Fuji X100 krásné retro

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Fuji X100 krásné retro

Příspěvekod juhele » pon zář 10, 2012 7:10

tak se taky přidám se svým názorem. :mrgreen:
Nic proti tomu Fuji, ale za ty prachy bych do toho nešel protože za podobnou cenu jsem měl počáteční výbavičku s DSLR, což je kapku jiné kafe a pořídil jsem si ji hlavně kvůli kreativitě.

Pokud bych chtěl malý foťák a byl ochoten vrazit do toho takové peníze, tak bych vzal mnohem radši něco "standardnějšího" jako třeba ty APS-C kompakty s výměnými objektivy, co dělá Samsung, nebo Sony NEX, eventuelně něco menšího jako Olympus Pen, Nikon 1 nebo Pentax Q. U všech těhle mašin bych měl za ty prachy mnohem širší možnosti.

Uznávávám, že jsem s ohledem na výskyt situací, kdy je zrcadlo nešikovné a nemůžu ho tahat, taky kus ustoupil a koupil kompakt (Nikon Coolpix P300), který mi plně vyhovuje pro všechny tyhle případy, kvalitativně jsem se nemusel moc uskrovnit a cenově to taky nebylo až tak marné. A optický zoom 24-105 je moc fajn, zvláště, když světelnost začíná na 1.8.

Ten Fuji je podle mne záležitost pro snoby a pro lidi, co jsou ochotni připlatit si dost velké peníze za vzhled a provedení foťáku. Já osobně potřebuju, aby byl foťák funkční a za design si rozhodně připlácet nehodlám.
batohy: Corazon Voyager 28l a Sahara 32l Cordura, Corazon Rock 75+
Můj veřejný profil na Tripadvisor.com
Uživatelský avatar
juhele
nováček
nováček
 
Příspěvky: 198
Registrován: stř úno 17, 2010 15:41
Bydliště: jeden vidlákov u Prahy

Re: Fuji X100 krásné retro

Příspěvekod Lipon » pon zář 10, 2012 11:08

ale ta nová Fujina není cílená jako lepší kompakt, ale jako mirror-less náhrada DSLR v kapesnějším provedení, Fuji objektivy jsou menší než běžné DSLR, spíš se velikostí blíží třeba Leice

přirovnání s uvedeným Coolpixem mi tedy přijde trochu (víc) mimo - coolpix nemá hledáček, má pevně zabudovaný objektiv, mrňavý senzor a s tím spojená negativa (hloubka ostrosti, šum při vyšším ISO) apod. - rozdílů při porovnání na dpreview najdeš dost

jako náhrada DSLR systému pro nadšence/amatéy mi to přijde adekvátní
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Fuji X100 krásné retro

Příspěvekod pavproch » pon zář 10, 2012 11:11

ale prd, velebnosti.... dyž cu fotit, potřebuju DSLR, dyž cu cvakat stačí mi nějaká krabička od mýdla... tohle je anirybaanirak, a ešče drahá jaxfińa.... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Fuji X100 krásné retro

Příspěvekod zoul » pon zář 10, 2012 11:20

Nezrcadlovky jsou podle mě naprosto regulérní kategorie aj pro vážnější focení. Mám Lumix GF-1 s palačinkou 2,5/14 mm (28 mm po převodu na kinofilm) a kreslí krásně, aj barvy a kontrast jsou podle mě v pořádku. (Viz ukázkové fotky z Alp.) Kdybych měl s sebou na hory tahat zrcadlovku, fotil bych výrazně míň, nebo bych z toho focení naopak musel udělat prioritu, což nechci.

X100 se mně moc líbí. Krása je pro mě kvalita, za kterou jsem ochotný zaplatit, pokud je výrobek taky adekvátně funkční (což podlě mě X100 je). Kdybych na X100 měl, vážně bych o ní uvažoval.
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Fuji X100 krásné retro

Příspěvekod Vachon » pon zář 10, 2012 11:40

X100 se mi taky moc líbí (a chápu že zase spoustě lidí nelíbí). Ale je podle mě nesmyslné argumentovat, jestli by se za stejnou cenu nedal (z určitého hlediska) koupit funkčně lepší foťák.
Taky se někomu může líbit třeba telefon Vertu, a spousta lidí si ho i koupí, přestože si za jeho cenu můžeme pořídit lepších mobilů deset nebo sto.
Popravdě, u toho X100 je poměr cena/funkčnost nesrovnatelně výhodnější.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Fuji X100 krásné retro

Příspěvekod Lipon » pon zář 10, 2012 13:53

pavproch - bejvávalo ...
sem si to myslel taky, ale donucen okolnostmi sem se začal rozhlížet, co trh nabízí a za těch pár let, co sem se o to moc nezajímal, šla technika dost dopředu

Olympus EM-5, X-Pro i X-100 sem měl v ruce u Škody - X-Pro je navenek hnusná krabice, Oly k pohodlnému držení pro dlouhoprsťáky potřebuje přídavný grip, X-100 je tak akorát do ruky, ale zase má jen jedno ohnisko, hlavně všechny 3 mají použitelný hledáček
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Fuji X100 krásné retro

Příspěvekod pavproch » pon zář 10, 2012 17:24

@lipon: asi jo.... sem halt stará konzerva :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Fuji X100 krásné retro

Příspěvekod juhele » úte zář 11, 2012 6:56

mno,
já tím jen myslel to, že kompakt pro mne na "vážné" focení nemá smysl (ta Fujina prý nemá výměnné objektivy, takže pro mne další minus) a reportážní foto nedělám, takže pro účely "běžného tahání" je pro mne ten Nikon výhodnější - jasně, kvalita je jiná třída, přesto ale v rámci kategorie velmi slušná a upřímně řečeno - vy byste tu Fujinu tahali někam na lezení? Já bych se teda bál.

Mimochodem, co říkáte na Sony RX-1?

Obrázek

to je fullframe kompakt, který by mohl (pokud se povede) tu Leicu pěkně nakopat do zadnice :mnam:
samozřejmě otázka, kolik to bude stát :mrgreen:
batohy: Corazon Voyager 28l a Sahara 32l Cordura, Corazon Rock 75+
Můj veřejný profil na Tripadvisor.com
Uživatelský avatar
juhele
nováček
nováček
 
Příspěvky: 198
Registrován: stř úno 17, 2010 15:41
Bydliště: jeden vidlákov u Prahy

Re: Fuji X100 krásné retro

Příspěvekod Lipon » úte zář 11, 2012 7:46

no, uvidíme co přinese za 14 dní Photokina
jak to nemá dobře použitelný hledáček, nemá u mě šanci, přes displej primárně fotit nehodlám
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Fuji X100 krásné retro

Příspěvekod zoul » úte zář 11, 2012 8:34

Proč přesně? Zvyk? Mně na displeji vadí akorát focení za slunce.
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Fuji X100 krásné retro

Příspěvekod Lipon » úte zář 11, 2012 12:50

namátkou - velikost obrazového pole, co fotim i související informace o času, cloně, zvoleném měření, nastavené korekci apod. - v hledáčku mám celé zorné pole vyplněné fotografovaným motivem - v předpažení je maličký obrázek na displayi ; manuální ostření/přeostření z AF; kontrola hloubky ostrosti zacloněním na zvolenou clonu; lepší úchop a držení
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Fuji X100 krásné retro

Příspěvekod juhele » stř zář 12, 2012 6:39

tak RX-1 hledáček nemá - viz recenze na Engadget - nicméně píšou, že je k dispozici jako doplňkové příslušenství a to jak EVF, tak klasický optický ala dálkoměr. Mám dojem, že podobně to už řešilo víc výrobců - mám pocit, že třeba Ricoh to měl taky.

Osobně taky radši fotím přes hledáček - u DSLR focení přes displej moc nejde, ale u kompaktu jsem si na to zvykl a aspoň mi nevadí brejlovec :mrgreen:
batohy: Corazon Voyager 28l a Sahara 32l Cordura, Corazon Rock 75+
Můj veřejný profil na Tripadvisor.com
Uživatelský avatar
juhele
nováček
nováček
 
Příspěvky: 198
Registrován: stř úno 17, 2010 15:41
Bydliště: jeden vidlákov u Prahy

Re: Fuji X100 krásné retro

Příspěvekod Lipon » stř zář 12, 2012 16:12

ted zverejnili cenu a detaily pro RX1 - cca. 3000 EUR, coz mi za "kompakt" s pevnou 35tkou, byt je to Carl Zeiss se svetelnosti 2.0 a fullframe cipem, prijde dooost

P.S. a jeste jsem se ted docetl, ze sonacke objektivy jsou prevzate od Minolty, kterou Sony koupilo a za napis Carl Zeiss plati licencni poplatky - takze v podstate napis a hvezda z Mercedesu, ale jinak vse od Oplu :vom:
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Předchozí

Zpět na Fotografie v outdooru