Kompaktní digitální fotoaparát

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod booze » ned led 3, 2016 17:26

A fotil jsi z ruky? Ja si pri foceni hodne natacim display.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod scinkk » ned led 3, 2016 17:34

Ale skúsim to prepnúť ručne, možno mi to pomôže.

to by ses divil :) Ja kdyz koupil novyho sonaka tak sjem se vydesil, ze oproti predchozimu se neda venku fotit na displej a pak jsem si vzpomnel ze to nemam prepnuty, jsem si oddechl :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod apuka » pon led 4, 2016 17:19

Mogen píše:Právě že dá, stačí jen kouknout na pokročilejší stroje ... Nové EVF hledáčky už mají tak krásně čistý obraz, že rozdíl prostě nepoznáš.
No jo, porovnat se urcite da, ale tomu, kdo fotil desitky let se zrcadlovkou jeste na kinofilm, zadny EVF optiku zatim a jeste dlouho nenahradi. Technicke parametre mozna bude mit lepsi EVF, ale neco tam chybet bude, co se "prevest" neda.
Mam Oly OM-D10 se skvelym hkedackem (ktery strci nekam mnoho EVF s vyssim poctem pixelu), ale k optice jeste chyby mnoho.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Mogen » čtv led 7, 2016 17:23

Já nevím, s čím fotíš a tím pádem jaký EVF máš, ale věř, že v nových foťácích s propracovaným EVF se nic z toho neděje :)

EDIT: Toto bylo pro Wawrika, měl jsem dlouho neaktualizovanou stránku :)
Mogen
nováček
nováček
 
Příspěvky: 56
Registrován: úte pro 2, 2014 19:34

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod wawrik » stř úno 24, 2016 14:43

No, myslím, že môj zánovný Sony RX100III bude čoskoro na predaj... Nový kompakt Nikon so širokým ohniskom 18-50 mm a svetelnosťou 1,8-2,8. To by na treky celkom šlo. Tiež s tým mohli prísť o pol roka skôr.

... a tak bych skoro neváhal označit tento kompakt za „vlhký sen“ fotografů krajinářů (a nejen jich), kteří nechtějí tahat větší těžší stroj typu (bez)zrcadlovky.
Áno.

Pre poriadok, má 365 g.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Miras » stř úno 24, 2016 15:05

Jen škoda, že fyziku neokecali a ten objektiv je taky patřičně velkej :cry:
Hloubka 6cm je pro mě osobně už za hranou...
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod wawrik » stř úno 24, 2016 16:07

To je pravda, ale ja to prežijem... Skôr ma štve, že to má 7,2-voltové batérie, a u tých je vždy nejaký problém s dobíjaním zo solárneho panelu cez USB :cry: Asi bude mať ten foťák dosť vysoký odber, baterka má 6,2 Wh a aj tak vydrží len 290 fotiek.

No, možno nebude odveci počkať, čo na to Sony. Tá ich prťavá a ľahučká USB nabíjačka je na cesty dosť v poriadku.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod scinkk » stř úno 24, 2016 17:45

pekne, to uz zacina byt na kompakt pouzitelne :) Se trochu bojim kvality vystupu an tech 18 mm, bude to hadam chtit vic clonit, aby nebyly rozmazane rohy :) Ale pro nekoho, kdo to neresi tak dusledne je to skvele ohnisko do hor.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod wawrik » ned srp 14, 2016 16:48

Trpezlivosť sa vyplatila. Ak by niekto hľadal UL puzdro na hrubší kompakt - Lowe Alpine Lightflite Belt Pod.
Obrázek
Vlezie sa do neho aj môj Sony RX100 s nasadeným adaptérom, polarizérom a krytkou, takže má vyše 6 cm. Chcel som niečo minimalistické s minimom švov, tak to je ono. Foťák sa dotýka jediného švu - vzadu dole, vydrží to aj nejaký ten dáždik. Za 8,90 € je to navyše lowcost. Má 23 g :shock:

Pravda, na nejakú protipancierovú ochranu sa to nehrá, ale to ani nepotrebujem.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod booze » ned srp 14, 2016 20:33

ten mam cca dva roky od LA jako vzorek a je uplne na prd. Zip se zacne sprajcovat a pouzdo na nicem nesedi, promokne. Jsem tady o nem psal, mohl jsem te obdarovat. 8)
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod wawrik » ned srp 14, 2016 20:44

Také, čo má pokazený zips a premoká nechcem :lol: Moje je zatiaľ v pohode, nečakám nepremokavosť v lejaku, len pár minút, kým poputuje do báglu. Prípadne sneh. Mrholenie bolo úplne bez problémov, ale keď strašíš, ešte mu pomôžem nejakým DWR sprejom.

Ja som veľmi spokojný, presne rovnaké som si predstavoval.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Miras » pon srp 15, 2016 7:16

By mi nevyhovovalo, jsem zvyklej u foťáku nosit i nějaký to příslušenství (náhradní baterku, paměťovku, hadřík na otření objektivu). Ale je fakt, že mám pouzdro furt stejný už pro třetí foťák (všechny byly podobně velký) a i když už jsem párkrát po novým koukal, tak jsem na nic pro mě použitelnýho nenarazil. To starý je sice už trochu jetý, ale furt drží, tak mě zatím nic netlačí :-)
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod wawrik » pon srp 15, 2016 7:56

Jo, náhradná baterka aj handra v igelite sa zídu. Na to si zvnútra došijem kus látky a pod objektívom bude na to špeci komôrka. Miesto tam je a vďaka vnútorným švom je to jednoduché. Vystrihnuté to už mám.

A keď sa náhodou rozhodnem, že treba aj nejakú tú mechanickú ochranu, je to dvojvrstvé, takže medzi vonkajšiu látku a futro sa dá vopchať nejaký molitan alebo kus plastu.

Môj problém bol, že puzdrá, do ktorého sa mi ten foťák aj s nasadeným polarizákom vošiel (Osprey, Caselogic...) boli ťažké a priveľké. Foťák v ňom lietal a puzdro mi na páse dosť zavadzalo.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod booze » úte srp 16, 2016 14:23

Dneska jsem pouzdro opet vytahl a dal do nej Sony RX100. Jednou rukou pouzdro neotevru a v zatackach se krouti zip. Jeste ma stvalo ze cestuje po bederaku. Jak to mas prosim vyresene?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod wawrik » stř srp 17, 2016 10:52

Vzhľadom k mojim primrznutým prstom neotvorím jednou rukou žiadne puzdro :D A po bederáku mi nelieta, lebo ho dotiahnutý tak, že tam to puzdro ledva vpracem...

Takže tieto problémy som riešiť nemusel :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod booze » stř srp 17, 2016 13:51

A pri sundavani batohu (povoleni bederaku) na nej nezapominas?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod wawrik » stř srp 17, 2016 14:33

Na čo by som mal zabúdať? :-k

Kedysi som staré puzdro na bederáku pripínal takou plastovou prackou z USB kľúča, aby mi neskĺzol pri zdvíhaní na chrbát (vzadu na fotke je ešte vidno zabudnutý protikus). Ale potom som zistil, že je jednoduchšie a spoľahlivejšie vytiahnuť popruh bederáku z pracky a nasunúť ho tam - trvá to asi 10 sekúnd a aj tak ho za celý trek dávam dolu iba dva-trikrát, pri nejakých aklimatizačných výletoch. Mám protismerný bederák, na jednoduchom to nejde.
puzdro.jpg
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod feci » pon pro 12, 2016 18:14

Zdravím,
zvažujem kúpu foťáku.
Nemate niekto skúsenosti ako je to s vývojom cien po sviatkoch?
Momentálne majú na fotolabe docela dobre sety za rozumnu cenu ale neviem či sa neoplati počkať na kúpu po sviatkoch.
Díki
feci
nováček
nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: úte lis 8, 2016 6:29

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod scinkk » pon pro 12, 2016 19:15

Hodne tezko rici, pred Vanoci jsou jsou slevy pac lidi hodne nakupuji (a kde nejsou slevy koupi jinde) a po Vanocich byvaji slevy, pac lidi malo nakupuji. Rekl bych ze dneska je na foto 20 % dobrych, pokud to neni vybehovy model. Muzes kouknout na heureku, za kolik se dana vec prodavala v prubehu roku, teoreticky se z toho da odvodit, jak je aktalni sleva vyhodna a zda jsou vetsi slevy pred ci po Vanocich.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Miras » pon pro 12, 2016 19:46

Nemyslím si, že by u tohohle sortimentu mělo smysl čekat na nějaké "povánoční výprodeje". Není to sezónní zboží, kterýho by se po novým roce museli prodejci před naskladněním novýho zboží zbavit. Spíš bych řekl, že jestli byla nějaká šance na lepší cenu, tak už koncem listopadu při příležitosti black friday či podobných událostí, jinak moc důvodů, proč na tohle dávat slevy není. Obecně je to zboží, u kterýho cena v čase klesá víceméně kontinuálně pořád, takže třeba za rok to nejspíš levněji seženeš, po vánocích bych v to moc nedoufal :wink:
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Michal82 » pon lis 6, 2017 8:43

Pohravam si s myšlenkou začít trochu fotit.
Jelikož jsem fotil na kinofilm zrcadlovkou a dalkomerem nejvíc mě zaujala Fuji X100F jenže fotoaparát není utěsněný - na kolik to v praxi vadí? Je to asi jediná věc co mě odrazuje, cena je ještě přijatelná a parametry a ovládání dle mého gusta.
Co jiného by se dalo případně doporučit?
Leica X taky není utěsněná a nemá ani hledáček.
Sony je na tom podobně v této ceně taky nic utěsněné a ovládání moc digi třeba RX100 navíc je to malej cip.
Nějak si říkám ze bych se k tomu foceni měl dohrabat zas po letech.

X-Pro2 a X-T2 vyjdou na nesmysl se sklem kolem 60 při jinak stejné funkci - T2 nemá ani optického hledáček - a vlastně získám jen utesneni navíc za 25000 příplatek. S jednou 35mm ekv kino bych asi žil v klidu.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod wawrik » pon lis 6, 2017 8:59

Aj sa bojím niečo ti radiť, lebo si už - ako obyčajne - rozhodnutý, ale tak skúsim...

Mám RX100III s hľadáčikom, ktorý som použil asi desaťkrát (ale je pravda, že som vtedy za neho bol dosť vďačný) :-k Inak fotí dosť v poriadku. Pre bežného usera však v zlých podmienkach lezú o niečo lepšie fotky z Canonu G7XII, či ako sa to volá. Ale fotenie na P asi nebude tvoj prípad.

Neutesnenie vadí dosť, v mrholení alebo slabšom daždi dávam puzdro do báglu alebo foťák do vrecka na membránovke, kde sa pekne opotí. Zatiaľ ho to síce neodrovnalo, ale veľkú životnosť mu nedávam. Kamarátke RX100II padla do plytkej vody, vytiahla ho okamžite asi po pol sekunde, ale nasledujúce dva dni nefungoval a musela ho sušiť. Nakoniec to rozbehala.

Zrkadlovku Canon som v takých prípadoch nosil bez puzdra na krku, občasnú mláku alebo prechod malým vodopádom si tiež užila a slúži dodnes. Aj keď už raz prežila klinickú smrť kvôli zaseknutej spúšti, čo sa však nakoniec ukázalo ako známy problém všetkých 50D.

Fuji 100 vo všetkých verziách je pomerne obľúbenou voľbou medzi fotografmi.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Michal82 » pon lis 6, 2017 9:13

Rozhodnutej prave nejsem - respektive prave to utesneni mi vadí - v dešti bych nefotil ale to mrholení a vlhkost a td bojim se aby to po 2-3 letech nebylo na vyhození.
V podstatě volič programu mě ani nezajímá - fotil sem vždy ISO, ČAS, CLONA, zaostrit....
Jo to bych asi dodal jde mi o pohodlnější ruční ostření.
Ta X-Pro2 vyjde na 45 a pak k tomu sklo za 15 asi nevemu a spis bych koukal po te 23 s nižší clonou za 25 a už je to balík....
Zrcadlovka by potom vyšla levněji ale ty moderní se mi neovladaji dobře - sem stará škola v tomhle potrebuju volič s cisilky ;) a hlavně je to strašně velké.
Skoda ta X100F vypadá jinak super nechápu ze ji neutesni když už je vlastně ve 4 generaci.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod dudy » pon lis 6, 2017 9:18

Za ty prachy je kompletně utěsněná zrcadlovka s utěsněnym objektivem.
Dokonce jsem za ty prachy viděl bazarovej utěsněnej fullframe i s objektivem...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Michal82 » pon lis 6, 2017 9:38

Myslíš za prachy te X-Pro2 se sklem - to ano souhlas
Jenže je to velké a to ovládání mi nesedí - možná tak ten retro Nikon DF jenže to je se sklem kol 90
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Mawenzi » pon lis 6, 2017 11:40

a co olympusi bezzrcatko - sice mensi cip 4/3 jen ale myslim ze em5 je vode a prachu odolna a sou nejaky univerzal skla jako 12-50 (crop x2) ktery je taky prachu a vode odolny a bude to stat treba 20t...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Michal82 » pon lis 6, 2017 11:50

Dudy a druhá věc - tyhle hračky od Fuji mají sice APS-C ale díky jiné masce a absenci Low Pass filtru výstup na úrovni Full Frame - samo plus kvalitní optika.
Těch testů na to bylo už mraky a již u starší generace s 16MPx to bylo potvrzeno, novej 24MPx čip by měl být ještě lepší.
Nevýhoda je že ta X100F za 35 není utěsněná. To je až ta T2 a Pro2.
A ještě něco - ten optickej hledáček je opravdu velký to se s APS-C zrcadlovkou nedá srovnat.

Mimochodem úplně nejlepší hledáček má Zeiss Ikon - tam si ani top modely FF zrcadlovek neškrtají je nádhera se přes něj dívat. Škoda že stále ne a ne vydat digi verzi.

Jinak to krom krajinek chci hlavně na street a rodiné fotky a k tomu se mi zrcadlovka díky rozměrům a ,,složitosti,, už vůbec nehodí - tedy dnešní zrcadlovka - FM3 byla skvělá kamera nebo B200 s Zeiss 50/1,2 to mělo kouzlo a nesmím zapomenout na M6 nebo starého Sokola.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Michal82 » pon lis 6, 2017 11:57

Mawenzi - abych pravdu řekl Olympus mi díky 4/3 nikdy moc nevonel - ale mohu na to kouknout. Sklo chci pevné. Ideál v přepočtu 35mm f2 nebo min. Když něco s vymennymi skly tak bezrcadlo potom asi kombinace 28 a 50 případně 35 a časem něco dalšího.

Ten olympus má komplet vše na tele? Čas ISO clonu na skle - dá se tím ostrit manuálně?
Ten hledáček - EVF sem se chtěl vyhnout - dá se přes to koukat? Je plynulej? Jak se vyrovná s přechody světlo/tma...?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Mawenzi » pon lis 6, 2017 12:13

ja moc nefotim tak tezko rict. ja s evf hledackem na oly tele problem nemam ALE kdybys videl moje fotky, tak by ses me na to neptal :D. jinak ostrit asi se musi krouzjem ba objektivu ale jo vse jinak bude v tele. ja moc nemam prehled, mam svuj kompaktik (oly) a oly bezzrcatko a me to vyhovuje. Ale asi mit 50t a ne 20 co sem mela tak asi u olyho neskoncim ale zas na moje foceni to fakt staci a nemyslim si, ze s vetsim cipem by se zlepsilo nejak
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod apuka » pon lis 6, 2017 12:40

Michale, ja mam Oly M10 (prvni verze DZ kit), coz je nejmensi (a neutesnena) z M-kove rady "bezzrcadlovek" Oly. M5 je podobny, ma nejake vymozenosti navic, napr. to utesneni. Dokonce je i limitovana titanova edice.
Sklo si k tomu muzes sehnat bud zoom 12-40 nebo pevnou 17-ku (ta ale neni vodeodolna) - anebo si hned vybrat M1 s 12-40.

EVF ma M10 docela slusny, zase az tak moc horsi nez napr. na Nikon D7000 pres nej nevidis. M5 jej ma jeste kvalitnejsi. Navic si muzes nastavit svetelnost, tj. i nechat mirne zesvetlit obraz v nem. S prechodem svetlo/tma jsem ja nemel problem.
Fotky uz z te M10 lezou docela slusne, plne srovnatelne s Nikonem D7000.

Ale na neco si budes muset u digi fotaku zvykat:
- zapomen u vetsiny na ovladaci kolecka (Iso/cas/clona) s cislickami, dela se to pomoci dvou multifunkcnich ovladacich kolecek, kdy si funkci zvolis nejakym tlacitkem.
- pokud si nekoupis stredoformat nebo nejvyssi rady fullframu, je lepsi zapomenout na rucni ostreni pres hledacek, obzvlaste pres opticky. Jsou mensi nez u kinofilmu a navic prijdes o vyhodu presnejsiho ostreni pres zvetseny obraz na LCD. Navic automatika je v beznych pripadek lepsi a presnejsi nez rucni - pokud neni rozstelovana. Ale rucne muzes ostrit asi u kazde digi (bez)zrcadlovky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru