Fotografické chlubítko

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod ntz » úte lis 1, 2022 8:55

@Mawe - ja se nakonec "vykrivil" a udelal si takovej mensi fotocundr s jednonocnim prespanim po Ceskym Svycarsku .. Jeseniky jsem si teda nechal furt do zasoby ... Pres den bylo uplne nadherne, v noci ve stanu jsem spal jak mimino a spacak jsem mel v nohach 15 cm otevrenej ... fakt krasny pocasi ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod Mawenzi » úte lis 1, 2022 9:18

videla sem to z okna jak je tam slunicko, no:D takovej pech :( ale co nadelam.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod ntz » úte lis 1, 2022 9:49

@Mawe - premejslel jsem o membranovce, jdu koupit Tilaka sve zene tenhle tyden (mam vymyslenej takovej lstivej system abych si neco mohl koupit pro sebe - bohuzel moji zenu nezajimaji objektivy :D, s oblecenim to ale jde) a vzpomel jsem si, jak si tedka nekde v nejakem pridruzenem tematu psala, ze je jedno, jestli budes propocena o deset minut pozdeji s 2x drazsi membranovkou .. ja jsem uplne durch kdyz lezu po tech kopcich naprosto bez membranovky a furt tocim na kazdym vrcholku 2 trika .. jedno mam furt na batohu zvenku aby schlo a menim je treba 4x az 5x za den .. takze ja nejakou prodysnost fakt nemusim resit ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod Mawenzi » úte lis 1, 2022 12:14

ntz
tak to je extra level potivosti, ani nejaky super dobry umely ti nefunguje ze by perfektne odvadelo pot? v takovym pripade asi nemusis anebo muzes vyzkouset tu HP s PSA a poreferovat :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod Quido » úte lis 1, 2022 13:55

ntz píše: ja jsem uplne durch kdyz lezu po tech kopcich naprosto bez membranovky a furt tocim na kazdym vrcholku 2 trika .. jedno mam furt na batohu zvenku aby schlo a menim je treba 4x az 5x za den .. takze ja nejakou prodysnost fakt nemusim resit ..

tak to mam s tim pocenim stejne, to neni nic extremniho... a o to vic bych tedy resil membranovku, co nejprodysnejsi - ono jde taky o to, kdy uschnes...
:roll:
ale porad pripominam, membranovka je jen do sloty
:wink:

:sorac: za OT

BTW: fotky paradni... a i proto mam ten podzim nejradeji ! :supz:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod Dromedaro » ned lis 6, 2022 8:58

Začíná mé oblíbené období chození po přírodě. Mlhy a mrholení. Tichá, potemnělá a liduprázdná krajina. Krákající vrány letící po obloze. Tlející listí.
Ideální je pro tyto toulky Vysočina. Někoho jsem slyšet vyslovit názor, s kterým souhlasím. Vysočina je krajinou introvertů. :)

P1.jpg



IMG_20181126_231112_672.jpg
Naposledy upravil Dromedaro dne ned lis 6, 2022 9:19, celkově upraveno 1
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod Dromedaro » ned lis 6, 2022 9:02

Quido píše:já ten říjen prostě miluju - každý rok mne bere...

Máš pěkné ty fotky. Hlavně ta první se mi líbí.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod ntz » stř úno 22, 2023 23:50

ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod Mawenzi » čtv úno 23, 2023 18:40

ntz
moc pekny, tesim se na novou varku a snad bude letos pocasi milostivejsi :)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod Dromedaro » čtv úno 23, 2023 18:43

ntz: Fakt pěkné! :smt023
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod ntz » čtv úno 23, 2023 19:43

dekuju mockrat ... tesim se, tesim se jak malej kluk ... mame tam naplanovano letos tohle .. bude na to 6 dnu (+1 den rezerva) a jdu s fotografem, takze to snad bude v klidnejsim tempu a hlavne o dost vic o foceni ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51


Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod ntz » stř bře 8, 2023 23:22

tak protoze mam kulovy co delat (s svou vytunenou nozkou), tak jsem si udelal dalsi fotku ze Skotska 2022 kdyz jsem to letos musel zrusit

https://infophagia.com/ntz/paste/DSC_40 ... 6MP-bw.jpg
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod ntz » čtv bře 16, 2023 8:36

ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod ntz » pát bře 17, 2023 14:45

ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod apuka » pát bře 17, 2023 15:14

Pokud mohu k te predposledni fotce svuj nazor... Ale ber to tak, ze tady budes mit deset lidi a jedenact nazoru, takze je to striktne muj osobni nazor. No a vubec to neber tak, ze bych chtel shazovat Tebe nebo tu fotku, spise je to muj navrh, jak by se dala podobna fotka v budoucnosti jeste vylepsit. Je to pekna krajina i hra se svetlem a barvami.

Skoda, ze tam mas malou zmenu v ostrosti. Podle mne by fotka mohla lip upoutat pozornost, kdyby ten pahorek uprostred byl hodne ostry, ale vse pred nim i po nem, vcetne stromu se postupne rozostrovalo, ale az do pomerne vyrazne silneji nez je to na Tve fotce. Proste by ten pahorek tim "vystoupil" z jednolitosti.

Nebo naopak, kdyby bylo vsechno ostre, protoze mne (resp. mojim ocim) trochu vadi, ze v pozadi jsou stromy i zelen trochu rozostrene.

Jeste jinymi slovy, rozdil ostrosti je bud maly nebo velky, podle toho, jak bych to chtel videt.

Bohuzel, udelat to jednym i druhym zpusobem by potrebovalo nejspise jiny objektiv, na oba zpusoby jiny. Coz by mohlo znamenat pridat zase nejake to kilo do batohu. No a protoze by se asi naslo jeste nekolik dalsich pohledu, kde by se hodily jeste jine objektivy, nejspise bys mohl na turistiku zapomenout a musel jit pouze udelat par fotek - a nejlepe jeste mit dalsiho nosice :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod ntz » pát bře 17, 2023 16:16

@apuka - na te predposledni fotce byl muj (umelecky) zamer mit ve fokusu jen to popredi (cca 33mm na DX a f/5.6), treba jako kdyz jdes na houby a hledas a oci ti prejizdi po zemi .. Jestli zamer vysel i z pohledu ostatnich je jina vec ... treba u tyhle posledni fotky byl naopak muj zamer mit to cele ve fokusu (f/13) ..

diky za koment a za feeback !!!
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod apuka » pát bře 17, 2023 17:36

Jo, jen ten fokus je tam tesne pred a na tom prvnim hrbolku. Ale, jak rikam, je to trochu problem i v moznostech hardwaru. Tys z nej dostal, co se dalo.
No, zrovna s timto by se dalo hodne pohrat ve Photoshopu, aby vysledek odpovidal tomu, jak jsi to chtel - jen je obrovskou otazkou, jestli tak silne upravy skutecne fotky jsou to, co clovek chce... Ja bych se s tim h/srat nechtel.

U te druhe fotky je jasne - to je ta druha mnou spomenuta moznost. Jen na te konkretni fotce by to nebylo uplne ono, je to prece jen o necem jinem. Doslova.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod ntz » pát bře 17, 2023 19:37

@apuka - focus se nedela v photoshopu ale ve fotaku ;) ... ve fotoshopu s tim uz nic nevymyslis, pokud to nemas in-focus .. o hardware tady nejde .. ve fotografovani je neco, cemu se rika depth-of-field a to vlastne rika, jak hluboke mas pole toho zaostreni (asi to rikam blbe, neumim o tom a) mluvit, za b) mluvit v cestine) a pak je tu jeste neco, cemu se rika hyperfocal-distance .. uplne zjednodusene receno - cim fotis na kratsi ohnisko a vetsi clonu, tim mas bliz bod "hypefocal-distance" .. bod hyperfocal-distance (opet zjednodusene receno) znamena, ze kdyz mas na nej zaostreno, tak od tohodle bodu je vse dozadu ve focusu a pred tim bodem k tobe je ostra polovina vzdalenosti ...

realnej priklad - kdyz fotis na kratke sklo treba 16mm a vysokou clonu f/11, tak je hyperfocal distance od tebe treba pouhe 2m, tzn zaostris na 2m pred sebou a vse ve vzdalenost -1 - nekonecno mas ostry
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod apuka » pát bře 17, 2023 19:49

@ntz: ja jsem tyto veci uz delsi dobu pouzival,mkdyz jsi se narodil :-).

To je presne to, o cem pisu, ze je dane HW. Proste s fotakem a objektivem, cim jsi fotil, bys tezko fotku udelal lip.
Ve Photoshopu focus neudelas, ale rozostreni ano :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod ntz » sob bře 18, 2023 20:14

apuka píše:@ntz: ja jsem tyto veci uz delsi dobu pouzival,mkdyz jsi se narodil :-)..


promin, vzdycky na to zapomenu ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod Quido » čtv bře 23, 2023 12:56

ntz píše:realnej priklad - kdyz fotis na kratke sklo treba 16mm a vysokou clonu f/11, tak je hyperfocal distance od tebe treba pouhe 2m, tzn zaostris na 2m pred sebou a vse ve vzdalenost -1 - nekonecno mas ostry


tyd to jsou zaklady fotograficke teorie i praxe... jsou a zejmena drive byly fotaky, ktere neostrily, ale byly zalozeny jen na tom...
Naposledy upravil Quido dne stř dub 5, 2023 9:36, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod apuka » čtv bře 23, 2023 16:33

Jo, ja jsem v mladi mel takovy fotak. Rusky, myslim se jmenoval етьуд, byl to skoro jednolity kus plastu s jednoduchym (jednocockovym) plastovym "objektivem" a stal 80 Kcs :-). Myslim, ze to fotilo na format 6x8 cm.
Moc jsem s nim nefotil (asi dva filmy, z toho se jeden "spalil", bo jsem "nahodou" otevrel fotak is filmem :-)), mel jsem fotak, ale nemel na ten svitkovy film ani tank na vyvolani ani zvetsovak, takze jsem fotky mohl vyvolat jen jednou za cas v dome pionyru.

Ale takovych "amaterskych" fotaku bylo v obehu tehdy vice, jen na kinofilm. Max. mely dve pozice hloubky ostrosti - "portret", resp. popredi a "krajina", resp. pozadi. Zadne neco mezitim, bylo to nastaveni na jeden nebo druhy konec moznosti zaostreni, ktere bylo hoodne kratke a vzhledem na minimalni clonu 4 (vetsinou ale 5,6) na objektiv cca 35 nebo i min mm mezi nima velky rozdil nebyl.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod ntz » pát dub 7, 2023 20:47

dve takove vcelku banalni fotky ze vcerejsi navstevy kamarada zemedelce

https://infophagia.com/ntz/paste/DSC_3207-6MP-bw.jpg
https://infophagia.com/ntz/paste/DSC_3235-6MP-bw.jpg
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod Lipon » ned kvě 21, 2023 18:01

něco ze včerejší noci, foceno jen telefonem, Heipi stativ

Obrázek
dlouhá expozice, cca. 9s

Obrázek
půlnoční obloha

Obrázek
můj první pokus o star trails foto, expozice cca. 1h
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod ntz » ned kvě 21, 2023 23:09

podle me je lepsi neco rict nez trapne ticho .. neber si to prosim osobne .. prvni fotku si dovolim nekomentovat, pokusy o star trails a nocni oblohu ale komentovat budu .. dopadlo to naprosto tragicky .. dokonce jeste tragictejc nez muj prvni (a posledni pokus fotit nocni oblohu), kterej je tak maximalne zralej na kos a kterym bych se normalne nechlubil a tady ho davam jako raritu .. kdyz pominu technickou kvalitu, tak na tech dvou fotkach je extremne neumetelska a muciva zejmena ta wtf kompozice s tim plotem a s tim stromem v zaberu ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod booze » pon kvě 22, 2023 5:20

Asi si měl zůstat trapně ticho. :twisted:
To bude tím, že se máš dívat na stabilitu Heipi stativu. :mrgreen:

Abych nebyl OT:
pěkná noční fotka dnes již raritního ostnateho drátu OD1/8-20ZN to se dnes jen tak nevidí a dvojité vyvázáni nad sebou je snad jen v muzeu. :roll:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod Dromedaro » pon kvě 22, 2023 5:25

Ty rovné tečkované čáry na těch nočních snímcích, to jsou ty Muskovi starlinky?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod Dromedaro » pon kvě 22, 2023 7:22

ntz píše:dokonce jeste tragictejc nez muj prvni (a posledni pokus fotit nocni oblohu),

Můžu vědět, jakým způsobem jsi to fotil? Jestli je to nějak softwarově poskládané nebo to jde vyfotit i klasicky? Nebo je to foceno pomocí té funkce, kterou jsem zaznamenal, že mají nějaké digi přístroje? Nevím, jak se ta funkce jmenuje, ale je to něco jako třeba 5 expozic, které pak ten foťák sám poskládá do jednoho snímku, že je z toho fotografie, kterou by jsi jinak nepořídil, kvůli rozsahu jasů, kontrastu atd? Mně ta tvoje fotka nepřijde špatná a kdybych něco takového vyfotil, tak za to budu rád. Já mám teda jen raději, když je tam té krajiny s noční oblohou více.

Tohle bych chtěl zkusit na čundrech v odlehlejších oblastech. Často i po náročném pochodu se mi nechce jít brzy spát, protože mi přijde škoda se připravit o noční oblohu s tolika hvězdami, kterou normálně nevidím a s focením noční oblohy by mě bavilo si hrát.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko :o)))

Příspěvekod Lipon » pon kvě 22, 2023 8:15

tak až se jeho blahorodí probudí ze mdlob a otře si ústa, třeba se blahosklonně podělí o nějaký hlubší kompoziční rozbor, abychom se my neumětelové něco taky něco přiučili

ten strom a dráty jsou voleny záměrně, aby vybalancovaly ten prostor oblohy, jako fixní bod a linie proti těm vykroužený hvězdám
věřím, že ctěné pozornosti jeho blahorodí neunikla slova jako telefonem nebo první pokus jeho blahorodí je ráčilo navnímat v kontextu sdělení

mně naopak příjemně překvapilo, že už i telefonem se to dá vyfotit, vč. těch stop po uhlících

přijde-li to někomu infantilní, nechť to blahosklonně přehlédne

spíš bych řekl, že ty tečky budou od letadel, ty vpravo určitě, jsou tam vidět červená světla
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru