Fotografické chlubítko

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod mike » čtv kvě 25, 2023 0:11

Dromedaro píše:Za to může ntz.

:D

Dromedaro píše:Nejdou ty původní soubory nějak obnovit?

Nekdy jo. Musis ale vedet, co delas a dost zalezi na tom, jak jsi to presne prepsal. Taky je dulezite, co delas potom, cim vic toho delas, tim mensi je sance na obnovu. I browseni po webu muze vadit, protoze prohlizec zapisuje na disk. V tvem pripade asi jedine vypnout pocitac a zavolat nekoho, kdo do toho vidi.

Teda, uplne nejjednodussi vec je kouknout se do kose, jestli tam nejsou. Sance je dost mala, to by to tak ten software musel udela schvalne, ale nenulova.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod Mawenzi » čtv kvě 25, 2023 6:24

dromedaro
vzdy k souborum pisu nejaky prefix treba of-img0001.jpg + mam vzdy zalohu...

pokid sis je preulozil, sance je nizka, zkus zadarmo program "recuva", znas nazev souboru tak mu ho podstrc a obnov ty souboty na JINY dISK! (jijou partition, flashku, atd).

obnov vse co ti to nabidne a pak si to projdi, casto muzou byt i castecne poskozene a tak, asi proste... no nespolehej na to.

vetsi sance by pak mohla byt obnovenim z karty pokud jsi ho od podzimu nepouzival a na kartu nezapisoval. (opet zkus tu recuvu a vysledek uloz JINAM!).

ps: jednou je to canon jednou nikon, tak si prosimte vyber co mas za znacku :D

ntz
- samozrejme, ze nemuze konkurovat minimalne v nekterych disciplinach novym telum. v nekterych muze ale zdarile sekundovat a na vyzkouseni, jestli ho bude bavit hodinu strasit v noci se stativem to bude dostatecny.

on si taky nekdo kdo se ve 30 rozhodne poprve v zivote jit na vandr nemusi kupovat vybavu za 20t ale sbalit tatovu krosnu, spacak z festaku a plachtu ze zahrady... aby zjistil ze ho chozeni sere anebo jee to je super, jen ho batoh reze do ramen a ve spacaku je zima.

ps: podle me je cele co tu pises liponovi neprimereny, a nejde o zadny mazani medu kolem huby, ale on daval technickou ukazku toho, co zvladne dnes vyfotit lepsi mobil, nepsal, ze to jsou fotky stoleti do louvru. tedy hodnotit kompozici atd je je u takove fotky neprimerene, protoze to neni jeji sdeleni. to je o tom, ze drahy mobil zvladne tenhle zanr uz docela slusne pro bezneho smrtelnika a netreba k tomu fotoaparat, pokud ho nechces zjinych duvodu.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9400
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod Dromedaro » čtv kvě 25, 2023 7:02

Už jsem to opravil. Jak se tu bavíme o nikonu a canonu, tak to pletu.

Já mám složku s velkými upravenými soubory a pak podsložku s malými upravenými soubory pro web.A z plochy jsem to chtěl dát zpátky do složky, zobrazilo se "Nahradit soubory v cíli?" a já ve zbrklosti klikl na OK, protože jsem myslel, že se to přepíše zase v té podsložce. No a přepsalo to ty velké...
A jako třešnička na dortu jsem odpoledne zkoušel ten foťák a omylem jsem klikl na "format card", kde ty fotky byly. V panice jsem se snažil tu kartu vyrvat z foťáku, ale než jsem to stihnul, tak se to vymazalo... řikal jsem si, naštěstí ještě, že to mám v PC... Zkusím to obnovit v tom PC, ale taky tomu moc nedávám. Jak psal Mike, tak už jsem na tom pak nic nedělal a PC vypnul. Tou funkci "format card" se rodičům jednou " povedlo" na konci dovolené vymazat všechny fotky z té dovolené v Itálii, protože si mysleli, že tím vymažou jen jednotlivé fotky, které se nelíbily, protože měli už plnou kartu. Tahle funkce by se měla ptát aspoň třikrát, jestli to chce člověk udělat a pak na počtvrté ještě vytočit telefonní číslo někoho známého a toho se ještě zeptat, jestli to mají opravdu udělat. :lol:

Ten foťák už ma teda v háji baterky, ty už nic nevydrží. Ten nový foťák bych moc chtěl,ale musel bych ho vzít na splátky.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4366
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod Lipon » čtv kvě 25, 2023 7:47

ntz píše:vymej a cti dal ten samej prispevek, ze ktereho citujes ..


tak pro ntz znovu: žádný konstruktivní příspěvek od tebe na to téma ještě nezazněl, ačkoliv jsem tě o to minimálně jednou požádal, místo toho tady pořád jen opakuješ ty svoje výblitky
možná si aspoň někde zjisti, co to ta konstruktivní kritika znamená, vypadá to, že ti to obsahově uniká

a jestli jsi to doposavad stále nepochopil, tak ještě jednou, jinak
jediná tvá reakce byla - je to sračka, opakovaná několika jinými obraty, bez jakékoliv argumentace, to umí kdejakej hospodskej křikloun; proto jsem ten příměr taky použil
jediný racionální argument z tvé strany nezazněl

najdi mi jediný můj příspěvek, ze kterého by se dalo usuzovat, že se cítím dotčený
naopak, výslovně jsem i uvedl, že kritiku beru, ale zase - konstruktivní, tedy takovou, která je podložená alespoň nějakými argumenty
to od tebe za celou dobu nezaznělo

a jestli je to pod tvou úroveň nad něčím tak hrozným jakoukoliv úvahu rozvíjet, tak je lepší mlčet, než hloupě plkat
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4913
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod apuka » čtv kvě 25, 2023 8:18

@Dromedaro: Mozna bys mel vetsi sanci obnovit tu naformatovanou kartu. Jsou na to programky na PC, i freeware nebo zkusebni verze.
Resp. bys mel mit sanci, kdybys to nestihl "vyrvat z fotaku" pred dokoncenim formatovani... - ale vzhledem k rychlosti formatovani a nutnosti otevrit dvirka fotaku bych rekl, ze to dobehlo.
NTB, toto nikdy nedelej - vetsinou docilis jen toho, ze se formatovani prerusi uprostred a uz nepujde jednoduse obnovit. Mozna se povede neco zachranit, kdybys takto prerusil mazani vsech souboru - ale i tak je lepsi to nechat dojit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod Dromedaro » čtv kvě 25, 2023 8:25

To formátování doběhlo. Než se mi podařilo najít, kde ta karta je a vytáhnout ji, chvíli před vytaženim se to vymazalo. Podívám se na ty programy. Díky.

Jen mi to teda potvrzuje, že vymazat něco nestačí, že to v tom zařízení pak stále existuje a jde dohledat.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4366
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod apuka » čtv kvě 25, 2023 8:59

Pokud jsi s tou kartou nic dalsiho nedelal, mas velikou sanci, ze ji opravis. Bezne formatovani je totiz vice-mene jen prepsani "hlavicky", samoptne data se nemazou a ta hlavicka se da (vetsinou) obnovit.

Ad Canon 400D a argumenty ntz, ze je to shitozni fotak oproti soucasnym: ta ctyrstovka byla sveho casu docela delo (samozrejme, mysleno na svoji kategorii) a foti opravdu dobre. Jeji jedine dve vyraznejsi chyby - ale to brane dnesnim okem - jsou ne moc vysoke max. ISO a (zase, na soucasne pomery) mensi dynamicky rozsah.
My mame doma i Nikona D80, coz je vce-mene souputnikem 400D s podobnymi parametry a mohu zodpovedne rict, ze na mnoho oblasti je to naprosto dostacujici fotak. Kdyz znas jeho omezeni, tak se budes snazit delat fotky tak, aby se neprojevily, resp. to vyresis jinym zpusobem (napr. obycejnym HDR, ted nemyslim ty malovanky). NTB, Tys ukazal v tech dvou ukazkovych fotkach, co jsi sem dal, ze i kdyz fotak dynamicky rozsah zvladne, tak i naslednymi upravami se do vysledne fotky muze zanest orezani tohoto rozsahu.
Co se tyce 10MP - tak to je naplno dostacujici, pokud nechces delat obrovske zvetseniny. Dromedaro jednak psal, ze nedela vetsi tisky nez A4 a o tom jsi i Ty psal, ze je na to vystup ze 400D dobry i pri 300 DPI. Navic ruku na srdce - myslis si, ze kdyz das na stenu vytistenou fotku metr krat metr, tak ze ze vzdalenosti, ze ktere ji lide bezne prohlizeji uvidis rozdil mezi tiskem 300DPI a 200DPI? Moje zkusenosti rikaji, ze kym to nezacnes prohlizet uplne zblizka lupou, tak casto neodlisis ani 100DPI...
Navic mam dojem, ze vyssi pocet MPixelu mnoho lidi svadi min premyslet nad kompozici a rict si, odfotime vetsi prostor, vzdyt si z toho muzeme potom "neco" vyrezat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod Dromedaro » čtv kvě 25, 2023 9:21

Ne, nedělal jsem s ní nic dalšího.

Já i četl, že někteří fotografové schválně používají foťáky okolo 10Mpx. Protože, co v reklamě neřeknou je to, že čím vyšší rozlišení, tím větší šum při horším osvětlení nebo dlouhé expozici. Nebo tak nějak to bylo.
Třeba u digitálu mi přijde, že ta technická kvalita je důležitější než u analogu, protože u nedostatků jako je třeba šum, tak to fakt nevypadá dobře. Na rozdíl třeba od zrnitého filmu, kde to působí jinak a nějak to k té fotce i patří.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4366
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod apuka » čtv kvě 25, 2023 9:39

Ano, jsou fotografove, i profesionalni, ktery ani nechteji menit svoji vybavu na vice MPix. Neni to ani tak o sumu - soucasne cipy dokazou generovat mn sumu pri i na vvyrazne vyssi MPix na stejnem rozmeru nez stare, to je proste technologicky vyvoj. Ale jsou tam i jine aspekty, nekterim se lib pracuje s tim mensim poctem pixelu, napr. lip vidi na obrazovce, co tam ve skutecnosti je. No a ne uplne zanedbatelne je i to, ze nektere starsi (jinak ale skvele) obejktivy uz mohou mit problem s rozlisenim - a oni se vzdat tech objektivu nechteji.

Hodne stesti! Ja Ti neporadim konkretni SW na obnovu, protoze jsem to uz hodne let nemusel delat a nevyznam se v soucasne situaci, ale Recuva, co Mawenzi doporucovala byvala hodne dobra. Taky bych zacinal s nim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod Mawenzi » čtv kvě 25, 2023 19:08

dromedaro
pokud chces napis mi sz nebo radsi mail nick @ seznam.cz a ja v sobotu prijedu z dovci a muzes mi donest kartu treba na nadr a ja s ni neco udelam, v nejhorsim vratim a nic z toho nebude, ale mozna fakt lepsi poslechnout mikovu radu a nic s tim nedelat pokud je tato oblast uplne mimo tebe.

behem formatovani se nikdy nesnaz formatovame zarizeni odpojit byva to vic skody nez uzitku.

ano soubory se ciste formatem "nesmazou", proto se napr. pri prodeji disku nebo ntb pouzovaji specialni techniky jak disky "bezpecne smazat".

ps: Vzdy zalohuj dulezita data! (tedy mej je (alepson:D) 2x a tu kopii treba na dvd, externim disku atd, ne na stejnem disku jako original).
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9400
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod ntz » čtv kvě 25, 2023 19:34

Lipon píše:tak pro ntz znovu: žádný konstruktivní příspěvek od tebe na to téma ještě nezazněl, ačkoliv jsem tě o to minimálně jednou požádal, místo toho tady pořád jen opakuješ ty svoje výblitky


hned v prvnim prispevku jsem napsal co je spatne :D ... co ti na tom chybi ?

kdyz pominu technickou kvalitu, tak na tech dvou fotkach je extremne neumetelska a muciva zejmena ta wtf kompozice s tim plotem a s tim stromem v zaberu ..

a pak jsem se i v dalsich prispevcich nekolikrat opakoval ... ano uznavam, mel jsem vypustit a nebo zmenit slovo "neumetelska", to bylo zbytecne .. omlouvam se za tenhle zbytecnej vypad .. miluju foceni a je to muj hlavni konicek, kdyz jsem videl ty fotky co jsi dal a vzpomel jsem si na tve drivejsi aktivity ve zdejsich tematech o foceni, tak to ze me takhle pitome vyletlo ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2063
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod ntz » čtv kvě 25, 2023 19:39

@Dromedaro, to s tou kartou je mi lito .. spis to ale nepujde, protoze pokud jsi soubory prepsal, tak jsou pryc .. technicky vzato kdyz smazes soubor, tak se odstrani z fs informace o inode (tzn identifikator a metadata souboru, data ale zustavaj), pokud soubor prepises, tak inode zustava a prepisou se ty fyzicke bloky, ze kterejch se ten soubor sklada ..

ze sis' to premazal je skoda ale nesmutnil bych kvuli tomu .. jsou to dve fotky a kdyz budes fotit, tak vyfotis stovky a tisice jinejch fotek a prece jenom, tohle nastesti neni treba fotka tvyho ditete jak sedi poprvy v zivote na nocniku nebo neco podobneho ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2063
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod ntz » ned čer 4, 2023 22:30

Jinak ted jsem byl na Vltave a z cele vody mam prakticky jednu jedinou fotku, se kterou jsem alespon trochu spokojen .. nic jineho, co by za neco stalo, se mi nepodarilo zachytit ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2063
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod ntz » sob črc 8, 2023 23:58

ze vcerejsiho vyletu jedina fotka ... a stejna si myslim, ze stoji uplne za prd ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2063
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod Lipon » ned črc 9, 2023 16:58

Čistě subjektivně bych uřízl spodní 1/4, pak tam budou víc vidět horizontální vlnky a nebude od nich táhnout pohled pryč ten lesní spodek
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4913
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod ntz » ned črc 9, 2023 17:07

me se ale dole libi ty sikme nasvicene koruny tech stromu v radach
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2063
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod apuka » pon črc 10, 2023 14:00

No a ja bych zase rekl, ze takovy typ krajinky by nejlepe vypadal na CB fotce. Jen to by ses s tim musel ponekud vice pohrat s kontrastem, vrstvami a zpusobem prevodu do CB (jako simulaci ruznych filtru) . Dokonce si myslim, ze i ty osvetlene vrcholky stromu by vyznely vyrazne vice.
Takto v barve toho mas na fotce nahustene (barevne) prilis moc - ten zapad (nebo vychod?) slunce barevne neladi s temi stromky v popredi. :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod ntz » pon črc 10, 2023 17:22

@apuka - ja jsem dalece toho branit svoji fotku, ze to je nejake veledilo .. tahle fotka je opravdu sracka (s prominutim), nuda, letni znouzecnost, ale na neco reagovat budu

1) ja osobne nesnasim cernobile fotky krajiny .... takze je to samozrejme o vkusu, cernobilou krajinu ale normalne nefotim zvlaste v takovemhle pripade, kdy se snazim zachytit barvy zapadu slunce ..

2) asi opet vec vkusu, ale zelena se s ruzovo/cervenou prave k sobe hodi ... viz color theory a color wheel - jsou to complementary colors (opacne) .. ja se samozrejme ve finale neridim nejakym color wheel, spis to davam jako na podporu toho ze rikam, ze me osobne, se tahle kombinace prave libi ...

3) lidi jsou dneska zvyknuty videt a hodnotit uplne fantasticke fotky ... ale ona se fantasticka fotka za fantastickejch podminek nepovede kazdej den .. dokance ani ne kazdej mesic .. ja byl proste na vylete, kde jsem ponosil 30 kilaku (v horku) fotak a z nejakejch cca 150 fotek/20 kompozic jsem (driv jsem psal 100, tak nakonec je je jich asi 150 - ale je tam hodne bracketingu a drobnejch uprav v kompozici, takze kompozic tam mam tak realne 20), aby rec nestala, proste vyvolal tuhle jedinou fotku, kterou sem zverejnil vyse ... opravdu to sem nedavam jako vrchol svyho umeni ... davam to sem spis abych ozivil tohle vlakno a treba abych nekoho motivoval sem dat nejakou svoji soucasnou fotku nebo tak neco ...

ps. ja jsem jeste letos dobrou fotku neudelal ani jedinou - dobrou fotkou myslim takovou, se kterou bych byl sam "nekriticky" spokojen ... letos zatim fakt bida ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2063
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod Dromedaro » pon črc 10, 2023 18:26

ntz píše:davam to sem spis abych ozivil tohle vlakno a treba abych nekoho motivoval sem dat nejakou svoji soucasnou fotku nebo tak neco ..

Mně připadá, že sem moc nemá smysl nějak dávat fotky. Že to tady nějak lidi moc nekomentují nebo nevyjádří svůj názor. Už jen to, že se k tvé fotce vyjádřili dva lidé, je úspěch... :lol:
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4366
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod ntz » pon črc 10, 2023 21:00

@Dromedaro - a nekoupil sis nahodou fotak, abys' s nim delal fotky ? A nedelaj se fotky kvuli tomu, aby se na ne lide koukali ? resi se tady aktivne spousta nesmyslu (vsech moznych zanru), zrovna outdoor fotky sem patri mnohem vic nez mnoho z toho, co se tu na dennim poradku resi ... treba @Mawe ma (a furt dela) spousta krasnej fotek, takze kdyby to treba motivovalo ji, ze by jednou za cas postla nejakou fotku, ktera ji pripada dobra, tak by vlakno splnilo svuj ucel ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2063
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod Dromedaro » pon črc 10, 2023 21:02

Ale já ti to neberu. Já bych byl taky rád za to, kdyby sem přibývaly fotografie, ale mám pocit, že o to tady není zájem. Tak jsem myslel svůj příspěvek.

EDIT: K té tvé fotce nějak nemám připomínek, jen, že mi tam chybí hluboká černá, hlavně na té lesní části. Je to takové málo kontrastní mi přijde, že ta černá je spíše našedlá.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4366
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod Mawenzi » úte črc 11, 2023 4:59

napsllaa sem dlouhej prispevek a on se mi smazal

ntz
mozna neni libiva ale ja treba neumim ty skladacky kompozic a technicky bych toto nikdy neudelala, takze mam.na to dva uhly pohledu.

jinak chlubitko evokuje ze mas nejakej super kousek k chlubeni coz ja nemam, kdyby se ro vlakno jmenovalo jinak, asi bych treba nekdy neco dala.

jenze z myvh fotrk se me kdyz uz nikdy nelibi to co ostatnim:D

dromedaro
ja bych rada vvidela prave treba nejakou ukazku tvyho pohledu na vec.
Přílohy
tmp-cam-6683390482454166540.jpg
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9400
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod tsunami » úte črc 11, 2023 5:38

@Dromedaro: zájem je, jen se někteří nemusí ke všemu vyjadřovat ;-)
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod Dromedaro » úte črc 11, 2023 6:35

Tsunami: Tak třeba ntz to sem dává, aby se lidi podívali a asi i proto, že ho zajímá, co si o tom ostatní myslí. A když někdo vloží fotku a je nulová odezva, tak to vede leda tak ke smíšeným pocitům a že to člověk vyhodnotí, že to moc smysl nemá. Soudím dle sebe.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4366
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod Dromedaro » úte črc 11, 2023 7:00

Mawenzi píše:napsllaa sem dlouhej prispevek a on se mi smazal

Ani nemluv, to se mi kolikrát stalo s dlouhýma příspěvkama horko těžko vyťukanýma na mobilu a to je na hospitalizaci na psychiatrii. Tak už si delší příspěvky průběžně kopíruji, když se to smaže, tak to jen vložím znovu. To se mi ale pak zase stalo, že jsem si myslel, že to mám zkopírované, tak jsem z rozepsané stránky utekl, že dopíšu za chvíli, ale nedopsal, protože jsem si to nezkopíroval, jak jsem si myslel... :lol:

Tak až budu mít něco se Sony, tak sem dám ukázku. Nebo až budu mít skener na negativy, tak sem dám něco ze starších svitků či současných, které budu volat. Zjišťuji možnosti pořízení Epson V850 na negativy. Má dobré recenze a známý je s ním také spokojený. Když vidím ceny skenování negativů a ještě toho běhání nebo posílání po labech, tak se mi to za chvíli vrátí. Nemluvě o tom, že takhle to budu mít pod kontrolou sám a můžu si to řešit podle libosti a kdy chci. Třeba hned po usušení filmu a nečekat až se mi to vrátí z labu. Nebo jestli ta digitalizace nepůjde řešit přes ten Sony AIII. Sleduji stránku s historickými negativy a ten kdo to digitalizuje tam má kolikrát uvedeno, že digitalizace byla provedena pomocí fotoaparátu Sony a vypadá to hodně pěkně. Alespoň takhle na webu.

Jinak už jsem o něco výše prezentoval své dva pochmurněji laděné snímky ze zimní Vysočiny. A bez reakce, tak jsem si řekl, že to nemá moc smysl.

Zase třeba ntz sem dá fotku a pak napíše, že s ní není moc spokojený a dává sem pro oživení vlákna. Já si myslím, že člověk by měl takhle prezentovat jen kusy, za kterými si stojí.

Maw: Třeba u té tvé fotky si myslím, že by bylo možná dobré zkusit tu ostrou část umístit na horní část snímku a spodek nechat rozostřený, že by to pak oči nenutilo tolik klouzat po fotografii. Fotil jsem teď na fllexu něco v podobném stylu. Spodní část rozostřená (obilné pole ve kterém jsem stál) a horní část ostrá (krajina a modrá obloha s "beránkama")
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4366
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod Olchor » úte črc 11, 2023 7:24

Já teda nejsem žádný velký fotograf a už vůbec mě nebaví tahat po vandrech těžký fotomatroš. Fotím dokumentačně malým kompaktem, někdy jen mobilem. Ale rád dělám vtipné foto. Někdy přirozené, jndy trochen aranžované, v pár případech i Photoshop. Přátele, co si hrají na velké fotografy občas dráždím tím, že já jediný jsem fotkama i vydělal pár peněz. Kdysi probíhala akce "taška Kaufland jde do světa" a já v ní asi 4x vyhrál 500kč, :lol:
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod ntz » úte črc 11, 2023 8:11

ja mam "ke chlubeni" za poslednich 50 let cca 20-30 fotek ... tzn 4-6 fotky za rok :P .. V prumeru .. takze bych to chlubitko nebral uplne doslova .. chapu to tak, ze sem nebudu postovat fotky jak na nejakej fejsbuk (kterej ani ostatne nemam), ze sem obcas clovek da nejakou fotku, ktera se mu alespon trochu povedla (coz teda musim uznat jsem tak polo-porusil u poslednich dvou fotek, co jsem sem dal)

@Mawe - ty traviny jsou nudaaaa :D, sorry ... dyk jsou tam proste traviny a nic jineho ... jeste dole a nahore rozmazany :P ... sam jsem dal traviny v predposledni fotce ... kdyz se kouknu na tvy posledni fotky treba na tvejch strankach, tak tam mas uplne uzasny veci a ty das zrovna tohle :D .. to nevymyslis ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2063
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod apuka » úte črc 11, 2023 10:01

@ntz: Abys to zase nepochopil blbe, proc jsem co psal. To nemela byt vubec nejaka kritika - bral jsem to tak, jak jsi myslel, je to jen pokus o zachyceni neceho (co se ve drtive vetsine nepovede tak, jak si fotograf predstavuje :-)). Nebudu to ted rozebirat po bodech, co jsi odepsal, jen vseobecne.

Jo, CB vs. barvy je u zapadu/vychodu slunce tezke... Ale na te Tve fotce je - zduraznuji, podle mne - je prilis velky "kontrast" mezi barvou nebe a vzdalenejsi casti krajiny vs. blizsi cast krajiny, na ktere se ale barva zapadajiciho slunce uz vubec neprojevuje. Ty vrsky stromecku jsou osvetlene, ale jednak jen malo vyrazne, aby se z toho stal dulezity kompozitni prvek a jednak barva jaksi neodpovida osvetleni zapadajicim sluncem ale spise jakoby nejakym dennim svetlem pres jemny zavoj mraku. Proto - mne - bije do oci ten nesoulad. Presneji receno, v prvni moment me napadlo, jestli to neni kompozice - spojeni dvou fotek focenych pri ruznych svetlech. Navic mas tyto dve kompozicni veci ve velikostnim pomeru skoro 1:1, coz jeste zvysi ten nesoulad. Proste ani pro nejlepsiho fotografa neni vzdy jednoduche dat dokopy svoje predstavy kompozice se skutecnosti a to jeste tak, aby to dokazal i fotak podat dobre :-).

Na omezeni podobneho barevneho nesouladu je prave dobra CB fotka. Ale je jasne, ze nim nezachytis na fotce, ze je to pri zapadu slunka, pokud slunce neni v zaberu.

Napodobne, ten snizeny kontrast te vzdalenejsi krajiny s mirnym oparem je typicky kompozice oblibena u starych CB fotografu, protoze se s tim (se svetlem) da dobre hrat pomoci filtru. Naopak, na barevne fotce se to trochu ztraci, dokonce dokaze pusobit i ponekud rusive.

BTW, "color wheel"... Ty na fotce nemas zadnou ruzovou ale spise neco mezi cervenou a zelenou (na tom color wheelu) :wink: Ale je to, jak pises - clovek se ridi svymi pocity, oblibou, ne tim koleckem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod apuka » úte črc 11, 2023 10:11

Ted na dovolene se znovu potvrdilo, ze proc jsem se prestal venovat nejakemu foceni (krome obcasne dokumentace) na vyletech.

Z deseti dnu jsem sebou bral fotak ctyrikrat, bo jinak se predpovidaly bourky, deste a clovek pocital kazdou minutu, at nekde neco stihne pred lijakem. Z tech ctyr dnu jsem dva fotak nakonec vubec nevytahl - moje ruce i mozek mel uplne jine zamestnani, nez jeste vymyslet, co fotit. A kdyz uz nahodou by cas byl, tak nebylo co. Nebo jsme slapali cely den v mraku a viditelnost byla tak na 30 m.

Z tech zbylych dvou dnu mam nafocenych par panoram, nekolik pohledu na konkretni horu. Nic "umeleckeho", svetelne podminky pres den (a vyparovani vlahy z predchozich dnu) byly taky proti. No a hlavni problem byl - bez fotaku jsem se drzel na casech prumerneho turistu, s focenim, i kdyz jen obcasnym dokumentacnym jsem najednou misto 2 1/2 hodiny casu jsem dorazil za 4+ hodiny, i kdyz s jednou asi 15-timinutovou prestavkou na jidlo... Pri snaze stihnout posledni lanovku a dostat se do ni (a usetrit 1000m nezazivneho sesupu po spevnene ceste po nebo kolem sjezdovek) je to uz docela problem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod tsunami » úte črc 11, 2023 10:52

Teď je tu nějak moc písmenek, tak přidám aspoň dvě momentky z výletů. Sázavu mám nějakou dobu jako pozadí na monitoru a fotka z Vatikánu je zas na zdi.
Přílohy
Vatikan_small.jpg
Sazava_small.jpg
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru