Nikon redukce na M42 - zkušenosti??

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Nikon redukce na M42 - zkušenosti??

Příspěvekod Skimpy » stř dub 27, 2011 12:48

Jako vždy, nejprve se ptám na outdoorforu. :)

Má tady někdo praktické zkušenosti s použitím starých objektivů se závitem M42 (Praktica, Zenit) na digitálním těle Nikon?

Mám doma několik starých fotoaparátů a rád bych zaexperimentoval. Prý jsou tyto staré objektivy i na dnešní dobu kvalitní s nádherným bokehem a kresbou.

Tak se ptám, má cenu kupovat redukci?
Kde a jakou nejlépe koupit?
Ztráta kresby při použití redukce s optickým členem?

Díky za vaše postřehy
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Nikon redukce na M42 - zkušenosti??

Příspěvekod Ryba » stř dub 27, 2011 13:37

Mám sice Minoltu/Sony, ale asi v tom nebude moc rozdíl. Redukci mám asi 15 let, bez optiky. Většinu času se válí v šufleti. V podstatě se to vyplatí pouze pokud máš plnou skříň starých, hodně světelných skel. Aspoň já to využívám v podstatě jen na portréty, nebo něco, kde chci hodně malou hloubku ostrosti, takže to mlátím na plnou díru. Pak nemusíš furt kvedlat clonou (aspoň ta moje redukce nemá přenos clony kolíčkem). Jinak je to totiž docela oprc: zaostřit na plnou díru, naštelovat požadovanou clonu, změřit při té cloně expozici, nastavit expozici (většinou funguje jen M), vyfotit. Afurt dokola.
A ujisti se, že tvoje tělo je ochotný fachat bez AF skla, některý objektivy mají v sobě čipy, který mají tendenci vykecávat s tělem a pokud tělo čip nenajde, odmítá exponovat.

V podstatě je to pičičinda na prd, ale pokud se ti podaří redukci sehnat levně (já za ni dal v bazaru asi 300,-) je aspoň zajímavé porovnat stará skla a nové zoomy.
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Nikon redukce na M42 - zkušenosti??

Příspěvekod Skimpy » stř dub 27, 2011 13:51

Mi jde právě o ten experiment, nechci to používat stabilně. Ale jen takové focení občas. Potřeboval bych zkušenosti především Nikonistů, protože u Nikonu je problém - při použití redukce bez optiky nelze zaostřit na nekonečno a zaostříš max. do vzdálenosti 2m (použití pouze makro, portrét). Řeší se to použitím redukce s optikou, ale dochází zde ke ztrátě ostrosti, ale někdo tvrdí, že to nejde ani poznat. Tak nevím jestli to řešit.

Sbírám staré foťáky a těch objektivů mám několik.
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Nikon redukce na M42 - zkušenosti??

Příspěvekod Ryba » stř dub 27, 2011 14:21

Pokud v té redukci MUSÍ být optika, tak to v podstatě není redukce, ale konvertor - a na to zapomeň. Ty objektivy jsou na něco spočítané a optimalizované a když před něj pleskneš nějaké "brejle" tak výsledky jsou tristní.
Moje zkušenosti:
Sonnar 300/2,8 pro P-SIX, redukce na M42, konvertor 2× (Beroflex MC), redukce Minolta. Lákalo mě mít sklo 600/5,6. Na to, jak geniální je ten původní Sonnar, výsledky s tím konvertorem byly obludné. Chromatická aberace (duhování na hranách) byla tak otřesná, že to vypadalo jak prohnané nějakým psychedelickým filtrem ve Fotošrotu.

Švagr fotí na Pentax. Zkoušel nějaký MF Pentax (jestli to bylo 300/5,6?) s originál konvertorem ×1,4.
Tahle sestava sice tak neduhovala, ale celková ostrost byla hrůzná a hlavně přenos kontrastu byl tak bídný, jak kdyby v tom byly plastové čočky z dětského diaprojektoru za 200,-. Hnus velebnosti.

Pokud máš možnost si výkony toho konvertoru/redukce před nákupem pořádně vyzkoušet, tak jo. Ale pokud to koupíš na pas blind, budeš na 99,9% těžce zklamán.
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Nikon redukce na M42 - zkušenosti??

Příspěvekod Skimpy » stř dub 27, 2011 14:29

Redukci s optickým členem jsem našel na netu za cca 1200kč tak to dlabu. Škoda...

Tohle je totiž problém speciálně u Nikonu, u jiných značek stačí obyč redukce. Nikon má širší tělo a při použití redukce lze ostřit jen do vzdálenosti 2m. Možná koupím jen redukci za 300,- pofotím nějaké to makro a portréty.

Mě se ty objektivy doma válejí tak jsem to chtěl zkusit...
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Nikon redukce na M42 - zkušenosti??

Příspěvekod djx1 » úte črc 9, 2013 14:51

Zajímavé. Ať hledám, co hledám, vždy mě to nakonec prskne na OF:-)

Řešil jsem podobný "problém". A mám to stejně jako Skimpy. Pár starých skel a chuť je využít, trošku si zaexperimentovat:-) Maximálně použít na nějaký portrét.

@Skimpy zkoušl jsi redukce? A pokud ano, jak to dopadlo?

Díky za info.
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: Nikon redukce na M42 - zkušenosti??

Příspěvekod Skimpy » úte črc 9, 2013 15:39

djx1 píše:@Skimpy zkoušl jsi redukce? A pokud ano, jak to dopadlo? Díky za info.


Dopadlo to skvěle, ale...

Mám Nikon a k tomu obyč redukci bez optického členu - musím dělat vše manuálně a navíc nezaostřím dále jak na 2m. Ale i tak výsledek s objektivem Helios 2/58 z ruského Zenitu super
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Nikon redukce na M42 - zkušenosti??

Příspěvekod dudy » úte črc 9, 2013 17:19

Sem měl taky redukci (Pentax), dokonce stejnej Helios 58/2, ale šla z domu. Ten kulíček vod clony leze do těla a po něčem tam při šroubování šmrdlá, takže je to koleda vo to, tam něco zkurvit. Sem to rozebral, na ten kulík natáh kousek bužírky aby clona držela zavřená a kolíček zastrčenej, pak sem to dal do kupy a zbyly mi dva šroubky. A začal ten vopruz navostřit, naclonit, nabrat expo a až pak fotit. Pokud sem srovnal výsledek se starym Pentax A 50/1,4, zjistil sem, že je to sice nostalgicky půvabné, nicméně toliko k prdu.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Nikon redukce na M42 - zkušenosti??

Příspěvekod djx1 » úte črc 9, 2013 19:41

Já bych to měl opravdu spíše na hraní...něco ve stylu M42. Takové náladovky pro radost. Manuální ostřeni a tak mi vůbec nevadí. Já i na FF D600 používám stará manuální skla a expozici nastavuji sám:-)
Asi koupím klasickou redukci bez optického členu a uvidí se:-)
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: Nikon redukce na M42 - zkušenosti??

Příspěvekod Skimpy » stř črc 10, 2013 6:12

Jo jo, je to tak na hraní - manuální nastavení mi nevadí, ale to že nemůžu zaostřit na více než 1,5-2m mě odradilo od dalšího používání - to je ale problém speciálně Nikonu má tlusté tělo. Takže sem udělal jen pár fotek, ty fotky mají nádherný bokeh, ale vzhledem k absenci ostřící matnice je i to samotné manuální ostření docela obtížné.
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Nikon redukce na M42 - zkušenosti??

Příspěvekod taek » stř črc 10, 2013 21:22

Mrkni kdyžtak na specializované fórum, tam toho najdeš víc. http://www.manualniskla.cz/, pokud se budeš chtít pokochat makrem, mrkni na fotky uživatele kutilka.
Na wildlife fotoforu s manuálními skly fotí zátiší jeden uživatel s manuálními skly, podobný bokeh s novými skly nedostaneš. Jeho web je: http://petrzlesa.webnode.cz/
Kam se ztratí tma, když se rozsvítí? Tma je tam pořád, jen není vidět. (Horníček)
Uživatelský avatar
taek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: stř zář 9, 2009 18:09
Bydliště: Českokrumlovsko, na samotě u lesa

Re: Nikon redukce na M42 - zkušenosti??

Příspěvekod djx1 » pon srp 12, 2013 22:12

Tak už mám redukci doma. Jen tu klasickou bez členu. A musím říct, že mě to celé moc bavilo. Zatím teda nebyl moc čas. Jen jsem vyběhl ven na louku a chvilku blbnul. Věřím, že časem z toho bude i něco zajímavějšího.
Je to zábava a odreagování...:-)
Přílohy
naladovka002.jpg
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: Nikon redukce na M42 - zkušenosti??

Příspěvekod michalfabik » čtv zář 11, 2014 18:57

Čau, náhodou jsem tady narazil na tohle téma a už jsem o tom jednou někde psal, takže kdyby to tady ještě někdo četl:

http://www.digimanie.cz/galerie/showima ... 24999&c=10
(poslední příspěvek dole)

Dá se upravit i klasický Helios 58 mm/2.0, ale sám jsem to nezkoušel:
http://forum.manualfocus.org/viewtopic.php?id=12363

Jinak můžu potvrdit, že do těch konvertorů se sklem nemá cenu investovat, pokud nemáte já nevim objektiv s vodotryskem, kterým prostě za každou cenu musíte fotit bez ohledu na kvalitu obrazu.
michalfabik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv črc 11, 2013 20:24


Zpět na Fotografie v outdooru