vyse ... na tom neni nic spatneho .. je to moje fotka a ja to delam na zaklade sveho estetickeho citeni a kreativniho zameru .. Spis je skoda, ze jsou urciti lide, kteri se nespokoji jen s tim, ze se jim neco na zaklade estetickeho citeni nelibi, ono to jeste odsuzuji a pohorsuji se nad tim .. Pohorsovat se muzes nad fotkou lascivni nahatou fotkou, pohorsovat se muzes nad pseudoumeleckou fotkou vykalu na zlate misce, nepohorsuj se ale prosim nad tim, ze se nekdo snazi kreativne vyjadrit sve foceni krajiny ... tam fakt bohate staci libi/nelibi a samozrejme byl bych radsi, kdyby se ti to libilo misto nelibilo, s tim ale nic nenadelam ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2105
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » úte úno 27, 2024 11:30

@Hafi - to je drama ... nepouzivam photoshop ale pouze ciste opensource nastroje a slavny nastroj clarity v RT neni .. ostatne tohle je pouze a jen upravena expozice, nic jineho .. zadne hejbani barvama, zadne pridavani kontrastu, dokonce ani zadne pridavani saturation/chroma .. pouze jsem jen stahl chroma na modre, abych ji redukoval .. tahle fotke je vlastne hodne verna tomu, jak to zachytil fotak bez pomoci ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2105
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Fotografické chlubítko

Příspěvekod Kjuba » úte úno 27, 2024 14:45

Hafi píše:a je to drama nebo clarity?
:-)
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 817
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod irem » úte úno 27, 2024 15:28

@ntz Ze se nekomu neco nelibi a uvedeni duvodu proc prece automaticky neni pohorsovanim se, neber si projevy estetickeho citeni tak osobne ;)

Mne se ten fialovy colour grading take nelibi, pusobi na me neprirozene. A ano, vim, jak muze zabarvovat brzke ranni svetlo. Na tehle konkretni fotce to nepusobi prirozene, coz, uznavam, muze byt velmi subjektivni. Pokud se pokusim neprirozeny dojem popsat alespon trochu objektivne, tak s veskerym respektem k tomu, v kolik hodin jsi kvuli foceni vstaval - podle postaveni slunce (stiny stromu) to neni zaber unoroveho brzkeho rana a temer jasna obloha v tuhle hodinu takove barvy spise popira. Myslim, ze pripadny postprocesing by mel nejakym zpusobem citlive respektovat to, co na fotce je.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 276
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod mike » úte úno 27, 2024 16:07

@irem: asi tak.

@ntz: zrovna ty mas co mluvit o precitlivelosti :lol: Ja se nad tou fotkou nepohorsuju, ja se ji smeju, protoze je fakt jak z jineho vesmiru. Ano, fialova se obcas za soumraku vyskytuje a obcas je z toho fantasticky vyjev, jenze je to uplne neco jineho, nez kdyz spachas tohle. Ta druha uz neni tak strasna, ale prirozene taky nepusobi.

BTW, kdybys mne nevyvolaval, tak tve fotky nekomentuju. Delas si to sam :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49503
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod apuka » úte úno 27, 2024 16:14

irem píše:Myslim, ze pripadny postprocesing by mel nejakym zpusobem citlive respektovat to, co na fotce je.
Asi tak....

Mne taky prijde na te "mlace" puvodni "modra" prijemnejsi, prirozenejsi. Ale - i kdyz to asi ntz prekvapi - nemam nic proti hratkam s barvami. Jen by potom bylo lepsi rikat tomu pravym jmenem, ze jsou to upravene, resp. kolorovane fotky - i kdyz v jinem smyslu slova, nez se tneto pojem puvodne ve fotografii zazil.
ntz píše:ostatne tohle je pouze a jen upravena expozice, nic jineho .. zadne hejbani barvama, zadne pridavani kontrastu, dokonce ani zadne pridavani saturation/chroma .. pouze jsem jen stahl chroma na modre, abych ji redukoval .. tahle fotke je vlastne hodne verna tomu, jak to zachytil fotak bez pomoci ..
Modra neni barva?
Kdyz sam sebe takto presvedcujes, tak co uz, no... Jen bys to fakt nemel vydavat za "hodne verne tomu, jak to zachytil fotak bez pomoci".

Abys to zase spatne nepochopil - takto to ma do sebe neco (i kdyz ja bych to "drama" nenazval). Ale jednoduse to prirozene nepusobi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16665
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod oodoow » úte úno 27, 2024 16:47

Při prvním pohledu jsem si myslel, že tam je pole fialové vojtěšky, ale pak jsem si všiml, že to jsou stromy. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3120
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Mawenzi » úte úno 27, 2024 17:12

ja to zas vnimam jinak, vim, ze to tak vypadat nemuze a muj mozek to pak vnima spise jako fotku-obraz.

a obrazy taky casto s realitou nemaj nic spolecnyho.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9418
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » úte úno 27, 2024 19:51

@oodoow - mluvis prosim o teto fotce ?

@Mawenzi - to delas dobre :), mam to podobne, ale vzdycky to tak nebylo ... ze zacatku co jsem fotil, tak jsem byl strasne striktni a se vsim hned hotovej, prislo mi nejdulezitejsi aby fotka vypadala co nejvic verne, ted se ale vic a vic posouvam presne k tomu co pises, ze fotka je v prvni rade obraz a scena zachycena pomoci fotaku je pouze jeden z prostredku a nastroju, kterej ten obraz vytvari ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2105
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » úte úno 27, 2024 19:56

tady jsem si dovolil udelat jeste jednu verzi ... posledni .. uz nic vic .. slibuju :)

Obrázek
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2105
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod apuka » úte úno 27, 2024 20:26

ntz píše:sem si dovolil udelat jeste jednu verzi ... posledni .. uz nic vic ..
Protoze jsi uz musel utikat pred helikopterou? :wink:

Edit: Jen kdyby to nekdo nepochopil - na te "posledni" fotce se smerem k fotografovi blizi vrtulnik. To je ten cerny "flek" v mracich nahore vpravo od stredu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16665
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Dromedaro » stř úno 28, 2024 12:59

ntz píše:tady jsem si dovolil udelat jeste jednu verzi

Tahle verze se mi líbí. U té první mi přišla divná kompozice, jak tam máš ty do půlky useknuté stromy a není tam ta louka v popředí. Ten vrtulník jsi tam nechal proč?

Apuka: Mně to furt vrtalo hlavou, jak to myslíš s tím vrtulníkem až doma na PC jsem ho uviděl. :D Na mobilu jsem si toho nevšiml. Mně kvůli focení zase štvou letadla s těma jejich bílýma čárama, které za sebou nechávají. Někdy když konečně nakomponuji jak chci a pak vidím, že se mi na modré obloze do záběru blíží letadlo s bílou čárou, která tam třeba půl hodiny vydrží, to je vždycky stres, abych to rychle odfotil, než tam vletí.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4419
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » stř úno 28, 2024 13:13

Dromedaro píše:Ten vrtulník jsi tam nechal proč?.


Protoze jsem byl venku se svym klouckem, kterej ma ouska, ze slysi travu rust, a zacal kricet `tatiiii, vtulnik, vtulnik' jeste nez jsem ja neco zaslechl a pak skutecne, vrtulnik se zacal blizit ze smeru od Fichtelbergu, tak jsem to cvaknul .. Pokazdy, kdyz se kouknu na tuhle fotku, mi ten vrtulnik pripomene, jak to tenkrat bylo ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2105
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ketrin » stř úno 28, 2024 13:34

Pokud se má fotka podobat obrazu, tak myslím, že spíš než digitální focení se tomu blíží wet plate (nevím, jak se tomu říká česky). Je to ovšem neporovnatelně náročnější...
Jen obecná poznámka, nikoli kritika konkrétních osob nebo fotek.
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 505
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Dromedaro » stř úno 28, 2024 13:46

Máš na mysli kolodiový proces? Ten je nádherný... ale jak píšeš, náročný.

Obrazu se možná ale ještě více blíží kyanotypie. Ta nějak náročná není, jednou jsem se účastnil kurzu kyanotypie, kde jsme si to zkoušeli.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4419
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod apuka » stř úno 28, 2024 15:19

Dromedaro píše:Mně kvůli focení zase štvou letadla s těma jejich bílýma čárama, které za sebou nechávají. Někdy když konečně nakomponuji jak chci a pak vidím, že se mi na modré obloze do záběru blíží letadlo s bílou čárou, která tam třeba půl hodiny vydrží, to je vždycky stres, abych to rychle odfotil, než tam vletí.
To chce klid... Prave na tyto zalezitosti se da vyuzit retusovani na PC. Jen je to nekdy docela narocne na obloze udelat, aby byly barevne prechody neporusene... Nebo muzes rychle vyfotit (aby tam byla obloha) - a potom uz klidne i s tou carou; na PC si vymenis "pouze oblohu" :-). Jednou jsem dokonce vymenil oblohu z jine fotky (odfocene cca na stejnem miste ale fotka uplne jineho kopce), protoze ta puvodni byla docela oskliva a vubec nepasovala k tem vapencovym skalam a k memu cernemu pejskovi :-). Je ale pravdou, ze tam se to delalo docela jednoduse, protoze krome male casti, kde do oblohy zasahavalo par smrku, tak byla obloha v dalce za pomerne jednoduse se tahnoucim vapencovym hrebenem bez vycnivajicich skal. (Vyrazne vice casu dalo vyretusovat zabradli po cele delce stezky - bo na fotce do kalendare nesmely byt zadne "lidske vytvory" ](*,).)

Nebo si chvili pockej a premyslej, jak do sve kompozice zahrnout prave ty bile cary, pripadne i s letadlem :wink: .
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16665
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Dromedaro » stř úno 28, 2024 17:13

Jo, já měl spíše na mysli focení s camerou obscurou nebo Flexaretou. Sice to po naskenování negativu jde taky retušovat, ale jsem raději, když to nemám na negativu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4419
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod apuka » stř úno 28, 2024 17:49

TO jo, tam je to slozitejsi. Jeste retuse (fyzicke na negativu!) by po zauceni sly udelat na CB filmech, ale na barevnych na obloze - to tezko.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16665
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Dromedaro » stř úno 28, 2024 17:56

Myslel jsem retuše v PC. Já tomu ještě úplně nějak nerozumím, ale právě si nejsem jistý, jestli by větší retuše na skenu negativu nebyly poznat nebo jak moc náročnější je to než s digi fotkou, vzhledem k tomu, jak specifický obraz má třeba obscura. Já negativy skenuju jen na levném skeneru jako náhledovky, co pošlu na profi sken a co ne až jich budu mít větší počet, ať to tam nedávám po pár negativech, protože kolikrát ze svitku vyberu jen třeba dva záběry. A ten levný skener skenuje tak otřesně, že tam nemá smysl dělat nějaké závěry. Ale na to, abych si udělal úsudek, jestli ta fotka stojí za další práci nebo ne, mi to stačí.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4419
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ketrin » stř úno 28, 2024 20:25

Dromedaro píše:Máš na mysli kolodiový proces? Ten je nádherný... ale jak píšeš, náročný.

jj, asi ano, v těch názvech se nevyznám, syn který se tím profesionálně zabývá žije v cizině a říká tomu wet plate.
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 505
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod apuka » čtv úno 29, 2024 9:27

@Dromedaro: Ja jsem TI to uz davneji, kdyz jsi tady premyslel o dirkaci psal, ze si udelej "digitalni dirkac". Prakticky to skoro nic nestoji, muzes to vyuzivat se zdcadlovkou (pokud nechces na Sony, tak i ta Canon 400D by na toto urcite mel stacit. Poslouzilo by Ti to taky na experimentovani bez nutnosti velkych investic do negativu a potom jeste do preneseni do PC. Klidne si muzes hrat, co a jak mas udelat - no a kdyz najdes "ideal", tak si to muzes odfotit svym dirkacem na negativ.

Viz napr. tento videonavod nebo tento (jen ja bych tam asi zkusil udelat v alobalu mensi dirku - do velke miry plati, ze cim mensi dirka, tim ostrejsi fotka). Podobnych navodu najdes na netu tisice. Tyto (a vsechny na podobnem principu) maji vyhodu, ze nijak nezasahujes do fotaku, neoblepujes jej atd. - a muzes ten dirkacovy "objektiv" pouzit uplne stejne jako jeden z objektivu. Vleze se kamkoliv, muzes mit sebou vzdy, kdyz mas fotak, coz je oproti noseni samostatneho dirkace nebe a dudy.

BTW, jak vidis na druhem navodu, muzes delat takto dokonce i dirkacove videa. No a taky mas moznost udelat timelapsova videa - coz je velice pusobive napr. s vyvojem mraku na kompozici, kde mas neco vyrazneho a nehybneho v popredi. Taky tam vidis, ze pomoci makro nasad (pokud je mas) si muzes z toho udelat "teleobjektiv".
BTW2, pokud by ses nechtel hrat sam, tak mas na tom druhem videu i kratky zaber (asi na Amazonu), kde se nabizi ruzne uz hotove krytky s dirkou (tj. dirkacove objektivy :-)). Nektere jsou i s cistym sklem, aby se neprasilo pres diru na senzor, nektere umoznuji pouzit filtr, cimz dosahnes toho sameho. Tady mas test nekterych z tech komercnich "objektivu".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16665
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Dromedaro » úte bře 5, 2024 9:32

Já vím, že jsi mi to psal. Ale já právě tu dírkovou komoru chci mít na film a ne digitál. Fotím to na barevný svitek 6x9. Ale to pinhole video na foťáku, to může být zajímavý, to mě nikdy nenapadlo...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4419
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod apuka » úte bře 5, 2024 14:24

Ja jsem to myslel hlavne, ze se muzes pohrat s "kompozici" nebo s casem a vysledek videt na "digitalnim dirkaci" prakticky hned - a pokud se Ti to zda pekne, tak odfotit tou drevenou krabickou na film. Ze bys (teoreticky) mohl docela usetrit na cene filmu (plus vyvolani plus prenos do PC, vcetne casu) "trochu nazdarbuh" odfocenych snimku. Zrovna na toto bys nepotreboval zadny "profi" krytku ale klidne tu doma zblastenou. (Jen u ni bacha na zapraseni snimace, takze bych to delal bud na tom Canonu, ktery na foceni nepouzivas nebo sehnal "dirkacovy objektiv" se sklenenym krytem nebo moznosti pouziti filtru.

Jo - jeste je dobry napad si udelat dirkovy "teleobjektiv" (mit diru na delsi tube od snimace). o uz, bohuzel tak jednoduse na drevenem dirkaci neudelas.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16665
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » úte bře 5, 2024 17:59

apuka píše:Jo - jeste je dobry napad si udelat dirkovy "teleobjektiv" (mit diru na delsi tube od snimace). o uz, bohuzel tak jednoduse na drevenem dirkaci neudelas.


:D, ne to ne .. prosim, zes' to nerekl ... :D, zkus tenhle vynalez patentovat ... mohl by se jmenovet "apukohled" ... byl by to novej typ dalekohledu bez pouziti optiky ... eventuelne moznost cislo #2 je vynalez tzv `apukuv dirkohled', ze bys do krytek na dalekohledu (a nebo objektivu) udelal dirky a koukal zkrz to ...

abych se priznal, nejsem si 100% jist, kterou z moznosti jsi mel vyse na mysli (osobne tipuju tu prvni - tzn apukohled)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2105
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod mike » úte bře 5, 2024 20:40

Apukohled :lol: Skoda, ze mi nechutna popcorn, tohle bude zabavne :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49503
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru