Výběr stativu

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr stativu

Příspěvekod mike » stř úno 8, 2012 22:20

Jj, nejlepsi je vlezt do hospody a hned vynadat stamgastum i hospodskemu, jak to tam vedou :twisted:

Jestli chces rozumnou radu, tak zacni tim, ze si opravis ten link na klikaci. Aby si ho lidi nemuseli kopirovat. Vlastni prispevek muzes zeditovat pomoci tlacitka upravit pod nim a nez ho odesles, koukni se pomoci tlacitka Nahled, jestli je v poradku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr stativu

Příspěvekod grco » stř úno 8, 2012 22:25

No tak inac aj Lipon mohol uz rovno dat na ten navod odkaz, ked uz tu to tu tak riesite :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Výběr stativu

Příspěvekod rebi » stř úno 8, 2012 22:27

@1som? :tak se taky vyjadrim...vis co byla moje prvni reakce,kdyz sem si precetl to Tve "ponukas sa za ucitela"??obraceni oci v sloup,povzdech,pokejvnuti rameny a zivot jde dal...nic vic...
Vis,kdyz bych to ja myslel nejak spatne,tak to napisu uplne jinak (skutecne pichlave,napr.neco typu"nauc se nejdriv psat odkazy nez zacnes psat dotazy" apod.) a uz vubec nepisu reakci na to na co ses ptala..
Nic ve zlym,ale Tva reakce je proste jednoduse receno vztahovacna,nic vic,nic min...a rozhodne se Te tim neminim nijak dotknout,jen tim vyjadruju svuj nazor zalozeny na pozorovani..
Vis,neni to zas tak davno co jsem tu byl novackem a rozhodne se neda rict,ze by tu byli spatni lidi..Vzdycky se tu snazi pomoc a i kdyz se tu s nekym nemusim,tak se vicemene navzajem respektujem..
A na rovinu-kdybys misto tech reci,radeji rovnou psala k veci (treba nejaky dalsi Tve dotazy ke stativu) a nebo nedej boze se prekonala a opravila ten odkaz,docela bys udelala lip...
A ono ani taky nejde o pravidla,ale taky o prakticnost-kdyz bys nejak vedla toto forum a kazdej den by stejnou chybu udelalo dejme tomu 10 lidi-nemyslis,ze by vazne bylo lepsi sepsat nejakej seznam rad/pravidel a odkazovat je na ne,nez jim pokazde psat zas a znovu to same??

Nonic..Mir s Tebou a at Ti stativ slouzi..

PS:ke stativu-zkus dat nazev stativu ve spojeni se slovem "zkusenosti", prip. "experience" nebo "review" do Googlu a projet ty odkazy co Ti to hodi-mozna hodne jednoduchej zpusob,ale delam to stejn vzdycky,kdyz hodlam do neceho investovat...jinak vic poradit nemuzu,tak malej stativ je totalne mimo me,pac vlastnim zrcadlovku..
Today is a really good day for somebody else to die..
Time is the best teacher. Unfortunately it kills all its students.
Memories fade, but a google search never forgets.
Friends are just enemies you haven't met yet.
Uživatelský avatar
rebi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 838
Registrován: úte dub 7, 2009 18:04

Re: Výběr stativu

Příspěvekod mike » stř úno 8, 2012 22:41

grco píše:No tak inac aj Lipon mohol uz rovno dat na ten navod odkaz, ked uz tu to tu tak riesite :)

Kdyz uz to teda resime... Mohl, ale nemusel. Taky to nedelam kdyz celkem casto pisu SZ kvuli neuplnym inzeratum. Protoze bez odkazu to aspon dotycneho donuti, aby si navod nasel. Coz ho jednak donuti se na foru zorientovat a jedna si treba vsimne dalsich navodu ve stejne sekci. Znas do, daruj rybu nebo nauc ryby chytat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr stativu

Příspěvekod grco » stř úno 8, 2012 23:48

@mike: Nechcem sa teraz nikoho zastavat, tiez si myslim, ze reagovala trosku prehnane, ale na druhu stranu, to tu podla mna prehana a riesi zbytocne veci viac ludi.

Niekedy mi to tu pripada ako nejaka uzavreta VIP sekta len pre vyvolenych a clovek aby najskor spravil nejake skusky, kym vobec dostane pravo sa na nieco spytat. Fakt mam niekedy z tohto neustaleho riesenia "pravidiel" a "zisti si najskor ako to tu chodi, predtym ako nieco napises" taky pocit. :)

Ja osobne nevidim fakt velky problem v tom, ze ten link nefunguje. Bud si to skopirujem ak ma to zaujima, alebo na to budem z principu kaslat a nepozriem sa na to, lebo sa mi nechce kopirovat. Nijak ma to nerozculuje. :)

Ale ako vravim, nestaviam sa ani na jednu stranu. Ja osobne by som tie pravidla, tak moc neriesil, na druhu stranu, nemam problem s dodrziavanim ich a nebol by som vztahovacny, keby ma niekto na nieco upozornil.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Výběr stativu

Příspěvekod mike » čtv úno 9, 2012 0:07

Trosku? ;-) V tuhle chvili uz to resis jen ty, vecny opozicniku ;-)

Ale houby. Naprosta vetsina lidi nema s prispivanim zadny problem, ale videt je samozrejme jen tech par, co maji. Ptat se muze kazdy a kdyz se predem trochu porozhledne, zapadne bez problemu. Pravidla jsou jednak kvuli tomu, abychom nemuseli pokazde znovu psat, co a jak (jak uz psal rebi) a hlavne jako navod pro nove prichozi. Kdyz si ho nekdo neprecte, tak ho holt nekdo upozorni, co je s tim za problem?

Ze to nevadi tobe jeste neznamena, ze to nevadi ostatnim. Asi jo, jinak by se to neresilo. Ja to vidim jako efekt rozbiteho okna. Kdyz tu obcas nechame bordel, tak ho zacne pribyvat a nakonec tu nic jineho nez bordel nebude.

Jestli se v tom jeste chcete babrat, tak to asi presunem nekam jinam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr stativu

Příspěvekod grco » čtv úno 9, 2012 0:12

@mike: Nepovedal som, ze to tu tak je, ale len, ze NIEKEDY mi to tu tak pripada. :) A babrat sa v tom nechci.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Výběr stativu

Příspěvekod Skimpy » čtv úno 9, 2012 7:46

grco píše:Niekedy mi to tu pripada ako nejaka uzavreta VIP sekta len pre vyvolenych a clovek aby najskor spravil nejake skusky, kym vobec dostane pravo sa na nieco spytat. Fakt mam niekedy z tohto neustaleho riesenia "pravidiel" a "zisti si najskor ako to tu chodi, predtym ako nieco napises" taky pocit. :)


Taky mám ten pocit a čím dál častěji výhrady k způsobu vyjadřování jednoho až dvou moderátorů :-), i kdyby šlo jen o ironii v psaném textu se to blbě poznává.
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Výběr stativu

Příspěvekod Lipon » čtv úno 9, 2012 8:44

1som? - prijde i, ze s tim prispivanim do diskusi nemas sama moc vyjasnene
tva reakce z "úte úno 7, 2012 23:48 - ponúkaš sa za učiteľa?" hrube zavani urazenou jesitnosti, jelikoz te nekdo "narkl" z toho, ze neumis zkracovat odkazy
rikas, ze se ti nevyhovuje a "neminis tolerovat" takovou formu komunikace, pritom ji sama takto zahajujes

pritom by stacilo polozit prosty dotaz - jak to zkratim?

link jsem nedaval, nejsme tu snad v materske skolce, vodit kazdeho za rucicku a podavat vse na zlatem podnose - jsi novacek, proto jsem ti cestu ukazal

kdybys mela opravdu zajem nedostatek ve svem prispevku napravit, trvalo by ti to max. 10 minut (v novem okne si otevrit hlavni stranku fora, najit prislusnu kapitolu napovedy, 2x vyzkouset a odeslat upraveny prispevek; a pokud by sis opravdu nevedela rady, stacilo napsat "podle napovedy mi to nejak nejde, dosla jsem az ke kroku ... a dal ne" - nebyla bys prvni ani posledni, komu se to napoprve nepovedlo, a nikdo za to nebyl exkomunikovan (zatim :mrgreen: :mrgreen: )

me naopak prijde, ze diky tomu, ze zdejsi forum nema tolik clenu, jako jina, je tu dost volna moralka (nepromazavaji se off-topicy, banuje se minimalne apod.)
a bez pravidel je to tak akorat rychla cesta do pekel, ostatne pravidla se vytvarela postupne, odspodu a po diskusi
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4916
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Výběr stativu

Příspěvekod stipka » pon zář 17, 2012 11:57

rád bych se s Vámi podělil o nějaké základy k výběru stativu, pro nějaké otrle to je možná prkotina a spousta lidem to pomůže.
1 - Je hodně důležité aby stativ byl vybavený vodováhou
2 - středový sloupek aby měl hák na zavěšení závaží ( batoh... ) a to nejlíp kovový
3 - dále výška stativu, ideální je aby byl do výšky očí postavy, pak lze pohodlné stativ používat i se zataženým sloupkem který se doporučuje mít zasunutý
4 - asi nejdůležitější je celková tuhost, proto je dobré si to v obchodě osahat, pokroutit s tím a tak. ideál na focení na horách je nosnost takových 7 kg. já vím že foťák má kilo a pů ale víme všichni jak tam někdy fouká a pak je to k nezaplacení :)
5 - Hodně důležité je taky jestli spodek noh obsahuje hroty nebo jen patky, já mám výsuvné hroty a je to fajn.
6 - nutností jsou pěnovky na nohách

Jsou to jen fakt základy, ale kamarád si nedávno koupil nohy za 3 litry , byl se mnou ted fotit a koukám že tam neměl ty pěnovky a hlavně vodováhu bez které se panorámata fotí špatně. a šlo to vyřešit koupi vyššího modelu o 3 stovky.
nejhezčí věc je pěkné světlo na horách :)
stipka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: pon led 24, 2011 10:30
Bydliště: Ostrava

Re: Výběr stativu

Příspěvekod Lipon » pon zář 17, 2012 12:43

s podstatnou casti nelze nez souhlasit (tuhost, oko na zavazi), s casti by se dalo polemizovat

ad 1 - podstatne si tim zuzis vyyber kandidatu, fotis-li pak treba ve svahu, je ti ta vodovaha pro kocku - lze nahraditvodovahou-kostkou, co se zasouva do sanek blesku, vyvazujes pak samotny aparat a ne jen nohy
ad 2 - a pro makristy by mel byt tez otocny vzhuru nohama ...
ad 3 - zase k cemu ti bude veliky stativ, ktereho se nebudes muset ohybat, kdyz ho kvuli vaze nikam dal nosit nebudes? pokud na misto dojedes autem, popojdes par st metru, tak jo, ale nosit to cely den na baglu, tak za par fotovyletu ti to poleze krkem (a zadama :-) )
ad 4 - zalezi na vaze sestavy, je zbytecne hlavne u hlavy s sebou tahat obludu s velkou nosnosti, kdyz na to prijde lehke telo s objektivem a to dobre udrzi i mala hlava na pevnych nohach
ad 5 - hroty jsou v nekterych situacich dobre, ale zabudovane zas pridavaji na vaze, u drazsich noh je lze prikoupit jako prislusenstvi, pokud vim, ze je budu potrebovat (Manfrotto)
ad 6 - opet si tim podstatne zuzis vyber kandidatu - da se bez ni dobre zit, v pripade potreby lze dobre zaimprovizovat penovou izolaci na trubky (instalaterske potreby) plus pasky na stahovani kabelu

stejne kazdy kupuje stativ minimalne nadvakrat :mrgreen:
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4916
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Výběr stativu

Příspěvekod Dr4k3 » pon zář 17, 2012 13:02

nejen stativ... mám pocit, že většinou outdoorové výbavy člověk kupuje nadvakrát :))
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Výběr stativu

Příspěvekod stipka » pon zář 17, 2012 13:39

Lipon: pozor pozor pane, todle je mejlka, pokud máš vodováhu na fotaku nebo desticce tak je v rovine pouze fotak, proto sem tam psal ze na panoramata je treba mit vodovahu na nohach pac ten musi byt v rovine aby se fotak neotacel s kopce, todle si prave moc lidi neuvedomuji, je treba mit vodovahu na nohach i na fotaku nebo na desticce, s tou vahou stativu to je proste problem no, zavisí na cloveku jestli mu to za to stoji, pisu tady dydle veci ze budu ted kupovat taky novy stativ bytely a tezky protoze sem se nechal zlakat vahou a velikosti kvuji transportum, ono jak ti utece ten okazik jen kvuli tomu ze sem chtel mit batoh o kilo lehci tak se klepu do hlavy, mluvim s vlastni zkusenosti a nikoho nepremlouvam :)
nejhezčí věc je pěkné světlo na horách :)
stipka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: pon led 24, 2011 10:30
Bydliště: Ostrava

Re: Výběr stativu

Příspěvekod Vachon » pon zář 17, 2012 13:45

Lipon, Stipka: ... a celoživotním příběhem je hledání stativu nebo jiného řešení, představujícího přiměřený kompromis mezi kvalitou postavení foťáku a váhou batohu (pokud teda nejsme ochotni výměnou nahradit ocelové mačky hliníkovými apod. :-) )
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Výběr stativu

Příspěvekod slash1111 » pon zář 17, 2012 19:27

tak to je divne, moj stativ splna iba bod 2, aj to iba nahodou, ale aj tak som s nim uz zopar panoram odfotil... niekde asi nastala chyba...
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Výběr stativu

Příspěvekod stipka » úte zář 18, 2012 9:04

tak divne nedivne , ono staci pouvazovat ze pokud neni stativ v rovine tak se fotoaparat taky neotaci v rovine a bude chybet na jedne strane kousek popredi a na druhe oblohy, ale pokud clovek neresi kompozici a doma po slozeni panoramy rekne hmm tak to narovnam a riznu tak tu vodovahu nepotrebuje ....
nejhezčí věc je pěkné světlo na horách :)
stipka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: pon led 24, 2011 10:30
Bydliště: Ostrava

Re: Výběr stativu

Příspěvekod Lipon » úte zář 18, 2012 11:17

a proc by nestacila vodovaha v sankach? Nasteluju rovinu a pak povolim paku na pohyb v ose x
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4916
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Výběr stativu

Příspěvekod slash1111 » úte zář 18, 2012 13:18

stipka, problem je v tom, ze nohy stativu v rovine nemusia byt ani nahodou, vo vodo-vahe musi byt rovina otacania fotoaparatu (okolo nodalneho bodu) a toto je mozne dosiahnut niektorymi gulovymi hlavami, alebo panohlavami, bez toho aby boli nohy vo vodovahe...
Tvoja rada je sice pravdiva, ale moze viacej zavadzat ako pomoct, pretoze vzdy ide o kombinaciu nohy+hlava...
Priklad, tu som stativ iba zapichol do snehu, bez akehokolvek nastavovania, do vodo-vahy som nastavoval gulovu a zaroven panohlavu..
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Výběr stativu

Příspěvekod stipka » stř zář 19, 2012 10:56

Jasne, musi byt rovina otaceni v rovine , presne :) panohlavu nenosim sebou, resim to tak, s nodalpointem sem mnel problemy s jinyma programama, ale od te doby co pouzivam autopano nebo ptui tak ty to poskladaji i s hodne akcnim popredim bezproblemu , kazdopadne dival sem na tvoje stranky, moooc hezke pokoukani, klobouk dolu :)
nejhezčí věc je pěkné světlo na horách :)
stipka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: pon led 24, 2011 10:30
Bydliště: Ostrava

Re: Výběr stativu

Příspěvekod prjan » pon říj 29, 2012 8:11

Podobné problémy jsem řešil taky, skalní fotofetišisti mě asi střelí, ale hlasuju pro Velbon Ultra luxi L. Je malý, lehký, kovový, unese bez problému i zrcadlo se solidním objektivem (ale na supertele už to samozřejmě není) a hlavně jde zabalit! Velký stativ nenarvu do batohu, popřípadě musí být od spacáku až nahoru a zabere strašného místa, navíc rozhodí vyvážení batohu. Venku na batohu to sice řeší prostor, ale vyvážení je ještě horší. Velbona strčím i do malýho batohu, nosím ho teď už všude. Velký Benq už skoro nevozím, protože se mi s tím krámem nechce vláčet. Inspirovalo mě tohle - výběr stativu.
prjan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř říj 24, 2012 19:00

Re: Výběr stativu

Příspěvekod sx02 » pon říj 29, 2012 11:03

prjan: Jsem rád že tu někdo má stejný názor jako já (taky ho používám), nicméně težký sklo bych se na něj bál dát kdykoliv jindy než v bezvětří :-)
Rozhodně je to ale lepší něž žádný stativ a žádnou 3kilovou krávu tahat nehodlám :-)
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Re: Výběr stativu

Příspěvekod Lipon » pon říj 29, 2012 11:30

je to marny, je to marny, je to marny ....
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4916
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Výběr stativu

Příspěvekod sx02 » pon říj 29, 2012 11:59

JJ je.
Nedáme si repete naší debaty z loňska? :-P
Jinak ten článek není špatný.
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Re: Výběr stativu

Příspěvekod šíp » ned led 20, 2013 19:46

Na túře v Beskydech jsem tento víkend ztratila aretační ručku od stativu - viz foto. Nevím, jaký je přesný název této komponenty. Chtěla bych tuto součástku sehnat, ale i když jsem prohledala dostupné weby /např. megapixel, fotoskoda, velbon/, nabízející příslušenství ke stativům, nesehnala jsem, co potřebuji. Nevíte někdo, kde to mohu koupit? Případně, jak se to správně nazývá?
Díky za všechny rady.
Přílohy
stativ.jpg
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Výběr stativu

Příspěvekod kaarkull » ned led 20, 2013 19:58

~ Vidět daleko, a dojít tam, není totéž. ~

www.sulovskevrchy.sk
Uživatelský avatar
kaarkull
účastník
účastník
 
Příspěvky: 301
Registrován: pon črc 11, 2011 13:23

Re: Výběr stativu

Příspěvekod šíp » ned led 20, 2013 19:59

Dík, ale ta koncovka vypadá jinak, nejspíše Manfroto nebude kompatibilní s mým Velbonem :-k
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Výběr stativu

Příspěvekod kaarkull » ned led 20, 2013 20:06

ja som to poslala len ako priklad nazvu, to je k uplne inej hlave...
takze skusat googlit 'rukojet' k tvojmu typu stativovej hlavy, alebo na anglickych strankach 'tripod head handle'
mrkni napr. aj na ebay
~ Vidět daleko, a dojít tam, není totéž. ~

www.sulovskevrchy.sk
Uživatelský avatar
kaarkull
účastník
účastník
 
Příspěvky: 301
Registrován: pon črc 11, 2011 13:23

Re: Výběr stativu

Příspěvekod šíp » ned led 20, 2013 20:09

Dík, právě to dělám :ú
Zatím se mi nedaří, nacházím jen celé hlavy i s rukojetí, což se mi zdá zbytečně drahé, když potřebuji jen ručku se šroubkem ](*,)
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Výběr stativu

Příspěvekod kaarkull » ned led 20, 2013 20:10

a nie je este v zaruke? tak ci tak by som skusila napisat aj do Velbonu samotneho, ze ci ti neposlu len rucku a kolko by za to chceli...
~ Vidět daleko, a dojít tam, není totéž. ~

www.sulovskevrchy.sk
Uživatelský avatar
kaarkull
účastník
účastník
 
Příspěvky: 301
Registrován: pon črc 11, 2011 13:23

Re: Výběr stativu

Příspěvekod šíp » ned led 20, 2013 20:12

V záruce je, dík za nápad :prayer:
Edit: takže pořešeno, samostatně se to sehnat nedá, jediný, kdo mi může pomoci, je firma olympus, starající se o dovoz a servis pro Velbon. Napsala jsem jim, tak uvidím, co mi odpoví.
Ještě jednou dík za radu.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru