Kompaktní digitální fotoaparát

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod booze » čtv říj 8, 2015 16:27

jo to jsem chtel vedet. jake specificke barvy?
prosim o presunuti treba SEM
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Příspěvekod Michal82 » sob říj 10, 2015 13:57

Tak každý foťák má trochu jinej Výstup - Leica vždy byla trochu taková teplejší - měla ty barvy odladěné trochu jinak než většina. Přirovnal bych to jako když si kdysi fotil na barevnej ,,teplej,, Kodak nebo ,,studenou,, Fuji.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Příspěvekod Michal82 » sob říj 10, 2015 14:03

Pak taky jisté ,,nuance,, skel že. Prostě nevím po čem jiném sáhnout, C, N, P, v tomto segmentu jim očividně ujel vlak.
Sen by byl plnotučná Leica M jenže i se sklem urvat za foťák dvě výplaty.... Fuj. A pak bych to stejně nevyužil myslím.... Zas ten průhledovej hledáček a rychlé snadné ostření..... Aj to je sen a vzpomínka na mládí se Sokolem.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod booze » sob říj 10, 2015 17:02

Podle me ma prave Leica docela vyblite barvy, takove spis retro. Nedavno jsem s Leicou (nevim presne jakou) zkousel fotit a bylo to az moc teple (oranzovo/zlute).
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Příspěvekod Michal82 » sob říj 10, 2015 18:32

To právě miluju :)

Ono taky kdyby dnes nebyl takovej problém s filmem tak jedu na film - ty foťáky te přežijou a nedojdou tomu baterky když tam nejsou :D jenže komora je problém a chemie, matroš dneska.... Na barvu nesmysl.

U Fuji mě jednoznačně bere cena, ale i to provedení je fajn - pořád tak nějak čekám co X-Pro2 jakej bude hledáček. Nebo Zeiss kdyby vydal digitální Icon - tam by byla cena poloviční oproti Leice a jejich Filmovej Icon ma ten největší hledáček a nejlepší vůbec - kam se hrabou C s N u jejich zrcadlovek za 100 tisíc - pidihledacky.

Ale nic neprichazi tak to vidim spis na kompaktik a fotit na displej.....
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod booze » sob říj 10, 2015 19:33

A neni lepsi postprodukce? Neokoukaji se ty fotky? Taky jsem si driv ujizdel na monochromaticke a neni to uz ono.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Příspěvekod Michal82 » sob říj 10, 2015 20:38

Tak otázka co chceš dělat ja mam rad fotky bez uprav. A jo v PC neco uděláš ok.
Ale jaký foťák na to koupíš? Ty otřesný zrcadlovky? Dobré zrcadlo bylo Nikon FM2 srovnej si velikost. Ty dnešní obludnosti maji rozměry starých stredoformatu. S tim se tahat nehodlám.
A opravdu dobry APS-C bezzrcadlo kompakt od Nikonu/Canonu ? Nějak neni :)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod booze » sob říj 10, 2015 20:55

Tak to jo. Me se spis nechce na PC nic delat, ale da se z hnusne fotky udelat normalni. ](*,) A ted fotis teda cim?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Mawenzi » sob říj 10, 2015 21:05

booze podle me z hnusne fotky normalni neudelas, aneb me se to nikdy nepodarilo:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod booze » sob říj 10, 2015 21:25

Podle toho jak je fotka hnusna a cim je zhnusnena. :wink:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Příspěvekod Michal82 » ned říj 11, 2015 17:02

Nebudeš mi to věřit ale filmovej foťák netaham a ted si tak cvakám Lumii 1020 :D
A jelikož me to po letech zaclo bavit tak právě hledám nejakej foťák - 1020 na rozkoukani byla fajn navnadila me.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod scinkk » ned říj 11, 2015 17:14

A opravdu dobry APS-C bezzrcadlo kompakt od Nikonu/Canonu ?


Jo tezko, stafetu davno prevzali (hlavne) Sony a (pak dlouho nic pak) Fuji
Na druhou stranu chpau, ze mnoha lidem za stejnou cenu staci i m4/3 a tam je vyber slusny a kvalitni :)

Tak otázka co chceš dělat ja mam rad fotky bez uprav.


Je otazka jaky to ma smysl, ono kor z digitalu stejnak neexistuje fotka bez uprav a ty upravy na ketere je nastaven fotak nejsou dost univerzalni natolik, abys ocekaval, ze fotky dalsi upravy nepotrbuji, pokud chces dobre vysledky. Stejne tak jako drive se stejnym telem a stejnym sklem si mohl fotit na ruzny filmy, vyvolavat v ruznych vyvojkach a delat printy na ruzny papir. A proto byla kazda fotka jina a nikdo ti ty upravy nediktoval, co fotograf to jiny vysledek. Tak proc to ignorovat v digitalni ere :) Neopodstatnena tvrdohlavost imho :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Příspěvekod Michal82 » ned říj 11, 2015 18:42

Možná jako decentní jo no ale decentní.
Bych to řadil spíš Fuji/Leica pak dlouho nic, Sonka, Olympus - ale 4/3 ee....
Jako systém od Fuji je opravdu hezkej máš několik těl a opravdu hezký skla jak Fujion tak, Zeiss, V, L tusim ted i MO chystá - u Sony ty skla nejsou to co nabízej je hnus a maj tam asi 4 zeisse. Těla mi nesedí.
Leica M je klasika že a T vypadá zajímavě ale jako Sony to mi nesedne takže tam pak kompaktik je Q za balík nebo X dostupny.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod scinkk » ned říj 11, 2015 18:53

Podle me vsechny sony skla jsou Zeiss, Sony asi nikdy optiku nedelal, takze proste si je enchava dodavat.
Stejne tak jako skoro vsichni vyrobci fototechniky berou fotocipy od Sony.
Cast tech objektivu je brandovano jako SONY, coz je zakladni sada, v prumeru asi horsi nez Fujion, ale taky o poznani levnejsi, a pak maji v podsate profi radu, kterou dela primo pod svou znackou Zeiss.
Navic diky tomu ze SONY v tomhle segmentu s prehledem vede, tak na stejny bajonet se daji sehnat skla dalsich vyrobcu.
Mimochodem pred nedavnem problehla zprava, ze Sigma upousti od vyroby skel pro bajonet Fuji.
A Samsung pry s fototechnikou komplet konci. A ten dle testu mel taky hodne slusne objektivy.
Ale nevnucuji, chapu :)
Jako jestli mas pocit, ze potrebujes leicu, tak budes urcite spokojen, jen bohuzel 75 % ceny das za tu znacku.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Příspěvekod Michal82 » ned říj 11, 2015 19:17

Neříkám že jen Leicu i ta Fuji je hezká.
Sigma se mi nikdy moc nepozdávala ta mě nezajímá, pokud bych vzal bezzrcadlo Fuji a chtel jiny sklo nez F tak bych volil právě skla Leica, Zeiss, Voigtlander, Maier Optik a to ideálně manuální což většinou jsou.
Ano u Leica se hrozne plati za značku - zatím co ty X sou snesitelné tak M mi přijde hrozne natažené. Q je zajimava volba je to FF a jen to sklo cca 40-50 stoji samostatne u M Rady. Ale je to jen na krajinku architekturu sirokacem a streetko - zas v jednoduchosti je krása :)
Fuji T1 hezká ale hledacek na E1 se mi nepozdaval EVF i když cca to nejlepší co je u EVF T10 je zas plastovejsi, E starší, Pro bude mit nástupce.....
Porad vaham a cekam :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Lipon » ned říj 11, 2015 19:27

Na Sony jdou dat i Minolti skla (detaily na Sony Supportu konkretniho tela->compatibilty), na ebay stale k dostani
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod scinkk » ned říj 11, 2015 19:57

Sigma se mi nikdy moc nepozdávala ta mě nezajímá


to smrdi opet nejakou podivnou predpojatosti :)

Obecne na vsechny bezzrcadlovky jde dat vetsina dosud vyrobenych skel diky vzdalenosti cipu od skla pokud nekdo vyrabi adapter na dany bajonet, jen nektere adaptery jsou sirsi, nektere uzsi. sam mam malou sbirku starsich FF manualnich objektivu a obcas s nimi neco fotim. Mam i nejakou tu klasiku z USSR produkce :) navic sony ma ve fotakach vyborny zaostrovaci asistent, byl to jeden z duvodu meho vyberu, i kdyz ta manualni skla uz ted pouzivam minimalne.

Btw Voigtlander ted oznamil chystanou vyrobu 3 pevnych ultra sirkoacu pro emount bajonet :) Jsem na ne docela zvedav.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Příspěvekod Michal82 » pon říj 12, 2015 13:13

Hm ty budou určitě hezky trochu mekci ale fajn a cenove sou moc fajn jejich skla.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod mike » stř lis 18, 2015 17:18

Fotografove, co rikate na Canon G9X? Mam jeho prapraprapredchudce S95, se kterym jsem docela spokojen, ale 1" senzor je docela lakavy. Navic je porad maly a lehky, takze se vejde do kapsy a nema (pro mne) zbytecne blbosti jako vyklopny displej. Bohuzel ma touch displej a WiFi, ale to beru jako dan za pokrok.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Miras » stř lis 18, 2015 20:23

Být o pár tisíc levnější (což jistě časem bude, pořád je to novinka), asi by se nad tím dalo uvažovat. Ale teď aktuálně bych za ty samý prachy vzal bez váhání radši G7X, která je ve všech ohledech lepší (krom velikosti těla, samozřejmě)
G7X není sice úplně malá, ale i do kapsy u kalhot se pořád vejde, pokud nenosíš zrovna obtažený džíny.
Větší rozsah zoomu a o kus světelnější objektiv vůbec nejsou k zahození.
Dotykovej displej osobně naopak vítám, pro ruční výběr ostřícího bodu super věc, taky jsem se toho trochu bál, ale po zkušenostech jsou přínosy rozhodně větší, jak negativa.
Wi-Fi - no co, tak tam je, když to nepotřebuješ, tak ho nepoužívej :wink: Těch maximálně pár gramů na zbytečným železe už to nevytrhne...
Korekční kolečko expozice občas využití taky najde.
A docela bych se bál ovládání. Quick menu PowerShotů je super, vzhledem k přerovnaným ovládacím prvkům a chybějícímu čtyřsměrnýmu okruží u G9X by mě zajímalo, jak vypadá a ovládá se tam?

Mě osobně by všechny tyhle ústupky za tu "ne zas až tak podstatně" menší velikost nestály.
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod mike » stř lis 18, 2015 21:05

Rekneme, ze bych ho mohl dostat za dobrou cenu uz ted.

G7X mi prijde uz moc velky do kapsy. 50% vahy navic (100 gramu) neni malo a rozmerove taky bude vetsi. Zoom pro mne neni moc podstatna zalezitost, fotky s vetsim se mi obvykle nepovedou. Rozdil ve svetelnosti nedokazu posoudit, je 1.8 proti 2.0 vyznamny?

S WiFi mas pravdu, jestli se da uplne vypnout, tak neni co resit. Dotykovy displej asi taky, nejsem pp ;-) Ovladani by asi chtelo vyzkouset.

No, v podstate premyslim o tom, jestli ma smysl s nim nahradit stavajici S95. Jde hlavne o ten senzor, 1 proti 1/1.7 je docela slusny rozdil v plose. Nejsem si ale jisty, jak moc se to projevi na fotkach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Miras » čtv lis 19, 2015 9:11

mike píše:No, v podstate premyslim o tom, jestli ma smysl s nim nahradit stavajici S95.

Jo, dobrá otázka. Objektiv G9X má cca podobný parametry, jako S95, spíš horší. Chtělo by to znát průběh světelnosti, aby se vědělo, jak moc horší. Ale na objektivu si každopádně nepomůžeš, naopak.
Na straně čipu by to zlepšení mělo být celkem velký, ač samotná pixelová hustota není zas tak výrazně menší. Ale technologie pokročila a 1" v G9X je velmi slušnej čip.

S95 fotí moc pěkně, za slušnýho denního světla si myslím, že ten rozdíl nebude nijak zásadní, větší čip ti dá výhodu hlavně za horšího světla.

Tak pokud často používáš blesk, nebo nosíš domů rozmazaný fotky ze šera, měl by sis pomoct a za úvahu by to stálo. Jestli si s kvalitou stávajících fotek spokojený i za horšího světla, spíš bych řekl, že to za ty prachy nestojí.

Ještě k zoomu a světelnosti. F1,8 oproti F2,0 nestojí za řeč, ale F2,8 vs F4,9 už je sakra rozdíl.Výhoda o trochu většího zoomu a nižší světelnosti není zas až tak zásadní při focení vzdálených objektů, ale kupodivu se hodí naopak při focení těch blízkých. Umožňuje to docela pěkný (na kompakt) hraní s hloubkou ostrosti. Zas nad tím musí člověk pravda trochu přemýšlet a když zrovna rozmazaný pozadí nechceš, tak přiclonit...
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod mike » čtv lis 19, 2015 20:16

Diky. Zatim to tedy odlozim, dilema se vyresilo samo. Dobra cena uz je pryc (kdo pozde chodi... :)) a neni treba nikam spechat. Pockam si na zkusenosti a fotky na porovnani a pak se uvidi.

S S95 jsem spokojen, jelikoz vetsinou fotim za dobrych podminek, slo mi ciste o ten cip a vylepseni za 5 let vyvoje. Vetsi plocha tady znamena vic bodu pri nezmensene kvalite, coz by mi umoznovalo delat snadneji vyrezy a zoomovat detaily na PC.

Za sera moc nefotim a kdyz, tak z S95 lezou fotky docela slusne i kdyz ne vzdy s realnymi barvami, obcas fotak vidi neco, co ja ne ;-) Na hrani s hloubkou ostrosti nejsem, me fotky jsou vesmes dokumentacni a kdyz se obcas nejaka povede i na koukani, tak je to plus.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod wawrik » sob led 2, 2016 10:26

scinkk píše:Koukat pres zrcatko je sice prijemne, ale dneska uz to skoro clovek od EVF nepozna, proto zacaly zrcadlovky pomalu ale jiste vymirat :)
No, po prvom vážnejšom použití kompaktu musím povedať, že obdivujem každého, kto dokáže urobiť dobrú fotku cez displej namiesto optického hľadáčiku. Veď to sa na slnku nedá používať! 8-[ Vidím na tom rozdiel svetlo/tma, ale nejako slušne nakomponovať napríklad podľa línií na dome alebo kopci jednoducho nejde, lebo ich nevidím... Furt mám urezané základy domu, lebo mi na displeji splýva múr so zemou, alebo mi chýbajú časti zasnežených masívov atď.

EVF sa s optickým hľadáčikom porovnávať nedá ani náhodou. Hľadáčik je úplne kino, všetko vidím, aj jemné detaily. EVF na Sony RX100III sa vyznačuje tým, že ho optický senzor vypne a zapne asi trikrát za sekundu, ako sa človek hýbe alebo do skuliniek zasvieti slnko...

Veľkí kamaráti s kompaktom nebudeme. Ale zasa tá praktická prťavosť, človek ani nevie, že to má na opasku, môže to nosiť stále aj okolo baráku...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod scinkk » sob led 2, 2016 10:39

A mas ten displej zapnut v rezimu slunecno? to je dost zasadni, jinak pres to fakt fotit nejde, jinak s tim nemam zadny problem. A jen vyjimecne musim pouzit ruku a hodit na to stin.

EVF na Sony RX100III sa vyznačuje tým, že ho optický senzor vypne a zapne asi trikrát za sekundu


hm proto mam evf v podstate furt vypnuty :) na tomhle by sony melo zapracovat
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Mawenzi » sob led 2, 2016 11:01

existujou nejaky ty bazmeky na to, jeden sem dostala k fotaku (bazar), a mozna by to bylo celkem pouzitelny
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod scinkk » sob led 2, 2016 11:09

Zatim jsem nemel potrebu techle bazmeku a obecne je nemam rad. Kdyz uz tak je takovy, ze to jen otevres/vyklopis a udela ti to kolem lcd strechu a bocnice.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod booze » sob led 2, 2016 11:44

@ wawrik nastav si jas displeje dej si sunny weather a budes videt vse. Ja to mam nastavene na Auto a bez problemu.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Mogen » sob led 2, 2016 18:21

wawrik píše:EVF sa s optickým hľadáčikom porovnávať nedá ani náhodou

Právě že dá, stačí jen kouknout na pokročilejší stroje viz nové Olympuse, Fuji, Sony atd. Nové EVF hledáčky už mají tak krásně čistý obraz, že rozdíl prostě nepoznáš. Nebo teda poznáš, ale pouze v tom, že EVF vlastně vidí to, co vidí čip. tj. když nemá zaostřeno, tak to vidíš rozostřené i v hledáčku. Když je fotka přepálená, tak to vidíš rovnou v hledáčku. Ale počkat - to vlastně není nevýhoda, ne? :wink:

Ale chápu - také jsem se donedávna tahal s těžkou DSLR, protože nějaký digitál přeci neudělá stejnou fotku jako moje 2 kilová zrcadlovka :D Ale hold vývoj jde kupředu
Mogen
nováček
nováček
 
Příspěvky: 56
Registrován: úte pro 2, 2014 19:34

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod wawrik » ned led 3, 2016 13:30

Moment. Ten kompakt robí technicky o tri triedy lepšie fotky, ako moja stará zrkadlovka. O tom debata vôbec nie je.

Vadí mi, že na tom LCD displeji (a je jedno, či na trojpalcovom vzadu alebo v EVF) nevidím veci, ktoré mi na fotkách vadia - falošné dotyky, čo splošťujú fotografiu, urezané konce predmetov, čo splývajú s pozadím, atď. V optickom hľadáčiku to všetko bez problémov postrehnem a skorigujem, na LCD nie.
dotyk.jpg
palicky.jpg

booze: Mal som to nastavené na auto, predpokladal som, že to na slnku vyhulí naplno. Ale skúsim to prepnúť ručne, možno mi to pomôže.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru