Kompaktní digitální fotoaparát

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod booze » stř črc 8, 2015 10:33

Keď som fotil s tým požičaným RX100 v interiéri, cvakol najmenej trikrát a potom dlho (pár sekúnd) rátal. Predpokladám, že robil HDR. Kde presne sa to nastavuje?
V jakem byl rezimu/programu? HDR jde nastavovat stiskem tlacitka Fn a jsou tam 3 urovne HDR. U full auto nejde nastavit nic. Ty tri cvaknuti mi to dela kdyz mam zapnuty auto blesk a fotak nebleskne.

Druhá vec. Ako fungujú tie vstavané ND filtre?
Ano myslim, ze je to elektronicky, protoze zmena jde videt ihned na display a nic nevidim ze by se hybalo.


Tretia vec. Je ten foťák tiež schopný fotiť také HDR fotky, ako je tá interiérová vyššie?
Ano HDR jsou bez sumu nemuzu porovnat s nicim jinym, ale me se libi.

[i]A nakoniec... V príslušenstve som našiel nejaký adaptér na filtre.
Dá sa pri týchto malých kompaktoch používať polarizér? [/i]
Ano da
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod booze » stř črc 8, 2015 10:41

wawrik píše:K tomu HDR - na niektorých fotkách mali tí ľudia viac rúk, ako je zdravé a tak...

Ano to dela pokud jen zmacknes. Vetsinou tak foti 3/4.
Pokud zameris, namacnes (nechas ho zmerit a vypocitat) a zmacknes je vse OK.
U foceni deti je to s pohybem horsi.
Program s vinetaci je perfektni.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Miras » stř črc 8, 2015 13:40

wawrik píše:To je fakt tak zlé?
To samozřejmě záleží na mnoha okolnostech. Se zrcadlovkou se při focení přes hledáček můžeš dostat hravě přes 1000 fotek, s kompaktem při focení přes displej máš problém se dostat na polovinu. Zas je ale ta baterka do kompaktu o kus menší a lehčí, tak ono se to asi vykompenzuje.
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod apuka » stř črc 8, 2015 14:59

Problem je (ponekud) v tom, ze kompakt pouziva na zaostrovani jiny zpusob, narocnejsi na stavu a hlavne se vsechno zobrazuje na obrazovce nebo EVF (ktery je kupodivu caso energeticky narocnejsi jako LCD) - kde koukani pres hranol na zrcadlovce prakticky skoro nic nespotrebuje, koukani pres LCD/EVF toh sezere dost. A baterky do kompaktu jsou taky s mensi kapacitou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod booze » pon srp 3, 2015 12:24

Ma nekdo v PC program Play Memories od Sony? Muze mi nekdo prosim poradit : Porad ho nemuzu nainstalovat a potrebuji program na wi-fi pro RX 100II/PC. Skonci to hlaskou o problemu se stahnutim instalacky. :roll: Uz jsem zkousel vse mozne.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 3, 2015 13:18

ja ho nainstalovala - posledni verzi co nabizi na webu v pohode a to nemam ani ten fotak (w7x64)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod booze » pon srp 3, 2015 13:21

Nic, zkousel jsem podle podpory pripojit i fotak na net a porad nic. Ted stahuji firmware.
Na mobil se to pripoji v pohode, ale na PC ne. Moje nervy asi se rozbrecim.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod wawrik » sob zář 12, 2015 22:00

Tak s RX100 mi to o chlp nevyšlo, ale neplánované úmrtie mojej zrkadlovky ma núti výber urýchliť a nečakať na výhodnú kúpu. Zatiaľ to vyzerá na Panasonic LX100 - síce nemá vstavaný blesk, ale oproti Sony ponúka závit na filtre a možnosť dokúpiť optický hľadáčik (ako to sakra funguje? Ak je teda OVF naozaj optický hľadáčik...), ale vyhľadávanie na dpreview mi našlo veľmi zaujímavú Sigmu dp0 Quattro.

Čo by som od nej mohol v praxi očakávať? Foťáku so 14 mm ohniskom som v prírode ochotný veľa odpustiť, pri 20 MPX môžem zoom riešiť výrezmi, čo má za následok výhodu, že sa so samotným fotením budem zdržiavať menej. Jednoducho rovno cvakať bez nejakého maturovania nad nastavením. Kompaktný zrovna nie je, ale to mi nevadí - zaujíma ma skôr hmotnosť, pričom do pol kila to nijako neriešim.

Akékoľvek postrehy privítam, k Sigme aj Panasonicu LX100.

Ozaj, u týchto foťákov asi nemôžem rátať s trochu sofistikovanejšou konštrukciou odolnou voči vode, však? Nemyslím ponorenie, ale utesnenie proti bežnej vlhkosti (prípadne pár kvapkám dažďa) ako mala zrkadlovka Canon 50D.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod mike » sob zář 12, 2015 23:06

Teda, to je asi nejohavnejsi fotak, co jsem kdy videl ;-) Vis jak budou blbe vypadat selfie pred zrcadlem? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod wawrik » sob zář 12, 2015 23:37

Si od marťana požičiam selfie tyč a budem sa tváriť, že to patrí k niekomu inému...

Inak som si dnes spomenul na tvoju fóbiu z dronov. Som sa dostal na miestny sand drag race, kam nabehla partia Poliakov s dronmi. Poletovali nad dráhou asi so šiestimi. Akurát že keď sa tie autá rozbehli, lietal piesok 10-15 metrov vysoko... A bolo po dronoch :-)
dragrace_.jpg

A tak si smutní Poliaci povyhrabávali zvyšky dronov z piesku a so zvesenými ramenami zasa zmizli.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod mike » sob zář 12, 2015 23:47

Myslim, ze Martan ti selfie tyc venuje rad a dobrovolne, jestli ji teda jeste ma ;-)

:D prihoda dobra, ale jinak vazne idioti...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod scinkk » ned zář 13, 2015 9:32

Ta sigma je zajimavy fotak, hlavne teda diky foveon cipu. Hadam, ze ten fotak vznikl hlavne kvuli prezentaci tohodle cipu.
Ani jsem nevedel, ze delaji variantu s 21 mm sklem. I kdyz na me je to stale malo siroke :)
Dalsi vec, u tohodle asi moc nelze mluvit o komapktu, ta vec je vetsi nez muj sonak s objektivem 15-28/f4
Trochu nechapu proc je pevne sklo 21 mm tak velke.

Ten Lumix je zajimavy kousek, kdyz to ma m4/3, mozna by to mohlo delat lepsi fotky nez RX
hadam spravne, ze jsi uvazoval o RX100 III?
Hezke kolecko na korekci expozice a i nastavovani clony na objektivu je docela pekna blbinka :)
Asi skoda ze to ma jen 12 Mpx - ne ze by to nestacilo, ale zas...
Hadam, ze to ma nizsi rozliseni kvuli tomu, aby to bylo pouzitelne na hodne vysokou citlivost ISO, zalezi zda clovek neco takoveho vyuzije.

Presto bych asi mel vetsi duveru v ten Sonak, tezko rici :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod wawrik » ned zář 13, 2015 10:53

Aha, to je 21 mm EQ? Ku všetkým ostatným foťákom písal vyhľadávač ohniská už prepočítané. Tak tým to padá, 21 mm je oproti štrnástim iný svet...

12 MPx u Panasonicu ma netrápi, pre mňa je to až dosť - u terajšej zrkadlovky používam menšie rozlíšenie RAW1, aj keď to občas v detailoch znamená horšiu obrazovú kvalitu.

Inak obrazovo sú tie dva foťáky (RX100 a LX100) veľmi podobné, líšia sa naozaj len v puntičkárskych detailoch. Viac by mi asi vyhovoval Panasonic, lebo menšie rozlíšenie aj DOF, väčšie fyzické rozmery (to je pre moje omrznuté prsty plus) a závit na polarizák; ale nakoniec kúpim to, čo bude za lepšiu cenu :-)

Do Sigmy by som bol ochotný zainvestovať o dosť viac - keby mala tých širokých 14 mm...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod šíp » ned zář 13, 2015 11:00

wawrik píše:Ozaj, u týchto foťákov asi nemôžem rátať s trochu sofistikovanejšou konštrukciou odolnou voči vode, však? Nemyslím ponorenie, ale utesnenie proti bežnej vlhkosti (prípadne pár kvapkám dažďa) ako mala zrkadlovka Canon 50D.


Trochu OT, ale vztahuje se k původnímu dotazu.
Nezkoušel někdo neoprenový obal jako ochranu foťáku před vlhkostí? Samozřejmě nemám na mysli kvůli ponoření, spíše mi jde o vzdušnou vlhkost. Recenze jsou jedna věc, osobní zkoušenost je jiný kalibr. Výhoda toho systému, na který odkazuju, by byla možnost mít to neustále na foťáku.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Miras » pon zář 14, 2015 8:29

@wawrik: Jestli si ještě nečetl, určitě mrkni na hodně podrobnou recenzi LX100 na Digimanii. Foťák to není špatnej, pár mušek ale taky má, musíš posoudist sám, nakolik by vadily. Třeba zrovna ty dvě ovládací okruží na objektivu vypadají na první pohled jako fajn nápad, ale v praxi může být trochu problém otočit s jedním, aniž bys drbnul i do druhýho. To by chtělo asi někde na prodejně vzít do ruky a vyzkoušet.
Btw: na co dokupovat externí optický hledáček, když má v základu dost slušný elektronický?
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod booze » pon zář 14, 2015 21:07

wawrik píše: Akurát že keď sa tie autá rozbehli, lietal piesok 10-15 metrov vysoko... A bolo po dronoch :-)

Po posledni akci zustal jeden dron s gopro na polici v Toteskach. Budu muset pro nej slanit. chlapci nepocitali s vetrem nad stenou... hehehehe
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod wawrik » pon zář 14, 2015 21:10

Nečítal, pozriem. Dík.

Optický hľadáčik šetrí baterku, čo je na 3-4-týždňových túrach dosť zaujímavý parameter.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Příspěvekod scinkk » pon zář 14, 2015 22:25

Mám evf na foťáku rok a půl a použil jsem ho tak 3x :-)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod apuka » úte zář 15, 2015 6:44

wawrik píše:Optický hľadáčik šetrí baterku

1) Aby "opticky hladacek" ve skutecnosti nebyl "opticky pruhledovy hledacek", tj. nevidis obraz pres objektiv... Ten stroj nema vevnitr misto pro zrcadlo ani na (alespon zrcadlovy) hranol, takze nevim, jak by udelali pravy opricky hledacek.
2) Aby vaha opt. hledacku nebyla vetsi jako vaha druhe baterky (o cene ani nemluve). Ja teda EVF pouzivam, fotim jako se zrcadlovkou, mam Oly OMD M10 asi 8 mesicu a zadni LCD jsem pro foceni pouzil tak 3x :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Zdéňa » úte zář 15, 2015 6:51

Jj souhlas s apuka.. za rok co mám OMD M10 jsem s LCD fotil asi 2x, když jsem potřeboval rychle nějakou momentku :D Na EVF nedám dopustit :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Příspěvekod scinkk » úte zář 15, 2015 7:39

Njn já jsem dost přízemní fotograf :-D
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Mawenzi » úte zář 15, 2015 7:42

ja bych se chtela aspon zpulky priblizit tvym fotkam, vidno, ze typ hledacku na to nema vubec vliv :D

a to fakt fotis hlavne na displej? (jako ze ja lama jo, to je normalni, ale sem myslela, ze vsichni ti lidi se supr fotkama displejem pohrdaji)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod scinkk » úte zář 15, 2015 18:35

Tak na tom displeji je videt to same co v EVF hledacku, svym zpusobem to same co v optickem, takze neni duvod proc se foceni pres displej vyhybat :)
Ono samozrejme jako mnohe ma sve vyhody i nevyhody.
Pro me ma hlavne vyhodu foceni pres displej to, ze nemusim mit fotak u oka :) Muzu s nim ruzne hybat predevsim ve vertikalni ose a i v ose z, tedy davat ho dal od tela, bez ruznych akrobatickych prvku :) I tak jsou obcas ruce kratke, kdyz tam treba nechci mit vlastni stin :)
U me je to jeste navic trochu dano tim, ze jsem rok fotil s fotakem bez zrcatka a EVF a taky nosim bryle, s kterymi hledacek neni nic komfortniho.
Lepsi je samozrejme mit na fotaku oboje pro moznost volby.
Koukat pres zrcatko je sice prijemne, ale dneska uz to skoro clovek od EVF nepozna, proto zacaly zrcadlovky pomalu ale jiste vymirat :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod wawrik » úte zář 15, 2015 18:55

apuka píše:Ten stroj nema vevnitr misto pro zrcadlo ani na (alespon zrcadlovy) hranol, takze nevim, jak by udelali pravy opricky hledacek.

To neviem ani ja, preto som sa na to pýtal.

A hmotnosť toho optického hľadáčiku ozaj neriešim, ide mi o blbuvzdornosť pri používaní. Meniť baterku zrovna vtedy, keď niečo potrebujem cvaknúť, je otravné.

Inak fotenie na displej alebo hľadáčik mi je úplne jedno, pokiaľ na ten displej je na priamom slnku vidno. Všetko má svoje výhody - na displeji človek rovno vidí napríklad korekcie alebo prepaly, v hľadáčiku zasa trebárs účinok polarizéru ešte predtým, ako namačknutím prebudí foťák zo spánku.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Mawenzi » úte zář 15, 2015 18:56

ja to nemam moc rada, hledacek u bryli a kdyz se clovek rozvasni, tak stret se sklem je hned :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Mawenzi » stř zář 16, 2015 6:36

ja snad prodam nejakej objektiv a koupim si misto toho ten sony rx 100 do kapsy na vylety :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod apuka » stř zář 16, 2015 7:58

wawrik píše: fotenie na displej alebo hľadáčik mi je úplne jedno, pokiaľ na ten displej je na priamom slnku vidno. Všetko má svoje výhody - na displeji človek rovno vidí napríklad korekcie alebo prepaly, v hľadáčiku zasa trebárs účinok polarizéru ešte predtým, ako namačknutím prebudí foťák zo spánku.

scinkk píše:Tak na tom displeji je videt to same co v EVF hledacku, svym zpusobem to same co v optickem...
Koukat pres zrcatko je sice prijemne, ale dneska uz to skoro clovek od EVF nepozna, proto zacaly zrcadlovky pomalu ale jiste vymirat :)
Wawrik to vystihl nejvice - na primem slunci vidis houby, kdyz Ti sviti ze zadu primo na (samozrejme leskly :twisted:) display. Obzvlaste je to vyhodne, kdyz clovek chce nafilmovat panoramu z nejakeho kopce a vubec nevidi, co snima (to jsou potom ty videa, kde pulka hezka, druha pulka ukazuje zemi nebo nebe a zadne kopce). Toto skvele resi EVF, jako jedina rozumna moznost (druha je pouzit zvetsovaci hledacek na LCD).
Opt. hledacek (pres zrcadlo) ma nejvetsi vyhodu, ze opravdu videt obraz tak, jak ve skutecnosti je. Opt. hledacek ma nejvetsi nevyhodu, ze neni vubec videt ucinek ruznych korekci, vyvazeni bile, atd.
EVF ma vyhodu, ze vice-mene videt to, jak obraz bude vypadat po odfoceni, vcetne korekci a vyvazeni bile a to i na primem slunci z kterekoliv strany. EVF ma nevyhodu (stejne jako LCD), ze kazdy ma posun barev (obcas i svetlost) nekam, co se neda vzdy korektne korigovat, takze vyvazeni bile barvy je ponekud zkreslene.
Ale napsat, ze koukat "pres zrcatko" do optickeho hledacku (idealne pres pentaprizmaticky hranol) uz dneska do EVF clovek "skoro nepozna" je hodne silne a od reality vzdalene tvrzeni... I kdyby melo EVF rozliseni miliardu pixelu, stale to nebude to same jako cisty obraz, stejne tak rozdil v barevnem rozsahu se da docela dobre vnimat i u sebelepsich EVF. Plus (minimalne podvedome) vnimani blikani (i kdyz to bude mit frekvenci napr. 200Hz) tam bude vzdy.
Jde spise o rozumny kompromis.
A lidi s brylema - to je precejenom jina kategorie problemu. Pouzit se hledacek da, pripadne je k nemu treba sehnat jiny, vhodnejsi gumovy nastavec, ktery lepe "spolupracuje" s brylema. (Mne se napr. na Oly M10 v hledacku pres slunecni bryle zobrazuje nejaka jakoby silna cerna malo pruhledna mrizka :roll:, ktera tam bez bryly vubec neni... Dela to s nekolika ruznyma brylema.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod wawrik » stř zář 16, 2015 8:12

Miras píše:@wawrik: Jestli si ještě nečetl, určitě mrkni na hodně podrobnou recenzi LX100 na Digimanii.
Tak som si ju prešiel, veľmi poučná. Zmienky o problémoch Panasonicu LX100 v protisvetle som zachytil už v diskusii na dpreview, ale toto vyzerá byť naozaj zlé. Musím doma pozrieť, koľko fotiek v protisvetle mám a či by ma to ozaj štvalo, ale možno ani nie - oba moje objektívy s tým majú trochu problém. Najmä s nasadeným polarizákom, ktorý je v kuse špinavý a nechce sa mi ho odskrutkovať preč, lebo je večne primrznutý :D

Až na to protisvetlo mi to príde pre moje potreby vhodnejší foťák ako Sony RX100III.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Mawenzi » stř zář 16, 2015 8:18

tak s tim hledackem a brejlovcema je to spis i o tom, ze se tezka zrcadlovka zastabiluzuje primacknutim k nadocnicovymu oblouku, coz kdyz brejlovec drzi pul centaku od brejli at si neposkrabe drahy bryle, ztraci se tim pridavna hodnota te stabilizace...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Příspěvekod Michal82 » čtv říj 8, 2015 14:21

Jak co me nakoplo? :D jako zrcadlovku nechci je to moc velký a zbytečné pro mě a jestli myslíš značku tak se mi libí ze mají specifické podání barev a jednoduchý styl s manualnimi cudlicky. Je to otevřené ale Nikon Canon nic takového nemají a Sony se mi moc nelibi.....
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru